Bayern in goede doen: 7-1 zege UVS loopt met gemak langs DHS Kortsjnoi nummer één in Lone Pine Kees Koemans brengt Oranje nog net naast Pools rugbyteam6-6 VVSB werkt zich wat uit de gevaren-zone 1 111 indoor-schaatsploeg VAN DEN BERG TWEEDE IN OSS MAANDAG 26 MAART 1979 SCHIEDAM - Het (gelukkige) bezit van lichtvoetige talen ten heeft UVS bij DHS een 0-2 overwinning opgeleverd. Op het loodzware veld kwa men de Leidenaars met name in de tweede helft zoveel be ter uit de voeten dan de over wegend bonkige Schiedam mers dat de uiteindelijke zege nog een magere afspiegeling was van de krachtsverschil len. Dat was dus andere koek dan de eerder dit seizoen gespeelde krachtmeting tussen beide clubs, die na veel trammelant in een 2-2 deling eindigde. "Ik vond DHS ditmaal wat berus tend", verklaarde trainer Ge rard Désar na afloop. "Ik had veel meer van deze ploeg verwacht". Zijn collega Rob Jacobs, volgend jaar trainer van de Rotterdamse eerstedi- visieclub Excelsior, stelde echter dat DHS echt niet veel meer kon dan het in de partij tegen UVS toonde. De Schie dammer verzuchtte: "Ieder een heeft nu toch kunnen zien dat DHS veel te zwak is voor de hoofdklasse. Dit is voor ons een leerzaam jaar, maar volgend seizoen speelt DHS weer gewoon in de eerste klasse". Jacobs sloeg met deze uitspra ken de spijker op de kop, want wat DHS gistermiddag tegen UVS liet zien was dui delijk niet van hoofdklasse niveau. De ploeg legde een „We zijn te zwak voor hoofdklasse schromelijk gebrek aan con ditie aan de dag en etaleerde een zeer eenzijdig spelpa- troon waardoor het met en kele invallers uitkomende UVS eigenlijk nauwelijks in moeilijkheden kwam. De op stelling van de blauwwitte ploeg kende wat veranderin gen ten opzichte van de vori ge weken. In de defensie was Hans Kruit als laatste man (Koos Hannaart was door een knieblessure afwezig) gepos teerd, terwijl het trio Piet Mieremet (als vervanger voor de geschorste Henskens), Henk Zandbergen en Hans Neuteboom de Leidse ach terhoede completeerden. Hans Kruit toonde zich een waardige ramplagant van Hannaart door een foutloze wedstrijd te spelen en in goe de samenwerking met Hans Neuteboom DHS spits Piet Roozen (topscorer van de hoofdklasse) aan banden te leggen. Hans van Leeuwen startte als linkermiddenvel der maar werd in de tweede helft toch weer naar zijn oude stek, de linksbuitenplaats, gedirigeerd. Daar kwam de Leidenaar veel beter uit de voeten, want uit zijn voorzet stelde Mario Faber in de gele genheid 0-1 in te tikken ter wijl een solo van Van Leeu wen zelf een beslissende 0-2 betekende. Al in de eerste minuut had UVS op voorsprong kunnen ko men. Theo van Seggelen mocht frank en vrij oprukken tot aan de vijandelijke zes tienmeterlijn. De Leidenaar mikte evenwel te onzuiver. Voorlopig bleef het tot aan de pauze bij dit wapenfeit omdat DHS de Leidse voorwaartsen verder in toom wist te houden en zelf enige malen probeerde de Leidse defensie te ontre gelen. Tot tweemaal toe slaagde de Schiedamse formatie erin de Leidse afweer in verwarring te brengen maar in het eerste geval bracht Henk Zandber gen redding op de doellijn (inzet van Piet Roozen) en het in het laatste geval kwam de paal (inzet van Marcel van der Ven) UVS te hulp. De Leidse formatie had dus op dat mo ment niet over gebrek aan geluk te klagen. UVS had ook in die fase het beste van het spel, maar wist zich geen sco ringskansen te creëren. Hans van Leeuwen bracht in de tweede helft de oplossing. In de 51ste minuut