Rijksinkoopbureau is niet monopolistisch Controle op politie verbeteren Castraties en elektroshocks in inrichtingen Eenwording van Europa is van groot belang' mm Schuchter begin van het voorjaar SS'ers niet automatisch Duitser Kleding bedrijf failliet verklaard Meer gas verbruikt door strenge winter Pijnstillers uit vrije verkoop halen VRIJDAG 30 MAART 1979 AMSTERDAM - Op het Amsterdamse Leidseplein zijn de terrasjes al erg in trek. Vooral in de lunchpauze genoten gisteren heel wat mensen van het lekkere weer. DEN HAAG (GPD) - Minister An- driessen van financiën is het niet eens met de kritiek uit de Tweede Kamer op het functioneren van het Rijksinkoopbureau (RIB). Hij bestreed gisteren in de Kamer dat het RIB een monopolistische in koopgigant is die marktversto rend zou werken. Wel zegde hij op details verbeteringen toe in de structuur van het RIB. Het Rijksinkoopbureau koopt cen traal goederen in voor ministe ries, gemeenten en andere over heidsinstellingen. Jaarlijks gaat voor bijna 2 miljard gulden aan bestellingen om. De Kamer had vooral kritiek omdat het RIB te gen de laagste prijs inkoopt, vaak in het buitenland, waardoor de positie van het Nederlandse midden- en kleinbedrijf in het gedrang zou komen. Tegen de wens van de meerderheid van de Kamer in zei Andriessen dat het RIB zich in de toekomst meer zal gaan bezighouden met het inkopen voor gesubsidieerde instellingen, zoals bejaardente huizen en ziekenhuizen. De groeiende druk van deze instel lingen op de rijksbegroting rechtvaardigt dat volgens de mi nister. Het CDA-kamerlid Van Muiden zag veel liever dat deze instellingen zelf onderlinge inkoopcombina ties vormen om niet te veel van het RIB afhankelijk te zijn. Ook bepleitte hij gemeentelijke in koopcentrales, omdat anders het RIB te veel een monopolie zou krijgen. Hij diende zelfs een mo tie van die strekking in, maar mi nister Andriessen liet zich daar niet al te positief over uit. De be zwaren richtten zich ook tegen de mogelijke verplichting voor deze instelingen om geneesmiddelen via het RIB te kopen. Maar An driessen zegde de Kamer toe eerst nog enig onderzoek te zul len doen. Bovendien zal hij de Kamer inlichten wanneer hij fei telijk tot uitbreiding van het aan tal instellingen dat via het RIB koopt, overgaat. Andriessen bestreed dat het RIB het midden- en kleinbedrijf be nadeelt. In veel gevallen wordt via het RIB juist bij middenstan ders gekocht. Maar hij zegde toe de grens waar beneden niet via het RIB gekocht mag worden op te trekken van 200 tot 500 gulden. Dat zal de kleine middenstanders ten goede komen. De minister zal de openheid rond het werken van het RIB verbete ren, zo zei hij. Nu wordt nog te veel in de sfeer van de geheim houding gedaan, luidde de kri tiek uit de Kamer en Andriessen kon zich in die kritiek deels wel vinden. Hij zegde ook toe na te zullen gaan hoe de rijksoverheid via het RIB de vernieuwing van de Nederlandse industrie kan bevorderen, bijvoorbeeld door het kopen van technisch geavan ceerde produkten bij Nederland se bedrijven. De D'66'er Engwir- da en de socialist Rienks hadden daar om gevraagd. Andriessen gaat ook na of het mo gelijk is het functioneren van het RIB bij wet te regelen. Nu ge schiedt dat nog bij Koninklijk Besluit, maar dat vond de Kamer niet voldoende. De minister wees overigens met klem een motie van het CDA af (gesteund door de PvdA) om de koninklijke beslui ten, waarin de door de Kamer gewenste veranderingen in de structuur van het RIB worden uitgevoerd, vooraf aan de Kamer ter beoordeling voor te leggen. Dat is staatsrechtelijk niet