Bezetting „Haanstra": leraren blazen aftocht Koopflats in Merenwijk staan al maanden leeg PvdA verwaarloosde contact achterban KANS BESTAAT DAT PRIJZEN NA 1 APRIL NOG VERDER ZULLEN STIJGEN Binnenkort nieuwe bus in de stad Drie schrijvers in Leidse zaken tijdens Boekenweek Interne commissie concludeert: WOENSDAG 28 MAART 1979 LEIDEN De 79 koopflats die door Fraanje zijn gebouwd en waarvan er tot dusver slechts acht zijn verkocht LEIDEN - De 79 koopflats in de Merenwijk, die zijn gebouwd door het Rid- derkerkse bedrijf Fraanje, staan nog vrijwel allemaal leeg. De mogelijkheid be staat dat de flats daardoor binnenkort nog duurder zullen worden. Tot dusver zijn er slechts acht flats verkocht. De bewoners daarvan klagen over ver nielingen ten gevolge van de lange leegstand. Het gaat om 79 appartementen, naast winkelcentrum De Koper molen, die volgens Fraanje, toen het plan in 1976 in de gemeente lijke commissie voor de volks huisvesting werd besproken, 320 tot 360 gulden huur moesten op brengen plus 100 gulden service kosten. Nog geen twee weken la ter liet Fraanje in een brief aan de gemeente weten dat de huurprijs opgeschroefd moest worden tot tenminste 420 gulden. Eind 1979 ging het gehele project over in handen van het Centraal Financierings Instituut (CFI). De bouwkosten bleken inmiddels gestegen van 7,4 tot 9,8 miljoen. LEIDEN - De bezetting van de Haanstra-opleidings school voor kleuterleid sters (zie ook pag. 1) begon vanmorgen in alle vroegte. Met de actie vestigen de leerlingen van het derde jaar er de aandacht op, dat zij een grote kans hebben om na hun diplomering werkloos te worden. De leerlingen pleiten dan ook voor meer duo-banen (waarbij één baan door twee mensen wordt bezet), kleinere klassen en géén bezuinigingen zoals aangekon digd in Bestek '81. Bovendien was de bezetting bedoeld als lu dieke afsluiting van de school loopbaan. De hele nacht hebben de leerlingen gewerkt aan de voorbereiding van de actie. Liederen werden in elkaar gezet, spandoeken werden gemaakt en van de aula werd her schapen in een soort "actie-thea ter" waar vanmorgen aan docen ten een kabaret zou worden ver toond waarin alle problemen duidelijk uiteen worden gezet. Groot was dan ook de teleurstelling toen de docenten, die de bezet ting van de Haanstra van de overkant van de Vliet volgdende aftocht bliezen en koffie gingen drinken in de woning van direk- teur Erades. De docenten wilden zich niet naar de school laten "overzetten", in de rubberboot die speciaal daarvoor was klaar gelegd. Al gisteravond hadden de leerlin gen zich laten insluiten in het ge bouw, eerst in de school zelf en daarna in de kleuterschool die aan de Haanstra-opleidings school verbonden is. Volgens Mariska Bruggeling (20) en Jeannette Bot (27) is het voor leerlingen van de Haanstra-op leidingsschool extra moeilijk om een baan te krijgen. Sommige scholen nemen de sollicitatie van Haanstra-leerlingen niet serieus, en deponeren ze zelfs rechtstreek in de prullenbak. Oorzaak is vol gens Jeanette dat "ze je soms te kritisch vinden, omdat het Haan stra-onderwijs afwijkt van wat op De leerlingen van de Haanstra-opleidingsschool voor kleuterleidsters aan de Vliet in Leiden gaan hun school binnendoor het raam. Voor de leraren was er een bootje om de oversteek over de Vliet te maken, maar daarvan werd geen gebruik gemaakt.de leraren gingen koffie drinken ten huize van de directeur. andere opleidingsscholen ge beurt". Jeannette heeft al een keer of zes gesolliciteerd, maar tot nu toe zonder resultaat. Mariska heeft het al twee keer geprobeerd. "Je moet op deze manier ontzettend met jezelf lopen leuren, en dat vinden we heel erg", stellen ze nadrukkelijk. Mariska; "In Leiden is het heel moeilijk om een baan te krijgen als kleuterleidster, omdat de ba nen die vrijkomen meestal naar de mensen gaan die op wachtgeld staan. Daar kunnen die mensen die op wachtgeld staan natuurlijk niets aan doen. Maar wij krijgen straks toch een WW-uitkering, dan kunnen we toch veel beter aan het werk gaan? Er staan in Leiden heel veel lokalen leeg, en dekleuterklassen hebben vaak veel te veel leerlingen Het is de bedoeling dat de actie één dag duurt. De lessen konden ui teraard vandaag niet