Europa's verkeersplein in Haarlemmermeer Straks weer „Leidse" studenten in Noord wijk Schilderen met bloemen Voorlopig nog geen goede ontsluiting van de bollenstreek Proef met hotelkamers in kustplaats geslaagd DUUMMUiJM BOLLENSTREEK - Het ziet er voorlopig niet naar uit dat de Bollenstreek een goede verbinding krijgt met het oos ten van het land. De aanleg van de rijksweg 11, de weg van Bodegraven, via Alphen aan den Rijn naar Leiden, die mogelijk wordt doorgetrokken naar Katwijk, zal nog vele jaren op zich laten wachten. Die weg is niet alleen van grote be tekenis voor de regio Alphen maar ook voor de Bloembollen streek. Het vele handelsverkeer dat op Duitsland rijdt, onder vindt erg veel hinder van de be staande drukke tweepersoons- weg tussen Leiden en Bodegra ven, waar men de snelweg naar Utrecht opdraait. Rijksweg 11 dient ter ontlasting van deze weg. Het ligt in de bedoeling deze rijks weg te verbinden via de secun daire weg 4 met de provinciale weg in Katwijk. Zoals de zaken er nu voorstaan zal die rijksweg Bo degraven-Leiden pas in de jaren negentig worden aangelegd. De aanleg van die weg maakt deel uit van een nationaal wegenplan, dat nog door de Tweede Kamer moet worden besproken. Pas dan zul len bepaalde prioriteiten aan ver schillende wegen worden toege kend. Prioriteiten Volgens voorlichter Gerritsen van het ministerie van verkeer en wa terstaat ligt het in de bedoeling dat de Tweede Kamer in septem ber van dit jaar het wegenplan gaat bekijken. Als dan aan de rijksweg 11 een hoge prioriteit wordt toegekend, kan een begin worden gemaakt met de grond- transacties en de daaraan veelal verbonden onteigeningen, die vele jaren in beslag nemen. Voor hetzelfde geld worden hogere prioriteiten toegekend aan we gen in Zeeland en Groningen. In dat geval moet op de aanleg van de snelweg Bodegraven-Leiden nog langer worden gewacht. De rijksweg is gepland vanaf Bo degraven langs de bestaande spoorlijn naar Leiden. De pro vincie heeft plannen om een ver binding te maken tussen provin ciale weg Katwijk-De Zilk en de oude rijksweg 44 (Amsterdam- Den Haag centrum). Omdat de rijksweg 11 straks ook op die weg Wethouder Smits van Hillegom: Liever geen nieuwe wegen over grondgebied van Hillegom. moet aansluiten, ontstaat een snelle verbinding tussen de bol lenstreek en het oosten van het land. Maar de plannen van de provincie zijn nog in een pril sta dium. Hoewel de weg al vele ja ren op het provinciaal wegenplan prijkt, wordt waarschijnlijk pas in de tweede helft van dit jaar be gonnen met de inspraakprocedu res. Belanghebbenden en ge meentebesturen kunnen dan hun argumenten op tafel leggen om de loop van de provinciale weg 4 te handhaven of te veranderen. De rijksweg 11 kruist in het plan de snelweg 4 (Amsterdam-Den Haag). Voor het gedeelte van de Rijksweg 11 van Leiden naar Bo degraven heeft de minister in principe goedkeuring gegeven, wat zoveel wil zeggen dat hij het goed vindt dat er verdere plannen voor de aanleg van de snelweg worden gemaakt. Volgens de oorspronkelijke plan nen moet rijksweg 11 via Voor schoten worden doorgetrokken naar de oude Rijksweg 44. Die weg zou dan tussen de wijken Adegeest en Noord-Hofland doorlopen. Maar tegen de loop van dat tracé maken zowel het gemeentebestuur van Leiden als dat van Voorschoten bezwaar. Een ontsluiting van de zuidelijke bollenstreek zit er dan ook voor lopig niet in. Provinciale weg Sinds kort bestaat een goede noord-zuid verbinding. Dat is de provinciale weg 1 die loopt van Katwijk naar De Zilk. Daar houdt de weg echter plotseling op en het verkeer wordt door de smalle dorpskom van De Zilk geleid. Een onhoudbare situatie volgens de inwoners van De Zilk en het gemeentebestuur van Noordwij- kerhout. