Amin vlucht weg uit hoofdstad van Oeganda Val Andreotti verwacht: beraad van communisten Zondag gaat de klok een uur vooruit Schmidt: Nee tegen Britten 3 mei naar dubbele verkiezingen Sadat op bezoek bij Helmut Schmidt /RIJDAG 30 MAART 1979 PAGINA 9 DAR ES SALAAM (UPI) - President Amin van Oeganda is uit de hoofdstad Kampala gevlucht. Dit heeft het pas opgerichte Oegandese bevrijdingsfront gisteren in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam bekendge maakt. In een verklaring wordt voorts ge- Vlucht zegd dat Oegandese guerrilla strijders, gesteund door Tanza niaanse troepen, op het punt. staan Kampala te veroveren en dat niets de inname van Entebbe meer in de weg staat. Van diplomatieke zijde in Kampala was eerder op de dag al gemeld dat op een 'steenworp afstand' van de hoofdstad werd gescho ten. Waar president Amin momenteel verblijft is niet bekend. "De fas cist Idi Amin heeft nu besloten het zuiden van Oeganda te verla ten en haar noordelijk Oeganda te gaan. Hij trekt naar het noorden met konvooien huurlingen", al dus de verklaring van het Bevrij dingsfront. Daarin stond verder dat de 'bévrijdingstroepen' op elk gewenst ogenblik Kampala kun nen veroveren. Zij zullen 'on schuldige burgers en buitenlan ders' voldoende tijd geven om de stad te verlaten. Artsen in VS eisen sluiting kerncentrales BOSTON. MASSACHUSETTS (AFP) - Een groep van 332 voor aanstaande Amerikaanse medici hebben gisteren in een verklaring de sluiting van allo kerncentrales in de VS geèist. Dit naar aanlei ding van het ongeluk met de cen trale in Pennsylvania. Er lekte gisteren nog steeds licht- radioactieve stroom uit de cen trale en met een helikopter werd op 25 kilometer afstand straling hoger dan de normale waarde aangetoond, maar volgens een woordvoerder van de federale re gering in Washington was het stralingsniveau niet gevaarlijk. Duizenden mensen ontvluchten Kampala al. Onder de vluchtelin gen bevinden zich ook militairen die hun wapens hebben wegge gooid en hun uniformen vervan gen door burgerkleding. Dit heb ben uitgewekenen verklaard die gisteren in Oost-Oeganda over de Keniase grens trokken. In de Oegandese hoofdstad kon men het gedreun horen van ge schut, en lichtere wapens waar mee de zuidelijke en westelijke buitenwijken werden beschoten. Degenen die Kampala verlaten vluchten in oostelijke en noorde lijke richting. Amin wil zich ken nelijk terugtrekken ip het noor den waaruit hij afkomstig is. Vol gens diplomatieke kringen stuurt Libië op grote schaal met vlieg tuigen troepen en wapens naar Oeganda. De Libische leider Gaddafi helpt Amin op grond van het feit dat deze mohammedaan is. Twee da gen geleden stelde Gaddafi Tan zania een ultimatum, dat het bin nen 24 uur de invasie in Oeganda zou moeten beëindigen en dat anders de Libiërs samen met Amin en zijn volgelingen een heilige oorlog zouden beginnen. President Nyerere legde deze eis van Libië naast zich neer. r het noorden van Oeganda? ROME - Het politieke leven in Ita lië wordt in de komende dagen beheerst door twee gebeurtenis sen, die ieder voor zich de nabije toekomst van het land zullen be palen. In het parlement wordt het debat gehouden over de rege ringsverklaring die premier An dreotti gisteravond aflegde, toen hij zijn nieuwe kabinet aan de Kamers presenteerde. Het be staat ditmaal niet alleen uit chris ten-democraten, hier omvat ook nier sociaal-democraten en drie republikeinen. De zaterdag overleden vice-pre mier en minister van de begro ting Ugo La Malfa werd in deze laatste functie vervangen door Bruno Visëntini, een erkend ex pert op