Jan Zwartkruis Jansen wijst als libero aan Fransman Sanders maakt belofte waar Ook Spanjaarden hebben een moeder MAGERE WINST JONG ORANJE Geert Meyer naar Bristol Metgod is nog te onervaren AMATEUR-DOELMAN SPIERINGS: Beheersraad strijdt voor bestaansrecht van FC Dordrecht WOENSDAG 28 MAART 1979 MAASTRICHT (ANP) - Het elftal van Jong Oranje heeft gisteren in het Maastrichtse Geusselt-sta- dion zijn bijna anderhalf uur du rend overwicht op de jonge De nen slechts in een 1-0 overwin ning gestalte kunnen geven. Een mager resultaat gezien het een zijdige duel, maar een juiste uit slag als de beperkingen van de Nederlandse jeugdploeg in aan merking worden genomen. Elf potentiële jonge internationals hebben in de eerste drie kwartier van het duel niet duidelijk kun nen maken dat zij als een belofte van het Nederlands voetbal ge zien moeten worden. Ook in het tweede part zouden zij daarin trouwens niet slagen. De Deense ploeg, met als uitblinker doelman Lars Högh, hield in de eerste helft de score vrij gemak kelijk op 0-0, nu Michel Valke, Ronald Jans, Wim Hofkens en Pierre Vermeulen er niet in slaagden het doel te vinden. Het tempo- of beter hardloopvoet bal, dat Nederland voor rust had gedemonstreerd, had na de pauze plaatsgemaakt voor een spel- trant, waarbij de ploeg met wat meer overleg te werk ging. Waf wel bleef was het verlangen van Michel Valke om zijn collega-ve dette Wim Hofkens in prestatief opzicht de loef af te steken. De Spartaan probeerde dat doel vooral te bereiken door een mansacties op touw te zetten en, wanneer daartoe ruimte was, het doel van Högh onder vuur te ne men. Na een kwartier leverde dat een goed schot op dat rakelings over de de lat scheerde. Beveren Waas-speler Hofkens raakte door die dadendrang van Valke zichtbaar geïnspireerd. Ook hij schoot geregeld op de Deense veste, doelpogingen die een kwartier voor tijd zowaar succes opleverden. Toen name lijk verraste hij Högh met een fraai afstandsschot, een treffer die hem én zijn ploegmaten een nauwelijks verdiende overwin- ningspremie van 1000 gulden opleverde. PRATS DE LLUSANES (ANP) - Dominique Sanders, een 21-jari- ge Fransman, heeft gisteren in het tweede gedeelte van de twee de etappe de leiding genomen in de Catalaanse week. Sanders* won het bergritje over 125 kilo meter tussen Banolas en Prats de Llusanes voor Miguel-Maria Lasa met een gemiddelde snelheid van 33,5 kilometer per uur. Mare de Meyer, de Belg die de eer ste etappe won en gistermorgen als tweede eindigde achter Sua- rez-Cuevas in het eerste deel van de tweede etappe, eindigde in de leiderstrui op ruim vijf minuten. De Meyer raakte op de bergjes in moeilijkheden. Steun van ploeg genoten had hij niet, omdat die in het gezelschap van Freddy Maer- tens reden. Maertens kwam in de ochtendnt ten val. Zijn geope reerde arm bezorgde hem boven dien nog veel pijn. Maertens raakte kort na de start van het tweede gedeelte achterop en arriveerde met 23 minuten en 27 seconden achterstand op de eindstreep. Hij werd onderweg meer geduwd dan hij zelf op de pedalen trapte. Het "beulswerk" werd voornamelijk verricht door de Portugees Joaquim Agostin- ho. Dominique Sanders is op weg om zich in zijn derde seizoen bij de profs waar te maken. Vóór hij prof werd won de zoon van een Spaanse moeder en de voormali ge Franse kampioen veldrijden René Sanders, 233 wegwedstrij den, waarvan 211 in Spanje. Van Katwijk Fons van Katwijk was gisteren in het Belgische Tielen de beste Nederlander in de eerste etappe van de Driedaagse van de West kust. Hij werd vijfde. De drie daagse is een etappewedstrijd, waarin alleen Belgische ploegen mogen starten. Het aantal Ne derlanders beperkt zich daardoor tot de renners in Belgische dienst. De eerste etappe, over 256 kilome ter van de Panne naar Tielen, werd gewonnen door de neo-prof William Tackaert. Hij behaalde de eerste overwinning voor de ploeg van Fred de Bruyne. Tac