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling de provinciale weg Katwijk- De Zilk door te trekken in noor delijke richting en aan te laten sluiten bij de randweg van Haar lem. Maar daar tegen bestaan landschappelijk bezwaren. Prachtig natuurschoon (Voge lenzang, Aerdenhout) en goede bollengrond zouden moeten worden opgeofferd voor de aan leg van de weg. Het dagelijks be stuur van de provincie Noord- Holland is daar dan ook geen voorstander van. Burgemeester en wethouders van Noordwij- kerhout hebben nog geprobeerd een noodoplossing te vinden door een rondweg rond De Zilk aan te leggen en die op het be staande wegennet in Vogelen zang aan te laten sluiten. Maar dat lost volgens de provincie Noord- Holland wel de problematiek van De Zilk op, maar niet die van Vo gelenzang. Het probleem wordt alleen maar een stukje verlegd. Zowel het provinciaal bestuur van Zuid-Holland als van Noord- Holland voelen nu voor aanslui ting van de weg Katwijk-De Zilk op de provinciale weg 21 (dat is de weg die is gepland van de rijks weg Amsterdam-Den Haag, bo ven Hoofddorp langs, richting Heemstede. Verkeer uit de bol lenstreek kan dan via die weg en een stukje snelweg Amsterdam- Den Haag op de rijksweg naar Utrecht komen). De provinciale weg bij De Zilk zou dan iets moeten worden doorge trokken om vervolgens vlak on der Bennebroek over grondge bied van de gemeente Hillegom af te buigen naar die provinciale weg in de buurt van Hoofddorp. Maar dat ziet wethouder Smits van de gemeente Hillegom niet zo zit ten. De weg zou dan dwars door de weilanden ten noorden van Hillegom lopen. "Dit kost ons bouwland en het wordt dan meer een knipselkaartje boven Hille gom", aldus ing. C. Smits. Hij voelt veel meer voor het door trekken van de weg bij De Zilk naar de randweg van Haarlem. Hij realiseert zich wel dat daar voor een stukje natuurgebied moet worden prijsgegeven, maar zegt hij: "Als iedereen persé een auto wil hebben, zullen toch minder aangename maatregelen en beslissingen moeten worden genomen". Smits ziet zoals ge r de bollenstreek Voor het verkeer var oplossingen om deze streek aan een betere oost-west verbinding te helpenfha, zuidelijke bollenstreek nog gebruik maken van de verkeersader tussen Leiden aanbod nauwelijks nog aayikan. Op de foto een stukje van deze "ader". De Hoge Rijndijk nabij Leiden. leg van rijksweg 11 (Leiden-Bodegraven) een i moet met name het verkeer uit de en Bodegraven die het verkeers- zegd het verkeer liever ver langs Hillegom gaan. Wethouder Smits voelt eveneens voor de aanleg van de secundaire weg 20, de nieuwe verbinding tussen de bollenstreek en de rijksweg Amsterdam-Den Haag. Volgens de Hillegomse bestuur der zou door aansluiting van de weg bij De Zilk op die weg het verkeersaanbod in De Zilk afne men. Maar daarin gelooft het ge meentebestuur van Noordwij- kerhout weer niet. Burgemeester en wethouders willen een goede oplossing en dat betekent het verkeer om het dorp heenleiden. Tevreden De gemeente Haarlemmermeer is zeer tevreden over de voorgeno men aanleg van een weg (secun- daireweg 20) de bollenstreek en de rijksweg Amsterdam-Den Haag. Déze weg, die als een rits door de Haarlemmermeer komt te lopen, ontrekt mogelijk het doorgaande verkeer van Nieuw- Vennep. Alhoewel de weg in eer ste instantie wordt aangelegd voor een betere oost-west ver binding voor de bollenstreek is het volgens ambtenaar Beerse van de gemeente Haarlemmer meer een gunstige bijkomstig heid dat de weg langs Nieuw- Vennep loopt. "We zien graag dat deze weg wordt aangelegd", zo zegt hij. Minder tevreden is, zo blijkt uit zijn woorden, de gemeente Haar lemmermeer over de mogelijke doortrekking van de zogenaamde rijksweg 16. Deze weg, doorge trokken vanaf de Velser tunnel in zuidelijke richting moet een ver binding verzorgen tussen Haar lem en Den Haag. Zij is tevens bedoeld om de steden Haarlem en Heemstede te ontlasten van het doorgaande verkeer. Bij aanleg van deze weg