Aanslagen als reactie op vredesverdrag ModePrijsTip. Tanzania trekt zich niet terug nit Oeganda mode HALVE PRIJS Bestemming voor 'buik van Parijs' Ook op veel plaatsen woedende demonstraties Portugees kabinet blijft aan 98,- 98,- GROET met claS voor een boodschap Labourpartij Sadat en Begin in Congres Amerika BOEKEN 50% KORTING Boek en Blad WOENSDAG 28 MAART 1979 DAR ES SALAAM (UPI) - Presi dent Julius Nyerere heeft giste ren bekendgemaakt dat hij een Libisch ultimatum in verband met de Tanzaniaanse inval in Oe ganda heeft afgewezen. In een rede tot de bevolking zei Nyerere, dat de Libische leider Moeammar Gaddafi in een boodschap, die hij een speciale afgezant naar Dar Es Salaam had meegegeven, had gedreigd samen met president Idi Amin een heilige oorlog tegen Tanzania te beginnen, als er niet binnen 24 uur een eind zou ko men aan de inval van dat land in Oeganda. De Tanzaniaanse president zei dat er in Oeganda op het ogenblik twee oorlogen woeden. "Eerst zijn daar Oegandezen die strijden voor de verwijdering van de fas cistische dictator en dan zijn er ook Tanzanianen die voor de BUITENLAND handhaving van hun nationale veiligheid vechten. Door te dreigen troepen naar Oe ganda te sturen, heeft kolonel Gaddafi de oorlog verklaard aan de Oegandezen die het recht hebben een eind te maken aan een dictatuur. Wij kunnen niet met Libië over de huidige oorlog praten, omdat Oeganda geen ko- ïonie van Libië is. Hoe kunnen wij met Libië kwesties bespreken die onze nationale veiligheid be treffen?", aldus Nyerere. Libië dat al sinds lange tijd een me destander van Amin is omdat hij mohammedaan is, helpt de Oe- gandese dictator al militair. Be gin deze maand werden naar schatting duizend Libische mili tairen naar Oeganda gevlogen om Amins leger te steunen dat het hard te verduren had tegen de ongeveer 4.000 binnengevallen Tanzaniaanse militairen. Naar verluidt zouden de Libische troepen inmiddels zware verlie zen hebben geleden. Gaddafi stelde ook een luchtbrug in waarmee militaire goederen, zo als lange-afstandsgeschut, infan- terie-wapens, munitie en benzi ne, werden overgebracht. Even eens werd ten minste één super sonische bommenwerper van het Russische type Toe-22 op het vliegveld van Entebbe gestatio neerd. De Toe-22 is de modernste bommenwerper die in zwart Afrika opereert. Libië heeft ook al eens gepoogd te bemiddelen tussen Oeganda en Tanzania. Nyerere zei gisteren dat dergelijke pogingen tot mis lukken gedoemd zijn, zolang Gaddafi wapens blijft leveren aan Amin. "Wij willen Amin duidelijk maken dat oorlog voeren onmen selijk is. Dit kan hem echter pas worden geleerd, als Libië zijn hulpverlening staakt. Zolang hij van hulp verzekerd blijft, zal Amin een moordenaar blijven", aldus Nyerere. Hij zie dat hij bereid was tot een vreedzaam compromis met Amin te komen, maar alleen als de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) eerst een veroorde ling uitspreekt over de inval van Amin in Tanzania eind vorig jaar, waardoor het huidige conflict ontstond. Amin heeft gisteren bekendge maakt dat zijn Oegandese troe pen door de omsingelende Tan zaniaanse strijdkrachten zijn ge broken en dat de weg tussen de hoofdstad Kampala en de inter nationale luchthaven Entebbe weer open is. Intussen meldden in de omgeving van Entebbe wonen dat daar in de vroege ochtend explosies te ho ren waren. Volgens het officiële Oegandese radiostation in Kampala was Amin "zeer druk bezig met het leiden van zijn troepen aan het oorlogsfront". Niet vermeld werd waar dat front precies lag. Maandag had radio-Kampala be richt dat Tanzaniaanse troepen Amin hadden omsingeld in zijn residentie in Entebbe. De vol