De Burcht' heeft eigen huisvesting VogeldokterVan Krieken weg «ijziinindev,often- fesss%ssös~ kopieën? Weer opnamen voor "Kort Amerikaans" VANDAAG AFSCHEID VAN DIERENBESCHERMING 197 [AANDAG 26 MAART 1979 Transvaal "Allemaal voor Transvaal". Onder dat motto wordt van avond een bewonersvergade ring voor de Transvatlbuurt gehouden in het Mierennest aan de Morsweg. Op de ver gadering zal gesproken wor den over het verbeteringsplan voor deze buurt, terwijl er een film zal worden vertoond over hetzelfde onderwerp. De bij eenkomst begint om acht uur. Spiritisme Het Spiritistisch Genootschap Leiden houdt vanavond een bijeenkomst in de zaal aan de Middelweg. Medium is de heer Pompe uit Den Haag. Vrouw en werk Het comité Vrouw en werk houdt vanavond in het Leidse Volkshuis (Apothekersdijk 33) een bijeenkomst over het kostwinnersbegrip. Op deze avond wordt voorlichting ge geven over de ongelijkheid die de vrouw ondervindt als ze kostwinner wil en mogelijk heden voor verandering aan gegeven. De bijeenkomst in het Volkshuis begint om acht Werkloosheid De PvdA-Leiden houdt mor genavond een introduktie- avond voor nieuwe leden en andere belangstellenden. Op deze bijeenkomst wordt ge sproken over de werkloos- heidsproblematiek. Belang stellenden kunnen zich ook opgeven voor het discussie project over werkloosheid en economische crisis ('het is een zegen van het kapitaal'). De avond begint om acht uur en wordt gehouden in 't Parle ment (Nieuwe Rijn 52). Geneeskunde Morgen wordt in het Gespreks- centrum aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 de serie le zingen over radiësthesie, een vorm van alternatieve ge neeskunde, voortgezet. Op de ze avond wordt een inleiding gehouden door de H. den Har- tog over wichelen en pendelen Aktief De wijkvereniging Aktief houdt morgenavond een jaarverga dering in de koffiekamer van 3 M Nederland aan de Roose- veltstraat. Op de agenda staat naast de gebruikelijke zaken als het uitbrengen van verslagen van benoeming van bestuursleden de activiteiten voor Koninginnedag 1979. Bovendien komt het plan voor de viering van het tienjarig bestaan aan de orde. De ver gadering begint om kwart over acht. Rozekruisers Het Rozekruizers Genootschap belegt morgenavond een openbare bijeenkomst met als onderwerp "Onwetendheid - gezel der mensheid". De le zing-avond wordt gehouden in 't Parlement aan de Nieu we Rijn 52 en begint om acht Cuba ln het Breehuys aan de Bree- straat 19 wordt morgenavond een themabijeenkomst gehou den over het onderwijs op Cu ba. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de afde ling Leiden van Venceremos. Het programma vermeldt de vertoning van de film "De nieuwe school", het geven van reiservaringen en een discus sie over de verschillen en over eenkomsten tussen het Ne derlandse en het Cubaanse onderwijs. De thema-avond begint om acht uur. Een kleine tien jaar ligt de vogel wacht daar, en al die tijd wordt de scepter er gezwaaid door een in middels de pensioengerechtigde leeftijd gepasseerde kinder- cn dierenvriend. Van Krieken is zijn naam, de man die samen met een aantal assistenten en assistentjes, hoofdzakelijk schoolkinderen in de leeftijd van tien tot veertien jaar, zieke en gewonde vogels 'verzorgt. Verdwaald gevogelte kan bij Van Krieken altijd reke nen op een veilig onderkomen en een volle maag. Vervuiling Over het ontstaan van de Vogel wacht Rijnland zegt de heer Van Krieken: "Vroeger zag je hier in de stad vrijwel nooit watervogels. Maar de natuur is zichzelf lang zaam gaan veranderen. Door de vervuiling en doordat er steeds