Chomeini probeert Koerden te bedwingen opstand Inf ormati eschandaal Moeilij kliedert voor bewind in Afghanistan ZWITSERLAND: GEEN DEBAT OVER IRAN 4BSECB- NAAST HET NIEUWS Deur voor Egypte op kier (Van onze correspondent) LONDEN - De Zuidafrikaanse re gering financiert nog steeds ge heime projecten om de wereldo pinie te beïnvloeden Voor het lo pende jaar werd op 12 mei 1978 een begroting van ruim 16 mil joen gulden goedgekeurd voor illegale projecten door de huidige minister van financiën Owen Horwood. Deze minister werd echter door de Zuidafrikaanse Erasmus-commissie van onder zoek na het Muldergate-schan- daal vrijgesproken van elke blaam. De huidige premier van Zuid-Afri- ka. P. W. Botha, die door dezelfde commissie ook werd vrijgespro ken van enige kennis van de ge heime operaties van het ministe rie van voorlichting, zou echter ook de initiatiefnemer zijn ge weest van twee van de geheime projecten waarvoor met fondsen van het ministerie' van voorlich ting werd betaald. Deze gegevens werden gisteravond op de BBC-televisie getoond in de vorm van een gefotokopieerde fotokopie van een „topgeheime" brief gericht door het Zuidafri kaanse ministerie van voorlich ting aan minister Horwood. De oorspronkelijke fotokopie werd door Eschel Rhoodie voor dit doel afgestaan aan David Dimbleby, de BBC-verslaggever die zaterdag een gesprek met de voortvluchtige Zuidafrikaan had. De brief, gedateerd 12 mei 1978 en ondertekend door de toenmalige minister (nu in verband met het Muldergate-schandaal afgetre den) Connie Mulder, vroeg Hor- woods goedkeuring om de 16 miljoen gulden uit te geven aan projecten die werden samenge vat in 13 categorieën. Daaronder bevonden zich „pseudo-organi- saties" en „informanten". Hor- woods handtekening bevestigde zijn fiat. Rhoodie, een aantrekkelijke man met de losse spreektoon van mensen die gewend zijn met geld en invloedrijke personen om te gaan, was de staatssecretaris van het ministerie van voorlichting belast met de uitvoering van ge heime projecten. Deze varieer den, zoals hij zei, van het aanbie den van een vakantie van een maand in Hawaii aan een journa list en zijn echtgenote om hem milder te doen schrijven over de buitenlandse investeringsmoge lijkheden in Zuid-Afrika. tot het kopen van bontjassen voor poli tici en hoofdredacteuren, en het rechtstreekse omkopen van vak bondsleiders en het opkopen van dagbladen. Het vraaggesprek met Rhoodie vond plaats in een hotelkamer „ergens in Europa", Tot de praktijken van het ministe rie van voorlichting behoorde het saboteren van vergaderinvan an- tiapartheidsorganisaties door het uitsturen van mededelingen aan de leden waarbij diezelfde verga deringen werden afgelast - een methode die ook in de Watergate- affaire in Amerika werd toege past. Rhoodie werd echter weinig gedetailleerd met zulke gegevens en weigerde herhaaldelijk na men, organisaties of tactieken te noemen. Wel zei hij dat de Ver enigde Staten, Frankrijk, Enge land, West-Duitsland en Japan tot de belangrijkste doelwitten werden gerekend. Hij gaf grif toe dat er geen kwestie van „moraliteit" meer was wan neer het ging om de reputatie van Zuid-Afrika en om het verkrijgen van een onbevooroordeelde opi nie. Hoewel hij er niet op uit was om de Zuidafrikaanse regering ten val te brengen („ze zouden in elk geval onmiddellijk weer met een meerderheid van stemmen worden herkozen"), was hij er over ontsteld dat men de geheime voorlichtingsprojecten ontken de. „Het zou beter geweest zijn", aldus Rhoodie. „wanneer de regering eenvoudig had toegegeven dat zulke projecten bestonden en werden uitgevoerd in het lands belang. Dan was er geen enkel schandaal geweest". Hij voelde zich dan ook met de afgetreden minister van voorlichting Mulder en de nu in quarantaine gehou den generaal Van den Berg ten onrechte achtervolgd als misda digers. Toen Rhoodie echter gevraagd werd naar de aanklacht dat hij gelden uit de geheime fondsen zou hebben ontvreemd en ten ei gen bate gebruikt, ontweek hij een antwoord en zei alleen dat hij zich „verraden" voelde. Voor