Dikbillen beheersen Paasvebo „Bouwstop voor AZL ondoordacht" „Maak een front tegen kopers van uw huizen Rechte lijn bij Govers Tbr voor ïpoorweghalte De Vink gelijk net bouw Stevenshofjespolder Zorg over toekomst van Rijks herbarium brand stichting Voetganger geschept op Rijndijk RIJDAG 30 MAART 1979 LEIDEN IINISTER TUYNMAN DOET TOEZEGGING EN HAAG - Nog tijdens de bebouwing van de Ste- venshofjespolder kan de spoorweghalte De Vink tussen Leiden en Voor schoten worden gereali seerd. lit heeft minister Tuynman (ver keer en waterstaat) gisteren laten weten aan burgemeester Van der Haar van Voorschoten en wet houder Waal van Leiden. De bei de bestuurders uit de Leidse re gio overhandigden de minister gisteren persoonlijk enkele brie ven om daarmee kracht bij te zet ten aan hun pleidooi voor een spoedige realisering van de halte. Hetzelfde deden ze eerder op de dag bij de Nederlandse Spoor wegen in Utrecht. Zowel de minister als de directie van de N.S. lieten burgemeester Van der Haar en wethouder Waal weten dat wat hen betreft de bouw van het station De Vink nog maar van één ding afhanke lijk is: woningbouw in de Ste- venshofjespolder. De Voorscho- tense nieuwbouwwijk Noord- Hofland en de andere aangren zende bebouwing zijn niet groot geboeg om voldoende reizigers te bieden. Nu de Leidse gemeenteraad deze week het licht op groen heeft ge zet voor de bebouwing van de Stevenshofjespolder. wordt daarmee de halte bij de Vink dus ook mogelijk. Wethouder Waal ontkende desgevraagd dat er een samenhang zou bestaan tussen dat raadsbesluit en het bezoek aan de minister dat daar één dag later op volgde: „Zó goed kunnen we niet plannen". Als de bebouwing van de Stevens hofjespolder niet verder belem merd wordt, kunnen daarin 1987 of 1988 huizen staan. Omstreeks die tijd zou dus ook de N.S.-halte bij de Vink er kunnen ko- Burgemeester Van der Haar (links) en wethouder Waal (rechts) bij minister Tuynn Viering 150-jarig beslaan: LEIDEN - "Onze toekomst ziet er misschien niet erg rooskleurig uit. Maar we zul len het wel rooien". Dat zei de directeur van het Leidse Rijksherbarium, prof. dr. C. Kalkman, gisteren bij de vie ring van het 150-jarig bestaan van dit instituut. In het Rijksherbarium worden rond tweeëneenhalf miljoen gedroogde planten bewaard in een gebouw dat volstrekt onveilig wordt gevonden door de staf van het instituut. Het voorlopig onderkomen in de voormalige textielfabriek van Parmentier aan de Schel penkade is nu al 15 jaar in ge bruik. In bedekte termen kwam giste ren tijdens de viering in het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit naar voren dat het zeer de vraag is of er een nieuw gebouw komt, ge zien de financiële situatie van het Rijk. Er is ook al jaren een personeelsstop bij het Rijks herbarium, dat op het mo ment een onderdeel is van de subfaculteit biologie. Winnaar Sneep: „Het is een ziekte waar je nooit vanaf komt" hr. Federatie van overheidspersoneel: LEIDEN - De Christelijke Federatie van Overheids personeel (CFO) vindt de bouwstop die minister Pais (onderwijs) heeft af gekondigd voor de nieuw bouw van het Academisch Ziekenhuis in Leiden on voorbereid en ondoor dacht. Men noemt de maatregel nogal adhoc omdat inmiddels al veel tijd en inspanning aan de nieuwbouw is besteed. In een verklaring zegt de CFO dat in het overlegorgaan bij het Aca demisch Ziekenhuis tussen de directie en de bonden geregeld uitwisseling plaats heeft van in formatie over de voortgang van de nieuwbouw. "Vele miljoenen zijn daarin inmid dels geïnvesteerd. Voor omvang rijke projecten als deze is een duidelijk lange termijn-beleid noodzakelijk. Het is daarom on gepast dat zonder enig overleg van de ene op de andere dag door de minister wordt ingegrepen in een beleid waarvoor hijzelf gedu rende een lange periode