n )Q KI m Aanbod boeken blijft groot al wordt er minder gekocht Het onzichtbare labyrint III lil in ui "Doeken oon bonden" VOENSDAG 28 MAART 1979 EXTRA PAGINA 19 Nederland is vanouds een boekenland en wij zijn, in vergelijking met andere landen, een volk van ferven te lezers. Er worden in ons land in bijna verontrus tend tempo boeken geproduceerd. Te veel boeken? In een onlangs gepubliceerd rapport van de Weten schappelijke Raad voor het regeringsbeleid valt te lezen, dat aan sanering van het titelaanbod in de toe komst niet zal zijn te ontkomen. In het bijzonder boeken die zich niet voor een massale afzet lenen, zullen het moeilijk krijgen. Verwacht wordt dat de lezers zich voor de alge mene lectuur in toenemende mate tot bibliotheken zullen wenden en dat tegen het ein de van de eeuw ook voor meer specifieke literatuur - die nu nog vooral wordt gekocht - meer van bibliotheken ge bruik zal worden ge maakt. Het aantal titels dat door uitge vers op de markt wordt ge bracht. is van jaar tot jaar ge stegen, terwijl het aantal ver kochte boeken niet is toege nomen. Dit heeft geleid tot een daling van de gemiddelde oplaag en een hogere prijs voor het boek. Het gevolg van een en ander is, dat er minder boeken worden verkocht voor meer geld. De omzetcijfers in geld geven dus een stijging te zien. Om u een indruk van de prijsont wikkeling te geven, de ge middelde verkoopprijs van het boek in Nederland steeg in 1978 van f 16,90 naar f 18.15. In de eerste negen maanden van 1978 werden in ons land ruim anderhalf miljoen boe ken minder verkocht dan in de overeenkomstige periode in het jaar daarvoor. De opbrengst van de totale boekenverkoop steeg in die periode met 0.5 procent. Dit is een ontwikkeling die niet di rect naar het touw van de noodklok doet grijpen, maar vraagt wel om bijsturing en beter inzicht in vraag en aan bod. Voor de verkoop van boeken is de boekhandel nog altijd het belangrijkste distributieka naal. Ongeveer de helft van alle aankopen loopt via de boekhandel. Boekenclubs beginnen een steeds belang rijker verkoopkanaal te wor den en de verzend boekhan del zit goed in de lift. Aanbod interne problemen in het boekenbedrijf. Zij richten hun aandacht op het aanbod en zij zullen er nauwelijks weet van hebben als daar het mes in wordt gezet. Het is toch niet bij te houden wat de uitgevers met gezamenlijke inspanning op de markt brengen en een kleiner aan bod maakt de keuze wellicht gemakkelijker. Wat staat ons in de komende maanden aan nieuwe boeken te wachten? Een groot deel van de Nederlandse uitgevers heeft dat onlangs laten zien op de informatiebeurs ..Vers voor de pers" in het Amster damse Krasnapolsky. De le zers hoeven zich niet te ver velen, het aanbod is weer groot. Wij hebben wat rond gekeken, vooral naar de Ne derlandse literatuur en de randgebieden. Om te beginnen met nieuwe romans en verhalen en de schrijvers van de oudste ge neratic. Ik laat hierbij dc uit geversnamen maar achter wege. niet omdat ik de uitge vers de eer niet gun. maar dat wordt dan zo'n herhaling van namen. U gaat toch naar de boekhandel om uw keuze te doen en er zijn gelukkig nog veel boekverkopers die weten wat er te koop is en waar ze het halen moeten. Boon Van Louis Paul Boon komt een forse historische roman Het Geuzenboek, een documen tair epos over de Bos- en Wa tergeuzen, die in de zestiende eeuw tegen de Spaanse tiran nie hebben gestreden. Het boek verschijnt in augustus, maar nog deze maand ligt een heruitgave van twee van zijn beste romans in de boekhan del: De Kapellekensbaan en Zomer in Ter-Muren, samen in een band. Eindelijk weer nieuw werk van Belcampo, de verhalenbun del „Uit de hemel weer op aarde". Ook nieuwe histori sche romans van Johan Fa- bricius (De zwaluwen van Klapanoenggal) en Theun de Vries (Dc dood kwam met muziek). Van Elisabeth