„Duivekit tegen vandalisme is niets nieuws Amsterdamse vei Amsterdamse verkeerschaos geeft grote problemen Nike van Samothrake: een zegevierende godin LEIDENAAR OVER PLAN VAN GEMEENTE OEGSTGEEST: Zestig-jarige kan niet zonder korfbal WOENSDAG 28 MAART 197 E door Sjak Jansen 99 ÏÜ&SSÊ Aad Vermeulen bezig met het aanbrengen van zijn kit tegen vandalisme. Er komt een dun laklaagje overheen zodat vogels et niet in vast raken, maar wie op het dak klimt krijgt het spul geheid niet meer van zijn kleren, betoogt de Leidenaar. Voor wie het tot op heden nog niet wist: het meest bereden stokpaardje van Aad Vermeulen uit Leiden is 'kit'. Inderdaad dat hardnekkige, verraderlijke en uiterst kleverige spul. Je hoeft de 34-jarige Lei denaar er niets over aan te smeren, want erin trap pen doet hij toch niet. Alle wijsheid omtrent de kit heeft hij reeds in pacht. Niet eens zo gek, als je nagaat dat deze "kleine zelfstandige" de man is achter de firma Vermeulen. Een eenmansbe drijfje, dat zich bezighoudt met de bestrijding van alle ongedierte, vogeloverlast en vandalisme. Werk waarin Vermeulen helemaal opgaat. Het was dan ook Aad die vorige week op stel en sprong in de pen klom om zijn hevige ver ontwaardiging te uiten over de gemeente Oegstgeest, die AMSTERDAM - „Het is wel leuk om in de binnenstad allemaal kleine ca feetjes te hebben, maar het zou nog veel leuker zijn als het biertje dat daar gedronken wordt, ook afgeleverd zou kunnen worden. En dat kan zo lang zamerhand niet meer". Dit is één van de veelgehoorde klachten die dagelijks weerklinken in Amsterdam. Aange paste varianten vallen te beluisteren bij alle grote en kleine bedrijven die in het centrum en in de negentiende eeuwse wijken hun dagelijks brood moeten verdienen. Amsterdam is niet bereikbaar voor het goederenverkeer. En dat geeft giganti sche problemen. In veel van de oude wijken geldt een parkeerverbod: bij voorbeeld in de Kankerbuurt. Geen mens die zich overigens daaraan houdt. Integendeel, auto's staan vaak dubbel geparkeerd, zodat trams er niet langs kunnqi en er eindeloze files ont staan. Maandelijks worden er in de hoofdstad 260.000 parkeerovertredingen begaan, er worden echter maar 15.000 bonnen uitgedeeld. Gevolg: de Amsterdam mer, toch al van nature wat gemakke lijker, neemt het risico en trekt zich nergens meer iets van aan, de chaos wordt slechts vergroot. „Er is geen beginnen meer aan", ver zucht de politie en laat de z voor wat ze zijn. Het zogen; keerscirculatieplan had de moeten zijn. Maar zelfs i slechts een klein stuk erv seerd is, maakt dat plan h( goederenverkeer onmogelij Ook de hotels klagen steen en zit duidelijk omhoog met afvoer van cliënten, temee massatoerisme zijn passagii pen vervoert, die verplaatst bussen. De bussen kunnen de binnenstad niet of nauw bereiken; klachten daan touroperators besluiten t dan maar niet aan te doen. G 1977 liep het toerisme ter procent, over 1978 met 5 pro er niets verbetert zal deze tendens over 1979 nog v voelbaar worden. Het groo drijf spreekt van een stijgin, ten met 25 procent vanwege bereikbaarheid voor de aar van goederen. Men heeft g ontlasting van het verkeer nenstad, het aantal vervoe gen te beperken; in plaats v ne auto's per dag komen b korf BV nu drie dieplade langszij, maar het gevolg is j PARIJS (GPD) - Bezoekers uit alle windstreken kennen haan de Nike van Samothrake, bovenaan de trap in het Louvre, niet als vrouw die net de deur heeft opengetrok ken en roept Wie is daar?, maar als een zegevierende godin, nee, als godin van de overwinning zelf. Mevrouw Niesing: 60 jaar en met haar korfbalteam van Fides- Pacta pas zaal-kampioen geworden. AMSTERDAM - „Het is wel leuk om m de binnenstad allemaal kleine ca feetjes te hebben, maar het zou nog veel leuker zijn als het biertje dat daar gedronken wordt, ook afgeleverd zou kunnen worden. En dat kan zo lang zamerhand