het geval dat Rhoodie door Zuidafrikaanse agenten ge dwongen zou worden om terug te keren voor een rechtszaak, zei hij dat hij zijn advocaten instructie had gegeven om alle documenten en bandopnamen bekend te ma ken zodra hij gedwrden het land waar hij zich op dat moment be vond te verlaten. RAWALPINDI/KABUL (AFP/ UPI) - Een groot deel van de be volking van Afghanistan is in op stand gekomen tegen het com- munistisch-gezinde bewind in Kabul. Afghaanse regeringstroe pen worden in meer dan de helft van de 29 provincies geconfron teerd met opstandelingen die steeds meer terrein winnen in hun streven de regering van pre mier Nur Mohammed Taraki te verdrijven. Dit heeft de leider van het „Afghaanse nationale bevrij dingsfront", Sabatulla Mujadde- di. gisteren bekendgemaakt. Tijdens een persconferentie in het Pakistaanse Rawalpindi, meende Mujaddedi dat zijn oproep van negen dagen geleden tot een al gemene opstand in Afghanistan een "positief' antwoord heeft gekregen. Hij uitte de hoop het regime Taraki "binnen een maand of twee" om ver te kunnen werpen. Volgens Mujaddedi hebben ge vechtsvliegtuigen van het Af ghaanse leger de grensstad Herat gebombardeerd in opdracht van premier Taraki. Tot het bombardement werd beslo ten nadat de opstandelingen communisten gingen doden, zonder dat het leger ingreep. De opstandelingen, voornamelijk moslims die zich tegen het linkse beleid van de regering Taraki verzetten, hebben nu Herat, Af ghanistan derde stad, volledig in handen, ondanks voordurende gevechten met loyalistische troepen, aldus Mujaddedi. Naar zijn zeggen bestrijden "pa triotten" nu de regering in 15 van de 29 provincies, en zal de gewa pende oppositie zich binnen een week tot over 25 provincies heb ben uitgebreid. Naast Herat, schijnt de situatie voor de rege ring bijzonder ernstig te zijn in het noorden en in het oosten. Sabatullah Mujaddedi beklem toonde dat zijn beweging nu de meerderheid van de Afghanen in het binnen- en het buitenland vertegenwoordigt. Een verliescij fer van de gevechten kon hij niet geven "wegens het gebrek aan communicatiemiddelen". Jad- dedi zette uileen dat hij tot zijn oproep tot opstand was gekomen "nadat hij de hoop had verloren dat vanuit het buitenland hulp aan de opstand zou worden gege ven", mat name niet vanuit Pa kistan. "Wij hebben alleen toestemming de wijk te nemen naar deze zijde van de grens", zo voegde hij eraan toe. De voorzitter van het bevrij dingsfront deed een oproep tot de niet-communistische wereld hulp te verlenen aan de Afghaan se vluchtelingen in Pakistan. Hij schatte dat zich tussen de 5000 en 50.000 Afghanen als vluchteling in Pakistan bevinden. De moslim-oppositie tegen het be wind in Kabul, dat elf maanden geleden via een bloedige staats greep president Mohammed Da- oud afzette en doodde, is de laat ste maanden stevig in kracht toe genomen, mede door berichten dat het regime Taraki 30.000 moslims om het leven heeft ge bracht. Afghanistan heeft sinds de coup nauwe banden met de Sowjet-Unie. Moskou heeft binnen een week tweemaal de beschuldiging geuit dat de Afghaanse oppositie wordt gesteund door China, door con servatieve Arabische landen (zo als het Iran van Chomeini) en door het Westen. Hoewel de anti- regeringskrachten hoofdkwar tieren hebben ingericht in Pakis tan heeft dit land'ontkend wa pens en steun aan de opstande lingen te geven. QOM (AP/DPA) - Europese fe ministen op weg naar de verblijf plaats van de ajatollah Chomeini. De vrouwen hadden eerder in Tehe ran gesproken met een andere in vloedrijke geestelijke, de ajatollah Taleghani. Een woordvoerster van de delega tie, de Westduitse Alice Schwarzer, verklaarde dat het gesprek tussen Taleghani en de vrouwen die uit Frankrijk, Italië en West-Duitsland komen, "in een uitgesproken vrien delijke sfeer werd gevoerd". Taleghani, aldus mevrouw Schwarzer, had de vrouwen de 'ab stracte verzekering" gegeven dat vrouwen in Iran gelijke rechten als mannen hebben, maar "concreet ziet het er heel anders uit", zo ver volgde zij. De groep was twee dagen geleden in Teheran