anieren om geld te lenen bijdeNMB. Veeg uit de pan voor onderwij s-praatclub Kantonrechter mode Thistle Whis Samengaan scholen binnen vier jaar niet haalbaar" "Universiteit moet beveiligen Portefeuille terug: autosleuteltje weg De NMB denkt met u mee. DINSDAG 20 MAART 1979 Gemeente-ambtenaren halen uit in nota Integratie ADVERTENTIE LEIDEN - Een groep onderwijs mensen die zich in Leiden bezig houdt met de "overstap" van de lagere school naar het vervolg onderwijs (de zogenaamde BA- VO-commissie) heeft van de ge meente Leiden een veeg uit de pan gekregen. Leidse gemeente-ambtenaren he kelen het feit dat de commissie zich niet bezighoudt met het on derwijs in de brugklassen van het voortgezet onderwijs. Wél be moeit de commissie zich met het onderwijs op de lagere scholen. Opdat dit beter aansluit op het vervolgonderwijs. In de nota "Integratie" die binnen kort naar buiten komt noemen de gemeentemabtenaren dat "op zijn minst opmerkelijk". Zij zeg gen: "Nog steeds wordt daardoor 99 LEIDEN - Het is twijfelachtig of de lagere scholen en de kleuterscholen in Leiden in 1983 al samen zijn gesmolten tot één basisonderwijs. het gevoel in stand gehouden dat de lagere school een opleiding naar het voortgezet onderwijs is". Eén van de gemeente-ambtenaren die de nota hebben geschreven, de heer N. Ober (onderwijsdes kundige) zit trouwens zelf ook in de BAVO-commissie, als advise rend lid. Op de vraag of hij met deze kritiek populair gezegd geen boter op zijn hoofd heeft, ant woordt hij: "Nee. Ik volg veel za ken kritisch binnen de commis sie, dit is gewoon een simpele, zakelijke opmerking waarvoor ik me niet schaam". Ober zegt dat hij deze kwestie al in 1972 (hij was toen nog school hoofd) aan de orde heeft gesteld. "In directe zin is er sinds die tijd weinig aan het werk van de BA- VO veranderd. In de nota heb ik eigenlijk nog op een zachte ma nier gezegd wat landelijk al veel harder naar voren wordt ge bracht", aldus de heer Ober. De voorzitter van de BAVO-com missie, drs. Van Mierlo, zegt dat hij het plezierig zou hebben ge vonden als hij van te voren van deze kritiek zou hebben gehoord. "Als het beleid van de commissie zo duidelijk wordt aangevallen had ik het graag van te voren ge weten. Misschien hadden wé die nota dan nog kunnen bijstellen, maar ach, dat is de functie van zo'n nota natuurlijk niet. Het is bekend dat er bij de gemeente duidelijke ideeën leven onder het onderwijs", aldus Van Mierlo. Hij zegt dat hij niet van plan is om "op zijn strepen te gaan staan". Volgens Van Mierlo heeft de heer Ober het recht om in zijn functie bij de gemeente de kritiek op de ze manier naar voren te brengen. Op de inhoud van de nota zelf wil Van Mierlo geen commentaar ge ven zolang hij de nota niet heeft ontvangen. Het is bekend dat binnen de Leidse onderwijswe reld steeds meer kritiek op het werk van de BAVO naar voren komt. Nog onlangs ventileerden katholieke onderwijzers hun kri tiek op de "leerstofafspraken" die volgens hen eenzijdig het la ger onderwijs dwingen bepaalde onderwerpen te behandelen. Silhouet van MS mode vooijaar 1979: brede schouder belijning in soepele stoffen. Deze 100% polyester gevoerde japon met schouderplooien is er in rood, kobalt en geel. Maten 36 t/m 48. Smockgamering zorgt hier voor een speels accent aan de licht glanzende, soepele stof. Deze gevoerde japon is van 100% polyester. Kies uit de kleuren zwart, rood en geel. Maten 36 t/m 48. MS maakt mode betaalbaar. Meer dan 50 vestigingen. Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond); Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond). Ambtenaren van de gemeente Lei den noemen als streefjaar 1986, dus drie jaar later. Er zullen nog heel wat moeilijkheden over wonnen moeten worden voordat het nieuwe basisonderwijs van start gaat. Dit blijkt uit de nota "Integratie" die dezer dagen als discussiestuk aan belangstellenden wordt toe gezonden. Het is één van de deel- nota's die beloofd werden bij de aanbieding van de nota "Maakt Leiden School?", die tijdens in- spraakronde's in februari vorig jaar vernietigend onderuit ge haald werd De nota "Integratie" bevat weinig nieuwe gezichtspunten, maar de ideeën snijden elk voor zich wél diep op de onderwijspraktijk in. Over veel vernieuwingen wordt immers al jaren gepraat, terwyl de uitvoering kennelijk hapert. Zo stelt de nota bijvoorbeeld dat het niet goed is dat van kinderen in een schoolklas gevraagd wordt dat ze dezelfde leerstof allemaal in hetzelfde jaar doorwerken. Het onderwijs op de nieuwe basis school moet op de individuele leerling gericht zijn, niet op de hele klas. Een gevolg daarvan zou zijn dat het traditionele klassen systeem misschien moet verdwij nen. In het nieuwe basisonderwijs moe ten dus, zo blijkt uit de nota al lerlei zaken waar al jaren over ge praat wordt nu gerealiseerd wor den. De nota noemt dit de "moei lijke en lange weg naar zo kind gericht mogelijk basisonder wijs". De gemeentelijke notaschrijvers (zij doen hun werk onder verant woordelijkheid van wethouder Tesselaar) vinden het onge rechtvaardigd dat er grote leef tijdsverschillen bestaan tussen kinderen die van de kleuter school naar eerste klas van de la gere school gaan. Een kind dat in oktober geboren wordt heet "on gunstig" jarig te zijn en arriveert bijna een jaar later op de lagere school dan een kind dat in sep tember wordt geboren. "De in- schrijfdatum voor de lagere school moet losgekoppeld wor den van een vaste datum op de kalender" vinden de ambtena- De leeftijd waarop kinderen naar de lagere school mogen verschilt ook nog eens per land. In Neder land en Duitsland is het 6 jaar, in Engeland 5 en in Zweden 7 jaar. De overgang van kleuter- naar la ger onderwijs moet zo individu eel mogelijk geregeld worden, en dat kan alleen als beide schoolty pen samen zijn gegaan, aldus de nota. In de nota staat ook dat het "nood zakelijk" is dat de schooladvies dienst of andere deskundigen helpen bij het maken van een "schoolwerkplan" voor de nieu we basisschool. Bij het maken van zo'n plan moeten ook de ou ders betrokken worden. Selectie is in het nieuwe basisonderwijs uit den boze, stelt de nota: "De prestaties die een leerling levert Bont-atelier door brand verwoest kunnen door de leerkracht alleen vergeleken worden met de mo gelijkheden die deze leerling heeft". Deze opvatting, die mo gelijk gevolgen zal hebben voor de selectietoets ("Leidse Toets") zal binnenkort in een deelnota "Selectie" worden toegelicht. Rapporten mogen niet meer zo maar aan de ouders overhandigd worden als een beoordeling die van boven op het hoofd van het kind neerdaalt. Ouders zouden ook samen met de onderwijzers de gegevens van de school kun nen vertalen in een rapportcijfer voor het kind. De inbreng van ouders zal straks op de nieuwe basisschool via "schoolcommissies" lopen. Die commissies bestaan voor het grootste deel uit ouders. Die ou ders moeten geraadpleegd wor den wanneer het schoolwerkplan (open "rooster" van activiteiten, doelstellingen en hulpmiddelen die gebruikt kunnen worden) wordt gemaakt. Soms houden onderwijsgevenden de "boot met ouders" nog wel eens af, met als argument dat ouders niet des kundig zijn. De notaschrijvers vragen zich af of het daarbij soms gaat om angst de eigen deskun digheid ter discussie te stellen. Het beste is het voor de nieuwe bas- sisschool als kleuterschool en la gere school in hetzelfde gebouw zitten. De bestaande Leidse ge bouwen hebben weinig kleine les- en overlegruimten, de nota- schrijvers vinden dat een moei lijkheid. 