LEIDSCH DAGBLAD Britse ambassadeur Den Haag gedood Ook Knesset zegt 'ja tegen vredesverdag vandaag Goedhart Bouwhuis voorSieMatic keukens Oliebollen met Kan AANSLAG KWAM VANMORGEN ALS VOLSLAGEN VERRASSING: 2 DODEN Vermoorde gegijzelde gevonden "Duivekit" tegen kattekwaad KOM OP MET DIE SUBSIDIE99 V Het Staat Vast Hein Kruider heeft «SEOaïTTifd Koffie Hag, probleemloos lekker! CHflC mag! DONDERDAG 22 MAART 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35813 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HILVERSUM - Wim Kan heeft een contract gesloten met de VARA voor een televisie-uit zending op oudejaarsavond. Het ligt in de bedoeling dan een show van één uur uit te zenden uit het programma, dat Kan vanaf begin novem ber in het Nieuwe de la Mar- theater in Amsterdam gaat brengen. De laatste oudejaarsavonduit zending van Wim Kan voor de VARA was in 1976. De VARA heeft ook de rechten voor het uitbrengen van de grammofoonplaat. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het is hoogst twijfel achtig of de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis in Lei den doorgaat. Tot grote verba zing van directie en bestuur van het Leidse ziekenhuis gaf minis ter Pais (onderwijs en weten schappen) plotseling opdracht om de voorbereidingen voor de nieuwbouw voorlopig stop te zetten. De bouwstop is afgekon digd tot het tijdstip dat de mi nisterraad een definitieve be slissing heeft genomen. De interventie van de minister komt op een tijdstip dat slechts epkele weken verwijderd is van het begin van de bouw. Volgen de maand zouden de graafwerk zaamheden voor de eerste fase van de bouw beginnen. In au gustus zou de eerste paal gesla gen worden. De beslissing van minister Pais staat haaks op het besluit dat de ministerraad van het toenmali ge kabinet Den Uyl in mei 1977 nam. In de nadagen van deze PvdA-CDA-regering werd be sloten een bedrag van 400 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de nieuwbouw van het AZL. Het geld zou de vol gende jaren beschikbaar komen voor een heel nieuw ziekenhuis op een terrein grenzend aan het bestaande ziekenhuis nabij het station. Algemeen-directeur van het AZL, drs. H.J.M. Verhey zei gister middag niet te begrijpen waar om de bewindsman deze plotse linge ommezwaai heeft ge maakt. "Vorig jaar september heeft de minister wel eens ge zegd: mijne heren u weet wel dat we in een financiële droogtepe riode zitten. Maar uit niets is daarna gebleken dat de bezuini gingen van het kabinet ook de nieuwbouw van het AZL zouden treffen." "We begrijpen de beslissing van de minister niet, omdat voor zo'n ingrijpende maatregel geen en kel nieuw argument is aange voerd", aldus directeur drs. Verhey. Inmiddels zijn de voorbereidin gen voor de nieuwbouw al ver gevorderd. Besprekingen met de aannemers over een raamover eenkomst waren rond en de aanbesteding zou binnenkort plaatsvinden. Door de architect zijn inmiddels diverse opdrach ten uitgevoerd. En ook uit de briefwisseling die de afgelopen maanden met het ministerie werd gevoerd bleek op geen en kele wijze dat de bouw van het nieuwe ziekenhuis geen door gang zou kunnen vinden. Het telegram - door minister Pais vanuit China verstuurd - met de opdracht om met de voorberei dingen te stoppen, was voor de AZL-leiding dan ook een grote verrassing. In het gesprek dat Nog afgezien Minister Pais moet wel erg goede argumenten achter de hand heb ben om het besluit tot stopzetting van de nieuwbouw van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden te rechtvaardigen. Want de risico's die hij zich met deze beslissing op de hals heeft gehaald zijn niet ge ring. bestuur en directie eergisteren met minister Pais hebben ge voerd is de maatregel fel bekri tiseerd. De minister zegde in het gesprek toen dat voor de minis terraad een definitieve beslis sing neemt eerst nog overleg ge pleegd zal worden met de zie- Frnpr kenhuisleiding. (zie ook pagina ~5L Leiden), het feit dat het niet direct van een consequent beleid getuigt om vlak voor de uitvoering van een plan, waar aan jaren is gewerkt, met een dergelijke ingrijpende maatregel te komen. dat de bewindsman de ge zondheidszorg in de Leidse regio opnieuw op de tocht zet. Al eerder verordonneerde hij dat het AZL de broekriem stevig zou moeten aanhalen. Een maatregel die waarschijnlijk tot afstoting van taken zal moeten leiden. Ditmaal haalt hij een voorlopige streep door noodzakelijke nieuwbouw- plannen. Noodzakelijk omdat allerlei verbeteringen in het zie kenhuis zijn uitgesteld