Leidse raad wil keuze voor bouw Stevenshof Shell helpt Shell helpt Transvaal in tijdnood met plan Weer verzet tegen plannen Leiden-Oost Actie Leiden en Voorschoten voor station Oppositie D'66, PSP enPPR maakt geen kans Actie tegen Shell moet leiden tot boycot Zuid-Afrika Actief in vrije tijd -J! DINSDAG 27 MAART 1979 LEIDEN - De gemeenten Leiden en Voorschoten gaan komende donderdag bij minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) en de di rectie van de Nederlandse Spoorwegen pleiten voor een spoedige aanleg van een nieuw station op de grens van Leiden en Voorschoten. Het gaat hier om een zogenaamd voorhaltestation ter hoogte van 'De Vink'. Burgemeester dr. J. van der Haar van Voorschoten en wethouder mr. C.J.D. Waal van Leiden zul len minister Tuijnman en de NS- directie donderdag persoonlijk de brieven overhandigen zij aandringen op een snelle aan leg van een voorhaltestation 'De Vink'. Leiden en Voorschoten dringen bij de Nederlandse Spoorwegen al enkele jaren aan op zo'n tussen station. Voor Voorschoten is een dergelijk station van belang vanwege de naastgelegen wijk Noord-Hofland. Voor Leiden is een station van belang bij de be bouwing van de Stevenshofjes- polder. De Nederlandse Spoorwegen heb ben zich steeds op het standpunt gesteld dat aanleg van station De Vink pas mogelijk wordt als de gemeente Leiden definitief be slist tot bebouwing van de Ste- venshofjespolder. Binnen de gemeente Leiden moet een be sluit over deze zaak nog steeds vallen. Donderdag 'paasvee' in Groenoordhal LEIDEN - De Vereniging tot het bevorderen van de Agra rische belangen in de Rijn- en Duinstreek (Vebo), houdt aanstaande donderdag (29 maart) haar 29ste Paasveeten- toonstelling in de runderen- hal van de Groenoordhallen. Deze tentoonstelling is inmid dels uitgegroeid tot de groot ste in zijn soort in Nederland. In totaal worden er 373 die ren, uit het gehele land af komstig, geshowd. Variërend van zwart en roodbonte run deren tot runderen van bui tenlands ras en schapen en lammeren. Dertig deskundige juryleden, zullen de hele morgen in touw zijn om de 34 klassen runde ren te keuren. Om negen uur 's ochtends wordt een begin gemaakt met de individuele keuringen waarna om half twaalf de groepskeuringen volgen. Om half een is de kampioenskeuring voor het jongvee gepland, om één uur volgt de kampioenskeuring alle categoriën. De prijsuit reiking zal om ongeveer twee uur plaatshebben. LEIDEN - De Leidse ge meenteraad staat in grote meerderheid op het standpunt dat nu beslist moet worden dat de Ste- venshofjespolder (weide gebied ten westen van Leiden) in de naaste toe komst wordt bebouwd. Een voorstel van de kleine linkse fracties (D'66, PSP en PPR) om de definitieve keuze nog open te houden, kan op geen enkele steun rekenen. Dit bleek gisteravond bij de voort gezette discussie over het ge meentelijke volkshuisvestings plan. De gemeenteraad rondde dé behandeling van de woning- bouwnota af, maar kwam nog niet toe aan het nemen van be sluiten. De raad vergadert mor gen verder over het toekomstige woningbouwbeleid. Uit de behandeling van gister avond bleek dat een grote meer derheid in de raad, collegepartij en PvdA, WD en oppositiepar tijen CDA en CPN, kiest voor een beleid dat de Stevenshofjespol- der weliswaar op termijn, maar onherroepelijk bebouwd wordt. De bebouwing van de Stevenshof moet aansluiten op de bouw in andere nieuwbouwgebieden (Leeuwenhoek, Roomburg) en woningbouw in de binnenstad (open gaten). De verwachting is dat de Stevenshof dan in loop van de tachtiger jaren bebouwd zal worden. D'66, PSP en PPR dienden een voorstel in om de keuze voor wo ningbouw in de Stevenshof pas te nemen bij de vaststelling van het bestemmingsplan. Zij willen nu nog geen keuze doen. Daarnaast willen de kleine linkse fracties dat bij bebouwing van de Ste venshof niet eerder wordt be gonnen dan noodzakelijk is. Opspuiten PPR-raadslid Beijen: "Wij willen voorkomen dat wanneer blijkt dat bijvoorbeeld pas in 1984 ningen in de Stevenshof nodig zijn, al in 1981 begonnen wordt met opspuiten van zand". De kleine linkse fracties