Van Houwelingen ontvangt forse kritiek Economie Antillen biedt somber beeld Nederlandse militair van VN-bataljon getroffen in onderbeen Nijmegenaren willen erkenning van gezamenlijk dienstweigeren Bouwfonds-hypotheken helpen mensen in een eigen huis. Boot slaat om: dode en twee vermisten Uitlatingen over toekomstig kabinet President Guinee Bissau op bezoek SPECIALE INFARCT-TELEFOON Rente vanaf 8,9%. DINSDAG 20 MAART 1979 mm BEIROET (GPD) - De groep Ne derlandse militairen die gister avond vanuit Haris patrouille zou lopen, is er voor een dag niet op uitgestuurd. De staf van het Ne derlandse VN-bataljon in het Zuidlibanese Haris besloot hier toe naar aanleiding van de schietpartij van zondagmiddag, waarbij sergeant-majoor S. Hoekstra uit Assen in zijn been werd geschoten. Vandaag zou de patrouille er wel weer uitgaan, alleen wordt dan een andere rou te gelopen, wat verder weg van het Palestijnse kamp. Vanaf vrijdagavond werd van daaruit met geweren en mitrail leurs op de Nederlandse pa trouilles geschoten. Zondag werd daarbij patrouilleleider Hoekstra in zijn rechterbeen, 10 centimeter onder de knie, geschoten. De Ne derlanders hebben niet terugge schoten. „Dan krijg je een vuur gevecht en dan escaleert alles al leen maar", aldus plaatsvervan gend bataljonscommandant majoor F. Straatman. Na een half uur staakten de Pale- stijnen het schieten. Vanuit Haris was namelijk direct het Unifil- onderhandelingsteam in Tyrus fewaarschuwd. Een gesprek met 'LO-leiders leidde tot een ak- koord. Gisteren hebben de offi cieren van de bataljonsstaf de hele dag overlegd met zowel lo kale als belangrijkere PLO-lei/ ders. De eventuele resultaten hiervan werden niet openbaar gemaakt. Toen er niet meer werd geschoten, haalden enkele Palestijnen de gewonde sergeant-majoor op - zij wilden niet dat de Nederlanders dat deden - en brachten hem naar de patrouille. Hoekstra werd di rect in de klaarstaande Rode Kruis-wagen gelegd en naar het Unifil-hospitaal in Nakoera gere den. Volgens de dokter kan Hoekstra over drie weken weer lopen en is hij over zes weken helemaal genezen. ZIERIKZEE (GPD) - De 12-jarige Martin Kuiper uit Schelluinen is afgelopen weekeinde tijdens een tocht met een visboot met hulp motor voor de kust van Goeree in de Noordzee verdronken. Zeer waarschijnlijk zijn ook de 22-jari- ge broer van het slachtoffer en diens verloofde Ati Ooms (20) uit Streefkerk bij de vistocht om het leven gekomen. Het stoffelijk overschot van de jongen is giste ren gevonden tijdens een groot scheepse zoekactie voor de kus ten van Goeree en Schou wen. Bij de zoekactie gisteren werd ook het omgeslagen sportvisvaar tuigje gevonden, maar nog geen spoor aangetroffen van het ver loofde paar. Leo Kuiper vertrok zondagmorgen met zijn verloofde en zijn broertje in een boot uit de werkhaven van de Brouwersdam voor een vis- tochtje op de Noordzee. Nadat zondagavond de auto en boot- trailer van de drie jonge mensen verlaten op de Brouwersdam wa ren aangetroffen werd alarm ge slagen. DEN HAAG (GPD) - „Een indivi dueel beroep op de Wet Gewe tensbezwaren Militaire Dienst doet geen recht aan de politieke bezwaren die naar voren worden gebracht. Wij willen juist het vaak gewetenloze optreden van het leger ter discussie stellen. Hoe kunnen we dat beter doen dan door een gezamenlijk optre den?" Dit betoogden elf leden van het Nijmeegse Politiek Dienstweiger Kollektief gisteren voor de Raad van State, waar zij beroep hadden ingesteld tegen de weigering van de minister van defensie om hun verzoek tot gezamenlijke behan deling in te willigen. Volgens de heer L. A. Koekebak- ker, die als hoofd beroepszaken de