Verliespunt Quick Boys RBB door zege weer in goede spoor? RCL PAKT GELIJKSPEL EN VERLIEST TWEE SPELERS Katwijk wint degradatieduel Nostalgische actie Veenendaal beslist DO VO-Noordwijk: 1-0 MAANDAG 2 APRIL 1979 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Ter Leede kan niet scoren WASSENAAR - Ter Leede is er za terdag tegen het laag geklas seerde SV'35 niet in geslaagd dat resultaat te boeken waarvoor de Sassenheimers naar Wassenaar afreisden, namelijk winnen. Een positieve instelling van de for matie van trainer Jan Turken burg, mede gezien de moeite die Ter Leede vooral in uitwed strijden heeft om tot scoren te komen. Het nu bereikte 0-0 ge lijkspel werd daarom door Tur kenburg toch als "bevredigend" betiteld. Met Pieter van der Plas op de plaats van de geschorste laatste man Nico v.d. Fange, liet Ter Leede zich in de eerste helft, op het uitermate smalle en hob belige veld verleiden tot indivi duele acties, die vaak beter werden doorgevoerd. SV'35 daarentegen kwam op het vertrouwde veld veel beter uit de voeten en schiep een licht veldoverwicht, waaruit enige goede scoringsmogelijkheden voortkwamen. De ook niet al te produktieve Wassenaarse-aan- valslinie vond echter meerdere malen de uitstekend in vorm verkerende Ter Leede-keeper Wim van Harskamp op zijn weg. Na rust leek er bij de Sassenhei mers wat ten goede te zijn ge keerd. Er werd meer en beter ge combineerd waardoor de offen sieve bedoelingen veelvuldiger tot uiting kwamen. Op een uit stekende pass van middenvel der John Jansen werd Piet v.d.Heiden de diepte ingestuurd en een uitstekende gelegenheid geboden om 0-1 aan te tekenen. Alleen voor de Wassenaarse keeper verzuimde Piet v.d. Hei den echter te scoren. Hiermee bleef de voor beide partijen aanvaarbare 0-0 stand gehand haafd» "Boer" helpt Spijkenisse aan 1-1 KATWIJK - Gewend als ze bij Quick Boys de laatste thuiswedstrijden geraakt zijn aan een overwinning, werd er halverwege de tweede helft tegen Spijkenisse al een voorschot genomen op het verdere verloop van het duel. Terwijl het publiek morrend Spijkenisse een 1-0 achterstand had zien wegwerken, werd op het score bord al monter het totaal van Quick Boys op twee ge bracht Een realistische Katwijker draaide de zaken niet veel later al weer terug, en terecht, want het bleef bij een 1-1 gelijke stand. Teleurstelling bij Quick Boys, dat de hoop op aansluiting met de top in de eerste klasse A nog niet Er heeft opgegeven. Winst op Spij kenisse, dat de winterstop niet best was doorgekomen en bo vendien danig gehavend (spel maker Piet Brussaard en spits Ron van Baaren ontbraken) aan de start verscheen, had die aan sluiting wat meer binnen hand bereik moeten brengen. De tegenvaller werd door de Kat- wijkse aanhang toegeschreven aan scheidsrechter Hummel. "Vuile boer", kreeg de in tegen stelling tot zijn naam corpulente arbiter naar het hoofd geslingerd. Het agrarische beroep wordt in het vissersdorp blijkbaar als een verfoeilijke bezigheid be schouwd. trouwens wel reden tot on vrede over de leiding. Hummel floot uitgesproken zwak. Ge smokkel bij inworpen zag hij bij voortduring over het hoofd en een aantal duidelijke handsge- vallen ontgingen hem. Het meest aan discussie onderhevig was echter de strafschop, die Hum mel een kwartier na rust aan Spijkenisse toekende. Linksbui ten Bert Bak passeerde ter hoog te van de zestienmeterlijn Arie Haasnoot. Speelde daarbij de bal heel ver voor zich uit en terwijl doelman Theo Guyt zich daar over ontfermde, liep Bak welbe wust tegen het (forse) lichaam van Haasnoot op en besloot zijn actie met een fraaie duikeüng. Hummel zag er als enige een pe nalty in en voorstopper Aren Bu- vens mocht Spijkenisse op gelij ke hoogte brengen. De ploeg van trainer Jan van Baa ren kreeg daarmee te veel van het