minder rustige plekjes zijn te vinden, komen bepaalde water vogels, zoals reigers, futen en ganzen, opeens ook in de stad voor. Er komen hier zelfs gere geld mensen met gewonde roof vogels aandragen. Vandaar dat aan het eind van de jaren zestig door een aantal men sen de vogelwacht is opgericht en zo is ook dit vogelasiel van de grond gekomen. Maar in die vo gelwacht is al snel de klad geko men, het asiel was eigenlijk het enige dat een beetje draaide. Be sloten is toen om het hele zaakje maar op te doeken en alleen het asiel te handhaven. Elke middag, na tweeën, is Van Krieken in zijn dierenasiel te vin den en altijd zijn er wel een paar scholieren die hém bij zijn werk zaamheden assisteren, 365 (drie honderdenvijfenzestig) dagen per jaar bevindt de vogeldokter zich de hele middag tussen zijn patiënten. Bij zijn weten heeft bij in al die jaren nog geen enkele dag overgeslagen. Ondanks deze ongekende nauwgezetheid noemt Van Krieken zichzelf een vrijbuiter bij uitstek. Begrijpelijk wanneer hij zijn levensverhaal vertelt. De nu 69-jarige Van Krieken is namelijk zijn hele le ven lang volkomen z'n eigen weg Platteland Hij is afkomstig van het Gelderse "Vogeldukter" WA. van Krieken temidden i zijn patiëntengeflankeerd door enkele van zijn assistenten. dag werd gepolst voor een be stuursfunctie bij de dierenbe scherming. Verscheidene keren heeft hij de boot kunnen afhou den maar op een gegeven mo ment stapte hij er toch in In die zelfde tijd kwam ook de vogel wacht van de grond en heeft Van Krieken de zorg voor dit vogelte huis op zich genomen. Vandaag komt er een eind aan Van Kriekens bestuurslidmaatschap van de dierenbescherming. De vogeldokter vindt het welletjes en heeft besloten zich niet meer beschikbaar te stellen voor een bestuursfunctie. Samen met de heer Harms, voorzitter van de Stichting Nieuw Leidse Dierena siel, neemt hij vanavond in het cafe-restaurant Buerhaave, af scheid van de dierenbescher ming. Alleen Afscheid van de dierenbescher ming dus, maar als het aan Van Krieken ligt nog lang geen af scheid van de vogelwacht. De liefde van Van Krieken voor zijn vogelwacht is zdlfs zo groot dat hij een tijdlang in zijn eentje alle kusten voor voer en onderhoud uit zijn eigen zak heeft betaald. Sinds kort krijgt hij van de die renbescherming en een aantal particulieren jaarlijks een paar duizend gulden subsidie; Een paar lts-ers uit Leiden zorgt ge regeld voor nieuwe hokken. Volgens Van Krieken gaat het de laatste tijd dan ook erg goed met de vogelwacht. "Eindelijk krij gen we de nodige erkenning". In dit verband noemt hij ondermeer zijn uitverkiezing tot dieren vriend van het jaar 1977. "Dat weet ik nog goed dat ik tijdens Beestenspul uit handen van "Pi stolen Paultje" een gouden hor loge kreeg. Alleen van de kant van de gemeente wordt er nooit eens aandacht aan de vogelwacht besteed. Wanneer we het nog eens mogen beleven dat de bur gemeester hier een kijkje komt nemen dan krijgen we misschien eindelijk dat broodnodige, ver warmde onderkomen voor de hele zieke vogels". JAAP VISSER q 00 uur Saan °n weer open. Lr x/an^da cTVIAASDAM Winkelcentrum de Kopcrmolen Merenu ijk - tel. 071-146731 Q oor het eerst in 25-jarig bestaan van bekende Leidse muziekvereniging EIDEN - Muziekvereni ging De Burcht uit Leiden vai heeft voor het eerst in haar 25-jarig bestaan een eigen a...' huisvesting. Om dit heug- diej lijke feit te vieren hield de logj vereniging gistermiddag 'n open huis. te|_ e nieuwe accommodatie is geves tigd in de Morspoortkazerne en is onderverdeeld in verscheidene I ruimten. Zo is er