VREDESVERDRAG GETEKEND Protesten van Arabische wereld De belangrijkste data uit dertig jaar strijd In Israël geen vreugde over vrede Na 30 jaar oorlog tussen Egypte en Israël CAIRO/JERUZALEM (ANP) - Zes jaar na hun vierde oorlog (1973) hebben Egypte en Is raël besloten vrede te sluiten na ruim 30 jaar strijd. Tot be langrijke data uit die woelige periode kunnen onder meer worden gerekend: 29-11-1947: VN-assemblee aanvaardt verdelingsplan Palestina, 14-5-1948: uitroeping onaf hankelijke staat Israël, 15-5-1948: Israël wordt aan gevallen door de legers van zeven Arabische landen, 24-2-1949: Israël en Egypte tekenen wapenstilstandsak koord, 26-7-1956: president Nasser nationaliseert Suezkanaal, 29-10-1956: veldslag in Sinaï, 8-3-1957: Israël evacueert Si nai en Gaza, 28-5-1964: Palestijnse Ara bieren besluiten in Jeruzalem tot oprichting van de PLO, 5-6-1967: begin zesdaagse oorlog, 22-11-1967: Veiligheidsraad aanvaardt resolutie 242, 6-10-1973: begin oktober- oorlog die 18 dagen zal duren, 24-10-1973: Egypte, Israël en Syrië aanvaarden bestand, maar plaatselijk wordt weer gevochten, 25-10-1973: Moskou treft voorbereidingen voor zenden van troepen naar Midden- Oosten, VS kondigen alarm toestand af voor militaire ba ses. De Veiligheidsraad aan vaardt resolutie tot vorming vredesmacht zonder deelne ming daaraan van grote mo gendheden, 26-10-1973: VS beginnen met geleidelijke opheffing alarm toestand, de Arabische top in Rabat wijst de PLO aan als enige vertegenwoordiger van de Palestijnen, 27-10-1973: Veiligheidsraad besluit tot vorming vredes macht van 7.000 man, 5-11-1973: begin eerste van tien missies Henry Kissinger naar Midden-Oosten, 7-11-1973: VS en Egypte be sluiten tot hervatting diplo matieke betrekkingen, 21-12-1973: opening vredes conferentie Genève, 17-1-1974: eerste troepen scheidingsakkoord Egypte- Israël, 10-6-1974: Nixon bezoekt Midden-Oosten, 16-6-1974: herstel betrekkin gen VS-Syrië, 22-11-1974: VN-assemblee erkent recht Palestijnen op zelfbeschikking en op natio nale onafhankelijkheid en soevereiniteit, 5-6-1975: heropening Suezkanaal, 26-10-1975: Sadat brengt als eerste Egyptische president bezoek aan VS, 14-3-1976: Egypte zegt vriendschapsverdrag met Sowjet-Unie op, 19-11-1977: president Sadat naar Jeruzalem, 5-12-1977: Syrië, Irak, Zuid- Jemen, Algerije en de PLO vormen afwijzingsfront tegen Sadat, 25-12-1977: top Sadat-Begin in Ismailia, 5-7-1978: Egypte publiceert vredesplan, 9-7-1978: Israël verwerpt Egyptisch vredesplan, 7-8-1978: Carter nodigt Sadat en Begin uit voor top in Camp David, 5-9-1978: begin driehoekstop Camp David, 17-9-1978: in Camp David worden twee akkoorden be reikt, 27-10-1978: Nobelprijs voor de vrede toegekend aan Sa dat en Begin, 21-2-1979: mini-top van mi nisters in Camp David, 1-3-1979: Begin naar Was hington voor gesprek met Carter, die op 4 maart met nieuwe voorstellen komt, 5-3-1979: Israëlisch kabinet aanvaardt deze voorstellen, 8-3-1979: Carter zelf naar Midden-Oosten om te onder handelen, 13-3-1979: Carter lijkt met le ge handen naar Washington terug te keren maar op de val reep wordt doorbraak be reikt, 28-3-1979: Vredesverdrag tussen Egypte en Israël wordt in Washington ondertekend. (Van onze correspondent) JERUZALEM - „Wij ontvan gen de vrede met gemengde gevoelens. Er is nog onzeker heid over de toekomst. Het is geen totale vrede, er is ondui delijkheid over de autonomie, en wij hebben grote strategi sche voordelen opgegeven." De Israëlische president Na- von gaf in zijn vredestoe- spraak de stemming in Israël heel juist weer. Geen uitbun dige vreugde, maar toch gro tere