"VOOR SCHOOLJEUGD WEER YERKEERSPRAKTUK NODIG" "Verder uitdiepen Oosterduinse meer kan zonder gevaar Goed jaar voor Yen er veiling Marokkaanse en Turkse les op scholen Alphen DISCO VOOR PA EN MA "Gevaarlijke- stoffen-experts" in Goudse regio Cabaretier speelt ''thuiswedstrijd" Zakennieuws LEIDEN - Aan het Noordeinde 51 is een restaurant gevestigd waar Marokkaanse specialiteiten wor den geserveerd. Het restaurant heet "Le Mouton Blanc". Aan de Haarlemmerstraat 3 is een winkel in slaapkamermeu belen "Sleep home" gevestigd. Aan de Oude Vest 97 is café-bar "Klein Duimpje" gevestigd. Kantoormachinehandel Jansen BV wordt met ingang van 1 april verplaatst van het Noordeinde 19 naar de Zijlsingel/hoek Overrijn. Van der Klugt opende een woon- textielcentrum in het pand Haarlemmerstraat 256-258 (naast de Overdekte). In de nieuwe zaak worden naast gordijnstoffen en vitrages onder meer vloerbedek king en tafelkleden verkocht. Aan de Haarlemmerstraat 4 is de Israëlische broodjeszaak "Camp David" gevestigd. Daarvoor was in het pand een schoenenwinkel gevestigd. In het pand Haarlemmerstraat 211 waar voorheen een notenbar was gevestigd is nu een winkel in tijdschriften en boeken onderge bracht met de naam "The mPa- permill". De textielwinkel van Planje aan de Haarlemmerstraat 228-230 is inmiddels gesloten. Het pand wordt op het ogenblik ingrijpend verbouwd. Aan het Levendaal 159-161 is een filiaal geopend van de Perzische tapijtenhandel Tamiz. Het bedrijf heeft al vestigingen in Vlaardin- gen en Schiedam. Haarlemmermeer: schooltandarts in ere houden HAARLEMMERMEER - De ge- meente Haarlemmermeer over weegt met andere gemeenten te gaan samenwerken in een schooltandartsendienst. In de Haarlemmermeer is namelijk de belangstelling voor de school tandarts sterk gedaald, waardoor nu naar een dergelijk samenwer kingsverband wordt gezocht. Er bestaan thans omtrent de schooltandarts wel bepaalde af spraken tussen de gemeenten Haarlemmermeer, Haarlemmer- liede en Bennebroek. Deze af spraak loopt echter binnenkort af. De gemeente vindt de afschaf fing van de schooltandartsen dienst voorlopig onjuist, daar met name in de kleine "kernen" van de gemeente, waar geen vaste tandarts zit, nog wel belangstel ling blijkt te bestaan voor de schooltandarts. Man komt onder houten platen ALPHEN AAN DEN RIJN - De45- jarige P.S. Ooms heeft gisteren bij een arbeidsongeval bij het Al- phense bedrijf ACAF een bek kenfractuur en een gebroken lin ker schouderblad opgelopen. De man moest een plaat watervast multiplex, gewicht 50 kilo, van een stellage halen. Toen hij de plaat naar zich toetrok gingen ook andere platen aan het glijden met het gevolg, dat hij er elf over zich heen kreeg. De man is opgenomen in het Rij- nnordziekenhuis. Modebewuste verkoopster nam "voor weeshuis" aan kleding mee NOORDWIJK - Een 22-jarige Duitse winkeljuffrouw heeft haar Noordwijkse werkgever, een modemagazijn, voor enkele duizenden guldens benadeeld. De verkoopster nam alles wat met de nieuwste mode had te maken en bij haar in de smaak viel mee naar haar apparte ment. Toen de politie daar huis zoeking deed trof zij een grote hoeveelheid modieuze jurken Van links naar rechts: de Burg. Bruins Slotsingel in de wijk Ridderveld (hoek Zonneweg en DiepenbrockwegJ. Volgens een schoolroute- rapport is de weg een scheidsmuurvoor kinderen. Enquête in Alphense wijk Ridderveld: ALPHEN AAN DEN RIJN - Een onderzoek onder de schoolhoofden en oudercommissies in de Alphense wijk Ridderveld I heeft uitgewezen dat bijna driekwart van hen er voorstander van is om bij het verkeersexamen weer een praktijk-gedeelte in te voeren. Het merendeel vindt bovendien dat dit een praktisch gedeelte te voet én op de