medeve rantwoordelijk is geweest", aldus de CFO. Men vreest dat het toch al niet zo beste overleg tussen de be windsman en de academische ziekenhuizen daardoor opnieuw een flinke deuk zal oplopen. De CFO verwacht van de minister dat hij hen onverwijld zal infor meren over de beweegredenen voor de bouwstop, zodat daar over in het overleg gesproken kan worden. "Vooral de conse quenties voor het personeel zul len voor de CFO een belangrijke rol spelen. Dit geldt volgens de CFO ook voor de werkgelegen heidsaspecten die bij de bouw van het AZL in hoge mate aanwe zig zijn. LEIDEN- Uit het gehele land, van Julianadorp tot Zundert van van Surhuisterveen tot Ierseke, ja zelfs uit het Belgi sche Wuustwezel waren de extra kwaliteit dikbillen af komstig die gisteren in de runderhal van de Groenoord- hallen werden geshowd. Dit in het kader van de 29ste Paas- veetentoonstelling van de Ver eniging tot het bevorderen van de Agrarische belangen in de Rijn en Duinstreek (de VEBO). Deze tentoonstelling is inmiddels uit gegroeid tot de grootste in haar soort van Nederland. In totaal werden er voor deze tentoonstel ling een kleine 400 dieren, hoofd zakelijk slachtvee, ingezonden. Ronduit vermakelijk was het om te zien hoe de dikbillen van het mannelijk en vrouwelijke ras door de dertig juryleden en de honderden belangstellende vee houders op hun waarde (kilo's geslacht gewicht) werden ge schat. De eigenaars van deze wandelende biefstukken was er alles aan gelegen om de billen van hun paradekoetjes zo voordelig mogelijk te laten uitkomen. Mocht een van hun troeteldier tjes onverwachts zijn of haar na tuurlijke behoeften de vrije loop laten dan werd hun achterzijde onmiddellijk met een bos stro en een doek weer schoongepoetst om toch maar vooral niets van hun "welgevormde" lichaams delen aan het oog van de kenners te onttrekken. Hierbij werden door de veehouders zelfs hulp middelen als borstels en scharen niet ongebruikt gelaten. De koeien en stieren, kolossen van zo'n 1000 kilo, trokken zich van al deze schoonheidsbeurten ogen schijnlijk niets aan. En waarom eigenlijk ook, binnen afzienbare tijd zullen zij immers dit aardse bestaan moeten inwisselen voor een kortstondig verblijf in de vi trines van de diverse slagerijen waarna wij ze met z'n allen defini tief soldaat zullen maken. Sedert enkele jaren slepen vader en zoon Sneep, veehouders uit Wil lemstad, op tentoonstellingen zoals gisteren in de Groenoord- hal, verreweg de meeste prijzen in de wacht. Wat betreft het vrouwlijk slachtvee kunnen zij beschouwd worden als de onbe twiste gouddelvers. Ook gisteren viel zo'n beetje hun gehele vees tapel in de prijzen. Wat bezield een veehouder eigenlijk om der gelijke bijna misvormde kolos sen te fokken? Zoon Sneep, die wat zijn uiterlijk betreft opvallende gelijkenis ver toond met televisie-presentator Ruud ter Weyden: "Het is een ziekte, als je er een keer aan be gonnen bent dan kom je ex nooit meer vanaf. Natuurlijk hou je ook de handel in het oog (een goeie dikbil brengt zo'n 8.000 gulden op en een kampioensdikbil meestal meer dan het dubbele) maar daarnaast kun je het ook zien als een vorm van sport. Wij behan delen onze dikbillen dan ook echt als troeteldiertjes. Bij veel be drijven zie je dat er één man in dienst is voor zo'n 100 dieren. Bij ons is er voor elke 20 koeien één man in de weer. Twee keer per dag krijgen ze vers voer en in te genstelling tot mestkalveren, die in kleine hokjes worden ge- stauwd, heeft elke koe een eigen box van ongeveer vijf bij zes m^- ter. Van dierenmishandeling is dan volgens mij ook geen spra ke". Eenzelfde mening is de heer Wei- ma, adviseur van de Vebo, toege daan. Hij zegt "Die dikbillen zijn BASKETBAL - In de promotie competitie bij de heren voor de eredivisie won Groningen van Zaandam. De stand: 