minister van defensie verte genwoordigde, is een gezamen lijk beroep onmogelijk omdat de wet nu eenmaal uitgaat van het individuele geweten. „Het in dienst gaan betekent dat men een stukje persoonlijke vrijheid moet afstaan aan het grote geheel. Wie daartegen bezwaren heeft kan een beroep doen op de wet Gewe tensbezwaren. Wil men geza menlijk iets bereiken dan zal de politieke weg bewandeld moeten worden". Volgens de heer Koekebakker be tekent inwilliging van het beroep van de Nijmegenaren dat er een oneigenlijk gebruik wordt ge maakt van de wet. „Er is dus ook geen sprake van dat de minister een onjuist of onvoldoende be slissing heeft genomen". Raadsman mr. Th. De Roos meen de dat de tekst van de wet niet in de weg staat aan het verzoek van zijn cliënten om gezamenlijke behandeling van hun bezwaren. „Vast staat dat er in de procedure per individu getoetst moet kun nen worden of er sprake is van ernstige gewetensbezwaren. De enige eis die de wet stelt is dat deze toetsing praktisch mogelijk moet zijn. Dit wordt door de ge zamenlijke indiening en motive ring van het verzoek niet onmo gelijk gemaakt. Het zou juist nogal onpraktisch zijn om be zwaarden die een gelijkluidende motivering in willen dienen te dwingen dit afzonderlijk te doen". Staatsraad mr. Boukema wilde juist op dit punt nog een nadere toelichting van de dienstweige raars en hun raadsman. „Want wat moeten we als de groep bij voorbeeld groeit en je op een ge geven moment zo'n 150 man hebt die gezamenlijk dienst weigeren. Hoe kun je de zaak dan toch nog individualiseren zoals de wet eist?" Dit soort praktische bezwaren zal ongetwijfeld een rol spelen bij de opstelling van het advies dat de Raad van State aan de regering moet uitbrengen over het beroep van de elf Nijmegenaren. Daarbij gaat het om de vraag of dit beroep ontvankelijk is en de Raad van State zich te zijner tijd over de inhoud van de zaak kan gaan bui gen. Mocht het beroep worden afgewe zen dan kunnen de elf collectieve dienstweigeraars alsnog een be roep doen op de individuele pro cedure van de wet Gewetensbe- zwaren. Daarbij worden echter politieke bezwaren, zoals de Nij meegse groep die ook tijdens de zitting van gisteren naar voren bracht, niet gehonoreerd. In de nieuwe wet Gewetensbezwa- ren.Militaire Dienst, die nog in de Eerste Kamer moet worden be handeld, komt wel ruimte voor dergelijke politieke bezwaren. Tijdens de discussies in de Tweede Kamer is erop gewezen dat voor de vraag of de wet van toepassing is, het er niet toe doet uit welke bron het geweten is ge voegd, mits er maar sprake is van onoverkomenlijke gewetensbe zwaren. „Deze voeding van de gewetens van mijn cliënten heeft plaats gehad in de anti-militaris tische beweging. Het enige dat zij wensen is dat hieraan ook in de procedure recht wordt gedaan door het toestaan van een geza menlijke behandeling", aldus raadsman mr. De Roos. DEN HAAG (GPD) - Het CDA-Tweede-Kamerlid Jan van Houwelingen heeft met zijn uitspraken van zaterdag, dat er geen nieuw kabinet van CDA en WD moet ko men, veel reacties losgemaakt. PvdA-leider Den Uyl, WD-leider Rietkerk en enkele andere kamerleden zijn gisteren in diverse spreekbeurten heftig tegen Van Houwelingen van leer getrokken. Vanuit de CDA-kring zelf reageer de het KVP-bestuur gisteravond afwijzend op de uitlatingen van Van Houwelingen. Zijn uitspra ken doen volgens de KVP-top geen recht aan wat door CDA- fractie en bewindslieden in de huidige regeringscombinatie ge realiseerd is. Voorts verwijten zij Van Houwelingen „een gebrek aan loyaliteit en aan begrip je gens CDA-collega's in fractie en kabinet." Van Houwelingen zelf reageerde