niet meer". Dit is één van de veelgehoorde klachten die dagelijks weerklinken in Amsterdam. Aange paste varianten vallen te beluisteren bij alle grote en kleine bedrijven die in het centrum en in de negentiende eeuwse wijken hun dagelijks brood moeten verdienen. Amsterdam is niet bereikbaar voor het goederenverkeer. En dat geeft giganti sche problemen. In veel van de oude wijken geldt een parkeerverbod: bij voorbeeld in de Kinkerbuurt. Geen mens die zich overigens daaraan houdt. Integendeel, auto's staan vaak dubbel geparkeerd, zodat trams er niet langs kunnep en er eindeloze files ont staan. Maandelijks worden er in de hoofdstad 260.000 parkeerovertredingen begaan, er worden echter maar 15.000 bonnen uitgedeeld. Gevolg: de Amsterdam mer, toch al van nature wat gemakke lijker, neemt het risico en trekt zich nergens meer iets van aan, de chaos wordt slechts vergroot. „Er is geen beginnen meer aan", ver zucht de politie en laat de zaken maar voor wat ze zijn. Het zogenaamde ver keerscirculatieplan had de oplossing moeten zijn. Maar zelfs nu, terwijl slechts een klein stuk ervan gereali seerd is, maakt dat plan het beroeps goederen verkeer onmogelijk. Ook de hotels klagen steen en been. Men zit duidelijk omhoog met de aan- en afvoer van cliënten, temeer daar het massatoerisme zijn passagiers in groe pen vervoert, die verplaatst worden in bussen. De bussen kunnen de hotels in de binnenstad niet of nauwelijks meer bereiken; klachten daarover doen touroperators besluiten Amsterdam dan maar niet aan te doen. Gevolg: over 1977 liep het toerisme terug met 3,5 procent, over 1978 met 5 procent, en als er niets verbetert zal deze negatieve tendens over 1979 nog wel sterker voelbaar worden. Het grootwinkelbe drijf spreekt van een stijging in de kos ten met 25 procent vanwege de slechte bereikbaarheid voor de aan- en afvoer van goederen. Men heeft getracht, ter ontlasting van het verkeer in de bin nenstad, het aantal vervoersbewegin- gen te beperken; in plaats van 350 klei ne auto's per dag komen bij de Bijen korf BV nu drie diepladers per dag langszij, maar het gevolg is alleen maar negatief: er is geen plek om te laden en te lossen. Ook het aanleggen van de vrije trambaan op de route Rokin- Damrak is alleen maar rampzalig gebleken: de vrije trambaan wordt ge woon door iedereen bereden, de laad- en losplaatsen worden niet of verkeerd gebruikt, het openbaar vervoer loopt even veel vertraging op als het particu lier vervoer, de binnenstad ontvangt daarom hoe langer hoe minder bezoe kers. Voor het grote zowel als het kleinere transport wordt de ellende alleen maar vergroot door het kwistig toepassen van de zogenaamde Amsterdamse paaltjes in de binnenstad, die het on mogelijk maken de trottoirs als uit wijkmogelijkheid te benutten. Die binnenstand telt op het ogenblik 30.000 legale parkeerplaatsen en ongeveer 10.000 illegale plekjes. Het beleid van de gemeente is er op afgestemd het aantal legale plaatsen terug te brengen tot 20.000. In de havengebieden is de situatie bijkans hopeloos. Er zijn brede trottoirs aangelegd en prachtige vluchtheuvels sieren het midden van de straat, maar vrachtverkeer kan er nauwelijks langs. Ook de middenstand klaagt steen en been: wat moet de kleine ambachts man, zoals de schilder, de loodgieter of de timmerman beginnen met zijn wa gen vol spullen als hij ergens een klus heeft of.als hij voor zijn eigen zaak moet laden en lossen? Men rekent zijn autootje tot het particulier vervoer en zoals de zaken er nu voorstaan is vooral het midden- en kleinbedrijf de dupe van een beleid dat door een besluite loos gemeentebestuur van Amsterdam aarzelend wordt uitgestippeld. Al deze klachten zijn het gemeentebe stuur bekend. Een wezenlijke oplos sing die het doodbloeden van de bin nenstad als koopcentrum zou moeten tegengaan, is tot nog toe niet aange dragen. Vandaar