Adjudant 11. v. Mastrigt neemt zonder weemoed afscheid van politiekorps Max Heymans is een klassieke klerenmaker DONDERDAG 22 MAART 197!) door Sjak Jansen Op de presentatie van de nieuwe coüectie van Max Hei/mans kijken Sylvia Quiel en Carel Willink vol bewondering naar het model "Sunshine Yellow". AMSTERDAM - Max Heymans is onlangs door collega modema ker Edgar Vos in een radio-interview met Karel Prior de „vader van de Nederlandse couture" genoemd. Dinsdag heeft een verte derd publiek, bestaande uit actrices, zangeressen, kunstenaars en bemiddelde dames in zijn Amsterdam salon op versleten gou den stoeltjes de zomercollectie aanschouwd. Zijn voorliefde voor Coco Chanel blijft bij iedere collectie merkbaar in kraagloze tail leurs met afgebiesde korte jasjes en in wollen ruiten voor prakti sche reisensembles. Typerend voor de zomermode voor 1979 is ook bij Max Heymans het accent op de schouders. De schouderlijn wordt bij zijn ont werpen verbreed door vullingen, verticale plooien en epauletten, die over de kop van de mouw worden vastgezet. Het beste voor beeld wordt in de voile avondkleding gegeven bij een jasje met een duidelijke rol op beide schouders. Zo ontstaat een pagode- lijn. zoals ook Cardin voor ogen staat. De roklengte reikt bij Heymans ongeveer een handbreedte over de knie. Mouwen zijn vaak wijd. halflang met een manchet gesloten of bij jurken aangeknipt en kort. Zijn basiskleuren zijn wit vaak in combinatie met zwart, marineblauw en geel. De collectie die Heymans met enorme zijden shawls aanvult is niet voor jonge mensen gemaakt, hoewel een aangesloten leren jack tot de middel best mee zou kunnen draaien in een discobar. Broekpakken met korte jasjes zijn even vaak aanwezig als tail leurs Rokken zijn aangesloten of in smalle plooien uitgevoerd De meest opvallende details bij Heymans zijn de verrassende capes. Soms zijn dat alleen twee panelen op de rug vanuit een schouderband met dejurk verbonden, soms bestaal zo'n cape uit een viertal panelen die met een bandje over de bovenarm in model blijven. Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. JERUZALEM (GPD) - De officiële tekst van de En gelse versie van het vre desverdrag tussen Egypte en Israel luidt: De regering van de Arabische Re publiek Egypte en de regering van de staat Israël; Preambule Overtuigd van de dringende nood zaak van de vestiging van een rechtvaardige, alomvattende en duurzame vrede in het Midden- Oosten in overeenstemming met de Resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad. Herbevestigend dat zij vasthouden aan het „Kader voor vrede in het Midden-Oosten waarop" op 17 september 1978 „in Camp David overeenstemming werd be reikt". Opmerkend dat genoemd passend kader bedoeld is om een basis te vormen voor vrede niet alleen tussen Egypte en Israël, maar ook tussen Israël en elk ander Ara bisch buurland dat bereid is mee over vrede te onderhandelen op deze basis: verlangend een einde te maken aan de staat van oorlog tussen hen en een vrede te vesti gen waarin elke staat in het ge bied in veiligheid kan leven. Ervan overtuigd dat het sluiten van een vredesverdrag tussen Egypte en Israël een belangrijke stap is bij het zoeken naar alomvattende vrede in het gebied en voor het bereiken van de regeling van het Arabisch-Israëlische conflict in al zijn aspecten. De andere Arabische partijen in dit geschil uitnodigend deel te ne men aan het vredesproces met Is raël, geleid door en gebaseerd op de beginselen van genoemd ka der. Verlangend vriendschappelijke be trekkingen en samenwerking tussen hen tot stand te brengen in overeenstemming met het Hand vest der Verenigde Naties en de beginselen van het internationaal recht die de internationale be trekkingen in tijden van vrede regelen. Stemmen in met de volgende voor zieningen voor de vrije uitoefe ning van hun soevereiniteit, ten einde het „Kader voor het sluiten van een vredesverdrag tussen Egypte en Israë toe te pas sen". Artikel I 1. De staat van oorlog tussen de par tijen zal beëindigd worden en vrede zal tussen hen gevestigd zijn bij de uitwisseling van de ra tificatie-instrumenten van dit verdrag. 2. Israël zal al zijn strijdkrachten en burgers uit de Sinaï terugtrekken achter de internationale grens tussen Egypte en het Mandaat gebied Palestina, zoals bepaald is in het aangehechte protocol (aangehecht), en Egypte zal de uitoefening van zijn volledige soevereiniteit over de Sinai her vatten. 