PSY toch nog in het rood bij Vitesse FEYENOORD GAAT HET MAKEN 'j.r: Sparta schiet net te kort Ajax komt goed weg Rouwkaart voor Volendam-spelers RODA NOG OP ZOEK NAAR VORM MAANDAG 2 APRIL 1979 PAGINA 13 SPORT Eagles als "makke kraaien" naar afgang gevoerd (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - De zweep ging op twee manieren over Go Ahead Eagles. Zoals Feyenoord tijdens de wedstrijd in de Rot terdamse Kuip genadeloos de Deventer fouten had afgestraft; zo legde naderhand ook Joop Brand de zwakke plekken van zijn ploeg zonder mededogen bloot. De trainer weigerde excuses aan te voeren voor de pijnlijke afgang die in een 5-0 ne derlaag gestalte had gekregen, zocht de oorzaken volledig bij zijn eigen spelers en veegde die keihard de pan uit. De kritiek van Brand was geselend. „We zijn na de duels tegen VVV en Vitesse, waarin het als een trein liep, met een volkomen mis plaatst superioriteitsgevoel aan deze wed strijd begonnen en we hebben volledig ge faald. We waren dit keer geen adelaars, maar een stel makke kraaien". Een uitspraak die doet vermoeden dat voornamelijk de off day plan Go Ahead Eagles de hoge score in de hand zou heb ben gewerkt, maar die veronderstelling zou Feyenoord veel te kort doen. De Rot terdammers (die nu al veertien wedstrij den op rij zonder nederlaag zijn gebleven), hadden de metamorfose bij de tegenstan der zelf mede bewerkstelligd met een bliksemsnel begin en hadden nadien de vruchten van hun eigen voortvarendheid kunnen plukken. Nadat Wim van Til al bij de eerste de beste aanval voor 1-0 had ge zorgd (de middenvelder scoorde nog voor de eerste minuut verstreken was), snelcje de Jezek-ploeg op agressieve wijze naar een 3-0 marge, waarmee de partij gelopen Aangejaagd door de opvallend actieve avon turier Gerard van der Lem hadden de jon ge werkers er exact 23 minuten voor nodig gehad om de toch verrassend hoog ge klasseerde opponent definitief op de knieën te krijgen. Toen Peters (zeer be heerst) en Petursson (blunder van Van Zoghei) eenmaal hadden gescoord, kon het gas worden teruggenomen. Toen pas. op het moment dat Feyenoord stevig op de rem trapte, bleek hoe zwak Go Ahead Eagles gistermiddag echt was. Het elftal was bijna niet vooruit te branden, miste elke vorm van organisatie in de defensie, liet zich volledig aftroeven op het mid denveld en speelde met een vrijwel krach teloze voorhoede. Zelfs op het moment dat Feyenoord niet meer zo nodig hoefde, slaagden de Deven- tenaren er niet in voor echte dreiging te zorgen. Zonder de geblesseerde spitsen Kees van Kooten en Jo Körver misten de Eagles voorin gewoon teveel kracht. Het gevolg daarvan was dat de tweede en der de lijn zich met het aanvalsspel wilde gaan bemoeien, waardoor achterin gaten vielen ter grootte van zwembaden. Het thuis zo sterke Feyenoord kon er in de eerste helft verder niet van profiteren. Zonder Wim Jansen (vervanger Richard Budding), die na 26 minuten met een knieblessure naar de kant moest, werd er wat kalmer aange daan met het oog op de drie uitwedstrij den die nu volgen Wel werden er nog met de regelmaat van de klok kansen ge creëerd, maar het zou duren tot na de pau ze voor de keus daaruit kon worden be paald. Brard, wéér in de eerste minuut, en Peters voerden de stand op naar 5-0, zon der dat de Eagles ook maar iets terug had den kunnen doen. De gelegenheid daar voor was er overigens wel geweest, nu in Feyenoords defensie de organisatie ook niet altijd even goed klopte. Sinds Van der Korput (later nog ingeruild voor Ridderhof) op zyn eigen verzoek naar de voorstoppersplek is verhuisd, speelt Stafleu als laatste man. Op die plek moet hij duidelijk nog wennen, maar Jan Groeneweg en Wim Woudsma konden zijn schoonheidsfoutjes niet bestraffen. Brand voelde zich daardoor verplicht zich te