Verlies AZ'67 los van vertrek Kromme Laatste hoofdstuk Volendam-boek te Sparta zwaar voor Feyenoord en NEC doen aan klantenbinding Twente na verdiende 0-2 winst in halve finale 1 Acties van AZ-fans blijven zonder succes Zeven jaar voor aanslag op Cruijff DONDERDAG 22 MAART 1979 SPORT PAGINA 15 NIJMEGEN (GPD) - Een heerlijk avondje in De Gof fert, waar in vier maanden niet was gevoetbald. Nog veel langer moet worden teruggegaan naar de dag waarop NEC zoveel toeschouwers (circa 13.000) trok. Bijna was men getuige van een onvervalste stunt, want als Feyenoord na dit inhaalduel, dat bol van de sensatie stond, als verliezer de aftocht had geblazen, zou NEC niets te veel hebben gekregen. Nu werd het 2-2. Wellicht zagen velen het bij het rustsignaal niet meer zo zitten, want de van strijdlust blakende formatie van trai ner Leen Looyen had vlak voor de pauze een forse dreun te verwerken gekre gen. Een zwak moment van doelman Formannoy die bij een inzet van Petursson de bal los liet, bood Peters de gelegenheid de Rotterdam mers tegen de verhouding in op een voorsprong te zetten: 0-1. NEC bleek echter allerminst geslagen en kwam na rust oersterk terug. Nadat de op het middenveld geposteerde aanvoerder Pleun Strik drie minuten na de hervatting uit een puntgave voorzet van Surau uiterst koelbloedig de gelijkmaker langs Treytel had gejaagd, ging men er in De Goffert weer goed voor zitten. Binnen de lijnen acht ten de spelers het moment aangebroken om de beuk er maar eens flink in te gooien. Arbiter Mulder smeet er op zijn beurt gele kaarten te genaan die geadresseerd wa ren aan Notten en Hiddink, respectievelijk voor het neerleggen van Heisper en Petursson. NEC hield als eerste het hoofd koel en bracht de krampach tig spelende Rotterdammers in nog grotere verlegenheid door in de 55e minuut de lei ding te nemen. Wederom stond de veelvuldig swit chende Surau aan de basis van de Nijmeegse treffer. Zijn voorzet vond ditmaal een gretige afnemer in de op gekomen vleugelverdediger Sije Visser, wiens magnifie ke kopbal De Goffert op zijn grondvesten deed trillen: 2-1. Geschrokken NEC manoevreerde zich met deze voorsprong in uiterst gunstige stelling, want het geschrokken Feyenoord was verplicht om te komen. Dat deden de Rotterdammers dan ook, maar de Nijmeegse aanhang wreef zich steeds vergenoegder in de handen omdat NEC zich allesbehal ve als een degradatiekandi daat manifesteerde en fier het hoofd bood aan de storm lopen van Feyenoord. De moeilijk in te tomen aanval- spits Jan Peters moest in Dries Visser toch ettelijke malen zijn meerdere erken nen. Petursson maakte het Sije Visser wel vaak moei lijk en meende eenmaal op een strafschop aanspraak te maken, toen hij bij een van zijn doorbraakprogingen ten val kwam. Feyenoord kreeg echter nul op het rekest van arbiter Mulder, die daarmee de zaken gelijk trok, want kort daarvoor wuifde hij even kordaat en laconiek de protesten van NEC weg toen Surau in kansrijke positie onderuit ging. Bij haar storende arbeid ging NEC, dat bijna niet stuk te krijgen leek, tot op het tandvlees. De Nijmegenaren zouden op rozen hebben ge zeten als een inzet van Ro nald Hendriks niet door de paal was gekeerd. Er werden vaker openingen gemaakt, onder anderen door de aalvlugge Heisper die zijn bewaker Brard menigmaal doldraaide. De Feyenoord- verdediging wist de gaten echter steeds tijdig te dich ten en joeg daarna in hoog tempo op tegenacties. NEC moest de rug krommen, boog soms ook diep, maar toonde op momenten dat het verde digingsbolwerk op instorten stond ook zijn onverzette lijkheid. Toch moesten de Goffertbe- woners zeven minuten voor het einde, toen meningeen het klamme zweet al in de handen stond, door de knieën. Uit een vrije trap wegens hands van Dries Vis ser, tikte Wim Jansen de bal voor de voeten van Van Til, die loeihard langs het te smalle Nijmeegse muurtje knalde en doel trof: 2-2. Ui