kaert versloeg zijn medevluchter Staf van Roosbroeck in de sprint. Het tweetal had tien seconden voorsprong op een groep van ze ven renners. ZEIST - Geheel volgens de verwachtingen heeft Jan Zwartkruis interim-aanvoerder Wim Jansen gekozen als vrije verdediger voor de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Zwitserland. Nadat de bondscoach niet alleen Jansen zelf, maar ook middenvelder Johan Neeskens had gesproken viel de AZ-libero Johnny Metgod af. „Omdat", zo lichtte de Amersfoortse oefenmeester toe, „de body van Oranjes verdedigingslinie moet worden gevormd door èn techniek èn routine". Na het wegvallen van Ruud Krol en Adrie van Kraay zag Zwartkruis in Jansen het beste alternatief, maar hij voelde er niet voor de Feye- Jansen op die plaats staat. Wat de techniek betreft, zit het met Metgod wel goed, maar hij heeft nog niet voldoende internationale ervaring. noorder tegen zijn zin op die be- Dat heb ik hem ook uitgelegd. Ik langrijke positie te posteren. ,,Het heb hem er ook op gewezen dat er is in het belang van het elftal dat bij alle grote internationale clubs praktisch geen enkele jonge libero '"'Tl speelt". Toekomst Zwartkruis ziet voor Metgod trou wens een betere toekomst op het middenveld liggen. Waarmee hij op dezelfde golflengte zit als AZ-coach Georg Kessler, die Metgod volgend seizoen ook een rol in zijn midden linie wil toebedelen. „Als Johnny opschuift naar het middenveld, zie ik meer initiatieven van hem. Als laatste man heeft hij gewoon min der persoonlijkheid, hetgeen na tuurlijk ook het gevolg is van de opdrachten die hij dan krijgt", al dus de bondscoach, die ook bij de voor het duel met de Zwitsers werd uitgenodigd. Ling begrijpt vooral niet waarom wèl Feyenoord-spits Peters was opgeroepen en hij was gepasseerd. „Ling moet zich niet op Peters, maar op René van de Kerk hof en Koster richten. Ik heb Peters als centrumspits gekozen en hem Enigszins opvallend hierbij was dat Wildschut op rechts en Poortvliet op links in de defensie opereerden. Die keus was het gevolg van het feit dat de technische leider van de voetbalbond verwacht dat de Zwit sers met twee spitsen zullen opere ren. „Voor dat geval heb ik Poortvliet en Brandts aangewezen voor de mandekking. Ik heb na tuurlijk met meer mogelijkheden rekening gehouden. Als de Zwit sers bijvoorbeeld met een dubbele libero gaan spelen, hebben wij op die speelwijze ook een passend antwoord". Geïrriteerd Toen de bondscoach werd gecon fronteerd met de voorkeur van Poortvliet om op het middenveld te spelen, raakte hij wat geïrriteerd. „Ik stel de eis aan mijn internatio nals dat zij op meer dan één plaats kunnen spelen. Je moet ook binnen je selectie kunnen schuiven, anders wordt Oranje een duiventil, en dat wil ik per se voorkomen. En verder vind ik dat de spelers het als een grote eer moeten beschouwen als ik ze voor het Nederlands elftal selec teer". Zwartkruis zette zich daarmee dui delijk af tegen de kritiek van onder anderen Ajacied Ling, die via de pers zijn gram haalde toen hij niet De Zwitserse voetbalselectie maakte gisteravond kennis met de PSV-grasmat. Hier test Lucio Bizzini (links) de Zwitserse reserve-doelman op diens bekwaamheden. VV rest van zijn opstelling genavond niet voor echte verras singen zorgde. In de eerste helft van de met 4-0 gewonnen (doelpunten van René van de Kerkhof, Kees Kist (twee keer) en Neeskens) oefenwedstrijd tegen Unitas, gaf Zwartkruis zijn ook de achtergronden uitgelegd, eerste keus aan de openbaarheid Hij moet zich niet zien als tweede of De mogelijke) redders van FC Dordrecht. Gera rd Bouwer (links) en Nico de Vries lichten hun beleidsplan toe, hoe de Dordtse club van de ondergang moet worden gered. DORDRECHT (GPD) - Wanneer alle prognoses van een eind vorig jaar in het leven geroepen beheersraad uitkomen, heeft FC Dordrecht be staansrecht. De beheersraad, bestaande uit oud-bestuurslid Gerard Bouwer