Bejaarden moeten minder vet eten XSjf (Sw ÓSM- „mooi kado" in de Boekenweek. Actief" viert jubileum met adoptie-plan Personeelstekort door huisvesting Stf* Hero sperziebonen en wortelen Chinese sperziebonen Wit knip Hazelnoot krokant eitjes Rown tree rolo Franse Golden Delicious Waarde toehoorders, eet u smakelijk. Als u begrijpt waar ik heen wil. Niet te versmaden. VROOMS DREESMANN peren opening van de LOK mooi kado tëOIÏKIENWIÏISK WOENSDAG 28 MAART 1979 LEIDEN PAGINA 13' 1 1 LEIDEN - Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de wijkvereni- ging "Aktiefvolgend jaar, heeft het bestuur besloten om in het kader van het "Foster Parents Plan" één of meer kinderen uit de "derde we reld" te adopteren. Dit adoptieplan houdt in dat de kinderen in hun land blijven, maar dat de kosten van opvoeding en opleiding door de vereniging worden betaald. Dit bleek gisteravond op de jaarvergadering van de wijkvereniging in Zuid-West, waar ook de plannen voor de viering van Koninginnedag werden bekendgemaakt. Op het programma voor de dertigste april staan voor de kinderen: een poppenkast, ponyrijden en een demonstratie met honden. Voor de ou deren komen er een majorettenconcours, een optreden van K en G en de jeugdafdeling van deze vereniging, een demonstratie van "De Leidse Luchtvaartclub" met modelvliegtuigen en -helikopters en een optreden van de Rotterdamse parachutistenclub "Flying Dutchman". In de vergadering kwam veel kritiek naar voren over de nieuwe verkeers- voorzieningen in Leiden Zuid-West. Er werd besloten aan B en W een brief te sturen en daarin te wijzen op de levensgevaarlijke situaties die soms ontstaan. Vooral de situatie bij de Bevrijdingskerk gaf aanleiding tot veel kritiek. Er werd ook gewezen op de groei van het aantal bejaarden. Het is nu al zo dat er een wachtlijst moet worden ingesteld bij de kaartclub, omdat de ruimte waarip wordt gekaart te klein is. Er werd door secretaris Henny Kwik ook even vooruit gekeken naar de viering van het tienjarig bestaan. Tal van activiteiten werden in het vooruitzicht gesteld. Het bestuur denkt aan: een tentoonstelling van verzamelingen van wijkbewoners, een viswedstrijd, dansen, klaverjas sen, een braderie en voor de jeugd een drive-in-show. De heer Schreuder werd in het bestuur gekozen. Huisarts Bowles promoveert in Leiden: ADVERTENTIE 3/4 pot van trPS" nu 0,95 Uit de diepvries 450 gram van nul ,49 Uit de broodwinkel ca. 800 gram van Iff} nu 1 ,40 Volkorenbrood ca. 400 gram van 099" nu 0 8 5 melk of puur 200 gram van 1^5 nu 1,75 3 rol van L75" nu 1 ,45 j/ Verse groenten en fruit 1 kg 1 ,49 LEIDEN - Zelfstandig le vende bejaarden gebrui ken zeer veel vet. De mees te voedingsmiddelen eten zij in de juiste hoeveelhe den; enkele krijgen zij te weinig binnen. Dit blijkt uit een proef schrift over voedingsge woonten en gezondheids aspecten van bejaarden waar de Rotterdamse huisarts C.H. Bowles van daag in Leiden op is ge promoveerd. Voor het proefschrift werden in 1971-1976 292 bejaarden onder zocht die behoorden tot de prak tijk van de Rotterdamse huisarts. Het gewicht van zowel mannen als vrouwen was hoger dan het aan bevolen gewicht; bij vrouwen was het gemiddelde overgewicht hoger (14%) dan bij mannen (7%). De bejaarden kregen voldoende calorieën en eiwitten binnen. Opvallend echter was het zeer hoge aandeel van vet in de voe ding. Bij slechts een derde deel van de bejaarden was het aandeel calorieën, afkomstig van vet, minder dan 40 procent van het to taal aantal calorieën. Bij ruim een tiende deel van de bejaarden vormden de vetcalorieën zelfs de helft van het totaal. Alcoholge bruik bleek te