wil meer Volkshuis jongeren opsporen Vïinke/. RAADSLID IS ONTEVREDEN xtoiïOBt. Spoorbomen Haagweg en Morsweg nog langer gesloten? Bevoegdheden moeten worden uitgebreid IR Leidserihage: Gemeente gaat praten met Vrouwen huis inLddsenhage! &som Leidenaar met stuk hout mishandeld Actie van Leidse kraakbond DONDERDAG 22 MAART 1979 LEIDEN - De mogelijkheid be staat dat de wachttijden bij de spoorbomen op de Haag- weg en Morsweg (nog) langer worden. Zoals bekend heeft de gemeente de Spoorwegen negatief geadviseerd wat de vervanging van de handbe diende bomen door ahobs betreft. Omdat de NS medio mei een automatisch bevei ligingssysteem in het baan vak Leiden-Utreeht wil aanbrengen worden de handbediende bomen een breekpunt. Volgens mededelingen van verkeersambtenaren, giste ren in de Verkeerscommis- sie, worden de handbediende bomen "eilandjes temidden van een totaal geautomati seerd systeem". Door het nieuwe systeem zouden de handbediende bomen eerst gesloten moeten worden, waarna een bericht naar Den Haag gezonden moet worden alvorens het sein op veilig gesteld wordt. Pas dan kan de trein passeren. De enige echte oplossing is volgens wethouder Waal het omhoogbrengen van de spoorbaan, waardoor vrije kruisingen ontstaan. Over voorstellen in die richting wordt door de gemeente al tientallen jaren gecorres pondeerd met het ministerie van verkeer en waterstaat, echter nog zonder resultaat. Desondanks besloot de Ver- keerscommissie gisteren vast te houden aan het ad vies om de bomen niet door ahobs te vervangen, omdat niet is aangetoond dat auto matische halve overwegbo men voor het wegverkeer veiliger zijn dan bediende sluitbomen. Brieven met dit advies zijn inmiddels uitge gaan naar de Directeur-Ge neraal van het Verkeer, naar Gedeputeerde Staten en naar de Nederlandse Spoor wegen zelf. LEIDEN - Goed be schouwd zou het jonge renwerk in het Volkshuis van de stafkrachten zelf niet meer hoeven te groeien. Het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk trekt wekelijks een dikke driehonderd jongeren naar zich toe. Een fors aantal, maar ge keken naar het totale aan tal jongeren (ongeveer 20.000) dat Leiden rijk is beslaat dat aantal nog maar een klein gedeelte van de doelgroep: de leer lingen van het lager be roepsonderwijs, de wer kende en werkloze jonge ren in de leeftijd van der tien tot twintig jaar. Daarom zijn de stafkrachten bezig om een "beleidsplan" te ontwik kelen. Samen met een aantal an dere buurt- en clubhuizen die jongerenwerk in het pakket heb ben zal het Volkshuis bekijken hoe het jongerenwerk in Leiden het beste kan worden ontwik keld. Daarom ook gaat de Wetenschaps winkel een onderzoek opzetten naar de doelgroep van "Stats", zoals het jongerenwerk in het Volkshuis heet. Het jongeren werk is één van de drie pijlers waar het werk van het Volkshuis op rust. Buiten "Stats" heeft het Volkshuis educatief volwassen en buurtwerk op het programma staan. Omdat er plannen zijn voor een ei gen buurtcentrum in Noordvest Maredorp zal dit onderdeel bin nenkort waarschijnlijk afvallen. Aarzelend Het jongerenwerk in het Volkshuis kwam zo'n anderhalfjaar geleden wat aarzelend op gang. Voor die tijd had het clubhuis geleden aan wat nu wordt genoemd de na weeën van de harddrugsgolf. Drugsgebruikers terroriseerden het centrum, dat zich daardoor Grote Europese partijen over parlement: Jongeren in de sociëteit van "Stati genoopt voelde tot sluiting over te gaan. Nadat het een tijdje stil was geweest rond het jongeren werk werd langzamerhand weer een breed scala van activiteiten opgezet. De groep jongeren waar het Volks huis zich op richt heeft z'n eigen specifieke problemen. Moeilijk heden op school en het daaruit voortvloeiende schoolverzuim. Een hoog werkloosheidspercen tage, benarde huisvestingssitua tie en een gebrek aan betaalbare recreatieve voorzieningen als sportaccommodaties. Deze problemen vormen voor de maatschappelijk werkster van het Volkshuis een aanknopings punt om de bezoekers te benade ren. Zy staat open voor de problematiek van jongeren om dat sinds