CDA en YYD positief over Voortgangsnota De hoogste NMB spaarrente. 8%% Goed woordje voor 24 'bruiden' Jan Terlouw: D'66 zal voor verkiezingen kenze doen Vermiste j ongen niet gevonden NMB Kabinet zit op het juiste spoor Vastgeketend in Kamer Herindeling Zuid-Holland Vrij snel' aan de orde Tip over moordaanslag Den Haag wdENSDAG 28 MAART 1979 BINNENLAND PAGINA 7 Van der Klaauw tijdens bezoek aan Roemenië ir Jan Terlouw. DEN HAAG (GPD) - D'66 zal aan de vooravond van de eerstvolgende Tweede-Ka merverkiezingen wel degelijk een uitspraak doen over de door de democraten gewen ste samenwerking met ande re partijen. Op dit moment zal D'66 zich echter van dergelij ke uitspraken onthou den. Dat staat in een gisteren door D'66-leider Jan Terlouw en de voorzitter van de democraten, Jan Glastra van Loon, uitge geven verklaring. Aanleiding daartoe was de onduidelijke formulering van een motie die zaterdag door de algeme ne ledenvergadering van D'66 in Amsterdam was aangeno men. In die motie stond dat D'66 pas uitspraken over samenwer king met andere partijen (of dat nu PvdA, CDA of WD is) zal doen, wanneer kabinets formatie aan de orde is. Door veel mensen is dit uitgelegd als zou D'66 pas na de verkie zingen - het kabinet wordt immers pas na verkiezingen geformeerd - een keuze voor samenwerking willen doen. Dat is volgens Terlouw en Gla stra van Loon onjuist. Zij ge ven ook toe dat de motie on duidelijk was geformuleerd. Volgens D'66 dient een kabi netsvorming al aan de orde te zijn voordat verkiezingen worden gehouden. Een uit spraak na verkiezingen zou in strijd zijn met de uitgangs punten die D'66 zelf altijd heeft verkondigd. Terlouw liet er zaterdag geen enkel misverstand over be staan dat D'66 zich niet in vas te akkoorden met andere par tijen wil begeven. Ook niet met de PvdA. De wens van de socialisten om te komen tot een „samen regeren, of samen oppositie"-akkoord wees hij toen al als voor D'66 onver antwoordelijk van de hand. Tien jaar cel DEN HAAG (ANP) - Het gerechts hof in Den Haag heeft de 55-jari- ge Rotterdamse koopman J. van A. wegens het doodschieten van zijn 33-jarige ex-vriendin Doena Huijzers uit Capelle a.d. I Jssel en haar nieuwe vriend, de 2&-jarige Jan Arie van Donk uit Rotter dam, een gevangenisstraf opge legd van tien jaar met aftrek. Voor deze crime passionnel was de verdachte in eerste aanleg door de rechtbank tot twaalf jaar veroordeeld. BOEKAREST (GPD) - De voor zichtige, afwachtende houding van minister Van der Klaauw werd tenslotte toch beloond. Gis teravond, tijdens een gesprek onder vier ogen, beloofde de Roemeense minister van bui tenlandse zaken Stefan Andrei zich persoonlijk te zullen be moeien met de kwestie van de Roemeens-Nederlandse huwe lijken. Andrei had Van der Klaauw eerst gevraagd wat de Nederlandse klachten op dit punt zijn, en vervolgens van Van der Klaauw een lijst met 24 namen gekregen van trouwlustige Roe meense vrouwen die - soms al ja ren - wachten op een uitreisvi sum om in Nederland te kunnen huwen. De toezegging van Andrei was waarschijnlijk één van de punten die de minister en zijn ambtelijk gevolg met tevredenheid doen te rugkijken op het tweedaagse be zoek aan Roemenië. Een ander- was de opstelling van de Roe meense president Ceaucescu, die gisteren een uur lang met de Ne derlandse bewindsman praatte. Ceaucescu sneed daarbij zelf de kwestie van de mensenrechten aan in een wat Van der Klaauw noemde „pittige discussie in vriendelijke sfeer". De verschillende opvattingen ble ven echter lijnrecht tegenover el kaar staan; Ceaucescu benadruk te dat ontspanning staat of valt met in de eerste plaats ontwape ning, opheffing van ongelijk waardige economische verhou dingen in de wereld en naleving van het zijns inziens belangrijk ste recht van de rtiens: dat op ar beid. Van der Klaauw, die het tij dens dit gesprek ook opnam voor de betrouwbaarheid van Amnes ty International, legde er de na druk op dat de volgend jaar in Madrid te houden veiligheids- conferentie alleen kan slagen wanneer de samenhang tussen de verschillende „manden" uit het Helsinki-akkoord blijft gehand haafd. In de Nederlandse ziens wijze vormen zaken als vrij ver keer van personen