teraard ging NEC daarna nog een moeilijke slotfase tegemoet, maar de dik ver diende halve winst, die ook als pure klantenbinding mocht worden gezien, lieten de Nijmegenaren zich niet meer ontfutselen. Jan Peters scoort de eerste goal voor Feyenoord. ROTTERDAM (GPD) - Het laatste hoofdstuk van de Spartaans/Volendamse trilogie ging de Rot terdammers gisteravond duidelijk boven de pet. Nadat de leerlingen van Mircea Pe- tescu in eerste aanleg de door Volendam aangedragen leeskost van het in één week afgeraffelde voetbalboekwerk simpel (vorige week verwierf Sparta zich na de 0-0 aan de boorden van het IJs- selmeer goede uitzichten op een verder bekeravontuur, terwiil zondag het competitieduel in Volendam zelfsr met 1-3 winst werd afgesloten) tot zich hadden genomen, braken de kasteelhe ren zich gisteren in eigen domein tevergeefs het hoofd over de problemen, die ze nu van de Vo- lendammers kregen voorgescho teld: 0-2. Het 4-4-2 concept dat Volendam- coach Jan Mak zijn pupillen gis teravond dicteerde, vormde voor Sparta een te moeilijk vraagstuk om in 90 minuten te ontrafelen. Sparta ontbeerde gisteravond te zeer de zo broodnodige creativi teit en fantasie, om het Volen- damse karwei met succes te kun nen klaren. De Rotterdammers gingen dan wel furieus van start, hielden Volendam in de beginfa se veelvuldig onder pressie, maar echte scoringskansen dienden zich voor Sparta ook toen niet Slechts eenmaal (na 17 minuten) had de goed opererende Volen- damdoelman Jaap Bloem de hulp van de paal nodig toen de opgekomen rechtervleugelver dediger Bert Jansen na een slim ALKMAAR (GPD) - Georg Kessler liet zich gisteravond na afloop van de voor AZ teleurstellende bekernederlaag (0-2) tegen FC Twente in de Alkmaarder Hout niet uit zijn tent lokken. De AZ-oefenmeester ontweek handig de AZ- oefenmeester nipte aan een glaasje pils ontweek hij han dig vragen of het verlies te wijten was aan het komende gedwongen vertrek van Wim van Hanegem. „Daar ga ik beslist niet op in", zei Kessler. „Wel weet ik, dat er een grote matheid over ons spel lag. FC Twente was veel agressiever en verdiende de overwinning op ons beslist". AZ dus op sensatio nele wyze uit de bekerstrijd, zo dat het beweeglijker en beter voetballende FC Twente zich plaatste voor de halve finales. Een flink deel van de 9000 toe schouwers verdween al ver voor het einde van het matige duel. Hevig teleurgesteld, waarbij de vingers beschuldigend wezen naar de AZ-leiders, die maandag avond bekendmaakten dat het contract van Wim van Hanegem niet wordt verlengd. De bekernederlaag komt uiteraard op een slecht moment voor AZ. Natuurlijk zullen velen verband leggen met het gedwongen ver trek van de Kromme en deze ver rassende uitschakeling. De spelers van AZ zelf hebben er een andere verklaring voor. Ger- rit Vooys: „Geen sprake van. We hadden graag willen winnen, al was het alleen maar om Wim van Hanegem een plezier te doen. Na tuurlijk zijn er teleurgestelde spelers van AZ, maar dat heeft allemaal niets te maken met de affaire-Van Hanegem". De Kromme zelf vond dat hij slecht had gespeeld. Hij ondervond nog hinder van zijn achillespeesbles sure en vertelde, dat hij maandag flink „ziek" was van het gedwon gen ontslag. „Ik ben er nu wel overheen dat ik straks weg moet bij AZ, dus het gaat te ver om te zeggen dat we daardoor verloren. ALKMAAR - Jan Peters heeft dinsdagmiddag te Zaandam een nieuw driejarig contract bij AZ'67 getekend. De AZ-leiding kon voldoen aan de verlangens van de middenvelder, die straks de taak van de scheidende Wim van Hanegem als spelmaker moet overnemen. Het nieuwe contract loopt tot 1 juli 1982. Ik was genoeg gemotiveerd. Het lukte gewoon niet. Bovendien lag het speltype van FC Twente op het middenveld AZ niet. Zater dag a.s. spelen we voor de compe titie thuis tegen Roda JC. Ik leef fanatiek naar die wedstrijd toe", aldus Van Hanegem. AZ en FC Twente speelden