goede, maar in dat soort gevallen wordt altijd de bejaarde voetbal wijsheid "Wie de kansen niet be nut, verdient ook niet te winnen" van stal gehaald. Met hetzelfde recht kun je natuurlijk volhou den dat wie zich uitsluitend be perkt tot verdedigen geen gelijk spel verdient, en daarvan uit gaande had Quick Boys recht op twee punten. De Katwijkers eisten negentig mi nuten lang het offensief voor zich op, maar een overwicht ook in cij fers gestalte te geven, blijft een onoplosbaar probleem in Kat wijk. De terugkeer van Bart Zandbergen kon daar ook al niets aan veran deren. De inventieve linksbuiten leek trouwens nog lang niet rijp voor een come-back. Verder had spits Jaap Hoek weinig in te brengen tegen Buvens en kwam ook Kees van Rooyen nauwelijks in het stuk voor. Het gevaar moest dus weer komen van het Katwijkse middenveld. Hel doelpunt van Quick Boys in twee fasen. Boven: Spijkenisse-doelman Leyen valt tevergeefs naar links. Het schot van de niet zichtbare Freek Rienks verdwijnt in de uiterste hoek. Onder: terwijl Leyen teleurgesteld blijft liggen, zijn juichende Quick Boys-spelers op weg naar de doelpuntenmaker. Uitblinker Nico Kuyt en Freek Rienks stonden dan ook aan de basis van de enige treffer van Quick Boys. De eerste bracht na een half uur de bal uit een vrije trap bij Rienks, die vanaf twintig meter doelman Hans Leyen kansloos liet. De sluitpost was trouwens wel de man, die Quick Boys van een grotere voorsprong afhield. Als de Spijkenisse-de- fensie weer eens schutterde, was Leyen steeds ter plekke om het gevaar te bezweren. Zijn mooiste redding verrichtte hij een kwar tier voor tijd. De voor de uit gebluste Rienks ingevallen Jaap Heerikhuisen leek tien minuten' voor tijd met een prachtige volley Quick Boys alsnog op 2-1 te brengen. Met ene katachtige reactie sloeg Leyen de bal echter nog net over de lat. BART JUNGMAN RIJNSBURG - Heeft Rijnsburg- se Boys tijdig de vorm weer te pakken? Nu de ploeg van Herman Wijnands door de 1-0 winst op Lisser Boys de eerste competitie-zege van dit jaar heeft laten aantekenen en concurrent Heerjansdam thuis tot een deling kwam met Nieuw Lekkerland zfet de toe komst er in elk geval weer wat rooskleuriger uit. •k Met Gerard Nijkamp (op veel gevaarlijker. Probleem Hoewel de zege veel vergoedde was het allerminst een gewel dige wedstrijd die de Rijns burgers het publiek voorscho- telden. Lisser Boys, fel vech tend tegen degradatie bood zijn tegenstander uitstekend partij. De ploeg van trainer Van der Horst toonde tegen RBB aan dat het zondermeer in de tweede klasse thuis hoort. Het probleem bij de Lis sen aars is alleen het maken van doelpunten. Omdat Nij kamp in de voorgaande jaren steeds een groot gedeelte van de Lisser produktie voor zijn rekening namhad Van der Horst hem weer in de spits ge zet. De ausputzerplaats die de afgelopen wedstrijden Nij kamp was toebedeeld, werd nu weer in genomen door Jaap Lingbeek. Met Nijkamp op zijn vertrouwde plek ging er de Lisser Boys-voorhoede in vergelijking met de thuiswed strijd vorige week tegen Nieuw Lekkerland veel meer dreiging uit. De beste kansen waren in de eer ste helft dan ook voor Lisser Boys. Al na twintig minuten werden de volgelingen van Van der Horst in de gelegen heid gesteld om de leiding te nemen. Een kopbal van Anne Ouwersloot belandde via Ed Langereis voor de voeten van Gerard Nijkamp. die echter niet verder kwam dan een schot tegen de vuisten van de opnieuw uitblinkende doel man Cees Star. De Lissenaars kregen daarna nog een t weetal kansenmaar respectievelijk Nijkamp en Griffioen misten de precisie. RBB kon in de eerste helft er weinig goeds tegenover stel len. Cor Vreugdenhil had als linksbuiten niets in te brengen tegen Gert-Jan van de Valk, terwijl Hank van der Zwan en Gé Perfors niet tot hun recht