gende dag meldde het station dat "de weg tussen Kampala en En tebbe bevrijd is". Niettemin zou de luchthaven gesloten blijven en verboden gebied voor burgers. Radio-Kampala maakte ook mel ding van een oproep van Amin tot alle landen om Oeganda te hulp te komen. PARIJS (DPA) - De „buik van Parijs", waar tot 1971 de markthallen hebben gestaan, heeft eindelijk een definitief bestemmingsplan gekregen waar behalve de communis ten, de gehele gemeenteraad achter staat. In september zal het „forum" worden geopend. Dit drie verdiepingen tellende glazen gebouw in de vorm van een amfi-theater zal ondergronds gelegenheid bieden voor winkelpassages en vermaak- centra. Er komt verder een park met woningen, kantoren en een hotel er omheen. De enige doorn in het oog van de Parijzenaars is de „bun ker", een betonnen kubus die echter met een muur en schijnvensters zoveel moge lijk gecamoufleerd zal wor den. Het bouwproject in de „buik" heeft de stad van 1973 tot nu al naar schatting 300 miljoen gulden gekost. LISSABON (Reuter) - Premier Carlos Mota Pinto van Portugal heeft gisteravond gezegd dat zijn kabinet zal aanblijven, ondanks de afwijzing van zijn bezuini- gingsbegrotin'g. Na een gesprek van vijf uur met president Antonio Ramalho Ea- nes zei Mota Pinto tegen verslag gevers dat de president zijn ver trouwen in het kabinet had be vestigd. Het kabinet zal in het parlement met een nieuwe begroting ko men, maar die zal niet veel ver schillen van die welke vorige week donderdag met 46 tegen 43 stemmen werd afgewezen. Mota Pinto zei dat hij geenszins van plan was wijzigingen in zijn mi nistersploeg aan te brengen. Door zijn verklaring heeft de pre mier een einde gemaakt aan spe culaties dat op korte termijn ver kiezingen zullen worden gehou den. Mota Pinto zei dat hij Eanes het ontslag van zijn kabinet had aan geboden, maar dat deze had ge zegd dat hij geheel achter het uit gestippelde beleid stond. (Van onze correspondenten) BEIROET-PARIJS-MA- DRID (GPD) - De vrede tussen Israël en Egypte die maandagavond in Washington werd geslo ten, heeft gisteren op een groot aantal plaatsen ge leid tot heftige reacties van radicale Arabische groepen. In de Arabische wereld, buiten Egypte, is de afwijzing van het door president Carter's be middeling tot stand ge komen akkoord bijzonder fel. Binnen Egypte pro testeerde alleen de zeer kleine Progressieve Unionistische Partij. De meest gewelddadige actie vond plaats in Parijs, waar door een bomexplosie in een joods studen tenrestaurant 26 mensen werden gewond, van wie twee ernstig. De Parijse PLOvertegenwoordiger Sousz distantieerde zich overi gens van deze „racistische aan slag". In Madrid vonden twee woedende demonstraties plaats: voor de Egyptische ambassade en de vertegenwoordiging van de Arabische Liga. Tweeëndertig Arabieren - merendeels studen ten - werden prompt door het Spaanse ministerie van binnen landse zaken uitgewezen. In Dacca (Bangla Desh) gijzelden studenten de Egyptische ambas sadeur. In verschillende andere steden, van Colombo op Sri Lan ka tot Teheran in Iran, protes teerden Arabische studenten en hun sympathisanten tegen het vredesakkoord, dat in hun ogen, juist doordat een oplossing van het Palestijnse probleem erin naar de toekomst wordt verscho ven, een stap achteruit betekent voor de Arabische zaak. Op de westelijke Jordaanoever, het door Israël bezette deel van Jor danië, dat ooit een min of meer zelfstandige Palestijnse staat zou moeten worden, werd gisteren vrijwel algemeen gevolg gegeven aan een (van de anti-Israëlische leiders uitgegane) oproep tot sta king, terwijl op verschillende plaatsen demonstraties werden gehouden tegen het