juist, zo betoogde Andriessen. Ten slotte kondigde Andriessen aan dat de kosten van het RIB, voor zover het de voorraadvoe- ring ten behoeve van de afnemers betreft, doorberekend zullen worden aan die afnemers. Nu ge beurt dat niet en de Kamer had dat een vorm van roncurrentie- vervalsing ten opzichte van het bedrijfsleven genoemd. Maar het ging Andriessen te ver om ook alle andere onkosten aan de af nemers (immers óók overheids instellingen) in rekening te bren gen. DEN HAAG (GPD) - Ook recent zijn nog bij patiënten in psychia trische ziekenhuizen castraties uitgevoerd. Bij drie ziekenhuizen zijn in de jaren 1972 tot en met 1977 dergelijke ingrepen ge daan. Dit blijkt uit het rapport „Rechts positie patiënten in psychiatri sche ziekenhuizen" dat een dezer dagen openbaar wordt gemaakt. In het rapport staan de gegevens verwerkt uit een enquete onder alle psychiatrische ziekenhui zen. Van de drie ziekenhuizen die op de enquete antwoorden dat castra ties worden toegepast, gaat het bij een ziekenhuis om drie ge vallen. Het tweede ziekenhuis antwoordt „Enige malen", het derde: „destijds een ruim aantal". Als reden voor de castratie geven de drie instellingen op: „anti conceptie". Met name over dit laatste is het Tweede-Kamerlid mevrouw Beckers (PPR) verbijsterd. In een reactie op het rapport zei ze ons desgevraagd: „Ik ben er ontzet tend van geschrokken, er staan dingen in die ik absoluut niet be grijp". AMSTERDAM (ANP) - Nederlan ders die in de Tweede Wereld oorlog in dienst van de SS zijn getreden, werden niet automa tisch Duitser. Er moest een soort naturalisatieprocedure plaats vinden die de betrokkene zelf aanhangig moest maken. Tot die bevinding is A.J. van der Leeuw, wetenschappelijk me dewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, ge komen na een archief-onderzoek in West-Duitsland. Tot nu toe zijn de rechters in West- Duitsland er min of meer vanuit gegaan dat buitenlanders die tij dens de Tweede Wereldoorlog in dienst van de SS traden op grond van het zogenaamde Führer Er- lass van Hitler van 19 mei 1943 automatisch de Duitse nationali teit kregen. Uit authentieke stukken blijkt dat het nooit de bedoeling van Hitier en zijn medewerkers is geweest dat vrijwilligers uit de Germaan se landen (zoals Nederland) on der deze Führer Erlass zouden vallen. Deze was bedoeld voor volksduitsers zoals Roemenen, Wit-Russen en Polen, aldus de heer Van der Leeuw. In het geval van de in West-Duits land opgespoorde 58-jarige Ne derlandse oorlogsmisdadiger, de ex-SS-er Siert Bruins om wiens uitlevering is gevraagd, is recen telijk het materiaal van de heer Van der Leeuw als deskundige rapport aan de rechter in West- Duitsland ter beschikking ge steld. Bruins heeft nooit de Duit se nationaliteit aangevraagd of gekregen, aldus de heer Van der Leeuw. Mevrouw Beckers heeft inmiddels een interpellatiedebat over het rapport aangevraagd. Daarbij heeft ze gevraagd om een kwar tier spreektijd, „zodat ook de an dere fracties ruimschoots de ge legenheid hebben vragen te stel len". Zou haar aanvraag voor een debat worden gehonoreerd, dan zal dat vermoedelijk volgende week plaatsvinden. Vorig jaar stelde het PPR-kamerlid schriftelijke vragen over castra ties onder gevangenen in tbr-in- richtingen aan staatssecretaris mevrouw Haars (justitie). De be windsvrouwe antwoordde toen onder meer dat in tbr-inrichtin- gen na 1968 dergelijke ingrepen niet meer hebben plaatsgevon den. Uit het rapport „Rechtspositie pa tiënten in psychiatrische zieken huizen" blijkt verder onder meer dat - in vijf psychiatrische ziekenhui zen psychochirurgische