dat via de Kamer van Koophandel in Amsterdam dezer da gen staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat werd uitgeno digd om eens kennis te maken met alle knelpunten die er voor het goederen vervoer in de Amsterdamse oude buur ten zijn. „Ik ben er werkelijk een beetje van ge schrokken", zei ze na afloop van een gecombineerde bus- en fietstocht waarbij zowel zij als mensen van haar ministerie levensgevaarlijke toeren moesten verrichten om het vege lijf te redden. Het is hier bepaald erger dan de situatie in Den Haag en Rotterdam. Ik verbaas me er overigens over dat iedereen de zaken zo lakoniek op neemt. Er is bij alle weggebruikers iets van „er is toch niets aan te verande ren". De zaak loopt in Amsterdam dui delijk klem. Deze ellende tast het eco nomische hart van Amsterdam aan. Ik word nu met m'n neus op de feiten ge drukt het verkeerscirculatieplan dat wij vanuit de rijksoverheid van de grond trachten te krijgen, moet meer rekening houden met het goederen vervoer, dat de bloedsomloop van de hele economie is. Er staan twee studies over het beroepsgoederenvervoer op stapel, maar voor die tijd moeten we vanuit Den Haag toch proberen om met gesprekken en brieven de ge meente te wijzen op de noodzaak van betere mogelijkheden voor het goede renvervoer. Ingrijpen kunnen we ui teraard niet, maar via ter beschikking gestelde gelden voor het verkeerscir culatieplan houden we wel een vinger in de pap". „Verkeersproblematiek koppelen aan een verplaatsingsbeleid? Daar moeten we voorzichtig mee zijn. Aan de ene kant los je een stuk ellende op, maar aan de andere kant komt er een groter stuk ellende voor in de plaats: zoals bijvoorbeeld nóg verdere leegloop van de binnenstad. Voor een gigantische aanpak is op het moment geen geld. Het is nu slechts een kwestie van keu ze: óf het zware vrachtvervoer weren uit de binnenstad, óf de parkeerverbo den uitbreiden, maar dan als politieap paraat niet met de handen in de schoot gevouwen lijdelijk toezien hoe die ver boden regelmatig worden overtreden. De ellende in Amsterdam is, dat er veel te weinig parkeerzekerheid is. Voor het goederenverkeer niet, omdat zijn plek voortdurend door verkeerd gepar keerde personenauto's wordt ingeno men; voor de particulier niet, omdat die de schaarse plekken de ene dag wel en de andere dag niet kan bereiken door mijns inziens toch wat ongecoör dineerd openbreken van soms hele tracés. Een andere zaak is, dat je als particulier niet met je auto op ieder punt hoeft te komen; een stukje lopen doet niemand kwaad. Maar je moet wel de zekerheid hebben dat je je auto al thans ergens kwijt kan". Een troost voor allen die genoodzaakt zijn de Amsterdamse binnenstad per auto te bezoeken om goederen of per sonen te laden en te lossen: Den Haag houdt, zei mevrouw Smit-Kroes wel degelijk een vinger in de Amsterdamse verkeerspap. 't Is te hopen, dat men in de residentie'die vinger eruit haalt voor die pap al te heet geworden is. ELLY VAN HOEVEN PARIJS (GPD) - Bezoekers uit alle windstreken kennen haan de Nike van Samothrake, bovenaan de trap in het Louvre, niet als vrouw die net de deur heeft opengetrok- i\Tr.„9 nlc oon 70öotriorpnHp erop dat wind ontstaat door be weging. En bomen bewegen, dus maken ze wind. Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. De Nike van Samothrake is een hel lenistisch beeldhouwwerk uit het begin van de tweede eeuw voor Christus. Het stond oorspronke lijk op de voorsteven van een schip en hield waarschijnljk een bazuin in de hand om het bericht van een overwinning „uit te ba zuinen". Haar plaats nu, tweeën twintig eeuwen later, bovenaan de grote trap in het Louvre is een anonieme vondst die naar mijn mening degene die haar deed de onsterfelijkheid heeft bezorgd, zij aan zij met zijn Nike. Prachtig is de suggestie van vaart die niet alleen door haar houding maar meer nog door