fiets moet zijn. Dat staat te lezen in het rapport "Veilige schoolroutes voor kin deren in Ridderveld I". Het gaat om een rapport van de groep wijkbelangen van het buurtcen trum Ridderveld. Bij het onder zoek waren vefder betrokken: de hoofden en oudercommissies van de dertien lagere scholen in Ridderveld, de Ned. ver. be scherming voetgangers. de ANWB, Veilig Verkeer Neder land, de schoolbegeleidings dienst, en de secretaris van de CRM-werkgroep Verkeersvei ligheid. gen naar school kent. Het auto gebruik in de wijk neemt volgens de onderzoekers een centrale plaats in. Aan de veiligheid voor schoolkinderen ontbreekt dan ook het nodige. Veiligheid Dat veilige "schoolroutes" noodza kelijk zijn wordt door de werk groep gestaafd met de volgende cijfers: De helft van alle ver keersongelukken waarbij kinde ren van 6 tot 9 jaar zijn betrokken gebeurt op weg van en naar school. In 1977 werden in Neder land bij verkeersongevallen 350 kinderen (te voet of op de fiets) gedood, 6876 raakten bij onge lukken gewond. Auto's Omdat de routes naar school vaak als onveilig worden ervaren, brengen ouders hun kinderen met de auto naar school en ver oorzaken daar op hun beurt een onveilige situatie voor kinderen die niet gebracht worden. Met als gevolg dat nóg meer ouders be sluiten hun kinderen met de auto naar school te brengen. Het cir- celtje is dan rond en de chaos compleet, aldus het rapport. Forum Het rapport „Veilige schoolroutes voor kinderen in Ridderveld I" wordt vanavond voor alle be langstellenden officieel gepre senteerd in De Bron. Voor deze gelegenheid is een forum aange trokken dat bestaat uit: de wet houder van openbare werken D. van Leeuwen, de heer G.M. Maatman van het ministerie van CRM, de heer H. de Jong van de Vereniging Bescherming Voetgangers, CDA-fractievoor- zitter H.W.M. Hopman en de voorzitter van het buurtcen trum Ridderveld K. 't Hoen. DADER VAN DODELIJKE MESSTEEK AANGEHOUDEN AMSTERDAM (ANP) - De 3S-jari- ge J.S.C. wordt ervan verdacht gisteren de 32-jarige vrouw N. Nanhak bij een ruzie in haar wo ning in de 2de van Swindenstraat in Amsterdam met een mes te hebben doodgestoken. C. nam na zijn daad de vlucht, maar kon in de afgelopen nacht in Arnhem worden aangehouden. De aanlei ding tot de ruzie was het verbre ken van hun relatie door de vrouw. Het tweetal woonde al enkele jaren samen, aldus de po litie. ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen aan den Rijn streeft ernaar om met ingang van het nieuwe schooljaar te beginnen met het geven van bi-cul tureel onderwijs op de Toermalijnschool en de Oudshoornse school. Bi- cultureel onderwijs wil zeggen: onderwijs in de eigen taal en over eigen cultuur aan kinderen van buitenlandse gastarbei ders. Deze onderwijsvorm, (gedurende een door de minister van onder wijs te bepalen aantal uren) komt er vooral op aandrang van de ou ders. Tot voor kort had de gemeente, be stuurder van het openbaar on derwijs, nog geen recht op leer krachten voor het bi-cultureel onderwijs. Het aantal kinderen op de openbare lagere scholen was daarvoor te gering. Inmid dels tellen de Oudshoornse school en de Toermalijnschool wel voldoende buitenlandse leerlingen. Op de Toermalijn school zitten 12 Marokkaanse en 8 Turkse kinderen, de Ouds hoornse school wordt bezocht door 11 Marokkaanse en 3 Turkse kinderen. Cijfers die overigens betrekkelijk zijn, want door on verwachte verhuizingen schom melen die aantallen voortdurend. Niet happig Ook toen het recht op onderwijs in eigen taal en cultuur was ont staan, waren schoolleiding en de gemeente niet zo happig om naar invoering ervan te gaan streven. De gemeente was beducht, dat er eventueel politieke gekleurd on derwijs zou worden