Trijfel Jubileumconcert van Leidse big band DE KLEINE PROFESSOR koorzang voor iesie Bonwmeester een man (69) overleden MAANDAG 26 MAART 1979 VARIA De verschijning van je eerste boek, ook al is het 'maar' een kinderboekis niet niks. Vori ge week vrijdag was het zover voor Liesbeth van Lennep: Juf Lies' voor de kinderen uit haar klas op een Amsterdam se lagere school. Haar zusje, rdie getrouwd is met iemand van wie zo'n beetje elk jaar een grote-mensenboek wordt uitgegeven (dus je zou zo den ken dat ze op het punt van te verschijnen boeken al aardig blasé zou zijn), vond die eer steling .terecht natuurlijk.een gedenkwaardige mijlpaal in Liesbeths leven en besloot dat het gevierd moest worden in een passende omgeving. Een briefje van de uitgever (in dit geval Querido), met een dun zinnetje in de trant van: „Per separate post zenden wij u tien presentexemplaren toe", vond ze te kaal. Tenslotte heb ben alle schrijvers, van Mul- tatuli tot Lewis Carroll, met elkaar gemeen dat maar één keer in hun leven hun eerste boek is uitgegeven! Karl May De Palmschool in de Karthui- zerstraat in Atnsterdam. Wat zien die lagere scholen er te genwoordig toch fris en vro lijk uit, met al die tekeningen en plakcollages aan de muren en ramen, eigenhandig gefa briceerde maquettes van dit en van. dat, het lijkt er elke dag wel feest. Ik kan me zoiets van mijn lagereschooltijd absoluut niet herinneren, misschien beschikte men in die tijd nog niet over zo'n overvloed aan kleurig papier, of wellicht werd het tekenen en plakken al in de kiem ge smoord door ophangproble- men omdat het doorzichtige plakband nog moest worden uitgevonden De school is stokoud, maar op de eene of andere manier is er op tweehoog toch een zaaltje ge schapen met een toneeltje, terwijl de bibliotheek is on dergebracht in kasten langs de wanden. Alle Karl May- boeken.zo te zien! Honderden kinderboeken .terwijl mij niet meer voor de geest staat dan Door Nico Scheepmaker een afgesloten kast. waarin op mijn lagere school in Am sterdam een paar rijtjes boe ken stonden. Old Wabble ivas mijn favoriete Karl May-fi guur, een magere, morgsige cowboy, maar slim als de du vel als het erop aankwam! Ik heb, tijdens onze pelgrim stocht naar Louis Paul Boon, toen Maarten 't Hart en Mar tin Ros wat markante figuren uit de boekeii van Charles Dickens zalen uit te wisselen, als quasi-kenner toen nog even Old Wabble naar voren geschoven, die zij, in de eufo rie van hun Dickens-geden- ken, of om niet gestoord te worden, moeiteloos als Dic- kens-figuur accepteer den. Geluk ermee! En toch, toen ik daar zo langs de kapstokken liep, dacht ik on danks het fleurige aanzien van de school: als Sara niet wil, hoeft ze van mij niet naar school! Maar ze zal ongetwij feld wél willen, zoals ze nu het liefst ook op zaterdag en zon dag nog naar de peuterspeel zaal zou gaanen zoals ik zelf trouwens ook nooit NIET naar school heb gewild. De meeste dingen vind je pas ver schrikkelijk als je ze niet meer hoeft te doen. En bovendien, het is tegenwoordig zoveel leuker op school dan in mijn tijd! Nu was dit natuurlijk een uitzonderlijke gebeurte nis, maar zo'n toneeltje staat er toch niet voor niks. Guus Kuyer, kinderboekenschrij ver bij uitnemendheid, hield .Moe gaat het met jou? Met mij gaat het goed" (zoals het boek heet) met een speechje ten doop. Hij was er helemaal voor uit de Achterhoek geko men en het had hem tweehon derd gulden gekost. Maar dat vertelde hij later pas. In de restauratiewagen was een (gehandicapt) meisje tegen over hem komen zitten, dat een gesprek met hem had aangeknoopt. Aardig, aan genaam gesprek. Guus ging even naar de WC en liet zijn portemonnee op tafel liggen. Toen hij terugkwam, kwam iemand anders uit de restau ratiewagen naar hem toe en vroeg of hij honderd gulden kon wisselen. Guus keek, en zag dat hij dat niet kon. In Amsterdam stapte het meisje, dat hem liaar naam en adres had gegeven, uit en werd Guus Kuyer aangesproken door de man die had willen wisselen. Hij had gezien (en ook anderen bleken het gezien te hebben) dat het meisje tij denszijn afwezigheid geld uit zijn portemonnee had ge haald. Via die wisseltruc had hij hem daar tactvol op ivillen attenderen. Nu hij nog eens goed keek, miste Guus inderdaad tweehonderd gul den. Hij ging haar achterna (hij kon haar makkelijk ach terhalen), en vroeg