Herbezinning op het CJP-beleid r,tiK Rechtenf aculteit wil studentenstop leidse agenda AMF-bewoners' richten commissie op Schouwburgcommissie: Eerste palen de grond in Sieto Hoving speelde thuis in Leiden PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 24 MAART 1979 LEIDEN - De huurders van de Leidse woningen die deze week, door het AJgemeen Mijnwerkerspensioen Fonds (AMF), zijn verkocht aan een nog onbekende koper, heb ben een bewonerscommissie opgericht. Er is onder de bewoners van de AMF-woningen nogal wat onrust ontstaan omdat zij vrezen dat hun huizen in han den zijn gevallen van specu lanten. De gewoonte daarbij is dat winststruikende han delaren in onroerend goed de woningen opnieuw van de hand zullen doen zodat de bewoners straks niet meer zullen weten wie hun huis baas is. De bewoners zijn bang dat zij straks met klachten over ach terstallig onderhoud zullen blijven zitten. Eén van de eer ste initiatieven van de bewo nerscommissie zal daarom zijn het inventariseren van de onderhoudsgebreken. PvdA- raadslid mevrouw Koning denkt dat de bewoners aan staande maandag al naar bouw- en woningtoezicht zullen toestappen met een lijst van klachten. "Eventueel kan het college van burge meester en wethouders, in verband met het spoedeisen de karakter van de zaak, de koper van het woningcom plex op korte termijn aan schrijven om verbeteringen aan de woningen aan te bren gen", aldus mevrouw Koning. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren een 33-jarige Leidenaar aangehouden die in de nacht van donderdag op vrijdag een aantal ruiten van de burgemeesterswoning aan de Witte Singel had vernield. De man koelde zijn woede op het huis van burgemeester dr. A. J. Vis omdat hij een dag ervoor in opdracht van de burgemeester uit een ge kraakte woning aan de Dijk- straat was gezet. De man woonde daar tijdelijk met zijn zwangere vrouw en twee kinderen omdat hij eind vorig jaar in financiële moei lijkheden was geraakt. Daar- Boze Leidenaar gooit ruiten in van woning burgemeester door was hij verplicht zijn ei gen woning te verkopen. Aanvankelijk zou de man al afgelopen maandag uit de woning worden gezet, die be stemd is om te dienen als wis selwoning bij de renóvatie in het Morskwartier. Door interventie van de Leidse Kraakbond en het PSP- raadslid mevrouw Passchier is dat toen uitgesteld. Inmid dels stelde het PSP-raadslid via de Raad van State pogin gen in het werk om de uitzet ting van het gezin alsnog te voorkomen. Die pogingen hadden geen resultaat, zodat de familie gisteren alsnog op straat werd gezet. Tegen de man werd proces-ver baal opgemaakt wegens ver nieling. Gistermiddag werd hij weer op vrije voeten ge steld. LEIDEN - Overwogen zal worden of er een gemeentelijk fonds gecreëerd moet worden voor het beleid met betrek king tot het Cultureel Jongeren Paspoort. Voorstelling niet goed? Geld terug... LEIDEN - De Leidse schouwburg directeur is ernstig teleurge steld over de geringe belangstel ling, die er soms bij het publiek blijkt te bestaan voor voorstel lingen van minder bekende ge zelschappen. Onlangs moest een voorstelling van 'Topconferen tie' door de Belgische groep BENT bij gebrek aan publiek in de Leidse Schouwburg worden afgelast. Volgens de schouw burgdirectie heeft men door weg te blijven een bijzonder goede voorstelling gemist. Om uit de impasse te raken en de toneel kunst te stimuleren wil direc teur Hans van Dam de abonnees van de maandelijkse schouw burgagenda voortaan schrifte lijk van de komst van een min der bekend gezelschap op de hoogte stellen. Indien men daarvoor dan belangstelling heeft kan men een tientje voor een plaats per giro overmaken, waarna de kaartjes vanaf een week vóór de voorstelling aan de kassa gereed liggen. Deze prijs is over het algemeen sterk gereduceerd, maar mocht men zich na de voorstelling toch 'be kocht' voelen, dan kan men zijn toegangsgeld terugkrijgen. De eerste voorstelling, waarbij deze regeling geldt, heeft plaats op zaterdag 19 mei. Op die da tum speelt het BKT (Brabants Kollektief voor Theaterprojec ten) uit Brussel 'Blindvliegers' van