99 LEIDEN - Burgemeester en wet houders vinden dat de Rijksuni versiteit in principe zelf maatre gelen moet treffen om de veilig- LEIDEN - Een rondvlucht in een Fokker F 28 vormde het afgelopen weekeinde in Rot terdam het begin van een droomreis voor Louise Ruys en haar familie uit Leiden. Op de luchthaven Zestienhoven werd haar symbolisch een van de acht hoofdprijzen overhandigd in een wedstrijd uitgeschreven door een was middelenfabrikant. De prijs bestaat uit een 9-daag- se reis naar de Verenigde Sta ten in april van dit jaar, waar bij onder meer bezoeken ge bracht zullen worden aan Walt Disney World en de lan ceerbasis Cape Canaveral. Iedere hoofdprijswinnaar mag vier familieleden of vrienden meenemen naar Amerika. Deelnemers aan de wedstrijd hadden de opdracht een draak te schilderen, te teke nen of van textiel te maken. De 35.000 inzendingen wer den beoordeeld door een jury bestaande uit schrijver Harry Geelen, poppenspeelster Fe licia van Deth en hoofdredac trice Irma Goedemondt. De 200 beste inzenders kregen een nieuwe opdracht. Uit de tweede serie werkstukken werden de hoofdprijswin naars aangewezen. Op de fo to: Louise Ruys en haar fami lie op de vliegtuigtrap van Fokker F 28. LEIDEN - Door nog onbekende oorzaak is gistermiddag brand uitgebroken in een pand aan de Oude Singel in Leiden. Door de brand werd een in het pand on dergebracht bont-atelier geheel verwoest. Hoe groot de schade is was vanochtend nog niet bekend. De Leidse politie heeft inmiddels een onderzoek naar de oorzaak van de brand ingesteld. Meestal neemt noch de kanton rechter noch de officier van justitie of in dit geval de ver keersschout de moeite om ver dachten die hun beklag ko men doen over het politie-op- treden langdurig aan te ho ren. "Als u een klacht heeft over de politie moet u op het politiebureau zijn", is het ge bruikelijke commentaar. Maar verdachte M. mocht gis teren zijn verhaal ongestoord doen. Niet dat het in de straf maat iets uitmaakte, want zijn overtreding bleef staan. Op het Bevrijdingsplein had hij zijn auto namelijk met het contactsleuteltje erin op de stoep laten staan. Het verhaal ging zo: M. had een kratje pils ingeladen en reed daarna zijn auto uit het par keervak waarin hij stond. In eens bemerkte hij dat hij zijn portefeuille verloren was, maar bijna tegelijkertijd zag hij hem liggen op de plaats waar hij het kratje pils van een hoge stapel kratten buiten de betreffende zaak had weg gehaald. De portefeuille vond hij op dat moment belangrij ker dan zijn auto, en verliet die om achter zijn geld aan te gaan. De politie verrichtte ondertus sen snel werk. Twee agenten zagen de auto, namen het con tactsleuteltje eruit en waren alweer verdwenen toen M. bij zijn auto terug kwam. Die voelde er veel voor om het ge val met de agenten te bespre ken want als ze even om zich heen hadden gekeken hadden ze hem kunnen bemerken en kunnen aanhoren waarom hij. zijn auto zo had laten staan, vond hij. Thuisgekomen belde hij direct het politiebureau; hij kon meteen komen om te praten. Maar toen hij aankwam wa ren de agenten alweer ver dwenen. Met één van de hoofdinspecteurs besprak hij het voorval, die zou vervol gens contact opnemen met de agenten. Drie weken hoorde M. niets, toen op een zondag middag belde ze bij hem thuis aan. Volgens M. heeft één van hen, Agent B. toen dingen ge-» zegd als: "Ik zal onder ede verklaren dat u gelogen hebt, we hebben enkele minuten om ons heen gekeken bij uw auto en zagen niemand. Het pro ces-verbaal is opgemaakt en ik maak uit wat hier gebeurt". "Ze waren in mijn huis, dus toen waren we uitgepraat"aldus M. gisteren. Rechter Van Dij- ke legde, terugkomend op de overtreding, geen straf op voor het op de stoep staan, maar vond dat M. het sleutel tje op hetzelfde moment wel uit het contact had kunnen en moeten halen en legde daar voor vijftien