Gromiko geheel onverwacht naar Damascus Weer nieuwe onthullingen Zuidafrikaans schandaal Kohl herkozen SPAAR- 8% 81% 8i% 81% Gebied rond Witte Huis wordt zwaar bewaakt Links wint in Frankrijk YOORZITTER CDU LEIDSE SPAARBANK Bij regionale verkiezingen MAANDAG 26 MAART 1979 I (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Zambia's staatshoofd dr. Kenneth Kaunda, die 870.000 rand (in 1975 meer dan 3,5 miljoen gulden) van Zuid- Afrika zou hebben ontvangen, Amerika's vroegere president Gerald Ford, die 10.000 dollar voor één enkele toespraak kreeg, dr. Connie Mulder, die in een op zienbarende verklaring de vroe gere minister-president Vorster een leugenaar noemt, en Vorster zelf, van wie de oppositie thans eist dat hij onmiddellijk zijn ont slag indient, dat waren gisteren de hoofdvertolkers in het nog steeds voortdurende informatie- drama. In Zambia werd het Amerikaanse weekblad Newsweek van 26 maart verboden, omdat daarin (Van onze correspondent) WASHINGTON - Vrede is een ge vaarlijke zaak: niet alleen wordt het Midden-Oosten op hét ogenblik door Oost en West met wapentuig overstroomd, nu Is raël en Egypte, met hun legers in staat van paraatheid op het punt staan de vrede te tekenen, maar het veiligheidsvertoon te Was hington liegt er niet om. Weinig weliswaar valt er toe te voegen aan de bewaking die de heren Sadat en Begin te Washington doorgaans ten deel valt. doch voor alle zekerheid zijn alle ver loven van de parkpolitie die het grondgebied van het Witte Huis bewaakt ingetrokken en snuffe len grimmige honden naar ver borgen explosieven in de buurt van de circustent waar zich het voorname gebeuren voltrekt. Een stijlvol vertoon zou je zeggen: men biedt de regeringsleiders van twee volken die in historie en tot op de dag van vandaag ruim schoots met woestijnen te maken hebben een soort geperfectio neerde bedoeinentent aan voor de ondertekening van een vre desverdrag waarvan de histori sche betekenis nog maar nauwe lijks tot de mensheid begint door te dringen. En de Amerikaanse president zal geenszins hebben beseft hoe in zulke tenten op lut tele kilometers afstand van de grote pyramiden de volvette ko ning Faroek zijn liederlijk leven met ongebreidelde festijnen placht op te luisteren. Sadat is de politieke erfgenaam van de mannen die Faroek hebben verjaagd. En in dezelfde tent waar Faroek eens gulzig feestte, dansten ooit - na de revolutie - de starre vrouwen en mannen die de Sowjet-Unie naar Egypte als raadgevers had afgevaardigd en die per bus werden aangevoerd. Ze dansten alleen met elkaar en wezen beleefd doch dringend buitenstaanders af. met hetzelfd' onbegrip voor sociale verhou dingen dat hun verbijstering te weegbracht over het feit dat wa termeloenen op de plaatselijke markt een van dag tot dag ver schillende prijs moesten opbren gen. De Russische vrouwen hebben dat nimmer begrepen Hun afkeer van de dagelijkse handel oogstte van hun Egyptische bondgenoot of althans zijn onderdanen het soort verstilde minachting dat een Arabier gereed kan houden voor een vreemdeling, die het lo kaal gebruik niet eerbiedigt en zodoende vreet aan waarden die reeds lang vast liggen. Jimmy Carter heeft een gebaar willen maken: een televisionair gebeuren, waarvan de conse quenties nog niet vallen te voor zien, doch dat ruimschoots ont snapt aan de gebruikelijke mar ges waarbinnen de verschuivin gen in 's werelds politieke ver houdingen zich voltrekken. Met een fijn gevoel voor situatie heeft Carter dan ook zijn telefonisten aan het werk gezet om belangrij ke zakenlieden op te