Bill Morrison, welk stuk over de IRA handelt. Dat is heel globaal de conclusie, die getrokken kon worden uit de in de schouwburgcommissie ge voerde discussie over de CJP- problematiek. Wethouder Schoute, die voorzitter van deze commissie is, deelde echter met nadruk mee op korte termijn geen nieuwe CJP-regeling van de grond te kunnen helpen krij gen, waaraan jarenlang niets is gedaan. Uit het fonds zouden gelden beschikbaar moeten ko men voor de Leidse Schouwburg om de tekorten die door het jon geren paspoort ontstaan aan te zuiveren. De discussie werd ge voerd nadat CJP-houders in hun maandblad 'De Sleutel' hadden geklaagd over de geringe reduc tie die ze op het ogenblik krijgen op de zogenaamde populaire voorstellingen. De situatie was destijds zo, dat op vrijwel alle voorstellingen in de Leidse Schouwburg een reductie van vijftig procent werd gegeven. Om de exploitatie van de schouw burg niet in gevaar te brengen ontwikkelde de directie later een glijdende-schaalmethode, vol gens welke de vijftig procentre geling gehandhaafd bleef voor voorstellingen van het gesubsi dieerde toneel maar waarbij de korting op de populaire evene menten minder werd. Volgens schouwburgdirecteur Hans van Dam wordt deze regeling vrij al gemeen toegepast, hoewel naar zijn mening de verkleining van de reductie remmend heeft ge werkt op het CJP-bezoek. De meeste commissieleden waren het er over eens dat het moeilijk discussiëren is over de vraag wat wel tot cultuur en wat niet gere kend moet worden. In het alge meen werd ook gesteld, dat het er in feite niet toe doet om wat voor soort voorstelling het precies gaat alsmede door het CJP veel jeugd over de drempel van de schouwburg wordt geholpen. Wethouder Schoute achtte een herbezinning op het CJP-beleid in elk geval noodzakelijk. De leden van de schouwburgcom missie konden overigens bij deze gelegenheid kennis maken met mevrouw Marij Bettinger, met wier aanstelling per 1 maart tot secretaresse van de schouwburg in een lang bestaande vacature is voorzien. Wethouder Maan slaat de eerste paal voor de derde r.k. basisschool in Zoeterwoude Voor twee Zoeterwoudse scholen ZOETERWOUDE - Onder luid gejuich van de gehele Zoeter woudse schooljeugd is gisteren zowel een eerste paal voor een nieuwe kleuterschool als voor een nieuwe basisschool geslagen. De heer Van Leeuwen, tot voor kort voorzitter van de stichting R.K. scholen, liet, samen met een kleuter, de eerste paal voor de kleuterschool Hummelhof naast de Sjaloomschool in de grond verdwijnen. Daarna ging het in een lange optocht, met spandoe ken en veel gezang, naar het We steinde. Hier nam wethouder Maan de eerste paal voor de derde r.k. basisschool voor zijn reke ning. Als deze scholen gebouwd zijn zullen 4 van de 5 Zoeterwoudse scholen een min of meer geïnte greerde bouw hebben, een vorm die volledig beantwoordt aan de hedendaagse opvattingen. De bpuw van de kleuterschool hoopt men precies aan het begin van het nieuwe schooljaar af te ronden. Voor de basisschool zal dit wel niet meer lukken, begin septem ber is de streefdatym voor deze school. LEIDEN - De juridische fa culteit Leiden zal een stu dentenstop aanvragen, die het maximum aantal stu denten op 840 stelt. Als echter aan een aantal voorwaarden wordt vol daan is zij bereid 880 stu denten te accepteren. Dit werd gistermiddag beslo ten door de faculteitsraad van de faculteit rechten. De eerste voorwaarde is dat de aca demische raad er in slaagt lande lijke studentenstop voor rechten te voorkomen. Hoewel de minis ter van onderwijs en weten schappen over numeri fixi be slist, doet hij dit op advies van de academische raad. Daarin heb ben universiteiten en hogescho len zitting. Om een studenten stop te voorkomen heeft de juri- wordt het universiteitsbestuur gevraagd zich bij komende on derhandelingen in te zetten voor een wezenlijke herverdeling van de aankomende eerstejaars over de acht rechtefaculteiten. De tweede voorwaarde is dat de ju ridische faculteit meer personeel toegewezen krijgt. Een deel van dit extra personeel moet het on derwijs geven aan het toegeno men