financieel-economisch gebied. Het staat vast, dat com munisten en socialisten tegen het TEHERAN - In Iran wordt de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen voor het referendum vandaag en morgen De 'verkiezingsofficier' Kazem A man is belast met het toezicht van het versturen van de stembiljettenDe Iranezen moeten de vraag "Wilt u een islamitische republiek?" met ja of nee beantwoorden. De biljetten hebben derhalve verschillende kleuren. kabinet zullen stemmen. En hoewel Andreotti dan op papier nog een heel kleine meerderheid zou kunnen behalen, wordt al gemeen verwacht, dat hij het ver trouwen van de Kamers niet zal verkrijgen en dat er binnenkort nieuwe verkiezingen zullen ko men. Het kamerdebat vindt doorgang, ondanks de tweede belangrijke gebeurtenis van deze week. het nationale congres van de Com munistische Partij. De PCI heeft er, om de dringende aard van po litieke crisis, zelf om verzocht de parlementaire bezigheden niet te onderbreken (wat normaal altijd gebeurt, wanneer een van de daar vertegenwoordigde partijen een landelijk congres houdt). ,,Of in de regering of in de oppsosi- tie" is de leus, en dpe zal op het congres uitgebreid aan de orde komen. .De terugkeer tot de oppositie heeft de instemming van de hele"partij, maar dat wil niet zeggen, dat er verandering komt in het pro gramma op lange termijn dat Berlinguer nu al jaren verkon digt. In de 91 "Stellingen", die de afgelopen maanden in alle partij- vellen zijn besproken en waar over het congres verder zal dis cussieren. wordt de lijn van het "Eurocommunisme" consequent voortgezet. De Italiaanse com munisten blijven besloten hun eigen nationale vorm van socia lisme te vinden en te realiseren, zonder de hegemonie van andere communistische partijen (be doeld is met name die van de Sowjet Unie) te erkennen, zonder overigens afstand te doen van de "internationale solidariteit", die op het moedeloosheid ook tot ui ting komt in de aanwezigheid van delegaties uit alle communisti sche landen (met uitzondering van China, dat overigens wel werd uitgenodigd). DEN HAAG (ANP) - Zondag 1 april zal de klok in Nederland om 02.00 uur een uur vooruit worden gezet: het begin van de zomertijd die zal duren tot zondag 30 september. Dan wordt de klok om 03.00 uur weer één uur teruggezet. Volgens drs. A.A.H.C. van On- zenoort, de secretaris van de interdepartementale com missie zomertijd, zijn er dit jaar geen reacties bij de com missie zomertijd binnenge komen. Ook niet van de ANWB of het Landbouw schap. Dit betekent volgens hem dat de zomertijd, die nu voor de derde keer wordt in gevoerd, al een automatisme in ons bestaan is geworden waarover niet meer wordt ge discussieerd en waarop geen reacties meer los komen. Van Opzenoort vindt het jam mer dat er op het gebied van de zomertijd geen uniformi teit binnen de EG plaats vindt. In de toekomst is daar volgens hem wel kijk op. Met name de verwachte intentie verklaring van alle EG-lan- den over een uniforme zomer tijd en tijdseenheid (geen West- en Middeneuropese tijd meer) kan volgens hem de stoot geven naar een gelijke EG-regeling. Dc nationale overheden nemen elk jaar opnieuw een beslis sing wanneer de zomertijd zal plaats vinden. Die beslissin gen wijken vaak af van de n iet-verplichte EG-richtlijn. Dit jaar was de EG-richtlijn een zomertijdperiode van 1 april tot 30 september. Zes landen hebben dezelfde zomertijdregeling als Neder land: België, Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Grieken land en Polen. Deze landen hebben daarmee de richtlijn van de EG over de zomertijdperiode