verontschuldigen tegenover het publiek: „Want 5-2 of 5-3 was natuurlijk leuker geweest. Vooral omdat Feyenoord zich ook tij ons zeer positief heeft opge steld. Wij wilden ook echt wel wat laten zien, maar we hebben eenvoudig gefaald door dat misplaatste superioriteitsgevoel. Speldienaars wilden zich manifesteren als spelbepalers en dan krijg je dit. Dat is nou juist de grote kracht van Feyenoord. Dat weet precies wat het kan. Die jeugd gaat het hier helemaal maken". PAUL DE TOMBE (Van onze sportredactie) ROTTERDAM-Gerard van der Lem, die zich gisteren in het duel tegen Go Ahead Eagles manifesteerde ajs een van de grote aanjagers van Feye noord, wil ook volgend seizoen graag bij de Rotterdamse club blijven. Dat heeft de vleugel spits vorige week aan direc teur Stephan laten weten. Slephan zal de Amsterdam mer op korte termijn uitsluit sel geven"We zullen hem een aanbod doen". Inmiddels heeft André Stafleu voor een jaar bijgetekend in Rotterdam en is het contract van Wim van Til "op niveau gebracht". Van Til heeft zijn baan als leraar lichamelijke opvoeding opgezegd en wordt nu fullprof. Ook Eddy Treytel is een "goed aanbod" gedaan, maar de doelman is daar niet op ingegaanStephan: "Hoe wel hij het me nog niet heeft verteld, hou ik er sterk reke ning mee dat hij rond is met AZ". De Visser Nog deze week zal trainer Piet de Visser een driejarig con tract ondertekenen bij FC Den Gerard van der Lem wil blijven in Rotterdam Haag. De Visser gaat voor het eerst in zijn carrière een dienstverband aan dat lan ger duurt dan één competitie. Jol Het bestuur van Bayem Mün- chen is momenteel druk doen de Martin Jol te slijten in Ne derland. FC Twente-manageV Ton van Dalen bevestigde gis teren dat een Westduitse rela tie de ex-Hagenaar bij hem te koop heeft aangeboden. Van Dalen: "In principe valt er met ons te praten, maar een Bundesliga-salaris is hier niet mogelijk en we kunnen evenmin een transfersom be talen van 650.000 gulden". 7 VENLO (GPD) - Ajax heett duide- lijk meer moeite gehad met hek- kesluiter VW dan de eindstand doet vermoeden. Pas acht minu ten voor tijd sloeg de balans door ten gunste van de Amster dammers. Tot dat moment had de thuisclub met enthousiast karaktervoetbal de mindere technische kwaliteiten volledig uitgewist. Ray Clarke, the king of Ajax, zoals op een spandoek stond te lezen, bezorgde Ajax in de slotfase een wel heel fel be vochten overwinning. Eerst schoot hij vanaf elf meter raak en hij was er ook als de kippen bij om een carambole op de paal van Arnesen doeltreffend af te ronden tot 1-3. Maar wat heeft Ajax het zichzelf onnodig moeilijk gemaakt. In de eerste speelhelft, toen de equipe van Cor Brom de wedstrijd en de tegenstander onder controle had. verzuimde het afstand te nemen. Mogelijkheden op meer dan die ene late treffer van Ler- by waren er, maar de Ajacieden strandden op een sublieme doelman Jochen Vieten. De Westduitse WV'er die de plaats van Honings (geveld door angi na) innam greep zijn kans met beide handen en keepte een fout loze partij. Hij behoedde de thuisclub heel lang voor een achterstand tot vijf minuten voor rust. Knullig balverlies bij het uitverdedigen door Hilkes leidde tot een snelle uitval van La Ling, diens voorzet nam Ler- by ineens op zijn slof en via de binnenkant van de paal was het raak 0-1. Cor Brom; "WV had daarna niets meer te verliezen en legde toen het angstcomplex af. Door meer lef en agressiviteit in het spel te leggen kon VW ons terugdrin gen. De concentratie werd min der en dan kom je in moeilijkhe den. Ik rekende erop dat de rou tiniers in de ploeg de zaak over eind zouden houden. Want op de bank had ik louter jonge oner varen spelers". Dat lukte slechts gedeeltelijk. Ajax moest steeds verder terug en beging onnodige overtredin gen. Uit zo'n situatie kon