ingrepen (hersenoperaties) zijn uitge voerd; - in ruim 30 procent van deze zie kenhuizen elektroshocks worden toegepast. Bij één ziekenhuis wordt deze aanvechtbare behan deling, die ernstige neveneffec ten kan hebben, zelfs zo'n 20 keer per jaar gegeven. Het rapport is eind vorig jaar sa mengesteld door de „Werkgroep rechtspositie patiënten in psy chiatrische ziekenhuizen", die onder leiding staat van de Gro ningse hoogleraar prof. W. K. van Dijk. Deze werkgroep werd in 1975 ingesteld door de toenmali ge staatssecretaris van volksge zondheid Hendriks. Uitvoerig besteedt de enquete aan dacht aan de zogenaamde elek troshocks, waartegen fel stelling is genomen door onder meer de Gekkenkrant. Twaalf instellin gen passen deze elektroshocks nog toe, zo leert de enquete. Bijna al deze ziekenhuizen doen dat bij ernstige vormen van depres sie, en dan doorgaans als andere middelen niet helpen of als de pa tiënt geen geneesmiddelen kan verdragen. ARNHEM (ANP) - Het Arnhemse kledingbedrijf Elbi, wiens beide directeuren wegens oplichting door de politie zijn gearresteerd, is gistermiddag door de recht bank in Arnhem failliet ver klaard. Schuldeisers waren ban ken, die het bedrijf op grond van een valse dubbele boekhouding in totaal zes miljoen gulden kre diet verstrekten. Beide directeuren blijven in voor lopig hechtenis en zullen zich tè- zijnertijd voorde rechtbank moe ten verantwoorden, aldus de woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Arnhem. Een aantal filialen van Elbi, waar 50 mensen werken, waren gisteren gesloten. AMSTERDAM - Op het Kleine Gartmanplantsoen in Amsterdam wordt hard gewerkt aan het nieuwe gezicht van het plantsoen. In het midden komen plantenbakken. De werkzaamheden rond het Leidseplein zullen eind van dit jaar voltooid zijn. Door de langdurige winter kon de oorspronkelijke streefdatum, deze zomer, niet worden gehaald. DEN HAAG (ANP) - Het Open baar Ministerie heeft vorig jaar twaalf maal besloten een vervolging in te stellen tegen politiemensen wegens ge welddadig optreden. In 134 gevallen is een onderzoek in gesteld. Dat heeft minister De Ruiter van justitie geant woord op schriftelijke vragen van de socialistische Tweede Kamerleden Stoffelen en Moor. APELDOORN (ANP) - De ab normale koude van de afge lopen winter heeft een hoger gasverbruik door gezinshuis houdingen opgeleverd ter waarde van 380 miljoen gul den. Dit komt neer op gemiddeld 70 gulden in een meergezinswo ning tot gemiddeld 140 gul den in vrijstaande woningen Het landelijk gemiddelde be draagt 95 gulden per woning Dit heeft de Vegin, de vereni ging van exploitanten van gasbedrijven, gisteren in Apeldoorn bekend gemaakt. In de maanden december, ja nuari en februari is ruim 2,8 miljard kubieke meter gas meer afgezet dan in de verge lijkbare periode een jaar ge leden. Dat is een stijging van 30 procent. Ruim 80 procent van deze stijging is toe te schrijven aan de extreme kou. De helft van dat hoger aardgas verbruik komt voor rekening van gezinshuishoudingen. Gerekend naar de huidige ta rieven komt dat neer op een bedrag van 425 miljoen gul den. 45 Miljoen gulden daar van staat niet direct in ver band met de strenge winter. De rest van het hoger gasver bruik komt voor rekening van het niet-huishoudelijk ver bruiken bedraagt310 miljoen gulden. Een belangrijk deel hiervan komt voor rekening van de tuinbouwsector, on geveer 60 miljoen gulden. Politici in Leiderdoqn: LEIDERDORP - Een grote mate van eenstemmigheid heerste er gisteravond in Leiderdorp tijdens een politieke discussiebijeen komst over de zin (en on zin) van de