Israël nu definitief akkoord met verdrag Arabische landen hebben VS in de kou laten staan Singer naaimachine Winst voor Finse conservatieven Amerika levert Egypte wapens na tekening vrede Na gevechten nu bestand in Iran DINSDAG 20 MAART 1979 PAGINA 9 (Van onze correspondent) WASHINGTON - Amerika zal Egypte wapens gaan leveren wanneer de vrede met Israël een feit is. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown, zijn Egyptische collega Kamal Hassan Ali maandag be loofd. Brown voert in deze dagen besprekingen met Ali en Israels minister van defensie Weizman over de militaire consequenties van een vredesverdrag. De Egyptische delegatie is met een lange boodschappenlijst naar Washington gekomen. Sadat wil F-16-gevechtsvliegtuigen (die Is raël reeds afneemt), fregatten en onderzeeboten voor zijn marine en Hawk-raketten voor de lucht verdediging. Binnenkort gaat een groep Amerikaanse deskun digen naar Egypte om verdere details uit te werken. Amerikaanse leveranties aan Egyp te zullen ongetwijfeld zowel in Is raël als in de VS nog steeds met een zekere argwaan worden be keken, zeker in het licht van Sa- dats verklaring dat hy niet wil proberen de dominante rol die de sjah via militaire macht in het Midden-Oosten een tijdlang heeft kunnen spelen, over te nemen. De VS ontkomen er evenwel niet aan Egypte op veel grotere schaal dan voorheen wapens te gaan verschaffen als honorering voor de vrede en teneinde de afspraak tussen Israël en Egypte daarom trent niet tot een tweederangs verdrag te degraderen. Israëls Weizman heeft inmiddels la ten weten dat de Amerikanen hebben toegezegd drie miljard dollar (6 miljard gulden) te willen bijdragen aan de bouw van twee nieuwe luchtmachtbases in de Negevwoestijn. Deze moeten de militaire vliegvelden in de Sinal vervangen, die bij terugtrekking van de Israëlische troepen zullen worden ontruimd. De Israëlische bewindsman wil, voordat hij naar huis vertrekt om daar het kabinet in te lichten over het resultaat van zijn besprekingen in Amerika aan de vooravond van het debat in het parlement over de vredes verdragen, ook met Egypte nog definitieve afspraken maken over het tijdschema van de Israë lische terugtrekking uit de Si- kwam, om nu al de Palestijnse autonomie aan de orde te stellen om Egypte nog voor de tekening van het verdrag de Israëlische beginselen van de (schyn)auto- nomie voor te schotelen. Het Israëlische parlement, de Knesset, begint vandaag aan een marathon-debat waarvan het re sultaat eveneens vaststaat: een grote meerderheid zal het ver drag goedkeuren. Maar ook hier zijn heftige emoties en ruzies te verwachten over de Palestijnse autonomie. Voor het debat is 30 uur uitgetrokken, te verdelen over twee dagen. Als dat allemaal voorbij is, gaat' premier Begin vrijdag aan het hoofd van een grote delegatie naar Washington voor de ondertekening de maan dag daarop. Delegatie (Van onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische regering heeft gisteren de finitief het vredesverdrag met Egypte goedgekeurd, maar wel na een heftige ruzie binnen de ministerraad over de vraag of het wenselijk is nu al een debat te wijden aan de Palestijnse autonomie, nog voor de teke ning van het verdrag. Het uiteindelijke resultaat was dat er geen serieus debat kwam, maar wel een regeringscommis sie die zich na de tekening van het verdrag - volgende week maan dag - over de autonomie gaat buigen, en verder een zeer kwade minister Sharon, die samen met minister Landau tegen het ver drag stemde. Reden voor Sharon om tegen te stemmen was dat de regering