Woordenstrijd in Noordwijkse raad over kraakbond Hoogmade raakt doorgaand verkeer eindelijk kwijt Reusachtige dia in Keukenhof Avanti toch naar Praag Ashram moet nodige nog binnenhalenvoor middenschool in 1980 Voorlichtingsavond over omleidingsweg LEIDENS LAATSTE STEENHOUWERIJ GAAT NAAR KATWIJK NOG STEEDS STILZWIJGEN IN LIMBURG OVER KOPER VAN LEIDSE WONINGEN Proloog-toneel in Alphen /OENSDAG 28 MAART 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 ALPHEN AAN DEN RIJN - De rooms-katholieke lts aan het Marsdiep is klaar. Deze week is het gebouw (21 loka len) dat vast zit aan het Ashram college, door de 140 leer lingen in gebruik genomen. Tegelijkertijd echter vertrekt directeur Johan Macco binnenkort met vertegenwoordi gers van het Ashramcollege naar Den Haag om te gaan praten over een juridische samensmelting van het Ash ram college en lts. Dit, omdat de lts straks opgaat in de nieuw te vormen middenschool op het Ashram college. Zo moet de omleidingsweg gaan lopen HOOGMADE - Provinciale waterstaat en het gemeentebestuur van Woubrugge houden volgende week donderdag (5 april) een voor lichtingsavond over de toekomstige omlei dingsweg om Hoogmade. Deze weg is nodig om de Kerkstraat en de Van Klaverweijde- weg van het doorgaande verkeer (o.a. tussen Alphen-Noord en Leiden) te verlossen. Over de plannen voor deze weg werd al in 1976 door provinciale waterstaat voorlichting ge geven. Toen werden er verschillende moge lijkheden gepresenteerd. Gedeputeerde Sta ten, het dagelijks bestuur van de provincie, hebben nu een keuze gemaakt. Het gekozen tracé buigt af van rijksweg 4, loopt vervol gens zuidelijk van de Does en sluit bij Wou brugge aan op de bestaande provinciale weg (zie tekening). Met dit tracé hoopt het provin ciaal bestuur zowel aan bewoners uit het Vlietpark als aan de agrari sche belangen zoveel mogelijk tegemoet te komen. De nieuwe weg heeft één rijbaan met twee rij stroken van 3,25 meter breed. Aan de kant van Hoogmade komt een fietspad in beide richtingen van drie meter breed. Bij de krui sing met de Groenewegh komt er voor de fietsers een tunneltje. De brug over de Does krijgt een onderdoorgang voor fietsers, waardoor er een veilige aansluiting ontstaat op de twee fietspaden naar de Lage Rijndijk. De weg moet in 1983 klaar zijn en zal zo'n vijftien miljoen gulden kosten. De aansluitingen van de "oude" weg door Hoogmade bij het Vlietpark en bij rijksweg 4 zullen de bestaande situatie aanzienlijk wij zigen. Naast het viadukt over de rijksweg bij Leiderdorp komt een tweede viadukt, spe ciaal voor fietsers. Gedeputeerde Staten hebben nog niet besloten of de brug over de Does een vaste of beweegbare brug wordt. De gebruikers van de Leiderdorpse Doesha ven hebben bezwaar tegen een vaste brug. Met de aanleg van de omleidingsweg kunnen vier boerderijen in de voormalige Doespol der worden ontsloten. Deze boerderijen zul len dan per auto of fiets bereikbaar zijn. De aansluiting op het provinciale fietspad Lage Rijndijk - Hoogmade - Braassemermeer - Woubrugge geeft een nieuwe mogelijkheid voor tochtjes. Er ontstaat een verbinding tus sen Alphen-Gnephoek en Oud-Ade (Kager- plassen). Ook de verbinding Hoogmade-Lei- derdorp (Lage Rijndijk) gaat erop vooruit. De voorlichtingsavond wordt gehouden in ho- tel-café-restaurant Van der Ploeg aan de Kerkstraat in Hoogmade en begint om acht Het komend schooljaar gaan de le raren zich voorbereiden op deze nieuwe vorm van onderwijs. In het schooljaar 1980/1981 zullende eerste middenschool-leerlingen op het Ashram school kunnen gaan. Een middenschool voor kinderen van 12 tot 16 jaar, die veelzijdig onderwijs zal gaan bie den: mavo, havo (voorbereiding op) atheneum, technisch onder wijs, huishoudonderwijs, eco nomisch en administratief on derwijs, en landbouw-onderwijs. De laatste drie vormen van onder wijs kent men nu op het Ashram college nog niet. Daarover zal de komende tijd dan