Droomsucces ij shockevteam het te ne SCOREBORD „Het onmogelijke is bij ijshockey mogelijk" Krol zegt af voor Oranji .SÉsSfteRêi Oranje glijdt A-poule binnen door winst op DDR Topscorers MAANDAG 26 MAART 1979 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT EREDIVISIE Ajax-Utrecht 6-1, Den Haag-Volendam 2-1, Haarlem-Feyenoord 1-1, NEC- NAC 0-0, AZ-Roda JC 8-1, PSV-VW 2-0, Go Ahead-Vitesse 4-0. GALATI (ANP) - De vreugde kende geen gren zen. Tegen het onver slaanbaar geachte Oost- Duitsland zette het Ne derlands ijshockeyteam zaterdag in de finale van het B-kampioenschap een achterstand van 0-3 om in een winnende voorsprong van 4-3 en promoveerde daarmee voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse ijshockey naar de A-poule. Na de Olympische kwalificatie het tweede grote succes in één week tijd. In twee jaar is Nederland vanuit de onbetekenende C-groep opge marcheerd naar het milieu waar de titels worden verdeeld. De twaalf opeenvolgende Oranje successen bij het wereldkam pioenschap werd zaterdag voor 5200 enthousiaste toeschouwers in de Patinoar ijshal van het Roemeense Galati uitgebreid met een dertiende waarvan coach Westberg na afloop alleen maar kon zeggen, dat hij ervan had ge droomd. Trouwens wie niet. Al was dan het succes niet het resul taat van dromen, maar van kei hard werken van de gehele ploeg. Niet te kloppen "Dit team is niet te kloppen". Zo hoog schatte Westberg voor de finale de Oostduitsers in. De DDR had de vijf voorgaande hin dernissen met een overtuigende vanzelfsprekendheid genomen. Ook in de eindstrijd leken zij bij een voorsprong van 3-0 onaan tastbaar. Maar op het moment dat de Oostduitsers zich al zeker waanden van terugkeer in de hoogste ijshockey-afdeling, sloeg Nederland terug. Het publiek dat de avond tevoren de Nederlandse spelers bij de ontmoeting tegen Roemenië nog had uitgefloten, koos partij voor de gedoodverfde verliezers. Captain Larry van Wieren verklaarde: "We gingen het ijs op met de gedachte, we maken er het beste van. Zoals we dat ook in december tegen de Russen hebben gedaan." Nederland begon de wedstrijd met een handicap. Göbel, die later zou worden uitgeroepen tot de beste doelman van het toernooi, moest met een blessure aan de kant blij ven. In zijn plaats speelde John de Bruyn. Die wissel leek in de aanvangsperiode fatale gevolgen te hebben. Binnen tien minuten stonden de Oostduitsers op 2-0. Kuhnke en het jonge talent Ra- dant waren de makers van de doelpunten. De wedstrijd leek beslist. De Heer, De Cloe en Van der Broek begingen overtredin gen, waarvoor de goed leidende Rus Grigoijev ze naar de straf bank verweer. De Oostduitsers waanden zich toen al kampioen. Zij verzuimden echter door te drukken. Tilburg-aanvaller Van der Broek: "Wanneer zij op dat moment (halfweg de eerste pe riode) nog een goal hadden ge scoord, waren wij er niet meer bovenop gekomen". Direct na aankomst op Schiphol droeg Jack de Heer de wereldbeker in triomf rond. Corkie de Graauw (links met baard) kijkt instemmend toe. Zoals het nu ging kon coach West berg zijn instructies voor de tweede periode een hoopvolle toon in zijn stem leggen. De Zweed liet het daar niet bij. Hij haalde zijn zvyakste verdedi gingslijn Bakker (deze was nog steeds gehinderd door een in de competitie opgelopen blessure) en Hille