en de zakenman Nico de Vries, presenteerde gisteren een be leidsplan, dat tot doel heeft om FC Dordrecht voor het betaalde voetbal te behouden. Succes kan de beheersraad tot op heden niet worden ontzegd. Zelfs voor zitter Dick Passchier c.s.. die vorige maand unaniem met zijn collega-be stuursleden de zetels beschikbaarstelden, wilde dat niet ontkennen. De vordering van Jan Klijnjan buiten beschouwing gelaten, stuitte de be heersraad, toen de boeken opengingen, op een totale schuld van f800.000. Als gevolg van een aantal kwijtscheldingen resteert daarvan nu nog maar f350.000. De Vries: „Nog deze week treden we in discussie met een hoge belasting ambtenaar en met mensen van de bedrijfsvereniging. Ook de werkne mers van FC Dordrecht zullen circa 30 procent van hun salaris moeten inleveren We hebben goede hoop, dat we ook daarbegrip vinden en dat we straks kunnen beginnen met een schuld van f 150.000, en dat lijkt me niet onoverkomelijk". „Het dient allemaal te gebeuren op basis van vrijwilligheid. Men kan ook weigeren, maar om straks in de WW te lopen, lijkt me evenmin aanlok kelijk. Onze begroting voor volgend seizoen is bovendien gebaseerd op het recentelijk tussen FBO en WCS bereikte spelers-cao. De zaak- Klijnjan hangt daar in wezen ook voor een belangrijk deel van af. Ten aanzien van zijn vordering van f 120.000 is overeenstemming bereikt. Dat wil zeggen dat we de zaak hebben uitgesmeerd over een x aantal jaren". De claim, die Klijnjan heeft laten leggen op het Dordtse gedeelte van,de uitkering toto- en lottogelden, zou met dat akkoord kunnen worden ingetrokken, maar gisteren bleek dat de bedrijfsvereniging en de fiscus eveneens beslag hebben laten leggen op het geld. De Vries: „Deze week gaan we met de betreffende instanties om de tafel om ook dat ongedaan te maken". Ten aanzien van de accommodatie beveelt de raad een situatie aan. waarin de gemeente Dordrecht de opstallen overneemt van de amateurclub DFC, die thans zijn verhuurd aan FC Dordrecht. De Vries: „Komt dat niet van de grond, dan dienen we ons te orienteren ten aanzien van een andere behuizing, desnoods buiten Dordrecht. In dat geval dopen we de naam FC Dordrecht over in SC Drecht". prijs: Schrijvers; Wildschut, Jan sen, Brandts en Poortvliet; Nees kens, Peters (AZ) en Willy van de Kerkhof; René van de Kerkhof, Kist en Rensenbrink. derde keus nu Nanninga en Geels zijn weggevallen. Hij moet zijn uit verkiezing zien als blijk van mijn interesse voor hem in verband met de toekomst". ALMERIA (GPD) - Nu de verdedigingslinie van het Nederlandse amateur voetbalelftal het vanavond tegen Spanje in de kwali ficatieronde voor de Olympische Spelen zon der drie vaste krachten moet stellen (Wim Wisse, Johan van der Spek en Frans Meijer), komt er op de schouders van de 32-ja- rige doelman Hennie Spierings een extra zware taak te rusten. Hij zal als oudste en meest gerouti neerde speler het zelfver trouwen van de ploeg moeten zien te stimule- Twee e halfjaar geleden, toen AMSTERDAM (ANP) - Geert Meyer, de 27-jarige voorhoe despeler van Ajax, is naar het Engelse Bristol City ver kocht. Morgen zullen verte genwoordigers van Bristol naar Amsterdam komen om de contracten met Ajax en Meyer te tekenen. Geert Meyer kwam vier jaar geleden van FC Amsterdam naar Ajax. In die periode heeft hij nooit een vaste plaats in het eerste elftal kunnen veroveren. Vice- voorzitter Boering: "Ajax en Bristol City zijn rond. Het definitieve ja van de Engel sen is nog afhankelijk van een medische keuring". Van Hanegem Wim van Hanegem krijgt van AZ'67 nog tot juli zijn volle dige salaris uitbetaald. Voetballen of trainen even wel is er voor De Kromme in Alkmaar niet meer bij. Vol gende week neemt Van Ha- Geert Meyer. negem afscheid van de spe lersgroep van AZ. Mogelijk voetbalt hij dit seizoen nog enkele maanden in de Ame rikaanse competitie. Met betrekking tot het i seizoen heeft Wim van Hane