ook moeten worden onderhandeld met het ministerie van onderwijs. Onzekerheden "Dat we goedkeuring hebben om een middenschoolexperiment te mogen beginnen is natuurlijk prachtig, maar we weten nog niet wat we voor faciliteiten krijgen", zo vertolkt lts-directeur John Macco de onzekerheden die nu nog op het ^shram college heer sen. Over een maand zal daarover meer bekend zijn. Het "binnen halen" van huishoudonderwijs, leao en landbouwonderwijs vormt nog een probleem, erkent Macco. Het Ashram college zal dan ook de voor die soorten on derwijs benodigde praktijkloka len moeten Keuze De bedoeling is dat de keuze voor een bepaald schooltype (een keu ze die nu al in de zesde klas van de lagere school gedaan moet wor den) op de middenschool nog wat wordt uitgesteld. De eerste twee jaar worden de leerlingen volle dig gemengd opgedeeld over klassen. In die twee jaar maken ze kennis met alle vormen van on derwijs die de middenschool te bieden heeft. Een leerling die mogelijk later naar het atheneum gaat kan een stuk techniek vol gen, een in Frans geïnteresseerde lts-er het vak Frans. Pas in het derde of vierde leeijaar wordt ge kozen voor een specialisatie. De leerlingen kunnen dan worden opgeleid of voorbereid voor/op het mavo-diploma (binnen vier jaar middenschool), havo-diplo ma (één jaar vervolgonderwijs in een zogeheten "kopklas" op het Ashramcollege), atheneumdi ploma (2 jaar vervolgonderwijs in een "kopklas") of diploma lager beroepsonderwijs (één of twee jaar aansluitend vakgericht on derwijs). Waarom zou je als ouder voor je kind de middenschool kiezen? Directeur John Macco heeft geen moeite met het beantwoorden van die vraag. "Het aanbod aan vormingsmogelijkheden is veel breder. Naast intellectuele pres taties wordt er ook aandacht be steed aan het sociale leven, de expressievakken, beroepeno- riëntatie. De middenschool is veelzijdiger", zegt hij overtuigd. Wat ook nog niet bekend is, bij voorbeeld, is of de middenschool drie- of vierjarig wordt. Het stre- Het Leids bedrijf Wagemaker Na tuursteen BV wil zijn produktie- afdeling aan de Hoge Morsweg in de Sleutelstad verplaatsen naar Katwijk, omdat het ruimtege brek waarmee het nu kampt als maar nijpender wordt. Wagema ker wil 2440 vierkante meter grond kopen en een terrein van 765 vierkante meter huren in het Katwijkse industriegebied 't Heen om daar een nieuwe vesti ging op te bouwen. De verkoop afdeling blijft in Leiden geves tigd. De bouwgrond ligt aan de Smid straat. B en W vragen voor het te kopen perceel een bedrag van f244.000, zonder btw. De huur- som van de rest van de grond gaat f 2,30 per vierkante meter per jaar bedragen. De gemeente huurt die op haar beurt weer van het hoog heemraadschap van Rijnland. Dat dient toestemming te verle nen voordat de huurovereen komst tussen gemeente en Wa gemaker definitief wordt. Het Leidse bedrijf, dat natuursteen verwerkt, maakt grafstenen. Daarnaast levert het natuurste nen bouwonderdelen aan aan nemers. Wagemaker is de laatste steenhouwerij van Leiden. NOORDWIJK - Burgemeester Bonnike heeft de oorlog verklaard aan de kraakbond in Noord wijk. Gisteravond in de raadsvergadering zei hij: „De kraakbond beweert dat ik brieven van haar heb doorgespeeld aan De Raad (aannemers en eigenaren van 4 gekraakte appartementen in de badplaats). De pamfletten waarin ze dit hebben ge daan gaan in duizendvoud de gemeente in. Ik daag de kraakbond uit ze maakt deze bewering hard of ze her roept haar in de De Krakeling". LEIDEN - De Leidse woningen van het Algemeen Mijnwerkers pensioen Fonds (AMF) aan de Burggravenlaan, Oppenheim- straat, Moddermanstraat en Van Vollenhovenkade zijn verkocht. Dit heeft de beheerder van het fonds, het AZL (Administratie kantoor Zuid-Limburg) te Heer len, in een telegram laten weten aan het bewonerscomité dat vo rige week is opgericht door de huurders van deze woningen. Het AZL laat verder weten dat alle bewoners