Schadeclaims alsbouw AZL wordt vertraagd Bedrag is er binnen tien jaar weer uit Leiden vangt bot bij koop LEZERS SCHRIJVEN Zes hartprojecten kunnen tot 1981 worden voortgezet Actief in DONDERDAG 22 MAART 1979 AZL-directeur drs. Verhey: "Gestraft voor zuinigheid" AZL-directeur Verheij LEIDEN - "Verder uitstel en zeker afstel van de nieuwbouw is on aanvaardbaar. De 400 miljoen gulden die het nieuwe zieken huis kost is een rendabele inves tering. We hebben becijferingen gemaakt waaruit blijkt dat met de nieuwbouw de efficiency zo verbeterd kan worden dat het bedrag er binnen tien jaar weer uit is. Daarom vind ik de beslis sing van de minister uit be drijfseconomische overwegin gen foutief'. Drs. H.J.M. Verhey, algemeen di recteur van het AZL, maakt zich zorgen over de toekomst van de gezondheidszorg in de Leidse regio wanneer de nieuwbouw niet mocht doorgaan: "Op het ogenblik zitten we met problem men die een paviljoen-zieken huis kenmerkt. We zouden bij voorbeeld voor alle patiënten graag optimale röntgenoligi- sche voorzieningen hebben. Maar dat is met de huidige bouw niet mogelijk. Door de verspreide ligging rijden er dagelijks drie tot vier ambu lances over het terrein om pa tiënten voor bepaalde onder zoeken van het ene naar het an dere gebouw te brengen. Vooral voor de ernstige patiënten is dat een onbevredigende situatie". Een ander feit dat een speelt is dat allerlei noodzakelijke vernieu wingen in het ziekenhuis zijn uitgesteld in de verwachting dat de nieuwbouw binnen afzienba re tijd zijn beslag zou krijgen. Als dat niet gebeurt zou dat zijn uitwerking kunnen hebben op de motivering van het perso neel. "Het vreemde van de hele situatie is", aldus drs. Verhey," dat we in few-'".*/ '-W W oekerwinsten Het artikel lezende over de transac ties van De Bolster en Pasman moeten mij, hoewel ik de betrok ken bedrijven nauwelijks ken, toch wel enige zaken van het hart. Ik ben namelijk van mening dat beide Pvd A-leden die zich met de zaak bezighouden, zich nodeloos ongerust maken. In plaats van zich op de bres te stellen voor die arme ex-mijn werkers, wier uitkering op de tocht komt te staan, vallen zij be drijven aan die,door aankoop van onroerend goed, ervoor zor gen dat de pensioenen weer voor enige tijd kunnen worden uitge keerd. En dat hoofdzakelijk om dat er flinke winst gemaakt is. Dat is erg onaardig. De dames Koning en Salomons gaan er kennelijk van uit dat ei genbelang voorop heeft gestaan in deze transactie, maar zoiets kan natuurlijk niet bewezen worden. Zelf ben ik oprecht van mening dat sociale bewogenheid met het lot van de mijnwerkers de belangrijkste drijfveer is ge weest van de betrokken directies. En natuurlijk het voortbestaan van de werknemers van hun eigen bv's. En pas daarna winstoog merk. Deze weldoeners aanval len is unfair, zij dienen geëerd, ja zelf geridderd te worden. Een andere kwestie intussen is: stel dat deze risico-dragende transac ties geen winst hadden opgele verd. Stel dat de bv's na maanden leuren met de panden die had moeten verkopen met tien pro cent verlies? Zouden er dan stukjes in de krant komen te staan in de trant van „Noodlij dende bv's leden tonnen verlies". Ik denk het niet, ik geloof dat ie dereen zou denken: moeten ze maar niet zo stom zijn. Te zijner tijd zou er dan in de krant komen te staan: BV's failliet. Directies voerden wanbeleid. Zoveel werknemers werkloos. PvdA- raadslid stelt vragen in de kamer. Nu de betrokken „louche" bv's echter door verstandig manage ment goede resultaten boeken en daarmee wellicht „bonafide" bv's zullen worden, nu deugt er ook niets van. Het is ook nooit