het opwaai en van haar gewaad wordt te weeggebracht. Doordat de wind haar kleding tegen het lichaam blaast komen de vormen ervan op wel bijzonder aantrekkelijke wijze onder de ogen van de toe schouwers. Nu kan ik natuurlijk wel, zoals on- telbaren voor mij gedaan hebben, schrijven dat er zoveel vaart in dat beeld zit, maar als ik er voor sta betrap ik mezelf er op dat ik het niettemin als een statisch werk blijf beschouwen. De we tenschap dat marmer niet vanzelf kan bewegen staat me in de weg. Is de verbeeldingskracht van de kunstenaar voor de zoveelste keer aan banden gelegd door de materie? Heeft de dode materie de levende een halt toegeroe pen? Als we aan beweging in de kunst of, sterker uitgedrukt, aan bewe gende kunst denken, dan denken we natuurlijk allereerst aan de film. Arnold Hauser, die de so ciale geschiedenis van de kunst beschreef, sprak zelfs over onze eeuw als The Film Age. Daar zit ten we dan met zijn allen in de bioscoop! We vergeten echter dat de film zelf niet beweegt. Ze schuift weliswaar door de projec tor, maar de beeldjes ten opzichte van elkaar bewegen niet, niet zomin als de vleugel van onze Ni ke beweegt ten opzichte van haar rechterknie, of aan welk welge vormd lichaamsdeel u ook wenst te denken. Alleen wanneer ons oog in snelle opeenvolging de af zonderlijk geprojecteerde beel den waarneemt, ontstaat de illu sie dat de beelden bewegen. De beweging zit dus in onze manier van waarnemen, die op haar beurt weer gebonden is aan het zogenaamd "iets nieuws" zou hebben bedacht in de strijd tegen jeugdvandalisme: dui vekit. Het plaksel om vanda len van hun doelwit terug te schrikken. Een nieuw be strijdingsmiddel dus. Rotzooi „Niets is minder waar", zegt een nog steeds verbaasde Ver meulen. „Ten eerste is duive kit niet nieuw en ten tweede is het rotzooi. Vogels raken er met hun poten en vlerken in verstrengeld en gaan er on herroepelijk onderdoor. Je krijgt er de grootste last mee met de dierenbescherming. Nee, duivekit is troep. Ik ge bruik een speciaal soort kit". „Waar die kit gemaakt wordt zeg ik niet je moest eens we ten hoeveel kapers er op de kust zijn. Mijn kit komt in derdaad uit het buitenland. En hij is erg stevig. Ik smeer er altijd een dun laklaagje overheen zodat de vogels er net niet in vast raken. Maar ik verzeker je dat je die troep niet van je kleren afkrijgt. El ke twee weken doe ik een nieuwe overall aan, de oude gaat dan in de vuilnisbak. Is dan zo stijf als een plank". Discrediet Waar Vermeulen's boze brief nu feitelijk om te doen is, is dat "collega's" die rotzooi als duivekit gaan gebruiken, Aads beroep in discrediet brengen. Vermeulen: „Dat 'niet alleen. Ik zie het ook als een vorm van concurrentie met de kleine zelfstandige". „Zo is het toch, nee, ik werk niet met derderangs materiaal. Bij mij krijg je de zuiverste kit van 15 gulden de tube. En door de klanten wordt dat gewaardeerd". „Goed aanbrengen is het halve werk. Kan lang niet iedereen, moet je voor gestudeerd heb ben. Iets ander is dat ik mijn kit niet los verkoop. Weet jij veel wat men met mijn kit uit spookt. Nee, niet uit angst dat functioneren van onze „waarne- mingsapparatuur" Een voor het zien van een film on misbare eigenschap van die waarnemingsapparatuur is dat zij het ontbrekende aanvult. Een beweging die in een aantal afzon derlijke fasen op het scherm ver schijnt, wordt door het menselijk oog als een vloeiende beweging geïnterpreteerd. En omgekeerd is het menselijk oog niet in staat om uit een waargenomen vloeiende beweging de afzon derlijke fasen vast te stellen. Vandaar dat de fotografische ex perimenten van de Amerikaan Eadweard Muybridge en de Franse zooioog Jules-Etienne Marey, die door een reeks elkaar snel opvolgende opnamen het verloop van een beweging analy seerden, zo'n succes hadden. Wanneer men er zich nu van be wust is dat de indruk van bewe ging