tijdig zullen worden ingelicht over de verkoop van hun woningen. Vooralsnog be waart het AZL, ook na herhaal delijk verzoek, nog steeds het stilzwijgen over wie de koper is van de woningen en dus over wie de nieuwe huisbaas is geworden. De dienst Bouw- en Woningtoe zicht van de gemeente is inmid dels begonnen de klachten van bewoners, over achterstallig on derhoud aan hun woningen, te onderzoeken. Het ligt in de be doeling dat burgemeester en wethouders de nieuwe huiseige naar zullen aanschrijven om ver beteringen aan de woningen aan te brengen. Aanleiding tot deze uitlating was een brief van de Leidse rechts winkel over het optreden van de Noordwijkse politie tegen leden van de kraakbond, die waren be trapt bij het kalken van leuzen aan de boulevard. Het gemeente bestuur wilde de brief voor ken nisgeving aannemen. Voor PPR- fractieleider Schelvis was dit net voldoende om terug te komen op de uitlatingen van Bonnike in de februari-vergadering. Schelvis zei zich nog steeds gegriefd te voelen over de onheuse bejege ning door de burgemeester. Pistool Volgens het raadslid zou gelijk hebben gehad, toen hij stelde dat de politie bij de arrestatie van de kalkers gebruik had ge maakt van een pistool. „Uw reactie in de vorige vergadering ging alle perken te buiten. De kraakbond werkt op u als een rode lap op een stier, maar uw tirades werken als een boeme rang"., aldus Schelvis. Het raadslid stelde nooit kritiek op de politie te hebben uitgeoefend. Deze keer waren zijn woorden ingegeven door de vrees voor ge varen van onnodig wapenge- bruik. De fractievoorzitter van de PPR verlangde dat de burge meester zijn in de vorige vergade ring afgelegde verklaring zou herroepen. Bonnike nam dit niet. Zijn verweer groeide in felheid, waarbij hij voortdurend in de rede werd ge vallen door een geëmotioneerde Schelvis. De burgemeester ver weet het raadslid zijn uitlatingen uit de februari-vergadering on volledig te citeren. „Ik heb ge zegd", aldus Bonnike, „dat ik de toedracht van de arrestatie bij de politie zou navragen. Ik heb zelf uitvoerig met de betrokken poli tiemensen gesproken en daarbij is gebleken, dat zij uitgerukt wa ren op de melding van een vecht partij met wapengebruik op de boulevard. Dit was de reden dat de politie bij haar optreden de nieuwe ministeriële instructie op het gebied van benaderingstech niek had gevolgd. Eén van de agenten had een - overigens niet schietklaar - pistool in de hand toen hij de inzittenden van een auto sommeerde om uit te stap pen. Daarna had de politieman het pistool weer in de holster ge stoken. Er is geen sprake van dat er gefouilleerd zou zijn met een pistool in de rug". „Ik geloof dat niet", reageerde Schelvis. „En ik geloof de poli tiemannen onvoorwaardelijk", luidde de reactie van de burge meester. Bijzonder boos was Bonnike over de aanklacht van de rechtswin kel. „Er staan dingen in die ge woon niet waar zijn". Klimaat De gemeenteraad reageerde op het woordenduel met twee korte verklaringen. Rubingh (WD) zei het eens te zijn met het beleid dat door de politie was gevolgd, ter wijl Alkemade namens het CDA zijn .bezorgdheid uitsprak over het feit dat de zich steeds herha lende discussies over de politie een verkeerd klimaat zou schep pen. LISSE - Tijdens het 30-jarig jubi leum van de Keukenhof wordt in het Juliana-paviljoen van de bloementuin de "grootste dia van Nederland" getoond. Het is een 10 bij 3 meter grote panorama-op name van het Zeeuwse stadje Zie- rikzee. Voor het maken van de foto kwam nogal wat kijken. Vanwege de zonnestand kon alleen worden ge fotografeerd tussen 12.00 en 14.00 uur. De "overkant" van de gefo tografeerde haven van Zierikzee wordt normaal gebruikt als par keerplaats. Om de gerestaureerde bouwwerken op de foto goed te la ten uitkomen moest dit gedeelte van de haven tijdelijk voor het verkeer worden afgesloten. Er waren figuranten nodig om de fo to een nog aardiger