doorgaan, ook niet voor le en 2e jaars. De conciërge van de school zette desondanks gewoon koffie. Er heerste een zeer ontspannen sfeer, en van slaperigheid na af loop van de grotendeels door waakte nacht viel bij de leerlin gen niet veel te merken. Desgevraagd verklaarde direkteur Erades dat hij met zijn collega's was weggelopen "omdat we niet in de kou willen blijven staan kleumen". LEIDEN - In Leiden komen bin- j nenkort nieuwe stadsbussen te rijden. De nieuwe bussen zijn iets korter en minder breed dan de bussen, die nu op de stadslijnen i rijden en bovendien voorzien van geluids-isolerend materiaal om het lawaai te beperken. De eerste bussen van dit nieuwe type worden deze week in ge bruik genomen in het Brabantse Helmond. De Noord-Zuid—Hol landse Vervoersmaatschappij (NZH) verwacht dat de bussen in de loop van volgende maand in Leiden zullen rijden. De NZH heeft voor Leiden 8 bussen van dit nieuwe type besteld. Het nieuwe materiaal dient als ver vanging van bestaande stadsbus sen. De nieuwe bussen bevatten een aantal verbeteringen voor het publiek (gelijke instap-hoogte, aparte bediening deuren) en zijn uitgerust met apparatuur om verkeerslichten te beïnvloeden. De actie op zichzelf noemt Erades "een goede zet". "Ik kan begrij pen dat de leerlingen van het derde jaar niet ongemerkt af scheid willen nemen. Door de be- zuiningsacties van minister Pais (onderwijs) is de werkgelegen heid voor kleuterleidsters be schamend. Ik vind dat je daar best actie tegen mag voeren, en dat mag dan ook best op deze manier. Ik vind het ook niet zo erg dat de lessen een dag niet doorgaan". Erades kondigde aan dat het do centenkorps nog vandaag naar de school zouden terugkeren, "maax ïk had beslist geen zin om me in dat bootje te laten overzetten". VVV-kantoor Hoewel het weer anders doet veronderstellen begint het Leidse WV-kantoor aan het Stationsplein op maandag 2 april met de "zomerdienstre geling". In plaats van de 50 uur die het kantoor in de win termaanden open is, zal het kantoor vanaf die datum 72 uur voor het publiek toegan- kelijkzijn. Dat is op maandag tot en met zaterdag van 09.00- 20.00 uur en zondags van 10.00 tot 16.00 uur. Deze tijden gelden tot en met 1 september. Tot de service die het VW on der meer verleent behoort het reserveren van plaatsen in vrijwel alle concertzalen en theaters in ons land. Dat kan dagelijks tussen 11 en 15 uur. Filmhuis LVC Donderdag om 21.15 uur wordt de Zuidamerikaanse film cyclus in het Filmhuis, Bree- straat 66 afgesloten. Vertoond wordt de Boliviaanse film 'De moede van het volkvan Jorge Sanjines. De film han delt over de heersende klasse in Bolivia die zich met bloedig geweld tracht te handhaven. Centraal staat de rolprent "De nacht van San Juan". De toegangsprijs bedraagt vier gulden. Expositie In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt op het ogenblik geëxpo seerd door de Belgische schil deres Paula Lonneville. Haar werk wordt gerekend tot het magisch realisme. Geopend: maandag, dinsdag, woens dag en donderdag vanaf 19 uur en zondags vanaf 16 uur. Poëzie Vrijdagavond aanstaande tre den in het gebouw van de stu dentenvereniging SSRL aan de Hogewoerd 108 de Leidse dichters Boudewijn Büch en Leo van Zanen op. Het gaat daarbij om de confrontatie van moderne met traditionele poëzie. Büch schrijft moderne poëzie. Weliswaar heeft zijn laatste bundel de sonnetvorm, maar het enige traditionele is dat ze veertien regels hebben. Van Zanen houdt in zijn ge dicht vast aan rijm en me trum. Hij behoort tot de stro ming "nieuw tachtig". De avond begint om 20.15 uur. Toegang één gulden. Vrouwenraad De Stichting Leidse Vrouwen raad houdt vrijdag 30 maart de jaarlijkse vergadering. Het huishoudelijke gedeelte bevat de gebruikelijke jaar- verslagenen begrotingen van verschillende commissies en secties binnen de Vrouwen raad. Daarna zal mevrouw Smithuysen een inleiding houden met als titel "Het nut van vrouwenraden"De ver gadering begint om twee uur en wordt gehouden in de Vre- deskerk aan de Burggraven- laan. Volgens het CFI zouden deze enorme verhogingen het gevolg zijn van prijsstijgingen door de jaren heen en door het feit dat in de eerste calculatie geen rente doorberekend was. Eén en ander