bellen, met het verzoek om voor 5000 dollar vijf plaatsen te kopen in het thea ter met drie pistes waar hij zijn mooiste konijn uit de hoge hoed gaat halen. Twaalfhonderd geno digden in totaal - extravagant vertoon, maar de bedrijven die eerlang met Egypte breedvoerig zaken willen en kunnen gaan doen moeten er wel even voor be talen om zich reeds in de eerste uren van de vrede oog in oog te bevinden met Sadat, die meer nodig heeft dan wapens om zijn land ietwat levensvatbaar te ma ken in een geheel nieuwe politie ke constellatie. Zodoende was het ook geheel toe passelijk dat het televisiebedrijf ABC aan de vooravond van de te kening van de verdragen en bij komende papieren die vrede moeten bevestigen tussen Egyp te en Israël, de aloude rolprent „De tien geboden", vertoonde, waarin Charlton Heston, bij die gelegenheid zijnde Mozes, uit roept: „Hoor o Israël - gedenkt deze dag waarop de Heer u uit slavernij bevrijdt". Die bevrij ding vindt te Washington weder om plaats. En zakenlieden mogen voor duizend dollar per stoel vooraan zitten. HENK KOLB (Van onze correspondent) KIEL - Het partijcongres van de Christen-Democratische Unie (CDU) heeft Helmut Kohl als voorzitter herkozen. Hij kreeg echter maar 83 procent van de stemmen, wat maar liefst 11 pro cent minder is dan bij zijn verkie zing in Mannheim twee jaar gele den. Dit was door vrijwel nie mand verwacht. Voor het con gres hadden belangrijke politici van de CDU in interviews ver klaard dat „Kiel" de oppositie nieuwe impulsen zou geven en dat daarvoor een gesloten front achter Kohl noodzakelijk was. Niets is minder waar geworden. Op het congres liepen CDU-leden rond die openlijk verklaarden dat dit „het begin van het einde" voor Helmut Kohl betekende. Als een van de vele plaatsvervan gers van Kohl werd de minister president van Nedersachsen, Ernst Albrecht. gekozen. Hij zat tot nu niet in het presidium. Kurt Biedenkopf, die de laatste maan den herhaaldelijk kritiek op het fungeren van oppositiechef Kohl had geleverd, werd herkozen. De vroegere minister-president van Baden-Wurtemberg. Hans-Karl Filbinger, die wegens zijn om streden oorlogsverleden moest aftreden, is sinds zondag geen vi- ce-voorzitter van de CDU meer. Kohl leidt de CDU sinds 1973. De laatste tijd is zijn persoon voort durend inzet van kritiek geweest. Zijn voorganger Barzel verklaar de dat de bondskanselier het „nog nooit zo gemakkelijk heeft gehad met een oppositieleider". De Bondsdag-afgevaardigde To- denhofer merkte op dat „men in de slaapwagen niet aan de macht komt". En Kurt Biedenkopf (voorzitter van de CDU in het belangrijke Westfalen) stelde voor dat de ambten van partij voorzitter en oppositieleider moesten worden gescheiden. Daarbij liet hij er nauwelijks twij fel over bestaan dat Kohl weg moest als oppositiechef en niet als CDU-voorzitter. De rede waarmee Helmut Kohl het congres opende, was zwak. Er werd nauwelijks geapplaudi- seerd. Kohl kreeg geen bloemen en geen zoenen. Hij riep op de in terne kritiek te beëindigen en eis te solidariteit, gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid en zelfvertrouwen. Palestijnse vrouwen protesteer den gisteren in Oost-Jeruzalem te gen het Israêlisch-Egyptisch ver drag (Van onze correspondent) BEIROET - Terwijl in vrijwel de gehele Arabi sche wereld wordt gepro testeerd en gedemon streerd tegen het eenzij dige vredesverdrag tus sen Egypte en Israël, dat vandaag in Washington ondertekend moet wor den, wordt het politieke sfeerbeeld in de Arabi sche landen gekenmerkt door een mengeling van een gefrustreerd