Kee- sing, een schrijfster die naar mijn gevoel wat te weinig aandacht heeft gekregen, wordt de roman Maart is nog ver aangekondigd; over de problemen van het ouder worden, waarbij zij tracht ta boes rond ouderdom en dood te doorbreken. Maurits Mok komt met de nieuwe roman De onder grondse. Ervaringen met zijn vorige romans wettigen de verwachting dat de roman schrijver Mok ver de mindere zal blijven van de dichter Mok. Nieuwe verhalen verder van Clara Eggink (Verhalen van Afrika), Rob Nieuwen- huys (Oorlog) en Marnix Gij- sen (Boze geesten verdrijven), een schrijver die op den duur toch wel teleurstelt. Bomans Van Godfried Bomans ver schijnt Bloed en Liefde, een humoristisch toneelstuk dat hij in zijn studententijd (1937) schreef. Het lijkt mij meereen curiosum dat zijn weg zal vinden nu er nog een Bo- mans-hausse is. Van Oek de Jong, die een goed debuut maakte met de ver halenbundel De hemelvaart van Massimo verschijnt de roman Pathetische sonate. Nieuwe romans verder van Ben Bogart (De lange weg naar Tipperary) die de met Door Wim J. Simons zijn eersteling De Vuilnisroos gewekte verwachtingen nog niet verder waarmaakte; van Louis Perron (De Gallische ziekte), A. Moonen (Openbaar leven), Agnes de Haas (Een waanzinnig feest), Robert Franquinet (De grens der ver achting) en Harry Platteel (De weg naar Euroheim). Verhalen of verhalenbundels staan op stapel van Karei van het Reve (Loop je eigenlijk nergens warm voor), Elisa beth Augustin (Het had erger kunnen zijn), Frans Kellen- donk (De nietsnut), Gust Gils (Integendelen), Huub Beurs- kens (De leguaan), Olga Ro- denko (Antichambreren), Es- teban Lopez (Een affaire van niets) en Jan Cartens (Het kwade hart). Benieuwd ben ik naar de ver halenbundel „Volgend jaar in Holysloot" van Eric Terduyn, die zolang niet van zich liet horen, dat ik bang ben dat zijn naam in het vergeetboek is te rechtgekomen. Ook ver schijnt er een bloemlezing uit vijf jaargangen van het tijd schrift De Revisor (Het hart in het hoofd). Uit het randgebied van de lite ratuur noem ik de nieuwe roman van Maria van der Steen (Vechten tegen de bierkaai), opnieuw gebaseerd op sombere jeugdherinnerin gen; een nieuw boek van veelschrijver Olaf de Landell (Met hermelijn-stappen) en een bundel Nieuw-Guinea- verhalen van Anthony van Kampen (Demomen). In het genre streekromans maakt Gerard Nijenhuis (die vorig jaar als dichter debu teerde met „Leven op af stand" geen slechte start met de Drentse roman „Het jaar van de ooievaar". Toch lijkt mij wat het proza betreft het aantal echte verrassingen be perkt te zullen blijven. Mis schien moeten wij die bij de debuten zoeken. Je weet nooit wat daarbij naar voren komt. Prozadebuten voor dit voorjaar zijn onder meer werk van Aleid Leeuwenberg (Een huis vol angst). Eriek Verpalen (Een meisje uit Odessa). Piet Stercks (Een burgelijke vakantie in het Zuiden) en Hans Mol (Verhalen uit het binnenland). Verzenbundels Wat poëzie betreft wordt in Ne derland een opvallend grote activiteit ontwikkeld. Je zou gaan denken dat in ieder huisgezin met vaste regel maat verzenbundels worden aangeschaft. Vergeet het maar. De oplaagcijfers en de verkopen geven een heel wat minder rooskleurig beeld. Vermeldenswaard lijkt mij een nieuwe bundel van de nu 82- jarige Hendrik de Vries, die in ..Impulsen" vooral nieuwe gedichten verzamelde. Ook van betekenis lijkt mij de nieuwe verzenbundel van Ida Gerhardt (Het sterreschip), terwijl van Hugo Claus een tweede grote verzamelbundel verschijnt (Gedichten 1969-1978). Verder nieuwe bundels van El len Warmond (Gesloten spie gels), Harry Mulisch (een mi niem bundeltje De taal is een ei, waarmee hij tol betaalt aan de haiku-mode), Theo van Baaren (De leegte tussen twee lampen). Johan van den Berg (Het uurwerk), J. Bernlef (Stilleven), Jan Knijper (Oogleden). Willem van