„«Oranje is hard toe aan goede prestatie' A-groep zal voor ijshockeyploeg iets vreselijks zijn Amateurploeg gehavend tegen Spaanse profs Metgod vrijwel zeker libero Accent op routine tegen Zwitsers, want: DINSDAG 27 MAART 1979 Woeste vreugde dit weekeinde bij Oranje in het Roemeense plaatsje Galati. Want daar werden de Nederlandse ijs hockeyers wereldkampioen in de B-groep. Nou ja, Neder landse ijshockeyers.De drie man die de uitgelaten Frans Henrichs na afloop in terviewde, spraken onze moe dertaal met een tongval die je in geen enkele provincie, on der of boven de Moerdijk, aantreft. Om het kort te zeg gen: Canada droeg ook wel wat bij aan dat Nederlandse succes. Vóór iemand mij daarover bij de kladden grijp, haast ik mij er aan toe te voegen dat ik er niet aan twijfel dat die jongens alle maal een correct Nederlands paspoort op zak hebben. Maar paspoorten zeggen niet alles, zoals wij allen zeer goed we ten. Nu op naar de A-groep, het wal halla van de ijshockey sport. Ik weet niet of we daar nu zo gelukkig mee moeten zijn. Spelen tegen de Sowjet-Unie, Tsj echo-S lowakije, Zweden en Canada is wel iets anders dan wat Nederland nu deed: Zwitserland, Noorwegen, Roemenië en de DDR onder de duim houden. De Nederlandse IJshockey sport zal zich, in geforceerd tempo, moeten gaan aanpassen aan de zojuist veroverde status. Dat zal desondanks niet ver hinderen dat er tegen de top- landen straks nederlagen worden geleden met zeker tien, twaalf doelpunten ver schil. (De recente Russische tournee door Nederland was in dit verband een teken aan de wand). Al die geestdrift zal dan, vrees ik, even snel weg ebben als zij is opgekomen. Wat ik ermee wil zeggen is dat Nederland er goed aan zou doen nog een paar jaartjes in de B-groep te blijven van een echt overwicht daar was im mers geen sprake) om het rij pingsproces in alle rust door te maken. De Russen hebben ten slotte ook jaren gewacht alvorens zij de krachtmeting met het Canadese profhockey aangingen. Ik weet wel dat nederlagen leer zaam zijn, maar dan moeten dat wel dragelijke nederlagen zijn. Van pakken slaag met 15-3 of daaromtrent leer je weinig, die werken voorna melijk demoraliserend. Amateurs De eerstkomende wereldkam pioenschappen ijshockey zijn in 1981 in Zweden, maar aan de horizon doemen nu al de Olympische Winterspelen in Lake Placid op en daar mag Nederland ook aan meedoen. En natuurlijk wil men daar zijn partijtje meeblazen. Olympische Spelen hebben nu eenmaal een nog veel grotere aantrekkingskracht dan we reldkampioenschappen. "Maar", zei Fred Racké zon dagmiddag in Studio Sport tegen de chef d'equipe van de Nederlandse Olympische ploegen, Bram Leeuwenhoek, "zijn die Nederlandse Cana dezen nou wel als amateur te beschouwen? Dat -zijn toch halve beroepsspelers?" Bij het stellen van de vraag kon hij nog net zijn lachen inhouden. In een nog vrij recent verleden zou een Nederlandse chef d'e- quipe hebben geantwoord: "Meneer, ons onderzoek zal de onderste cent boven brengen. Al merken ive maar dat de postzegels op de brieven naar huis van die jongens door de club worden betaald, wij zul len dan niet aarzelen ze tot prof te verkla ren". In I960 nog hield het NOC Gee- sink weg van het Olympisch Worsteltoemooi, om redenen waarover men zich elders in Europa, tot voorbij de Oeral, krom heeft staan lachen. Iedereen weet dat die hockeyers geen amateur zijn, ze lijken er zelfs niet op. Leeuwenhoek weet dat ook heel goed, maar hij is gelukkig geen puritein. In flarden hoorde ik hem zeg gen: "Ze hebben de uitzending verdiend.zeker, we zullen de amateurstatus onderzoe ken, zoals bij iedereen. maar we moeten naar de sportwereld om ons heen kij kenniet roomser dan de paus willen zijn". De