goed. Om moedeloos van te worden. Daarom zou ik willen voorstellen: laten we met z'n allen deze on dernemers moreel steunen en bedenken dat van de tonnen winst minstens de helft via de belasting in de staatskas terecht komt. En van wat dan overblijft opgewekt en met vertrouwen de bestedingen tegemoet zien van paar succesvolle stadgeno ten. C.J.W. Klinkenberg, Warmonderweg 9, LEIDEN Honden Maandagmiddag 5.30 uur. Even kijken wat de krant schrijft over de goed georganiseerde hondenshow van Kynologen Vereniging Rijnland. „Geen hond te zien na de drang hekken en controle" staat er. Geen wonder, want die kreeg je pas te zien als je wat verder de hal inliep of op de tribune ging zitten om naar de gehoorzaamheids show te kijken of de Junior Handling of het keuren van alle rassen in het midden van de hal. Dan wordt er geschreven: bor stels om de vacht nog glanzender te doen lijken. Larie! De vacht van een hond glanst alleen als hij in goede conditie is en niet door een borstel. Sommige rassen glanzen in het geheel niet. Dan staat er. zaagsel op de vloeren om de honden voor uitglijden te behoeden. Onzin! Er wordt alleen zaagsel gestrooid om eventuele ontlasting op te ruimen en niet om de honden te behoeden voor uitglijden. Vervolgens wordt er geschreven: Zo was het mogelijk een fors uitgevallen Ierse Wolfs hond nijdig te zien keffen tegen een miezerige Chihuahua. Wel, ik ben toevallig de eigenaar van de twee enige Ierse Wolfshonden van de show. Laat ik dit zeggen: mijn Ierse Wolfshond is niet fors uitgevallen maar hij hoort zo. Een Chihuahua evenmin miezerig is, want deze behoort klein te zijn. Een Ierse Wolfshond niet keft maar blaft, zelden nijdig is en dan zeker niet tegen een kleine hond. Leugens dus om het verhaaltje vol te krijgen. Overigens is de sfeer op een Clubmatch altijd zeer gemoedelijk. Al met al wil ik hiermee zeggen dat er zondag in de Groenoordhal een journalist is geweest, die in Story-stijl een verhaaltje heeft geschreven, geen enkele kennis van zaken heeft en ook niet de moeite heeft genomen om even naar deze te informeren. W. A. M. Devilé Sieboldstraat 4 LEIDEN Naschrift redactie: Om met de laat ste opmerking te beginnen: er is bij één der commissarissen wel degelijk geïnformeerd naar het hoe en wat van het zaagsel, de rassen en het verloop van de show. De vraag rijst wie er dan goed geïnformeerd is. De opmerking „geen hond te zien" sloeg op de hoeveelheid mensen die het bij kans onmogelijk maakte om de beesten te aanschouwen, al be- vonden ze zich in de ring. feite gestraft worden voor onze zuinigheid in het begin van de jaren zeventig. Toen vond de overheid dat er in Leiden een nieuw ziekenhuis voor 1200 bedden zou kunnen worden ge bouwd. We hebben gezegd dat dat teveel was en vol staan zou kunnen worden met een capaciteit van 900 bedden. Wat is er daarna gebeurd? De 900 bedden zijn teruggebracht tot 850 en de 600 miljoen voor de nieuwbouw werd teruggebracht tot 400 miljoen. En nu zet de mi nister zelfs dat op de tocht. We begrijpen er niets van. Temeer omdat we tot dusver met mede weten van de minister onge stoord aan de voorbereiding van de nieuwbouw hebben kunnen werken. Tot vlak voor het on derhoud van afgelopen dinsdag zijn er allerlei besluiten geno men waarvoor geld beschikbaar werd gesteld". Op de vraag wat het AZL gaat doen om de ministerraad van de noodzaak voor nieuwbouw te overtuigen antwoordt drs. Ver hey: "Ik dacht dat we weinig konden doen. Alle argumenten die duidelijk aantonen dat de nieuwbouw noodzakelijk is zijn minister Pais bekend. Daar heb ben we niets meer aan toe te voegen. Als we de hele