had ten gevolge dat de huurprijs 700 tot 800 gulden zou moeten gaan bedragen. Het Leidse college van Burgemees ter en Wethouders vindt dat er aan flats met huren van meer dan 700 gulden per maand in Leiden geen behoefte bestaat. De Leidse raad stemde daarom in met een voorstel om de 79 flatwoningen niet te verhuren maar te verko pen. Van harte ging dat niet want de raad voelde zich wel in de boot genomen door de bouwonder neming. Blunders Het lijkt duidelijk dat er door de gemeente een aantal blunders zijn gemaakt. Het PvdA-raadslid Duivesteijn heeft destijds in de raad gevraagd hoe dergelijke missers in de toekomst voorko men kunnen worden. Bovendien waren naar zijn mening de ver koopprijzen die nu worden ge vraagd (121.000 tot 126.000 voor een tweekamerflat en 142.000 tot 153.000 voor een driekamerflat) flink aan de hoge kant als men naar het geboden woongenot kijkt. De raad accepteerde een door PPR- raadslid Beijen ingediende motie waarin werd vastgelegd dat grond voor woningbouw in het vervolg bij voorkeur zal worden uitgegeven aan bonafide wo ningbouwverenigingen of stich tingen die geen winst beogen. De raad besloot verder om de ver koopprijzen vast te stellen tot 1 april van dit jaar. Normen Inmiddels heet het Centraal Finan cierings Instituut aan B en W la ten weten dat zij de flat niet kwijt kan raken aan Leidse woning zoekenden. Zij hebben B en W daarom gevraagd de woningen ook te mogen verkopen aan kan didaten uit de regio-gemeenten, te weten Warmond, Oegstgeest, Voorschoten, Zoeterwoude en Leiderdorp. In eerste instantie voldeden inwoners uit de ze plaatsen niet aan de normen van bureau huisvesting. PvdA-raadslid Duivesteijn zegt er niets van te begrijpen dat de wo ningen leeg blijven staan. Ook ambtenaren van de gemeente noemen het een raadsel dat de flats nog niet zijn verkocht. Men vraagt zich af of het Centraal Fi nancierings Instituut wel vol-, doende heeft geadverteerd in de Leidse bladen. Er bestaan twij fels over de vraag of het CFI wel echt heeft geprobeerd om de koopwoningen aan de man te brengen. Tot 1 april De Leidse gemeenteraad heeft de verkoopprijzen van de flats vast gesteld tot 1 april van dit jaar. Dit wil zeggen dat als de flats niet de ze week zijn verkocht de moge lijkheid bestaat dat de koopprijs verder zal stijgen. Een woord voerder van het Centraal Finan cierings Instituut laat desge vraagd weten hierop niet vooruit te willen lopen. Het college van B en W is inmiddels noodgedwongen akkoord gegaan met het voorstel om ook inwo ners uit de regio-gemeenten in aanmerking te laten komen voor de koopflats. De verwachting is echter dat die regio-gemeenten weinig soelaas zullen bieden om dat tot dusver slechts een enke ling heeft gereageerd. Het Cen traal Financierings Instituut heeft B en W verzocht om alle normen en voorwaarden van bu reau huisvesting maar te laten vallen en om de flats te mogen verkopen als "vrije vestiging". ,flet is natuurlijk niet toege staan in deze Boekenweek zo ongeletterd en lauw te leven als u gewend bent. Overal worden immers festiviteiten, bijeenkomsten en lezingen ge houden die samenhangen met de literatuur. U zult u daar moeten vertonen en op een bijpassende wijze moeten ge dragen, tot deze bonte storm weer is uitgewoed en de orga nisatoren van de Boekenweek u het askruisje op het voor hoofd hebben geplaatst, ten teken dat u, zonder gevaar, kunt terugkeren naar de tele visie". Aldus Simon Carmiggelt in één van de verhaaltjes in zijn boekje "Mooi Kado". Het boekje, geïllustreerd door Pe ter van Straaten, is het ge schenk dat tijdens de boeken week, van 29 maart tot en met 7 april, bij aankoop van 17.50 aan boeken gratis in de boekhandels wordt aange boden. ,J£en boekje waar we sinds jaren weer eens erg en thousiast over zijn", zegt de heer Plasmeijer van de Leidse boekhandel De Kier. Zijn collega Breekveldt van het Nieuwe Boekhuis: ,J£en ge weldige stunt, na jarenlang nogal specialistische boeken week-geschenken gehad te hebben eindelijk weer eens een boek voor iedereen". De Leidse boekhandelaren heb ben hun best gedaan om deze boekenweek niet ongemerkt voorbij te laten gaan. De Kier haalt voor het eerst sinds de jaren vijftig weer een schrij ver naar