1. Zaandam 3-4; Groningen 3-4; Celeritas 2-2; Tekkels Jumpers 2-0. IJSHOCKEY - Het ijshockeyteam van de Sowjet Unie heeft ook de tweede wedstrijd tegen Finland gewonnen. Na de 8-1 zege van woensdag wonnen de Russen gisteren met 4-2. Uitslagen van de 29ste Paasvee- tentoonstelling: Algemeen kampioen mannelijk vee: A. Haarselhorst (Chaam); eerste reserve kampioen: De Lint (Zevenbergen) en tweede reserve kampioen: N.C.Th. Koot (Hazerswoude). Algemeen kampioen vrouwelijk vee: Vader en zoon Sneep (Wil lemstad); eerste reserve kam pioen: Vader en zoon Sneep en tweede reserve kampioen: Va der en zoon Sneep. Bij de'Schapen ging de eerste prijs naar het Zuid-Hollands Scha pen Stamboek. natuurlijk niet de mooiste dieren maar om van dierenmishande ling te sprekenHet houden van een kanarie in een kooitje of van een konijn in een hokje is dacht ik veel eerder een vorm van dierenmishandeling". De algemeen kampioen bij de koeien, links op de foto zoon Sneep met zijn dochtertje Carolien. DEN HAAG/LEIDEN - De recht bank in Den Haag heeft de 25-ja- rige Leidenaar A.B. gisteren on voorwaardelijke terbeschik kingstelling en vier maanden hechtenis met aftrek van voorar rest opgelegd. B. had in de nacht van vier op vijf december vorig jaar samen met zijn vriend W.S. (27) ingebroken in een snackbar in de Mariënpoelstraat en de zaak daarna in brand gestoken. Uit een flipperkast haalden ze een bedrag van 43 gulden. Beiden verkeer den toen onder invloed van drank. De rechtbank achtte opzettelijke brandstichting door A.B. bewe zen. Gezien het feit dat hij al eens eerder voor brandstichting is veroordeeld, leek het de recht bank het beste als hij in een in richting wordt verpleegd. De andere verdachte, W.S., die van het gebeurde zo geschrokken is dat hij sindsdien geen drank meer aanraakt, kreeg drie weken voorwaardelijke hechtenis en een boete van driehonderd gul den opgelegd. De officier van jus titie eiste twee weken geleden te gen A.B. een jaar hechtenis en een voorwaardelijke tbr, en tegen W.S. drie weken hechtenis on-i voorwaardelijk. Een jaar hechtenis is opgelegd aan F.H. (32) uit Leiden voor handel in hasj en het in bezit hebben van dertig methadontabletten. Hij werd ook verdacht van het in be zit hebben van twee gram heroï ne, maar dat is niet bewezen ver klaard omdat niet is komen vast te staan dat het twee gram was. F.H. ontkende dat hij in hasj ge handeld heeft, hij zou alleen iets verkocht hebben voor een huis genoot. Die huisgenoot, ook met de initia len F.H. (33) kreeg acht maanden hechtenis, waarvan vier maan den voorwaardelijk. Met aftrek van voorarrest betekent dat dat hij half april vrij komt. Ook deze uitspraak van de rechtbank was conform de eis van dc officier van justitie. Deze F.H. heeft van begin '78 tot vijftien december toen hij werd aangehouden gehandeld in hasjiesj. De 19-jarige Leidenaar K. van O. en de 21-jarige M. van L. zijn ieder veroordeeld tot acht maanden hechtenis waarvan drie maanden voorwaardelijk en toezicht van het Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs in Leiden. Ze pleegden ieder een hele serie diefstallen om aan geld voor he roïne te komen. De officier van justitie had slechts een paar van die diefstallen ten laste gelegd. Hij eiste veertien dagen geleden gelijke straffen als die nu zijn op gelegd. Salomons (PvdA) tot bewoners voormalige AMF-huizen: LEIDEN - Een man uit Amsterdam (51) is gisteren geschept door een aulo toen hij de Rijndijk over stak Hij is met een zware hersen schudding, een gebroken been en een shock naar het Academisch Ziekenhuis gebracht voor onder zoek. De Amsterdammer had net, tegen half elf gisterochtend, aan ie mand de weg gevraagd, en wilde weer in zijn auto stappen die aan de andere kant van de weg stond. Volgens de 29-jarige Leidenaar die hem met