en goederen, (militaire) vertrouwenwekkende maatregelen, mensenrechten etc. één geheel, al moet nu eerst wor den bekeken op welke van de ter reinen vooruitgang kan worden geboekt. Op de escapades van Nederlandse journalisten bij hun pogingen Roemeense dissidenten te inter viewen, wenste een - duidelijk geïrriteerde - minister gister avond geen commentaar te ge ven. Dat illustreert hoe omzichtig De PvdA heeft een scherp afwij zend commentaar gegeven op de gisteren verschenen Voort gangsnota van Bestek '81. Den Uyl sprak van een „triest stuk", dat als enige boodschap heeft dat het kabinet doorgaat met op een zijdige wijze bezuinigen. Volgens Den Uyl blijkt uit de nota dat het kabinet na 15 maanden beleid geen verbetering in de economi sche situatie heeft weten te bren gen. „De nota bevat amper con crete maatregelen, alleen worden per 1 juli nieuwe kortingen op de sociale uitkeringen aangekon digd", aldus Den Uyl. Lubbers bestreed dat de nota vaag en teleurstellend is. Hij meende dat het kabinet op het juiste spoor zit door de bezuinigingen vooral in de omvang van de so ciale verzekeringen te zoeken in plaats van in impopulaire kortin gen. Ook de maatregelen tot ver betering van de arbeidsmarkt, zoals omscholing en een ander begrip „passende arbeid", juich te hij toe. IDe WD'er Rietkerk vond het verheugend dat het werkgele- genheidsverlies in de bedrijven tot staan is gebracht, al had hij zorg over de betalingsbalans, het begrotingstekort en het ach terblijven van de investeringen. Zowel Lubbers als Rietkerk noemden een financieringstekort van 6 procent, dat nu dreigt te stijgen tot 6,5 procent, ae uiterste grens. Zij schaarden zich achter het voorstel van minister An- driessen om later dit jaar de be lastingen sneller te gaan innen, als zulks bij wijze van noodrem nodig blijkt. Lubbers was minder te vinden voor het tweede onderdeel van An- driessens voorstel tot het tempo riseren van de uitgaven. „Het te kort wordt vooral veroorzaakt door de tegenvallende opbrengst van de belastingen; daar moeten we het dus zoeken", aldus Lub bers. Rietkerk en Lubbers waren het ook eens met de beperking van het kopen op afbetaling en ander consumptief krediet, om het financieringstekort terug te dringen. De WD vindt voorts dat de beslissing over het inwer kingstellen van de noodrempro cedure desnoods al in mei moet worden genomen. Uitkering De nota van het kabinet becijfert dat in de bezuinigingsplannen een gat is geslagen van 145 mil joen in 1979, oplopend tot 375 miljoen in 1981. Om dit te dich ten, wordt een aantal maatrege len voorgesteld, die vooral ge richt zijn op beperking van het aantal mensen dat een uitkering krijgt. Zo zullen werklozen in de toekomst minder makkelijk een aangeboden baan kunnen weige ren en eerder worden verplicht zich om te scholen. Mensen die gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn, krijgen voortaan ook een ge deeltelijke uitkering, aangevuld met een werkloosheidsuitkering die iets lager uitkomt. Deze volume-beperkende maatre gelen zullen 75 miljoen moeten opbrengen. Daarnaast denkt het kabinet 50 miljoen, oplopend tot 100 miljoen in 1981, binnen te krijgen door terugdringing van het ziekteverzuim, onder meer door het tegengaan van oneigen lijk gebruik van de Ziektewet bij bevalling en zwangerschap en het weer verplicht stellen van de de bewindsman de kwestie van de mensenrechten in Roemenië zelf wenste aan te pakken. Vol gens westerse bronnen en een re cent Amnesty-rapport volgt Roemenië buitenslands wel een onafhankelijke, eigenzinnige po litiek, maar is binnenslands sprake van straffe onderdruk king. Van der Klaauw en Andrei onder tekenden dinsdagavond een ver drag ter voorkoming van dubbele belasting. Dat verdrag zal in het vervolg onmogelijk maken dat in Roemenië woonachtige Neder landers of in Nederland verblij vende Roemenen, die reeds in ei gen land belasting betalen, aan geslagen worden voor bijvoor beeld inkomstenbelasting in het gastenland. De minister vertrok vanmorgen naar Bulgarije voor eveneens een tweedaags bezoek. melding van ziektegevallen van langer dan dertien weken, zodat snelle terugkeer bevorderd kan worden. Van het gat van 375 miljoen