kwamen op het midden veld. Ook Wijnands kwam in de rust kennelijk ook tot die conclusie, want in de tweede helft opereerde RBB weer in de oude vertrouwde opstel ling. De coach van de Rijns- burgers wilde met Vreugden hil op het middenveld meer rust binnen ziin team krijgen. Dit lukte slechts gedeeltelijk, want de besnorde middenvel der diende zich tegen Lisser Boys niet aan als de spelbe- palende middenvelder van vorig s Winnend Niettemin nam RBB de leiding. Nadat eerst Ed Langereis in een (dubieuze) buitenspelsi tuatie zijn doelpunt zag wor den afgekeurd, scoorde Piet Haasnoot halverwege de tweede helft de winnende tref fer. Een voorzet van aanvoer der Anne Ouwersloot werd in eerste instantie half gemist door Wil Groenendijk, waar na Piet Haasnoot het verlos sende doelpunt voor de Rijns burgers maakte. HERMAN POOS RIJNSBURG - Rijnsburgse Boys-trainer Herman Wijnands, die mondeling al tot overeenstemming is gekomen met het bestuur over verlenging van zijn contract kan dit seizoen geen beroep meer doen op Hennie de Klerk. De 27-jarige De Klerk heeft in een brief aan het bestuur van RBB te kennen gegeverï^dat hij niet meer voor het eerste team wenst uit te komen. Onder meer "zijn relatie met Wijnands die tendele door hemzelf niet best meer was te noemen" noopte de voormalige speler van Roodenburg tot dit besluit. De Klerk speelt dit seizoen uit in het derde team van RBB. ROTTERDAM - Frits Kessel, de arts van het Nederlands elftal, wijdde er reeds weken geleden een uitgebreid arti kel aan in Voetbal Totaal, het officieel orgaan van de KNVB. In de meeste kringen werd het als overdreven en pessimistisch ontvangen maar RCL dreigt een schitterend voorbeeld te wor den van de juistheid van zijn stellingen: na een zo lange win terstop is het onverantwoorde lijk om direct weer competitie voetbal te spelen; las eerst een tweetal weken in om vriend schappelijk te spelen. De winterstop heeft langer ge duurd dan een gemiddelde stil stand in de zomerperiode, het blessuregevaar is te groot. Vóór de belangrijke uitwedstrijd tegen Zwart Wit '28 (uitslag: 0-0) was het blessurebestand binnen de selectie bij RCL al erg groot: Heemskerk, v. d. Bijk, v. d. Wal. Piket, Teske en Henk Braat wa ren niet in staat om te spelen. Na de ware slijtageslag op het zware terrein van sportpark "Nieuw Vaan" kon trainer Huguenin tenminste Ab en Hans Braat op deze lijst bijschrijven, terwijl het uiterst dubieus is of ook Koos Haneveld, Bram en David Brandt komende week geheel fit zullen zijn. Tegen het licht van deze achter- VOETBAL - De Nederlandse scheidsrechter Charles Corver, die was aangewezen voor de in terlandwedstrijd Tsjecchoslo- wakije-Frankrijk, die woensdag in Bratislava wordt gespeeld, heeft het leiden van deze ontmoe ting moeten afzeggen in verband met een slepende achillespees blessure. VOETBAL - Kurt Rettkowski, de 30-jarige verdediger van de ere divisieclub VC VW, heeft het bestuur van de club medege deeld met onmiddellijke ingang te stoppen met betaald voetbal. grondinformatie is de prestatie van RCL bij de Leiderdorpers met een bewonderenwaardige inzet richting Zwart Wit-goalie Wim Schouten en na vier minu ten reeds werd dit verrassende openingsoffensief bijna beloond. Na een vlot lopende aanval be landde de bal via Johan van Duyn bij Fred Plijter, die alleen voor Schouten het zijnet opzocht RCL bleef komen en drukte de equipe van trainer Piet van Miert steeds verder terug en na wederom een pass van Johan van Duyn, die sterk begon maar later erg terug zakte, kwam Pierre van Gemer- den een decimeter te kort om 0-1 te laten aantekenen. Toen een doelpunt uitbleef, ebde ook het offensief weg en kon .de thuisclub het initiatief overne men. Via vrije verdediger Eddie van Berkum en middenvelder Jan Coenen rolden nu de aan valsgolven