eerdere beslissingen niet na- Ook westerse politici bij schandaal in Zuid-Afrika betrokken? LONDEN (ANP) - Het „Mulderga- te-schandaal" rond het inmiddels opgeheven ministerie van voor lichting in Zuid-Afrika zou ook belastend kunnen zijn voor poli tici in West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenig de Staten. Het Britse blad Daily Telegraph, dat dit gisteren meld de, noemt in dit verband de naam van president Giscard d'Estaing van Frankrijk. Volgens het blad zijn geluidsban den van Eschel Rhoodie, de in het buitenland ondergedoken voor malige staatssecretaris van het Zuidafrikaanse ministerie van voorlichting, in handen gekomen van Britse en Amerikaanse tele visiemaatschappijen. De banden en andere documenten zouden aantonen dat Zuid-Afrika steek penningen heeft betaald aan wes- - terse politici. De banden zouden verder beweringen bevatten dat Rhoodie zelf pro-Zuidafrikaanse redevoeringen had opgesteld voor toppolitici in westerse lan den en de derde wereld. Daarbij zou ook een toespraak zijn die Giscard d'Estaing heeft gehou den toen hij nog minister van fi nanciën was. De Zuidafrikaanse zakenman Joe van Zyl, die onlangs naar Parijs ging om te proberen Rhoodie er van te weerhouden zijn materiaal aan de openbaarheid prijs te ge ven, zei later dat de onthullingen van het "Muldergate-schandaal" het Lockheed-schandaal in de schaduw zou stellen. Het staat nu wel vast dat er alleen in Washington, en niet in Cairo en Jeruzalem getekend zal worden, zoals Israël had gewild. Het hele Israëlische kernkabinet en de ministeriële commissie voor de fensie zullen bij de onderteke ning aanwezig zijn. Vice-premier Jadin, minister van buitenlandse zaken D^jan, en minister van de fensie Weizman zullen zeker deel uitmaken van de delegatie. Ook heeft premier Begin oppositie leider Peres en oud-premier Ra bin gevraagd bij de plechtigheid aanwezig te zijn. Aan de vooravond van de laatste zitting van het kabinet voor de ondertekening was er nog met een kabinetscrisis gedreigd door de kant van de Nationaal Reli gieuze Partij. Onderwerp was al weer de veel omstreden autono mie: de religieuze partij eiste dat er niet alleen een debat zou wor den gehouden vóór de onderte kening, maar dat de regering zich tevens achter de beginselen zou scharen die de Nationaal Reli gieuze Partij heeft opgesteld voor de autonomie, zoals: geen Pale stijnse staat, vrijheid voor joodse nederzettingen en blijvende Is raëlische controle over de water bronnen. De Nationaal Religieuze Partij nam na twee langdurige vergaderin gen met premier Begin ten slotte genoegen met de vorming van de regeringscommissie voor auto- nomiezaken. Militair Alle militaire aspecten van het vre desverdrag tussen Israël en Egypte zyn naar bevrediging van Israël geregeld. Naar verwach ting zal het totale vredesverdrag volgende week maandag in Was hington worden getekend. Dit heeft de Israëlische minister van defensie Ezer Weizman gis teravond in Washington bekend gemaakt. "We zijn tot overeenstemming ge komen met minister Brown", al dus Weizman. "Ik ga nu terug naar het Madison hotel om af scheid te nemen van generaal Ali (de Egyptische minister van de fensie Kamal Hassan Ali) en als alles goed gaat zal maandag de plechtige ondertekening van het verdrag plaatsvinden". De Israë lische bewindsman verklaarde dat zyn land ermee had inge stemd zijn troepen uit El Arisj in de Sinai terug te trekken binnen drie maanden na ondertekening van het verdrag. Maar Israël zal zijn eenheden niet van die olie velden in de Sinai terugtrekken voordat negen maanden na