gegeven. De hoofden van de scholen zagen op tegen de andere opvoedingsme thoden van de buitenlanders, die ze met het bi-cultureel onderwijs hun scholen zouden binnenha len. Maar vertegenwoordigers van de ouders slaagden erin de bedenkingen weg te nemen. Volgens de Alphense "coördinatie commissie hulpverlening bui tenlandse werknemers" was de wens voor de invoering van bi- cultureel onderwijs zo sterk, dat de ouders zelf deze vorm van on derwijs van de grond zouden gaan brengen. De commissie waarschuwde daar de gemeente voor, want volgens die commis sie zou dat zeker betekenen, dat extreme politieke organisaties in dat onderwijs aanwezig zouden zijn. De zaak van het bi-cultureel on derwijs staat volkomen los van het extra onderricht in de Ne derlandse taal. Dat wordt al ge daan vanaf het moment, dat bui tenlandse kinderen zich meldden op de openbare lagere scholen. Dat gebeurde door het hoofd van de school of anders een zoge naamde taakverlichter. Een taakverlichter is een extra on derwijskracht, die onderwijs kundige taken overneemt van het hoofd van een school als die school erg veel leerlingen telt. Op die manier krijgt zo'n school hoofd de handen vrij voor organi satorisch werk en dergelijke. Extra krachten Zowel de hoofden van de Oud- hoornse school en Toermalijn school als de taakverlichters kunnen zich sinds kort weer ge heel wijden aan hun normale werk. Het extra Nederlands aan de buitenlandse kinderen wordt gegeven voor extra daarvoor aangetrokken krachten. Deze mochten worden aangetrokken, omdat het aantal buitenlandse kinderen inmiddels boven een door het ministerie bepaald mi- gekomen. KATWIJK - Aanstaande vrij dagavond is het weer "disco" in het Katwijkse clubhuis 't Trefpunt. Ditmaal echter niet voor de disco-jeugd die er doorgaans komt, maar voor hun ouders. Dat is een idee van de stichting "Jeugdwerk Katwijk". Het disco-gebeuren van vrijdag (aanvang: half acht) is be doeld om de vaders en moe ders eens de sfeer van disco dancing te laten proeven. WADDINXVEEN - In vijftien ge meenten uit de Goudse regio, on der meer in Bodegraven, Wad- dinxveen en Boskoop, kan voor taan met een iets geruster hart worden aangekeken tegen trans port van gevaarlijke stoffen. Vanaf vanavond zal de vrijwillige brandweer in al die gemeenten er in elk geval een "gevaarlijke- stoffen-expert" bij hebben, die volledig op de hoogte is met de gevaarlijke kanten van de diverse stoffen en met de bestrijding en voorkoming van ongelukken er Zo'n dikke vijftig vrijwillige brandweerlieden zullen van avond het getuigschrift ontvan gen. Daartoe is in de Waddinx- veerise brandweerkantine aan de Noordkade een bijeenkomst georganiseerd. Het gaat om de eerste diploma's in de regio en dat dient gevierd te worden. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Al phense cabaretier Guus Ponsioen (op de foto rechts) speelt van avond voor eigen publiek. Samen met Aernoud Witteveen vormt Ponsioen het Lag elandencabaret. Titel van hun programma: Dom Ding. Beide cabaretiers vielen op het toonaangevende festival voor (vooral) beginnende cabaretiers, "Cameretten"al eens in de prij zen. Guus Ponsioen als lid van de groep Vangrail, terwijl er voor Aernoud Witteveen in 1977 een persoonlijkheidsprijs was weg gelegd. De voorstelling vanavond in Nabij begint om 20.15 uur. (vervolg van pagina I) NOORDWIJKERHOUT/DEN HAAG - De commissie van deskundigen, die door de provincie Zuid-Holland en Van Herwaarden zijn aangewezen om de problemen rond de verdieping van het Oostduinse Meer te onderzoeken, meent dat er geen gevaar is voor verzilting van het pol derwater. "Op die voorraad zou de directie van een weeshuis jaloers zijn geweest," meldden de agenten die het