definitief van het ijs en ruilde in de aanval Huizinga en De Bruyn voor de stevige reser ves Klooster en Tooren, die zich de hele week op de bank hadden zitten verbijten. Het liep daar door iets beter. Corcky de Graauw was dichtbij een treffer, maar zag zijn inzet van de doellijn weggehaald. Onverwacht maakte Oost-Duitsland 0-3. Slapke schoot vanaf afstand allerminst slap in en De Bruyn, met een stopspercentage van ruim 90 procent één van de beste doel- verdedigers van het toernooi, was kansloos. Ook die tegenvaller in casseerde Oranje zonder te capi tuleren. De moed kwam er weer helemaal in, toen de Graauw in de 34ste minuut na een foutje van Bielas attent reageerde op een voorzetje van Berteling (1-3). Westberg gebruikte de pauze voor de laatste periode voor enige pep talk. Jack de Heer, die te horen had gekregen, dat hij topscorer van het toernooi kon worden, trok het zich aan. In de 42ste mi nuut schaatste hij ineens langs twee, drie Oostduitse verdedi gers. Het belang van de ploeg ging hem boven het eigen belang. Hij gaf een voorzetje, waaruit Jansen 2-3 maakte. Vanaf dat moment was er ineens sprake van slijtage in de Oostduitse ploeg. Dietmar Peters, Patschinki en Reiner Peters gingen in de per soonlijke duels ten onder. Oranje ging het spel controleren en de acties in de richting van het doel van de twintigjarige Schemeiszer werden brutaler. In de 46ste mi nuut was het weer een combina tie tussen De Heer en Janssen, nu bekroond door De Heer, die de stand gelijktrok: 3-3. Voldoende voor promotie naar de A-groep. Maar Jack de Heer was nog niet tevreden. Eén treffer erbij en hij zou alleen bovenaan de lijst van topscorers komen. In de 55ste minuut zette hij een drietal Oost duitse verdedigers ojf het ver keerde been en scoorde 4-3. De hele ploeg stormde vanaf de bank het ijs op om in de vreugde te de len. "Ik kan het nog niet gelo ven", aldus de Heer na afloop. Na de Olympische kwalificatie was ook de promotie naar de A-groep een feit. Roemenië werd derde door een 3-2 zege op Noorwegen. Zwitserland versloeg Oostenrijk (7-2) en werd vijfde. Japan klopte Denemarken met 11-4. Twee Nederlanders werden na af loop gekozen in het z.g. all stars team. Het waren doelman Göbel en Jack de Heer. Het team werd als volgt samenge steld: Göbel, Frenzel (O.Dld), Cunningham (Oos), Peters (O.Dld), Wakabayashi (Jap), en De Heer (Ned). SCHIPHOL (GPD) - De klok leek negen maanden teruggedraaid. De begroetingstaferelen die het nationale 'ijshockeyteam gisteravond op Schiphol na de behaalde wereldtitel in de B-groep in het Roemeense Galati ten deel vielen, hadden verdacht veel weg van het ceremonieel rond het Nederlands voetbalelftal na terugkomst uit Argentinië. Drie duizend ijshockey-enthousiasten lieten op de nationale luchthaven om het hardst („Holland heeft de Wereldcup") hun waardering blijken voor de prestaties van hun favorieten. Lofzangen die de volgelingen van coach Hans Westberg gretig inhaleerden. Heerenveen-speler Jack de Heer kon zijn eigen ogen niet geloven toen hij al dat enthousiasme aanschouwde. „Dat is toch logisch", aldus de top scorer van Galati. „Iedereen, dus ook ik, had op niet meer dan de vierde plaats gerekend. Nu we wereldkampioen zijn geworden, lijkt wel of heel Nederland op de been staat". Een constatering die Amsterdam-speler Corkie