verwaarlozen. Verslechtering In 1963 is er ook een onderzoek ge daan naar de samenstelling van het voedselpakket van bejaar den. Uit het onderzoek van Bowles blijkt er vergeleken met 1963 wel wat te zijn veranderd. De melkconsumptie is lager gewor den net als die van aardappelen en groenten. Ook brood en graanprodukten zijn gedaald. Toegenomen zijn het gebruik van vlees- vis- en eieren. Doctor Bowles zegt dan ook: "Het geheel doet eerder denken aan een kwaliteitsvermindering dan aan kwaliteitsverbetering van de gemiddelde bejaardenvoeding in 1971". En verden "De verbete ring van de welvaart die ook aan de bejaarden niet voorbijgegaan is, lijkt echter geen overeenkom stige verbetering van de kwaliteit van hun voeding te hebben gege ven". Tevens werd in dit onderzoek de hoeveelheid vet in het bloed be paald. Het bleek dat de hoeveel heid vet bij vrouwen groter was dan bij mannen. Vergeleken met de Verenigde Staten was het cholesterolgehalte bij de Rotter damse bejaarden veel hoger. Verband Dr. Bowles vond geen verband tus sen de hoeveelheid vet in het bloed en de bijdrage van de ver schillende voedingsmiddelen in het voedselpakket met name ei witten, vetten en koolhydraten. Ook in andere onderzoeken was men daar niet in geslaagd. Wel waarschuwde hij dat nu niet ge dacht moet worden dat er ook ADVERTENTIE geen verband is. Uit ander onder zoek is echter wel gebleken dat er een verband bestaat tussen het cholesterolgehalte en de dikte van de huidplooien. Dat laatste is een maat voor de vetzucht. Vitaminen Vrijwel geen enkele bejaarde had hij lichamelijk onderzoek ver schijnselen die te wijten zouden zijn aan een tekort aan vitaminen of ijzer. Bij bepaling van de con centratie in het bloed bleek ech ter dat er wel tekorten waren. Eén op de tien bejaarden had te wei nig ijzer in het bloed, ook al gaf dit vrijwel bij niemand aanlei ding tot bloedarmoede. In de conclusie van het proefschrift schrijft Dr. Bowles: "De kwaliteit van de voeding die door de be jaarden uit de hoogste leeftijds groep wordt gebruikt was aller minst optimaal". Voorlichting Een verbetering van de voedsel- keuze is van betekenis voor de goede gezondheid van de bejaar de. Daarom bepleit Dr. Bowles verbeterde voorlichting hierover via aan de ene kant de gebruike lijke media: tv, radio, dag- en' weekbladen. De bejaarden lezen vooral wijk- en streekbladen in tensief. Aan de andere kant denkt hij aan lezingen in bejaardenso ciëteiten enzovoort. De voorlichtg moet het eten van meer groenten, fruit en volle graanprodukten gaan stimule ren. Vetrijke voedingsmiddelen moet men minder eten. Bedoeld worden ham, worst, volvette kaas, slagroom enzovoort. Aan geraden wordt zuinig te zijn met boter en margarine en halfvolle melk te gaan gebruiken in plaats van volle. Tevens moet men het voedsel goed kauwen en het ver spreid over de dag in kleine hoe veelheden eten. Uit het onderzoek blijkt ook dat er geen reden is om voor bejaarden speciale voedingsmiddelen in de handel te brengen, die met vita minen en mineralen zijn verrijkt. LEIDEN - Huisvestingsproblemen zijn er de oorzaak van dat beide afdelingen Voorgeest van psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest met een groot personeelstekort kampen. De tekorten - op Voor geest alleen moeten nog zo'n 14 werknemers komen - worden momenteel grotendeels door uit zendkrachten gedekt. De benarde huisvestingsmogelijk heden, zo werd in de commissie Endegeest gisteravond opge merkt, bemoeilijkt het aantrek ken van gekwalificeerd perso neel. Ook van de kant van de ge meente Leiden valt weinig te verwachten, terwijl de regio-ge meenten geen gehoor