komt 210 miljoen (dit jaar 30 miljoen) voor rekening van de salaris maatregel die minister Wiegel met betrekking tot de ambtena ren heeft genomen. De eerder voorgestelde korting van zes maal 0,5 procent is gewijzigd in 6 X 0,3 tot 0,7 procent. Het kabinet vindt dat dit bedrag toch door de ambtenaren moet worden opge bracht, maar dan op een andere manier. Ook de trendvolgers zullen evenveel als de ambtena ren moeten inleveren, zo vindt het kabinet. Wensdroom Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) zegt in een commentaar dat het kabinet er niet in zal slagen Bestek '81 te verwezenlijken als niet snel maatregelen worden getroffen die een eind maken aan de voort gaande verslechtering van de concurrentiepositie van ons be drijfsleven ten opzichte van het buitenland. Anders wordt ver mindering van de werkloosheid een wensdroom, zo zegt het Ver bond. Het hoge kostenpeil is vol gens het VNO de belangrijkste oorzaak van de achteruitgang van onze internationale concurren tiepositie. Tegen deze achter grond is het forceren van een dis cussie over een kortere werk week onverantwoord. Het CNV meent dat het kabinet weinig oog heeft voor de positie ve effecten van vormen van ar beidstijdverkorting op de werk gelegenheid. Het vakverbond stemt uit sociale overwegingen in met beperking van het consump tief krediet, maar wijst erop dat dat krediet een belangrijke rol heeft gespeeld bij het in stand houden van de consumptie en daarmee van de werkgelegen heid. Het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond (KNOV) meent dat de voorgestelde kredietbe- perkende maatregelen nooit ten koste mogen gaan van een ge zonde ontwikkeling van grote delen van het midden- en klein bedrijf. Volgens de ondernemers lijkt een grotere toename van de consumptieve bestedingen op korte termijn gunstige effecten te hebben voor de detailhandel, de horeca en de dienstverlening. Het KNOV noemt een verdere om buiging van de overheidsuitga ven nu meer dan ooit vereist met het oog op de te scheppen ruimte voor investeringen van het be drijfsleven. DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft in de loop van giste ren een tip binnengekregen over de moordaanslag op de Britse ambassadeur, die „van waarde lijkt te zijn", aldus gistermiddag voorlichter Laterveer van de Haagse gemeentepolitie. Een getuige heeft verteld dat op het moment van de aanslag op don derdagmorgen 22 maart even na negen uur, een auto geparkeerd stond op de hoek van de Laan en DEN HAAG (ANP) - Volgens mi nister Wiegel (binnenlandse za ken) is het niet uitgesloten dat bij een gefaseerde aanpak van de nieuwe provinciale indeling de huidige provincie Zuid-Holland als één van de eerst nieuw in te delen provincies aan de orde komt. In de Eerste Kamer zei de be windsman gistermiddag de in druk te hebben dat de opvattin gen terzake in Zuid-Holland wat verder zijn dan elders en dat de herindeling "vrij snel" aan de or de zou komen. Overigens liet de minister merken dat de nieuwe provincie-indeling niet een zaak is van korte termijn. Het zal - zo zei hij - niet morgen worden ge realiseerd. De bewindsman deel de mee dat wellicht nog dit jaar het "plaatje" van de nieuwe pro vinciale indeling zal kunnen worden gepubliceerd. Eén en an der kwam ter sprake bij het voor stel tot uitbreiding van de be voegdheden van het openbaar li chaam Rijnmond, onder meer op het gebied van de gezondheids zorg, de recreatie, de verwijde ring van afvalstoffen, brandweer en de coördinatie, inrichting en beheer van de havens. de Varkenmarkt, vlakbij de plaats van de aanslag. Vlak na de aanslag is de auto met grote snel heid weggereden in de verboden rijrichting van de Varkenmarkt, richting Prinsegracht. De auto was een groene, middel grote, twee-deurs personenwa gen. De getuige vertelde dat de auto aan de achterzijde een lang werpige witte kentekenplaat had met rode letters en/of cijfers. Bovendien was rechtsonder op de achterruit een ovale witte sticker Rosbiefschijf met champignons: Een heerlijke schijf van malse stukjes rosbief. Geraffineerd gekruid en gevuld met champignons. Een smakelijk keuken geheimpje van uw Keur slager. 