de ondertekening van het verdrag zijn verlopen, zo voegde hij eraan toe. Deze twee punten hadden de besprekingen vertraagd die Weizman het afgelopen week einde met generaal Ali voerde over de militaire kant van het vredesverdrag. Later zei minister Weizman dat Is raël en Egvpte nog niet het laatste punt dat hun vredesverdrag in de weg stond, hadden opgelost. Maar hij zei er absoluut zeker van te zijn dat dit vraagstuk - de da tum van Israël terugtrekking uit de olievelden in de Sinai - in de komende dagen zou worden op gelost. Hij zei dat er een "dom verschil van 60 of 90 dagen" tussen beide par tyen bestond. Er zou een mede werker, generaal Ayram Tamir, in Washington blijven voor con tact met de Egyptische minister van defensie, Kamal Hassan Ali. ADVERTENTIE Met recht een hoofdprijs, deze Singer Futura - Electronic. De eerste volledig electronische naaimachine. Een druk op de knop en deze machine, ter waarde van f 1899,- gehoorzaamd. De mini-computer zorgt ervoor dat naaien een echt plezier wordt. Als u niet wint is er al een automati sche Singer zig-zag voor f349,-. (Evt. prijswijzigingen voorbehouden.) Koerden in opstand t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" TEHERAN (DPA/UPI) - Het Iraan- se leger en Koerdische rebellen in het Westen van het land zijn na bemiddeling door islamitische geestelijken een bestand over eengekomen, zo berichtte radio- Teheran gisteren. Eerder waren uit dit gebied hevige gevechten gemeld, waarbij zeker zeven do den en 200 gewonden zouden zijn gevallen. Koerdische opstandelingen heb ben gisteren felle gevechten ge leverd met de Iraanse lucht macht, die regeringstroepen in de Westelijke Iraanse stad Sanandaj te hulp was gesneld. De opstan delingen hadden het plaatselijke radiostation en het hoofdbureau van politie overvallen. Daarnaast belegerden ze de legerbarakken in Sanandaj. Volgens de Iraanse radio "de stem van de revolutie" zijn er tientallen doden gevallen voordat gisteravond een bestand -werd overeengekomen. Het leger zou de situatie nu onder controle hebben. Volgens betrouwbare bronnen in Sanandaj, de hoofdstad van het Iraanse Koerdistan, kon slechts een wapenstilstand worden be reikt na interventie van de hoog ste religieuze leiders van de Koerden (met name sjeik Ezzd- dine Hoesseini). Men voegde er aan toe dat ook na het ingaan van het bestand nog schoten werden gehoord. De gevechten, die zondagavond uitbraken, zouden volgens cijfers van de ziekenhuizen in Sanandaj,' 5 doden hebben gekost en 156 gewonden. Maar het slagveld is nog niet schoongemaakt. Prak tisch alle huizen die zich in de omgeving van de legerbarakken bevinden zijn met de grond gelijk gemaakt door beschietingen met bazooka's en zware artillerie. De definitieve verliescijfers zouden daarom gemakkelijk op 100 do den en meer dan 300 gewonden kunnen uitkomen. Het radiosta tion van Sanandaj is nog steeds in handen van de "bevolking" en zendt, volgens niet-bevestigde berichten, programma's in het Koerdisch uit. De Iraanse religieuze leider Cho- meini riep gisteren op tot militair verzet tegen de opstandelingen. Hij verbond daaraan tevens de wens dat de eenheid wordt her steld tussen de sji'itische meer derheid van Iran en de Soenniti sche minderheid, waartoe de meeste Koerden behoren. De op roep van de ajatollah leek erop te wijzen dat religieuze menings verschillen gedeeltelijk de oor zaak waren van de gevechten in het politiek-gevoelige gebied van de Koerden, nabij de grens met Irak. Chomeini zei dat allen die politiemensen of legerbarakken aanvielen buitenlandse agenten waren die niet tot de islamitische bevolking behoren. Koerdische leiders stelden echter de nog overgebleven delen van het leger van de sjah verantwoor delijk. HELSINKI (UPI) - De Finse kiezers hebben bij de zondag en gisteren gehouden verkie zingen voor het uit één kamer bestaande parlement van 200 zetels een duidelijke niet-so- cialistische meerderheid ge kozen die de conservatieven een veel grotere stem zal ge- De twee belangrijkste niet-so- cialistische partijen wonnen samen 16 zetels waardoor zij met de samenwerkende groeperingen in totaal 116 ze tels verwierven tegen 84 voor de socialistische partijen. De communisten, die in het vo rige parlement 40 zetels had den, verloren vijf zetels en de sociaaldemocraten drie. De conservatieve nationale coalitiepartij heeft nu 46 ze tels en is de op een na grootste partij in het parlement na de sociaaldemocraten. Opiniepeilingen duidden op een conservatieve koers on der de kiezers die naar de stembus gingen na een cam pagne die geconcentreerd was op economische kwes ties, vooral werkloosheid en een stagnerende economi sche groei. Finland kampt op het ogenblik met een record cijfer van acht procent werk loosheid en heeft te lijden van de gevolgen van de economi sche recessie in westelijke landen. Politieke deskundigen zeiden dat de conservatieve groepe ringen, vooral de nationale coalitiepartij, moeilijk een aandeel in een nieuwe rege ring zou kunnen worden ont houden. Verwacht wordt dat de coalitiepartij in het parle ment zal samenwerken met gematigde bewegingen zoals de centrum- en liberale par tyen. Het Sowjetrussische partijblad de Prawda waarschuwde de Finse kiezers vorige week dat een grotere rol voor de con servatieven in de Finse poli tieke de tere Fins-Russische vriendschap zou kunnen schaden. Deskundigen merkten nog op dat communistische minis ters zouden weigeren deel te nemen aan een kabinet waarin conservatieven zou den zitten. Finland wordt op het ogenblik geregeerd door een coalitie van vijf partijen onder leiding van de sociaaldemocratische premier, Kalevi Sorsa, waar toe gematigde leden van de centrum- en liberale partijen en drie leden van de Finse communistische partij beho- Volgens de Finse wet moet pre sident Urho Kekkonen ie mand kiezen voor de vorming van een nieuwe regering. Het hoeft geen lid van de grootste partij of coalitie in het parle ment te zijn en het hoeft ook geen lid van het parlement te zijn. Waarnemers zeiden dat het, in verband met de winst van de conservatieven en de belang rijke rol van de communisten in de Finse politiek, moeilijk zal zijn een nieuwe regering te Het nieuwe parlement zal voor het eerst op 4 april bijeenko- BEIROET (GPD) - In bijna alle Arabi sche hoofdsteden valt te beluisteren dat een tijdperk van grote onzekerheid, politieke onrust en zelfs militair ge weld zal aanbreken wanneer de Egyp tische president Sadat en de Israëli sche premier Begin hun vredesverdrag zullen tekenen. Dit valt samen met Amerikaanse pogingen het verzet te gen het vredesakkoord van de zijde van gematigde pro-westerse Arabische landen, zoals Saoedi-Arabië en Jorda nië te neutraliseren. Enkele dagen ge leden reisde president Carters advi seur voor nationale veiligheidszaken, Zbigniew Brzezinski langs de hoofd steden van Saoedi-Arabiê, Jordanië en Egypte. In Cairo heeft Brzezinski president Sadat niets anders^Kunnen vertellen dan dat zijn missieis mislukt. In Riad werd zijn bezoek niet de bekende Saoedische discretie omgeven. Aanvankelijk put ten dé Amerikanen grote moed uit de uitspraken van de Saoedische „sterke