3. Bij de voltooiing van de tussen tijdse terugtrekking waarin an nex 1 voorziet, zullen de partijen normale en vriendschappelijke betrekkingen vestigen, in over eenstemming met artikel II (3). Op kinderboerderij Nieuwkomers Zonder het minste of ge ringste tikkeltje weemoed neemt adjudant U. van Mastrigt uit Waddinxveen 1 april afscheid van het plaatselijke rijkspolitie korps. Zonder weemoed omdat hij blij is dat je ge pensioneerd mag worden. Dankbaar dat je na je zes tigste verjaardag (de pen sioengerechtigde leeftijd bij de rijkspolitie) je werk opzij kunt schuiven en je gezond en wel alle tijd aan je hobbies kunt besteden; de boekhouding van de gereformeerde kerk bij voorbeeld. Verhalen over het werk zal hij toch wel blijven horen want drie van zijn kinderen zijn hem in zijn voetspoor ge volgd. Zoon Ton (26) zit bij de gemeentepolitie in Alphen aan den Rijn, Sjaak (23) bij de rijkspolitie in Oegstgeest en dochter Henriëtte (20) is on langs de gelederen gaan ver sterken van het korps Voor schoten. Geen dwang Zonder enige dwang van va- De drie kinderen hebben de voetsporen van hun vader gevolgd. der's zijde overigens hebben zij eens gekeken of vader's pet hen ook stond en bij alle drie bleek ie uitstekend te passen. En dan te bedenken dat er zware eisen aan het be roep van politieagent worden gesteld want nog geen tien procent van degenen die zich aanmelden halen de eind streep van de strenge selec tieprocedure. 'Ze zullen best wel wat van mij hebben meegekregen", be kent Van Mastrigt die overi gens kan bogen op een aan zienlijke staat van dienst. In 1946 begonnen bij het Zoe- terwoudse korps volgde hij na zestien jaar zijn superieur naar Noordwijkerhout, die hem wederom graag aan zijn zijde wilde hebben. Na vier jaar vertrok hij daar weer om een promotie te aanvaarden bij de rijkspolitie in Reeu- wijk. En toen hij in 1974 wederom hoger kon bij het Waddinx- veense korps liet hij ook die kans niet aan zich voorbij gaan. Desondanks heeft de plaats vervangend groepscomman dant de 'actie in de grote stad' niet gemist. "In plaatsen waar ik gediend heb was die actie er ook. Bovendien heb ik de rellen in Amsterdam rond de jaren 66-67 van dichtbij mee gemaakt. Inderdaad ons vak is er wel harder op geworden, alleen mogen wij van de bui tenwacht niet te hard zijn", aldus de heer Van Mastrigt, die overigens 29 maart van zes tot half acht receptie houdt in het wijkgebouw aan de Wad- dinxveense Sint Victorstraat. eikaars recht op zeevaart en overvliegen voor het verkrijgen van toegang tot eikaars land via de Straat van Tiran en de Golf van Aqaba eerbiedigen. Artikel VI 1. Dit verdrag tast op geen enkele wijze de rechten en verplichtin gen van de partijen ingevolge het Handvest van de Verenigde Na ties aan, en het zal niet als zodanig geinterpreteerd mogen wor den. 2. De partijen beloven in goede trouw hun verplichtingen inge volge dit verdrag uit te voeren, ongeacht actie of het uitblijven van actie van een andere partij en onafhankelijk van enig instru ment dat buiten dit verdrag valt. 3. Zij beloven verder alle noodza kelijke maatregelen te nemen om in hun betrekkingen de bepalin gen toe te passen van de multila terale conventies waarbij zij par tij zijn. Daartoe behoort het ver strekken van de vereiste mede deling aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties en aan andere plaatsen waar zulke con venties berusten. 4. De partijen beloven geen enkele verplichting aan te gaan die in strijd is met dit verdrag. 5. Ingevolge artikel 103 van het Handvest der Verenigde Naties zullen de verplichtingen volgens dit verdrag, ingeval van een conflict tussen de verplichtingen van de partijen aan het huidige verdrag en enige van hun andere verplichtingen, bindend zijn en uitgevoerd worden. Artikel VII 1. Geschillen die voortvloeien uit de toepassing of interpretatie van dit verdrag, zullen door onder handelingen worden opge lost. 2. Dergelijke geschillen die niet door onderhandelingen kunnen worden geregeld, zullen worden opgelost door verzoening of zul len worden onderworpen aan ar bitrage. Artikel VIII De partijen komen overeen, een speciale commissie te vormen voor de wederzijdse regeling van alle financiële aanspraken. Artikel IX 1. Dit verdrag zal van kracht wor den bij de uitwisseling van de ra tificatie-instrumenten. 2. Dit verdrag vervangt het akkoord tussen Egypte en Israël van sep tember 1975. 3. Alle protocollen, annexen, en kaarten die aan dit verdrag ge hecht zijn, zullen worden be schouwd als een integraal deel hiervan. 