of ze geld uit zijn portemonnee had ge haald. Ze ontkende. De om standers drongen erop aan de politie erbij te halen, maar daar had Guus Kuyer geen zin in. „Geluk ermee", zei hij, en ging zijns weegs. Heel goed Het boek van Liesbeth van Len nep speelt in een ziekenhuis, waar Maartje en Maarten (onder meer) op zoek gaan naar een dief die zijn been ge broken heeft. Zo vloeien lite ratuur en werkelijkheid toch altijd weer in elkaar over! .Moe gaat het met jou? Met mij gaat het goed" is daarbij ook nog heel goed, en heel gees tig geschreven, wat je van de werkelijkheid niet altijd zeg gen kunt'. LEIDEN - Het was zaterdagavond in de Leidse Schouwburg een groots feest der herkenning tij dens het jubileumoptreden van de big band van Leidenaar Frits Landesbergen. Enerzijds een herkenning voor de genodigden, die vrijwel allemaal een bepaalde relatie met één van de 20 leden van de big band onderhouden en anderzijds de herkenning van het door Frits Landesbergen en zijn big band ten gehore gebrachte muzikale repertoire. De dames, die er keurig verzorgd uitzagen en de heren vrijwel allemaal in pak bleken zo van de muziek te genieten, dat men voor elk num mer een overweldigend applaus in petto had. Juist door die ami cale sfeer onder de aanwezigen kon de pauze ongewoon lang uitlopen. De band leden voegden zich dan ongedwongen tussen het publiek om meningen te pei len. Dit was eigenlijk strikt een formaliteit, omdat de musici el kaar en hun dirigent zo door en door kennen, dat dit jubileum concert gemakkelijk tot een suc ces kon uitgroeien. Tijdens nummers als 'Love For Sale' (Cole Porter), 'If (Bread), het prachtige 'MacArthur Park' (Jim Webb) en 'One O'Clock Jump' van Count Basie vöör de pauze leek het er soms op, dat een vol ledig bezette Schouwburgzaal naar professionele musici zat te luisteren. De dirigerende inbreng van Landesbergen zelf moet mi nimaal genoemd worden, omdat de bandleden de nummers zo be- heersen dat een coördinatie vöör het orkest eigenlijk achterwege kan blijven. Na de pauze kwam de big band niet onverdienstelijk terug met o.a. de 'St. Louis Blues' (W. C. Handy), 'Early autumn' (Ralfph Burns), 'Chair dance' (een compositie van Rob Ager- beek, die ook het arrangement schreef) en het overbekende 'How high the moon'. Frits Lan desbergen legde vooral veel eer in met de nummer 'Take the A- train' en 'On Greep Dophin Street'. Sfeer was voor de aan vang van dit jubileumconcert al gemaakt door de voorzitter van de contactcommissie van 'Lug- dunum'. Piet Peper, die namens de vereniging ieder bandlid een dubbelelpee met big band mu ziek overhandigde. Een compli ment voor de uiterlijke presenta tie van de big band, die landelijk beslist voor één van de betere bands in het genre door kan gaan. Als zaterdagavond geen sprake was geweest van een jubileum concert zou de kwalificatie 'voor herhaling vatbaar' beslist van toepassing zijn. BERT KOEKEBAKKER Wiesje Bouwmeester AMSTERDAM (ANP) - In het Wilhelminagasthuis in Am sterdam is vrijdagochtend op 69-jarige leeftijd overleden de toneelspeelster Wiesje Bouwmeester. Wiesje (Louisa Maria) Bouwmees ter werd op 28 augustus 1909 in Watergraafsmeer geboren als dochter van de bekende acteur Louis Bouwmeester sr. Officieel debuteerde Wiesje bij het gezel schap van haar vader in 1923 in 'De kleine lord'. Ze speelde veel volkstoneel, ze was verbonden aan de Bouwmeester- revue en twaalf jaar lang maakte ze deel uit van de hoorspelkern, in welke tijd ze 's avonds cabaret deed. In 1952 richtte ze een eigen cabaretgezelschap op. waarmee ze tweemaal een tournee naar In donesië maakte. Voor de tv trad ze onder meer op in "Het spinneweb". Ook in films was ze te zien; zoals bijvoorbeeld in 'Dokter Vlimmen'. In 1974 vierde ze haar gouden to neeljubileum met "het stuk "Vrouw zoekt moordvent". Van haar hand verscheen in 1958 een boekje over haar vader met de ti tel: "De liefste vader en mijn ves te beste Louis Bouwmeester". LEIDEN - In de foyer van de Stadsgehoorzaal kon men kennis maken met het gemengd koor van een bepaald type Engelstali ge school: United World Colle ges. School met twee jaarklassen en een leervakkenpakket dat, met een eigen internationaal in gestelde doelstelling, minstens gelijke tred houdt met de twee hoogste klassen van ons voorbe reidend hoger onderwijs. Het eindexamendiploma wordt