omtrek kende bewegingen van ie mand die niet van plan is om maar iets te onderzoeken. Terecht. Wie uit het bovenstaande de conclusie trekt dat ik huiche larij van harte goedkeur, be- arijpt niet helemaal hoe de vork aan de steel zit. Zolang het Olympisch reglement de zorgeloos levende staats-, le ger- en universiteitsamateurs geen strobreed in de weg legt moet je jongens die zich van andere hulpmiddelen dan vadertje staat bedienen al evenmin lastig vallen. Eer lijkheid is iets anders dan vol strekt mesjogge zijn. Van Hanegem De voetbalcarrière van Willem van Hanegem komt dan toch vrij abrupt tot een eind. Ten minste als hij netjes het draaiboek volgt dat AZ voor hem heeft opgesteld. Het'zou niet de eerste keer zijn dat de individualist Van Hanegem zijn eigen plan trekt. Maar met 35 jaar heeft hij niet al te veel speeltoekomst meer. En eerlijk gezegd prefereer ik zo'n kordaat slot boven het langdurig walmen van een langzaam dovende carrière. Het trieste is dat met Van Hane gem zo ongeveer de laatste kleurrijke figuur in het be taalde voetbal opstapt. De Willem van Hanegem rest is zó nietszeggend: pape gaaien en automaten. Diep in hun hart haten trainers mensen als Van Hanegem. Want ze zijn dan wel briljant, maar nooit helemaal te van gen in de eenheidsworst waaruit elftallen tegenwoor dig worden opgebouwd. Waarom zijn er nog maar zo weinig kleurrijke voetballers? "Omdat", zeiyiemand me on langs, "jongens niet meer op straat voetballen. Op straat ontwikkelde iedereen zichzelf en dat kreeg je er later nooit geheel uit. Nu spelen ze alleen nog bij een club, komen met een onder de hoede van een jeugdleider en vervolgens on der een trainer die ze kneedt naar zijn opdrachten". Misschien wordt' het langza merhand tijd voor een op stand. Gebod Zaterdag ben ik nog even naar de receptie geweest van mevr. Suus den Ouden, de presiden te van de Leidse dames gymnastiekvereniging Nieuw Brunhilde, die haar zilveren bestuursjubileum vierde. Alom hartelijke sfeer. Suus bleef gelukkig voor iedereen zichtbaar, omdat niemand haar de wolken in prees. On der de vele geschenken die ze kreeg, was de medaille van verdienste van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. 's Avonds aangezeten aan het zeer stemmige diner dat de vereniging de presidente aanbood. Mooie, luisterrijke verhalen werden ter tafel ge bracht. Ik heb met intens ge noegen geluisterd naar één der dames die vertelde dat je vroeger bij de vaardigheids- proeven van het KNGV ook de tien geboden van het Verbond moest opzetten. Eén van die geboden luidde: "Wees ook sportief als je je turnpakje niet aanhebt". Daar had ze als meisje altijd vreselijk om moeten lachen. En ik maar denken dat de jeugd dertig jaar terug wèl deugde. TUF lk heb onlangs in deze kolom 1 Door Ruud Paauw men er over gehad dat er pe rioden zijn datje steeds op de zelfde mensen stuit en zij op jou). Carmiggelt heeft dat eens aardig beschreven: die mensen hebben een stukje ij zer ingeslikt en ik een mag neetje. Zo kan ikzelf geen feestelijke sportgebeurtenis in Leiden bezoeken of ik loop de zeer hartelijke dames Van der Meij en Hoogeveen van de gumnastiekvereniging TUF tegen het lijf. Nou, tegen het lijf..ik houd me altijd een beetje in, dus dat gebeurt net niet. Het is iets voor een slapstick- film. "Ha, daar zijn de dames van FUT weer"juich ik altijd jo lig. Waarna zij in koor roe pen: "Nee, we zijn van TUF", want ik vergis me steeds in die lettercombinatie. TUF staat voor "Trim U Fit" en heeft zich vier jaar geleden afge scheiden van Groen Wit: Vannacht heb ik zelfs van de dames gedroomd. Ik stond in Timboektoe met de port m de hand en ik dacht: hier geen FUT, eh TUF. Ik draai me om en daar staan ze waratje