in de richting van Bram Brandt, die echter afgelo pen zaterdag weer onpasseerbaar bleek. Hij redde enkele "zekere" doelpunten, met name toen als spits opgestelde Cees Wander zich met de aanvallen bemoeide. Dezelfde Cees Wander, het is al ja ren bekend, is geen grote voet baller, maar wel een man die blijft gaan en nauwkeurige bewaking behoeft. Dit laatste nu was toe vertrouwd aan Cees Ruis, die een dergelijke taak echter niet aan kan. Ogenschijnlijk gaat het goed, maar de telkens weer aan wezige momenten van verslap ping leveren levensgevaarlijke si tuaties op. Zoals gezegd. Bram Brandt speelde uitstekend, maar zo mogelijk nog sterker speelde aanvoerder Koos Haneveld. Hij organiseerde perfect, sprong Ruis herhaaldelijk bij en stimu leerde de aanvallende impulsen via prima geplaatste lange ballen. RCL wankelde, maar bleef over eind. Na de rust was bij Zwart-Wit lin kerspits Gijs Zwaan, hij was en kele weken in Amerika, Paul v. d. Mijn komen vervangen. Rinus v. Es speelde echter ook een uitste kende wedstrijd en maakte Zwaan (en dus Zwart Wit) vleu gellam. In de 7de minuut kreeg Van Gemerden de kans van de dag, maar hij schoot veel te slap in. Kort daarna brak Plijter op links verrassend door en werd van achteren onderuitgehaald door Chris Braun! Een school voorbeeld van een strafschop, waarbij scheidsrechter Dode- waard wel aarzelde, maar hem uiteindelijk niet durfde te geven, waarmee hij overigens wel de juiste uitslag op het scorebord hield (0-0). Kort hiervoor zag RCL andermaal een steunpilaar van het veld worden gedragen. Ditmaal betrof het Ab Braat, die met een zware enkelblessure van het veld en naar het ziekenhuis gedragen werd en daarmee her inneringen aan de vermaning van dokter Kessel opriep JAN VAN DUYN VEENENDAAL - De creativiteit leek ook bij DOVO-Noordwijk definitief bijgezet in het massagraf der nostalgie. Bij het als zaterdagtopper aan gekondigde duel werd tot twintig minuten voor tijd de bij Nederland- Zwitserland zo slaafs gevolgde trend van het werkvoetbal aangehangen. Zeventig minuten energiek geploeter en gedraaf, dat niet hand in hand ging met doelmatigheid, nu balverlies het gebrek aan fantasie nog eens extra aanscherpte. Uitgerekend op het moment evenwel, dat de con frontatie leek weg te zakken in de grauwe brei van collectieve eenzijdig heid, verwijderde DOVO's Herman Veenendaal met enkele originele voetbalbewegingen hoogstpersoonlijk "het Zwartkruis" van de zerk en stelde daarna centrumspits Geurt Cornelissen minzaam in staat zijn "baanbrekende" werk af te maken: 1-0. Een beslissende momentopname vol oorspronkelijkheid, waarin de voormalige Vitesse-speler even de verleden tijd indook en daarmee subtiel antwoord gaf op zijn trainer Jan de Jongh, die had gekozen voor veel loopvermogen op zijn middenveld en daarom Veenendaal met de door hem bepaald niet geambieerde rechterspitsplek had opgezadeld. Een rol, waarvan hij eerst na rust door zijn coach werd bevrijd, toen die laatste de volledig falende linkerspits Rini Navest voor Wormgoor in ruilde. Een wissel die de Veenendaalse oefenmeester tot enkele omzet tingen binnen zijn elftal noopte. Middenvelder Aijan de Witte werd nu linksbuiten, Wormgoor naar de rechterflank gedirigeerd, terwijl Vee nendaal naar de voorste punt van de middenvelddriehoek verhuisde. "En daar kwam de creativiteit van Veenendaal wél volledig tot ont plooiing, ging er veel meer dreiging van hem uit", constateerde ook Noordwijk-trainer John Eelman, die andermaal een gehavend team in het veld had moeten brengen. Nu Ruud Bröring vorige week maandag tijdens een oefenpartijtje een scheurtje in een knieband had opgelopen, moest Eelman noodgedwon gen Jaap van Kesteren tot frontsoldaat benoemen, de nauwelijks van een slepende liesblessure herstelde Jan Willem