studentenaantal. De rest wil de faculteit hebben om extra on derzoek te doen. Waarschijnlijk zal in de universi teitsraadvergadering van aan staande maandag verder op deze problematiek worden ingegaan. In Nederland is een situatie ont staan, waarin een groot aantal jongeren, onmachtig om uit eigen gelederen nieuw cabarettalent te recruteren, aangewezen is op ca baretiers van een oudere genera tie, die hen eigenlijk niet zo bij ster meer boeien. Dit verschijnsel wordt niet onmiddellijk veroor zaakt door het uitblijven van hu mor; veeleer lijkt het erop, dat cabaretiers van het garnituur Sie to Hoving niet intuïtief de termo- nologie vindt, waar door het ca baret bij een groter publiek aan- spreekt.Sieto aanspreekt. Sieto speelde gisteravond in een zeer redelijk gevulde Leidse Schouwburg, hoewel uit Am sterdam afkomstig, vrijwel een thuiswedstrijd. Een thuiswed strijd in die zin, dat bij het publiek reeds bij voorbaat voor zich gewonnen leek te hebben. Betekent deze inleiding, dat Ho ving een prestatie beneden ni veau afleverde? Absoluut niet. 'Gooi het allemaal maar in de computer' (voor de pauze) en de skètch over het boek van politicus Ed van Thijn waren van uitzonderlijke klasse. Maar door zijn frequent zeer elitaire grapjes lijkt hij steeds meer de aansluiting te missen met het grote cabaretpu bliek, dat nog meer dan anders in de armen van Van Vliet, Gaaikema en Van Veen wordt gedreven. Er is een nieuwe generatie theaterbezoe kers opgestaan, die helaas te vaak zweert bij Neerlands Hoop. Ver fijnde Hoving-bewonderaars &uup ie voornomen neen ae juri- ir dische faculteit een plan ontwor- cllXtO OV01* pen. De hoofdlijnen hiervan zijn dat alle pip Kf)D PT1 111 faculteiten tien procent meer LIC- IYvJ|J CI1 111 studenten aannemen en dat daarnaast de vijf kleine facultei- 1 *.11 1 de overgebleven 872 SlOOt D0lailCi Sieto Hoving zullen die tendens met afschuw signaleren om er vervolgens wel bewust afstand van te nemen. Maar het feit ligt daar. Sieto Ho ving is voor zijn publiek een fe nomeen. Binnen die begrenzing is die kwalificatie volstrekt te recht. Maar hij is met Kan, Her mans en Wim lbo oud geworden. Aangezien het antwoord van de jeugd achterwege blijft, ziet het ernaar uit, dat het cabaret gaat vergrijzen. Binnen die vergrij zing is Sieto Hoving ongetwijfeld één van de groten. Een artistiek bastion, dat allang genomen had moeten worden. BERT KOEKEBAKKER ten nog eens studenten onderling verdelen. Deze verschuiving moet niet al leen dit jaar plaatsvinden, maar ook in de volgende jaren. Daarom W. Noordhoek overleden LEIDEN - Op 54-jarige leeftijd is gisteren onverwacht overleden de adjudant van de LEIDSE PO LITIE W. Noordhoek. De laatste driejaar was hij chef van het bu reau recherche en sous-chef van de algemene recherche. Noordhoek begon zijn loopbaan bij de Leidse politie als adspirant op 1 september 1946. In de volgende jaren was hij als hoofdagent werkzaam op de afdeling ver keer. Op 1 september 1963 werd hij bevorderd tot brigadier. Op 1 augustus 1974 werd hij adjudant. In die periode fungeerde hij ge ruime tijd als plaatsvervangend chef van de surveillancedienst. Adjudant Noordhoek werd gister middag kort nadat hij zijn dag taak erop had zitten getroffen door een hartaanval. Korte tijd la ter overleed hij. Binnen het Leid se korps was Noordhoek een zeer gezien collega. Toneelstuk Het Zoeterwoudse KPJ organi seert vanavond nog een toneel uitvoering. Het stuk dat zal worden opgevoerd is het blij spel "Blijf zitten waar je zit". De voorstelling wordt gegeven in "Ons Huis", te Zoeterwoude. Aanvang is 20.30 uur. "Halfvastenbal" In het "Praethuis" op Duinrell in Wassenaar wordt vanavond het „halfvastenbal" gehouden. Het geheel staat onder leiding van de carnavalsvereniging. "De Deylknotsen". Discoavond De werkgroep sociëteiten van de SJJO Oegstgeest organiseerd vandaag een discoavond voor jongeren vanaf 16 jaar. De disco wordt gehouden in gebouw "Taberna", Julianalaan 1, Oegstgeest en begint om 20.00 uur. Bingo-avond In plaats van 31 maart zal de eerstkomende bingo-avond in het clubhuis van SJZ in Zoeter woude vanavond worden ge houden. Aanvang 20.00 uur. St. Matthias De vereniging St. Matthias uit Warmond zal vanavond om 20.00 uur weer een muziek- en show avond verzorgen. Plaats van handeling is de sportzaal "Kli mop" gelegen aan de Endepoel- laan in Warmond. OEGSTGEEST - De 21-jarige Lei denaar A.T. raakte vanochtend om half zes door onbekende oor zaak ter hoogte van Oegstgeest "Don Qllishocking" van de Rijksweg 44. De man reed in de richting Den Haag, kwam eerst in een greppel naast de weg terecht, sloeg vervolgens twee maal over de kop en belandde tenslotte in een sloot. De auto werd totaal vernield. De bestuur der en een mede-inzittende lie- i pen enkele lichte verwondingen I Tppn cii Kei Tl 1P op, onder meer aan de handen. VTL-C/ll LIU olUlU Uit het onderzoek van de Oegst- geester politie bleek dat de be stuurder onder invloed van alco hol verkeerde en bovendien niet in het bezit van een rijbewijs was. De bekende cabaretgroep "Don Quishocking" speelt vanavond onder auspiciën van K&O in de aula van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest. Het programma van f 30.000 WASSENAAR - In de Wasse- naarse Openbare Discotheek is in verband met het "Jaar van het kind" tijdens de lentemaanden een tentoonstelling te zien van grammofoonplaten en boeken uit eigen bezit voor de hele kleintjes. De tentoonstelling is te bezichti gen op de openingsuren. Inmiddels heeft in de discotheek een interne verhuizing plaatsge had die noodzakelijk was in ver band met het steeds uitbreidende platenbezit. Daardoor is het voorlopig onmogelijk een ruil beurs van platen en cassettes te houden. LEIDERDORP - De Leiderdorpse Oranjevereniging heeft 30.000 gulden beschikbaar gesteld om met dit geld en de inbreng van de deelnemende Warmondse ver enigingen een waarlijk feest rond het 1200-jarig bestaan te kunnen vieren, aldus de heer Blauw, se cretaris van de Leiderdorpse Oranjevereniging. Hiermee geeft de heer Blauw aan dat zijn ver eniging niet 30.000 gulden van de gemeente gekregen heeft, zoals abusievelijk werd gemeld. "Het tegendeel daarvan is waar. Als alle verenigingen straks hun be grotingen hebben ingediend, dan pas gaan wij met de gemeente praten om een garantiesubsidie," aldus Blauw. dat het gezelschap brengt heet "Trappen op De voorstelling begint om 20.15 uur. Strandloop Er is zondag weer gelegenheid tot het maken van een strandloop. De start is om 11.00 uur en men kan zich latne inschrijven nabij de strandopgang aan de Wasse- naarse Slag te Wassenaar. De af standen die gelopen kunnen worden zijn: 2-4-8-12 km. Veelzijdig Hofstads Jeugdorkest LEIDEN - Het Hofstads Jeugdor kest van Lex Veels, gisteren met tachtig leden in de Stadsgehoor zaal, is uitgerust als een grotes- tadsconcert en waagt het ook nog om daar concurrerend tegen op te treden. Met de ouverture-fantasie Romeo en Julia van Tjsaikowski, inclusief de stoere luidruchtig heid heeft het dat nog waarge maakt ook. Als je in Amerika bejubeld bent geweest, mankeert er niets meer aan je zelfvertrouwen en aan het geloof in elkaar. Corpseenheid is een heimelijk, goedaardig en be smettelijk iets. Als soliste trad gisteravond Julianna van den Wijngaard op. Deze Amerikaanse docente en pianiste was zo onder de indruk van Hofstad dat zij naar ons land overvloog. Zij bewees over een fijne aanslag en accurate invoeging te beschik ken in Franck's Variations. Diri gent en soliste hebben vermeden er een overbriljant karakter aan te geven. Een juichender slot-al- legro zou mijns inziens allerminst oppervlakkig hebben moeten worden. Ik weet wel dat dat piano en slag- en baswerkers weieens een tiende millimeter uiteen we ken, maar een grote vleugel in het midden voor een orkest en de di rigent daartussen is een onmoge lijke opstelling. Hij ziet zijn so praan- en altstrijkers niet. Vooraan stond een nauwelijks be kende Ouverture Chantecler van Hendrik Andriessen. Goed voor een keertje. Een stille eenvoud, een stukje landleven, ook de we reld met de rumoertjes waarvoor de haan zorgt in den scharrelkip- penleven. De Akademisch Fest Ouverture van Brahms met stu dentenliederen erin is - bij gele genheid - ook goed. Die liedjes verbleken bij de Spaan se passies in de balletdansen van Da Falla's Driekante steek. Daarin werd nog eens de veel kantigheid van Hofstads Jeugdkorkest bewezen. KEES VERHOEF Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat. Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Breehuys, swingavond voor middelbare scholieren, 20-24 uur. Leidse Schouwburg, Frits Landesber- gen Big Band, 20.15 uur. LAK-Theater, Film Road Show, Neder landse experimentele films", 15-17.30 en 20.30-23 uur. Vrijetijdscentrum, "links festival", 19.30 j Rijnlands Lyceum Oegstgeest, cabaret Don Quishokking "Trappen op", 20.15 Leiderdorp, opening tenniscomplex De Munnik, 15 uur. Ons Huis, Zoeterwoude, blijspel, 20.30 Praathuis, Duinrell, Wassenaar, half vastenbal carnavalsver., 20 uur. Taberna, Oegstgeest, Julianalaan 1, dis co-avond, 20 uur. Clubhuis SJZ, Zoeterwoude, bingo avond 20 uur. Sportzaal Klimop, Warmond, drumband St Matthias, showavond. 20 uur. Zondag Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis "Femke", ontmoetingscen trum voor vrouwen, 13-16 uur. Morspoortkazerne, open huis muziek- i vereniging De Burcht, 12-16 uur. Bistro Groenoordhal, jazz on sunday, 14 Museum v. Volkenkunde, Filipijnse dansen, 14.15 en 15 uur. Vrijetijdscentrum, "links festival", 19.30 Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- j laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 I Troef, fotografie, yoga, Nederlands, 19.30-21.30 uur; huisvrouwengroep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, yoga, tai chi, 19.30 uur; gitaar, Go, 20 uur. Breehuys, ma., di., do. en vr.t overblijf- soos, 12-13.15 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11. ama teurfotografie, 20 uur. Clubhuis Op Eigen Wieken, Valkenpad, schrijfavond Amnesty International, 20 Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door dc volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad. Noorderkwar tier en Groenoord): J. Renders, Gerard j Brandtstraat 29, tel. 760947; Wijk II (Kooi en Merenwijk): Y. Groeneveld, Brik- I ken wal 19. tel. 133834; Wijk III (Waard, j Professorenwyk, Tuinstadwijk en zuid binnenstad): A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van zaterdlO tot zondag 8 uur vm.: A. A. van Rijn, Melis- setuin 5. tel. 210797; van zondag 8 tot 24 uur W. Schellekens. Paganinistraat 24. tel. 764035. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door F. Kemme, Gro- tiuslaan 12, tel 893139 (zaterdag). H. B. van Wijk, v. d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529 (zondag). Beide dagen spreekuur van 12.30-13 uur op Gezondheidscen trum Winkelhof, Florijn 10. tel. 891000. Oegstgeest - H. A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394 (weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur.) Voorschoten - B. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 071-766462 (zaterdag); J. Vrijen- hoek, S. v. d. Oyelaan 38, tel. 2356 (zon dag). Warmond - A. de Gijzel, O. Nassaulaan 10, tel. 10834. Apotheken De avond-, nacht-en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 23 tot 30 maart waargenomen door Ha ven Apotheek^ Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Beker, Kempenaer- straat lb, Oegstgeest, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met openbaar vervoer naar de apo theek te komen kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 (ten zuiden van de Rijn); tel. 134604 (ten noorden van de Rijn). Leiderdorp - Gezondheidscentrum, Berkenkade, Leiderdorp, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel. 4146. Warmond - zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. Dierenartsen Leiden - De weekenddienst wordl waargenomen door. A. W. Helder, Her melijnvlinder 36, Leiden, tel. 071-146686; F. van Gooi, Prins Frederik- dreef 14, Katwijk, tel. 01718-74781 (van zaterdag 12 tot maandag 8 uur). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 - 19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement per post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2