Israëlisch- Egyptische akkoord. De „alge mene rouw" werd inderdaad vrij algemeen aangehouden door de Palestijnen, de niet geraadpleeg de voorwerpen van de vredesdis- cussies tussen Sadat en Begin. In Israël zelf, in Tel Aviv, ontplofte een Palestijnse bom. In Bagdad (Irak) begon gisteren de Arabische topconferentie die zal beslissen hoe Egypte moet wor den „gestraft". In feite ligt die straf overigens al vast; onder meer een verplaatsing van het hoofdkwartier van de Arabische Liga uit Cairo. De Egyptische re gering was de Arabische broe ders overigens iets te vlug af, door het lidmaatschap van de Arabische Liga „voor onbepaal de tijd te bevriezen". Bij de aanvang van de ministers conferentie in Bagdad werden de zeventien ministers (vier Arabi sche landen plus Egypte ontbra ken) bijna onder de voet gelopen door tienduizenden woedende anti-Sadatdemonstranten. In Beiroet, Tripoli, Aboe Dhabi, Koeweit, Algiers en in de meeste andere Arabische hoofdsteden speelden zich dergelijke tafere len af. Televisie-vrede De pers in Libanon, de „barometer van de Arabische wereld" geeft het best de stemming weer die in de verschillende Arabische lan den leeft. Het conservatieve dagblad Al Anwar merkt op dat Carter, Begin en Sadat-, ondanks hun grote woorden, zich moeten realiseren dat het slechts een „televisie-vrede" is en dat het laatste woord in het Midden-Oos- ADVERTENTIE Het modische gegeven van deze etamine blazer wordt gekompleteerd door de speelse accenten aan de schouders. Kies uit écru of camel. In de maten 36 t/m 46. De speciale schouderaccenten geven deze beige blazer in linnen- struktuureen zeer modieus effekt. In de maten 34 t/m ten-conflict nog niet is gespro ken. An Nida, orgaan van de Li banees communistische partij, stelt „Een zwarte dag van verne dering in Washington". Dit laatste slaat dan vooral op de als pijnlijk ervaren uitlatingen van de Israëlische premier bij de te keningsplechtigheid in de Ame rikaanse hoofdstad: Begin bracht als „de gelukkigste dagen in zijn leven" de nederlaag van de Ara bische legers in herinnering na dat Israël zichzelf als staat in 1948 uitriep, en de Zesdaagse Oorlog van 1967, toen Israël Arabisch Oost-Jeruzalem veroverde en annexeerde. Verwijzingen die als vernedering, als provocatie bij veel Arabieren overkomen, vooral bij Saoedi- Arabië, voor welk land de terug keer onder Arabische souvereini- teit van de islamitische heilige plaatsen in Oost-Jeruzalem een absolute voorwaarde voor vrede in het Midden-Oosten is. Alles wijst erop dat de Amerikanen de algehele Arabische afwijzing van het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag niet erg serieus nemen. President Carter zelf voorspelt voor een korte tijd „on rust en terrorisme" in het Mid den-Oosten, maar daarna zullen de Syriërs, Jordaniërs en Pale stijnen worden overtuigd mee te gaan doen aan de vredesonder handelingen. Het zou een grove misrekening van Washington zijn te veronderstel len dat Egypte's isolering in de Arabische wereld een zaak van korte duur zal zijn. Het zou net zo lang kunnen duren totdat een nieuw regime in Cairo aan de macht is gekomen. Het Ameri kaanse scénario is nu gericht op snelle resultaten bij de onder handelingen over de Palestijnse „autonomie" op de Westoever en Gaza. Maar aangezien koning Hoessein van Jordanië weigert mee te doen - zijn aanwezigheid in Bagdad voor besprekingen met president El Bakr is typerend - en ook de Palestijnse notabelen op de westelijke Jordaanoever en in Gaza het vredesakkoord hebben afgekraakt (en de Palestijnse jeugd stenen gooit naar de Israë lische bezettingstroepen), zullen de Eprptische, Israëlische en Amerikaanse onderhandelaars