aangekomeii om de situa tie van de Iraanse vrouwen te on derzoeken en om de Iraanse vrou wenbeweging te verzekeren van de "solidariteit" van de Europese fe ministen. Volgens mevrouw Schwarzer werd de groep overal zeer open en vriendelijk ontvangen. Ontslag RABAT (Reuter/AFP) - Pre mier Achmed Osman van Ma rokko heeft gisteren zijn ont slag ingediend omdat hij zich geheel wil wijden aan een nieuwe politieke partij die hij vorig jaar oprichtte. Osman was sinds 1972 rege ringsleider. Zijn partij, de na tionale groepering van onaf- hankelijken (RNI), heeft een meerderheid in de vorig jaar oktober gevormde coalitiere gering. In het parlement be schikt de partij over 141 van de 264 zetels. De Britse raad voor natuurbehoud heeft aan de monding van de Ribble in Noord-Engeland 2.260 ha moerasland aangekocht om het als natuurreservaat voor waadvogels te behouden. Eigenaars waren de Nederlander H. Heerema en nog een zaken man, die het terrein vorig jaar kochten om er landbouwgrond van te maken. De onderhandelingen over de aankoop mislukten aanvankelijk, waarna de raad een onteigeningsprocedure op gang bracht. De zakenlieden bleken toen wel tot verkopen bereid. Het departe ment voor milieuzaken stelt het geld beschikbaar. GEBAKKEN PANTIES De 43-jarige Britse fabrieksarbeidster Brenda Heighway is door directeur Jack Saul van haar fabriek ontslagen omdat ze panties te drogen had gelegd in de kantine-oven. "De meisjes waren geschokt", zei Saul. "Zij gebruiken de oven om er hun meegebrachte eten in op te warmen". Mevrouw Heighway heeft haar ontslag vergeefs bij officiële instan ties aangevochten. BERN (AFP) - De Zwitserse Twee de Kamer heeft gisteren met 65 tegen 56 stemmen besloten géén debat te wijden aan de betrek kingen van Zwitserland met Iran. De socialistische partij had over dit onderwerp een beraadslaging geëist nadat de regering gewei gerd had, de bezittingen van de sjah te confisqueren. De minister van justitie, Kurt Furgler, herhaalde dat zijn rege ring er geen behoefte aan heeft BEIROET, CAÏRO (DPA/UPI)- De Arabische landen, ook die van het 'front tegen Sadat', willen de mogelijkheid voor Egypte open laten, dat het 'in de schoot van de Arabische wereld terugkeert'. Dat blijkt uit een bericht dat in Bei roet werd gepubliceerd en dat af komstig is van het „Arabische bureau van voorlichting". De aangekondigde verhuizing van het hoofdkantoor van de Arabi sche Liga in Cairo - een van de besluiten van de Arabische top van Bagdad in november '78, mocht Egypte met Israël in zee gaan, en de opschorting van het Egyptische lidmaatschap van de De Egyptische regering heeft in tussen met gelatenheid gerea geerd op de dreigingen van Ara bische regeringen economische strafmaatregelen te treffen in dien een 'afzonderlijk vredesver drag:' met Israël tot stand komt. Verder wordt gezegd dat geen Egyptische regeringskringen wij- Liga na ondertekening van het vredesverdrag met Israël, zullen slechts duren tot het ogenblik waarop Egypte, weer deel uit maakt van de Arabische groep van staten'. maatregelen zullen worden ge nomen die het Egyptische volk zouden treffen. Er moet duidelijk onderscheid worden gemaakt tussen de positie van de regering in Cairo en het volk. Alle Arabi sche landen moeten daarom be trekkingen met Egyptische na tionale instellingen, die geen za ken doen met de zionistische vij and, in stand houden. ri erop dat de interne Arabische handel van Egypte nog geen vier procent bedraagt. En als Jasser Arafat van de PLO vraagt om een olie-embargo tegen Egypte, dan wijst Cairo erop dat het zelf olie- exporterend land is en na de te ruggave van de olievelden in de Sinaï het Egyptische inkomen uit olie-overschotten nog aanzienlijk zal stijgen. uitzonderlijke middelen te baat te nemen en dat Iran de gewone rechtsgang kan volgen. Hij vroeg zich af wat er terecht zou komen van Zwitserlands geloof waardigheid indien het speciale regels zou scheppen telkens als er een machtswisseling in een ander land plaatshad. Met de opmerking dat de aard van de economische betrekkingen tussen