suisde Van Leeuwen langs zijn directe bewaker en lepelde het leder accuraat voor de voeten van de insprintende Faber, die niet verzuimde genadeloos uit te halen (0-1). Die tegen slag kwam de thuisclub niet meer te boven want mede door het uitvallen van verde digers Hennie Sla en voor stopper Jan Kerkhof bleef er helemaal niets meer van het elftal over. Spits Piet Roozen probeerde met wat trek en duwwerk nog wat verwarring te scheppen, maar Hans Neu teboom en Hans Kruit gaven de 32-jarige Schiedammer weinig kans. Theo van Seg gelen leek UVS in de 58ste minuut op een definitieve 0-2 voorsprong te zetten. De be snorde blauwwitter soleerde knap door de Schiedamse de fensie maar verzuimde de laatste hindernis, doelman Jos Sparla, te nemen. Hans van Leeuwen deed het toen vijf minuten later maar zelf. Knap weggestuurd door Bert Kort ondernam hij een lange rush en zette iedereen die op zijn weg kwam voor schut (0-2). UVS geloofde het daar na wel en liet DHS maar be- gaan met aanvalsacties, die door een gebrek aan inzicht bij voorbaat gedoemd waren te mislukken. ROB ONDERWATER LEIDEN - Dankzij een nuttige 1-2 overwinning heeft WSB zich wat uit de gevaren-zóne van de derde klasse gewerkt. Delfia was het slachtoffer. De twee mid denmoters Van Nispen en Hille- gom hielden elkaar in het onder linge treffen keurig in evenwicht: 1-1. Delfia-WSB 1-2. Na een ope ningsoffensief van Delfia nam WSB het heft in handen, wat re sulteerde in een hard schot van invaller Nico Immerzeel dat maar net werd gestopt. WSB bleef de betere ploeg en dat kreeg in de 22ste minuut ook in de score ge stalte. Een hoekschop werd door Albert van der Burg via een Delfia-ver- dediger verzilverd. Pal na rust kwam Delfia vrij onverwachts nog langszij. De eerste aanval in de tweede helft werd door John de Wit met een doeltreffend schot afgerond. Een tegenvaller waar WSB zich vlot over heen zette. Drie minu ten later bereikte een pass van Nico Immerzeel ploeggenoot Al- bert van der Burg, die de Noord- wijkerhouters andermaal aan de leiding hielp. Delfia was niet bij machte nog iets terug te doen. Van Nispen-Hillegom 1-1. Hille- gom mocht Martien van Eede achteraf dankbaar zijn. Als de speler van de ploeg uit De Zilk vijf minuten voor tijd bij een stand van 1-1 iets minder non chalant te werk was gegaan, wa ren de Hillegommers puntloos naar huis gekeerd. Van Eeden slaagde er in om na twee spelers en de keeper te zijn gepasseerd voor een leeg doel naast te schie ten. Van Nispen had in de tiende mi nuut van de eerste helft de leiding genomen. George van Haasteren ving een verdwaalde bal op, schoot gehinderd door een te genstander in en had het geluk dat de bal door een hobbel zoveel effect mee kreeg dat de Hille- gom-doelman kansloos was. Overigens wel een verdiende voorsprong want Van Nispen was in die eerste helft de betere ploeg. Na de pauze kwam Hillegom echter goed terug. In de 25ste minuut was het John van der Velden, die de Hillegommers, dan ook naast Van Nispen bracht. Mede door de misser van Van Eeden, bleef het daarbij. Voetbal in buitenland DEN HAAG (GPD) - Ondanks de stroom negatieve berichten uit de gelederen van Bayern München was de ploeg dit weekeinde weer eens in staat om als „vanouds" te schitteren. Borussia Mönchen Gladbach werd op eigen veld volkomen weggespeeld. De einduitslag reikte maar liefst tot 7-1. De 3-0-overwinning van de FC Kaiserslautern op Fortuna Düsseldorf- ook niet gering - viel hierbij enigszins in het niet. Li