de Graauw ertoe verleidde om wat cynisch op te merken dat „we al die 'support' al driejaar eerder hadden moeten krijgen. Nu we de hoofdprijs hebben gepakt, wil ieder een erbij zijn. Als het slecht gaat, hoor je slechts kritiek, krijg je alleen maar te horen dat we ons zo slecht hebben voorbereid". Lachend: „In ieder geval ben ik niet bang voor die A-poule. We hebben nu twee jaar de tijd om ons degelijk voor te bereiden". De Zweedse bondscoach Hans Westberg wilde nog niet zover vooruit denken. „Laten we ons in eerste instantie maar op de Olympische Spe len van volgend jaar, in Lake Placid, concentreren. Dat is nu het belang rijkste. Met deze ploeg van geweldige knapen hebben we de mogelijk heid om dit succes uit te bouwen. Maar dan is het wel nodig dat de clubs en ijsbaandirecties aan de voorbereiding van die spelen meewer ken". IJshockey-bondsvoorzitter Fred Schweers heeft er goede hoop op dat de wensen van Westberg in de komende maanden gerealiseerd zullen wor den. „Het NIJB-bestuur heeft altijd goed met de clubs kunnen samen werken. We gaan met de clubs spoedig rond de tafel zitten om over een aangepaste competitie te praten In elk geval moet het NOC ons voor iO april uitsluitsel geven of we werkelijk naar Lake Placid mogen gaan. We hebben ons dan wel voor die spelen gekwalificeerd, maar het is aan het NOC om daarover te beslissen". Uit de woorden van NOC-afgevaardigde Van Laar viel gisteravond al op te maken dat het met die kwalificatie wel goed zit. „Jullie hebben het ons mogelijk gemaakt de ijshockeyploeg naar Lake Placid te sturen om ons te vertegenwoordigen. Deze kwalificatie is een geweldig succes, dat nog is bekroond met een wereldtitel". NSF-secretaris drs. Wim van Zijll liet zich al evenzeer in lovende bewoor dingen uit. „Na deze triomf kan ik jullie helaas geen ijshockeycentrum aanbieden, hoogstens een zwembad laten bevriezen. Ik ben evenwel bang dat zoiets voor jullie voorbereiding niet voldoende is. In ieder geval hebben jullie de afgelopen week bewezen dat in de sport het onmogelij ke mogelijk blijkt". Eerder op de avond was dit, ironisch genoeg, al aan het licht gekomen. De geschorste Heerenveen-goalie Harry van Bilsen was naar Schiphol ge komen om zijn voormalige teammaten te feliciteren. Hem werd echter de toegang tot de VIP-room door bondsgedelegeerde Han van der Heij den, die wel de in Van Bilsens gezelschap verkerende Laura de Heer doorliet, ontzegd. „Een schandalige zaak", aldus de emotionele Heerenveen-praeses Koos Krikke. „Dat juist Van Bilsen na dat stick-incident tegen Tilburg Trap pers de moed had opgevat om naar Schiphol te komen, vind ik geweldig. Dat hij nu, terwijl hij de afgelopen weken al zoveel heeft doorgemaakt, niet in de gelegenheid wordt gesteld de jongens met dit succes te com plimenteren, vind ik beneden alle peil". Zei Han van der Heijden: „Ach, het is zo'n ingewikkelde zaak, dat geval rond Van Bilsen. Laten we het er maar op houden dat hij er niet in Roda JC 21 13 Sparta Twente MVV Utrecht PEC Den Haag Haarlem NAC Vitesse NEC Volendam VW 2 32 39-15 4 29 53-20 4 27 36-13 2 26 29-13 6 25 59-32 5 23 30-21 7 23 29-25 4 22 30-22 6 20 16-24 9 19 32-39 6 17 18-27 8 17 21-31 7 17 19-36 7 17 19-33 9 15 25-43 8 14 17-30 13 10 24-41 13 9 13-44 EERSTE DIVISIE Eindhoven-Helmond 1-1, Vlaardin- gen-Amsterdam 