met ontkurkte fles achter me. Met grote dorst werd ik wakker. Als dit alles maar goed afloopt. ZEIST - Van Johnny Metgod is be kend dat hij bereid is jarenlang zo sober en matig als een monnik te leven om het hoogst bereikbare in het nationale en internationale voetbal te realiseren. En dus hunkert en streeft de 21-jarige AZ-speler naar een vaste plaats in het Nederlands elftal. Merkwaardig genoeg staat Metgod echter niet van ongeduld te trap- pèlen om morgenavond in de kwalificatiewedstrijd tegen Zwitserland in Eindhoven de geblesseerde Ruud Krol op te volgen als vrije verdediger. "Ik wil het liefst gedurende de hele wedstrijd van achteren naar vo ren en van voren naar achteren rennen. Kracht en conditie zijn een paar van mijn belangrijke ei genschappen. En mijn natuur is zo dat ik na elke wedstrijd vol komen kapot wil zitten. Als mid denvelder krijg je die kans wel, als vrije verdediger niet zo. Daar om wil ik wel in het Nederlands elftal, heel graag zelfs, maar dan liefst als middenvelder", bekent de ambitieuze Metgod in het KNVB-sportcentrum in Zeist. Greep Hoewel bondscoach Zwartkruis met de gebruikelijke geheimzin nigheid zijn basisteam nog niet bekend wil maken, lijkt het ech ter wel zeker dat Johnny Metgod tegen de Zwitsers zal moeten ac teren als vrije verdediger. Want Zwartkruis zal zich nog maar al te goed herinneren dat, vorig jaar 11 oktober in Bern, het Oranjeteam de grootste moeite had met de Zwitsers, omdat het zonder Neeskens (toen geschorst) en Wim Jansen (toen geblesseerd) geen greep kreeg op het midden veld. Men behoeft geen profeet te zijn om te voorspellen dat Johan Neeskens ervoor zal pleiten dat Wim Jansen en Willy v. d. Kerk hof naast hem in de middenlinie zullen opereren om ditmaal wèl die stevige greep op het midden veld te krijgen. Daarom lijkt Johnny Metgod, die de laatste tijd bij AZ steeds meer routine heeft opgedaan als laatste man, de aangewezen man om de liberotaak nu op zich te Invaller Metgod zelf, die tussen neus en lip pen door bekend maakt dat AZ inderdaad Mattie van Toorn van Anderlecht zal aantrekken, sput tert wel tegen, maar het lijkt erop alsof hij dat alleen voor de vorm doet. De voetballer is er in elk ge val vrijwel zeker van dat hij tegen Zwitserland eindelijk in de basis zal staan. "Dit wordt mijn vierde wedstrijd. In de drie duels die ik tot nu toe voor Oranje speelde (tegen Oost en West Duitsland en Italië) ben ik steeds nog als in valler in het veld gekomen. Ik geloof wel dat ik er nu direct bij zal zijn. Al weet ik ook dat elke andere libero het direct weer kan vergeten op het moment dat Ruud Krol topfit is" ZEIST (GPD) - Je kan zeggen van Jan Zwartkruis wat je wilt, hardleers is hij beslist niet Zo blijkt de bondscoach de les van Bern - de eerste ontmoeting met Zwitserland in het kader van de EK-kwalificatiestrijd op 11 oktober 1978 - uitstekend te hebber; geleerd. Jan Peters in actie in Zeist. De jeugdige Feyenoorder debuteert in de Oranje-selectiemaar of hij morgen i veld zal komen mag sterk worden betwijfeld nu Zwartkruis (r) het accent op de routine wil leggen... ALMERIA (GPD) - Het Neder lands amateurelftal dat woens dagavond aan de Spaanse zuid kust tegen Spanje aantreedt, heeft een gevoelige aderlating moeten ondergaan. Liefst vier basisspelers en een van de be langrijkste reserves hebben de reis niet kunnen meemaken. Het betekent dat bondscoach Arie de Vroet te elfder ure drie man heeft moeten oproepen om het gezel schap compleet te maken. Het nare toeval wil dat de verdedi ging door het uitvallen van de ba sisspelers het zwaarst is getrof fen. Aanvoerder Wim Wisse (RKC) werd afgelopen zondag in de competitiewedstrijd tegen Limburgia met een hersen schudding