alleen staan en waarschijnlijk te gen de muur praten. Intussen roept in Bagdad Jasser Arafat op tot een „verlammende boycot" tegen Egypte en de Ver enigde Staten. „Tref niet alleen de staart van de slang", aldus Arafat, doelend op Egypte, „maar ook de kop: de Verenigde Sta ten". Hij vroeg met name om een olieboycot tegen de Verenigde Staten, een handesboycot en een oliedollarboycot. Hoewel de aanwezige ministers enthousiast applaudisseerden, wordt in Bag dad niet aangenomen dat de Ara bische Liga tot dergelijke krasse maatregelen zal overgaan. Radiozender ADVERTENTIE Beslissende 'n BLOEMEN gesloten MS maakt mode betaalbaar in meer dan 50 vestigingen. Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond); Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond). MANAGUA (Reuter) - De grootste radiozender van Nicaragua is voor de duur van drie maanden verzegeld omdat hij interviews had uitgezonden met een politi cus van de oppositie en moeders van gesneuvelde guerrillastrij ders, zo is gisteren van officiële zijde in Managua meegedeeld. Tot de sluiting van "Radio Corpo- racion" werd opdracht gegeven door het gezagsorgaan voor radio en televisie. Fleurop kent iedere straat in stad en land. 'n Bloemengroet uit Rotterdam naar oss en Tokio is geen probleem. U zegt welke bloemen, voor welk bedrag en Fleurop regelt dat. De Fleurop-bloemist belt zijn collega in Oss om de groet te willen verzorgen. De order voor Tokio loopt via interflora. Altijd perfect geregeld, verzorgd en bezorgd. U herkent de Fleurop-bloemist aan het Fleurop-vignet. Fleurop interflora staat garant voor uw Ploemengroet. Koninginne gracht 135, 2514 AM Den Haag. Spanning in Zuid-Libanon neemt toe BEIROET (AFP) - Het opperbevel van het VN-leger in Zuid-Liba- non beraadt zich op maatregelen om de spanning in het gebied te verminderen. Er wordt van een explosieve toestand gesproken. Bijna dagelijks beschieten links en rechts elkaar met artillerie, ko men er Israëlische vliegtuigen boven Zuid-Libanon en ver schijnen er Israëlische marine- vaartuigen in Libanees water. Maandag vielen er door granaten van Israëliërs en rechtse militie acht gewonden in een lagere school in Hasbaya aan de voet van de berg Hermon en vijf ge wonden in een Palestijns vluch telingenkamp 20 km ten noorden van de Israëlisch-Libanese grens. De blauwhelmen van de V.N. pro beren partijen te bewegen het vu ren te staken. Ze hebben besloten hun patrouilleactiviteit te vergro ten en hun vooruitgeschoven po sities te versterken om infiltratie te voorkomen. LONDEN (DPA/AFP/UPI) - Van daag stemt het Engelse Lager huis over een motie van wan trouwen, ingediend door de leid ster van de Conservatieve Oppo sitie, Margaret Thatcher. Het ziet er naar uit dat de Labour-rege- ring van premier Callaghan twee stemmen tekort zal komen en ge dwongen zal worden vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Callaghan doet zijn uiterste best om steun te krijgen van de verschil lende nationalistische partijen in het Lagerhuis om dit te voorko men. Hij hoopt zijn ambtstermijn te kunnen volmaken en pas aan het eind van het jaar verkiezingen te houden, wanneer de herinne ring aan de massale stakingen wat verflauwd is. De stemmen van de drie afgevaar digden van de Nationalistische Partij van Wales lijken verzekerd. Labour diende gisteren een wetsontwerp in dat voorziet in een schadevergoeding voor ar beiders in de steengroeven van Wales, die aan stoflongen lijden. De totale kosten worden be raamd op 20 miljoen pond (80 miljoen gulden). In ruil voor dit initiatief hebben de drie af gevaardigden uit Wales de min derheidsregering steun beloofd. De stemmen van de tien