LEIDSCH DAGBLAD Kabinet wil meer bezuinigen op de sociale uitkeringen "'-entefêl, Kamerleden vragen Pais om opheldering vane Msg Oegstgeest wil AZL dagvaarden mode Om gaten in Bestek '81 te dichten OLIEPRIJS VERHOOGD Weer eerstejaars in Noordwijkse hotels Rijnsburg laat Leiderdorp links liggen DINSDAG 27 MAART 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35817 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Over bouwstop voor Academisch Ziekenhuis Leiden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Leden van vijf Tweede Kamer-fracties hebben bij minis ter Pais (onderwijs) en staatsse cretaris Veder-Smit (volksge zondheid) aangedrongen de be slissing om de nieuwbouwplan- nen van het Academisch Zieken huis Leiden (AZL) stop te zetten, in te trekken.. In schriftelijke vragen wijzen de kamerleden Wessel-Tuinstra (D'66), Weijers (CDA). Dolman (PvdA), Beckers-De Bruin (PPR) en Nijhof (DS"70) op de positieve beslissing van het vorige kabinet en wordt benadrukt dat de voor- Bedorven paling ligt supporters zivaar op maag (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Supporters van Noordwijk en Quick Boys zullen zich voortaan wel twee keer bedenken voor ze langs de velden weer eens een "har tige hap" naar binnen zullen werken. Aan de paling, die zij zaterdag aten tijdens een tref fen van beide kustclubs, heb ben ze een non-stop race naar het toilet overgehouden.... De vis, die zij op het sportpark in Noordwijk kochten, bleek achteraf bedorven te zijn. Eén van de kopers, die de waar niet vertrouwde en met een bosje paling onder de arm naar de politie stapte, had het goed gezien. De keurings dienst van waren bevestigde zijn vermoeden: tussen de enkele goede vissen zat een hoeveelheid inferieure kwali teit. Uit welke hoek de wind precies waait, weet men nog niet in de badplaats. Wél heeft men een vermoeden. De politie denkt dat de verkopers óf uit Mon- nickendam óf uit Spaken burg afkomstig zijn. Wat die Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. laatstgenoemde vissersplaats betreft: hier vandaan komt Noordwijks grootste voetbal concurrent IJsselmeervogels, dat bovenaan de ranglijst van de competitie prijkt. De verkopers boden hun han deltje aan voor de spo(r)tprijs van veertien gulden per drie pond. Het eten van de paling heeft tot nu toe alleen maar misselijkheid en diarree ver oorzaakt. Jaren geleden deed zich in Noordwijk eenzelfde zaak voor. Toen werd bedorven paling verkocht op een ker misterrein. Veel kopers lie pen paratyfus op. Sommigen van hen moesten weken in een ziekenhuis worden ver pleegd. bereiding voor de nieuwbouw ja ren heeft geduurd en al miljoenen heeft gekost. De kamerleden vra gen zich af waarom minister Pais dat besluit zo plotseling heeft ge nomen. Ook de gemeente Leiden zal bin nenkort bij de ministerraad pro testeren tegen de beslissing van de minister. Burgemeester en wethouders noemén een eventu eel uitstel voor de volksgezond heid in de Leidse regio en daar buiten "bepaald onaanvaard baar". Het Leidse college is ver baasd over het besluit van Pais en is ernstig bezorgd over de gevol gen. Dat blijkt uit een brief die het Leids college aan de ministerraad wil sturen. Het ontwerp circuleerde gisteren onder raadsleden en zou vandaag aan de orde komen in de vergadering van B. en W. Voordat de brief wordt verstuurd zal nog overleg worden gepleegd met het AZL en de Leidse universtiteit. In de brief doen burgemeester en wethouders van Leiden een drin gend beroep op de ministerraad om ervoor te zorgen dat de nieuwbouw van het