van het veld gedraT gen. De rechtervleugelverdedi ger Johan van der Spek (Xerxes) heeft door zakelijke beslomme ringen (hij is accountant) van de ze wedstrijd moeten afzien, zijn clubgenoot Frans Meijer was al eerder afgevallen wegens een ex amen, Henk de Graaf van IJssel- meervogels heeft geen toestejn- ming van zijn werkgever gekre gen, terwijl Wim van Zinnen DHC vorige week dinsdag gebroken neusbeen heeft opge lopen. Een ontmoedigende ba lans daags voor de wedstrijden tegen de Spanjaarden, die net zo weinig amateur zijn als in Ne derland redelijk betaalde semi- profs. Het is intussen duidelijk geworden dat dit Nederlands amateurelftal in het stadion van Almeria, waar zeker 30.000 toeschouwers wor den verwacht, inderdaad tegen een Spaans team zal aantreden dat in geen enkel opzicht aan spraken kan maken op de om schrijvingvan het begrip amateur zoals het internationaal Olym pisch Comité dat voorschrijft. In het doel staat bijvoorbeeld Man- zado van Valencia, die als een volledige full-prof moet worden beschouwd en al eenmaal voor het nationale Spaanse elftal is, uitgekomen. Een andere A-in ternational is de linkervleugel verdediger Gordillo (Bétis), een clubgenoot van Gerrie Mühren. Ook de centrumspits Rubio heeft al eens met het grote Spaanse na tionale elftal meegedaan. Toelichting van Gerrie Mühren op de ploeg die morgenavond een begin maakt met het kwalificatie toernooi om een plaats in het Olympisch voetbaltoernooi te verwerven: "Laat het Nederlands elftal zich geen enkele illusie ma ken dat het misschien tegen een gemeleerde ploeg vam semi- profs en amateurs zal uitkomen. Vergeet het maar. Alle spelers die door coach Santamaria zijn ge selecteerd, zijn echt full-profs. En daar spelen ze naar". Tegen de wil van zijn team in sloeg de Amersfoortse oefenmeester toen aan het experimenteren. Vooral aanvoerder Krol manifes teerde zich toen als een uitge sproken tegenstander van het opstellen van twee centrumspit sen. Geels en Nanninga. En hoe wel Zwartkruis er nog steeds van overtuigd is dat die vondst op zich niet slecht was, prakkizecrt hij er niet meer over om opnieuw zonder goedkeuring van Oranjes' aanvoerder en de betrokken spelers eijn ideeën door te druk ken. Uitgerekend voor het tweede duel met de Zwitsers, morgenavond in het Eindhovense PSV-stadion, moet de technische voorman van de voetbalbond weer een moei lijke keuze maken. Door het wegvallen van niet alleen Krol, maar ook diens schaduwspeler Van Kraay, staat Zwartkruis voor het uitermate belangrijke probleem de juiste laatste man en organisator van zijn verdediging aan te wyzen. Hij kan kiezen tus sen Metgod, de specifieke vrije verdediger van AZ'67, en de all- rounder Jansen, de vooral op het middenveld sterke Feyenoor der. Verder „Natuurlijk heb ik wel een oplos sing voor dit probleem. Maar ik wil eerst met Jansenen Neeskens (de Barcelona-speler kwam pas gisteravond laat in Zeist aan) pra ten voordat ik mijn definitieve keuze maak. De spelers, die ik bepaalde taken toebedeel, moe ten daar ook achter staan. Anderg heeft het geen zin", aldus Zwart kruis, die ook al omdat hij denkt verder te moeten kijken dan naai de wedstrijd van morgen, veel waarde hecht aan de opvattingen van de spelers. „De oplossing die ik voor ogen heb, is niet alleen voor de wedstrijd tegen de Zwitsers, maar ik richt mij ook al op de moeilijke uit wedstrijd tegen de Polen. Ik hoop natuurlijk dat Krol er volgende week al weer bij is, maar gezien het feit dat hij nu al zo lang met blessures tobt, ben ik toch bang dat het allemaal ernstiger is dan iedereen denkt. De opvatting van Ajax-arts Rolink, dat het achteraf gezien toch beter was geweest als Krol twee maanden geleden al was geopereerd, sterkt