heeft de Haarlemmermeer zelf weinig baat. "Wij begrijpen de situatie voor Haarlem en Heemstede, maar deze verbinding betekent opnieuw een forse aanslag op on ze landbouwgronden". Met de planning van deze weg, naast de al bestaande rijkswegen in de Haarlemmermeer waaron der de rijksweg Amsterdam-Den Haag het en wegencomplex rond Schiphol raakt de gemeente langzamerhand volgebouwd met verkeersaders. Hierover zegt Beerse: Ik geloof dat de Haar lemmermeer het grootste ver keersplein van West-Europa gaat worden". Overigens vreest hij een ernstige toename van het verkeer in de Haarlemmermeer daar de aanleg van nieuwe wegen met name de weg tussen de bol lenstreek en de rijksweg Amster dam Den Haag. De kust- en bol lenstreek worden op deze manier volgens hem goed bereikbaar vanuit vooral Noord-Nederland waardoor meer en meer automo bilisten voor deze route gaan kie- ADRIAAN BRANDENBURG HENK VAN DER POST ■on Pieck werkplaats Motto Rijnsburgs bloemencorso: krijgt als motto "Schilderen met bloemen". Dertien i Rijnsburg naar Leiden en Noordwijk. Leiderdorp RIJNSBURG - Het Rijnsburgse bloemencors praalwagens zullen zaterdag 4 augustus rijden wordt dit jaar voor het eerst niet aangedaan. Gisteravond was het in hotel Monyé tekeningen kijken geblazen. Schetsen die wéér zijn gemaakt door de Leidenaar Joop Visser. Hij vertelde-dat over drie weken al een begin zal worden gemaakt met het opbouwen van de praalwagens. De wagens beelden alle bekende Nederlandse schilders uit. Op de openingswagen wordt een plateau geplaatst waarop de nieuwe veiling van Flora wordt afgebeeldHet corso, dat voor de 33-ste keer rijdt en voor de 25ste keer naar Leiden gaat, zal worden geopend door burgemeester Vis. NOORDWIJK - Zowel studenten, het bestuur van de stichting "Studentenhuisvesting" als de eigenaars van het Strandhotel en hotel Golfzicht zijn tevreden over het onderbrengen van Leidse studenten in Noordwijkse hotels. Strandloop aan NOORDWIJKERHOUT - De IJs club Noordwijkerhout en de At letiekvereniging De Spartaan or ganiseren zondag 1 april voor de 12e keer een Strandloop aan de Langevelderslag. Om 12.00 uur is Langevelderslag de start over drie afstanden: te weten 4,8 en 15 km. Aan de finish ontvangt iedereen een fraaie herinneringsmedaille. Aan de 15 km-loop wordt een wedstrijd-tin tje gegeven. Vanaf 11.00 uur kan men zich voor de prestatieloop melden in café "De Oase" aan de Langevelderslag tegen f3.50 per persoon. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij de secretaris van de IJsclub, J. Looyestyn, tel. 02523-2675. Alle studenten die tot het einde van deze maand in hotelkamers wo nen, krijgen met ingang van 1 april een kamer in Leiden en om geving. De stichting Studentenhuisvesting heeft vanaf de tweede helft van september vorig jaar een aantal studenten in het Strandhotel en hotel Golfzicht geplaatst. Die oplossing was noodzakelijk, om dat die studenten anders hun studie niet hadden kunnen be ginnen door te lange reisduur van hun oorspronkelijke woonplaats naar Leiden. Succesvol. Jaarlijks worden er voor de aan vang van het nieuwe studiejaar acties gehouden om kamers te vinden voor eerstejaars. Maar het aanbod van kamers is niet vol doende om de grote studenten stroom te kunnen verwerken. Daarom wendde het bestuur van de stichting Studentenhuisves ting zich dit studiejaar voor het eerst tot Noordwijkse hotels om daar tijdelijk een oplossing te vinden voor een klein aantal "krepeergevallen". Volgens de directeur P. Steenbeek van de stichting Studentenhuis vesting is het experiment suc cesvol verlopen. "We zijn erg te vreden en zijn zeker van plan om ook volgend studiejaar weer een aantal studenten in Noordwijkse hotels te plaatsen. Dat zullen er net als dit jaar 40 tot 50 zijn. Niet meer dan dat aantal, want dan kunnen we de eerstejaars met in gang van 1 april van