voorbereiding van de plannen overzien moet je langzamerhand tot de conclusie komen dat de politieke situatie in ons land het bijna onmogelijk maakt om grote projecten, als. deze van de grond te krijgen". Het personeel dat werkzaam is in het AZL werd gisteren in een brief op de hoogte gesteld van de beslissing van de minister. (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Hoe de beslissing van de ministerraad over de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis in Leiden ook uitvalt, het is zeker dat er vertraging zal optreden. Het overleg met het AZL-bestuur zal waarschijnlijk niet voor eind april plaats hebben en daarna moet de minis terraad de knoop nog doorhakken. Zou de beslissing nog langer wor den uitgesteld of zou de minister raad tot afstel besluiten dan ver wacht het AZL diverse scha declaims, omdat een aantal zaken rond de bouw inmiddels is vast gelegd. Onduidelijk is in hoever re bij het kabinetsbesluit nog re kening gehouden zal worden met het advies dat het College van Ziekenhuisvoorzieningen bin nenkort zal uitbrengen. Volle gang Dit college zal aangeven welke vloeroppervlakte het nieuwe Academisch Ziekenhuis in Lei den zou moeten hebben. Het on derzoek voor dat advies is op het ogenblik nog in volle gang. In het kabinetsbesluit van mei 1977 werd vastgelegd dat de op pervlakte niet meer dan 95.000m2 zou mogen bedragen en dat zou worden uitgegaan van een capa citeit van 850 bedden. Medio vorig jaar - bij het uitwerken van het plan - bleek al dat het be drag van 400 miljoen niet toerei kend zou zijn voor een ziekenhuis met een dergelijke omvang. Toen werd al becijferd dat, om de voorgeschreven taken te kunnen vervullen, een bedrag van 512 miljoen gulden nodig zou zijn. Teleurgesteld Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) is bijzonder teleurgesteld dat minister Pais de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis op de lange baan lijkt te willen schuiven. Ook de manier waarop Pais het ziekenhuisbestuur op de hoogte heeft gesteld vindt hij merkwaardig: "Het is wel een beetje bot om vanuit China een telegram te sturen. Als Pais nou lid was van een studentenvereni gingeigenlijk is dit beneden peil". Juist omdat de laatste maanden al les voorspoedig leek te lopen met de nieuwbouw is wethouder Waal extra teleurgesteld: "Het Academisch Ziekenhuis is een van de allerbelangrijkste voor zieningen in Leiden. Samen met de universiteit is het de grootste werkgever. Als er bezuinigd moet worden is het maar de vrrag of je juist op dit nieuwbouwproject moet bezuinigen. Veel gebouwen zien er toch al slecht uit, en dat is des te vervelender als je je reali seert hoe lang de plannen al be staan. Leeuwenhoek Wethouder Waal gelooft niet dat er door de nieuwe verwikkelingen moeilijkheden zullen optreden met de woningbouw in de Leeu wenhoek. Het lijkt hem niet aan nemelijk dat er nog wijzigingen komen in de plaats waar het nieuwe AZ moet worden ge bouwd. Overigens maakt de te rugverkoop van 31 hectare grond in de Leeuwenhoek aan de ge meente Leiden wel onderdeel uit van het kabinetsbesluit dat nu door de minister teruggedraaid rhethartprojecti: In drie plaatsen in ons land be gonnen de consultatiebureaus voor de tuberculosebestrij ding in 1973 een project-hart ziekten. In 1976 kon dit door het rijk gesubsidieerde pro ject worden uitgebreid tot zes consultatiebureaus. En on langs maakte het ministerie van volksgezondheid bekend dat. mede dankzij de Neder landse Hartstichting en het Preventiefonds, het project nog tot eind 1980 kan worden voortgezet, en daarmee kan worden afgerond. De zes plaatsen