gister avond behoudend voetbal, zodat er voor het publiek weinig viel te beleven. Halverwege de eerste helft, toen Kees Kist een treffer zag geannuleerd wegens buiten spel, kwam er wat meer leven in de brouwerij. Twente, dat agressiever voetbalde en een felle mandekking toepas te, nam na 34 minuten verrassend de leiding. Back Peter Arntz van AZ tastte mis, waardoor Gritte de bal kon voorzetten en Heini Otto, die bijzonder goed speelde, fraai inkopte, 0-1. Deze tegenslag kwam AZ niet meer te boven, hoewel Kees Kist vlak voor rust pech had, toen hij zijn inzet op de doellijn zag gekeerd door de knap voetballende aus- putzer Epi Drost. genomen vrije schop van Van Gaal het houtwerk trof, maar al lengs werd duidelijk dat de per manent aanspoelende Spartaan se aanvalsgolven de Volendamse- botter niet veel averij zouden be zorgen. Perfect De 37-jarige libero Fred André or ganiseerde zijn defensie perfect, waardoor ook de aanvankelijk onzeker optredende vleugelver dedigers Keje Molenaar, Dick de Boer en voorstopper Kees Guyt gaandeweg meer rust in hun spel stopten. „En dan kan je zien hoe belangrijk een vent als André voor Volen dam nog is", wist trainer Jan Mak later. „In de twee voorgaande wedstrijden kon ik hem vanwege een blessure niet opstellen, maar nu stond hij er weer als vanouds, wat een positieve uitwerking op de rest van de defensie had". Sparta kon zich juist daardoor wei nig scoringsmogelijkheden creë ren, al had Bert Jansen ander maal pech toen zijn inzet via Jaap Visser het begeerde doel niet be reikte. Volendam, dat zich tot nu toe voor namelijk tot verdedigen had moeten bepalen, kon het spel- beeld gaandeweg verleggen, aangezien de flankspelers Wou ter Holverda en Jo van Zoest steeds minder bij machte waren zich aan de consequente dekking van Molenaar en De Boer te ont trekken. Dit te meer ook omdat de inbreng van Sparta's cen trumspits Sammy Morgan uit niets anders bestond dan enkele onbezonnen, dus weinig doeltref fende kamikaze-acties, terwijl Michel Valke aan de linkerflank soms wel goed doorkwam maar dan zijn voorzetten te weinig zui verheid meegaf. Tegenacties Doelman Van Gerwen is Peter Ressel te vlug af. Na rust aanvankelijk een stormach tig offensief van AZ, dat Pete: Ressel had vervangen door Welzl. Doelman Van Gerven greep ech ter goed in en redde eens fraai bij een enorm hard schot Kist. Kort hierop, in de 14e minuut, volgde een razendsnelle tegen stoot van FC Twente. De uittrap van doelman Van Gerven belandde bij de snelle Thoresen, die ongehinderd kon doorgaan en van dichtbij Vooys kansloos passeerde: 0-2. AZ was aangesla gen en Twente beheerste hierna de strijd. Kist en Nygaard misten nog wel kansen voor AZ, maar dat deed ook Heini Otto, toen hij langs de AZ-defensie en doelman Vooys ging, maar de bal vervol gens tegen de paal knalde. Twente dus verdiend bekerwin naar, terwijl een ontgoocheld AZ zijn wonden kon likken in de kleedkamer. VOETBAL - Rinus Michels is de voornaamste kandidaat voor de functie van bondscoach van het Mexicaanse voetbalelftal. De coach vervult momenteel het trainersschap van het Ameri- kaanse Aztecs. VOETBAL - Arsenal heeft door een 2-0 zege op Southampton de hal ve finales van de Engelse voet balbeker bereikt. In de halve fi nale speelt de ploeg tegen Wol verhampton Wanderers. Derby County won van Bolton Wande rers in de competitie. j ZAANSTAD (GPD) - De activitei ten van AZ-supporters, onder meer via handtekening acties, om Wim van Hanegem te behouden voor AZ'67, zullen de leiding niet van besluit doen veranderen. Ook het feit dat een aantal spelers van AZ verontwaardigd is over het naderende vertrek van Van Ha negem brengt het bestuur niet uit het evenwicht. AZ-secretaris Gerrit Peters: ,fiet was beter om nu de beslissing mee te delen aan Wim van Hanegem, dan in juni aanstaande. Hij weet nu waar hij aan toe is. Over een vroegtijdig vertrek naar Ameri ka heb