zijn auto schepte, stak de Amsterdammer plotse ling vóór hem de weg over. Hij reed ongeveer 35 kilometer per uur. Op de hoek Boshuizerkade, Sta ringkade had gisterochtend rond half negen een aanrijding plaats tussen een auto en een bromfiets. De auto, bestuurd dooreen 51-ja- rige man uit Leiderdorp, sloeg linksaf de Staringkade op; de bromfiets kwam uit tegenover gestelde richting op de Boshui zerkade. De bestuurder van de auto ver klaarde later dat hij de bromfiets al van ver had zien aankomen, maar dacht het nog wel te kunnen halen. Dat lukte niet. De brom fietser. een 18-jarige Leidenaar. liep bij de botsing schaafwonden op. de voorzijde van zijn brom fiets werd totaal vernield. LEIDEN - "Wie is de koper van onze huizen"? Dat was de vraag waar het gisteravond om draaide op een vergade ring van de bewoners van de woningen die door het Al gemeen Mijnwerkerspensioen Fonds (AMF) deze week zijn verkocht aan een koper die nog onbekend wenst te blijven. De bewoners van de 126 woningen aan de Burggravenlaan, Modderman- straat en Oppenheimstraat die gisteravond in groten getale waren opge komen werd voorgehouden dat zij zich voorlopig geen zorgen hoeven te maken. Van verscheidene kanten werd er op gewezen dat het uiterst belangrijk is dat de bewoners één lijn trekken en dat het onverstandig is om in te gaan op aanbiedingen om de huurwoning te kopen, hoe aan trekkelijk een aanbod ook lijkt. Er zal een bewonersvereniging worden opgericht om de belangen van alle huurders te behartigen. Mevrouw Salomons, Tweede-Kamerlid voor de Partij van de Arbeid, con fronteerde de bewoners met een wir-war van twijfelachtige praktijken waarvan louche BV's zich de afgelopen maanden hebben bediend om woekerwinsten te maken bij het doorverkopen van huizen van het AMF. Zij memoreerde dat in de afgelopen jaren zeker 200 miljoen gulden is verdiend bij .speculatie met grote complexen huurwoningen die door de beheerder van het mijnwerkersfonds, het AZL te Heerlen, van de hand zijn gedaan. In zeker drie plaatsen in het land zijn ook Leidse BV's, van De Bolster en Pasman, bij deze huizenhandel betrokken geweest. Mevrouw Salomons noemde het'opmerkelijk dat bij verschillende trans acties van woningen telkens dezelfde namen opduiken, ondermeer die van de Leidenaars. Het socialistische kamerlid zei niet te kunnen be vroeden wat er achter al het gescharrel zit en of het AMF en de verschil lende kopers gemeenschappelijke belangen hebben. Zij hield de bewoners voor om één front te vormen als de woningen te koop worden aangeboden. Het is nooit verstandig om individueel te onderhandelen met deze lieden omdat de kans groot is dat u teveel betaald", aldus mevrouw Salomons. Zij wees er verder op dat in andere steden wel dreigementen zijn geuit tegenover de bewoners in de trant van: "Als u niet binnen een week uw woning koopt dan gaat u eruit". De bewoners werd duidelijk gemaakt dat zij niets hebben te vrezen omdat zij driejaar lang recht hebben op huurbescherming en dus sterk staan in de onderhandelingen met de nieuwe eigenaar. Volgens mevrouw Salomons gaat het meestal om kleine BV's met weinig eigen kapitaal. "Ze willen daarom zo snel mogelijk weer van de gekochte woningen af omdat alleen de huuropbrengsten voor een BV niet renda bel zijn. Ze gokken erop dat ze woningen kunnen verkopen. Als zij geen kans zien een aantal woningen te verkopen komen ze zelf in de proble men. Het is daarom verstandig dat de bewoners één lijn trekken omdat de prijs per huis dan zal dalen", aldus mevrouw Salomons. Zij noemde het schandalige van de zaak dat noch aan de huurders noch aan de gemeente de mogelijkheid is geboden om de woningen te kopen. Het CDA-raadslid Ham zei het onbegrijpelijk te vinden dat een sociaal fonds op zo'n asociale wijze handeld. Maredijk moet snel