toekomstverwachtingen dan bij voorbeeld een paar dagen geleden te merken viel. De feestvreugde op straat werd getemperd door het slechte weer, regen en storm, zodat de meeste mensen de« teke ningsplechtigheid in ie hu is- kamer aanschouwden. P: esi- dent Sadat herhaalde in feite zijn boodschap die hij ander half jaar geleden in Jeruzalem uitsprak: laat ons geen verder bloed vergieten, laat ons geen oorlog meer voeren. Het was in de voorwaardelijke vorm, gekoppeld aan de derde wens: „laten we niet de rech ten van anderen onderdruk ken". Het was wat kryptisch, maar de boodschap was toch onmiskenbaar het einde van de oorlog is afhankelijk van een oplossing van het Pale stijnse vraagstuk. Waarop premier Begin eveneens een duidelijke politieke bood schap uitsprak door erop te wijzen dat de „bevrijding van Jeruzalem" na de onafhanke lijkheid van Israël in 1948 de tweede historische gebeurte nis in zijn leven was geweest- de tekening van het vredes verdrag was de derde. Israël heeft ter gelegenheid van de tekening van het verdrag een aantal gestes van goede wil tegenover Egypte gedaan. De belangijkste is dat het mi litaire hoofdkwartier in de Gazastrook wordt terugge trokken (niet afgeschaft). In een brief aan de Egyptische premier Chalil belooft de Is raëlische regering verder dat er in de bevolkingscentra zo min mogelijk soldaten zich zullen vertonen, en dat de bewoners van de bezette ge bieden dezelfde bewegings- en politieke vrijheid zullen hebben als tot nu toe het geval is geweest. Dat laatste is een wat onduidelijke geste, want politieke vrijheid bestaat niet in de bezette gebieden. Voor politieke activiteiten is toe stemming van de militaire au toriteiten nodig. Misschien probeert de Israëlische rege ring te zeggen dat er wat meer vergunningen gegeven zullen worden. De ontruiming van de Sinaï is intussen begonnen: het eerste materieel wordt al uit de Sinaï afgevoerd. Over twee maan den zal de stad El Arish ont ruimd worden, en daar zullen ook de onderhandelingen over de Palestijnse autono mie plaats vinden. Optimisti sche inwoners van El Arish hesen gisteren al de Egypti sche vlag, maan dat vond de militaire gouverneur toch niet passend. De vlag moest neergehaald worden. In de bezette gebieden was er een algemene staking. Er de den zich weinig ongeregeld heden voor, behalve dat vlak voor de ondertekening in Washington in een restaurant in Jeruzalem een granaat werd gegooid. Er vielen ne gen licht gewonden. Burge meesters en notabelen op de westoever en in Gaza hadden eensgezind opgeroepen tot een protest tegen de vrede tussen Israël en Egypte, die „verraad voor het Palestijnse volk" betekent. Legeren poli tie hadden zeer strenge vei ligheidsmaatregelen geno men. Bij de Klaagmuur in Je ruzalem vonden gisteren avond feestelijkheden plaats, ondanks het slechte weer. Er waren bijna even ve'el feest vierders als soldaten - na tuurlijk overdreven - die een ieder die het plein voor de Klaagmuur wilde betreden, fouilleerden. Op alles was ge rekend: brandweerauto's en vooral ziekenauto's stonden klaar voor eventuele aansla gen. Grotere feestvreugde heerste in Tel Aviv: 70.000 mensen kwamen naar het centrale plein in Tel Aviv, waar en sembles optraden, vuurwerk werd afgestoken, maar toch de stemming niet echt uit bundig was. Slechts weinig mensen hadden de vlag uit gehangen, behalve dan op de openbare gebouwen. President Carter zei twee we ken geleden in de Knesset, dat de volken in het Midden- Oosten klaar zijn voor vrede, maar de leiders nog niet. Het lijkt nu eerder omgekeerd in Israël. Er is officiële feest vreugde, maar nog niet