man", kroonprins Fahd (gedaan in een interview met het Amerikaanse weekblad Newsweek), dat Saoedi- Arabië zal doorgaan met economische hulp aan Egypte, ook na Sadats hand tekening onder een vredesverdrag met Israël. Deze positiebepaling kan in de inter- Arabische verhoudingen tot de nodige spanningen leiden. Immers, de Saoe- di's hebben met alle 21 andere Arabi sche staten tijdens de topconferentie van Bagdad in november vorig jaar be sloten tot economische, politieke en diplomatieke isolering van Egypte, mocht Sadat een afzonderlijke vrede met Israël afsluiten. De kritiek van militant Arabische zijde op Saoedi-Arabië is in feite al losgebar sten: dr. George Habash, secretaris generaal van het marxistische volks front voor de bevrijding van Palestina (PFLP) voorspelt een splitsing in de anti-Sadat rangen, als Saoedi-Arabië zich niet houdt aan de Bagdad-resolu- ties. Habash sprak tijdens een politieke bijeenkomst ter nagedachtenis van de gesneuvelden in de strijd bij de Israëli sche invasie in Zuid-Libanon, precies een jaar geleden. Het linkse Beiroetse dagblad „As Safir" bracht zondag een verhaal onder de kop: „Saoedi-Arabië ondergraaft de Bagdad-besluiten en prins Fahd dankt Carter voor zijn vre desinspanningen". As Safir citeert vervolgens een „gezag hebbende Arabische bron in Parijs" volgens welke Saoedi-Arabië niet mee zal doen aan drastische strafmaatre gelen tegen Egypte: Riad zou wel zit tingen van de Arabische liga buiten Egypte voorstaan, maar gekant zijn te gen verplaatsing van het hoofdkwar tier van de liga van Cairo naar een an dere Arabische hoofdstad, aldus As Sa fir. Politieke waarnemers in Beiroet wijzen erop dat de Saoedi's - wat de economi sche strafmaatregelen tegen Egypte betreft - de Arabische solidariteit mis schien kunnen verbreken, maar dat hun politieke stellingname onveran derd blijft. Kroonprins Fahd heeft Brzezinski afgelopen weekeinde dui delijk gemaakt dat zijn land tegen een afzonderlijke vrede tussen Egypte en Israël is, omdat een dergelijke vredes regeling het Palestijnse probleem nauwelijks aanpakt. En de voor de Saoedi's overgevoelige kwestie van Arabisch Oost-Jeruzalem met de heilige moslijnplaatsen niet eens noemt kortom een constructie die volgens de Saoedische pers „tot grote spanningen in het Midden-Oos ten zal leiden". „Veiligheid en stabili teit kan in het Midden-Oosten alleen bereikt worden door een oplossing die acceptabel is voor de Arabisch-Islami- tische natie en voor het Palestijnse volk", aldus de Saoedische minister van buitenlandse zaken, prins Saoed el Feisal na besprekingen met Brzezin-1 ki. Ook in de Jordaanse hoofdstad Amman kreeg Brzezinski afgelopen zondag een koele ontvangst. Na een onderhoud van drie uur met koning Hoessein werd geen communiqué uitgegeven, een aanwijzing voor de grote irritatie die in Jordaanse regeringskringen heerst over de Amerikaanse Midde- nOostenpolitiek. Daags ervoor gaf Jordanië wèl een gemeenschappelijk comminuqué uit na de verzoeningsbe sprekingen tussen PLO-chef Jasser Arafat en de Jordaanse koning. Beide leiders riepen op tot onmiddellijke tenuitvoerlegging van economische en politieke sancties tegen Egypte, mocht Sadat tekenen. Het communiqué sprak zelfs van Jordanië's steun „bij het stichten van een onafhankelijke Palestijnse staat", een zeer opmerke lijke politieke uitspraak, omdat Hoes sein in het verleden nooit verder heeft willen gaan dan „ondersteuning van het recht van de Palestijnen op zelfbe schikking". Volgens westerse diplomatieke kringen in Amman is deze ontwikkeling niet zo verwonderlijk: de