Bern en Teheran „niet ge baseerd was op het oude regime maar de ontwikkeling en voor uitgang van Iran ten doel had", voegde Furgler daar aan toe dat er voor Iran geen reden was om het vertrouwen in Zwitserland te verliezen. Verder maakte de minister bekend dat het bedrag van twaalf miljard gulden dat de familie Pahlevi buiten Iran „in veiligheid ge bracht" zou hebben zeker niet in zijn geheel in Zwitserland was. Op basis van het onderzoek van de nationale bank kan men, zo zei hij, het vermogen van de sjah in Zwitserland niet schatten. Wat het blokkeren van de onroe rende goederen van de Iraanse ex-vorst in Zwitserland betreft kunnen gemotiveerde verzoeken gericht worden aan Zwitserse rechtbanken. De familie Pahlevi bezit in Zwitserland drie land goederen, waarvan twee te St. Moritz en één bij Genève. De to tale waarde ervan wordt geschat op 8 miljoen gulden. DONDERDAG 22 MAART 1979 Ook in München scheen gisteren een voorzichtig lente-zonnetje. En daar werd meteen van geprofiteerd, zoals de foto laat zien. De weersvooruitzichten voor vandaag waren (helaas) veel slechter. VUIL Noorwegen is beroemd om zijn schone lucht, maar dat geldt niet voor de hoofdstad Oslo die de zwaarste verontreinigde lucht van Noord-Europa heeft. Het Noorse instituut voor luchtonderzoek heeft door metingen vastgesteld dat de concentraties van schadelijke stoffen in de lucht het viervoudige van de internationaal toegestane grenzen benaderen. De metingen van het instituut wijzen verder uit dat de luchtveront reiniging in verscheidene straten van de Noorse hoofdstad ver gelijkbaar is met die in Los Angeles. Volgens het instituut is de oorzaak de ligging van Oslo. De stad is ingesloten door een heu velketen en in Oslo waait de wind minder sterk en minder vaak dan in andere grote Noordeuropese steden. BABYHANDEL Een dertigjarige transsexueel, die enkele jaren geleden door een operatie officieel tot vrouw was geworden, heeft inde Franse stad Marseille voor 2500 gulden een baby gekocht. Dit heeft de politie in Marseille bekend gemaakt. Twee jaar geleden was een dertigjarige prostituee onder de naam van de transsexueel naar een kraamkliniek gegaan en had daar een kind ter wereld gebracht, aldus de politie. De baby werd door een souteneur bij de burgerlijke stand aangegeven onder de naam van de "opdrachtgeefster", die zelf geen kinderen kan voortbrengen. De prostituee kreeg als moeder "in ruil" voor het kind 2500 gulden. De koopster, de moeder en de souteneur zijn gearresteerd en worden vervolgd op grond van valse geboorte aangifte. Terwijl zich, naar het heet, de zwaarste gevechten tot nu toe af speelden in Sanand^j, vlogen de Iraanse minister van defensie, Amiraal Ahmad Madani, en diens collega van binnenlandse zaken Ahmad H^j Sajed Javadi naar de stad in een poging de gevechten te beëindigen. Kort daarvoor was Chomeini's hoogste religieuze medewerker, de ajatollah Mah- moed Taleghani, al in de stad aangekomen met een dringende oproep tot een wapenstilstand. Gistermorgen was in Sanandqj weer zwaar geweervuur te horen na een nacht van slechts sporadi sche schietpartijen. Iraanse lege reenheden die in de militaire ba rakken van de stad een belege ring pogen te doorstaan van Koerdische strijders, legden een haag van mortiervuur in de rich ting van stellingen van de op standelingen buiten de basis. Verscheidene helikopters, met nieuwe troepen en materieel, slaagden erin binnen de basis te landen, ondanks pogingen van de Koerden de toestellen neer te halen. Botsing De opstandige Koerden kwamen maandag voor het eerst met het Onrust in Zuid-Libanon BEIROET (Reuter) - Verschillende eenheden van de VN-vredes- macht in Zuid-Libanon zijn vol gens Unifïl-vertegenwoordigers opnieuw geconfronteerd met "gewapende elementen". Zo zouden Nederlandse patrouilles in de afgelopen nacht hebben verhinderd dat een groep christelijke militie het plaatsje Haris - de basis van de Nederlan ders - binnendrong, terwijl in het noordelijk deel van hun gebied Palestijnse partizanen moesten worden tegengehouden. Ook het Ierse