in ver band met de komende nieuw bouw. Daarnaast is er het risico van scha- declahns en stijgende bouwkos ten. Risico's die lijnrecht tegen over de becijferingen van het AZL staan. Die tonen aan dat de 400 miljoen binnen tien jaar zijn te rugverdiend door een betere effi ciency. Het gevaar dat de werksfeer binnen het AZL door dit negatieve besluit een gevoelige knauw zal krijgen is niet denkbeeldig DEN HAAG (GPD)- De Britse ambassadeur in Nederland, Sir Richard Sykes en een van zijn huisknechten de 19- jarige K.D.L. Straub uit Den Haag zijn overleden na een schietpartij die vanmorgen plaatsvond voor de deur van de residentie van de ambassadeur aan het Haagse Westeinde. "Jr TTTSa Haagse agenten posten voor de ingang van de ambtswoning Britse ambassadeur. Voor die ingang werd vanmorgen een aanslag ge pleegd waarbij de ambassadeur en een huisknecht om het leven kwamen. Volgens de eerste berichten zou de aanslag zijn gepleegd door twee mannen tussen de 35 en 40 jaar van wie er een een pistool droeg met lange loop. Geen van beiden droeg een overjas, volgens de Haagse politie. Het is niet bekend hoe zij zich uit de voeten hebben gemaakt. Evenmin was iets be kend over de motieven. Schoten De Haagse politie deelde vanmor gen mee, dat de 58-jarige ambas sadeur en zijn huisknecht wer- In El Salvador SAN SALVADOR (Reuter) - Een van de vier gegijzelde zakenlie den in El Salvador, de koffiehan delaar Ernesto Liebes, die tevens honorair consul van Israël was, is dood in een auto gevonden, zo heeft de politie bekendgemaakt. Hij scheen in de borst te zijn ge schoten. Eerder gisteren had de militaire regering van El Salva dor 44 politieke gevangenen vrij gelaten om het leven te redden van de vier gegijzelden, die in handen waren van de linkse guerrillastrijders van de "natio nalistische strijdkrachten van het verzet" (Farn) Farn heeft na de dood van Liebes nog twee Britse bankiers en een Japanse zakenman in haar macht. Koude nacht Vannacht opklaringen, mogelijk nog een regen- of sneeuwbui en minimum temperaturen ongeveer min 1 graad. Overdag zonnige perioden en middag- temperaturen omstreeks 7 graden. Vrij krachtige westenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 23 MAART Zon op: 6.38 uur; onder: 18.57 uur Maan op: 3.52 uur; onder: 13.09 uur Hoogwater te Katwijk om 10.35 en 23.32 Laagwater om 5.44 en 18.43 uur. JERUZALEM (FP/Reuter) - Het Israëlische parlement heeft vanochtend vroeg met overgrote meerderheid het verdrag goedgekeurd dat een einde moet maken aan een 30-jarige toestand van oorlog tussen Israël en Egypte. om nu naar Washington te gaan en daar maandag met president Carter en president Sadat van Egypte het verdrag te onderteke- den beschoten toen zij rond ne gen uur in de deuropening ston den van de residentie, die ligt op een hofje aan het Westeinde in de Haagse binnenstad. Terwijl de huisknecht de autodeur open hield voor de ambassadeur klon ken plotseling enkele scho ten. De ambassadeur die door enkele kogels in het hoofd werd getrof fen viel zwaargewond in de zil vergrijze Rolls-Royce, waarop chauffeur Jack Wilson onmid dellijk wegreed naar het nabij gelegen politiebureau. Daar sprongen twee agenten van de Haagse verkeerspolitie in de Rolls. Zij verleenden de ambas sadeur eerste hulp en reden mee naar het ziekenhuis Westeinde. De afgelopen dagen had de ambas sadeur gastvrijheid verleend aan Edmund Dell, het Britse lid van de commissie van wijze mannen van de EG. Dell was vanmorgen vroeg vertrokken. Zijn assistente Alison Bailes was getuige van de aanslag. Zij werd zelf niet getrof fen. Links de vermoorde ambassadeur Sir Richard Sykes. rechts boven zijn auto en rechts onder een foto van de kogelgaten in de Rolls Royce. Na een debat van 28 uur (het langste uit de geschiedenis van de Knes set) stemden 95 afgevaardigden voor, 18 tegen en twee onthielden zich. Twee parlementariërs wa ren afwezig en drie verlieten de zaal vóór de stemming plaats vond. De uitslag van de stemming maakt de weg vrij voor premier Begin (Van e r verslaggevers) OEGSTGEEST - Ambtenaren van de gemeente Oegstgeest hebben iets nieuws bedacht in de strijd tegen kattekwaad van kleuters. "Duivekit" heet het plaksel dat op regenpijpen van kleuter scholen wordt gesmeerd om te voorkomen dat kleuters langs de pijp omhoog klim men. Het spul is zo hardnek kig dat het alleen met een speciaal middel te verwijde ren is. Dat middel is te krij gen bij de gemeente. Het plaksel gaat op huid en kle ren zitten, maar is volgens de gemeente "niet gevaarlijk voor de gezondheid". Voor lopig gaat het om een proef op twee kleuterscholen in Oegstgeest. de openbare kleuterschool "Bokke- sprong" en de katholieke kleuterschool ,,'t Mierenest". Het debat vanochtend om drie uur (onze tijd) afsluitend, zei premier Begin: "Er heerst het gevoel dat wi.] een keerpunt hebben bereikt. Laten wij hopen op een positief keerpunt voor ons en voor het Egyptische volk. Wij willen allen een eenvoudig en humaan doel bereiken: vrede. Met Gods hulp zullen wij van de ondertekening terugkeren en tot ons volk zeggen wij hebben u vrede gebracht." Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Waddinxveense vrachtwagen in Arnhem gestolen (van één onzer verslaggevers) WADDINXVEEN - Een vrachtwa gen vol met keukenartikelen, ei gendom van de Waddinxveense firma Woda, is gistermiddag rond vijf uur in Arnhem gestolen. De inhoud van de auto vertegen woordigt een waarde van 90.000. Geen idee Een woordvoerder van de Britse ambassade zei vanmorgen dat de aanslag als een volslagen verras sing is gekomen. Men heeft geen idee in welke hoek de aanvallers gezocht moeten worden. Er zijn de laatste tijd geen bedreigingen ontvangen en er \^as ook geen buitengewone bewaking inge steld, noch bij de ambassade aan het Haagse Lange Voorhout, noch bij de residentie. Hij laat eer ren (twee 2 achter. Minister dr. C. A. van der Klaauw (buitenlandse zaken) vertrok te gen elf uur vanmorgen uit de Tweede Kamer naar het zieken huis Westeinde, om het meeleven van de regering en de Kamer over te brengen aan de families van de ambassadeur en de huis knecht. Een woordvoerder van de Provi sionele IRA in Belfast heeft van middag verklaard dat het "niet uitgesloten" moet worden geacht dat de moord op de Britse ambas sadeur in Den Haag en zijn huis bediende het werk is van een eenheid van de "Provo's". Hij verklaarde dat eventueel later op de dag nadere mededelingen zouden volgen. 30 PAGINA'S Kant en klare DEURKOZIJNEN van vurehout of hardhout vanaf 55,- deurmaten en muurdikten. tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zateraags tot 5 uur geopend. (Van één onzer verslaggevers) BODEGRAVEN - De model bouwer J. Goudriaan uit Nieuwerbrug is een teleur gesteld mens. Op grond van een vrije interpretatie van de gemeentelijke subsidie regeling meende hij in aan merking te komen voor fi nanciële steun bij uitoefe ning van zijn hobby. "Voor het bouwen van al die mo dellen moet ik allerlei mate riaal kopen bij de Bode- graafse middenstand. Het is van belang voor de plaatse lijke gemeenschap, dat ik mijn hobby blijf uitoefenen, dus kom op met die subsi die," was zijn simpele rede nering. De gemeente denkt daar echter anders over "Instellingen die werkzaamheden verrich ten in het belang van de ge meenschap komen in princi pe voor subsidie in aanmer king," luidt de subsidiever ordening. Maar volgens de gemeente Bodegraven kan Goudriaan daaraan geen en kel recht ontlenen. "Uit de tekst van de verordening valt niet af te leiden dat het uitoefenen van een hobby, waarbij benodigdheden bij de plaatselijke middenstand worden- aangeschaft, als een te subsidiëren plaatselijk belang kan worden aange merkt," is het gemeentelijk standpunt. Deze penning met de beelte nis van koningin Juliana zal ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de vorstin worden uitgebracht. De feestelijkheden rond de ver jaardag van de koningin zul len dit jaar een extra feeste lijk karakter dragen. De op brengst van een te houden inzamelingsactie zal worden besteed aan projecten voor gehandicapte kinderen in Nederland en de Antillen PAGINA 7 ka PAGINA 5 I Chomeini probeert opstand Koerden te bedwingen PAGINA 9 9 Verlies van AZ niet te wijten aan affaire rond Van Hane- gem PAGINA 15 Gert Ligterink schaakkam pioen PAGINA 19 Werkgelegenheid bij banken groeit PAGINA 25 regelmatig extra voordeeltjes zoals coupons en derge lijke. Hein Kruider is ook zeker niet duur, dat staat vast. Zo hebben wij op dit moment een partij Engels tapijt van topkwaliteit van f. 440,- voor f. 350,- per meter,dit van wege een kollektiewisseling. Even komen kijken en keu ren verplicht tot niets. Hein Kruider. Woningdecorateurs van huis ui Winkelcentrum In de Hoftuin, Rijnsburg. Tel. 01718-22537. Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100* Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur. za. 10.00-16.00 uur. Echte koffie, gezuiverd van schadelijke stoffen èn coffeme... dat doet je goed... echt goed.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1