AZL gewoon kan doorgaan. Zoals bekend zou met de bouw begin volgende maand worden begonnen. "Het probleem is dat er geen geld is". Dat is de verklaring van een woordvoerde- van het ministerie van onderwijs en wetenschappen voor het plotselinge besluit van minister Pais. Hoewel het vorige kabinet besloot 400 miljoen gulden te reserveren voor het nieuwe Leidse ziekenhuis, is het zeer twijfelachtig of dat bedrag gehandhaafd blijft. "De midde len zijn beperkt", aldus het mi nisterie. De ministerraad die zich op korte termijn over de bezuinigingen zal buigen, bespreekt niet alleen de plannen voor het Leidse zieken huis maar ook die van de acade mische ziekenhuizen in Maas tricht, Amsterdam en Utrecht. Hoe groot de bezuinigingen wor den kon het ministerie nog niet meedelen. Het zal ook nog even duren voor daarover duidelijk heid bestaat. Minister Pais is vo rige week naar de Antillen ver trokken. Tussen de verschillende ministeries is nog overleg gaan de, terwijl ook de ziekenhuisbe sturen nog een keer met de minis ter zullen spreken. 22 PAGINA'S Een informeel ogenblik tus sen de heren Sadat, Carter en Begin (foto) na de onderte kening van het vredesver drag tussen Egypte en Israël in Washington. Meer dan duizend genodigden waren gisteravond getuige van deze historische gebeurte nis. Overigens is de Arabi sche wereld niet zo blij met het verdrag. Jasser Arafat riep gisteren in Beiroet op om te vechten voor een auto nome Palestijnse staat. Vanochtend is op het markt plein van het Israëlische stadje Lod een krachtige bom ontploft. Als gevolg daarvan kwam één persoon om het leven, 18 mensen werden gewond, van wie één De Israëlische politie heeft de laatste weken het publiek herhaaldelijk gewaar schuwd voor aanslagen van Palestijnse strijders als pro test tegen de totstandko ming van het Egyptisch-Is- raëlische vredesverdrag. Het algemeen opperbevel van de Palestijnse verzetseenhe- den heeft zich voor de bom aanslag in Lod verantwoor delijk gesteld. OGEM-topman en oud-mi nister Udink heeft niet kun nen voorkomen dat er in het morgen te verschijnen blad Cobouw onvriendelijke op merkingen aan zijn adres worden gemaakt door de consul van Koeweit, Rabba- ni. Een eis daartoe werd gis teren afgewezen door de Haagse rechtbank. In het gewraakte interview ver wijt Rabbani Udink ondes kundig beleid waardoor gro te opdrachten uit het Mid den-Oosten aan de OGEM voorbij zijn gegaan. PAGINA 7 OEGSTGEEST - Het Oegstgeester college van burgemeester en wethouders heeft vanmorgen be sloten de mogelijkheid te onder zoeken een gerechtelijke proce dure tegen het Administratiekan toor Zuid Limburg aan te span nen. De aanklacht zou dan lui den: het niet nakomen van een vorig jaar juli met de gemeente gemaakte afspraak deze in te lichten voordat tot verkoop van haar woningen in Oegstgeest zou worden overgegaan. Zoals bekend viste het gemeente bestuur vorige week achter het net toen het zich aanbood als ko per voor de AMF-woningen in Oegstgeest te willen optreden. De onderhandelingen met een waar schijnlijk speculatieve koper wa ren toen volgens het AZL al in een te vergevorderd stadium. Met name wordt nu onderzocht in hoeverre de tijdens de gemaakte afspraak aanwezige mensen be reid zijn te getuigen. Ook wordt jundisch nagegaan of een gerech telijke procedure kans van slagen heeft. GENEVE (Reuter) - De prijs van de ruwe olie gaat per 1 april met 8,7 procent omhoog. Dit hebben de olieministers van de dertien OPEC landen vanmorgen in Ge neve besloten. Oorspronkelijk zou de vergadering in Geneve die gisteren