in de grote zaal de repetitieruimte, terwijl ze el- tel ders over een kantine met bar en tel> een eigen bestuurskamer be- schikt. Drie bestuursleden: voor- im zitter Zoet, tweede voorzitter Van Mourik en secretaris Van Hooven tol) tonen zich erg gelukkig met de beschikbaar gekomen ruimte. TWe zijn verschrikkelijk blij met huisvesting. Dit is aadsleden vragen: Meubels uit stadhuis verdwenen LEIDEN - Als er tijdens de verhui zing naar het Stadsbouwhuis meubels uit het Leidse stadhuis verdwenen zijn hoe denkt het college van Burgemeester en Wethouders die dan weer boven water te brengen? Dat vragen de raadsleden mevrouw Koning (PvdA) en Beijen (PPR) aan B en W. Zij willen ook weten of er tijdens de verhuizing van een deel van de van stadhuis naar Stadsbouwhuis (aan de Lange- gracht)een inventarislijst van het aanwezige meubilair is bijge houden. De raadsleden willen ook weten of er al meubilair uit het stadhuis (overbodig geworden door de verhuizing) verkocht is, hoe dat gegaan is en of er op gelet is dat er geen meubilair verkocht wordt dat stilistisch bij het stadhuis past. De vragen worden gesteld vanuit een vermoeden van mevrouw Koning dat het tot nu toe nogal ongecontroleerd is toegegaan bij de verkoop van meubels uit het stadhuis. Wethouder Van Dam deelde eerder mee dat overtollig meubilair eerst wordt aangeboden aan ge meentelijke diensten, en daarna aan belangstellenden wordt ver kocht. platteland, waar hij zijn liefde voor en kennis van de dieren heeft opgestoken. Na zijn hbs tijd ging hij medicijnen studeren en na verloop van tijd stapte hij over naar een andere studierichting, psychologie. Ook deze studie heeft hij niet helemaal afgerond. In de crisisjaren was het immers belangrijker om een baantje te hebben en bij het inmiddels ter ziele gegane nieuwsblad "De Vijf Rivieren" in Tiel kon hij als free lance-journalist terecht op de streekredactie. voor ons een ongekende weelde. Ruim 20 jaar hadden we als repe titieruimte de bedrijfskantine van Krantz. Daarna hebben we door de gedwongen verhuizing van Krantz twee jaar in de Lok- school gezeten. Ondanks de goe de medewerking van deze twee instellingen was het behelpen. Vooral de school was totaal onge schikt. Vaak gingen onze leden door de slechte akoustiek na een repetitieavond naar huis met akoestiek Met als resultaat een afnemend repetitiebezoek. Het ontbrak ons ook gewoon aan een gezelligheidscentrum. Dit is vooral belangrijk, als men be denkt dat we naast de 120 leden ruim 600 donateurs hebben. Wanneer we iets organiseerden moesten we altijd iets huren bij derden. Nu kunnen we dat zelf regelen, zeer gunstig gezien het feit dat we dit jaar ons 25-jarige bestaan vieren", aldus de drie be stuursleden. Toen de muziekvereniging in de kazerne trok had het gebouw van binnen nog niet die aanblik die het nu biedt. "Het geheel is tot stand gekomen door een grote zelfwerkzaamheid. In hun vrye tijd hebben veel van onze leden meegeholpen aan het tot stand brengen van dit voor ons unieke stuk werk. Als we het door een bedrijf hadden moeten laten op knappen was dat voor ons niet te betalen geweest. Het is voor ons toch financieel gezien al vaak de touwtjes aan elkaar knopen. Maar doordat we nogal veel uit nodigingen voor optredens krij gen, kunnen we het ieder jaar weer redden", zo verklaart Zoet. De Burcht, overigens het enige Leidse muziekgezelschap voor optredens dat de eredivisiestatus heeft, krijgt uitnodigingen voor optredens uit verscheidene lan den. Dit jaar kwam er zelfs een uitnodi ging uit het Midden-Oosten, na melijk uit Iran. Maar