geven om dat het personeel van het psy chiatrisch ziekenhuis niet eco nomisch gebonden is aan een be paalde gemeente. De commissie zal de gemeentebe sturen van de regio-gemeenten polsen of zij niet voor huisvesting kunnen zorgen. Leiden Leerlingen „doen" de opening zelf LEIDEN - "Hoge peren" ko men er niet aan te pas als vol gende week het nieuwe ge bouw van de LOK (school voor sociaal-agogische be roepen) in Leiden officieel open gaat. De leerlingen wil len zelf verantwoordelijkheid dragen voor hun school, en dus ook voor de festiviteiten, die de opening begeleiden. De leerlingen zijn van plan om bij die gelegenheid zowel een staaltje van eigen kunnen te geven als de situatie van een LOK-leerling (financieel en sociaal) aan de kaak te stellen. Het nieuwe gebouw aan de Storm Buysingstraat in Lei den is al twee maanden in ge bruik. Leiden zal bij de offi ciële opening niet onberoerd blijven. Er staan voorstellin gen van straattoneel, muur schilderingen op kinder speelplaatsen in Leiden, "spelenkermissen" voor kin deren uit clubhuizen en be zoekjes aan verpleegtehuizen op het programma. In het toneelstuk "En nu zijn we 't zat" brengen LOK-leerlin- Het gebouw van de LOK (opleiding voor sociaal-agogische beroepen) aan de Storm Buysingstraat in de Lage Mors. gen maandag tijdens de ope ningsmanifestatie naar voren dat een LOK-leerling (de LOK is een school voor mid delbaar beroepsonderwijs) financieel ver is achtergesteld bij leerlingen van het hoger beroepsonderwijs (zoals bij voorbeeld sociale academies). Er is een maximale studiebeurs te krijgen van 1900 gulden, de betaling loopt via de ouders inplaats van zoals bij het ho ger beroepsonderwijs via de student zelf. Desondanks moeten leerlingen van een school als de LOK vaak al vanaf hun 17de/18de jaar op kamers gaan wonen, omdat er in Nederland maar drie scholen zijn waar onderwijs zoals op de LOK gegeven wordt, namelijk in Leiden, Zwolle en Nijmegen. De leerlingen spelen dit toneel stuk tijdens de opening, ook is er bij die gelegenheid (aan staande maandag 2 april) een dia- en geluidsshow over de huisvestingsperikelen en ge schiedenis van de LOK. Zo'n vijfjaar zat de LOK verspreid over ontoereikende gebou wen in Leiden. Bij de officiële opening zal het eerste lus trum ook worden gevierd. Ook de buurtbewoners in de Lage Mors krijgen de gele genheid om te komen kijken in het gebouw dat daar de af gelopen maanden voor hun neus is neergezet. Ze zijn welkom op donderdag 4 april, 's middags van 2 tot 4 uur. Er zijn presentaties en pro gramma's waar belangstel lenden aan mee kunnen doen. Door de volgens een LOK-me- dewerker "slechte coördina tie tussen welzijnsinstellin- gen" in Leiden is het plan om vrijdag met de hele LOK-be- volking (300 studenten en do centen) de handen uit de mouwen te steken voor een of ander welzijnsproject de mist in gegaan. Er is nu besloten om deze laatste feestdag geld in te zamelen voor een NO- VIB-project in Suriname. ADVERTENTIE van S. Cartniggelt en Peter van Straaten In de Boekenweek heeft uw boek handel een gratis Boekenweekgeschenk voor u. En dat is dit jaar „mooi kado". Een kostelijke bundel verhalen van Simon Carmiggek, humoristisch geïllustreerd door Peter van Straaten. Als u voor f 17,50 aan boeken koopt, mag u het Boekenweekgeschenk gratis meenemen. En u neemt uw nieuwe aanwinsten en „mooi kado" mee in een van de tien draagtassen met bekende Nederlandse en buitenlandse citaten. Verder kunt u voor f 2,50 een Boeken weekaffiche krijgen, gemaakt door Dick Bruna. Boekenweek van 29 maart t/m 7 april Bij uw boekhandel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13