begon een „informatief' karakter hebben. Naarmate de vergadering vorderde werd ech ter steeds duidelijker dat er ook tot een prijsverhoging zou wor den besloten. Daarvoor werd de vergadering vanmorgen eerst omgezet in een „officiële" OPEC vergadering met beslissingsbe voegdheden. Vrij koud met buien Opklaringen, maar ook enkele regen- of hagelbuien. Krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtemperaturen rond 3 graden. Middagtemperaturen omstreeks 6 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 MAART Zon op: 6.26 uur; onder: 19.06 uur, maan op: 6.47 uur; onder: 19.42 uur. Hoogwater te Katwijk orn 3.15 en 15.34 uur, laagwater om 11.24 en 23.54 uur. Experiment geslaagd (Van e onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Het bestuur van de Leidse Stichting Studentenhuis vesting wil het volgende studie jaar weer eerstejaars onderbren gen in Noordwijkse hotels. "Het experiment is succesvol verlopen en we willen ermee doorgaan", aldus de heer P. Steenbeek van de stichting Studentenhuisves ting. NAVO-ministers vergaderen in Noord wij kerhout DEN HAAG(ANP) - De voorjaars vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de NA- VO-landen, voor welke vergade ring Nederland gastland is, wordt aan het einde van mei gehouden in het conferentiecentrum "de Leeuwenhorst" in Noordwijker- hout. De openingsbijeenkomst van de conferentie is op 30 mei in de rid derzaal in Den Haag. Op dezelfde dag en op 31 mei wordt de NA- VO-vergadering voortgezet in Noordwijkerhout. Aan het begin van elk studiejaar worden acties gehouden voor het vinden van kamers. Maar het aanbod is te klein om de enorme studentenstroom te verwerken. Om studenten die ver weg wonen toch de mogelijkheid te bieden hun studie in Leiden te kunnen beginnen heeft Studentenhuis vesting vanaf 15 september tot en met 31 maart zo'n 40 hotelkamers gehuurd in Noordwijk. Met in gang van 1 april krijgen de eerste jaars onderdak in Leiden en om- gevirtg. De 'kamermarkt' van studenten is in deze tijd iets gun stiger. Ook de eigenaars van het Strandho- tel en hotel Golfzicht in Noord wijk zijn tevreden. Het is voor hen financieel aantrekkelijk ge durende de onrendabele winter maanden een grote groep studen ten te huisvesten. Zij zijn wel ge schrokken van de hoge elektrici teitsrekening, want volgens de eigenaresse van het Strandhotel gebruiken sommige studenten wel vijf of zes elektrische appara ten. De studenten zelf kampten met problemen omtrent het vervoer. Zij moesten veelal tijdig de sleu telstad verlaten om de laatste bus naar Noordwijk te halen. 'Desal niettemin zijn ze blij dat ze toch hun studie in Leiden hebben kunnen beginnen. NEURENBERG - Een dam in de hoofdroute voor de RijnlMainlDo- nau-scheepvaart is bij het West- duitse plaatsje Neurenberg IKat- zwang als gevolg van hevige regen val doorgebroken. Het water stroomde met golven van 2 meter hoog het plaatsje binnen. Huizen werden weggespoeld, andere stortten in. Een persoon is verdron ken. Er worden 20 mensen vermist. noemde dit "de noodremproce dure". Het kabinet schrijft nu in de Voort gangsnota dat "het nog te vroeg in het jaar is om met zoveel ze kerheid uitspraken te doen over de ontwikkeling van het finan cieringstekort dat dit een zo in grijpende maatregel als de nood remprocedure rechtvaardigt. Mocht die procedure toch nog in gang gezet moeten worden dan heeft het kabinet reeds de plan nen klaarliggen om verder te be zuinigen en belastingen sneller te innen. Bij elkaar moet dit dan nog eens één miljard gulden opbren gen. Onderling Het