voor dit jaar overgenomen. Een groter aantal Westeuropese landen stoort zich echter niet aan de ze richtlijn en wijkt fors af van de voorgestelde periode of heeft zelfs helemaal geen zo mertijd ingevoerd. Zo hebben Groot-Brittannië en Ierland een zomertijd die loopt van 18 maart tot 28 ok tober. Italië laat de zomertijd beginnen op het moment dat de zomer officieel begint: 21 juni. De zomertijd loop daar af op 30 september. Portugal hepft dit jaar de zomertijd van 30 april tot 30 september. In Turkije loopt de zomertijd in 1979 van 15 mei tot 30 sep tember. Marokko denkt er over om dit jaar zijn zomertijd van 1 juni tot 2 augustus te laten lopen. Maar deze data zijn nog niet definitief. Een groot aantal landen heeft geen zomertijd ingevoerd. West-Duitsland doet ook dit jaar niet met de zomertijdre geling mee. Deze beslissing heeft een politieke onder grond: Oost-Duitsland voert geen zomertijd en dat zou be tekenen dat er over de zomer tijdregeling voor West-Berlijn problemen kunnen ontstaan. Doordat Denemarken zich richt op wat West-Duitsland doet voert dit Scandinavische land ook dit jaar geen zomertijd in, evenals de andere Scandina vische landen. Polen is het enige Oosteuropese land dat wel een zomertijdre geling kent. De rest en Rus land voeren geen zomertijd- regeling. Verder hebben Oos tenrijk, Zwitserland, Egypte. Israël en Tunesië ook geen zomertijd. De EG-richtlijn geeft voor de zomertijdregeling in 1980 de periode van 30 maart tot 2! september aan. Oproep aan Westduitse parlement BONN (Reuter) - Bonds kanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft gisteren het parlement opgeroepen, de verja- ringswet af te schaffen, zodat de gerechtelijke au toriteiten door kunnen gaan met het vervolgen van mensen die zich in de nazitijd aan moorden heb-, ben schuldig gemaakt. Rij voerde het woord in een debat in de Bondsdag over de "30-jaren- wet" die op 31 december aan staande afloopt. Als de wet niet afgeschaft wordt, kunnen niet opgespoorde nazi-misdadigers vanaf 1 januari 1980 "vrij" verder leven. De regeringsleider benadrukte dat de Bondsrepubliek moreel ver plicht is, door te gaan met het vervolgen van oorlogsmisdadi gers, ondanks het feit dat het wet tige bewijs van moord steeds moeilijker te leveren zal zijn. "Mijn mening is gebaseerd op de overtuiging dat het weloverwo gen vernietigen van menselijk le ven met het verstrijken der jaren niet minder ernstig wordt", aldus Schmidt. Hij beklemtoonde dat de afgevaardigden vrij waren in hun keuze over dit controversiële onderwerp. In alle fracties zijn voor- en tegenstanders. Een ander argument van de kanse lier voor het opheffen van de verjaring (het gaat om een wet be treffende moord in het algemeen) is, dat zo'n beslissing ook be schouwd moet worden als een preventieve maatregel tegen ex tremisme van links en rechts. In Bonn wordt niet verwacht dat de Bondsdag op korte termijn al een beslissing neemt. Het streven is erop gericht nog voor het zomer reces tot de eindstemming te komen. Een krappe meerderheid vóór afschaffing van de verjaring lijkt waarschijnlijk. Wat de opstelling van de diverse partijen betreft lichtte Alfred Emmerlich, de juridische spe cialist van de sociaaldemocrati sche SPD, het wetsontwerp tot opheffing van de verjaring toe. Het ontwerp is ingediend door 215 afgevaardigden van de SPD en de liberale FDP (beide partijen samen steunen de coalitie Schmidt-Genscher). Volgens Emmerlich zou men, indien de moeilijke bewijsvoering als ar gument vóór verjaring wordt ge bruikt, eigenlijk ook de 3.000 nog hangende zaken tegen