aanzien te geven. Bovendien werd regelma tig contact onderhouden met het KNMI in de Bilt om de prent te kunnen schieten bij ideaal weer. (Wat wolken en een flauw zonne tje). De fotograaf van deze Jan Gitz, heeft de opname verkre gen door twee "kieken" naast el kaar te monteren. In Duitsland werden de negatieven vergroot en tot één geheel gemonteerd. Achter de dia die in Keukenhof zal komen te hangen in een metalen raam met rubberband, komt een paneel met 200 TL-buizen. De vrijkomende warmte van de TL- buizen wordt door natuurlijke ventilatie afgevoerd. De dia is enigszins schuin opgehan gen zodat een betere ruimtewer king ontstaat. Het totale paneel heeft een lengte van 14 meter en wordt geflankeerd door zoge naamde "detail opnames", ieder met een grootte van 70 bij 100 an. Vanaf 30 maart, wanneer Keuken hof voor het publiek toegankelijk is, kan een ieder de dia bezichti gen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De to neelgroep Proloog zal morgen (donderdag) een voorstelling ver zorgen in zaal Nabij aan het Lau- raplein in Alphen. De groep, die bestaat uit zo'n 35 vaste mede werkers, zal het stuk "Met je han den in je zakken" ten tonele voe ren. Het gaat om een sociaal geënga geerd stuk over werkende en werkloze jongeren en hun onze kerheden in de tegenwoordige tijd. Het is een produktie van Proloog zelf, waarbij de groep vooral informatie heeft ingewon nen bij de werkende jongeren zelf. Het maken van een voorstel- ling gebeurt in productie-eenhe den van 7 tot 12 mensen. De voorstelling in Nabij begint om 20.15 uur. HAZERSWOUDE - Doordat TT/Amsterdam zich, na inter ventie van NTTB-competitieleider Van Dijk, alsnog bereid heeft verklaard het voor zaterdag vastgestelde competitie- treffen tegen Avanti vooruit te spelen, zal het damesteam van de Hazerswoudse tafeltennisclub zaterdag in Praag tegen Spartak Praag voor de Jaarbeursstedenbeker toch - en met Bettine Vriesekoop - kunnen uitkomen. Na moeizame onderhandelin gen zal Avanti - TT/Amster dam, voor de Hazerswoude- naren uiterst belangrijk in de strijd om handhaving in de nationale ereklasse, nu van avond om acht uur in Ha- zerswoude gespeeld worden. TT/Amsterdam, dat zondag j.l. al voor de zoveelste maal kampioen van Nederland werd, heeft nog geprobeerd de wedstrijd uit te stellen tot Nico van Slobbe weer volle dig fit zou zijn. Daar wilde competitieleider Van Dijk niet aan, waarna de Amster dammers hun bezwaren te gen vervroeging van het duel lieten varen. Gezien de aanvankelijke weige ring van TT/Amsterdam lijkt het niet waarschijnlijk dat Nico van Slobbe in Hazers- woude van de partij zal zijn. In dat geval zal coach Carel Deken als invaller fungeren, waardoor de ploeg duidelijk verzwakt wordt. Avanti, in strijd gewikkeld met Mid- stars om de bezetting van de voorlaatste plaats, die recht geeft op een beslissingswed strijd, kan daar gebruik van maken. In de najaarscompeti tie was de Hazerswoudse formatie (Vriesekoop, Rijs- dorp, Louwers) al eens te sterk over datzelfde Amster damse trio Gootzen, Hijne en Deken. Bij winst op TT/Amsterdam weet Avanti zich verzekerd van de voorlaatste plaats en de promotie/degradatie wedstrijd tegen óf Docos of JCV. Bij remise kan Midstars, dat nog tegen De Korenbeurs moet aantreden op gelijke hoogte komen en bij verlies zelfs nog voorbij Avanti. Het competitieslot is in ieder ge val ongemeen spannend. Europa Cup Voor het Europa-cup-treffen met Spartak Praag zal coach Gerard Bakker kunnen be schikken over vier dames. Aanvankelijk lag het in de bedoeling het drietal Vriese koop, Brigitte en Monique Kooter mee te nemen, maar nu is besloten om Guidy van Griethuizen als reserve in de ploeg op te nemen. Spartak - Avanti is definitief vastge steld op zaterdag 31 maart, wanneer om zes uur 's avonds in de Tsjechische hoofdstad de kwartfinale van de Jaar beursstedenbeker begint.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27