4. Het verdrag zal aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties worden verstrekt voor registratie in overeenstemming met de voorzieningen van artikel 102 van het Handvest van de Verenigde Naties. Gedaan in duplicaat in de Arabi sche, Engelse en Hebreeuwse talen; elke tekst is gelijkelijk au thentiek; ingeval van verschil van interpretatie zal de Engelse tekst de doorslag geven. schap twaalf maanden duurt, kun je zelfs na negenëneen- halve maand niet zien dat het dier drachtig is. Die dikke vacht houdt die uitgezette baarmoeder eenvoudig weg voor het oog verborgen. Nu ligt het in de bedoeling dat moeder en jongste telg voor lopig bij vader zullen blijven. Het broertje blijft aan de Fre sialaan. Een gelukkige lama-familie en een trotse verzorger met de jongste aanwinst Het geitenkamp aan de Van der Mortelstraat in Noordwijk werd gisterochtend vereerd met een bezoek van de ooie vaar, die tot grote blijdschap van het lama-€chtpaar, dat sinds drie jaar in Noordwijk woont, een lama-jong kwam brengen van het mannelijk geslacht. Heel toevallig was het vrouwtje die ochtend aan de Van der Mortelstraat aanwezig om zich over het jong te ontfer men. Want hoe raar de vork in de steel kan zitten, moge blij ken uit het volgende De voor geschiedenis mag bekend zijn. Drie jaar geleden dus werd het lama-echtpaar ge huisvest in het hertenkamp aan de Fresialaan. Tot grote ontsteltenis van me nige Noordwijker en vooral van raadslid Fieke van Dam bleef de nakroost langer dan normaal uit. Het laatste sprankje hoop bijna te heb ben opgegeven, diende zich anderhalf jaar geleden een jong aan. Een jong dat sterk naar de kant van zijn moeder trok en tot rampspoed van zijn vader niets van hem moest hebben. Elke dag was het ruzie tussen vader en zoon. Het dreigde zelfs zodanig uit de hand te lopen dat de heer Schoenma ker van openbare werken be sloot vader en zoon uit elkaar te halen. Derhalve werden moeder en zoon van de Fre sialaan overgebracht naar de Van der Mortelstraat. Het ge volg was wel dat er weer enige stagnatie optrad in het ver wekken van een tweede telg. Een paring moest er dan ook maar eens gauw van komen, vond men, en de eerste lente dag leende zich daar uitste kend toe. Daarom werd het vrouwtje gisteren weer naar de Van der Mortelstraat ge bracht en bij het mannetje ge zet. Maar wie schetst Schoen maker's verbazing toen hij na enige tijd pols hoogte nemend, ineens een jong zag liggen in plaats van twee bevredigde lama's. En wat is nou de oorzaak van deze zonderlinge geschiede nis? Bij lama's, wier zwanger- geaccepteerd De verzorgers van de kinder boerderij aan de Zuiderdreef in Nieuw Vennep worden re gelmatig geconfronteerd met nieuwe dieren waaiwan de herkomst onbekend is. ..Re gelmatig lopen er .als wij 's morgens op de kinderboerde rij komen, nieuwe konijnen, kippen enz. rond. Zelfs tropi sche vogels", zegt een verzorg ster, die liever niet bij name genoemd wil wordenVolgens haar zijn die dieren waar schijnlijk afkomstig van men sen die met hun dieren geen raad weten en ze uit gemak zucht maar over het hek van de kinderboerderij zetten. Zonder gevolgen blijft dit evenwel niet want er zijn nu eenmaal dieren die door hun soortgenoten niet één-twee drie geaccepteerd worden. Vooral bij hoenders is dat het geval. Een nieuwkomer wordt terstond flink aangepakt met alle verwondingen van dien. ..Wij hebben dan ook al me nige haan moeten laten af maken. Laat de mensen die beslist hun dieren kwijt wil len. eerst contact met ons op nemen. Wij kunnen dan de gulden middenweg wijzen", aldus de verzorgster. "Man '79" gaat problemen gescheiden man aanpakken De oprichting van de bond voor gescheiden mannen, waarover ik enige tijd geleden uitvoerig berichtte, zal eerdaags een feit wor den. Men gaat opereren onder de naam "Man '79". Om een indruk te krijgen van wat er leeft onder de mannen die te maken hebben met echtscheiding houdt het oprichtingscomité vanavond om acht uur in het restaurant van de Leidse Groenoordhal een open huis. De inventarisatie van de problemen van gescheiden mannen zal dienen als basis van een werkprogramma. Voor alle duidelijk heid gescheiden vrouwen zijn vanavond niet welkom. Dat om tijdrovende emotionele toestanden te voorkomen. Soortgelijke bijeenkomsten zullen de eerstkomende weken ook in andere steden in den lande worden gehouden, onder andere in Hilver sum. Eindhoven en Zwolle Artikel II De permanente grens tussen Egyp te en Israël is de erkende interna tionale grens tussen Egypte en het vroegere Mandaatgebied Pa lestina, zoals