verpool en Gijon, de respectieve lijke lijstaanvoerders van Enge land en Spanje, lieten dit week einde weer geen steek vallen. Li verpool won met 2-0 van Ipswich Town en Gijon zegevierde even eens met 2-0 over Valencia. West-Duitsland De supporters van Bayern Mün chen moeten de laatste tijd van de ene verbazing in de andere zijn gevallen, zowel positieve als ne gatieve. De enige positieve ver richting van Bayern kwam zater dag tot stand. Aartsvijand Borus sia Mönchen Gladbach werd op eigen veld te kijk gezet. Borussia werd door Bayern naar een 7-1- afgang gespeeld. Rummenige (driemaal raak), Janzon (twee), Niedermayer en Schwarzenbeck waren de beulen die de executie ten uitvoer brachten. Via Amrath redde Borussia nog wel zijn eer. Eigenlijk valt deze grote overwin ning van Bayern München uit de toon bij voorgaande wedstrijden (4-0 verlies op eigen veld tegen Arminia Bielefeld en 0-0 tegen het onderaan staande FC Nürn- berg). Die slechte resultaten zul len zeker beïnvloed zijn geweest door de moeilijkheden binnen het Beierse bestuur. De ruzies begonnen al aan het begin van deze competitie. De Hongaarse trainer Lorant zette toen vedetten als Honess, Kapelmann en Jol zonder uitleg op de reservebank. Een reden voor Uli Honess om een andere club te zoeken (dat werd FC Nürnberg). Maar Lorant kreeg het allengs moeilijker; de resultaten bleven uit en de spelers, met uitzonde ring van Gerd Müller, wezen met een verwijtende vinger naar hun trainer. Een reden voor voorzitter Neudecker om Lorant „voorlo pig" op non-actief te zetten. Zijn landgenoot en hulptrainer Pal Csernai nam de training waar. Maar toen ging ,,der Bomber" dwarsliggen. Müller noemde Csernai een „trainer van niets", waarop de trainer op zijn beurt Müller in de wedstrijd tegen Ein- tracht Frankfurt voortijdig uit het veld haalde. Müller was bui ten zinnen en nam op staande voet ontslag. Geen ramp, want de als manager teruggekeerde Uli Honess zal voor een vervanger De Duitse voetbalbond heeft stel ling genomen tegen de activitei ten in Duitsland van een bemid delingsbureau uit Liechtenstein, dat een winstgevende handel in voetballers is begonnen. Het bureau in Liechtenstein wil ruim zes miljoen gulden investe ren in Duitse voetballers. Met dit geld worden spelers op gunstige condities weggekocht bij finan cieel zwakke verenigingen. De spelers ondertekenen een con tract bij de firma, die als een soort uitzendbureau de spelers voor een aantrekkelijke prijs 'ver huurt'. Meestal betekent dit, dat de spelers naar Amerika gaan. De UEFA, de Europese voetbalu nie, heeft enige tijd geleden op aandrang van de Duitse voetbal bond het bemiddelingsbureau een licentie geweigerd. Volgens het Duitse persagentschap DPA zouden al 150 spelers bij het bureau 'onder contract' staan. zorgen. Zijn broer Dieter, mo menteel nog spelend voor Stutt gart, vindt hij de juiste man voor de plaats in de spits. Enkele weken later werd Lorant alsnog ontslagen. Dat was een gevolg van zijn uitlatingen in het blad Bild over het reilen en zeilen bij Bayern München. De positie van Csernai wordt hierdoor ech ter niet sterker. Vorige week werd de Hongaar de straat opge schopt voor de Oostenrijker Max Merkel. Namens de spelers schreef doelman Sepp Maier ech ter een brief naar het bestuur, dat zij - de spelers - niet onder Mer kel wilden trainen. Vandaar dat Csernai nog steeds de training leidt. Maar het zal niet lang duren of Csernai zit opnieuw op de stoep. Dit zal hem echter niet meer door