gisteravond terughoudend op de door hem veroorzaakte op schudding. Nadat hij 's middags in een radio-interview al enigs zins op zijn opmerkingen was te ruggekomen, benadrukte hij voor de televisie dat na de vol gende verkiezingen het CDA in zijn ogen voor de PvdA zou moe ten kiezen. Zaterdag verklaarde Van Houwelingen nog dat het CDA deze keuze al vóór de ver kiezingen van mei 1981 diende te maken. Den Uyl zei op een PvdA-avond in Breda dat Van Houwelingen moet bedenken dat de basis voor een eventueel opnieuw regeren van PvdA met CDA nu wordt gelegd of afgebroken. „Mooie in tentieverklaringen aan de voor avond van de verkiezingen in 1981 doen daar niet meer aan toe of af', aldus Den Uyl. Elke dag meer wordt het kabinet-Van Agt een kabinet met CDA-woorden en WD-praktijken, zo zei Den Uyl. Daarop zal de PvdA ook het CDA beoordelen. Want het CDA vergeet dat nu beleid gevoerd wordt, of achterwege blijft, waar voor het CDA verantwoordelijk is en waarop het beoordeeld wordt door de kiezers, aldus Den Uyl. WD-leider Rietkerk stelde in Delft dat de eerste taak van de WD blijft om samen met het CDA het regeerakkoord goed uit te voe ren. „Dat hebben we met het CDA afgesproken en daar hou den wij alle CDA-fractieleden aan, ook Van Houwelingen", zo zei de WD-leider. „Het kabinet- Van Agt is geen gedoog-kabinet maar een parlementair kabinet dat steunt op een door beide frac ties aanvaard regeerak koord". Rietkerk zei uit de parlementaire geschiedenis niet de indruk te hebben gekregen dat het CDA en de PvdA natuurlijke bondgeno ten zijn, zoals Van Houwelingen zaterdag beweerde. De beleids nota's van de PvdA en het CDA spreken duidelijk tegengestelde taal, zei Rietkerk. Het CDA-kamerlid verklaarde gis teravond dat nu de coalitie van CDA en WD bestaat de partijen er ook voor moeten staan dat deze samenwerking gerealiseerd wordt. Hij verklaarde dat zijn opmerkingen waren voortgeko men uit onvrede met. pogingen van de kant van de PvdA, die het CDA in de conservatieve hoek wilden plaatsen. „Ik acht het on juist en ongewenst, dat het CDA in een rechtse hoek terecht komt", aldus Van Houwelin gen. Hij ontkende dat hij als ARP-loya- list door binnen het CDA te blij ven „ongeloofwaardig" gewor den is. „Pas als het CDA in de rechtse hoek zit, dan wordt het voor mij op den duur onmogelijk binnen het CDA te functione ren". Van Houwelingen beves tigde dat hij met CDA-fractie- voorzitter Lubbers in de loop van de dag over „actuele politieke za ken" gesproken had. Er was ech ter geen sprake van dat hij door deze op de vingers getikt was. Overigens kwam gisteren ook fel verzet tegen Van Houwelingen van de zijde van D'66. Van Hou welingen had deze partij zaterdag een „vertrossing van de politiek" genoemd, een partij die zich nooit duidelijk over de ontwikkeling van de maatschappij heeft uitge sproken. „Modernistisch, maar een lege huls", zo had hij ge zegd. De D'66-kamerleden Elida Wessel- Tuinstra en Laurens-Jan Brink horst waren hierover zeer ont stemd. Brinkhorst daagde in Venlo Van Houwelingen uit om binnenkort met hem in debat te gaan over het onderwerp „begin selen en beginselloosheid in de politiek". Brinkhorst wees erop dat juist CDA-leider Lubbers onlangs gezegd heeft D'66 als een constructieve oppositiepartij te zien waarmee best samen te wer ken valt. DEN HAAG - De president van het 900.000 inwoners tellende Westafrikaanse staatje Guïnee-Bissaudie op het ogenblik een driedaags bezoek aan Nederland brengt, heeft gisteren besprekingen gevoerd met de ministers Van der Klaauw van buitenlandse zaken (rechts) en De Koning van ontwikkelingssamenwerking Onderzoek Centraal Planbureau DEN HAAG (ANP) - Op de Nederlandse Antillen moeten de komende tien jaar 1500 nieuwe arbeids plaatsen per jaar worden gevonden, wil het huidige werkloosheidspercentage (18 procent op de Bene denwindse eilanden Aru ba, Bonaire en Curaqao) er niet groter op worden. Dit is één van de conclusies van een rapport van het Centraal Planbu reau in Den Haag over de econo mische mogelijkheden van de Nederlandse Antillen. Het rapport is uitgebracht aan de regeringen in Willemstad en Den Haag en doet aanbevelingen, die zouden moeten leiden tot maat regelen ter versterking van de Antilliaanse economie. Als één van de grote problemen op de Antillen vermeldt het rapport de grote werkloosheid, met name op Curaqao. Ten aanzien van dat ei- land noemt het rapport een werkloosheidspercentage van 15 (driemaal zo hoog als dat in Ne derland). Het Centraal Planbureau stelt vast, dat het ambtenarenapparaat op de Nederlandse Antillen zich de laatste jaren sterk heeft uitge breid. Ruim 20 procent van de be roepsbevolking werkt momen teel in de publieke sector. In de nabije toekomst ziet het Planbu reau als gevolg daarvan onder meer een groei van het huidig te kort op de betalingsbalans 'ook omdat de publieke sector in het algemeen niet bijdraagt aan ver hoging van de export'. Boven dien wordt de arbeidsmarkt ern stig verstoord door dé groei van het ambtenarenapparaat. Hierbij tekent het rapport aan, dat "een uittocht plaatsvindt van hoogge kwalificeerde en leidinggevende ambtenaren. In het rapport staat, dat de produk- tie per hoofd van de bevolking op de Antillen gedurende de afgelo pen 20 jaar eerder is gedaald dan gestegen. Ook op de Antillen markeerde de oliecrisis het einde van een periode van opleving en bloei, die halverwege de jaren zestig was begonnen en zich ma nifesteerde in de ontwikkeling van nieuwe industriële activitei ten en een sterke ontwikkeling van nieuwe industriële activitei ten en een sterke expansie in de Automobilist die ongeluk bij Schiedam veroorzaakte reed 10 km op verkeerde rijbaan SCHIEDAM (ANP) - Uit een onderzoek van de Schiedam- se politie naar de toedracht van het gecompliceerde ver keersongeluk dat zich giste ren voordeed op rijksweg 20 ter hoogte van Schiedam is gebleken dat de bestuurder van de personenauto, die het ongeluk veroorzaakte, over een afstand van minstens tien kilometer tegen de verkeers stroom heeft ingereden. De twee inzittenden van de per sonenauto, de 38-jarige M.I. en de 33-jarige M.E.A., waren beiden afkomstig uit Marok ko. Zij woonden in Maassluis. A. werd bij de botsing gedood en I. verkeert nog in levens gevaarlijke toestand. Zeer waarschijnlijk heeft drank de belangrijkste rol gespeeld bij het ongeluk. Omdat de politie in de veron gelukte auto gegevens over drie personen vond, was het moeilijk de identiteit vast te stellen van de inzittenden. Uiteindelijk bleek dat één van hen twee verschillende na men gebruikte. Het ongeluk veroorzaakte gis teren op de rijksweg een grote ravage. Het verkeer uit de richting Hoek van Holland moest zelfs tijdelijk worden omgeleid. De personenauto die tegen de verkeersstroom inreed botste namelijk op een vrachtwagen die vervolgens kantelde. Een tweede vrachtwagen die de eerste in haalde reed in op de gekan telde wagen. De bestuurders van de vrachtwagens bleven ongedeerd. toeristische sector. Sluiting van bedrijven en een sterke uitbrei ding van de beroepsbevolking hadden sindsdien een onvermij delijke stijging van de werkloos heid tot gevolg. Het rapport stelt, dat de Antilliaanse economie duidelijk in een situatie van overbesteding is terechtgeko men en dat de laatste tijd flink wordt ingeteerd op de