0-2, YVageningen- Cambuur 1-1, Excelsior-Willem II 4-0, Groningen-Den Bosch 3-1, Dordrechk- Veendam 1-3, Heercnveen-Amersfoort 2-2, Heracles-Graafschap 3-0, Fortu- na-SVV 1-1. De stand is: 1. Kist (AZ'67) De Jong (Roda JC) Excelsior 20 12 5 Groningen 19 11 6 Fortuna SC 19 11 6 Eindhoven 19 7 19 Graafschap 18 8 7 Den Bosch 19 8 6 Amsterdam 19 8 5 Veendam 19 9 3 Wageningen 17 7 6 Willem II 18 5 10 Heracles 20 6 8 Cambuur 20 5 6 Heerenveen 18 5 5 Helmond Sp 19 5 5 Vlaardingen 19 4 6 Telstar 18 4 5 SW 18 4 5 Amersfoort 20 3 3 Dordrecht 19 2 3 3 29 43-18 2 28 36-13 2 28 39-19 2 24 24-13 3 23 31-23 5 22 32-21 6 21 30-21 7 21 28-28 4 20 29-23 3 20 26-22 6 20 23-24 9 16 19-28 8 15 19-27 9 15 26-36 9 14 18-27 9 13 18-28 9 13 21-33 14 9 19-52 14 7 18-43 Hovenkamp boos op Zwartkruis GERARD VAN PUTTEN 1. De Heer (Ned) 2. Wakabayashi (Jap) 3. D. Peters (O.D1) 4. Itoh (Jap) 5. Müller (O.DI) 9 8 17 4 9 7 16 0 8 8 16 0 8 4 12 0 6 4 10 4 Eindstand promotiegroep: Nederland 3 3 0 0 0 6 15- 6 O.-Duitsland 3 2 0 1 4 16- 9 Roemenie 3 1 0 2 2 8-9 Noorwegen 3 0 0 3 0 5-20 Degradatiegroep Zwitserland 3 3 0 0 6 14- 6 Japan 3 2 0 1 4 17-10 Oostenrijk 3 1 0 2 2 8-13 Denemarken 300 30 8-18 Oostenrijk en Denemarken de graderen met Hongarije en China naar de C-groep. (Van onze sportredactie) ZEIST - Ajacied Ruud Krol heeft bondscoach Jan Zwartkruis gis termiddag laten weten definitief niet mee te spelen in de interland van het Nederlands elftal tegen Zwitserland. De wedstrijd wordt woensdagavond in het stadion van PSV in Eindhoven gespeeld en telt mee voor de kwalificatie voor het toernooi om het Europees kampioenschap volgend jaar in Italië. Als vervanger van Krol heeft Zwartkruis Huub Stevens van PSV aan de selectie toege voegd Voorts heeft de bondscoach de selectie aangevuld met Adri Koster van Roda JC en Jan Peters van Feyenoord. Nadat hij al het hele seizoen last had ondervonden van een slijm beursontsteking, werd Krol vori ge week geplaagd door een spierblessure aan zijn dijbeen, waardoor hij niet van de partij was in de competitiewedstrijd van Ajax tegen PSV. De afgelo- AMSTERDAM (GPD) - Ray Clarke heeft de wedstrijd te gen FC Utrecht gebruikt om publiek, trainer, mede-spe lers, bestuur en - met name - zichzelf te bewijzen, dat hij het scoren nog niet verleerd is. De Engelse spits van Ajax had met zijn hattrick een belangrijk aandeel in de 6-1-zege van de Amsterdamse ploeg. Een onverwacht hoogstandje van de Brit, die in zijn twee Sparta-seizoenen en driekwart jaar bij Ajax nog nooit verder had weten te reiken dan twee treffers in een wedstrijd. Overigens is FC Utrecht gisteren stuur. Met weemoed dacht i r de tweede maal de dupe ge worden van een produktieve bui van Clarke. In het begin van dit seizoen benutte hij twee penal ty's tegen Utrecht, in de met 8.000 toeschouwers matig bezette De Meer scoorde Clarke gisteren eenmaal uit opnieuw een penalty en tweemaal met hel hoofd. Afgewacht moet worden of Clar ke's scoringsdrift gisteren een teken is van een opgaande lijn, of dat hij terugvalt in het moeras van frustraties, twijfels en gemis aan zelfvertrouwen. Zeker is wel, dat hij - en zijn trainer Cor Brom - zeer gediend is met de hattrick tegen Utrecht. In de strategie van het Ajax-be- stuur om Brom's positie ter dis cussie te stellen, paste het falen van Clarke