waar het project loopt zijn Amsterdam. Rot terdam, Maastricht, Tilburg, Doetinchem en Leiden. Mevrouw Stegerhoek, project leidster in Leiden, vertelt dat het project is ontstaan uit de zorg om het elk jaar groeiend aantal mannen dat sterft aan hartziekten, terwijl de leeftijd steeds jonger wordt. Het leek waarschijnlijk dat die ont wikkeling niet alleen door uitbreiding van kliniek en techniek te stuiten zou zijn. Mevrouw Stegerhoek: "De oor zaak van hartziekten, die het gevolg zijn van ziekelijke veranderingen in de vaat- wand (athero sclerose), is nog niet bewezen. Maar talrijke onderzoekingen hebben wel aangetoond dat er bepaalde factoren zijn die die ziekelijke veranderingen in de vaat- wand bespoedigen en verer geren. Dat zijn een verhoogde bloeddruk, roken en een ver hoogd cholestorolgehalteVan dat laatste is het oorzakelijk verband nog niet bewezen, maar wel dat er en ig verband bestaat. Dit hartproject is be doeld om die risicofactoren te verminderenStress is ook een risocofactor, me te beinvloeden" In Leiden is vanaf 1976 telkens een bepaalde jaargroep on derzocht Via het bevolkings register riep het consultatie bureau iedereen die in een be paald jaar geboren is op. Tot nu toe zijn de geboortejaren 1932 tot en met 1940 aan de beurt geweest. Per jaargroep hebben er gemiddeld ongeveer duizend i derzoek r LEIDEN - Tevergeefs heeft de ge meente Leiden gisteren nog ge probeerd om woningen op te ko pen van het mijnwerkerspen sioenfonds aan de Burggraven- laan, Oppenheimstraat, Mod dermanstraat en Van Vollenho- vekade in Leiden. De verkópen zijn namelijk al hele- Links festival In het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66) wordt het ko mende weekeinde een twee avonden durend festival ge houden. Aan het festival wer ken diverse links georiënteer de groepen uit Leiden mee. De organisatie hoopt met deze presentatie dat belangstel lenden zich bij de groepen aansluiten of zelf iets op poten zetten. Deelnemende groepen zijn onder meer: cabaret groep "Geen bezoek, geen bloemen", het feministisch vrouwenkoor "De Sirenes", band "De Grote Bluf', blazer sensemble "d' Onderste Steen", koor "De Eenheid", het Leids Vrouwenorkest en jazz- groep C.Q. Het festival begint beide dagen om half acht. De toegangsprijs is één gulden. Lenteshow In het winkelcentrum "De Ko permolen" wordt zaterdag een lenteshow gehouden. De bezoekers kunnen deelnemen aan diverse spelletjes, terwijl het duo "De Gebroeders Grimm" aanwezig is. De hoofdprijswinnaars krijgen een vliegticket voor een rond vlucht boven de Bollenstreek en Leiden. Dal gebeurt nog dezelfde dag. De spelletjes be ginnen om tien uur 's och tends en duren tot ongeveer kwart over elf. Lezing Het dispuut Sint Thomas van Aquino organiseert vandaag een lezingavond in het Aca demiegebouw aan het Rapen burg 73. De lezing wordt ge houden door de heer P. Schaepman en heeft als titel: "Heidegger, of: is een existen tiële fenomenoloaie moae- Jab Jab In het Leids Vrijetijdscentrum treedt vrijdagavond de En gelse groep Jab Jab op. De groep die veel succes in Lon den heeft, maakt op het ogenblik een korte tournee door ons land. De muziek van de groep wordt gekenmerkt door reggae en rockinvloeden. De groep bestaat uit Richard Augustine (gitaar), Dick Au gustine drums), Joe Augusti ne (bas) en Richard Washing ton (hammondorgel). Het op treden begint rond half tien, de toegangsprijs is vijf gul den. Projectavond De Lorentzschool aan de Lo- rentzkade 61 houdt morgen een projectavond van 19 tot 21 uur. De verschillende klassen hebben zich onder meer bezig gehouden met onderwerpen als de fiets, kleding, zoetwa