Uitbundige vrolijkheid in Brittens 'Albert Herring' wan|2EHI WAAR IS HIT VOORDELIG WINKELEN? KIJK IN DE KRANT. LOEWE Profi II techniek kleurentelevisie'szekervoor DE TOEKOMST Oud-ambassadeur Brazilië vermoord Swift-renner Richard Neuteboom succesvol Dagelijks demonstratie Grootse Loewe-Show 1898,- Zo kan het bij ons ook MAANDAG 26 MAART 1979 AMSTERDAM - Voor de tweede maal binnen drie maan den heeft de Nederlandse Operastichting haar publiek een eigentijdse muzikale bewerking van een verhaal van Guy de Maupassant voorgeschoteld. Een groter contrast dan tussen "Winter Cruise" van Henkemans en "Albert Herring" van Britten was echter nauwelijks mogelijk. "Winter Cruise" had de pretentie van een groot werk, naar miste elke diepgang en dreef op de voortreffelijke enscènering. Britten schreef zijn "Albert Her ring" kort na de oorlog echter als een handig repertoirestuk voor kleine gezelschappen. Met der tien musici, een even groot aantal solisten, drie decors en een aantal kostuums kan deze luchthartige satire van Britten op de planken gezet worden, maar het lijkt of deze kleine opzet voor de com ponist geen enkele belemmering vormde om overal waar hij wilde even flink in de diepte of in de breedte uit te pakken. Grote ensembles, waaronder zelfs fuga's, en indrukwekkende mo nologen zijn schering en inslag in een werk dat niet alleen een sati rische kijk bpfop de verhoudin gen in een besloten gemeen schap, maar ook op de hele ope rageschiedenis. Zonder "blikken of blozen heeft Britten de hele muziekliteratuur ondersteboven gehaald op zoek naar bruikbare citaten of parodieerbare elemen ten, zelfs zijn eigen vroegere wer ken moesten eraan geloven, en uit al dat materiaal heeft hij vrij wel steeds met meesterhand een charmantenmuzikale satire sa mengesteld, een moderne Offen bach waardig. Door de leden van het Radio Ka merorkest onder leiding van Jo- chem Slothouwer, die zelf achter de piano had plaatsgenomen, werd dit terdege beseft. Maar re gisseur Jan Bouws, die ook de scènischerverantwoordelijkheid droeg toen de Ned. Operastich ting dit werk in 1973 voor het eerst op het repertoire nam, meende klaarblijkelijk dat de af stand tussen het Hollandse publiek en het gebeuren op het toneel te groot was om de satire tot haar recht te laten komen en had daarom gekozen voor een grote uitbundigheid met kluchti ge effecten. Het resultaat was soms uitermate komisch, met name tydens de grote feestscène in de derde akte, maar hier en daar schoot Bouws toch echt zijn doel voorbij, met name als de ge loofwaardigheid van bepaalde verhoudingen in het gedrang kwam. Niemand die deze voorstelling ziet' zal geloven dat Lady Billows haar huishoudster overheerst en niet omgekeerd, zoals menigeen ook moeilijkheden zal hebben met het feit dat de hoofdpersoon van het verhaal zich zo lang door een dermate karikaturale moeder heeft laten overheersen en toch zelf over voldoende geestes kracht beschikt om van de ene dag op de andere de rollen om te draaien. Maar goed, een amusan te voorstelling is het zeer zeker, niet in de laatste plaats door de uitmuntend getypeerde en met een schitterende onnozelheid ge zongen titelrol van de tenor Alexander Oliver. Zijn vertolking stond in scherp contrast met de zwaar overdreven Lady Billows Een fragment uit de opera 'Albert Herring' van Antoinette Tiemessen, die bovendien volstrekt onverstaan baar was. Wat dat betreft kan de ze sopraan een voorbeeld nemen aan haar collega Mary Willems die een tot in de finesses uitge werkte schooljuffrouw neerzette, en aan de kostelijk uitgewerkte politieofficier van de bas Henk Smit. De kleinburgerlijke moraal werd verder met verve verdedigd door dominee Meinard Kraak, burgemeester Nico Schaap, huishoudster Annett Andriesen en moeder Sophia van Santé. Het speelse element werd vooral in de voorstelling gebracht door Ans Philippo, Thea van der Putten en de jeugdige Marc Noom, die drie hartveroverende kinderrollen neerzetten, terwijl Michael Hal- liwell en Inge Fröhlich als vrien den van Albert Herring in de eni ge door componist en tekst schrijver driedimensionaal uit gewerkte rollen zorgden voor het menselijke aspect en de band met de werkelijkheid van alledag. Wie zich een avond ongecompli ceerd wil amuseren met dit ver haal van eerrgoedaardige sul, die bij gebrek aan kuise meisjes tot Meikoning wordt gekroond, kan nog op 27 maart in Amsterdam terecht, op 29 maart in het Circus theater in Scheveningen en op 5 april in de Rotterdamse Schou- burg. PAUL KORENHOF Carter staat kandidaat Nobelprijs OSLO(UPI) - President