zijn bang dat bij een principe-keuze voor bouw in de Stevenshof de wo ningbouw in andere gebieden minder onder druk staat. Volgens Beijen heeft het verleden geleerd dat het uitstellen van de Stevens hof "de druk op de ketel hield". "Daardoor zijn er snel bouw plannen voor andere gebieden gekomen", was zijn verklaring. Voor de meerderheid in de raad is bebouwing van de Stevenshof onontkoombaar en een definitie ve keuze voor de verdere voorbe reiding van dit gebied noodzake lijk. PvdA-woordvoerder Bor dewij k noemde het 'onlogisch' om bij het bestemmingsplan pas een keuze te doen, WD-raadslid Langerak drong aan op een snelle bouw in de Stevenshof en CDA- woordvoerder Ham herhaalde de voorkeur van zijn fractie voor bouw in de Stevenshof. In het debat trok de CDA-woord- voerder overigens een motie in om woningbouw in de Leeuwen hoek (tussen Plesmanlaan en Wassenaarseweg) 'te ruilen' voor Roomburg (Leiden-Oost). Bij een negatieve uitkomst van het risi co-onderzoek in de Leeuwen hoek zouden in deze omgeving bedrijven gevestigd moeten worden. De voorgestelde be drijfsvestiging inn Roomburg zou dan plaats moeten maken voor woningbouw. Losse schroeven Van de kant van het college werd deze motie sterk ontraden. Wet houder Van Dam (volkshuisves ting) beklemtoonde dat zo de ontwikkeling van alle gebieden onzeker wordt: "Er komt zo een heleboel op losse schroeven te staan". Ham bestreed de veron derstelde vertraging. Hij trok de motie in en kondigde aan deze bij de afzonderlijke plannen voor de Leeuwenhoek en Roomburg op nieuw in te dienen. De CDA-woord voerder herhaalde in tweede instantie zijn kritiek op wethouder Waal (stadsontwik keling). Hij stelde deze opnieuw aansprakelijk voor de stagnatie in de woningbouw. Waal wees deze kritiek eenvoudig af.: "Het zou te veel eer zijn om te denken dat ik alleen het beleid bepaal". De wethouder verwees voor het woningbouwbeleid naar gere gelde uitspraken van de gemeen teraad. deel 12 deel 13 Wat u moet weten en wat u mag vergeten over de banden onder uw auto. Wat u moet weten Shell helpt apartheid - terreur in Zuidelijk Afrika. Het Komitee Zuidelijk Afrika en de landelijke werkgroep Kairos zijn onlangs een actie begonnen die moet leiden tot een olie-embargo tegen Zuid- Afrika. Volgens het comité en de werk groep speelt Shell, een onder neming die voor zestig pro cent Nederlands eigendom is, zowel in het binnenlandse conflict van Rhodesië als in Zuid-Afrika een zeer dubieu ze rol. In een pamflet, waarvan vorige week ongeveer 1 miljoen stuks aan de Nederlandse bevol king werden uitgedeeld, be schuldigen zij Shell ervan als enig brandstof te leveren aan het leger en de luchtmacht van Ion Smith, het blanke staats hoofd van Rhodesië, die zich samen met zijn 280.000 me deblanken slechts met geweld weet staande te houden tegen de miljoenen zwarte Rhode- siërs. Shell ontduikt hiermee volgens de samenstellers van het pamflet het door de Ver enigde Naties in 1966 opge legde olieleverantie-verbod aan het Smith-regime. Ook wordt Shell ervan beschul digd door olieleveranties aan Zuid-Afrika het blanke min derheidsregime aldaar bij haar rascistische praktijken in de kaart te spelen. In het pamflet wordt de Neder landse bevolking, en vooral de politieke leiders opgeroepen om achter een olieboycot te gaan staan. "Want", zo zegt het pamflet, "Als we een eind willen maken aan het ver trappen van de mensenrech ten in dat land, kan een inter nationale olieboycot een be langrijke bijdrage leveren. Er wordt in Zuid-Afrika name lijk geen olie gewonnen. Het land is volledig afhankelijk Verderop in het pamflet valt te lezen dat men zich er duide lijk van bewust is dat een olieboycot ook leed met zich mee zal brengen voor de zwar te bevolking. Maar de zwarte bevolking vraagt volgens de samenstellers nadrukkelijk om een dergelijke boycot, en wel onder het motto: "Liever lijden voor de bevrijding dan lijden zonder uitzicht". Zoals bekend is er inmiddels grote deinig ontstaan rond het pamflet. Het epistel draagt namelijk de titel: "Shell helpt deel 13 - wat u moet weten: Shell helpt apartheid-terreur