onderzoek deden. Door het toepassen van allerlei admi nistratieve kunstgrepen had de verkoopster het ontdekken van de diefstal lang weten te voor komen. Bij het nader aan de tand voelen werden de feiten duidelijk: de verkoopster leed aan een mode manie. Soms droeg zij de gesto len kleren maar één keer. Daar na verkocht ze de kleding aan één van haar vriendinnen. Behalve de voorraad kleding stal de vrouw ook geld uit de zaak. Aanvankelijk haalde zij bedra gen uit de kassa. Maar toen dit in de gaten liep sloeg zij ontvangen bedragen niet aan en stak het geld later, geheel of gedeeltelijk, in eigen zak. De directie, van wie de verkoopster aanvankelijk het volste vertrouwen genoot, kreeg echter argwaan, contro leerde de boekhouding nauw keuriger en ontdekte dat de ad ministratie niet klopte met de inhoud van de kassa. De eige naar van de modezaak haalde daarop de politie erbij. ROELOFARENDSVEEN - Het jaar 1978 is voor de veiling Eendracht Maakt Macht in Roelofarends- veen een goed jaar ge weest. In het jaarverslag van de veiling, waarin die conclusie wordt getrok ken, wordt melding ge maakt van een omzetstij ging van 7,7 procent en een bevredigend financieel re sultaat. Met 7,7 bleef de omzetstijging ove- rigens iets onder het landelijk gemiddelde van 9,8 procent. Vol gens de veiling is dat te verklaren uit het gegeven, dat nog steeds een aantal veilingen bezig is met de omschakeling van groente teelt naar bloementeelt. EMM boekte vorig jaar een omzet van 31,8 miljoen gulden, tegen 29,5 miljoen in 1977. De veiling is daarmee de vijfde van het land. Het belangrijkste produkt in Roelofarendsveen zijn nog altijd de tulpen. De omzet in die bloe- mensoort bedroeg vorig jaar 9,3 miljoen, tegen 8,6 miljoen in 1977. Ook de omzet in rozen gaf een groei te zien, van 5,2 naar 5,5 mil joen. Minder was de omzet in an jers (van 3,2 naar 3 miljoen), free- sia's (van 3 naar 2,8 miljoen) en chrysanthen (van 2,7 naar 2.6 miljoen). Ook de export liet vorig jaar een lichte daling zien, van 44,8 naar 44,5 miljoen. Oorzaak: één van de grootste exporteurs moest het bedrijf beëindigen. Diens plaats is overigens al weer ingenomen door een ander, zodat EMM verwacht, dat de exportcij fers spoedig weer zullen aantrek ken. In het jaarverslag wordt opnieuw nadrukkelijk gepleit voor de toewijzing van grond voor tuin- bouwdoeleinden. In het streek plan Zuid-Holland Oost is tot 1983 in totaal 50 hectare aan Al kemade toegewezen in zoge naamde "randgebieden". Gebie den die grote problemen opleve ren in verband met ondermeerde bereikbaarheid en de aanwezig heid van nogal wat leidingen. Bovendien wordt de bodem over het algemeen ongeschikt geacht voor volvelds bloementeelt. Uit een onder de leden van EMM ge houden enquête is inmiddels gebleken, dat 39 bedrijven be hoefte hebben aan uitbreiding met in totaal 71 hectare. Omdat ook Alkemadese kwekers elders veilen, denkt EMM, dat de be hoefte voor de gemeente aan tuin bouwgrond begroot mag worden op zo'n honderd hectare. Wél moet - als het meer dieper wordt gemaakt - het polderge maal een half uur per dag langer draaien om de waterstand in het gebied op het gewenste peil te houden. Maar daarentegen be staat volgens de onderzoekers geen enkel bezwaar. Commissie De commissie van deskundigen bestaat uit professor dr. C. Voute uit Wassenaar (hoogleraar aan het internationaal Instituut voor luchtkartering en Aardkunde in Enschede), ir. J. P. Hoomans (adjunct-directeur van de pro vinciale waterstaat in Zuid-Hol land) en ir. G. A. Bruggeman (van het Rijksinstituut voor Drinkwa tervoorziening). Zij hebben dat onderzoek verricht naar aanlei ding van een nieuwe aanvrage van Van Herwaarden voor ver dere verdieping van