verbeteringsplan maken LEIDEN - Binnen een maand moe ten de buurtbewoners van de Ma redijk met een globaal verbete ringsplan op tafel komen. Dit bleek op de buurtvergadenng die gisteren werd gehouden. On danks dat de buurtbewoners eni ge tijd geleden al een plan aan de gemeente hebben aangeboden, is de gemeente gekomen met een veel ingrijpender plan. De Mare dijk is evenals de wijken Trans vaal en Groenoord door de ge meente aangewezen als gebied dat voor stadsvernieuwing in aanmerking komt. Grootste knelpunt is de aanleg van nieuwe riolering, waarvoor de gemeente op het ogenblik onvol doende geld beschikbaar heeft. Aan het eind van de buurtverga- dering werden werkgroepjes ge formeerd die de verschillende problemen gaan bespreken. Op 10 mei zullen de resultaten daar van besproken worden. Straks ook kinderkleding AMSTERDAM - De jaren 1920-1930, kunstenaars als Mondriaan en Rietveld zij stonden model voor de nieu we haute couture vooijaars- collectie van de Amsterdam se ontwerper Frank Govers. Die collectie vormt tegen woordig nog maar een klein onderdeeltje van Govers' ac tiviteiten want onlangs open de hij in Amsterdam een boe tiek voor confectiekleding terwijl binnenkort een par fum met de Goverssignatuur op de markt komt. Daarnaast houdt hij zich bezig met het ontwerpen van tassen, schoenen, sierraden en kin derkleding. Maar de couture- show blijft natuurlijk wel het parade-paardje van een mo de-ontwerper. De collectie die gistermiddag in het Lido werd getoond viel vooral op door de rechte lijn en het accent op schouders en taille. Zo liet Govers erg veel echt strakke rokken met gro te splitten zien. Daarop droe gen de mannequins dan jasjes met schootjes en een bloe- sende rug. Onder rechtval lende jurken b.v. in een rood zwart schaakbordblok, laat hij een tweede rok dragen, en hij completeerde het geheel met een kimono-jas. Die ki mono-jas is een van de favo rieten van Govers want deze duikt steeds weer op in de collectie. Naast al dat strakke is Govers wel gecharmeerd van plissé. Erg mooi was de plissé-rok met glad heupstuk in een zwarte met fijne rode en gele streepjes bedrukte stof, daar op een gele blouse met strop das en een mooi gesneden zwarte blazer. Het grappige van Govers' plisé- rokken is dat ze aan een kant geheel openzijn en dus heel onthullend kunnen open- waaien. Govers werkt trou wens in al zijn rokken met grote splitten wat niet altijd zo aardig uitpakt. Trouwens, in de confectie lijkt het me Een rechtvallende pantalon in rood-zwart schaakbordblok motief, de onvermijdelijke heel brede ceintuur, die Govers bijna op al zijn kleding laat dragen en de rood-zwart gestreepte ki- monojas. moeilijk te verwerken want welke vrouw voelt zich echt prettig in een rok die tot aan haar kruis, of verder open valt? De roklengte is net over de knie. De schouders zijn ook bij Govers heel breed. Ook hij hanteert de pagode-lijn, die o.a. Pierre Gardin propageer de en die ook in veel confec- tiecollecties is terug te vin den. Bij de kleuren co- baltblauw, lakrood, mimosa- geel was voor Govers opval lend het gebruik van wit in mantelpakjes met schootjes of in een fraai ogende robe1- manteau met een vry nauwe rok. Bij de avondkleding zijn het vooral doorschijnende stof fen, en kant vaak geborduurd met felgekleurde pailletten. Voor s'avonds zijn de rokken over het algemeen wijd. In die collectie waren vooral (op vallend veel-) korte korte jur ken met een soort draperie- bovenlijfje en een wijd uit waaierende klokrok erg mooi. Over het algemeen een mooie maar toch wat voorspelbare collectie. Govers is, zoals vele collega's, een stijl geworden. Het verrassingselement, de vondsten die je aan het den ken zetten, ze zijn er een beetje uit. Henriette van der Hoeven

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15