uitstekend. Brom draagt immers de verantwoor ding voor de aankoop van Clarke en zodoende was Brom ook schuldig aan de vele missers van de Aiacied. zo meende het be terug aan Ruud Geels, die per sei zoen goed was voor gemiddeld dertig doelpunten. Het Ajax-pre- sidium werd in haar mening dat Clarke moest verdwijnen, onder steund door het feit dat de bij Sparta wèl goed functionerende spitsspeler - in'zijn twee Rotter damse jaren maakte hij 35 doel punten - in de belangrijke wed strijd tegen PSV opgelegde kan sen miste. Clarke Clarke moest uit de kranten ver nemen dat zijn hoogste bazen niet tevreden over hem waren. De toch al niet van veel zelfvertrou wen blakende voetballer, heeft de kritiek erg moeilijk kunnen verwerken. „Ik heb voor de wed strijd tegen Utrecht een gesprek gehad met Cor Brom, waarin hij zei dat hij me niet zou laten val len. Hij zei, dat ik me niets aan moest trekken van de dingen die in de kranten stonden. Dat ge sprek heeft me gelukkig wat op gemonterd", aldus Clarke, die na afloop van de voor hem zo goed verlopen wedstrijd zei de ko mende duels weer wat zonniger in te zien. Cor Brom was eveneens gelukkig met Clarke's treffers. Bij alle drie de doelpunten veerde hij op van zijn bank. iets dat hij bij de ande re treffers niet deed. „Clarke had dit hard nodig. Hij was de afgelo pen weken erg down. Iemand anders zou na zoveel kritiek zeg gen: barst, maar hij gaat pieke ren. Clarke is niet gehard genoeg wat dat betreft. Ik vind overigens dal hij wel waarde heeft voor het elftal. Door zijn manier van wel ken maakt hij de weg vrij voor anderen. Mensen als Tscheu la Ling, Lerby en Arnesen scoren meer dan in voorgaande jaren door het optreden van Clar ke". Het publiek denkt daar echters an ders over en beoordeelt hem zui ver op het doelpunten-makcn. Toen iemand Brom zei dat het bestuur, evenals de toeschou wers, kritiek heeft op Clarke, antwoordde de Ajax-trainen „De niet-voetbalkenners zien niet wat Clarke voor waarde heeft". Eerste treffer Naast zijn drie doelpunten, stond Vreugde na een treffer van Ray Clarke. De Engelsman scoorde driemaal. Clarke ook aan de basis van de eerste treffer van Ajax. Utrecht- doelman Hans van Breukelen had in de 17e minuut dermate moeite met een door Clarke inge schoten bal, dat Arnesen het speeltuig pal voor zijn voeten kreeg en geen moeite had om vanaf acht meter'in te schieten, 1-0. Töt op dat moment had Ajax in hoog tempo diverse aanvalsac- ties uitgevoerd. Na die eerste goal echter zakten de Amsterdammers wat weg en kon Utrecht, met Van Staa en Van Veen als goed schakelende mid denvelders en Gozems als lastige spits, zich wat meer richting Schrijvers begeven. De tekst op een spandoek van een Utrecht fan („Ajax zakt sneller dan de dollar") leek zowaar uit te ko- Jet werd er voor de Amsterdam mers in eerste instantie niet beter op, toen Ruud Krol na 28 minuten de kleedkamer moest opzoeken omdat hij te veel hinder onder vond van een dijbeenspierbles sure. Kaiser - Krol's vervanger - nam plaats op het middenveld en Meutstege werd van linksback tot libero gepromoveerd. Zaken die Ajax er niet rustiger op maak ten. Toen Flight echter in de 35e minuut zijn eigen doelman met een ach terwaartse kopstoot verraste en de stand op 2-0 bracht, was het pleit beslecht. FC Utrecht kwam nog even terug, toen Van