op 7 juni te houden Europese verkie zingen. Die eenstemmigheid was wel te be grijpen want er waren slechts po litieke kopstukken van progres sieve huize aanwezig (Ien van den Heuvel van de PvdA, Aart de Goede van D'66 en Leo Jansen van de PPR). Wellicht dat CDA- lijsttrekker Bouke Beumer voor enig tegenwicht had kunnen zor gen maar uitgerekend deze uit AR-kring afkomstige politicus was verhinderd terwijl een ver vanger niet voorhanden bleek. Het bleef daarom gisteravond bij nuance-verschillen in de wijzen waarop de aanwezige politici de Europese eenwording en verkie zingen benaderden. Alle drie bleken voorstander van de ver kiezingen, niet zozeer uit enthou- DEN HAAG (GPD) - „Pijnstillers hebben te veel bijwerkingen en zijn te gevaarlijk om ze in de vrije verkoop te laten. Daarom moeten ze alleen nog maar op recept ver krijgbaar zijn en moet reclame ervoor verboden worden". Dit zeiden de PvdA- en PPR-frac- ties gisteren in de Tweede Kamer tijdens het overleg van de vaste commissie voor volksgezond heid met staatssecretaris me vrouw Veder-Smit. CDA en WD zijn tevreden over het beleid van mevrouw Veder-Smit, maar benadrukken dat de voor lichting aan de consument via de bijsluiters verbeterd moet wor den. Om aan de staatssecretaris goed duidelijk te maken welke onbegrijpelijke „mandarijnen- taal" op de bijsluiters staat, stort te mevrouw Jabaay (PvdA) tij dens het overleg een hele tas met pillen en bijsluiters op tafel voor de staatssecretaris uit, die daar door nogal overrompeld was. PPR-kamerlid Beckers wil dat de staatssecretaris uitvoert wat de Geneesmiddelencommissie in 1977 in het ontwerp-advies heeft voorgesteld. Die commissie wil de toen een vergaande beperking van de vrije verkrijgbaarheid van pijnstillers. Nadat echter een reactie op het ontwerp was ge vraagd aan de Nederlandse far maceutische industrie, heeft de commissie het advies afge zwakt. De problemen gaan over drie stof fen, waarvan er één altijd in pijn stillers gebruikt wordt. Acetosal, dat in ongeveer 60 procent van de middelen zit, bijv. ook in asperi- ne, heeft het bezwaar dat het bij een heel kleine groep mensen een maagbloeding kan veroorzaken, zelfs bij kleine hoeveelheden. Het tweede middel, Fenacetine, kan tot nierbeschadiging en zelfs nierbekkenkanker leiden na langdurig gebruik. Mensen die dit middel veel gebruiken, kun nen er bovendien verslaafd aan raken. Staatssecretaris Veder-Smit wil dat echter niet, want zij is bang dat dan te veel van het derde middel, Paracetamol, gebruikt zal wor den. Dit middel is zeer gevaarlijk, omdat de gebruiker een acute le verbeschadiging krijgt als hij meer dan twintig tabletten (10 gram) hiervan inneemt. Dat kan al gauw tot de dood leiden. Veel deskundigen vinden Paraceta mol een onveilig middel. siasme voor het te vormen Euro pese parlement als wel omdat het alternatief, een verbrokkeld Eu ropa, allerminst aantrekkelijk is. Leo Jansen noemde de Europese Gemeenschap als structuur van belang omdat bij een uiteenval len van de EG het gevaar op doemt van "geheime diplomatie in achterkamertjes tussen de gro te landen". Ien van den Heuvel zei een Euro pees parlement van belang te vinden omdat elk land gecon fronteerd wordt met problemen die uitstijgen boven het nationale belang. De verkiezingen achtte zij zinvol omdat er voor de eerste maal sprake is van rechtstreeks gekozen Europese parlementa riërs wat de gekozenen naar haar mening zal stimuleren harder te vechten dan thans het geval is voor uitbreiding van de nog ge ringe bevoegdheden van het Eu ropees parlement. Volgens haar zullen de verkiezingen