oorlogs misdadigers moeten seponeren. De liberale FDP is intern verdeeld. Namens de meerderheid van de fractie zei Detlef Kleinert, de ju ridische specialist, dat men vast moet houden aan de verjaring en daarmee aan beproefde regelin gen. De oppositie, bestaande uit de christendemocratische partijen CDU en CSU, is in meerderheid voor handhaving van de verja ring. Maar 26 christendemocrati sche parlementariërs, onder wie Johann Baptist Gradl, dringen erop aan, dat de regering zelf met een wetsontwerp komt. Hierop is weinig kans, omdat Schmidt de ze delicate zaak als een "vrije kwestie" behandeld wil zien. De CDU-specialist voor binnen landse en juridisch-politieke kwesties, Benno Erhard, waar schuwde in zijn bijdrage aan het debat voor "zig-zagwetgeving" en beklemtoonde, dat "het niet gaat om de verjaring van schuld". Volgens hem is verjaring een waarborg tegen willekeur en ver keerde vonnissen. Daarnaast wordt de rechtszekerheid ge diend als de strafbaarheid voor oorlogsmisdaden met ingang van 1980 wordt opgeheven, zo meen de Erhard. Breedlachend schudden de Egyptische president Sadat en bondskanselier Helmut Schmidt elkaar de hand. Sadat brengt een bezoek van drie dagen aan de Bondsrepubliek. (Van onze correspondent) LONDEN - Premier James Callaghan heeft na de val van zijn regering er geen gras over laten groeien. Na een formeel bezoek gistermorgen van een half uur aan koningin Elizabeth liet hij bekendmaken dat de nationale verkiezingen op donderdag 3 mei zullen worden gehouden. Na gistermiddag de sprekers geduren de het gebruikelijke vragenuurtje van het Lagerhuis van repliek gediend te hebben, richtte hij zich gisteravond via de televisie tot het volk met een onverbloemde verkiezingstoespraak. Hij herinnerde eraan dat de regering gedurende zijn bewind altijd een minderheidsregering was geweest, een situatie die in de Brit se politiek in geen vijftig jaar was voorgekomen. Desondanks, zei Callaghan, was zijn kabinet erin geslaagd het land door de moei lijkste internationale crisis sinds veertig jaar heen te loodsen. Hij bood zijn verontschuldigingen aan de Schotse nationalisten aan dat de devolutieplannen voor een eigen assemblèe waren mis lukt, maar beloofde dat de volgende Labour-regering na de ver kiezingen er een oplossing voor zou vinden. Daarop volgde, zonder de Conservatieven te noemen, zijn ham vraag: „Zou een abrupte verandering van koers in tegenoverge stelde richting de oplossing brengen? Dat denk ik niet. Ik geloof zelfs dat zo'n ommezwaai grote schade zal aanbrengen aan het tot nog toe gevolgde beleid". Na de opwinding in het Lagerhuis voordat de stemming plaats vond woensdagavond, leken Conservatieven zowel als Labour- parlementariërs vandaag in een opgeluchte, bijna uitgelaten stemming alsof nu eindelijk het hoge woord eruit was. Ook bleek hoe de uitslag van de stemming makkelijk anders had kunnen uitvallen. Het geheim dat Labour bijvoorbeeld ten koste van alles tot het laatste wilde bewaren was dat een van hun parlementsleden we gens ernstige ziekte de stemming niet kon bijwonen. Zij wekten tot het laatste toe de indruk dat deze parlementariër wel zou komen opdagen om te voorkomen dat weifelaars uit moedeloos heid zouden overlopen. Een van de conservatieve Lagerhuisle den, die daags voor de stemming zijn vrouw door een hartaanval had verloren, kwam onverwacht wel naar de zitting. Ook heeft Labour nog geprobeerd een liberaal parlementslid Cle ment Freud (een kleinzoon van de Weense dokter), die aan een verkiezingscampagne in de buurt van Liverpool deelnam, te overreden om zijn trein