Een vrouw in de bouwwereld: Karin Daan omgevingsontwerper Ontwerpers in actie tegen namaak in hongKong Aart tafel met een buitenlander MAANDAG 26 MAART 1979 EXTRA PAGINA 9 "In de naoorlogse nieuwbouw gaat het erom hoeveel huisjes, straten en bloemperkjes er op elke vierkante kilometer pas sen. Dit alles wordt dan ver volgens, patsboem, in één keer gebaard. Het groeit niet, zoals dat in de oude steden wel is gebeurd. Als je goed kijkt zie je hoe in die oude steden alles met elkaar is verweven. In de nieuw bouwwijken blijft een heel groot stuk van het aangren zende landschap vormloos, onontwikkeld. In mijn be roep ben ik bezig op dat over gangsgebied dat tussen stad en natuur ligt", zegt Karin Daan. Zij is "omgevingsontwerper", een woord dat (nog) wat on wennig aandoet. Een groeiend aantal beeldende kunstenaars in Nederland is werkzaam op dit terrein: de vormgeving en inrichting van de omgeving rondom nieuwe gebouwen. "Vormgeving van de buitenruimte" is een term die Karin tijdens een gesprek af en toe gebruikt. Ze is er al een jaar of zeven mee bezig, na een studie van vijfjaar aan de kunstacademie, toege spitst op de afdeling "monu mentale vormgeving". Ook dat is een begrip dat enige toelichting vereist: "kunst aan gebouwen" zou een be knopte vertaling kunnen zijn. Karin: "Monumentale kunst is alles wat ter meerdere glorie van een gebouw als zodanig dient. Glas-in-loodramen. plastieken voor deuren, wandschilderingen, mozaie- ken, reliefs. Dat zijn dus alle maal gebonden situaties. Maar de ontwikkeling gaat de laatste jaren veel verder. Het gaat niet meer om het versie ren van architectuur met kunst, maar om het integre ren van onZe beeldende mid delen (vorm. kleur enz.) bin nen en buiten die architec tuur, in de onmiddellijke om geving daarvan. Mij fasci neert vooral die buitenomge ving" Buitenruimte Ze ziet haar beroep als een groeiend beroep met nog heel veel groeistukken, waarin nog veel armoede aan ideeën is en het gevaar van herhalin gen erg groot is. Wat dit werk inhoudt verduidelijkt ze aan de hand van een groot aantal opdrachten die ze in de afge lopen jaren heeft gedaan. Meestal zijn dat opdrachten binnen het kader van de zgn. "eenprocentsregeling", een regeling die voor de bouw van alle openbare gebouwen (in sommige steden ook voor de bouw van woonwijken geldt, en die inhoudt dat eén pro cent van de totale bouwsom aan beeldende kunst wordt besteed. In dat kader heeft Karin Daan de "buitenomge ving" (pleinen, zitplaatsen, kleuterspeelplaatsen, decora tieve versieringen van schoolpleinen) ontworpen voor een aantal scholen in Nederland. Ze doet ook wel interieurprojecten; op het ogenblik werkt ze, samen met een collega, aan een kantoor-, lahdschap voor een groot ge bouw in het noorden van het land. "Maar ik voel me vooral ge boeid door de buitenruimte" zegt ze. "Het ontwerpen van een plein, een parkje, een groenpartij. Zo heb ik bij een kantoorgebouw in Zeist vorm gegeven aan het hele buiten- gebeuren. Daar heb ik drie jaar aan-gewerkt. Het begon met een terras bij de kantine wat later moest er een par keerplaats bij komen, uit het een groeide het andere. Als je voor scholen werkt is het een belangrijk uitgangspunt dat je het ontwerp toespits op het gebruik door de leerlingen." Ze legt uit dat die behoeften to taal verschillend kunnen zijn afhankelijk van het schoolty pe. Het kan een kleuterschool zijn, maar ook een universi teit of een scholengemeen schap. Op het plein van een kleuterschool moet worden gespeeld, op dat van een mid delbare school moet je kun nen slenteren, zitten, rond hangen. Karin: "Het hangt allemaal van het soort schoolgebouw af. Je begint met tekenen. Aan de hand daarvan moeten ma quettes worden gemaakt. Soms doe ik dat zelf. soms laat ik die door iemand anders maken. Je leert dit vak uit sluitend in de praktijk en in het