die door filmbeelden wordt gewekt even denkbeeldig is als de gesuggereerde beweging in de de kit wordt nagemaakt, want dat lukt niemand. Op de Er- asmusuniversiteit heeft men het zelfs geprobeerd, maar mijn kit bleek niet te ontle den". Waarmee we zijn aanbeland bij het hoofdstuk 'ongedierte' in Aads afwisselde werk. De muizen en ratten bijvoor beeld. Vermeulen daarover „Onvoorstelbaar, hoeveel mensen wel niet in hun piep zak zitten voor die beesties. Ik spoor ze op aan de hand van Mevrouw Niesing zegt de korl en de bal beslist nodig te heb ben. "Het is goed voor je li chaam en je conditie. Je loopt eens fijn je zenuwen eruit. Daardoor kan ik alles betei aan. Na de wedstrijd ben je heel erg ontspannen. Komt ook door de erg fijne team geest bij Fides-Pacta. De sfeer is prima. We organiseren na het korfballen dan ook vaak dingen. Uit eten gaan bijvoorbeeld". In het korfballen geldt geen pensioengerechtigde leeftijd. Mevrouw Niesing kan net zo lang doorgaan als zij zelf wil. Anno 1979 is zij één van de weinigen (misschien wel de enige) in ons land die zich op een dergelijke leeftijd zo in tensief met de korfbalsport bezighouden, 's Zomers staat ze op het veld en in de winter speelt ze micro-korfbal in de zaal. Kampioen Uitgerekend dit jaar is ze met beeldende kunst, dan zal men de ze laatste met enige inspanning sterker dan tevoren kunnen erva ren. Van de hinderlijke weten schap dat een beeldhouwwerk of de voorstelling op een schilderij niet écht kan bewegen zijn we verlost zodra we beseffen dat elk filmbeeld op zichzelf ook statisch is. Waardoor wordt nu bij een beeld of in een schilderij de suggestie van beweging opgewekt? Door de houding van de figuren, door hun onderlinge relatie, door hun ge baren enz. Een beetje beeldhou wer kan heel goed het verschil uitdrukken tussen een danseres die op de punt van haar voet ba lanceert en een hardloper die de borst vooruit werpt om als eerste het lint bij de finish te breken. Maar er zijn ook invloeden van buitenaf die de suggestie van be weging kunnen opwekken en ondersteunen. De wind is zo'n factor. De wind is evenwel on zichtbaar en laat zijn aanwezig hun urinespoor. Haal vervol gens de vitaminepreparaten te voorschijn, meng dat met het voer en kien de juiste plaats uit om dat neer te zet ten. Als die muizen daarvan eten wordt hun bloed zo dun, gaat het zo ontiegelijk hard stromen, dat de muizen er na een uurtje bij neervallen. Een pijnloze dood trouwens". Spuitbussen Bij schadelijke insecten gaat Vermeulen vaak met spuit- Fides-Pacta kampioen ge worden in de zaal. Niet de eer ste keer overigens in al die ja ren op de kop af vijf jaar is ze er tussenuit geweest, vanwege de geboorte van haar drie zoons, die alle drie ook korfbal spelen). ,Van de korfbalvereniging De Algemene heb ik vorig jaar een taart gekregen omdat ik verreweg de oudste in het veld was. Heb ik erg gewaar deerd. Nee, ik ben nog geen erelid van Fides-Pacta. Daar hoef ik voorlopig ook niet op te rekenen, want Fides heeft al twee ereleden: de twee voorzitters". Gezondheid Tenslotte zegt ze: „Als ik mijn huidige gezondheid en condi tie kan behouden, zal ik niet van het korfbalveld verdwij nen. Ik kan er eenvoudigweg niet buiten". heid slechts blijken door wat hij aanricht wapperende haren, vallende bladeren, bollende zei len enz. De wind laat zich soms ook horen, maar daar hebben we in de beeldende kunst niet mee te maken. U weet toch wat kinderen denken over het ontstaan van de wind? Misschien hebt u het zelf ook wel gedacht. Sommige kinderen me nen dat de wind wordt veroor zaakt door de beweging van de bomen. Zij geloven niet in het on zichtbare. Het is helemaal geen gekke gedachte, al zeggen vol wassenen natuurlijk onmiddel lijk dat het kind oorzaak en ge volg verwisselt. Maar je kan toch ook jezelf koelte toewuiven met een waaier (het woord is al zo suggestief!), of