Bogers in zijn équipe inpassen, terwijl Ab Spaanderman met de linksbackpositie werd belast. Een geïmproviseerd aangelegd noodverband, dat verrassend genoeg lange tijd heilzaam werkte, nu DOVO te zeer koos voor een stereotiepe, want fantasieloze aanvalsopbouw, waarbij Herman Veenendaal op rechts volledig werd verwaarloosd. Het zo gehandicapte Noordwyk raakte door dat gegeven zichtbaar ge sterkt, creëerde in de eerste periode zelfs betere mogelijkheden dan het 'stormende" DOVO dat niet verder kwam dan wat hoekschoppen, die geen enkel rendement opleverden en een hard schot van De Witte, dat Dick Dortmundt moeiteloos stopte. John van Dijk kreeg in de zeventiende minuut bijvoorbeeld een vrij schootsveld van Jaap Plug en Jaap van Kesteren gepresenteerd om de 0-1 aan te tekenen. De linkerspits aarzelde echter, waardoor DOVO-libe- ro Tjaling Hylkema hem alsnog de voet kon dwarszetten. De Veenenda- lers mochten trouwens even later opnieuw opgelucht ademhalen op het moment dat een corner van Bogers door Rob Suttorp werd verlengd en de vrijstaande Hans Westgeest vervolgens naast schoot. "En dat typeert ons gebrek aan zelfvertrouwen voor het doel", erkende John Eelman later. "Als we vorig seizoen twee kansen kregen, werden die allebei benut, maar nu lopen we, wat het verzilveren van scorings mogelijkheden betreft, nog geen één op vijf'. Zodoende werd DOVO-trainer De Jongh in staat gesteld om zichzelf in de rust te corrigeren, kreeg Veenendaal alsnog de door hem zo geliefkoosde spelbepalende tol toebedeeld. Het laat in hem gestelde vertrouwen vierde de vroegere vazal van Charly Bosveld twintig minuten voor het einde. Na balverlies van de wedstrij dritme missende Jan Willem Bogers passeerde hij de voor Tio ingevallen Sjoerd Boot en Hans Plaatzer en gunde vervolgens Cornelissen het genoegen van de matchwinnersrol. Ook aanwezige amateurbondscoach Arie de Vroet moet met stijgende verbazing dit staaltje van creativiteit hebben aangezien. Hij heeft nu in ieder geval stof genoeg verzameld om baas Zwartkruis te vertellen dat voetbal ook langs minder geplande banen gespeeld kan worden. GERARD VAN PUTTEN H.I. AMBACHT - Een fors spelend ASWH heeft niet kunnen verhin deren dat Katwijk uiteindelijk met twee belangrijke punten uit dit degradatieduel te voorschijn kwam. Dankzij een door Stef Groeneweg benutte penalty be haalden de Katwijkers een 0-1 zege. Een winst die gezien de kansenverhouding stellig ver diend was. In de eerste helft toonde ASWH weliswaar meer initiatief, maar toen al waren de gasten het ge vaarlijkst. Zo belandde Piet Kruyt na een combinatie met Huig Schaap alleen voor de doelman, maar hij schoot niet zuiver genoeg om de bal in het net te doen verdwijnen. Ook Wim Guyt I en II wisten goede acties niet in een doelpunt om te zetten. ASWH poogde met pres sievoetbal hier het nodige tegen over te stellen. De defensie van Katwijk was echter uitstekend op dreef, met als uitblinker doelman Kees Koelewijn, die het nodige uit de goal wist te ranselen. Daarbij liet de ploeg zich niet van de wijs brengen door de hardheid waarmee de inzet van ASWH ge paard ging. Na de rust toonde ar biter Kok zich alerter op dit kwaad, wat Katwijk de mogelijk heid gaf om onbevangener ten aanval te trekken. Nadat tijdens een chaotische situatie in het ASWH strafschopgebied enkele Katwijkers tegen het gras ge werkt waren, vond de arbiter het tijd om een penalty uit te delen. Een grieperige Stef Groeneweg had geen moeite om hieruit de 0-1 tot stand te brengen. ASWH probeerde nog wat aan deze ach terstand te doen, maar de coun ters van Katwijk waren veel ge vaarlijker. Rigoreus optreden van de ASWH-defensie bij drie doorbraken van Wim Guyt II deed de 0-1 stand tot het einde intact blijven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17