voorzitter Neudeckei worden meegedeeld. Uit het weei ontslaan van Merkel heeft hij zijn conclusies getrokken en is opge stapt. Ook Maier heeft nadelen van zijn brief aan het bestuur. Het schijnt dat bondscoach Jupp Derwall Maier niet in de selectie heeft opgenomen wegens die brief. Neudecker en Derwall zijn namelijk goede vrienden. Spanje Gijon blijft nog steeds de Spaanse ranglijst aanvoeren. Dat mag opmerkelijk heten, want Gijon is maar een klein clubje. Pas twee jaar geleden promoveerde Gijon naar de hoogste afdeling, pakte doen direct de vijfde plaats (die recht geeft op Europees voetbal; en staat nu al enkele weken op de eerste plaats. Het veel kapitaal krachtiger Valencia moest des ondanks het onderspit delven te gen Gijon. Mario Kempes kon zijn ploeg niet van een nederlaag van 2-0 afhouden. Het verschil met de Koninklijke Real Madrid blijft echter maar één punt. Het grote Real won ternauwernood van Huelva 12-1). Engeland Wie kan nogwoorkomen dat Liver- ïrA mmrn*A ijfpiMiif MiMjiiiBijiM £1 jbI Hansi Müller scoort één van zijn pool zich de landstitel toeëigent? Ondanks de scheve verhoudin gen in de league, die ontstaan zijn door een reeks van afgelaste wedstrijden, lijkt Liverpool on stuitbaar. Ditmaal was Ipswich Town het slachtoffer van de Li- verpoolse aanvalsgolven: 2-0. Enkele weken terug traden beide clubs al tegen elkaar aan. Dat was voor de FA-Cup (de beker) en ook toen was Liverpool de sterkste (1-0). Nu kon Ipswich, met Muh- ren en Thijssen in de gelederen, opnieuw geen gunstig resultaat uit de wacht slepen. Ipswich moest ver terug in de verdedi ging, waar het niet bij machte was de Schotse international Kenny Dalglish af te stoppen. Dalglish, die in honderd wedstrijden pre cies vijftig maal raak schoot, te kende in de eerste helft voor de openingstreffer. Oud-Ipswich- speler David Johnson maakte het karwei verder af: 2-0. DEN BOSCH - De nationale short- trackploeg, voor het merendeel bestaande uit rijders uit de Leid se regio, heeft zaterdag in Den Bosch de interland tegen België niet winnend kunnen afsluiten. De Belgen zegevierden op alle drie de afstanden, de 500, 1000 en de 3000 meter met aflossing. De einduitslag was 105 punten voor de Belgen en 94 punten voor Ne derland. Met deze overwinning namen onze schaatsenrijdende zuiderburen revanche voor dit eerder dit jaar in Brugge geleden nederlaag. Na de 1000 meter was de stand tus- V S-Roodenburg naar dinsdag LEIDEN - De voetbalwedstrijd Rijnsburgse Boys-Texas DHB voor het Zilveren Molentoernooi wordt niet op dinsdag, maar op donderdag a.s. gespeeld. De plaatselijke derby tussen hoofd klasser UVS en eersteklasser Roodenburg verschuift hierdoor 'van donderdag naar dinsdag. Beide wedstrijden worden ge speeld op het terrein van LFC en beginnen om 20.00 uur. sen België en Nederland zater dagmiddag nog vrijwel in even wicht, 83 punten voor België en 81 voor Nederland. Op de 500 me ter sloegen de Belgen evenwel hun slag en zetten hun opponen ten op een niet meer te overbrug gen achterstand. Ook de sleute- 'lafstand, de 3000 meter met aflos sing, werd een Belgische aange legenheid doordat het Neder landse A-team niet in z'n geheel op de been kon blijven. Zo ging de Amsterdammer Jan van der Hoorn op deze afstand door een foute wissel onderuit en brak daarbij vermoedelijk zijn duim. Neerlands beste indoor schaatsen rijder van dit moment, de Voor schotenaar Arie Ravensbergen, wijt de onverwachte nederlaag tegen de Belgen aan de slechte kwaliteit