uiting geven van verzet tegen de opgelegde „Pax Ame ricana", voorbereidingen tot pan-Arabische stel- lingname en gemeen- minimum inleg f 1.000,- voor 2 jaar vast voor 3 jaar vast voor 4 jaar vast voor 5 jaar vast deel uitmakend van de Nutsspaarbank te 's-Gravenhage schappelijke actie tegen Egypte, en een groots- scheeps diplomatiek of fensief van de Sowjet- Unie. Het afgelopen weekeinde kwam de Russische minister van buiten landse zaken Andrei Gromiko geheel onverwacht in de Syrische hoofdstad Damascus aan Behal ve met Syrische leiders sprak Gromiko daar met PLO-chef Jas- ser Arafat. De aanwezigheid van de Russische minister in Syrië en de aankondi ging dat Arafat deze week naar Moskou zal gaan, wijzen op een duidelijke coördinatie van de Russen en hun Arabische vrien den teneinde het bilaterale ka rakter van het Egyptisch-Israëli- sche vredesakkoord - door Mos kou omschreven als een „Israë- lisch-Amerikaans dictaat" - en de „rampzalige gevolgen ervan voor het Midden-Oosten" aan te to nen. Dit diplomatiek offensief kan sa menvallen met sancties tegen Egypte van de Arabische landen, en met „straf-acties" van de zijde van de Palestijnse guerillaorga- nisaties tegen Egyptische en Amerikaanse belangen in de re gio. De Sowjet-Unie - hogelijk geïrriteerd voor de zoveelste maal door toedoen van Egypte en de Verenigde Staten buiten het vredesproces gehouden te zijn - lijkt vastbesloten de tenuitvoer legging van het Egyptisch-Israe- lische vredesverdrag te willen saboteren. Waarnemers in Damascus sluiten de mogelijkheid uit dat Gromiko de Syrièrs tot militaire avonturen heeft aangespoord. Aan de ande re kant zijn er berichten over een nieuwe wapenleverantie-over- eenkomst tussen de Sowjet-Unie en Syrië, een overeenkomst die meer betekenis zal geven aan het vergevorderde Syrisch-Iraakse eenheidsstreven. Nu Egypte de finitief militair wegvalt uit de Arabische gelederen, onderne men de Syriërs al maanden lang pogingen om het - wat zij noemen - strategische evenwicht ten op zichte van Israël te herstellen. Dit zal een nieuwe injectie vereisen van Sowjet-wapentuig. Tot op heden is Moskou zeer terug houdend geweest om nieuwe mi litaire beloftes aan Syrië te doen, dit tot grote (ingehouden) woede van Damascus. Maar nu de hand tekeningen onder het Egyptisch- Israëlische vredesakkoord bijna gezet zijn, is het best mogelijk dat de Russen tot de conclusie zijn gekomen dat hun geloofwaar digheid in de Arabische wereld ernstig zal worden aangetast wanneer nu niet tegemoet geko men wordt aan het wapenbood schappenlijstje van Damas cus. Toch is het niet de militaire optie van de Arabieren waar Moskou de nadruk op legt. Dit omdat ie dere Arabische stafofficier weet dat geen enkele combinatie van Arabische legers het tegen Israël kan opnemen alle misleidende tabellen van zoveel Arabische te genover zoveel Israëlische tanks, vliegtuigen en manschappen ten spijt. Nee, het Russische diplo matieke offensief is behalve op het militair tevredenstellen maar niet aanmoedigen) van Syrië en Irak, ook gericht op het verster ken van de duidelijke anti-Sadat- trend in heel de Arabische we reld. De verfoeide Egyptische leider is - in Moskous ogen - door Amerika aangewezen als „be schermer van Uncle Sams belan gen in de regio", nu de sjah van Iran niet meer als zodanig kan op treden. Teleurgesteld Maar de Russische berekeningen gaan verder. Moskou tracht, via Syrië (dat goede relaties onder houdt met bijvoorbeeld Jorda nië) gematigde, traditioneel pro- westerse, Arabische landen zoals Jordanië en Saoedi-Arabie