financiële reserves. De Antilliaanse over heidsfinanciën dienen te worden gesaneerd. Op korte termijn die nen daartoe maatregelen te wor den getroffen. Met het oog op het ernstig tekort van arbeidsplaat sen moet een premieregeling worden ingevoerd voor be drijfsinvesteringen. De scholing van werklozen moet krachtiger ter hand worden genomen. Er moet een overheidsfonds worden gevormd om de Nederlandse An tillen op investeringsgebied minder afhankelijk te maken van ontwikkelingshulp. Bij het geven van Nederlandse ontwikkelings hulp moet binnen globale kaders aan de Nederlandse Antillen zelf worden overgelaten hoe die hulp concreet wordt aangewend. Ver der, aldus het Planbureay, moet een nieuwe ambtelijke toprang worden ingevoerd om een halt toe te roepen aan de uittocht van hoge en bekwame ambtenaren bij een aantal belangrijke dien sten. Ziekteverzuim steeg met half procent DEN HAAG (ANP) - Het ziektever zuim in Nederland is in 1978 voor mannen en vrouwen met een half procent gestegen ten opzichte van dat percentage in 1977. Dit hebben het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Nederlands Instituut voor Preventieve Ge neeskunde TNO vastgesteld. Het ziekteverzuimpercentage in 1978 is voor mannen 9,7 en voor vrouwen 12. Volgens het CBS is ruim 60 procent van deze stijging het gevolg van de griepepidemie die van half ja nuari tot begin maart 1978 ons land overspoelde. AMSTERDAM (ANP) - Ver dacht van doodslag op de 35-jari- ge Senegalees A. Maclouf heeft de Amsterdamse politie de 38-ja- rige Amsterdammer J.M. aange houden. Deze zou zaterdagavond Maclouf doodgeschoten hebben in een café in de Nieuwmarkt- buurt. De Senegalees was eerder die avond betrapt op zakkenrol len en werd de bar uitgezet. Mensen, die ervaring hebben opgedaan met het Bouwfonds, wéten dat 't allemaal wat per soonlijker gaat, menselijker zou je kunnen zeggen, met begrip voor je eigen problemen en de mogelijkheden die je hebt. Wat let u om voor uw hypotheek Effektieve rente 9,65%. ook eens een afspraak te maken? Zowel voor nieuwbouw als bestaande panden geldt: Bouwfonds-hypotheken hel pen mensen in een eigen huis. Leiden. Botermarkt 2. Tel.: (071) 134343. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten ROTTERDAM (ANP) - De Ge meentelijke Geneeskundige Dienst van Rotterdam is van plan binnen enkele maanden een spe ciaal telefoonnummer beschik baar te stellen voor mensen die met spoed naar een ziekenhuis moeten worden gebracht, omdat zij voor de tweede maal een hartinfarct hebben gekregen. Op deze manier hoopt de GGD te be reiken dat de patiënt op de snelst mogelijke manier in een zieken huis komt. Tot nu toe moest eerst de huisarts worden ingeschakeld, voordat de GGD met een ambulancewagen uitrukte, hetgeen leidde tot dik- wijks fatale vertragingen. Volgens de directeur van de GGD in Rotterdam, dr J. van der Meer, zijn er met huisartsen-en specia listenverenigingen in de Maas stad duidelijke afspraken ge maakt over het plan. Er is be paald dat de GGD door de ver antwoordelijke specialist wordt ingelicht, wanneer iemand voor de eerste keer met een infarct is opgenomen. Als de patiënt naar huis gaat, zal hij het speciale tele foonnummer van de GGD mee krijgen. Krijgt de patiënt een tweede hartinfarct, dan kan hij, of iemand in zijn omgeving, om een ambulance vragen. Deze kan dan gemiddeld binnen tien minuten bij de patiënt zijn. De GGD in Rotterdam, die zich de laatste jaren intensief bezighoudt met de hartproblematiek in de Maasstad, zal bij het gemeente bestuur ook voorstellen doen om meer vrije banen voor ambulan ces te scheppen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7