het Ooster duinse Meer. Het rapport dateert van juni 1977. Dat onderzoek richtte zich vooral op het afgra ven van een grondlaag die zich bevindt op 12 meter onder NAP, de laag die nu is bereikt. De ge volgen voor de waterstand zijn te verwaarlozen, zo menen de des kundigen. Langeveld Vlakbij het Oosterduinse Meer ligt de polder Langeveld. Die polder ligt aanzienlijk hoger dan het meer en ondergronds ontstaat een lichte grondwaterstroom naar het laagste punt (via Ooster duinse meer naar de Hogeveense polder). Maar als het inlaatge- maal van de Langeveldpolder een half uurtje langer water in de polder pompt dan is er volgens de onderzoekers geen vuiltje aan de lucht. Ook gevaar voor brak wa ter is bij verdieping van het meer tot 30 meter onder NAP niet aan wezig. De agrariërs in de omliggende pol ders hebben nooit zo'n hoge pet op gehad om de ontgrondingsac tiviteiten van Van Herwaarden. Agrariër Warmerdam, voorzitter van de Land- en Tuin bouwbond afdeling Noordwijk heeft de laat ste jaren steeds meer water de polder moeten inlaten om de grondwaterstand op peil te hou den. "Het water trekt weg naar de lager gelegen gebieden en ik heb een bevloeiïngssysteem moeten aanschaffen om het grondwater ook in het midden van het land op peil te houden", aldus Warmer dam, die land heeft in het Lange veld. Volgens hem worden de polders achter het Oosterduinse meer (gezien vanuit zee) steeds natter. In 1962 hebben gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland een ont grondingsvergunning verleend aan Van Herwaarden's Kalk zandsteenfabrieken NV en de NV Maatschappij tot Exploitatie van Gronden Veenenburg - Els- broek, beide gevestigd in Hille- gom. Zij kregen toen toestem ming tot het graven van een meer met een diepte van 12 meter on der NAP De provincie is in 1962 met beide bedrijven overeengekomen dat het meer later voor een symbo lisch bedrag aan de provincie zou worden overgedragen om het ge schikt te maken voor dagrecrea tie. Er werd overeengekomen dat na het bereiken van de huidige diepte in elk geval de westelijke oever zou worden overgedragen. Daarvoor heeft de provincie nu een plan ontwikkeld. Er zal onder meer een strand worden aange legd en voorzieningen worden gemaakt voor recreanten. Het overige deel van het meer zou worden overgedragen als blijkt dat verdieping van het Ooster duinse meer verder dan 12 meter onder NAP niet wenselijk is. Al leen als een deskundig onder zoek zou uitwijzen dat het meer zonder gevaar kan worden ver diept blijven de oevers, met uit zondering van de westelijke oe ver in bezit van beide bedrijven. In dat geval worden die overge dragen als Van Herwaarden uit gewerkt is. Het door de drie deskundigen uit gebrachte rapport wordt door de provinciale overheid betrokken in de besluitvorming om beide bedrijven al dan niet opnieuw een vergunning te geven. In 1976 vroeg Van Herwaarden vergun ning om verdere verbreding en verdieping van het Oosterduinse meer. Die aanvrage heeft het be drijf na het gereedkomen van het rapport weer ingetrokken. Van Herwaarden en Veenenburg - Elsbroek beraden zich riu over een nieuwe aanvrage voor ver breding en verdieping van het meer. Het meer heeft thans een oppervlakte van 35 hectare en is ongeveer 350 meter breed Het rapport van de commissie van deskundigen ligt ter inzage in het gemeentehuis van Noordwijker- hout (Herenweg 4), in het kantoor van het Hoogheemraadschap Rijnland (Breestraat 59, Leiden) en in de bibliotheek van het pro vinciehuis (Koningskade 1, Den Haag). Het is ook in te zien in de gemeenschappelijke openbare bibliotheken in Noordwyker- hout (Kerkstraat 29) en Hillegom (Hoofdstraat 141).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17