Leiden. Simon Car miggelt. "Een vreselijke klap per"aldus Plasmeijer„Want Carmiggelt signeert uit prin cipe nooit. Hij zegt „dan kan ik er wel dag en nacht mee be zig zijn, ik heb wel wat anders te doen". Iedereen had me ook al voor gek verklaard dat ik het probeerde. Maar tenslotte heeft Carmiggelt toch gezegt: goed dan, ik maak een paar uitzonderingen". Herman Pieter de Boer. Harry Mulisch, Simon Carmiggelt, Carmiggelt komt donderdag 5 april naar De Kier, en zal daar van acht tot negen uur zijn eigen werk signeren. Met de extra verkoop zal hij niets verdienen. Zijn schrijver sloon daarover schenkt hij aan Amnesty International. De Kier ontvangt nog een' schrijver, Herman Pieter de Boer. Hij zal zijn werk, waar onder het pas verschenen boek "Het Herenhotel"aanstaan de zaterdag van elf tot één uur signeren. Het Nieuwe Boekhuis had dit jaar zijn zinnen op Harry Mulisch gezet, temeer omdat hij net uit handen van CRM- minister Til Gardeniers de P.C. Hooftprijs, de staatsprijs voor de Nederlandse letter kunde, heeft ontvangen en zo doende erg in de publiciteit staat. Mulisch deed niet moeilijk, hij wil met zijn publiek in aanraking komen. Zaterdag is hij van twee tot vijf uur in het nieuwe Boek huis. Dus wie wil praten met een echte auteur, hem wil aanraken, of alleen maar kij ken desnoods dit is de kans. ,flet leuke van de boekenweek vind ik", aldus Plasmeijer van Boekhandel De kier: ,JDat je eens een keer iets aan de klanten kunt geven. Want dat mogen we de rest van het jaar niet doen. Het boek is nog een van de weinige artikelen met een verticale prijsbinding. Dat betekent dat de uitgever de prijs vaststelt, en daarbui ten mogen we niets doen. Maar er gaan stemmen op om die verticale prijsbinding af te schaffen, en dan kijk ik toch met angstige blikken naar Brussel. Want dat zou dan op Europees niveau moeten wor den besloten". ,Jn Frankrijk is de verticale prijsbinding al afgeschaft en er zijn gevallen bekend van stunts van hele grote concerns waardoor honderden kleinere boekhandels op defies zijn ge- geaan. Dat zou hier precies hetzelfde gaan, bovendien gaat het ten koste van alle schrijvers wienst boeken in niet zo'n grote oplage gedrukt worden. Dan zouden de boek handels vol staan met enkel Konsaliks enzo". LEIDEN - De PvdA in Lei den heeft in de vorige raadsperiode (1974-'78) de contacten met de achter ban verwaarloosd. Dit concludeert een interne commissie uit de PvdA- afdeling. Het rapport van de commissie ('Contacten met de achterban') is gepubliceerd in het deze week verschenen afdelingsblad van de PvdA. Het verwaarlozen van de achterban wordt gezien als één van de oor zaken van de verkiezingsneder laag die de Leidse PvdA vorig jaar bij de gemeenteraadsverkie zingen leed. De PvdA-fractie verloor toen één raadszetel, ter wijl men vrij algemeen rekende op enkele zetels winst. Als verdere oorzaken van de ver kiezingsnederlaag worden ge noemd ontevredenheid over het beleid (inspraak, renovatie, ver keer) een slechte of zelfs geen presentatie van het beleid, gerin ge kennis van veel Leidenaars over de gemeentepolitiek en de publiciteit over interne partij conflicten (onder meer rondom wethouder Van Aken). De commissie bestrijdt in haar rap port de bewering dat de PvdA- verkiezingsnederlaag te wijten is geweest aan een verminderde opkomst van kiezers in de zoge naamde 'rode wijken' (buurten met veel PvdA-kiezers). Uit ver- kiezingsonderzoek zou blijken dat de opkomst wel groter was dan voorheen. Volgens de commissie ligt de oor zaak van het verlies in het feit dat in andere wijken - men spreekt dan over 'rechtse wijken' - de op komst van kiezers veel groter was. "Tegenstanders van het linkse college waren wel duide lijk meer gemotiveerd om te gaan stemmen", aldus de PvdA-com- missie. Als oplossing om de slechte contac ten met de achterban te verbete ren, adviseert de commissie meer partij-activiteiten in de wijken, meer publiciteit (men verwijt de 'Leidse pers' dat deze "slechte punten breed uitmeet en goede punten nauweUjks aan bod ko men"), verspreiden van informa tie-bulletins en geregelde pers conferenties om standpunten van fractie en bestuur naar buiten te brengen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3