mede door financiële kant en de politieke si tuatie in dat land werd de uitno diging afgewezen. Wel wordt er ieder jaar in Duitsland en Frank rijk opgetreden. Van Hooven: "De optredens zijn "het brood van de vereniging". Zonder de buitenoptredens zou het voor ons gewoon niet op te brengen zijn. Een buitenstaander begrijpt dat niet, maar de instrumenten kos ten bij elkaar al tussen de 70- en 80.000 gulden. Over de samenwerking met de ge meente Leiden is voorzitter Zoet niet ontevreden. "Wanneer je slecht zit dan mopper je allemaal, maar vooral in een stad als Lei den is het moeilijk zoeken naar een geschikte ruimte. En ik mag zeggen, vooral wethouder Tes- Van Krieken: "Mijn ouders v.onden het natuurlijk niet zo geweldig dat ik m'n studie aan de kant zette maar ik was blij dat ik in die tijd tenminste een baantje had. Ik kan me herinneren dat een afge studeerde jurist 2000 gulden bood om bij ons aan de slag te kunnen." Tijdens de beginjaren van de oorlog heeft de heer Van Krieken zo'n beetje in z'n eentje de Tielse Cou rant gerund en dat heeft hij vol gehouden tot de bezetters er hal verwege de oorlog een eind aan maakten. Na de oorlog wilde het echtpaar Van Krieken zich in Haarlem vestigen, maai- op weg naar de Spaarnestad bleven zij in Leiden steken. Kinderen Van Krieken heeft eerst een tijdje de directie van de Eltax gesteund maar dat had hij al snel bekeken. "Ik wilde weer graag gaan lesge ven aan moeilijk opvoedbare kinderen, dat had ik in de laatste oorlogsjaren ook al gedaan. Met die kinderen heb ik altijd heel erg leuke resultaten bereikt. Sommi ge psychiaters stuurden af en toe zelfs kinderen door naar mij. Die kinderen trokken dan bij mij in. Soms had ik er wel eens vijftig tegelijk over de vloer. Mijn huis aan de Mariënpoelstraat puilde dan ook dikwijls behoorlijk uit. Waarom die lastige kinderen naar mij wel wilde luisteren? Heel eenvoudig. Voordat ze bij mij in trokken had ik een langdurig ge sprek met ze waarin duidelijke afspraken werden gemaakt. En wanneer ze zich niet aan hun af spraken hielden dan vlogen ze er ook keihard uit". Van Kriekens kennis van dieren was bij veel mensen bekend en zo kwam het dat hij op een zekere selaar heeft zich de laatste jaren erg ingezet voor een nieuwe huisvesting voor onze vereni ging. Ook hebben we hel gebouw tegen een billijke huurprijs. Voor de toekomst staan er nog wel enkele wensen op het lijstje van De Burcht. Er wordt gedacht aan een uitbreiding van de drum- band-orkest. Ook bestaan er plannen voor een totale vernieu wing van het instrumentaria. "Maar dit zijn allemaal plannen die nog verder uitgewerkt moe ten worden", zo besluiten de drie bestuursleden voorzichtig. LEIDEN - In de Leidse binnen stad werden gisteren wederom op namen gemaakt voor de film "Kort Amerikaans"naar het boek van Jan Wolkers. Dit keer diende de Schoolsteeg als entourage. Op de foto in het midden hoofdrol spelers Derek de Lint en Christel Braak, geflankeerd door regisseur en assistent-regisseuse Majorettes van De Burcht geven een demonstratie in de nieuwe oefenruimte. Op de achtergrond een deel van de musici. LEIDEN - Op de Tweede Binnenvestgracht ligt verscholen tussen een schaftlokaal van de plantsoenendienst en een openbaar urinoir een eenvoudig hek met daarachter een even eenvoudig stukje grond. Dit stukje grond, grenzend aan het water van de Maresingel, is het domein van de Vogelwacht Rijnland. Door de voormalige Vergulden Turk (het huidige Wienerwald) wordt het aan het oog van de buitenwereld onttrokken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3