bij het volk. DINSDAG 27 MAART 1979SHFTTTTT! V Uiterste ernst aanvankelijk - alleen Jimmy Carter bleef grijnzen, maar dat is een gewoonte. Wat kreten van demonstranten op de achtergrond, die na verloop van tyd toereikend werd opgevuld met klokgelui. Soberheid vooral, totdat Menachem Begin begon uit te pakken met zijn verbijste rend talent om menigten te dwingen tot luisteren - een stem die niet meer lijkt thuis te horen in deze tijd, maar die tegen de achtergrond van de Amerikaan se, Israëlische en Egyptische vlaggen de wereld terug leidde naar een verleden van vervolging en vernietiging. Een verleden van bittere strijd waarin deze zelfde Menachem Begin een hoofdrol heeft gespeeld met methoden waarvoor geen hedendaags terro rist zich zou behoeven te scha- Het is vrede nu tussen Egypte en Israël; de eerste vrede tussen Is raël en een van zijn Arabische bu ren; een gegeven dat verder reikt dan eenvoudige romantiek, om dat het vooralsnog onwaar schijnlijk blijft dat die vrede kan beklijven. Hoe het ook zy: het applaus van Sadat en Begin maakt duidelijk dat er dit jaar maar één kandidaat kan zijn voor de Nobelprijs voor de vrede: Jimmy Carter, een omstreden man, van beperkte politieke allu re, voor wie zo'n prijs een interes sant gegeven is op weg naar een nieuwe ambtsperiode in het Wit te Huis. Onderhandeling Over de vrede werd tot op het al lerlaatste moment voor de onder tekening onderhandeld. Israël, zo blijkt, zal zich eerder terugtrek ken uit El Arish (min of meer Si nai's hoofdstad) in ruil voor een maand langer beheer van de olie velden die het in de Sinaï heeft ontwikkeld. Na zeven maanden zullen die nu worden overgedra gen, binnen het krampachtig po gen vooralsnog ploegscharen en speren om te smeden tot land- bouwwwerktuigen van beteke- A1 die gegevens tellen zwaarder dan de retoriek van „onze vriend Sadat" en „Carter, de onbekende soldaat van dit vredesverdrag" of zelfs Begins kreet „Shalom (vre de), salam - voor altijd". Niettemin een verbijsterend schouwspel: Sadat kust voorma lig Amerikaans minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger op beide wangen - Begin schudt lachend alle lichaamsdelen van Egypte's premier Chalil waarop hij de hand kan leggen, en moe der Carter klapt in de handen als een kind dat net een aardig ge schenk heeft gekregen. Om de gedachten te bepalen: bin nen tien maanden zullen normale diplomatieke betrekkingen tus sen Egypte en Israël een feit zijn, met open grenzen, vrije doorgang in het Suezkanaal, ambassadeurs en een einde van de „Arabische boycot". Israël geeft over zeven maanden de olievelden in de Si naï op. De onderhandelingen over Palestijnse autonomie op de westelijke Jordaanoever begin nen over een maand. Begin heeft er in de afgelopen dagen geen twijfel over laten bestaan: er komt noch op de Jordaanoever, (Van onze correspondent) WASHINGTON - „Hij die met tranen zaait, zal met jubel oogsten". Met deze woorden uit Psalm 126 bezegelde Menachem Begin het feit dat hij zojuist de vrede had getekend.met voormalig erfvijand Egypte. 'ïa dertig jaar van voortdurende oorlog en een reeks van onder handelingen die nimmer leken te zullen slagen, zetten Sadat en Begin en Jimmy Carter hun handtekeningen die het einde be tekenen van „staat van oorlog" alsmede een begin van „staat van vrede" in de onzekerheid van een geheel nieuwe politieke status quo. Het was een eenvoudige plechtig heid, die drie regeringsleiders te zamen bracht achter een antieke tafel anno 1869 waaraan al eerder (in 1898) het einde van de Spaans- Amerikaanse oorlog werd onder tekend en die onder andere heeft gediend