in te palmen. Ondanks het fervent an- ti-communisme van Amman en Riad een niet bij voorbaat mis lukte politiek, omdat koning Hoessein van Jordanië en koning Chaled van Saoedi-Arabië" diep teleurgesteld zijn in de Ameri kaanse Midden-Oostenpolitiek. Hoessein is verbitterd door de Amerikaanse politieke chantage (missie Brzezin§ki) die neerkomt op dreigen met verminderde Amerikaanse diplomatieke en militaire steun aan Jordanië in het geval Hoessein mocht vol houden in zijn weigering mee te gaan doen aan de Egyptisch-Is- raëlische vredesconstructie. Ook de Saoedi's voelen zich verne derd door Amerikaanse dreige menten van onthouding van mili taire steun - Riad is doodsbe nauwd voor de ontwikkelingen in de buurlanden Iran en Zuid- Jemen - nu de olieprinsen zich min of meer aan de zijde van de Arabische „afwyzers" hebben gesteld. Zowel in Jordanië als in Saoedi-Arabië voelen de mach thebbers zich - na dertig jaar lang de Amerikaanse belangen (en hun eigen tronen) te hebben ver dedigd - door Washington in de steek gelaten Het is daarom niet verwonderlijk, dat de Jordaans-Palestijnse ver zoening in een sneltreinvaart wordt afgerond. Koning Hoes sein is sinds kort voor een onaf hankelijke Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en in Gaza. De PLO weet zich ook door Jordanië en Saoedi-Arabië ge steund wanneer het Carters aan bod afwijst van onderhandelin gen met de PLO (indien Arafat VN-resolutie 242 en daarmee Is raël erkent). Politieke waarne mers in de Arabische wereld me nen dat Carters „opening" naar de PLO een „leeg. al eerder ge daan gebaar" is. omdat resolutie 242 het Palestijnse probleem slechts in termen van „vluchte lingen" noemt, niet als politiek probleem. Een PLO-woordvoer- der in Beiroet gaf als reactie: „Wat er werkelijk zou moeten ge beuren, is dat Amerika en Israël erkennen dat er een Palestijns volk is dat recht op zelfbeschik king heeft': niet de beledigende formule van Carter". wordt beweerd dat president Kaunda een bedrag van 870.000 rand van Zuid-Afrika kreeg om dat hij deelnam aan de conferen tie op de Zambesi-brug in augus tus 1975, die gehouden werd om een vreedzame oplossing voor het Rhodesische probleem te vinden. Voor deze conferentie stelden d^e Zuidafrikanen een speciale trein ter beschikking, waarin de ont moeting plaatsvond tussen Ian Smith, Joshua Nkomo, bisschop Abel Muzorewa, dominee Nda- biningi Sithole, John Balthazar Vorster en.dr. Kenneth Kaunda. Reeds een dag later (op 26 augus tus 1976) was deze bijeenkomst mislukt. De Zuidafrikaanse correspondent van Newsweek, Peter Young- husband, schrijft dat, volgens de Johannesburgse zakenman Jo- sias van Zijl. dr. Rhoodie over ta pes beschikt waaruit blijkt dat Afrikaanse staatshoofden steek penningen van Zuid-Afrika heb ben ontvangen. Een van deze staatshoofden zou dr. Kaunda zijn geweest. Aan Gerald Ford, de vroegere president van de USA, werd 10.000 dollar be taald voor een toespraak die hij tijdens een lunch op een econo misch seminar over Zuid-Afrika in Houston hield. De bijeen komst werd door de Amerikaan se maatschappij Sydney Baron in opdracht van de Zuidafrikaanse Foreign Trade Association geor ganiseerd. Sydney Baron (code naam De Rode Baron) behartigt ie public-relationsbelangen van 'uid-Afrika in de VS voor een jiarlijks bedrag van 500.000 rand, h opdracht van het departement vrn informatie. In Johannesburg wordt gezegd dat de 10.000 dollar echter niet van he departement van informatie afkomstig was, maar van ver scheidene Zuidafrikaanse fir ma'», zoals de Zuidafrikaanse