VW op gelijke hoogte komen. Dick Ad vocaat nam een vrije trap rich ting Kurcinac die zijn inzet door Henk Jansen zag verlengd tot de luid bejubelde gelijkmaker: 1-1. Ajax balanceerde heel eventjes op de rand van de afgrond maar had toch zoveel klasse in huis dat het niet, althans zelden tot paniekvoetbal over ging. Voor de thuisclub was scheids rechter Jan Severein echter de grote spelbederver. Hij wees onverbiddelijk naar de stip toen Eddy Krieger bij een van de spaarzame Ajax-counters de doorgebroken Dick Schoenaker tegen de grasmat liet tuimelen. De Deventer arbiter die na af loop werd bespuugd en uitge scholden: "Schoenaker werd schuin van achteren onderuit gehaald. Ik kan de teleurstelling van de WV'ers best voorstellen. Ze hadden een berepartij ge speeld en een gelijkspel zeker verdiend. Ik ken echter geen kleuren, dat meen ik echt". Het maakte Rav Clarke allemaal weinig uit en hij verzilverde dit "presentje" vlekkeloos. Cor Brom: "Clarke heeft er een stu die van gemaakt hoe hij straf schoppen moet nemen. Hij is honderd procent zeker van zijn zaak. Hij keek de keeper aan en dan weet hij exact in welke hoek hij gaat raak schieten. Hij neemt ze feilloos. Maar we zijn goed weggekomen hier in Venlo. Hier heeft Ajax nog nooit in de histo rie gewonnen". wwi ipuw—piiw hui mffrrff j;- -•1 i ist* g r Vitesse-doelman Nijhuis graait naar de balterwijl Charley Bosveld gespannen toekijkt. VOLENDAM - De spelers van Volendam keken het afgelopen weekeinde vreemd op toen ze een rouwkaart ontvingen van de supporters van AZ'67. Hierin werden de Volendammers alvast gecondo leerd met de aanstaande degradatie naar de eerste divisie. Na afloop van het duel met AZ zou er gelegenheid zijn om hen te condoleren, aangezien de Alkmaarders wel even zouden gaan winnen. Volendam deed het af als een flauwe grap, maar maakte van de wedstrijd bittere ernst. De ploeg kwam zo gemotiveerd aan de start dat AZ'67 naderhand blij mocht zijn dat de thuisreis met een gelijkspel kon worden aanvaard. De condoléances waren na de 0-0 dan ook niet voor Volendam, maar voor AZ... KERKRADE (ANP) - Roda JC zoekt nog altijd naar de vorm van de eerste helft van de competitie. De koploper in de eredivisie heeft de laatste drie weken in de duels tegen Den Haag en Haarlem thuis en tegen AZ'67 uit, niet meer kunnen overtuigen, met als gevolg magere over winningen in de thuiswedstrijden en een nederlaag in Alkmaar bij AZ. Toch was gistermiddag de start te gen Haarlem veelbelovend. Er waren namelijk nog geen drie minuten gespeeld toen Theo de Jong even buiten de rand van het strafschopgebied een door Nan- ninga genomen vrije trap op het doel schoot. In het muurtje werd de bal van richting veranderd en terwijl doelman Boersma naar de rechterbenedenhoek dook, hup pelde de bal aan de andere kant tegen het net 1-0. Het snelle doelpunt, dat Roda JC zo graag ziet vallen, was er nu en dus zou de koploper kunnen beginnen aan het verzorgen van een fraaie voetbalmiddag. Maar dat pakte toch even anders uit. Want Roda kon zijn draai niet vinden. Te weinig beweging en te weinig samenhang in de linies waren er de oorzaak van dat het publiek niet kon genieten van een goede wedstrijd. Toch had Roda een erg gemakke lijke middag kunnen krijgen, want na 29 minuten kwam de thuisclub op een rustgevende 2-0 voorsprong. Een uitstekende dieptepass van Leo Ehlen bereik te de in de diepte sprintende Theo de Jong. Deze schoof de bal voor de uitlopende doelman Boersma naar Dick Nanninga, die de bal in het lege doel depo neerde: 2-0. Op dat moment was Haarlem stormrijp en als Roda na die tref fer fel was blijven spelen, zou Haarlem voor rust al een onbe langrijke figurant zijn geworden, maar Roda verzuimde dit en door een doelpunt van De Vries, vlak voor rust gescoord, hielden de bezoekers