mij in die gedachte". Tussen de regels door laat de bondscoach duidelijk merken gebukt te gaan onder de vele be perkingen die hem met name door de spelers, de kritische pers en de veeleisende supporters worden opgelegd. De aanvallen op zijn tactische aanpak voor de wedstrijd in Bern hebben hem pijn gedaan. H(j vindt ok dat hij zich niet geheel kan ontplooien, en dan vooral niet op het punt van de creativiteit. Zekerheid „Ik moet uitgaan van de prestatie. En daarom kies ik nu voor zeker heid. Dan bedoel ik dat ik het ac cent op de routine leg. Misschien schat ik de ervaring wat te zwaar in, maar pas na de EK-eindron- den ftf nadat we zijn uitgescha keld. kan ik zonder voorbehoud mijn ogen op de toekomst rich ten. Ik heb de spelers vandaag mijn standpunt duidelijk trach ten te maken. Ik heb gesteld, dat we in het kwalificatietoernooi uit drie wedstrijden zes punten heb ben gehaald. Dat moeten er acht uit vier worden, daar houd ik ze aan, dat is de basis waarop verder moet worden gewerkt". Dat de bondscoach zo nadrukkelijk teruggrijpt op de gevestigde orde in Oranje doet op het eerste ge zicht vreemd aan Het was im mers Zwartkruis, die tijdens het grote Argentijnse avontuur als assistent van Ernst Happel een lans brak voor de talentvolle jeugd. Vanaf het moment echter dat Zwartkruis in Zeist de scepter zwaait, heeft de nieuwe lichting hem meer en meer teleurgesteld. Vooral in de vriendschappelijke wedstrijden tegen West-Duits- land en Italië maakten de jonge ren de hoge verwachting van de bondscoach geenszins waar. En hoe zwaar daar aan wordt getild, blijkt wel uit de wat late aan klacht, die gisteren zowel in de openbaarheid als in besloten kring door Zwartkruis werd uit- geeproken. „Het was toch een bedroevende zaak zoals wij zijn afgegaan. Ik heb dat nooit eerder tegenover de pers toegegeven. Nu doe ik dat wel. Ook al omdat ik dat vandaag ook de spelers heb voorgehou den. We moeten gewoon harder werken en vooral rekening hou den met het publiek." Duidelijkheid De openhartigheid van de Amers foortse trainer is ongetwijfeld het gevolg van het gesprek dat hij gistermorgen heeft gehad met in terim-aanvoerder Jansen. Het gesprek dat de Feyenoorder na afloop van de afgang in Italië had geëist. „Een goed gesprek", vond Zwartkruis. „Het was niet kwets end, niet beledigend en er werd niet op de man gespeeld. Maar het zorgde wel voor een stuk dui delijkheid". De bondscoach hoopt nu dat die duidelijkheid ook op zijn jongere spelers een positieve uitwerking heeft. Tegen de Zwitsers zal dat dan moeten blijken. „Morgen moeten alleen de vaste principes van ons spel nog worden ingesle pen. En na de oefenpartij tegen Unitas geef ik het over. Dan die nen de spelers het verder waar te maken, waarbij ze niet mogen vergeten dat niet alleen ik zelf maar heel Oranje hard toe is aan een goede prestatie". VOETBAL - Het Nederlands junio renelftal is voor het internatio nale voetbaltoernooi van Cannes, dat van 10 t/m 16 april wordt ge houden ingedeeld in groep A met de ploegen Frankrijk, Peru en Hongarije. WIELRENNEN - De Belg Mare Demeyer heeft gisteren de eerste etappe van de wielerronde de Ca talaanse week op zijn naam ge bracht. De Belg versloeg in de eindsprint de Spanjaard Suarez Cuevas. PAARDESPORT - Het progressie ve springconcours bij het con cours hippique in Antwerpen is een drievoudige Britse triomf geworden door de overwinning van David Broome, die werd ge volgd door Caroline Bradley en Lionel Dunning. BOKSEN - De Amsterdammer Jan Krom zal bij de Europese boks kampioenschappen voor ama teurs, die van 5 t/m 12 mei in Keulen worden gehouden, als scheidsrechter/jurylid optreden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11