door de meeste universiteiten ter we reld erkend. Het koor draagt de naam "Atlantis College Choir". Er bestaan voor alsnog drie Atlantic Colleges: in Zuid-Wales, Vancouver (Canada) en Singapore. In het koor waren 17 nationaliteiten vertegenwoor digd. Nederland door één meisje (Nanette Sjollema), dat dan ook de programmanummers aan kondigde. Heb ik de situatie goed gevat, be stond het publiek uit één man, een getal vermeerderbaar met de echtgenote van de recevent en deze zelf. Toch was de koffieka mer in de pauze gezellig gevuld, denkelijk door koor en gastge- Uiteraard vermeldde het 'pro gramma Folksong, bijeenge bracht uit vier continenten. Ver der gewoon, zoals reizende klas sieke jongerenkoren allemaal hebben, motetten, madrigalen, spirituals. De zangkwaliteit was, ondanks de individueel herken bare stemmen, heel redelijk. Geenszins gedresseerd naar su perieur, waar het hier niet speci- Waardevolle vertoning experimentele films LEIDEN - Onder de titel Film- Road-Show vertoonden za terdagmiddag en -avond eni ge film-makers hun experi mentele films. Het idee om hun films eens in groepsver band te laten zien ontstond vorig jaar en resulteerde toen in een dag van de Nederland se experimentele film. In het afgelopen weekeinde had er weer een dergelijke manifes tatie plaats in het LAK-thea- ter. 's-Middags waren films te zien van o.a. Frans Zwartjes, Paul de Nooyer en Paul de Mol. Tijdens de middagvoor stelling vielen vooral de ani matie-filmpjes van Jacques Verbeek en Karin Wiertz op. 's Avonds sprong eveneens een co-produktie van hen, "Between the lights", er uit, niet in het minst door de knappe swingende relatie van hun beelden en de muziek van Bertus Borgers. Erg fas cinerend waren de produkten van schilder Henri Plaat, die in de jaren dertig stijl prachti ge vervreemde opnamen ver toonde. Evenals Plaat hadden Pachenegger, Perenet en Zwartjes ook verassende dislocatieve en non-logische momenten. Het publiek wist de films over het algemeen wel te waarderen. Zelfs de wat flauwe 'life acts' tussen door, maar dat kwam mis schien omdat er een grote groep bekenden aanwezig was van de Vrije Academie. Toch moet de Film-Road- Show als waardevol bestem peld worden. LOUIS CORNELISSE l&t ëm öêTrrjzeu. zes têséaj uw "ioiPAtEH.carzE Hierop ner sok ween sxieiEM.' Ê&J eenre HMOM •9e5eHBf*irz'jM vuu< 59-Wil f 6etakl<g gebruikte Brutus zyn oog- ^hoeken niet'. U De avonturen van Jommeke Tegenslag Hoe krijgen we die gladde s palingen beet y I Ik ga mijn licht GoedFlipL nog eene opsteken Vij keren maar in de ambassadeweer naar Ik hoop dat mijn snoesje er nog is Enne ...nuik er aan denk, die geheimzinnige heren hebben ze al een bewijs gevonden EIERDESSERT Een warm, ouderwets nagerecht. Klop drie extra dooiers en klop de overblijvende twee ei witten met een snufje zout stijf. Verkruimel vier bitterkoekjes zo fijn mogelijk. Hak een volle eetlepel geschaafde of gewoon gepelde aman delen zo fijn mogelijk. Voeg aan d( bitterkoekjes amandelen, een eetlepel citroensap, een theele- theelepel sinaasappel rasp, een afgestreken theelepel kaneel, een eetlepel oranjebloe semwater of eventueel rozewater (beide bij de drogist verkrijgbaar) en een volle eetlepel poe dersuiker. Roer alles vooral energiek door el kaar. Schep er als laatste luchtig de stijfgeklopte daarbij niet meer dan absoluut noodzakelijk is. Schep het mengsel in een beboterde vuurvas te schaal en zet deze - zonder deksel - in een tamelijk hete oven tot de eieren nét gestold maar nog wel zeer voch tig zijn. Strooi er poe dersuiker over. WINA BORN Leidse bioscopen LUXOR: "Foul play", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur, a.l. CAMERA: "The streetfighter", do. t.m. zo. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. "Breakout", ma. t.m. woe. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Ongevallendienst -ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) fiek om te doen is. Een geselec teerde groep na de pauze van elf leden trof wel door een zeer deli cate toon kleur en volstrekte ho mogeniteit. De gitaarsolo's (Preludes van Villa Lobos) van de Engelse school jongen Brian Noyes getuigden van voorbeschikking door het volkomen evenwicht in de com ponenten en verhoudingen, die de klassieke vakbeoefening ver langt. KEES VERHOEF LIDO 2: "Exit 7", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 3: "Een vrouw als Eva", da. 7.00 en 9.15 uur, ma., di., do. en vr. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Tom en Jerry", za. en woe. 2.30, zo. ook 4.45 uur. STUDIO: "Interiors", da. 7.00 en 9.15 uur, ma., di., do. en vr. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Bambi", za., zo. en woe. 2.30, zo. ook 4.45 uur. TRIANON: "Straight time", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Superman", woe., za. en zo. 2.00 uur, zo. ook 4.15 uur, al. REX: "Waarom doe je het?", da. 2.30, 7.00 en 9.15 zo. ook 5.00 uur. 16 jr. Nachtvoorstelling: "Heerlijk snoep goed", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1 en 2: "Superman", da. 1.30,6.30 en 9.15 uur, zo. ook 4.00 uur, a.l. Nachtvoorstelling Euro 1: "Superman", za. 12.15 uur, a.l. Nachtvoorstelling Euro 2: "Shaft'za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Dr. Zjivago", da. 1.30 en 8.00 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: "Lennie", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "Exit 7", da. 1.45 (beh. za. en woe.), 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 Kindervoorstelling: "Dik Trom", za. en Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "High anxiety", do. 8.00, vr. 7.00, za. 4.00 en 7.00 uur, zo. 4.00 en 6.15 uur, al. "Midnight cowboy", vr. en za. 9.15 uur, zo. en ma. 8.45 uur, di. en woe. 8.00 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Alleen op de we reld", za. en woe. 2.15 uur, zo. 2.00 uur. Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur. 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 u (alleen voor de echtgenoot) v 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 ui Babyshow en avondbezoek. Kinderafdeling: dag. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders en grootouders). Dag. van 14.30-14.45 uur en van 18.30-18.45 uur. }ezoek aan ernstige patiënten.w voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou- Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). Ut leuius 26 maart 1979 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Op Sicilië is een bende roovers des avonds de woning binnen gedrongen van de rijke familie Libianchi te Pollina, een ge meente van tweeduizend zielen. Zij vonden bij den heer des hui zes en zijn beqde zonen meer te genstand dan zij hadden ver- wacht en op het hooren van een aantal schoten kwamen boven dien de buren opdagen. De roo vers vluchtten en, hoewel een hunner gewond was, ontsnap ten allen aan de bewoners, die hen achterna zetten. Van de po litie was niets te bespeuren. - Te Nieuw-York is een persoon vermoord op aanstoken van bloedverwanten, ten wier gun ste hij zich bij eene levensverze- keringbank ten bedrage van 300.000 dollars had doen in schrijven. De twee moordenaars hadden de belofte gekregen ie der 1500 dollars te zullen ont vangen, indien zij de daad ten uitvoer zouden brengen. Alle schuldigen zijn gevat. - In een brief uit St.-Petersburg aan de "Kreuz-Zeitung" wordt gemeld, dat bij de ontdekking der geheime drukkerijen, waar pamfletten tegen het tsaristisch bewind werden gedrukt, o.a. negen officieren zijn gevangen genomen, allen behoorende tot het wapen der artillerie en één zelfs van de keizerlijke garde, wier medeplichtigheid aan re volutionaire woelingen boven allen twijfel verheven schijnt te zijn. Vijftig jaar geleden: -Te Pamassees in den Ameri- kaanschen staat Pennsylvania zijn tengevolge van een mij- nontploffing 300 mijnwerkers ingesloten. Uit de mijn sloegen geweldige vlammen en enorme rookwolken bedekten de geheele omgeving. Hulpploegen slaag den erin de meeste ingeslotenen te reddenmaar er zijn naar alle waarschijnlijkheid 46 dooden en 9 vermisten te betreuren. Vele geredden lijden aan ernstige gasvergiftiging. Dat nog zoov- elen gered konden worden is te danken aan het feit, dat er nog een tweede ingang bestond, waardoor de reddingsploegen snel ter plaatse waren. Boven dien wisten velen nog een ouden gang te bereiken, vijf mijlen van den hoofdgang, waardoor zij zich veilig konden stellen. /MAAF^chalk WAT £>TA PAA12 noö HOOtZ Jg MIST WAT ze. scHZeeuw&b* K /MPg aak- V. VAL j W£<3M£TP£ KON/NO 1 W£3 M£T P£ KON/N /'KAUM enjvEMü vogrPlaat 6 Ss* «ust; £H... IK AIOET MUM KÖNIMG <3£HOOC- ZAMgM...MAA(? I we 15 MUM u me-z

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23