Opknapbeurt van Lammenschansplein uitgesteld tot '80 Nog kaal Keukenhof toch open Bollen-afzet moet nog hoger 5Dat pak sneeuw was ideaal om te trainen Provincie: in 1982 geld voor fietspad langs Leidsevaart ONDERZOEK NAAR OPGEZETTE OGEN NA ZWEMMEN VRIJDAG 30 MAART 1979 DEN HAAG Tot en met 1984 is er in elk geval geen geld voor de doortrekking van de provin ciale weg Katwijk-De Zilk. Dit blijkt uit het we genschema van provinciale waterstaat voor de periode 1979-1984. Ook voor de omleidingsweg om Valkenburg is de komende jaren geen geld. De Zilkerduinweg, dwars door De Zilk, zal dus voorlopig nog 5000 auto's per etmaal als doorgaand verkeer moeten verwerken, zo'n 80 tot 85 procent van het totale aantal auto's dat van deze weg gebruik maakt. Provinciale wa terstaat noemt de Zilkerduinweg I in verkeerstechnisch opzicht on- i geschikt. Zoals bekend dringt de gemeente Noord wijkerhout al jaren aan op de aanleg van de omleidingsweg. Inmiddels is uit het overleg tus sen de provincies Zuid-Holland en Noord-Holland, alsmede en kele betrokken gemeentebestu ren, gebleken dat niet meer wordt gedacht aan een doortrekking in noordelijke richting, maar in westelijke richting. Afhankelijk van het gekozen trace is ook de aanleg van een vrijlig- gend fietspad langs de Zilker duinweg, waarvoor de provincie de komende jaren overigens wel geld beschikbaar heeft: 2.2 mil joen. Wel zal dit jaar het bestaan de gedeelte van de weg Katwijk- De Zilk voltooid worden. De werkzaamheden in Noord wijk worden afgerond, waarmee nog eens een bedrag van 2,7 miljoen gulden gemoeid zal zijn. Valkenburg De omleidingsweg om Valkenburg komt er voorlopig ook niet. Ook deze weg - net als in het geval van De Zilk een vurige wens van het betrokken dorp - is niet opgeno men in het wegenschema 1979-1984. Dit jaar wordt begon nen. met de procedure tot vast stelling van het tracé. Dit moet de verbinding gaan vormen tussen de bestaande weg Wassenaar- Katwijk-De Zilk en de rijksweg Den Haag-Am sterdam bij Lei den. In de huidige situatie zoekt het verkeer zijn weg nog via Rijnsburg (Sandtlaan en Brou werstraat) en Valkenburg (Hoofdstraat) die daardoor resp. 7300, 4600 en 5100 doorgaande auto's te verwerken krijgen. De verbetering van het Lammen schansplein in Leiden (kosten: 2.5 miljoen) is een jaar uitgesteld: van 1979 naar 1980. Deze zg. „black spot" (gevarenpunt) in het provinciale wegennet wordt om gebouwd van een verkeersplein in een dubbele T-aansluiting die met verkeerslichten wordt be veiligd. Dat laatste geldt ook voor de aansluiting van de Roosevelt- straat in Leiden op de Voorscho- terweg. De aansluiting van de Churchilllaan op de Voorscho- terweg zal dit jaar nog van ver keerslichten worden voor- Het Lammenschansplein en de Voorschoterweg maken deel uit van de provinciale verbinding tussen Stompwijk en Leiden. Deze weg zal de komende jaren om Zoeterwoude heen worden geleid, ter ontlasting van de Noordbuurtseweg en de Dorps straat. Het grondwerk voor deze omlegging is in uitvoering. Katwijk In 1981 hoopt de provincie geld te steken in de verbetering van de Sandtlaanbrug in Katwijk. De scheepvaartseinen van deze in 1961 gebouwde brug moeten worden aangepast en ook moet de brug worden geschilderd. De kosten worden op 400.000 gulden geraamd. Voor wat betreft het openbaar ver voer heeft de provincie de ko mende vijfjaar in de Leidse regio twee projecten op het program ma staan: speciale verkeerslich ten op het kruispunt Den Deyl in Wassenaar, die door de buschauf feurs kunnen worden beinvloed, en een busbaan bij de spoorweg overgang in Voorschoten. -mm x t OEGSTGEEST SASSENHEIM - De