ter, oude volkeren, voor dorp tot stad en Leiden. Gespreksgroep De Leidse werkgroep HomofilieI COC begint met een gespreks groep. Iedereen die wil praten over homofilie en homofiel- zijn is welkom. De eerste bij eenkomst is vanavond in de Waardstraat 35, vanaf 20 maal rond. "We kunnen er niet meer tussen komen, dus het is ei genlijk nakaarten. Ik heb het mijnwerkerspensioenfonds erop gewezen dat ik dit maatschappe lijk gesproken onjuist vind", al dus wethouder Waal gisteravond. Al eerder tastte de gemeente Oegstgeest mis toen zij vrijdag probeerde om speculatie met de woningen te voorkomen door ze zelf op te kopen. Ook wethouder Waal zei dat hij had willen probe ren om de woningen bijvoor beeld bij een woningbouwver eniging onder te brengen. De wethouder is meegedeeld dat het AZL, de beheerder van het mijnwerkerspensioenfonds, de afgelopen jaren 5600 woningen verkocht heeft. Daarvan gingen 4000 naar bewoners en de reste rende 1600 woningen moeten dus zijn verkochj nu het AZL plotse ling in geldnood lijkt te zitten. Inmiddels blijkt ook dat al in 1977 verschillende bewoners van hui zen van het mijnwerkerspen sioenfonds geprobeerd hebben om hun huizen te kopen, maar zij kregen als reactie dat "verkoop van het complex Leiden voorals nog niet zal plaatsvinden". Mevrouw Stegerhoek: "De op komst is zeer goed, ruim tach tig procent. Het onderzoek be staat uit het invullen van een vragenlijst, een electrocar diogram maken, bloeddruk meten, cholestorolgehalte be palen, een foto van de bor- storganen maken en de urine onderzoeken. Het hele onder zoek duurt twintig minuten. Daarna komt een aantal mensen in aanmerking voor advies en begeleidingomdat bij hun één of meer risicofac toren zijn aangetoond. Bij de mensen uit 39, 40 is dat een kleine twintig procent, bij de ouderen ongeveer dertig pro cent. Die begeleiding en advi sering richten zich op het ver anderen van leef- en eetge woonten, roken, enz. We pro beren de mensen niet angstig te maken, al is dat niet altijd helemaal te vermijden". Een grootscheepse campagne tegen slechte eetgewoonten, roken, enz. in de Verenigde Staten heeft ertoe geleid dat de enorme stijging van het aantal sterfgevallen door hartziekten daar tot stilstand is gebracht en de laatste jaren zelfs daalt. Hoewel we altijd voorzichtig moeten zijn met die daling van het aantal sterfgevallen als een direct gevolg van de campagne te zien, aldus mevrouw Steger hoek, kunnen we het niet he lemaal negeren. Mevrouw Stegerhoek: "Zo'n groots opgezet onderzoek is hier niet mogelijk, maar we hopen hetzelfde resultaat te bereiken door het olievlek principe. Als de één het door geeft aan de ander, kan ons werk toch een grotere uitbrei ding hebben dan berekend kan worden. Voorlopig con stateren we dat het werk van de zes hartprojecten een ver mindering van de risicofacto ren heeft opgeleverd. En dat zou kunnen leiden tot een vermindering van het aantal sterfgevallen" Er is ook aan gedacht om het project over het hele land uit te breiden, maar daarvoor ontbreken de middelen. En in 1981 zijn ook de projecten die nu lopen afgerond en geëva lueerd. Wat er daarna gebeurt weet nog niemand. Mevrouw Stegerhoek hoopt dat het werk na 1980 op de één of andere manier kan worden voortgezet, want ze is over tuigd van het belang ervan. Een voorbeeld van hoe het verder zou kunnen gaan ligt in Rotterdam, daar is het werk overgenomen door de Gemeentelijke Geneeskundi ge Dienst. Maar hierover kan men slechts speculeren want de toekomst is nog in nevelen gehuld", al dus mevrouw Stegerhoek.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3