tevens een graadmeter zijn voor de populari teit van het kabinet-Van Agt. Aart de Goede haakte daar op in met de opmerking het te zullen betreuren als de verkiezingen in de landelijke sfeer zouden wor den getrokken. De oud-staatsse cretaris van financiën vindt het van belang de burgers uit te leg gen dat het deze keer juist om Eu ropa'gaat. Volgens hem kan het Europees parlement betekenis hebben "als het maar wil". Als aanzet daartoe noemde hij het af dwingen van een beleidsverkla ring van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG.) Alle drie waren van mening dat het geringe aantal Nederlandse ze tels in het Europees parlement (25 van de 400) geen beletsel hoeft te vormen om toch een rol van betekenis in Straatsburg en Luxemburg (waar het Europees parlement afwisselend zetelt) te spelen. Aart de Goede verwoord de het aldus: "De Nederlandse mening blijkt' op Europees en ook wereld-niveau vaak mee te tellen en mede vormend te zijn. Die invloed is dikwijls groter dan de numerieke sterkte waarover we beschikken". Van de 134 zijn achttien onder zoeken in 1978 niet afgerond, 25 waren nog in behandeling bij de officier van justitie en een tegen een marechaussee bij de militaire autoriteiten. In 63 gevallen bestond geen grond om tot vervolging over te gaan. Het Openbaar Minis terie vond in veertien geval len, dat getroffen disciplinai re maatregelen voldoende waren. Eenmaal is een agent te verstaan gegeven, dat hij een volgende maal zou wor den vervolgd. Het Openbaar Ministerie heeft toen reke ning gehouden met de om standigheden waaronder de betrokken agent tot zijn ge welddadig optreden kwam. Controle De controle op het functioneren van de politie moet worden uitgebreid. De overheid moet wat dat betreft een grotere vinger in de pap krijgen. Nu wordt meestal pas achteraf gecontroleerd, bijvoorbeeld door het stellen van vragen in de Tweede Kamer. Dit concludeert de 35-jarige P. van Reenen in zijn proef schrift "overheidsgeweld" waarop hij gisteren aan de Rotterdamse universiteit promoveerde. Van Reenen was van '64 tot '71 politie-in- structeurle Rotterdam. Sinds 1971 is hij verbonden aan het studiecentrum voor hogere politieambtenaren te Warns- veld. In '71 studeerde hij af als socioloog. In zijn proefschrift schrijft Van Reenen dat de politie met ge bruik van geweld meer te rughoudendheid toont dan vroeger, hoewel dat niet zo lijkt, getuige de uitbreiding van arsenaal en manschap pen (sinds '70 met 40 procent). Van Reenen meent dat het gebruik van geweld onder controle blijft. De mogelijkheid tot controle ren zoekt Van Reenen in eer ste instantie binnen het po litieapparaat zelf. De politie bonden wensen die controle en ook enkele hoofdinspec teurs van grote steden. Ook de pers bekijkt het reilen en zeilen van de politie kritisch. Van Reenen vindt dat van belang en hij sluit zich aan bij de Utrechtse hoofdcommis saris Doesburg, die het liefst bij ieder politie-optreden pers vertegenwoordigd zou zien. Er zijn nog steeds politiemen sen, aldus de socioloog, die de mogelijkheid van geweld overschatten. Hij denkt dan ook dat zijn boek niet bij ie dereen binnen het politie-ap- paraat goed zal vallen. Van Reenen heeft problemen met de geslotenheid van het apparaat. "Een buitenstaan der krijgt bij het verzamelen van gegevens niet of nauwe lijks de medewerking van de politie die ik als politieman heb gehad. Men is bang dat fouten naar buiten komen", zo verklaart Van Reenen deze geslotenheid. Hij vindt dat de politie meer en diepgaander aandacht moet krijgen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7