provincie Zuid- Holland is bereid om in 1982 wat te gaan doen aan de situatie op de Haarlemmertrekvaartweg (ook wel Leidsevaart genoemd). In dat jaar wil de provincie f 1 miljoen op tafel leggen (en in 1983 nóg eens f 1 mil joen), in eerste instantie bestemd voor de aanleg van een fietspad langs dit omstreden weggedeelte (ar chieffoto hierboven). Eén en ander blijkt uit het wegenplan-schema van pro vinciale waterstaat voor de jaren 1979-1984. Dit plan is deze week bekend geworden. LISSE - Ondanks de barre weersomstandigheden van de afgelopen maanden is vandaag (op de geplande datum) de Keukenhof toch geopend voor het publiek. De gebruikelijke kleurenpracht in de voor malige tuinen van Jacoba van Beieren laat op dit moment nogal te wensen over. "Maar een paar da gen zon en wat zachte nachten, en binnen de kortste keren hebben we weer een kleurrijke tuin," zo beijverde het Keuken hof-bestuur gisteren te zeggen. In de buitentuinen komen de bloemen nog slechts zeer aarze lend boven de grond uit. In de kassen valt al wel een zee van bloemen te bewonderen. Tulpen, hyacinthen en vooral narcissen staan tussen de coniferen en rho dodendrons in volle bloei. Liefst 500 verschillende tulpensoorten zijn er in de kassen te zien, waar onder 100 "oude" tulpen; kweek- soorten uit de 17e en 18e eeuw. De Keukenhof viert dit jaar haar dertigste verjaardag. Ter gele genheid van dit jubileum zijn een aantal extra attracties naar Lisse gehaald. In het Koningin Juliana paviljoen wordt naast de be staande jaarlijkse lichtbeelden show de grootste dia ooit in Ne- De voormalige tuinen van Jacoba van Beieren (nu: "De Keukenhofliggen er nog "kaal" bij. In de kassen binnen bloeien de bloemen wel welig. derland gemaakt vertoond. Het is een panorama-opname van 3 bij 10 meter van de oude haven van het Zeeuwse Zierikzee. Van 10 tot en met 20 mei is de be kende lelie-tentoonstelling "Li- liade" in het kassencomplex van Keukenhof te bezichtigen. In voorgaande jaren werd deze ten toonstelling steeds gehouden in Akersloot, maar ze is voor het ju bileum speciaal naar Neerlands bekendste tuin gehaald. Voorts heeft ook de reeds bestaande rot- stuin een forse uitbreiding on dergaan, met behulp van stenen afkomstig uit de Ardennen. Elk weekend zal in de Keukenhof één bloem in het middelpunt der belangstelling staan. Bovendien zullen dan demonstraties worden gegeven in het bloemschikken. Andere bijzonderheden dit jaar vormen een zilver- en scheep vaarttentoonstelling in een van de paviljoens. In het totaal kwamen vorig jaar 940.000 bezoekers een kijkje ne men in de Keukenhof. Ook dit jaar wordt een dergelijk groot aantal verwacht. "Ons streven is echter ooit de miljoenste bezoe ker te kunnen ontvangen," merk te de heer Beningen, de voorzitter van de propagandacommissie van Keukenhof, op. Top-ambtenaar bij opening van bloementuin: 99 99 LISSE - De afzet van bloembollen moet nog meer worden gestimu leerd. De Keukenhof is daarvoor uiterst geschikt. Dat zei gisteren de heer J. P. M. Vos, plaatsvervangend directeur-ge neraal van het ministerie van landbouw en visserij. Hij consta teerde dat Nederland de belang rijkste producent op de bloem- bollenmarkt is. Die unieke posi tie moet volgens Vos nog ver sterkt worden. Vos liet gisteren bij de opening van Keukenhof zijn licht schijnen over de bloembollencultuur in Nederland, en met name in de bollenstreek. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de minis ter van landbouw en visserij. Van der Stee, zelf bij de opening van Keukenhof aanwezig zou zijn. Een vergadering in Brussel noodzaakte hem echter een ver vanger te sturen. De heer Vos ging tevens in op het "kwaliteitsbeleid" van de bloembollen. Hij noemde het verheugend dat op korte termijn een iets andere procedure wordt gevolgd bij de keuring van de bollen. De bollen zullen naar kwaliteit worden gekeurd, en niet meer slechts worden "afge keurd". Vos: "We kunnen dan gaan spreken over goed, beter, best." Vos merkte op dat het ministerie de problemen van de bollenkwekers inziet inzake het ruimtegebrek. Hij wees daarbij op de "planolo gische belemmeringen" die de kwekers af en toe bij uitbreiding ondervinden. "Bouwvergunnin gen worden nog wel eens afgewe zen, maar er mag toch geen som bere stemming zijn," zo vond Vos. "De export gaat omhoog en ook al zijn de kosten gestegen, we moeten de toekomst optimistisch tegemoet zien.' ALPHEN AAN DEN RIJN - Ter wijl elke automobilist de afge lopen winterse dagen de wagen zoveel mogelijk liet staan, stap te de uit Limburg afkomstige Alphenaar Rob Eliasar elk vrij uurtje achter het stuur van zijn A 112 Abarth 70hp om zich op parkeerterreinen en andere rus tige weggedeelten voor te berei den op het autOrally-seizoen dat vorig weekeinde van start ging. Samen met zijn navigator Fer Siegersma zal hij dit jaar een gooi doen naar de nationale titel in Groep I („standaardwagens") tot 1300cc. „Dat pak sneeuw was ideaal om eens lekker te trainen. De facili teiten in deze omgeving zijn toch al zo beperkt", zegt Rob Eliasar, die voor training liever uitwijkt naar Limburg waar de wegen heuvelachtig en rijk aan bochten zijn. „En een goede training is voor rallyrijders het meest be langrijk. Want het is niet alleen een kwestie van goed kunnen rij den. Veel meer is het van belang dat bestuurder en navigator op elkaar zijn ingespeeld. De één leest voor uit „de bijbel" (route beschrijving) en de bestuurder zou dan vrijwel blindelings moe ten kunnen rijden. Het is daarom belangrijk datje altijd maar blijft rijden", legt Eliasar uit. De rallyrijder voegt daar meteen aan toe dat dat „blindelings" tus sen hem en zijn tweede bestuur der nog wel wat te wensen over laat. Niet onbegrijpelijk, omdat de twee vrienden pas vorig jaar samen zijn gaan rijden. Rob Eia- sar (30) zette op zijn zeventiende jaar de eerste schreden in de ral lywereld. Samen met zijn broer schafte hij zich een Mini Cooper S aan. Over die periode vertelt hij: „We sleutelden toen meer aan de wagen dan dat we er mee reden. Wat ik er aan heb overgehouden is ontzettend veel ervaring". Toen ik in 1970 naar Amsterdam verhuisde had ik geen tijd meer voor de rally en ook geen ruimte. Toen ben ik er ook mee gestopt. Het raakte helemaal over. Pas vo rig jaar ben ik weer begonnen, met Fer samen. In november re den we, als generale repetitie voor dit seizoen, de Christobar- rally. Er moest nog veel gesleu teld worden bleek toen wel, en deze winter is dan ook hard aan de wagen gewerkt". Klus De klasse waarin Rob Eliasar uit komt is die van normale, luxe wagens, waaraan slechts in zeer beperkte mate mag worden ge sleuteld en uitgebouwd. Een klus die vrijwel geheel voor rekening werd genomen door Fer Sie gersma (22), oud-student aan de auto-technische school en even eens Limburger. "Iemand die honderd procent zeker van zijn zaak is", oordeelt Eliasar. De Alphenaar, in het dagelijks le ven promotor, neemt op zich de kosten die zijn hobby met zich meebrengt te drukken. Dankzij de sponsors zijn de twee Limbur gers in staat dit seizoen serieuze pogingen te ondernemen een Nederlands kampioenschap in de wacht te slepen. "Want zonder die steun kan je wel rallyrijden maar alleen een stuk primitie ver", laat Eliasar weten. Over hoe het nieuwe seizoen er voor de twee