Veen een penalty benutte (Van Staa was door Erkens ten val ge bracht), maar Clarke maakte van de equipe van Han Berger defini tief een geslagen ploeg door de tweede penalty (hands van De Kruyk) in de wedstrijd te verzil veren In de tweede helft bouwde Ajax de voorsprong zonder al te veel moeite uit naar 6-1 door doelpunten van Schoenaker en Clarke (tweemaal). pen week heeft de Ajacied rustig getraind en gisteren werd hij op gesteld in de wedstrijd tegen FC Utrecht. Na een minuut of twintig kreeg Krol toch weer last van de dij- beenspier, toen hij een bal weg trapte. Na 28 minuten liet hij zich vervangen door Ruud Kaiser. Vandaag zal Krol zich laten on derzoeken door het medisch team van Ajax. De Amsterdammer houdt er terdege rekening mee dat hij geopereerd moet worden. Naast de problemen rond het weg vallen van Krol. wordt Jan Zwartkruis geconfronteerd met scherpe kritiek van spelers die niet voor het Nederlands elftal zijn geselecteerd. Zo is Hugo Ho venkamp van AZ'67 ernstig in de bondscoach teleurgesteld. „Om dat ik door een schorsing vier wedstrijden niet had gespeeld, heeft Zwartkruis me gepasseerd. Maar Kroldie maandenlang niet heeft gevoetbald, werd in eer ste instantie wèl in de selectie op genomen. Dat is meten met twee maten", aldus een verbolgen Ho venkamp. Zwartkruis legt dat verwijt naast zich neer. Hovenkamp mist rit me. omdat hij door de langdurige winterstop en zijn schorsing maanden niet gevoetbald heeft. Als ik Krol, die ook niet gespeeld heeft, wèl selecteer, komt dat door het verschil in niveau tussen Ho- venkafnp en Krol. De Ajacied vervult een sleutelpositie in Oranje. Overigens moet Hoven kamp niet vergeten dat ik degene ben geweest die hem destijds heeft geselecteerd. Ik heb er alles aan gedaan hem fit te krijgen voor het wereldkampioenschap in Argen tinië. Als er dan nog geen respect en vertrouwensbasis is, weet ik het niet meer. De liefde kan niet van één kant komen". Ook de Ajacied Ling is teleurgesteld in de bondscoach. Na afloop van het duel tegen FC Utrecht zei Ling: „Oranje hoeft voor mij niet meer. Ik voel er niets voor als een soort stand-by te worden ge bruikt. Ik vind dal ik meer capa citeiten heb dan de jongens die wel in de selectie staan. Als vaste eerste-elftalspeler van Ajax hoef ik niet elke wedstrijd te bewijzen dat ik in vorm ben. Ik denk dan ook dat ik bedank als ik nog eens een uitnodiging van Zwartkruis krijg". Van de drie spelers die aan de selec tie van het Nederlands elftal zijn toegevoegd, is alleen Feyenoorder Jan Peters een debutant. Roda- speler Adri Koster kwam drie keer uit in een interlandwed strijd. Hij speelde tegen IJsland en tegen Öust- en West-Duitsland. PSV'er Huub Stevens speelde vo rige maand mee in de wedstrijd tegen Italië. Hij viel toen in voor zijn clubgenoot Ernie Brandts. Trainer Kees Rijvers van PSV heeft Jan Zwartkruis geadviseerd alle geselecteerde PSV'ers woensdag avond in te zetten in de interland tegen de Zwitsers. Rijvers: „Deze spelers, die wel hebben mogen fa len in de uitwedstrijd tegen Italië, moeten hier in Eindhoven een kans krijgen zich te revancheren. Ik ben ervan overtuigd dat de PSV'ers zich in het Nederlands elftal zullen waarmaken. Zeker nu voor het eerst in Eindhoven een interland wordt gespeeld".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13