2x2 minuten flink heet in de koekepan bakken of op de barbecue. IOO gram 1.98 [jp uw Keurslager geplakt, waarop met zwarte let ters UY of YU stond Over de inzittenden van de auto is verder niets bekend. Aangezien de daders na de aanslag zijn weg gelopen in de richting van de Laan hecht de politie van Den Haag waarde aan deze tip en hoopt dat degenen die meer in formatie over de bewuste auto kunnen geven, zich met de Haag se politie in verbinding zullen stellen. DEN HAAG (GPD) - De regeringspartijen CDA en VVD hebben instemmend gereageerd op de kabinetsnota over de uitvoering van Bestek '81. Lubbers (CDA) vond dat het kabinet de gaten in de bezuinigingsoperatie „re delijk heeft opgevangen". Wel toonde hij zich bezorgd over de stijging van de lonen en de sterke toeneming van de particuliere consumptie. UTRECHT - Op zoek naar de vermiste Ronald Giersbergen (7) doorzoeken Utrechtse politiemensen de wijk waar het jongetje vaak speelde. Op de foto agenten in dakgoten en op daken. UTRECHT (ANP)-De grootscheepse zoekactie naar de op 17 maar spoorloos verdwenen Ronald Giersbergen (7) uit Utrecht, die gisteren door ruim 50 man politie werd uitgevoerd, heeft niets opgeleverd. Leden van de mobiele eenheid, rijkspolitiemannen, militairen en duikers hebben ongeveer één vierkante kilometer van de Utrechtse wijk, waarin het jongetje vaak speelde, volledig uitge kamd. Bij de actie die pas laat in de middag eindigde, werden verder politiehonden en een helikopter van de rijkspolitie inge zet. Er werd geen spoor van het vermiste jongetje gevonden. De Utrechtse politie houdt nu ernstig rekening met een misdrijf. Ronald Giersbergen is op de zaterdag van zijn spoorloze verdwij ning voor het laatste gezien op de Spuisluis in de Catharijnesin- gel. Een groot deel van die singel (en van de Oudegracht die daar paral lel aan loopt) is maandag en gisteren intensief door duikers en dreggers onderzocht. Tientallen dichtgespijkerde sloopwonin gen in de wijk daartussen zijn door de politie opengebroken en doorzocht. Waar het voor agenten door bouwval te gevaarlijk was de daken te beklimmen, werden politiehonden ingezet. Die honden doorzochten ook de gewelven onder het oude militaire hospitaal aan de Springweg. Vanuit de lucht zijn foto's van de daken en tuinen van woningen in de wijk gemaakt. Gemeentepersoneel heeft riolen onderzocht en de Utrechtse brandweer pompte tal van beerputten achter oude woningen leeg. Een helikopter van de rijkspolitie heeft, met een in de te doorzoeken buurt bekende politieman aan boord, meer dan een uur lang laag over de woningen gevlogen op aanwijzingen van politiepersoneel op de grond. De omvangrijke speuractie, die gistermorgen om negen uur begon, heeft ruim zeven uur geduurd. Op aanwijzing van een helder ziende uit Amsterdam heeft de zoekploeg daarna nog de omge ving van een Utrechts kerkhof onderzocht. De vrouw, die bij deze actie aanwezig was, meende dat het jongetje in de buurt van die begraafplaats te vinden was. Zondag al hadden de bekende hel derzienden Croiset en Tolen de politie na ingevingen laten weten, dat Ronald zich in het gisteren volledig doorzochte deel van de Utrechtse wijk moest bevinden. ADVERTENTIE k DEN HAAG (GPD)-Twee krakers uit Den Haag hebben zich gistermid dag vastgeketend aan een stalen balustrade in de hal van het Tweede Kamergebouw. Zij deden dat omdat hun groep van zeven medebewoners uit een kraakpand in Den Haag dreigt te worden gezet. De Haagse brandweer kwam na een uur met een grote wagen en een gigantische ijzerschaar om de fietssloten waarmee de krakers zich hadden vastgeketend los te knippen. ADVERTENTIE VasteTermijn Spaarrekening: vaste looptijd,vaste rente. n vaste looptijd van \lcpcrcentage Ukunt nü profiteren van de hoge spaarrente bij de NMB.Van die hoge rente kunt u 6 jaar lang verze kerd zijn. Met een Vaste Termijn Spaar rekening van de NMB weet u tevo ren precies waar u aan toe bent. Naar keuze 6, 5, 4. 3 of 2 jaar. Bij de langste looptijd hoort de hoogste rente. En let u eens op het percentage: nü is het voor u bijzon der gunstig om zo'n rekening te openen. Minimale storting f1000,-. Tegoeden niet tussen tijds opvraagbaar. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7