in Zuide lijk Afrika". Het pamflet ziet er vrijwel exact hetzelfde uit als de twaalf pamfletten, vol met tips voor autobezitters, die het olieconcern inmiddels zelf, onder de titel "Shell helpt" heeft verspreid. Bij Shell kan men maar weinig waardering opbrengen voor deze geraffineerde manier van actievoeren. Men over weegt dan ook een proces aan te spannen tegen de Werk groep Kairos en het Komitee Zuidelijk Afrika. Cecile Aan de Stegge van de werkgroep Zuidelijk Afrika Leiden ("Wij zijn beslist geen concurrent van de BOA, inte gendeel we werken nauw sa men met deze actiegroep"), betreurt het geenszins dat Shell met dit wapen dreigt. Zij is van mening dat het de publiciteit rondom de hele ac tie alleen maar ten goede kan komen. Cecile Aan de Stegge heeft vori ge week zelf "Shell helpt deel 13-pamfletten" lopen uitde len. De reacties die zij van het winkelende publiek in Leiden kreeg waren over het alge meen zeer positief. Zij zegt: "Een heleboel mensen dachten eerst dat wij reclame voor Shell liepen te maken, daar moesten de meesten niets van weten. Wanneer wij uitlegden waar het om ging dan veran derde hun houding meestal. Vooral de gekleurde bevol king reageerde enthousiast op deze manier van actievoe- Zij vervolgt: "Kijk, het is niet onze bedoeling om met deze actie pomphouders en werk nemers van Shell te raken. De Shell is er toevallig uitgepikt maar er zijn natuurlijk meer concerns die commerciële be langen in Zuid-Afrika heb ben. Het gaat er ons louter en alleen om de regering van het een en ander op de hoogte te stellen en warm te maken voor een algehele economische boy cot van Zuid-Afrika" De plaatselijke werkgroep Zui delijk Afrika kan gerekend worden tot de meest actieve van de 150 die er in het land zijn. Voor de komende weken staan er dan nogal wat acti viteiten op het programma. Zo zal op woensdag 4 april tijdens de open avond van Augustinus een film worden getoond met als titel: "Het gaat om de winst". Op deze avond zal een spreker van het Komitee Zuidelijk Afrika aanwezig zijn en waar schijnlijk ook iemand van de Zuid-Afrikaanse bevrij dingsbeweging ANC. Verder zal het toneelgezelschap "Proloog" op dinsdag 17 april in het Vrijetijdscentrum het stuk "Shell in Zuidelijk Afri ka" opvoeren. LEIDEN - Een werkgroep van het wijkcomité Professoren-, Bur gemeesters- en Rijndijkwijk (Leiden-Oost) verzet zich tegen de plannen van de gemeente om het gebied Roomburg (tussen Kanaal weg en rijksweg Amster dam-Den Haag) grotendeels een industrie-bestemming te geven. In feite acht de werkgroep de plannen voor Leiden-Oost (ver keerskundig. bestemmingen) onaanvaardbaar. Men vindt de gevolgen van de voorgestelde be slissingen onduidelijk en niet doordacht. Daarom dringt men bij de gemeente aan om de plan nen voor Leiden-Oost terug te nemen en eerst nog eens intern te bekijken. De werkgroep vindt zelf dat in Roomburg voor het merendeel woningbouw en groenvoorzie ning mag komen en slechts in zeer beperkte mate industrie-ter rein. Met deze stellingname on- Protest bewoners dersteunt men het standpunt van het wijkcomité Meerburg. Dit comité sprak zich al eerder uit te gen de gemeentelijke plannen. De plannen voor Roomburg komen morgen aan de orde in de Leidse gemeenteraad. De bestemming van Roomburg (onderdeel Lei den-Oost) maakt deel van het gemeentelijke beleid over de Vrouwenhuis Morgen draait in het Vrouwen huis (Nieuwe Rijn 20a) de film Het bloed van de Condor van Jorgi Sanjines. Deze laat zien hoe in een Boliviaans dorp vrouwen zonder dat zij het weten gesteriliseerd worden. Een opstand tegen deze prak tijken wordt bloedig onder drukt. De film begint om acht uur 's avonds. Gesprekscentrum Onder de titel 'Komt de ijstijd terug' houdt Theo Opsteegh van het KNMI morgen in het Gesprekscentrum een lezing over klimaatsveranderingen (Vrouwenkerkkoorstraat 17). Theo Opsteegh vertoont daar bij een film over de klimaats verschillen van Noord-Afri- ka. De lezing begint om acht Abop-vrouwen De Leidse Abop-vrouwengroep vergadert donderdagavond in het gebouw van Ouders op Herhaling (Herensingel 3). Op deze