Toorn (Een kraai bij Siens), Lidy Marissing (Het gedroomde leven), H. ter Balkt (Waar de burchten stonden en de snoek zwom), Jacob Groot (Enige) en Martien J. G. de Jong (In de nieuwe we reld). Laat debuut Een poëziedebuut waar al on eindig lang op werd gewacht, is dat van Hans Sleutelaar, die sinds zijn optreden in het tijd schrift Proefschrift in het be gin van de jaren zestig aan de zijde van Vaandrager een bij na mysterieus versluierende opkomst in de literatuur voorbereidde. Het is dan nu zo ver. Met Schaars licht - een wel heel bescheiden titel - maakt hij zijn debuut als dichter. Een debuut waar veel van ver wacht wordt is van Eva Ger- lach (Verder geen leed), ëen verwachting die door veel belovende tijdschriftpublika- ties is gewekt. Verder een de buut'van de Zuidafrikaanse dichter Vernie February (O, snotverdriet). Ook uitgever Thomas Rap debuteert als dichter (Doorzonwoning), geen echt debuut, want hij publiceerde al eerder, maar toen onder de naam Baron F. de Sadeleer. Stimulans De rubriek studies en essays heeft veel belovends te bie den. Een onderdeel van de li teratuur, waar het niet slecht mee gaat. Schrijven over schrijvers en boeken gaat ve len beter af dan zelf een crea tieve bijdrage aan de letter kunde te leveren. Al wil ik hiermee niet zeggen dat ook dit werk niet creatief kan zijn. Ook vaak zeer belangrijk als stimulans voor de litera tuur. Freddy de Vree stelde Claus en Cie samen, een biografie van Hugo Claus. Martien J. G. de Jong, belezen en onvoorstel baar actief, bundelde essays, vooral over Marsman (De verlossing van Vernus) en de niet te stuiten Maarten 't Hart bracht al dan niet autobiogra fische essays samen in Onge wenste zeereis. Dan zijn er interviews met schrijvers door Corina En- gelbrecht (Gezegd en ge schreven) en essaybundels van Cornells Verhoeven (De schaduw van éen haar), An dreas Burnier (De zwem badmentaliteit) en R. A. Cor nets de Groot (Werkschrift bij hét essayeren). Van belang lijkt mij verder een studie van A. L. Sotemann over Leopold (Op het voetspoor van de dichter) en die van W. Blok, die materiaal aandraagt voor de bewijsvoering dat Andries de Hoghe en P C. Boutens ëën en dezelfde persoon wa ren (Boutens en De nalaten schap van Andries en Hoog- he). Dromenboek Dick Schluter verzorgde een uitgave van het interessante Dromenboek van Frederik van Eeden met de volledige tekst van dit dromenboek en nog niet eerder gepubliceerde droomcahiers. Dan een deel van de correspondentie van J. van Oudshoorn uit de jaren 1905-1906, natuurlijk ver zorgd door W. A. M. de Moor (Het onuitsprekelijke} en nog niet eerder in boekvorm ver schenen prozastukken, op stellen en gedichten van Wil lem Elsschot (Zwijgen kan niet verbeterd worden). Niet vergeten mag worden dat er ook nieuw werk van Wil lem Frederik Hermans in aan tocht is. Een forse bundel met pamflettistische stukken (Houten leeuwen en leeuwen van goud). Een herdruk waar velen een genoegen mee zal worden gedaan is de studie van Hans van Straten over Werkmap (Hendrik Nicolaas Werkman, de drukker van het paradijs), ïntertijd versche- nene als jubileumuitgave van de drukkerij Hooiberg. Het werd tijd. Er is geen vrijheid in de zandwoestijn, Al staan er nergens hekken, nergens palen. Het is maar beter - als je vrij wilt zijn - Om sierlijk door een labyrint te dwalen. Je stoot dan op veel dwang, in gang na gang, Maar loopt de kans ook niet ten prooi te vallen Aan plompe hekkenslopers, met hun drang Naar één cachot, één helse cel voor allen. Ze zien je niet. Je zit heel fraai gevangen. Laat anderen gerust door ruimten razen, Woestijnen scheppen, in hun fél verlangen Naar vrijheid, laat ze volkeren verbazen Met internationale strijdgezangen. Er is, dacht ik, geen hoop voor zulke dwazen. Gerrit Komrij

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19