Jimmy Carter is één van de kandida ten van de dit jaar toe te ken nen Nobelprijs voor de vrede. Volgens Jacob Sverdrup, di recteur van het Nobel insti tuut was Carter vorig jaar voorgedragen, maar dat ge beurde te laat. Maar dan hoort hij automatisch bij de kandi daten van dit jaar. Vorig jaar werd de Nobelprijs voor de vrede gedeeld door president Sadat van Egypte en premier Begin van Israël. RIO DE JANEIRO (DPA) - De voormalige Braziliaanse ambassadeur bij het Vaticaan, Jose Jobim, is door onbe kenden ontvoerd en vermoord. Naar de Braziliaanse poli tie zaterdag meedeelde is het lijk van Jobim in een bui tenwijk van Rio de Janeiro gevonden. De 69-jarige Jobim werd door twee gewapende mannen ontvoerd toen hij zijn woning verliet. De politie houdt rekening met de mogelijkheid dat het een politieke moord betreft. Het slachtoffer had een hoge functie in de regering van de Braziliaanse provincie Guanabara hij was tevens adviseur van de gouverneur van de provincie Rio de Janeiro. LISSE - Op het parcours van de Lissese wielerver eniging "de Bollenstreek" werd gistermorgen een clubwedstrijd tussen de verschillende verenigin gen uit de Leids-Goudse regio verreden'. Het betrof de eerste ontmoeting uit de serie van de z.g. Rijn en Bollenstreek competitie. De hevige regenval decimeerde het aantal wielrenners dat zijn heil bij de Keukenhof zocht behoorlijk, terwijl veel deelnemers er tijdens de koers eveneens de brui aan gaven. Bij de nieuwelingen was het Leidse Swift zeer succesvol want Ri chard Neuteboom belandde op de eerste plaats voor zijn clubge noot Ron Boeuff en Rob Tameres van Avanti. Swiftlid John Sik- king kwam als eerste over de meet, maar zou volgens de wed strijdleiding een ronde afgestapt zijn. Bij de amateurs was het Goudse Excelsior oppermachtig. Lexmond werd eerste voor zijn clubgenoten Kroone, v. Nieuw- poort en v. Groningen. De vijfde positie was voor Avanti-renner Molema. Bij de tegelijkertijd rij dendejunioren haalde alleen Van Klink van Avanti de finish. Hij werd dus automatisch winnaar in deze categorie. Bij de liefheb bers/veteranen bestond nogal wat misverstand over de juiste vertrektijd. Vooral Swift werd hiervan de dupe, met als gevolg dat de meeste Leidenaars buiten mededinging moesten meekoer- sen. De bovensten in deze afde ling waren: 1. H. Hofman (Excel sior); 2. N. v. Dijk (Avanti), 3. J. v. d. Meer (Bollenstreek); 4. J. v. Dijk (Bollenstreek); 5. A. Bijl (Avanti). Russische zwemmer onder droomgrens MINSK (ANP) - De 18-jarige Russische zwemmer Wladi- mir Salnikov is precies twin tig jaar nadat de Australiër Jon Konrads als eerste de 800 meter vrije slag binnen negen minuten zwom, als eerste ter wereld onder de acht-minu- ten-grens gedoken. Tijdens de 1500 meter race in Minsk legde Salnikov de 800 meter af in 7.56.49. Daarmee had hij zijn doel bereikt. Ontspannen legde Salnikov de resterende banen af en finishte zo'n 22 seconden boven het wereld record van de Olympische kampioen Brian Goodell. Desondanks was zijn 15.24,89 de beste prestatie van dit sei- De Canadees Graham Smith vestigde de aandacht op zich tijdens de Amerikaanse uni versitaire zwemkampioen- schappen in Cleveland. Smith, die in Berkeley stu deert, won de 100 yards schoolslag in 54,91 seconden. Wat een officieus wereldre cord is. Gaarne willen wij u er nog veel meer over vertellen, kom even langs en de prijzen zullen u zeker meevallen tr| AT4 M M N Mil Donderdagavond koopavond Het verbruik met 35% verminderd Door de bedrijfstemperatuur met 7° te verlagen kan men de levensduur van de onderdelen verdubbelen. aansluiting voor koptelefoon, bandopnemer, extra luidspreker en videorecorder de temperatuursveiligheidsmarge voor alle halfgeleiders op meer dan 50° gebracht toekomstige technieken zoals video-tekst, beeldtekst en stereoklank mogelijk gemaakt (men moet dan enkel een module vervangen) het verhelpen van de fout sneller gemaakt door omruiling van één van de 6 grootmodulen Loewe kontrastautomatiek Uw oude TV 1.000,- waard? Laat hem nu door ons GRATIS taxeren! BEL 1926: Loewe als eerste T.V.-producent, 1979: na 53 jaar werkelijke perfectie! Unieke aanbieding kleurentelevisie CT 5067 U met afstandsbediening Grootbeeld kleurentelevisie 66 cm Hibri Beeldbuis met af standsbediening met 21 funkties LED cijferindikatie, con certluidspreker aan de voorkant, type CT 5067 U noten. Nu voor de prijs van een tafelapparaat van 2748,- Nu slechts Beperkte voorraad 1e bet. 478,- vraag proef plaatsing daarna 12,32 p. week ÓC tr,l r\T.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11