ik nog niets gehoord. Als Van Hanegem binnenkort gaat voetballen in een Amerikaanse profclub, zal de leiding van die vereniging eerst met mij overleg moeten plegen". „Overigens heeft Van Hanegem geen klagen. We zullen namelijk geen transferbedrag vragen aan een Amerkaanse profclub. Wim mag gratis wegBovendien krijgt hij zijn volle salaris, en dat is niet gering, voor dit lopende seizoen uitbetaald. En als hij terugkeert uit Amerika kan hij zo in dieiist treden bij AZ", aldus Peters. Het komt op het grote AZ-legioen echter vreemd over dat trainer Georg Kessler zondag beweerde dat hij Van Hanegem wil behou den en dat maandag de siuatie tijdens de bewuste bespreking met Van Hanegem in Zaandam anders werd, straks niét daarover i kritiek. Een feit is, dat ai geruime tijd geleden in het bestuur het be sluit viel dat men Van Hanegem alleen nog dit seizoen als actieve voetballer kan gebruiken, daar na beslist niet meer. Onder die omstandigheden kon Volendam steeds vaker aan te genacties bouwen. Counters, waarbij de gevaarlijke Frank, Kramer steevast door zijn ploegmaten als aanspeelpunt werd gezocht. Kramer zorgde met zijn opportunistische aan- valsacties geregeld voor onrust binnen de Spartaanse gelederen. Zoals na 21 minuten bijvoorbeeld toen hij na wat ogenschijnlijk ge klungel aan de linkerkant Jaap Tuijp vond, die ongehinderd (Van Tiggelen en Marijt verzuim den in te grijpen) doorkopte naar de vrijstaande Wim Kwakman, die de 0-1 binnenschoot. „En door dat doelpunt ontstond er bij ons permanente desorganisa tie, terwijl Marijt zich bovendien niet goed van zijn taak kweet om Kramer te dekken" aldus de fu rieuze Petescu. De Roemeen wisselde Anton Marijt dan ook voor Dick Stuij van de Herik, maar ook hij slaagde er niet in Sparta in het goede spoor te brengen. Sparta glibberde na rust steeds verder weg naar een bedenkelijk peil, hoezeer Petes cu met een wissel nog probeerde - hij verving Holverda voor Stuart Parker - een noodverband bij zijn equipe aan te leggen. Ook de Engelsman kon voor Sparta niet voldoende gewicht in de schaal leggen om de in die fase al vertroebelde bekeruitzichten te verhelderen. Petescu: „Ik hoopte dat Parker met zijn lengte nog iets kon uitrichten, maar nu de rest van Sparta compleet vastzat, kon ook hij niets doen". EERSTE DIVISIE FC Den Bosch-Vlaardingen 3-3 (0-1). 28. Tijl 0-1,52. Schrier 0-2,55. Van der Ham 1-2, 74. Schrier 1-3, 85. Van Dop (eigen doel) 2-3, 88. Kamps (strafschop) 3-3. Scheidsrechter Bakker, toeschou- 4000. m Kessler hem nodig heeft. Ook de groep spelers Wat Keje Molenaar na 80 minuten wel lukte. Vanaf de middenlijn stoof hij in één rush Luuk Balke- stein voorbij, waarna Frank Kramer het werk van zijn rechts back kundig afmaakte: 0-2. „En met die nederlaag heeft Sparta een zwarte bladzij aan de ge schiedenis toegevoegd", aldus de ontstemde Pim Doesburg later. „Met ons knullige spel van van avond hebben we onszelf uit de beker gegooid, terwijl we met die 0-0 van vorige week nog zulke goede vooruitzichten op klasse ring voor de halve finale hadden verschaft". GERARD VAN PUTTEN BARCELONA (EFE)- Een rechtbank in Barcelona heeft Carlos Gonzales Voburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar. Volgens het dagblad 'Tele-express' werd de man veroordeeld wegens de aanslag, die hij een jaar geleden pleegde op Johan Cruyff. Hij slaagde er toen in de woning van de voetballer binnen te dringen, gewapend met een geweer met afgezaagde loop. Terwijl hij Cruyff bedreigde, kon diens echtgenote ontsnappen en alarm slaan. De man vluchtte en werd kort daarop gear resteerd door de politie. Carlos Gonzales Voburg werd geboren in de Westspaanse streek Galicië. Hij werkte twintig jaar als gastarbeider in Nederland. Voor de aanslag eiste de openbare aanklager vijf maanden onvoorwaardelijk. En zeven jaar voor verboden wapenbezit.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15