begin heb ik de plank echt wel een aantal keren misge slagen, bijvoorbeeld doordat ik te dure plannen maakte. Het is ook een vakterrein waar je altijd gebonden bent aan de samenwerking met een veel groter team. Archi tecten, deskundigen op het gebied van stedebouw en landschapsarchitectuur, maar ook aannemers, en be stuursleden van instellingen. Wat ik ontwerp wordt door anderen uitgevoerd. Dat be tekent ook dat je als enige vrouw aanbouwvergaderin- gen deelneemt. Dat is een nog heel ongewone situatie. Want er zijn nog maar heel weinig vrouwelijke omgevingsont werpers in Nederland" Mannenwereld Betekent dit dat ze moeite heeft met het (letterlijk) "aan de man brengen" van haar ont werpen en ideeën? Ze geeft toe dat ze wel eens behoorlijk wordt tegengewerkt, en ook wel eens een opdracht heeft' teruggegeven om deze reden. Haar ervaring is wel dat, als er getwijfeld wordt aan haar be kwaamheid en visie, die twij fel vaak niet in de eerste plaats van architecten, aan nemers en uitvoerders komt, maar van de kant van be stuurders die in zulke bouw- vergaderingen ook hun zegje te zeggen hebben. Maar als ze de balans van de afgelopen ja ren opmaakt heeft ze ook heel goede ervaringen. "'Wat mij betreft valt het eigen lijk wel mee met de tegen werking in zo n specifieke mannenwereld als de bouw", zegt ze. "Wat mij wel stoort, is dat hanteren van eigen codes in die strikte mannenwereld. Ik reageer vanuit een totaal andere kijk dan zij. De man nenwereld is ook in de bouw een wereld van: wie kan er het beste vergaderen, met de sfeer en gezelligheid van jon gens onder elkaar. Er wordt vaak oeverloos gekletst over zaken die veel korter en krachtiger zouden kunnen worden behandeld. En in die sfeer is een vrouw inderdaad nog altijd een klein pionnetje. Wat dat betreft zou het voor de bouwwereld erg goed zijn als er meer vrouwen in werk ten". "Ik moet er wel bij zeggen dat, als de samenwerking in een project eens een keer mislukt is, het om een gevecht ging waar ik geen zin in had. Mis schien kun je je stempel als beeldend kunstenaar Wel doordrukken als je in zo'n si tuatie bovenop de tafel springt. Maar zulke gevech ten liggen niet in mijn aard. Wat niet wegneemt dat ik dan 's avonds in bed wel de mooie volzinnen lig te herkauwen die ik had kunnen en moeten zeggen". Karin omschrijft het vak "om- gevingsvormgeving" als een vakgebied dat sterk inhaakt zowel op de architectuur als op het niet gebouwde, het landschap, en dat daarnaast onder de noemer van de beel dende kunst valt. Het blijkt vaak moeilijk om die relatie met de kunst duidelijk te ma ken aan de buitenwereld. Karin: "Een reactie die je vaak hoort, is: maar waar blijft nu die beeldende kunst. Men verwacht nog iets, men denkt dat de vormgeving van de buitenruimte pas af is als er op zo'n plein van een school of winkelcentrum ook nog een beeldje staat. Met de bui tenruimte is het algemeen is het tot nu toe nogal bedroe vend gesteld. In de praktijk van de bouw is het zo dat, bij voorbeeld, een riolering be langrijker wordt gevonden dat het karakter van een plein dat er straks bij komt. Dat plein is even belangrijk als een riolering. Maar dat plein bestaat nog niet. heeft nog geen vorm. En wat er nog niet is, daar wordt in de plannen vaak genadeloos overheen gewalst. Terwijl het toch zo is dat de bewoners, de gebrui kers straks wel dat plein, maar niet die riolering zien". "Blijven kijken" Praten over het werken binnen een mannenwereld leidt naar de feministische beweging waar ze zich "al jaren tussen de coulissen ophoudt". Een actieve rol zag ze niet voor zichzelf weggelegd, niet al leen omdat ze zich dagrbij gehinderd voelde door wat ze een nogal individualistische levenswandel noemt, maar ook omdat ze tot voor kort weinig raakvlakken zag met haar vakgebied, de beeldende kunst. In plaats van over te gaan tot "het drammen over belemmeringen", ziet ze meer in het zoeken naar mogelijk heden om op eigen werkter rein de dingen te doen die ze wil doen. Maar sinds enige tijd wordt ze wel zeer geboeid en beziggehouden door de ac tiviteiten van de onlangs op gerichte SVBK, de Stichting Vrouwen in de Beeldende Kunst, waarin ze als be- stuurslid onder meer actief is in het mede-organiseren van zgn. academiedagen ter be studering en analysering van de specifieke problemen waar vrouwen op de acade mies voor beeldende kunsten over struikelen. Zelf geeft ze les aan de acade mie in Den Bosch. "Bij dat lesgeven merk ik opnieuw wat ik zelf in mijn studietijd heb geleerd: hoe belangrijk het blijven kijken en observe ren is in de beeldende kunst. Reizen is in dit opzicht be langrijk, maar even belang rijk vind ik het continu ob serveren van het wereldge beuren via de televisie. Zo'n toestel zou iedere beeldende kunstenaar in huis moeten hebben. In Den Bosch zijn ze al weer vanuit heel andere in valshoeken bezig dan in mijn studietijd. Dat dwingt mij om mijn eigen vak steeds op nieuw te bekijken, te herzien. Het betekent een zeer sterke wisselwering. Ik ben ook erg onder de indruk van de zgn. performances die buiten landse kunstenaressen de laatste tijd hier in Amsterdam in galerie De Appel hebben gegeven. Er gaan nieuwe we relden open als je ziet hoe die vrouwen met hun beroep werken". Aan tafel met een buitenlander; Zorn uitgeverij bv, prijs 5,90. Bij uitgeverij Zorn in Alphen al d Rijn is verschenen het boekje "Aan tafel met een buitenlander". Omdat, vol gens de uitgever, goed en ge zellig met iemand eten ook meestal betekent meer begrip voor elkaar krijgen, heeft het Nederlands Centrum Bui tenlanders meegewerkt aan de totstandkoming van dit werkje. Ideëel én smakelijk eten dus. In het kookboekje zijn recepten uit Portugal, Italië, Joegosla vië, Griekenland, Turkije en Marokko opgenomen. Blijkens de inleiding hopen de samenstellers dat zij met dit boekje wat meer inzicht ver schaffen in de eetgewoonten van de bewoners van de "Middellandse Zee-landen". Nederlanders zijn van nature geen avonturiers op culinair gebied en als ergens een luchtje aan zit schrikt hen dit al af. Met de recepten uit "Aan tafel met een buitenlander" kan men gaan experimente ren in de buitenlandse keu ken. De recepten zijn een voudig en voor iedereen die iets meer kan dan een ei bak ken uit te voeren. BAS VAN KLEEF Het is gelukkig niet alles nauw wat de klok slaat deze zomer. Uit de Harmony-collectie van Lampe deze changeant jurk met qrote blokruit. Prijs 159,-. De schoenenmode voor de ko mende zomer: Opvallend veel hoge hakken. HONG KONG (AP) - Er staat dan misschien wel Gucci, Cardin of Dior op, de kans wordt steeds groter dat als een artikel in Hong Kong wordt gekocht het een imi tatie is - Italiaans, Koreaans of plaatselijk. Op de reputatie van Hong Kong als het winkelparadijs van Azië wordt de laatste tijd een smet ge worpen door eenreeks rechts zaken waarbij elegante namaak sels zijn betrokken. Dr. Uldo Gucci, hoofd van het Ita liaanse modehuis dat zijn naam draagt, werd zo kwaad over alle nagemaakte Gucci handtassen, ceintuurs en andere lederwaren die hij- in Hong Kong zag, dat hy een advertentie in de kranten liet zetten waarin hij waarschuwde dat zijn firma gerechtelijke stap pen zou ondernemen tegen za kenlieden die imitaties fabriceer den of verkochten. "Ik kan zonder enige aarzeling zeg gen dat wij de meest nagemaakte mensen in de wereld zijn," zei Gucci in een interview. "Het is gewóón vreselijk. Maar we moe ten er tegen blijven vechten. Het enige wat we kunnen doen is on ze ontwerpen steeds maar veran deren en zo vaak mogelijk naar de rechter stappen." De belangrijkste namaakbestrijder van Dior, Kenneth Boey, zei dat zijn firma dit jaar al acht hande laars voor de rechter had gedaagd