instellingen als het Jac en Release uit het stadsbeeld zijn verdwenen er geen echte opvang GESLIPT BU INHALEN OP DE RIJKSWEG "■1 Wm Gastarbeiders Uit soortgelijk oogpunt probeert de staf de kinderen van gastarbei ders, de zg. "tweede generatie" op te vangen. Ook voor hen zijn er elders weinig mogelijkheden.. Dertig procent van het aantal be zoekers van "Stats" is dan ook Turks/Marokkaans. Het is de bedoeling dat er in sep tember ook een handwerkclub voor Turkse meisjes zal begin nen. Niet met de bedoeling om ze handvaardigheid bij te brengen ("dat kunnen ze vaak al heel goed) maar om ze uit hun cul tuurpatroon te halen. Zes middagen per week is het Volkshuis voor jongeren ge opend. Er staan activiteiten op het programma als sport, een praatgroep, dansles, film en zeef drukken. "Antwoorden over afspraak-systeem onbevredigend" LEIDEN - "Volgens mij word ik op deze manier met een kluitje in het riet gestuurd. Ik kan in elk ge val weinig met deze ant woorden". Dat zei het Leidse Partij van de Ar- beid-raadslid mevrouw Hes gis teravond in een vergadering van de raadsfractie van haar partij. Volgens haar zijn de antwoorden die het college van burgemeester en wethouders gegeven hebben op vragen over het afspraken systeem van bureau huisvesting zeer onbevredigend. Zij vreest dat een onderzoek dat binnenkort gehouden zou wor den naar het functioneren van het afspraak-systeem (vroeger kon je 's morgens gewoon bij huisves ting binnenlopen) te weinig ge gevens op zal leveren. Zij wilde burgemeester en wethouders ei genlijk over deze zaak interpelle ren, zodat er een alsnog een "re presentatief, betrouwbaar en anoniem onderzoek" komt naar het functioneren van het af spraak-systeem. Er werd gisteravond echter beslo ten om het afspraak-systeem aan de orde te stellen in een vergade ring van de commissie volks huisvesting. De relatie tussen de sociale dienst en het bureau huisvesting zal aan de orde ko men in een vergadering van de (besloten) adviescommissie voor huisvestingsvraagstukken. Wet houder Waal (ruimtelijke orde ning) merkte op het "vreemd te vinden dat ambtenaren wel met raadsleden praten en niet met het college". Hij had liever gezien dat er zowel met hem als met het raadslid Hes (die deze zaak aan de orde heeft gesteld) was gepraat. LEIDEN - Bij een ongeluk op rijksweg 4 tussen de Europaweg en het spoorwegviaduct zijn gister middag een 33-jarige inwoner van Etten-Leur en een 30-jarige inwo nervan Rijswijk gewond geraakt. Het tweetal reed in een personenau to in de richting van Amsterdam. Bij een inhaalmanoeuvre raakte de auto ten gevolge van de hevige re genval in de slip en kwam in de berm tegen een hu om tot stilstand. De auto werd hierbij tutaal ver nield. de bestuurder uit Etten-Leur brak zijn rechterbeen en de inzit tende uil Rijswijk brak zijn sleutel been. r het Recreatiepad Zijloever in Merenwijk LEIDEN - In de Merenwijk komt langs de oever van de Zijl een wandel- en fietsroute. Burgemeester en Wethouders hebben hiervoor geld uitge trokken. De gemeente wil de fiets- en wandelroute in de loop van dit jaar aanleggen. De route komt langs de Zijloe ver te lopen vanaf de Dron- termeerlaan tot aan de Broekweg. Over de aanleg wordt al enkele jaren gespro ken. De uitvoering is lange tijd opgehouden door discus sie over de omvang van de nieuwe route. De gemeente wilde aanvanke lijk een vrij breed pad aanleg gen. Dit plan stuitte op be zwaren van omwonenden die overlast van vooral brom- fietsverkeer vreesden. De fiets- en wandelroute krijgt nu een breedte van tweeë- neenhalve meter. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De drie grote Eu ropese partijen, DE Euro pese Volkspartij, de Libe ralen en de Socialisten, zijn het op het punt van de noodzakelijke uitbreiding van de bevoegdheden van het Europees Parlement in grote trekken wel eens. Aldus de heer Van Ditmarsch, hoofdbestuurslid van de Europe se Beweging in Nederland, gis teravond tijdens een bijeenkomst van de Leidse afdeling van deze beweging. Deze drie partijen hebben als ge meenschappelijk kenmerk dat ze een samenraapsel vormen van min of meer overeenstemmende partijen in de negen EG-lidsta- ten, terwijl ze intern soms grote tegenstellingen kennen. Zo be staat er weliswaar een christen democratische Europese Volks partij, die op het eerste gezicht een eenheid vormt, maar bij na dere bestudering blijkt dat de deelnemende partijen op tal van punten van opstelling verschil len. Zo bestaat er een groot ver schil tussen de Westduitse CDU en het Nederlandse CDA. Het zelfde geldt voor de Europese Li beraal Democraten, waarin zich de Britse Liberals en de Neder landse WD hebben verenigd. Twee partijen die een uiteenlo pende kijk op de samenleving hebben. De Socialisten lijken intern de best georgafiiseerde partij te zijn. Zij kennen dan ook een al jaren be staande samenwerking in de So cialistische Internationale. Van de drie grote partijen is de socia listische echter het meest kritisch ten opzichte van een verenigd Europa. Deze grootste fractie in het Europees Parlement, die een aantal nationalistisch denkende partijen in zich verenigt, heeft de neiging de Europese samenwer king te relativeren. De socialisten leggen voortdurend de nadruk op de verschillen in de negen EG- landen onderling. Zij stellen de nationale staat voorop en willen in de EG slechts een kader zien voor overleg tussen de staten. Liberalen en christen-democraten zijn grotere voorstanders van een vergaande eenwording. Zij er kennen dat een aantal problemen van onze samenleving niet langer op nationaal niveau kan worden LEIDEN - Het vrouwenhuis wil een veel meer ruimte, en in de huidige huisvesting (Nieuwe Rijn 20A) is die niet te verwezen lijken. Dat zei wethouder Van Dam (PvdA) gisteravond. Tijdens gesprekken met het vrouwen huis is hem een verlanglijstje overhandigd waaruit blijkt dat het vrouwenhuis eigenlijk be hoefte heeft zo'n 600 vierkante meter ruimte. 'De 100.000 gulden die de gemeente had willen uittrekken om het on derkomen aan de Nieuwe Rijn op te knappen dat geld zou in feite betaald worden door het Rijk) is in elk geval niet genoeg. Van Dam denkt er dan ook over om de gemeenteraad te vragen elk jaar 50.000 gulden beschikbaar te stellen voor het vrouwenhuis. Om duidelijkheid te krijgen over wat het vrouwenhuis wil zal de PvdA-fractie nu het vrouwenhuis uitnodigen om in de fractie op bezoek te komen. Volgens het raadslid mevrouw Hes is er de af gelopen tijd sprake geweest van communicatie-storingen tussen vrouwenhuis en gemeente. Stationsplein overzichtelijker LEIDEN - Het Stationsplein zal voor de fietser wat overzichtelijker wor den gemaakt. Er komt vanaf de richting Schuttersveld een extra opstel- strook voor rechtsafslaande auto's, zodat fietsers die rechtdoor moeten niet behoeven te wachten op auto's die ook naar de Rijnsburgerweg gaan. Die moesten tot nog toe een opstelstrook delen met auto's die de Oegstgeesterweg opgaan. Het idee voor de wijziging is afkomstig van de Eerste Echte Nederlandse Wielrijdersbond, die via het blad "de Belletrekker" regelmatig aandacht vraagt voor knelpunten: plaatsen waar fietsers in de verdrukking ko men. of waar het ze zonder reden moeilijker wordt gemaakt dan nodig is. ADVERTENTIE JP {«t rAiricroritarf* I 't Gezelligste, modernste winkelcentrum vlakbij Den Haag. Volop parkeerruimte. Makkelijk te bereiken. U vindt eralles wat uw hart begeert. En elke week is er iets bijzonders, - iets leuks of iets geks! ^e;VeT°oe' I»*- LEIDEN - Een 38-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan bij de politie van mishandeling door een onbekende bestuurder van een Mer- cedes-busje. Het slachtoffer stond gistermiddag met zijn auto voorgesorteerd op de Haarlemmerweg om linksaf de Willem de Zwijgerlaan op te rijden. Vanwege de grote verkeersdrukte lukte dit niet zo makkelijk, waaraan de bestuurder van het Mercedës-busje, die achter hem zat zich mateloos ergerde. Deze geërgerde autobestuurder stapte op een gegeven moment, gewapend met een stuk hout. uit zijn auto en beval de automobilist voor hem om door te rijden. Toen deze aan dit bevel niet