Jordaanse koning heeft - als reactie op de Amerikaanse vredespogingen - zijn standpunt de laatste weken verhard. Hoessein heeft duidelijk voor de „as" Syrië-Irak-Jor- danië-PLO gekozen als tegenwicht voor de Amerikaans-Egyptisch-Israë- lische manoeuvres om hem te „betrek ken" bij het vredesoverleg en de kleine koning een bestuurlijke rol te geven bij toezicht op de Palestijnse „autonomie" op de westelijke Jordaanoever. Hoesseins ontmoeting met Arafat - de eerste topbespreking in Jordanië zelf tussen de PLO en de monarch sinds Hoesseins bedoeienen-regimenten de PLO in 1971 op bloedige wijze het land uitjoegen - vond nog geen 24 uur plaats voordat Brzezinski voet op Jordaanse bodem zette: duidelijker heeft Hoes seins politieke hint aan Carters advi- seurmiet kunnen zijn. Volgens welingelichte kringen heeft Brzezinski zowel in Saoedi-Arabië als in Jordanië de tactiek van het „rode gevaar" toegepast. Hij zou zijn gasthe ren verteld hebben dat de toenemende invloed van de Sowjet-Unie en het „op rukkende marxisme" de grootste be dreigingen zijn voor de Arabieren, voor heel het Midden-Oosten. Hierop zou koning Hoessein geantwoord hebben dat niet het communisme, maar Israëls politieke onbuigzaamheid en de ex pansionistische neigingen van Tel Aviv, vooral de joodse vestigingspoli- tiek in de bezette gebieden, de grootste bedreigingen vormden voor het Mid den-Oosten en dat alleen in het kader van de Verenigde Naties een oplossing gevonden kan worden voor het Israë- lisch-Arabische conflict. Deze mening wordt door bijna alle onaf hankelijke politieke waarnemers in de Arabische wereld gedeeld: Amerika's bijna onvoorwaardelijke steun aan Is raël doet juist de Sowjet-invloed in de regio toenemen en vrede in het Mid den-Oosten kan alleen worden bereikt via een conferentie in Genève onder gedeeld voorzitterschap van Amerika en Rusland, waaraan alle partijen (ook de PLO) moeten kunnen deelne- En de Saoedi's kunnen Brzezinski's be nadering niet waarderen: aangezien Saoedi-Arabië voor zijn veiligheid bij na geheel afhankelijk is van Amerika's militaire macht en men in Riad inder daad als de dood is voor „het opruk kende communisme", wordt Ameri ka's druk op de Saoedi's om nu toch langzamerhand maar eens mee te gaan doen aan het Egyptisch-Israëlische vredesoverleg, door de olieprinsen als regelrechte chantage ervaren. Deze tactiek wordt de laatste maanden met name toegepast door de Amerikaanse senator Frank Church, op dit moment zo'n beetje een vloek in Saoedische re geringskringen. Brzezinski is vrijwel met lege handen in Washington teruggekeerd. De twee belangrijkste pro-westerse Arabische landen, Saoedi-Arabië en Jordanië, hebben hem beleefd in de kou laten staan. Niet dat kroonprins Fahd en ko ning Hoessein een „Amerikaanse vre de" in het Midden-Oosten in principe afwijzen, maar omdat Washingtons huidige Midden-Oostenbeleid - in hun ogen tenminste - is gericht op het vei ligstellen van Amerika's regionele oliebelangen, waarbij misbruik wordt gemaakt van angst voor het commu nisme, met als nu wel vaststaand eind doel: een afzonderlijk Egyptisch-Is- raëlisch vredesverdrag dat in Arabi sche ogen zeer in het voordeel is van Israël en dat ten koste gaat van wezen lijke Arabische en vooral Palestijnse belangen. Als alles goed gaat wordt volgende week maandag de Egyptisch- Israëlische vrede in Washington gete kend: in de Arabische wereld houdt men het hart vast RIENKO WILTON Koerdische strijders poseren voor de fotograaf nandaj in West-Iran. plaatsje bij Sa-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9