kabinet wijst er nog eens op dat op de plaatsen van het bezuini gingsplan waarin gaten zijn ge vallen, deze door dezelfde onder delen moeten worden gedicht. Zo zal het overheidspersoneel zelf de geringere ombuiging van 150 miljoen moeten opvangen die is ontstaan door het het niet door gaan van de bezuiniging op de ambtenarensalarissen zoals was gesteld in Bestek 81 Op zeer korte termijn komen er ook nieuwe voorstellen om op de ge zondheidszorg te bezuinigen, nu de eigen risico bijdrage voor zie kenfondspatiënten van vijf gul den niet doorgaat. (Van i r verslaggevers) DEN HAAG (ANP/GPD) - Er zullen extVa maatregelen BloCÏTlCllCOrSO komen om de groei van de sociale uitkeringen te beper ken. Zo zal het begrip "passende" arbeid worden aange past en zal er op de naleving sterker worden gelet. Hier door zal er al dit jaar een bedrag van 75 miljoen gulden kunnen worden bespaard. Dit schrijft het kabinet Van Agt in de vanmorgen verschenen Voort- gangsnota. In deze nota wordt uiteengezet hoe het staat met de uitvoering van het bezuinigings plan Bestek 81 en hoe "net kabinet de gaten denkt te dichten die hier in zijn ontstaan. Zoals bekend wil het kabinet tot 1981 10 miljard gulden op de overheidsuitgaven bezuinigen. Dit bedrag wordt echter niet gehaald wanneer er geen aanvullende maatregelen worden genomen. De regering wil de sterke groei van het zogenaamde "consumptief krediet" gaan beperken. Dit is onder meer het kopen op afbeta ling. Het kabinet bereidt een aan tal maatregelen voor op grond van de wet op het afbetalingsstel sel en de wet op consumptief geldkrediet. De Nederlandse Bank is verzocht overeenkomsti ge maatregelen te nemen. Het kabinet denkt nog niet aan ex tra bezuinigingen, dus naast de tien miljard van Bestek '81. Het financieringstekort van de over heid (het tekort aan geld om alle uitgaven te dekken) komt onge veer op 6,5 procent. Bij de aan bieding van de miljoenennota vo rig jaar september zei minister Andriessen van financien dat er extra bezuinigingsmaatregelen zouden komen wanneer het fi nancieringstekort boven de zes procent zou uitgroeien. Hij RIJNSBURG - Het Rijnsburgse bloemencorso zal Leiderdorp in het vervolg niet meer acCndoen. Redenen hiervoor zijn: niet meer kunnen rusten op het terrein van de Doelenkazerne én de geringe belangstelling langs de route naar en in Leiderdorp. Het corso, dat zaterdag 4 augustus van Rijnsburg naar Leiden en Noordwijk rijdt, last nu een stop in bij de Groenoordhallen. Aan het eind van de B reestraat zal men rechtsaf gaan over de Prin- sessekade, Turfmarkt, Beesten markt, Molenwerf, Rijnsburger- singel, Haarlemmertrekvaart en Willem de Zwijgerlaan. "Zouden we ook Leiderdorp nog aandoen", aldus Niek Hemmes van veiling Flora, "dan komen we~~ in tijdnood, en zou er geen rustpauze kunnen worden ge houden. We hebben nog wel ge probeerd te kunnen rusten bij van Gend en Loos en de groentevei ling. Maar daar kunnen we al die mensen niet kwijt." De gemeente Leiderdorp, die nog niet op de hoogte was van deze Rijnsburgse beslissing, liet weten het erg jammer te vinden dat het corso haar voortaan links zal laten liggen. Schouderaccenten en soepel .vallende stof: dat is waar het modebeeld om vraagt. Zoals ij deze poplin regenmantel met capuchon. Keuze uit biscuit, raf, groen en pink. In de maten 36 t/m 46. MS maakt mode betaalbaar. Meer dan 50 vestigingen. 4 weken lang het f. jLEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond); Leidsenhage: Jasmijnhol 8 (donderdag-koopavond)

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1