van de Bossche ijspiste. Ravensbergen: "Vanwege het slechte ijs kwamen wij er met on ze betere techniek niet aan te pas. Wij zijn echte glijers en de Belgen meer klauwers, dus die waren za terdag duidelijk in het voordeel. Het zou beter zijn wanneer er voortaan geen interlands meer in Den Bosch verreden worden want die Belgen schaatsen daar gewoon een thuiswedstrijd. Voor ons was het een zinloze lange trip". OSS - Bij de open Nederlandse kampioenschappen teakwon-do is de Leidenaar Gerard van den Berg als tweede geëindigd. De eveneens uit Leiden afkomstige Fred Otto legde in de klasse tot 60 kilo beslag op de derde prijs. In Oss slaagde de Leidse teakwon- do leraar er niet in om zijn titel te prolongeren. Na vier gewonnen partijen ontmoette Van den Berg in de finale zijn grote rivaal Hans Brugmans. Na een gelijkopgaan- de strijd wees de jury de Bos schenaar tenslqtte aan als de winnaar waarmee Van den Berg zijn titel kwijtraakte. Op 27 mei krijgt de Leidenaar een kans om revanche te nemen, want dat wordt in de Vijf Meihal het Ne derlands kampioenschap gehou den. Clubgenoot Fred Otto deed het in Oss ook erg goed, maar kwam uiteindelijk net iets tekort om de finale te bereiken. In dit veld van 180 teakwondo's toch een goede prestatie. (Van c i sportredactie) HILVERSUM - Voor het eerst is het Nederlandse rugbyteam erin geslaagd Polen van de winst af te houden. En toch was de coach van Oranje, Denis Power, aller minst tevreden over de verrich tingen van zijn équipe. De onte vredenheid van de Brit was te recht, Nederland had, indien er met meer overleg was gespeeld, het vriendschappelijke duel in het Gemeenschappelijke Sport park te Hilversum naar zich toe kunnen trekken. Desondanks is het behaalde 6-6-gelijkspel geen onverdienstelijk resultaat. Zeker niet als men bedenkt dat de for matie onder aanvoering van Pie- ter Paul (Roosendaal) enkele be langrijke pionnen moest mis- Met name de scrumhalf Vincent Triebert werd gemist. Hij is de man die de beslissingen neemt indien Nederland een scrum krijgt toegewezen. Triebert van de Haagse Rugby Club kampt echter met een spierblessure aan het bovenbeen en werd vervan gen door Ted Taffijn van AAC uit Amsterdam. Taffijn speelde minder overtuigend, waardoor er in sommige situaties nogal wat onrust ontstond binnen de gele deren. Zo won Oranje zelden de scrum na in worp van eigen man. en daar was trainer Power met name erg ontevreden over. Po wer: „We hebben zeven keer een eigen bal in de scrum verloren en dat is erg veel. DJ AT IS ONS TEGEN Schotland niet eens overkomen. Met zo'n ervaren hooker als Jan Schaap (Den Haag) vind ik dat onbegrijpe lijk". 3ower vergeet echter een ding: Triebert is een teamgenoot van Schaap en deze twee Oranjespe lers zijn geheel op. elkaar inge speeld. Voor Schaap was het wegvallen van Triebert dan ook duidelijk een handicap. Een tweede Hagenaar, die wegens tijdgebrek niet kwam opdagen, was de laatste man Theo Oort wijn. Zijn positie werd ingeno men door de Amsterdammer Cor Zwitser, voorheen fungerend als flyhalf. De meest getalenteerde rugbyspeler van Nederland ac teerde in de beginfase van de con frontatie met de Polen verre van zeker en kwam in het tweede ge deelte pas beter in zijn spel. De plaats van de Zwitser werd over genomen door de Hilversummer Chris Schroder, die als flyhalf vaak afhankelijk is van hetgeen Taffijn doet. Mede door het mati ge samenspel van dit duo ging het er af en toe zeer chaotisch toe bij Nederland. Polen, dat uitkomt