het vuur aanbla zen met een blaasbalg? Ik geloof daarom ook niet in een verwarring van oorzaak en ge volg bij het kind. Alle analogieën die het kind kan waarnemen - ik noemde er zojuist twee - wijzen bussen te werk. Met tegenzin, want hij vindt het levensge vaarlijke dingen. „Het is een kwestie van de juiste manier van spuiten. Goed kijken hoe de windrichting is. Want als je die rotzooi inhaleert of, nog erger, in'je ogen krijgt ik moet er niet aan denken. Als ik ga spuiten moet dan ook de hele kamer ontruimd zijn. Het preparaat laat ik dan in de muren en het plafond trekken en daar is tijd voor nodig. Daarna moet de kamer nog de Hoe onzichtbaar de wind is wordt ons duidelijk als we omhoog kij ken naar de torenspits van de kerk. Het weerhaantje, de wind wijzer maakt de windhoek zicht baar. Zonder zo'n wijzer is de windrichting alleen voelbaar. Maar op voetgangersniveau is de wind onzeker welke kant zij uit moet, met al die straten en stegen, hoog- en laagbouw, hoeken en gaten. Vandaar dat het weerhaan tje het hoogste punt opzoekt. In de tuinen van het Rijksmuseum waait het meestal, zoals overal el ders. Maar niet altijd. Nu herin ner ik mij dat op een windstille dag modefoto's werden gemaakt. Om er wat leven en natuurlijk heid in te brengen gingen de fo tograaf en zijn assistent als volgt te werk. Zij drapeerden de rok ken van hun modellen op een sierlijke wijze naar één kant, met een uitwaaierende slip, die met wasknijpertjes werd vastgezet. Zo suggereerden zij het buiten zijn. Ik geloof dat er geen beter voor beeld is om de tweeslachtigheid van het wind- en stormgebeuren in de kunst aan te duiden. Gaat het om de sierlijkheid van het wapperende gewaad, of gaat het om de natuurlijkheid die het spel van de wind aan hét gebeuren verleent? nodige tijd worden gelucht. Je kunt geen enkel risico lo pen". ,Ik moet een paar liter melk drinken voordat ik met die vergiften ga spuiten. En goed boeren. Nooit muggebeten Thuis aan de Jan Luijkenlaan zal Vermeulen nooit spuiten. Hoeft ook niet want hij heeft er geen last van. „Ik heb nooit muggebeten, komt omdat dat gif in mijn huid is gaan zitten. Nee, ik garan deer je dat een mug nooit de kans krijgt mij te bijten. Want voordat-ie bij me is, is het al met 'm gebeurd". Wat echter de beeldhouwer van de Nike van Samothrake in de eerste plaats nastreefde is duidelijk. De wijze waarop het gewaad tegen het lichaam wordt gedrukt kan alleen maar door een sterke luchtstroming zijn veroorzaakt. Het sierlijke effect is secundair, hoewel de beeldhouwer daarvoor vanzelfsprekend wel oog heeft gehad. De wind kan een grote schoonheid te voorschijn roepen. De Romeinse dichter Vergilius beschrijft de godin Venus en roemt de pracht van haar loshan gend haar dat door de wind in beweging wordt gebracht. Luwte Over het geheel genomen heerst er luwte in de kunst. Als het waait of stormt is het zelden gelijkvloers, maar meestal in de hemel waar goden en godinnen onstuimig voortrazen met hun vierspannen. Een sterveling in de wind zoals ir. Cornelis Lely aan de Afsluitdijk is een uitzondering. De beeld houwer Mari Andriessen liet een slip van Lely's jas opwaaien. En iedereen zou het, denk ik, onna tuurlijk gevonden hebben als niet iets van het plaatselijke kli maat in de artistieke uitbeelding tot uitdrukking was gekomen. Wie de wind in de kunst werke lijk wil zien moet oorzaak en ge volg verwarren, net als het kind. DRS. EMILE MEIJER Deze week wordt mevrouw J. Niesing uit de Atjehstraat in Leiden zestig jaar, maar zelfs op die respectabele leeftijd zal niemand haar ervan kunnen weerhouden elke week te gaan korfballen. In competitieverband wel te verstaan. Want sedert jaar en dag ver dedigt ze de kleuren van de Leidse korfbalvereniging Fides-Pac ta, waar ze in het achtste team thans vijfde van het veld is.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4