VN-contingent heeft de christelijke groeperingen te ruggestuurd en een Nigeriaanse onder-officier, aldus de berichten van Unifil, werd bij een schoten wisseling zwaar gewond. Het VN- vredesleger telt bijna 6000 man en werd een jaar geleden in het leven geroepen. Tot nu toe von den 21 militairen de dood en raakten ruim vijftig gewond. De Libanese regering heeft beslo ten, de Arabische Liga officieel om verlenging van het mandaat van de Arabische vredesmacht te vragen. Dit mandaat dat al twee maal is verlengd, loopt op 27 april af. Na het vertrek van de 1.250 militai ren uit Saoedi-Arabië in het ko mende weekeinde zal de vredes macht uit omstreeks 30.000 Syri sche en 500 militairen van de Verenigde Emiraten bestaan. De Arabische vredesmacht werd eind 1976 opgericht om een eind te maken aan de burgeroorlog in Libanon. Sindsdien is er her haaldelijk langdurig en zwaar ge vochten tussen de Syrische een heden en de rechtse Libanese militie in Beiroet. Iraanse leger in botsing, nadat de militairen hadden geweigerd ge wone burgers van wapens te voorzien. Sanandéu 512 km ten westen van Teheran, ligt in een wispelturig stammengebied. Een correspondent die de stad vorige week bezocht, voordat de ge vechten uitbraken, meldde dat in het gebied Kalasjnikov-machi- negeweren (van Russische ma kelij), geweren en pistolen vanuit Turkije en een grote verschei denheid aan lichte geweren, ba zooka's en handgranaten te koop Chomeini liet in een communiqué weten dat de bemiddelingspo ging bedoeld is om de Koerdi sche problemen te regelen en hij haalde uit naar "bekende contra revolutionairen" die de Koerden hadden aangezet tot rebellie, nog maar zes weken na de revolutio naire overwinning. De Iraanse premier Mehdi Bazargan zei in een toespraak tot een grote me nigte in Teheran, dat de actie van het leger in Sanand^j "ge rechtvaardigd was om zijn basis te verdedigen, om de revolutie te verdedigen en de islam". De premier zei te hopen dat de be middelingspoging de gevechten zal doen beëindigen. "Principes" In kringen van de Koerden werd nog een bestand verwacht, het derde na de mislukte pogingen van maandag en dinsdag. Naar hun mening zou het bestand iets opleveren als "de twee partijen het over de principes eens zijn". De Koerden vragen zelfbestuur, een grotere vertegenwoordiging in bestuurlijke zaken en bevorde ring van hun taal en cultuur. Ze beklemtonen dat ?e geen separa tisten zijn. Maar de Koerdische bevolking in het naburige Irak heeft vele jaren tevergeefs moe ten vechten om een langgekoes terd streven naar een Koerdisch vaderland te verwezenlijken. De afgezette ykvan Iran steunde tot 1975 een afscheidingsbeweging van de Koerden in Irak, maar wij zigde toen zijn standpunt en liet de Koerden zonder geld en wa pens aan hun lot over. De beslis sing werd genomen om een ver zoening tot stand te brengen met Irak, een machtige mededinger naar invloed in en om de Perzi sche Golf. Aanmoediging Volgens politieke deskundigen kan de jongste opstand een aanmoe diging betekenen voor de leider van de Koerden-beweging, Jalal Talebani. zijn aandacht opnieuw op Iran te richten na verscheide ne mislukte pogingen in Irak zijn plannen te verwezenlijken. Rechtse elementen in Iran heb ben al beweerd dat tot de opstand is aangezet door Talebani en door Iraanse linkse elementen, in een tweevoudig streven het Koerden probleem weer naar de achter grond te dringen en tezelfdertijd druk uit te oefenen op Chomeini. De druk op Chomeini is de laatste weken steeds groter geworden met de nadering van een referen dum over zijn islamitische re publiek, een referendum dat linkse en centrum-elementen in Iran willen boycotten. TEHERAN (UPI) - Voor de derde achtereenvolgende dag is gisteren in de Koerdische stad Sanandaj, in het wes ten van Iran, zware strijd geleverd. De Iraanse leider ajatollah Chomeini heeft dringend twee bemidde lingsmissies naar de omstreden stad gezonden. Volgens onofficiële cijfers staat het aantal doden al op meer dan 500. RESERVAAT IN 'T ZONNETJE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9