onmiddellijk gevolg gaf zou de bestuurder van het Mercedes-busje hem met het stuk hout enkele slagen in het gelaat hebben toegediend om zich vervolgens pijl snel uit de voeten te maken. Het slachtoffer raakte niet ernstig gewond en was in elk geval nog in staat om zelf aangifte bij de politie te doen. Zate' 3A ma - oacc DlSC?3.00*°l i.OOU"'- opgelost en streven daarom naar maatregelen zoals een Europese munt en een Europees Monetair Fonds teneinde de economie te steunen. De Europese Volkspar tij juicht daarnaast het particulier initiatief toe en vindt daarin de Liberalen aan haar zijde. Op dit punt is het duidelijk dat de chris ten-democraten een concessie hebben moeten doen aan de Westduitse CDU die het markt mechanisme welhaast heilig heeft verklaard. In CD A-kringen in Nederland is men namelijk van mening dat de concurrentie-eco- nomie in conflict kan raken met de sociale rechtvaardigheid. Christen-democraten en libera len zijn voorstander van een de fensiebeleid dat een waarborg van de autonomie van Europa in houdt. In dat verband steunen zij de NAVO, streven zij naar een gemeenschappelijke defensie politiek en zoeken zij verdere toenadering tot de Verenigde Staten. De Socialisten zijn koel over samenwerking met de VS en zwijgen verder over een gemeen schappelijk defensiebeleid. Zij staan voorts wantrouwig tegen over de rol van multinationale ondernemingen in de Derde We reld. LEIDEN - De Leidse Kraakbond heeft het pand aan de Vrouwen- steeg 5 gekraakt. Volgens de bond verkeert het pand, waarvan het bovengelegen woonhuis al zes tot zeven jaar leegstaat, in re delijke toestand. Het kan volgens de Leidse Kraakbond zonder meer onderdak geven aan zes personen. WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM Overleden. Te Bilthoven is giste ren, 53 jaar oud, ds. J. van Dam plotseling overleden. Hij was al gemeen secretaris van de Unie van Baptistengemeenten in Ne derland. Predikant is ds. Van Dam geweest in Ter Apel, Zand- bulten, Haarlem en Sneek. Van het weekblad van de Unie, "De Christen", was hij jarenlang eind redacteur. Zaterdagmiddag om 1 uur wordt ds. Van Dam vanuit de baptistenkerk in Sneek begra ven. Hulp bij zwangerschap. De rooms-katholieke bisschoppen conferentie heeft besloten 100.000 te besteden aan hulp bij ongewenste zwangerschap. Er moet nog worden bekeken naar welke instellingen en projecten deze steun het best kan gaan. Voor de zielzorg aan buitenlandse werknemers reserveerden de bisschoppen 300.000, voor de commissie "Justitie et Pax" (ge rechtigheid en vrede) 70.000 en voor vorming van lekenkader 30.000. Beroepingswerk. Hervormde Kerk. beroepen te Amsterdam- Watergraafsmeer kandidaat A. Alblas Amsterdam, te Elburg J. ter Steege Aalsum (Fr.), te Er- melo A.F. Troost Asperen, te Zaandam E. Verwaal Zeist; be dankt voor Eurum A.S. de Vries Grollo. Gereformeerde Kerken, aangeno men de benoeming tot legerpre- dikant in lang verband J.M.G. Sijtsma Dieren. Geref. Kerken Vrijgemaakt, be roepen te Rijswijk (ZH), Zaan dam en Den Haag, Loosduinen kandidaat H. Wilschut Leider dorp. Chr. Geref. Kerken, beroepen te Gorinchem D. Biesma jr. Vee- nendaal. Geref. Gemeenten, bedankt voor Eindhoven B. Reinders Har- dinxveld, voor Randburg (Zuid- Afrika) D. Hakkenberg Lisse. Geweigerd. De Britse beweging van christen-homosexuelen mag volgende week haar jaarvergade ring niet houden in de Westmin ster-kathedraal, hoewel zij een afspraak daarover had gemaakt met de administrateur van het gebouw. De administratie heeft die afspraak nu geannuleerd om dat zij tot de conclusie is geko men "dat het hier niet gaat om een adviserende organisatie, maar om een pressiegroep die homosëxualiteit geaccepteerd wil krijgen binnen de kerken". De vergadering wordt nu gehou den in een methodistische kerk in Londen. Iran. In een interview met een Westduits weekblad heeft de Ira nese moslimse leider Chomeini verklaard dat in de islamitische republiek die hij zal stichten reli gieuze minderheden alle be scherming zullen genieten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11