wegens het verkopen van imita tie Dior tasjes en accessoires. "We vatten dit ernstig op omdat het publiek bedrogen wordt en we gaan er mee door totdat ze dat be grijpen," zei hij. Gucci zei dat het aantal kopieën dat hier verkrijgbaar was enorm was gestegen sinds hij hier in 1976 was maar dat de situatie niet "zo schandalig" was als hem was ver teld. In sommige Zuidamerikaanse lan den was het volgens hem "een grof schandaal" - erger nog dan in Hong Kong - omdat ze gewoon winkels openen met de naam Gucci erop en dan doen alsof ze ons zijn". Y.Y. Leung, hoofdinspecteur van het Hong Kongse bureau voor handelsonderzoek zei dat "maar een klein deel" van de 50 vervol gingen die in de afgelopen drie jaar werden ingesteld tegen fa brikanten en verkopers van na- maakgoederen met ontwerpers van naam te maken had. Hij zei in een interview dat dit aan tal "beslist aan het stijgen is", net als het aantal civiele rethtszaken waarbij mode-ontwerpers be trokken zijn. "Het voornaamste probleem is dat steeds meer mensen met deze' zaak te rpaken krijgen", zei Leung. "Maar de consumenten worden ook slimmer en steeds meer van hen zijn bereid naar ons toe te komen om een klacht in te dienen. De eigenaars van han delsmerken en hun agenten wil len ook steeds vaker gerechtelij ke stappen ondernemen". Boey, manager van het Dior-agent- schap in Hong Kong, zei dat de betere leren kopieën uit Italië worden geïmporteerd en voor bijna bijna net zoveel geld van de hand gaan als de originelen. "Sommige in Hong Kong ge maakte kopieën zijn minder dan de helft van de prijs van Dior, maar die, en die uit Zuid Korea komen zijn niet zo goed", zei hij. Gucci zei dat "90 procent van de Gucci namaaksels in Florence en Milaan gemaakt worden". De goedkope plastic kopieën kwa men volgens hem meestal uit Azië. Vorige maand liep de plaatselijke manager van Gucci, Kerry Obo- nai, over het Kai Tak vliegveld van Hong Kong toen hij een reclamebord zag voor Gucci handtassen en riemen - compleet met het bekende "gg" teken. Hij ging de winkel binnen, kocht een paar "overduidelijke imitaties" en diende een klacht in. "Ik was stomverbaasd - ze warer duurder dan echte Gucci's en van zeer slechte kwaliteit," zei hij. Leung zei dat zijn bureau aanleiding van de klacht bij een grote plaatselijke fabrikant 500 handtassen in beslag had geno men, "en we geloven dat ze uit Italië afkomstig waren." Niet alleen de internationale ont werpers zijn tot actie overgegaan. Leung zei dat "Michel René", een dure boetiek, verschillende ma len was veroordeeld wegens het als Franse producten verkopen van in Hong Kong gemaakte kle ren. De firma kreeg een boete van meer dan 26.000 dollar. De das- senfabrikant Goldlion betaalde een recordboete van 42.500 dollar omdat op hun dassen "Paris, France" stond. De maximum straf voor een enkel voudige aanklacht wegens het maken of verkopen van imitaties is een boete van 21.250 dollar en vijfjaar gevangenisstraf. Hoe kan iemand nu zeker weten dat hij een origineel artikel koopt? Volgens Gucci weten zijn klanten echt wel van onecht te onder scheiden. Boey gaf toe dat zelfs hij wel eens een Diorproduct naar Parijs moet opsturen om na te la ten gaan of het wel echt is en raadde klanten aan om altijd even contact op te nemen met de offi ciële agent van de ontwerper. En Leung zei nog: "Wij adviseren al tijd om in bekende of grote zaken te gaan winkelen, hoewel bij gro te winkels ook wel eens imitaties in beslag zijn genomen. Maar de meeste namaakartikelen komen van stalletjes op straat of uit klei nere winkels." Een chintz-kokerrok met split Cf 59,-) en een romantisch bloesje met kanten pas (f 42,-) uit de collectie van V en D. Een wijd vallende overall van chintz met brede, opgevulde schou ders en het accent op de taille. Prijs f 139,-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9