het volgende jaar geen kamer meer garande ren. Dan zouden ze op eigen risi co hun intrek moeten nemen in een hotel", aldus Steenbeek. Aanvankelijk had het stichtingsbe stuur van Studentenhuisvesting zich gewend tot de WV in Lei den om te onderzoeken of er in Leidse hotels mogelijkheden wa ren voor het huisvesten van eer stejaars. Leiden met zijn geringe hotelacComodatie bleek niet in staat zo'n vijftig studenten van september tot en met maart te huisvesten. Via de VW in Noordwijk meldden zich echter verschillende hotels daar aan voor de huisvesting van de "groenen". Afspraken Ook de eigenaars van de Noord wijkse hotels zijn tevreden over de in hun hotels ondergebrachte studenten. "Wel moeten de vol gende keer duidelijkere afspra ken worden gemaakt. De studen ten menen dat ze alleen maar met de stichting te maken hebben en niets met het hotel. Dat kan na tuurlijk niet", aldus de eigenares se van het Strandhotel. De hotelkamers worden gehuurd door de stichting en beschikbaar gesteld aan studenten. Volgens de eigenaresse van het Strandho tel moet beter worden geregeld dat de studenten ook een verant woordelijkheid hebben tegen over de hoteldirectie. Verder is zij best tevreden over het huisvesten van eerstejaars in haar hotel. "Het is financieel niet onaantrekkelijk om in het onren dabele seizoen een flinke groep studenten te huisvesten". De eigenaresse van het Strandhotel is wel geschrokken van de elek triciteitsrekening. "Als we vol gend jaar weer studenten in het hotel nemen, zal de prijs toch wel iets bijgesteld moeten worden. Enige studenten hebben wel vijf of zes verschillende elektrische apparaten en dat heeft de stroom rekening flink doen oplopen." Schakenbosch De studenten die het afgelopen jaar in Noordwijk hebben vertoefd worden nu ondergebracht op kamers in Leiden en Leiderdorp, sommigen in het psychiatrisch ziekenhuis Schakenbosch. Over het algemeen zijn de eerstejaars blij dat ze in Leiden en directe omgeving onderdak krijgen. Dit geldt echter niet voor de (vrou welijke) studenten die in Leid- schendam worden onderge bracht bij Schakenbosch. Zij zit ten straks even ver van Leiden vandaan als het afgelopen jaar in Noordwijk. Er waren bij de Noordwijkse studenten wel en kele problemen. Die betroffen onder meer het vervoer. Studen- HAAJRLEMMERMEER - Drs. W. de Vries zal a.s. zaterdag en zon dag voorlichting geven over het „zichtbare en onzichtbare leven in het water". Hij zal dit doen in de gemeentelijke instructie tui nen en kassen aan de Wieger Bruinlaan in Hoofddorp. Na een korte lezing zal hij met de aanwezigen een wandeling door de tuinen en kassen maken en ten moesten veelal tijdig de sleu telstad verlaten om de laatste bus te halen. Desalniettemin toch te vredenheid onder de studenten, die over het algemeen blij zijn dat ze toch met hun studie konden beginnen. De reisafstanden van uit hun oorspronkelijke woon plaats en naar de universiteits stad waren zo groot dat dagelijks op en neer reizen was uitgesloten. Feestjes De studenten genoten in de hotels een grote mate van vrijheid. "Ze hebben hier soms tot diep in de nacht feestjes gevierd", zo zegt de eigenaresse van het Strandhotel. De stichting Studentenhuisvesting huurt volgend jaar in elk geval geen tweekamerappartementen meer. Daarvoor is volgens Steen beek de belangstelling te gering. De eerstejaars kennen elkaar niet en zijn niet gauw bereid samen op één kamer te wonen. verklaren hoe planten en dieren zijn afgestemd op hun gebruik van het water. De instructie-tuin is beide dagen geopend van 14.00 uur tot 17.00 uur. Tevens zullen leden van „De Vriendenkring" dit weekend aanwezig zijn om vragen van be langstellenden op het gebied van aanleg en onderhoud van tuinen met wildvegatatie te beantwoor den. Voorlichting over waterleven

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17