coureurs eruit zal gaan zien zegt Eliasar. "We doen in elk geval aan de acht rally's mee die tellen voor het Neder lands kampioenschap, in de hoop die te winnen. Het ziet er goed uit, we hadden een goede start", waarmee hij doelt op de over winning van vorige week zater dag in de SAS-rally in Amster dam. Naast de nationale titelstrijd leeft bij Siegersma en Eliasar de hoop dit jaar al op internationaal ni veau te gaan rijden. Vooral en kele ritten in België, dat Neder land op het gebied van de rally- sport ver voor is, trekken beide rijders erg aan. "En dan mis schien nog enkele ritten in Duitsland en waarschijnlijk ook nog een in Engeland", voegt Elia sar toe. Plannen Om hun toekomst als rallyrijder voorlopig te verzekeren is het voor Rob Eliasar en Fer Siegers ma zaak om binnen het auto sportwereldje voldoende op te vallen. De twee lopen met zeer vage plannen rond om het vol gend seizoen in een grotere, zwaardere wagen te gaan rijden. De aanschaf van de gewenste Fiat-Ritmo (Groep II tot lOOOcc) brengt echter kosten met zich mee die minstens twintig- tot der tigduizend gulden bedragen. "Het is voorlopig dan ook maar een stille wens", zegt Eliasar. "Nu zouden we bijvoorbeeld een ge schikte trailer kunnen gebruiken zodat we makkelijker kunnen gaan trainen in andere streken. Verder kan ik alleen maar zeggen dat ik erg tevreden ben met onze wagen. Het is een goede auto met, en dat is erg belangrijk, een goede verhouding tussen het gewicht en het aantal pk's. Ik moet zeggen dat ik altijd een zwak voor die kleine autootjes gehad heb. Maar als we de kans krijgen om volgend seizoen gro ter te gaan rijden dan zullen we die met beide handen aangrij pen". Op het huidige vlak bevalt het de Alphense rallyfanaat voorlopig echter opperbest. "Het is een hobby van me, maar je zou het net zo goed een ziekte kunnen noemen. Ik steek al mijn vrije tijd er in. Zelfs op vakantie. Vo rig jaar waren we in Frankrijk. De klassementsproeven van de rallye van Monte Carlo zijn bij elke coureur bekend. Ik moest die dan ook per se rijden. Het zit me gewoon in het bloed GERARD HAVERKAMP NOORDWIJKERHOUT - Burge meester Bosma van de gemeente Noord wijkerhout blijft voorlopig nog thuis. Vorige week is de heer Bosma uit het ziekenhuis ontsla gen, maar voorlopig mag hij nog niet werken. Een paar weken geleden werd Noordwijkerhouts burgemeester in het ziekenhuis opgenomen met hartklachten. NOORDWIJKERHOUT - De gemeente Noordwijkerhout gaat onderzoeken hoe het komt dat kinderen vaak met opgezette, rode ogen thuis komen als zij in het plaatse lijk zwembad zijn geweest. Per jaar klagen ongeveer 2500 mensen bij het zwem badpersoneel over hun ogen. Uit onderzoek is inmiddels gebleken dat het water in het zwembad niet afwijkt van dat in andere zwembaden. Het is mogelijk dat chloor in de open lucht komt en dat daardoor de ogen van de be zoekers opzetten. Maar daar wordt een onderzoek naar ingesteld. Bij het zwembad in Oegstgeest is een installatie in gebruik die zulke prikkelingen voor komt. Zo'n installatie kost ongeveer 70.000 gulden. Bur gemeester en wethouders van Noordwijkerhout heb ben overwogen ook zo'n in stallatie aan te schaffen. Maar tegen die plannen werd gisteravond van verschil lende zijden bezwaar ge maakt, onder meer door de Een Zilker Partij. Hoewel het college van B en W niet met concrete plannen kwa men gisteravond, liet deze partij al bij voorbaat weten tegen de aanschaf van zo'n dure installatie te stemmen: "2500 klachten, dat is slechts twee procent van het jaar lijks aantal bezoekers" aldus het raadslid van Schie.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27