naar Londen te missen zodat hij bij de stemming niet aanwezig zou kunnen zijn. Freud kwam op tijd, nam spoorslags de trein terug en stond gistermorgen vroeg weer in de buurt van Liverpool om zijn liberale kandidaat te steu nen. Deze kandidaat, die in deze tussentijdse verkiezing overigens een goede kans maakt tegen zijn belangrijkste opponent (Labour), zou indien gekozen, maar een week lid van het Lagerhuis zijn - de kortste termijn in de Britse parlementaire geschiedenis. Want het parlement zal op 7 april ontbonden worden en dan zal ook het kabinet demissionair worden. Op 3 april zal nog een aftreksel van de nationale begroting inge diend worden en verwacht mag worden dat minister van finan ciën Denis Healy de gelegenheid zal aangrijpen om de kiezers een aantrekkelijk fiscaal menu voor te houden dat, hoewel het door de verkiezingen niet opgediend en geconsumeerd kan worden, een aantrekkelijke smaak moet opwekken om straks op Labour te stemmen. Na de verkiezingen op 3 mei, zal het nieuwe parlement op 9 mei bijeengeroepen worden en op 15 mei officieel door de koningin worden geopend. Niet iedere Brit in het „herenland" dat Enge land heet, zit smachtend te wachten op het ogenblik dat de ko ningin geconfronteerd wordt met de eerste vrouwelijke, eerste minister die het koninkrijk ooit heeft gehad. Integendeel, som migen zeggen dat Margaret Thatcher, de leidster van de Conser vatieven, het grootste geheime verkiezingswapen van Labour is. „IJzeren Maggie" met haar fluwelen tong strijkt de Britse beroeps gentlemen tegen de haren in. Zij zijn in hun leven al lang genoeg achtervolgd door gouvernantes, onbeminnelijke moeders en strenge onderwijzeressen, om vanuit de fauteuils in hun exclu sieve mannelijke reservaten die hier „clubs" heten, met welge vallen een vrouw de scepter in het parlement te zien zwaaien. Daarop haakte gisteren een Labour-parlementariër in toen hij voorstelde om Margaret Thatcher zoveel zendtijd te geven als zij maar wilde hebben. Dat zou de clubheren voorgoed van haar genezen, was de gedachte. Maar premier Callaghan, politiek be kwaam als altijd, zei dat de verkiezingscampagne er geen moest worden op basis van persoonlijkheden maar op basis van partij programma's. Niettemin hopen Labour-supporters dat Margaret Thatcher in het vuur van de komende strijd zich op vrouwelijke manier zal laten gaan, blunders zal maken, haar koelheid zal verliezen en de Con servatieven het niet makkelijker zal maken. De verkiezingen op 3 mei zullen overigens gehouden worden op dezelfde dag dat er in Engeland en Wales plaatselijke verkiezin gen worden gehouden voor bestuurslichamen die te vergelijken zijn met Nederlandse gemeenteraden. Omdat niets in Engeland eenvoudig mag lijken, moet er nu eerst een wet in het Lagerhuis worden aangenomen om die twee verkiezingen op een dag mo gelijk te maken. Een van de problemen daarbij is dat de stemlokalen bij plaatselijke verkiezingen eerder gesloten worden dan bij landelijke verkie zingen. Tweede probleem: moeten de stembiljetten allemaal in een stembus worden gestopt? Proeven hebben inmiddels al uit gewezen dat een Britse stembus ongeveer 2700 biljetten kan be vatten en dat er geen extra bussen nodig zijn. Blijft nog het vraagstuk hoe men het ene biljet van het andere zou kunnen onderscheiden. Gedacht wordt aan biljetten in verschil lende kleuren en (niets ontgaat op kiezers beluste politici) voor mensen die kleurenblind zijn, zal een van de biljetten Voorzien zijn van een dikke kaderrand. Eerlijker kan het niet.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9