als onderlaag voor de handtekeningen die het eerste SALT-akkoord bezegelden. Geen van die overeenkomsten kan wat de wereldvrede betreft en in emotioneel opzicht in de schaduw staan van de plechtig heid die gisteren te Washington plaats greep en waarmee drie mannen een plaats in de historie hebben verdiend: Carter, Sadat en Begin - het merkwaardige driemanschap, dat ten overstaan van 1500 genodigden uitdrukte dat de vrede van 1979 vooralsnog een wankele vrede is en dat men zich (Carter) geen illusies moet maken maar wel mag hopen. (Van onze correspondent) BEIROET- De vreugde in de Amerikaanse hoofdstad vond bepaald geen weerklank in de Arabische wereld, waar gisteren overagvteststakingen en demonstraties gehou den werden tegen het vredesakkoord, dat algemeen als een uitverkoop van Arabische en vooral Palestijnse be langen wordt gezien. In West-Beiroet en het overgrote deel van Libanon waren alle scholen, winkels, kantoren en bioscopen gesloten. In Jordanië werd voor één uur het werk neer gelegd, en in Koeweit gebruikte de politie traangas om demon stranten van de Egyptische am bassade weg te houden. In de hoofdstad van Qatar hielden 4000 Palestijnen een „sit-in" en droe gen portretten van PLO-chef Jas- ser Arafat, de Iraanse leider Chomeini en de emir van Qatar bij zich. Politiek gezien het belangrijkst is het verzet in de door Israël bezet te gebieden: de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook gaven gisteren door winkelsluitingen en andere vor men van lijdzaam verzet nog maals te kennen de door Carter, Sadat en Begin uitgedachte Pale stijnse autonomie te verwerpen, omdat deze beperkte vorm van zelfbestuur nooit zal kunnen uit groeien tot een onathankelijke Palestijnse mini-staat in deze ge bieden. Palestijnen De Palestijnen en met hen bijna alle Arabische landen geloven een voudig niet dat Israël zijn militai re greep op de westoever, Gaza, de Syrische Golan-hoogte en niet te vergeten Oost-Jeruzalem ooit zal opgeven en de politieke aspi raties van de Palestijnen zal ho noreren. Maar de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden - of ze nu autonomie wensen of niet - worden in elk geval nog in het Egyptisch-Israëlische vre- desdocument genoemd. Dat geldt niet voor twee derde van het Palestijnse volk, zo'n 2 miljoen mensen,.die als vluchteling over al in de Arabische wereld ver spreid leven. Van deze vluchte lingen wonen er 400.000 in Liba non, de meesten in erbarmelijke omstandigheden in vluchtelin genkampen in de buurt van Bei roet. Voor deze Palestijnen ver anderde er gisteravond met de handtekeningen onder het vre desverdrag in Washinton letter lijk niets. Vandaag zijn zij, na 31 jaar, nog steeds vluchteling. Het is niet verwonderlijk dat de PLO grote aanhang heeft onder de bewoners van de vluchtelin genkampen in Libanon. Gisteren werd in het Beiroetse kamp Cha- tilla het bewijs geleverd dat de Palestijnse revolutie - ondanks het feit dat deze politieke factor van de eerste orde gisteren in Washington totaal werd gene geerd - nog steeds springlevend is. Militaire bevelen klinken, ge weren worden gepresenteerd en het Palestijnse volkslied wordt door een miezerig bandje met o.a. doedelzakken ten gehore ge bracht, dit alles voor PLO-chef Arafat. Arafat staat stram in de houding, de regen valt met bak ken uit de hemel, honderden nieuwsgierigen kijken vanaf hun lemen hutjes toe. Arafat wordt meermalen omhelsd door plaat selijke Palestijnse leiders. In een klein zaaltje maakt Arafat een groep van zo'n honderd gue rilla's en politieke kaderleden duidelijk dat het Egyptisch-Is raëlische vredesverdrag