bijeenkomst wordt vooral gesproken over de ei gen ervaringen in het onder wijs. Men wil zo komen tot de oprichting van een steun groep voor vrouwen in het on derwijs en het onderwijs doorlichten op het doorgeven van rolpatronen. De bijeen komst begint om acht uur. Haast geboden in verband met interim-saldoregeling LEIDEN - Het grootste probleem van de projectgroep die is opge richt om een verbeteringsplan voor deTransvaalbuurt (waarvan de Mors weg de hoofd ader is) te maken is tijdnood. De project groep, bestaande uit buurtbewo ners, ambtenaren, een externe buurtadviseur, en voorgezeten door iemand van de Welzij ns- raad, riep gisteravond in alle haast de bewoners van Transvaal bijeen om van hen te vernemen waaraan ze in een verbeterings plan belang hechten. De wijkvereniging Transvaal heeft de gemeente toen die met het idee van een verbeteringsplan op de proppen kwam min of meer gedreigd te zullen gaan dwarslig gen als ze niet bij het plan be trokken zou worden. Nu heeft de gemeente aangeboden om de buurt bij het overleg te betrek ken, er is een buurtadviseur aan gesteld en er is geld gegeven waarvan ondermeereen film over de buurt is gemaakt die gisteren werd gedraaid. Het verbeteringsplan moet echter op 16 mei klaar zijn, met eventu eel drie weken uitstel. Het gaat er de gemeente namelijk om via het verbeteringsplan geld los te krij gen van de regering. De vrees van het Leidse gemeentebestuur is dat de interim saldoregeling die het rijk hiervoor hanteert, vol gend jaar vanwege de bezuini gingen niet meer bestaat. Daar om is ook de logische volgorde van eerst een bestemmingsplan en dan een verbeteringsplan los gelaten. Het is nu: eerst geld, dan in een bestemmingsplan vastleg gen hoe je het gaat gebruiken. De wijkvereniging Transvaal heeft besloten om dan maar met de gemeente door te gaan, ondanks haar grief over het late inschake len van de buurt door de gemeen te. Voor een klein deel van Transvaal is al een bestemmingsplan ge maakt, namelijk voor het terrein van de voormalige conservenfa- briek van Nieuwenhuizen aan de Morsweg. Het plan, dat voor een laatste commentaar aan de buurt is overhandigd, omvat de bouw van een flat met vijf woonlagen waaronder een parkeergarage voor de bewoners zelf en een stukje groen aan de kant van de Rijn. Voor andere open terreinen, zoals dat van Brandt, aan het eind van de De Wetstraat, het terrein van Wernink dat over een aantal jaren vrijkomt, het terrein aan de Morssingel waarop de militaire sportzaal ligt en een terrein aan de Morskade, werden gisteren diverse mogelijkheden geop perd. Parkeer- en speelgelegen- heid, groen en een buurthuis wa ren de voornaamste. Behalve ge brek daaraan kwamen de over last van NZH-bussen en NS- treinen als klachten naar voren. Ook het belastingkantoor en de centrale beschuitopslagplaats van Bolletje, die driemaal daags met een grote vrachtwagen be voorraad wordt, werden als knel punten genoemd. toekomstige woningbouwgebie den. De werkgroep uit de Professoren-, Burgemeesters- en Rijndijkwijk heeft vooral verkeerskundige be zwaren tegen de plannen voor Leiden-Oost. De werkgroep ver zet zich tegen afsluiting van de Kanaalweg omdat men zó sterke verkeersoverlast, onveiligheid en een in tweeën'gesplitste woon wijk voorziet. Men vreest namelijk dat de route Burggravenlaan/De Sitterlaan als verkeersader benut zal wor den. Bovendien meent de werk groep dat afsluiting van de Ka naalweg in strijd is met de ge meentelijke verkeersplannen voor de toekomst (verkeerscir culatieplan). De werkgroep heeft verder grote twijfels over de aanleg van twee nieuwe bruggen over het Rijn- Schiekanaal, die nodig zijn voor de ontwikkeling van Roomburg. Men verwacht dan grote ver keersproblemen omdat op korte afstand vijf beweegbare bruggen over het Rijn-Schiekanaal liggen. Het wijkcomité Professoren-, Bur gemeesters- en Rijndijkwijk be legt komende vrijdag een buurt bijeenkomst over de gemeente lijke plannen voor Leiden-Oost Deze vergadering wordt gehou den in de Durieux-school aan de Lorentz-kade. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3