afgevaar digden van de Unionistische Par tij van Ulster lijken echter niet te winnen voor Labour. De partij leiding in Belfast gaf haar af gevaardigden in het Lagerhuis opdracht vóór de motie van wan trouwen te stemmen. Hoeveel van hen hieraan gehoor zullen geven is nog niet bekend. Ver wacht wordt dat slechts één Unionist van de tien zijn stem aan de minderheidsregering zal ge- WASHINGTON (GPD/AFP) - Pre sident Sadat heeft het Ameri kaanse Congres gisteren voorge houden dat Egypte in een unieke strategische positie verkeert om Afrika te beschermen tegen in terventie van buitenaf. Zowel de Egyptische president als Israëls eerste minister Begin hebben de dag na de ondertekening van hun vredesverdrag gesproken met de commissies van Huis van Af gevaardigden en Senaat, die moeten oordelen over de extra hulp ter waarde van negen mil jard gulden die Amerika gaat ver strekken om de vrede econo misch en militair ruggegraat te geven. Het Witte Huis, wat ongerust over de mogelijkheid dat de openbare mening zich tegen een al te uitge breid hulpprogramma zou keren waarvan de door inflatie geteis terde Amerikaanse belastingbe talers de kosten zouden moeten dragen, heeft bekendgemaakt dat in totaal slechts voor 1,6 mil jard gulden wordt geschonken, doch dat de rest van het bedrag wordt geleend. Israël krijgt tweederde van de negen miljard gulden. Zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden is twijfel uitgesproken over de wenselijk heid van militaire hulp, die tot consequentie zou kunnen heb ben dat Eprpte en Israël elkaar met Amerikaanse wapens te lijf gaan, als de zeer experimentele vrede niet levensvatbaar zou blijken. Sadat echter heeft na drukkelijk verzekerd dat er tus sen Egypte en Israël nimmer meer oorlog zou worden ge voerd. De aartsconservatieve republi keinse senator Helms heeft in tussen gezegd dat Carter de hulp moet kunnen inhouden die hij aan Israël, Egypte en andere lan den in het Midden-Oosten ver strekt, teneinde een drukmiddel bij de hand te hebben om een al gemene vrede af te dwingen in dien de onderhandelaars daar over in de toekomst weigerachtig blijken. Begin is inmiddels naar New York vertrokken, het voornaamste bastion van de Amerikaanse joodse gemeenschap en een be langrijke bron van geld voor de joodse staat. Begin benadrukte dat zijn land werkelijk vrede wenst en nimmer Amerikaanse jongens zal vragen om voor de joodse staat te vechten. Sadat, die meer politieke en militai re invloed zoekt nu de sjah als hoeksteen van het Amerikaanse beleid is weggevallen, teneinde zodoende voor de VS een even onmisbare partner te worden als Israël reeds is, zei dat zijn land geen rol zoekt als politie-man, maar dat het zich moet kunnen verdedigen wanneer invloeden van buitenaf (en dat zijn dan ken nelijk Sowjet-invloeden) het ge bied binnendringen waar Egypte zijn invloedssfeer heeft afgeba kend. President Sadat heeft gisteren ge zegd dat de Egyptische ambassa de in Israël wordt gevestigd in Tel Aviv en niet in Jeruzalem. Tegen Israëlische journalisten die in de Egyptische ambassade in Washington op bezoek waren, zei Sadat„Jeruzalem heeft voor u gevoelswaarde, maar zij heeft die dezelfde waarde voor 700 miljoen arabieren. Gij kunt niet aan hun aanspraken voorbijgaan, zullen de Israëlische teit (over Jeruzalem) aanvaarden". Als gevolg van verschillen van op vatting over het statuut voor de stad erkent geen enkel land Jeru zalem als de hoofdstad van Israël en zijn alle diplomatieke verte genwoordigingen gevestigd in Tel Aviv. Wij ADVERTENTIE ALLES MOET WEG VOOR T/M ZAT. 31 MAART Leiden, Breestraat 107, t.o. Stadhuis.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9