de Pale stijnse wil om door te gaan met de strijd totdat een gedeelte van Palestina zal zijn teruggewon nen, niet kan breken: „Hst is een valse vrede. De verrader Sadat zal hetzelfde lot ondergaan als Mahmoud Nakrashi, de premier van Egypte die na een wapenstil stand te hebben gesloten met Is raël in 1948 werd vermoord. Eens zal de Palestijnse vlag wapperen boven Jeruzalem", voorspelt Arafat onder donderend applaus, at spoedig overgaat in het skan- deren van de kreet „Thauwra, thauwra, thauwra hakanash", ruwweg vertaald: „De revolutie gaat door tot de overwinning is bereikt". Het schreeuwen van de Palestijnen wordt door de Amerikaanse pre sident afgedaan met de constate ring - eerder deze week uitge sproken - dat na het tekenen van het Egyptisch-Israëlische vre desverdrag een korte periode van onrust en terrorisme in het Mid den-Oosten zal intreden. Maar spoedig daarna hoopt Carter dat Syrië, Jordanië en de Palestijnen alsnog overreed kunnen worden zich bij de Amerikaans-Egyp- tisch-Israëlische vredesonder handelingen aan te sluiten. Naïef Dit verwachtingspatroon van de Amerikaanse president wordt in de Arabische wereld wel erg naïef gevonden. De korte gedwongen landing gisteren in Syrië van een toestel van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan Am kan als uiting gezien worden van de sterke anti-Amerikaanse ge voelens, zoals die op dit moment in bijna de gehele Arabische we reld leven. Het Egyptisch-Israëli sche vredesverdag is - zo vinden de Arabieren - onder Amerikaan se druk tot stand gekomen. Niet alleen de meer radicale regimes zoals bijvoorbeeld Syrië, maar ook traditioneel pro-westerse Arabische landen zoals Jordanië en Saoedi-Arabië wijzen het Egyptisch-Israëlische vredesak koord als ontoereikend op essen tiële punten - vooral wat betreft erkenning van het Palestijnse zelfbeschikkingsrecht en Israëls terugtrekking tot de grenzen van 1967 - van de hand. Verwacht wordt dat de in de Ame rikanen teleurgestelde gematig de Arabische landen Jordanië en Saoedi-Arabië aansluiting zullen gaan zoeken bij de meer princi piële afwijzers van president Sa dat. Daartoe hebben ze de ko mende dagen gelegenheid ge noeg: vandaag komen de minis ters van buitenlandse zaken en financiën van de Arabische Liga in de Iraakse hoofdstad Bagdad bijeen om economische en poli tieke strafmaatregelen tegen Egypte te bespreken. noch in de Gazastrip een onaf hankelijke Palestijnse staat. Palestijnen De wereld krijgt dus te maken met twee soorten van onderhandelin gen tussen voormalige vijanden: 1de toepassing van de verdragen die Israël en Egypte heden met de VS als getuige hebben getekend, en 2) de toekomst van de Pale stijnen. De vraag is, in hoeverre die onderhandelingen elkaar zullen beïnvloeden nog afgezien van het feit dat de VS om te be ginnen vijf miljard dollar in deze vrede investeren. Het zal op zijn minst zes jaar duren, voordat alle gisteren met handtekeningen be zegelde afspraken in dagelijkse Middenoostelijke werkelijkheid zijn omgezet. Het is een tragikomisch gegeven, dat president Sadat bij het voor lezen van zyn speech twee blad zijden tegelijk omsloeg, zodat onder meer de zinsnede kwam te vervallen waarin sprake was van de noodzaak aan de Palestijnen werkelijke autoriteit over te dra gen; „zonder dat", had Sadat willen zeggen, „blijft het probleem onopgelost". Een handdruk van de drie 'grote mannen' bekrachtigt het vredesverdrag tussen Egypte en Israël. PLO-leider Jasser Arafat riep gisteren in Libanon op tot verzet tegen het Israëlisch-Egyptisch vredesverdrag.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9