in de A-poule (Europese competitie) en zijn tournee door West-Europa in Hilversum afsloot, liet het initia tief over aan de opponent, die in de beginfase van de ontmoeting niettemin op eigen helft werd te ruggedrongen. Kruszinski zag zelfs na zeven minuten reeds kans de score te openen, nadat de debutant in de driekwart-lijn van Oranje, Ruud van Dam (West- Friesland), obstructie had ge pleegd. De strafkick, vlak voor de palen, was haast niet te missen: 0-3. Vijftien minuten later scoor de de Pool opnieuw, nagenoeg vanaf dezelfde plek: 0-6. Puntenscoren via strafkiGks is te kenend voor de onmacht, dat gold niet alleen voor de Polen. Het baltransport in de Neder landse driekwart-lijn verliep af en toe best aardig, maar het le verde toch te weinig terreinwinst op. Daar kwam bij dat de Neder landse scheidsrechter Knoop uit Amsterdam het niet zo nauw nam met de buitenspelregel, wat vooral voor Nederland nadelig uitviel. Ruim duizend toeschou wers moesten tot 17 minuten-na rust geduld oefenen, want toen viel er pas een tegenscore te be jubelen. Eerste-rijer Cees Koe mans, van het Leidse DIOK, mocht vanuit riante positie mik ken en scoorde via de paal 3-6. Acht minuten daarna kwam Ne derland bijna op voorsprong, maar de Poolse verdediging wist toch op wonderbaarlijke wijze een try te voorkomen. Het zag er na de afgeslagen aanval ook niet meer naar uit dat Pieter Paul en de zijnen alsnog iets aan de stand zouden kunnen veran deren. Toch kwam het zover. Scheidsrechter Knoop trok ruim vijf minuten blessuretijd bij, om dat de Pool Hirszler (vervanger Stafiolek) kort voor tijd na een botsing met Schroder een her senschudding had opgelopen en van het veld moest worden ge dragen, en in die extra tijd scoor de Koemans opnieuw: 6-6. NEW YORK (Reuter) - In Lone Pi ne, een plaatsje van 12.000 inwo ners in Californië, gaat zondag één van de grootste toernooien ter wereld van start. Het jaarlijkse evenement, dat alleen open staat voor internationaal erkende schakers en hooggekwalificeerde junioren, heeft op een totale be zetting van 50 spelers niet minder dan 26 grootmeesters. De Ne derlandse afvaardiging bestaan de uit Ligterink Ree, Sosonko, Van der Wiel, Van der Sterren en Böhm levert er daarvan één, na melijk Sosonko. Eerste geplaatst is de statenloze Viktor Kortsjnoj. Het is mogelijk dat de twee afgevaardigden van de Sowjet-Unie Wladimir Tsesj- kowski en Oleg Romanisjin zich zullen terugtrekken, als zij tegen hun vroegere landgenoot moete- uitkomen. Maar gezien het grooi. aantal deelnemers bestaat de kans, dat zij elkaar niet zullen ontmoeten. Ook de winnaar van vorig jaar, de Deen Bent Larsen, zal van de partij zijn. Het prijzen geld is opgetrokken tot 45.000 dollar, waarvan 15.000 bestemd is voor de hoofdprijs. Dit is de grootste geldprijs voor enig schaakevenement met uitzonde ring van het wereldkampioen schap. PAARDESPORT - Johan Heins met Romeo is afgelopen week einde tijdens het Chio in Antwer pen als vierde geëindigd in een internationale A-springwed- strijd. De Westduitser Fritz Lig- ges won. ZWEMMEN - Tijdens de Neder landse zwemkampioenschappen voor gehandicapten zijn afgelo pen weekeinde vier wereldre cords gebroken. De nieuwe re cords kwamen op naam van Jac ques Bakx op de 100 meter schoolslag (2.23.9), Mieke Ep- pingbroek (100 meter schoolslag 1.49.4), Mirjam Sanders (100 me ter rugslag 2.12.1) en Gerard van Vliet (400 meter vrije slag in 5.59.8).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15