getoond wordt op de kaart van annex II, zonder vooruit te lopen op de kwestie van de status van de strook van Gaza. De partijen erkennen deze grens als onschendbaar. Iedereen zal de territoriale onschendbaar heid van de ander eerbiedigen, met inbegrip van hun territoriale wateren en luchtruim. Artikel III 1. De partijen zullen op elkaar de bepalingen toepassen van het Handvest van de Verenigde Na ties en de beginselen van interna tionaal recht die de betrekingen tussen staten in tijden van vrede regelen. In het bijzonder a. Erkennen zij en zullen zij eikaars soevereiniteit, territoriale on schendbaarheid en politieke on afhankelijkheid eerbiedigen. b. Erkennen zij en zullen zij eikaars recht erkennen om in vrede bin den hun veilige en erkende gren zen te leven. c. Zullen zij afzien van het dreigen met of gebruiken van geweld, rechtstreeks of indirect, jegens elkaar, en zullen zij alle geschil len tussen -hen met vreedzame middelen regelen. 2. Elke partij belooft te verzekeren dat daden of dreigementen van oorlogvoering, vijandigheid, of geweld niet afkomstig zijn van en niet bedreven worden vanaf haar grondgebied of door krachten die onder haar controle staan of door andere op haar grondgebied gestationeerde krachten, jegens de bevolking, burgers of eigen dom van de andere partij. Elke partij belooft ook zich te onthou den van het organiseren van, aan zetten tot, opwekken tot, steunen van of deelnemen aan daden of dreigementen van oorlogvoering, vijandigheid, ondermijnende ac tiviteit of geweld jegens de, ande re partij, waar dan ook, en belooft te verzekeren dat plegers van zulke daden voor de justitie ge bracht worden. 3. De partijen komen overeen dat de normale verhouding die tus sen hen gevestigd wordt, zal in houden volledige erkenning, di plomatieke economische en cul turele betrekkingen, beëindiging van economische boycots en dis criminerende belemmeringen voor de vrije beweging van men sen en goederen, en het weder zijds genieten van het geldende recht door de burgers. De proce dure voor de beloofde toepassing van zulk een verhouding is, even als de uitvoering van andere be palingen van dit verdrag, be schreven in het aangehechte pro tocol (annex III). Artikel IV 1. Teneinde maximale veiligheid voor beide partijen op basis van wederkerigheid te verschaffen, zal een overeengekomen veilig heidsregeling worden vastge steld, waartoe beperkte militaire zones op Egyptisch en Israëlisch gebied behoren, en VN-militai- ren en waarnemers, die wat aard en tijdstip betreft tot in bijzon derheden in annex I zijn be schreven, en andere veiligheids regelingen waarover partijen het eens zouden kunnen worden. 2. De partijen stemmen in- met het stationeren van VN-personeel in gebieden die in annex I gedefi nieerd worden; de partijen ko men overeen niet te verzoeken om terugtrekking van het VN- personeel en dit personeel zal niet verplaatst worden tenzij dit is goedgekeurd door de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties, met de voorstemmen van de vijf permanente leden, tenzij de partijen anderzijds overeenko men. 3. Een gezamenlijke commissie zal worden ingesteld om de uitvoe ring van het verdrag te verge makkelijken, zoals bepaald is in annex I. 4. De veiligheidsregelingen die vervat zijn in de paragrafen 1 en 2 van dit artikel, kunnen op ver zoek van een partij herzien wor den en bij wederzijdse instem ming van de partijen geamen deerd worden. De verbindingslijn tussen El Arisj en Sjarm el Sjeik vormt de grens waarachter de Israëlische troepen zich zullen terugtrekken, negen maanden na ondertekening van het vredesakkoord. Aan beide zijden van deze grens worden VN- militairen gestationeerd. Artikel V 1. Schepen van Israël, en ladingen bestemd voor of komend uit Is raël, zullen het recht hebben van vrije doorvaart door het Suezka- naal en zijn toevoerwegen dooi de Golf van Suez en de Middel landse Zee op basis van de Con ventie van Constantinopel van 1888, die van toepassing is op alle landen. Israëlische burgers, schepen en ladingen, zowel als personen, schepen en ladingen bestemd voor of komend uit Is raël, zullen in alle zaken die ver band houden met het gebruik van het kanaal, een nietdiscrimi- natoire behandeling krijgen. 2. De partijen beschouwen de Straat van Tiran en de Golf van Aqaba als internationale water wegen die voor alle landen open staan voor onverlette en onop- schortbare vrijheid van zeevaart en overvliegen. De partijen zullen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4