voor de tweede helft uitzichten op een goed resultaat. Bij een hoekschop van Haar werkte de verdediging van Roda in de 44ste minuut niet goed weg, De Vries haalde de bal om en over de iets te ver voor zijn doel staan de Jongbloed verdween de bal via de onderkant van de lat in het doel: 2-1. In de tweede helft speelde Haarlem veel feller dan de thuisploeg, die herhaaldelijk op eigen helft werd teruggedrongen. Schoten van onder andere Böckling, Huyg en De Kip gingen echter rakelings naast. Door de aanvallende strijdwijze van Haarlem kreeg Roda weliswaar enkele kansen, maar Rob Boersma, die een goe de wedstrijd speelde, pareerde schoten van Koster en Vermeu len uitstekend. Tenslotte mocht Roda JC nog blij zijn dat het het eindsignaal van scheidsrechter Mulder ongeschonden haalde, ARNHEM - Het venijn bij Vitess-PSV zat in de staart. Terwijl het scorebord aangaf dat al ruim twee minuten in blessuretijd werd gespeeld, schoot Herman Gerdsen de gelijkmaker (2-2) langs doelman Jan van Beveren. De 10.000 toeschouwers kregen een aantrekkelijke pot voetbal voorgeschoteld omdat beide ploegen de aanval niet schuwden en de tribunezitters vielen van de ene verbazing in de ander. Zoals al na amper vier minuten spelen, toen Vitesse-doelman Ben Nij huis de bal na een scherpe voor zet van René van de Kerkhof, zonder dat een tegenstander in de buurt was, in zijn eigen doel schoot (O-l). De soep in dit niet hoogstaande maar wel attractieve en van spanning zinderende duel was daarmee niet op. Want hoewel scheidsrechter Ram even later voor de laatste maal floot waren zijn werkzaamheden op Nieuw- monnikkenhuizen nog niet beëindigd. Hoewel PSV een laat ste aanval opzette, raakten op de andere kant van het veld Piet Wildschut en Herman Gerdsen met elkaar in de clinch. Wild schut schopte de Vitesse-speler tegen de grond en dat was grens- Deze tegenslag had een verlam- rechter Zwang niet ontgaan. mende uitwerking op de Ram had slechts een kort onder- thuisclub die pas in de laatste tien houd met zijn compagnon nodig minuten voor het rustsignaal om Wildschut de rode kaart voor door toedoen van Charly Bosveld te houden. De onlangs van FC en Bosko Bursac de goed op Twente verhuisde international dreef zijnde Jan van Beveren op wenste weinig commentaar op de proef stelden. Met de weer zijn daad te geven. Het enige wat hetstelde Tom Smits voor Pos hij kwijt wilde was: „Ze mogen tuma lijkt het door de afwezig- me overal schoppen, maar als ie- heid van Lubse, Van Kraay en mand mij in m'n kruis pakt, word Stevens gehavende PSV ook in ik woedend". de tweede helft de zaak onder controle te krijgen. Tot aan de r. j xi j j tiende minuut, waarin Wildschut Gerdsen echter ontkende deze de doorgebroken Herman Gerd- daad van uitlokking te hebben sen jne h strafschopgebied gepleegd, al gaf hij wel toe: „We neerlegde liepen tegen elkaar aan te duwen De tere<?M toegekende strafschop en het kan best zijn dat ik Wild- d d Bosveld te zacht inge z kT"JL «=raakt schoteni ZQdat Jan yan BeverSen geên sprake^' onheil voor zijn ploeg kon voor- Omdat de emoties by met name de *22 gebroeders Van de Kerkhof hoog tegenslag en toen had PSV het opliepen, kreeg het duel een slot Smolten beshssen Renl ve loop in de officii eTpeelt id de Kerkhof en Kees Kr^h kre" verloop in de ollicieie speeltijd. gen opgeiegcje kansen die mede door voortreffelijke reacties van Nijhuis niets opleverden. Halverwege de tweede helft kreeg Vitesse het geluk aan haar zijde. iTOTiTill W Na een corner van Wim Meyers LfiyAlRIjIifM schoot de bal via de knie van Brandts in het PSV doel (1-1). In de 40ste minuut was het Willy van der Kuijlen die een normaal 1. Kist (AZ)22 doelpunt met zijn hoofd tot stand 2. Clarke (Ajax) en De Jong (Roda) 16 brachten PSV leek alsnog met de 4. Ling (Ajax), Van