brouwerijen, de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij. Barlow Rand er Union Corporation, die grote economische belangen in Ameriké hebben. De meest iramatische gebeurtenis is echtemog steeds de verklaring van de staatspresident Vorster voor enlele journalisten, en een opzienbarende verklaring van dr. Connie Nulder, die in het Afri kaanse veekblad Rapport uit- drukkelij: zegt dat Vorster een leugenaar is. Dr. Mulder oeweert dat Vorster als minister-jresident wel degelijk, en vroege' dan door hem aange geven, op je hoogte was van het zgn. „Citèen-project" (de aan koop van ten regeringsblad voor rond 32 niljoen rand door het ministerie van informatie). Ook de ministei van financiën, Owen Hoorwood.was geïnformeerd. (Van onze correspondent PARIJS - De socialisten van Francois Mitterrand zijn gisteren als overwinnaars uit regionale verkiezingen in Frankrijk te voorschijn gekomen. Het ging om de verkiezing van vertegen woordigers van 1789 kantons, die samen de regionale besturen van de Franse departementen uitma ken. Ook de communisten gin gen enigszins, maar veel minder opzienbarend, vooruit. De gaul listen en de aanhangers van pre sident Giscard verloren zetels, maar behielden de absolute meerderheid in het totaal van kantonale zetels. Evenals in de eerste ronde van deze verkiezingen, vorige week, was de opkomst hoog. Ze werd op 66 procent gerekend. Dit wordt uitgelegd als een bewijs dat deze op zich „regionale" ver kiezingen een sterker politiek ka rakter hebben gekregen dan voorheen, een verpolitisering die samenhangt met de ernst van de economische en sociale toestand in het gehele land. Communistenleider Georges Marchais was niet ontevreden over de kleine vooruitgang van zijn partij. Socialistenleider Mit terrand stelde vast dat de Franse kiezer zijn hoop op de linkse op positie is blijven behouden. Bei de linkse oppositieleiders kon den er echter niet onderuit dat geen van hen - een jaar na de ne derlaag in de parlementsverkie zingen - voor het voetlicht was getreden met een nieuw hand vest en partijprogram. Ook van de oorspronkelijke samenwer king tussen socialisten en com munisten kan na de ineenstorting vorig jaar maart als gevolg van de verkiezingsnederlaag nog niets worden hersteld. De regeringspartijen wijzen erop dat de vooruitgang van de socia listen en in mindere mate van de communisten het gevolg is van algemene onrust en ontevreden heid. Frankrijk telt 96 departementen en vijf overzeese departementen. De algemene raad van ieder de partement wordt voor zes jaar gekozen, terwijl de helft van de gekozenen iedere driejaar verko zen worden. Terwijl ieder depar tement in kantons is verdeeld, is ieder kanton door één enkel raadslid in de departementale raad vertegenwoordigd. Omdat kantons enorm in bevolkings aantal en oppervlakte kunnen verschillen, doen zich hier in het oog lopende onrechtvaardighe den voor. In de min of meer koloniale ma nier waarop de departementen vanuit Parijs worden bestuurd, is de macht in handen van de pre fect, die direct valt onder de mi nister van binnenlandse zaken. De prefect is echter zonder de medewerking van zijn raadsle den machteloos. Deze wissel werking van machten is karakte ristiek voor het Franse regionale bestuur. Een jonge mangraait een tas weg uit een van de vernielde etalages aan de Parijse Place de VOpêra. Zo'n 54 winkelswarden in Parijsvernielden geplunderd tijdens botsingen lussen de politie en anarchisten aan het slot van een demoistratie van staalarbeiders

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7