gem zich geen zorgen te ma ken. Volgens zijn zeggen kan de hobby-boer uit Leerbroek bij NAC goed verdienen. Ook Excelsior, PEC Zwolle en het Venlose FC WV zijn voor Van Hanegem in de markt. De leiding van AZ verwacht niet, dat Van Hanegem in de verre toekomst nog gebruik zal maken van het aanbod om als technisch adviseur weer in Alkmaar te werken, nu hij verklaard heeft "dat hij als bloemenventer meer kan verdienen dan als scout bij AZ". Inmiddels is Peter Ressel gis teren naar Amerika ver trokken. Hij zal daar bin nenkort weer voor San José Earthquakers gaan spelen. Tevens gaat Ressel proberen om Van Hanegem bij een Amerikaanse club onder te brengen ''omdat verscheide ne clubs daar om zo'n man verlegen zitten" t Hennie Spierings. hij een niet zo prettige periode van twee jaar bij FC Den Bosch als contractspeler had afgesloten, maakte bondscoach Arie de Vroet van de gelegenheid ge bruik om met Hennie Spierings een brok routine in de amateur selectie binnen te halen. Instelling Kenmerkend voor de goede instel ling die Spierings in elke wed strijd van het nationale amateur- elftal toont, is de afstandelijkheid waarmee hij de tegenstander taxeert. De doelman van BW is realist genoeg om vast te stellen dat het vanavond een bijna on mogelijke opgave zal worden om minstens één punt te pakken. „Maar", zegt hij, „al die Span jaarden hebben ook een moeder, met andere woorden: ze zijn net als wij mensen met fouten en ge breken". Spierings: „Tegen België hebben we, jammer genoeg, door gebrek aan voldoende conditie verloren. Met een normale voorbereiding zou dat waarschijnlijk niet ge beurd zijn. En juist wegens dat onfortuinlijke puntenverlies zullen we nu alles of niets moeten spelen. Daar zijn de jongens al lemaal van overtuigd". En ovër het wegvallen van vier basisspe lers: „Ik vraag me af of dat nu echt wel als een verzwakking moet worden gezien. Zo groot zijn de onderlinge krachtsver schillen in de selectiegroep echt niet. Je kunt er rustig van op aan dat zeker de plaatsvervangers zich voor de volle honderd pro cent zullen geven". Conflict Waarschijnlijk zou Hennie Spie rings nooit het nationaal ama teurelftal hebben gehaald, als een conflict met trainer Jan Rem mers zijn lust tot spelen in het be taald voetbal niet had bedorven. „Die man had wat tegen mij. Ik weet niet waarom. Van der Pluijm kon zó slecht niet keepen, of hij werd tóch de volgende zon dag weer opgesteld. Toen hij te gen PSV vier bokken had ge schoten - en dat kan gebeuren; dat mag je iemand eigenlijk niet eens kwalijk nemen - dacht ik dat mijn kans eindelijk was geko men. Nou, vergeet het maar. Onze aanvoerder. Joop Wildbret, werd zó kwaad dat er een rel ontstond. Daarna hield ik het verder voor gezien en keerde ik terug naar de amateurs van BW", Geen spijt Spijt van die stap heeft hij niet ge had, want tegenover de inkom stenderving kwam al gauw het plezier te staan dat hij in de na tionale amteurselectie heeft ge vonden. „Het is toch zeker ge weldig als je met voetballen in een Nederlands elftal, wat al een uitverkiezing is, zó veel van de wereld kunt zien. Mijn eerste reis was naar Amerika, ongeveer twee jaar geleden. Een geweldige trip is dat geweest. Later speelden we onder meer in China en Doebai. En er staat voor deze Olympische poule ook nog een uitwedstrijd tegen Israèl op het programma. Dat soort trips maak je anders nooit van je leven. Ik vind dat ik heel wat beter af ben dan de ge middelde voetballer in de eerste divisie die na aftrek van de belas ting misschien twee kwartjes per uur overhoudt. Daarvoor moet hij dan nog vier maal in de week trainen ook". I A£TZWO M4W/S-C&&!S£T PÖ£/T£ZOOT Ol&? £E /VtMMSV 6&PPF AtSA/P-A2/<SO££:7~7T^ A/££A/ //PT H07S£AMA(5£ ZPLTI/PP7P/U- U&V IPW &A)AA5A//)/tSC£ A/PPP/& OMS 7W££7PL A/PPPPT ftp A/pr .'/p-jpz/p/t/t vpippt PPPPA/ &POA/PI/PS7PA/ ■fmmtf-mïöoH&u

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15