Veen (Utrecht) en volle winst Arnhem te verlaten. Gritter (FC Twente)li Maar Vitesse toonde karakter en 7. Van der Kuvlen (PSV)9 Zag het wanhoopsoffensief be- 8. Arnesen (Ajax) en Nanninga (Ro- loond met de verdiende gelijk- da>8 maker. STANDEN EREDIVISIE Vitesse-PSV2-2 VW-Ajax 1-3 Feyenoord-Go Ahead 5-0 NAC-Sparta3-2 Volendam-AZ 0-0 Twente-Den Haag 5-2 Utrecht-MW 0-0 Roda-Haarlem 2-1 Stand: Roda JC 22 14 6 2 34 41-16 Ajax 21 14 3 4 31 56-21 PSV 20 12 4 4 28 38-15 Feyenoord 21 9 10 2 28 34-13 AZ'67 21 11 4 6 26 59-32 Twente 21 7 10 4 24 35-24 G. Eagles 21 8 7 6 23 30-26 Sparta 21 10 3 8 23 31-28 MVV 21 6 9 6 21 16-24 Utrecht 22 7 6 9 20 32-39 PEC Zwolle 21 4 11 6 19 20-27 NAC 22 4 11 7 19 22-35 Den Haag 21 5 7 9 .17 23-36 Haarlem 21 4 9 8 17 20-38 Vitesse 21 4 8 9 16 27-45 NEC 21 2 10 9 14 17-32 Volendam 21 3 5 13 11 24-11 VW 21 2 5 14 9 14-47 EERSTE DIVISIE Eindhoven-Vlaardingen 1-0 Telstar-Wageningen 3-0 Helmond-Groningen 0-1 Amsterdam-Excelsior 1-2 Cambuur-Dordrecht 3-2 Den Bosch-Heerenveen 1-0 Willem II-Fortuna SC2-1 Amersfoort-Graafschap1-3 Veendam-Heracles 0-4 Stand: Excelsior 21 13 5 3 31 45-19 Groningen 20 12 6 2 30 37-13 Fortuna SC 20 11 6 3 28 40-21 Graafschap 19 9 7 3 25 34-24 Den Bosch 20 9 6 5 24 33-21 Willem II 19 6 10 3 22 28-23 Heracles 21 7 8 6 22 27-24 Amsterdam 20 8 5 7 21 31-23 Veendam 20 9 3 8 21 28-32 Wageningen 18 7 6 5 20 29-26 Cambuur 21 6 6 9 18 22-30 Telstar 19 5 5 9 15 21-28 Heerenveen 19 5 5 9 15 19-28 Helmond Sp. 20 5 5 10 15 26-37 Vlaardingen 20 4 6 10 14 18-28 SW 18 4 5 9 13 21-33 Amersfoort 21 3 3 15 9 20-55 Dordrecht 20 2 3 15 7 20-46 BREDA (ANP) - Na vijf achtereenvolgende gelijke spelen is NAC er ein delijk weer eens in geslaagd een overwinning te behalen. Slachtoffer was Sparta, dat in de slotfase overigens alle gelegenheid kreeg alsnog een punt te veroveren. Dat hadden de Rotterdammers te danken aan de thuisclub, die bij een veilig lijkende voorsprong van 3-0 alle concentra tie verloor en Sparta binnen tien minuten op 3-2 zag komen. In de laatste minuut kreeg Ton Marijt zelfs een fraaie kans om voor 3-3 te zorgen maar de voorstopper van Sparta had te veel tijd nodig om de bal onder con trole te krijgen, waardoor NAC toch nog via een overwinning een plaats in de middenmoot veroverde. De ongeveer 6500 toeschouwers kregen in Breda een wel erg vlakke eerste helft te zien. NAC, dat op eigen veld zo graag aanvallend voetbal wil spelen, kon Sparta niet in verlegenheid brengen. De vleugelspelers Vreyssen en Goodlass hadden weinig of niets in te brengen tegen resp. Bert Jansen en de sterk spelende Van Tiggelen. Het centrum waar Sprangers traditiegetrouw zwoegde was daardoor zo goed als onbereik baar geworden. Dierckx, op de lat, en Vreyssen, net naast, kregen wel uitstekende kansen maar faalden. Toch kon NAC met een voorsprong gaan rusten. Quaars drong het straf schopgebied binnen en zag in een tacklende Valke een uitstekende mogelijkheid scheidsrechter Manuel te bespelen. Dat verliep perfect en Vreyssen mocht vanaf de elf meter stip raak schieten. Direct na rust werd de marge vergroot tot twee doelpunten. Doesburg weerde een schot van Dierckx goed af maar kon niet verhinderen dat Sprangers in de rebound voor 2-0 zorgde. De wedstrijd leek beslist. Sparta kon niet terugkomen. Valke werd door Dierckx goed in bedwang gehouden en de overige Spartanen legden te weinig snelheid in hun acties. Toen Sprangers in de 67ste minuut voor 3-0 zorgde kon NAC in feite niets meer gebeuren. De Bredanaars gingen echter niet op zoek naar meer doelpunten en ver vielen in slaapverwekkend spel. Twee verdedigingsfouten stelden Ma- rijt (kopbal) en Van Gaal (schuiver) in staat Sparta tot 3-2 terug te brengen. Marijt verzuimde tenslotte 3-3 te maken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13