gulden boete op. Iets minder soepel was de rech ter ten opzichte van de ver dachte Van D. Maar die had zich dan ook tegen de hem verbaliserende agent als volgt uitgelaten: "Je hebt zeker een slechte dag dat je mij moet hebben. Ik betaal toch niet als ik een boete krijg, en als het voor de kantonrechter komt kom ik ook niet opdagen". Hij was er dan ook niet gisteren. Maar rechter Van Dijke kon het niet nalaten de zaak openbaar te behandelen. Wat had Van D. namelijk uitge spookt? Hij had op de North- godreef in Noordwijk zonder rijbewijs in een auto gereden terwijl hij in de kofferruimte een ander persoon vervoerde die op zijn beurt de bomen van een paarderijtuig vast hield. Rechter Van Dijke ver oordeelde hem bij verstek tot 350 gulden boete en vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid. MARGA WUIS heid rondom de opslagplaatsen van gevaarlijke stoffen bij de Gorlaeuslaboratoria te waarbor gen. Dat antwoorden zij op vra gen van het CDA-raadslid Wa lenkamp over de veiligheidsas pecten van het Leeuwenhoek- terrein. Zoals bekend heeft de gemeente plannen om in de Leeuwenhoek een nieuwe woonbuurt te bouwen. In het plan is de aanleg van drie fietspa den opgenomen, waardoor prak tisch het hele 1 terrein voor publiek toegankelijk wordt. Vlak bij een gepland fietspad zijn de opslagplaatsen van gevaarlijke stoffen. Volgens Walenkamp lig gen er 20.000 liter explosieve stof fen als aceton, alcohol en ether en 25.000 liter chemicaliën opgesla gen. Walenkamp wijst op een brief van brandweercommandant Broek man aan de Rijksuniversiteit, waarin deze constateert dat de opslag van de stoffen maatrege len eisen. Volgens de gemeente probeerde de commandant met die brief de universiteit op te wekken overleg te voeren over de onveilige situatie rondom de op slagruimte. Ook de gemeente wil wel deelnemen aan het overleg tussen universiteit, Inspectie Volksgezondheid en Arbeidsin spectie. B en W gaan nog niet in op het voorstel van Walenkamp om het terrein met hekken af te sluiten voor onbevoegden. Ze willen eerst het overleg afwach ten. Het college acht de aanleg van een helicopter-landingsplaats in de Leeuwenhoek niet uitgesloten. Ze denkt ook aan de mogelijk heid de landingsplaats met ande re voorzieningen (sportvelden, het dak van een parkeergarage) te combineren. ADVERTENTIE Uit 't hart van Schotland. Een blend met body. Met een bijzonder volle smaalc en een prikkelende kruidige fbttiallxrzQ, iroiyctteftfozllj/cL lurtditeit. ADVERTENTIE Het is met lenen al precies zo als met sparen: u kiest de vorm die het beste past bij uw situatie, en die precies past op het doel waarvoor u lenen wilt. Drie veel gebruikte manieren om geld te lenen bij de NMB zijn de volgende: c JC HET WONINGKREDIET Is bestemd voor het reali seren van verbeteringen of uit breidingen aan uw woning. Vaak gaat het hier om grotere bedragen. Daarom ook kunt u wat langer doen over het aflossen. DE PERSOONLIJKE LENING. Wordt het meest gebruikt voor duurzame aanschaffingen zoals een caravan of een auto. U krijgt alle geld in één keer, en weet precies hoe lang en hoeveel u moet aflossen. Overzichtelijk! ciële speelruimte te geven. In overleg met de NMB wordt de hoogte van het krediet bepaald. Daarover kunt u dan, naar gelang uw behoefte, op elk moment beschikken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u reeds heeft afgelost. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Geld lenen bij de NMB is overigens niet alleen voorbehouden aan degenen die bij de NMB een t» Privé rekening hebben. Iedereen die geld nodig heeft, om wat voor reden dan ook, is welkom bij de NMB. HET DOORLOPEND KREDIET Een uitstekende manier om altijd geld achter de hand te hebben,om uzelf wat extra finan- NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15