Schillebeeckx: encycliek van paus wèl iets nieuws IJshockeyteam plaatst zich na zege voor Spelen in Lake Placid Voor ds. Wagenvoorde hoeft een afscheid niet meer L.F.C. 1-A.R.C. 1 RIJNSBURGSE BOYS 1-TEXAS 1 Cleijn Duin moet na 3-1 nederlaag toon lager zingen DINSDAG 20 MAART 1979 "Uitgestoten als een bedreigend en vreemd element' LEIDEN - De hervormde predikant M.J. Wagen voorde, die deze maand 65 jaar is ge worden en eind vol gende maand met eme ritaat gaat, heeft geen behoefte aan een af scheid zoals het be stuur van de afdeling Leiden - Oegstgeest van de Vereniging van Vrijzinnige Hervorm den hem had willen aanbieden. Naar zijn gevoelen heeft dat af scheid al plaats ge vonden op de jaarver gadering van de ver eniging begin deze maand. Zoals wij de dag na deze jaar- vergadering berichtten, be sloten de leden bij meerder heid van stemmen dat ds. Wagenvoorde, per 1 mei de woning Witte Singel 53 moet verlaten om plaats te maken voor zijn opvolger. Het bestuur van de vereniging - en met hen het merendeel van de leden - bleef van mening dat dit huis de pastorie is voor de dienstdoende predikant. Het is eigendom van de ver eniging. Ds. Wagenvoorde echter kop pelde de voortzetting van zijn kringenwerk na 1 mei, waar toe het bestuur hem gaarne mandaat verleende, aan het mogen blijven wonen aan de Witte Singel. Zijn opvolger zou dan gaan wonen in een huis van de vereniging en van de hervormde gemeente sa men, wat ds. Wagenvoorde ook zag als een logisch gevolg van de integratie tussen bei de. Nu de zeer druk bezochte jaar vergadering niet op de voor waarden van ds. Wagenvoor de wilde ingaan, zal de predi kant Leiden verlaten, want hij wil niet binnen Leiden ver huizen. Zijn aanbod aan het bestuur om na zijn emerite- ring met het groepswerk ver der te gaan is hiermee ver- vallen.'Dat betekent echter niet dat er een eind aan dit groepswerk komt. Vanuil zijn nieuwe woonplaats blijft ds. Wagenvoorde de kringen "Wederkerige opvoeding" en "Aliter" en de kadervorming begeleiden, maar geheel los van de vereniging. "Onthutsend" In "Kerk en Wereld", het lande lijke orgaan van de vrijzinni ge hervormden waarin te genwoordig ook plaatselijke berichten staan, karakteri seert ds. Wagenvoorde de be gin maart gehouden jaarver gadering als een "onthutsend gebeuren" "De leden, die in groten getale waren opgekomen, werden in grote meerderheid tot een massa, die ons als een bedrei gend en vreemd element uit stootte. Enkelen hadden nog geprobeerd tot een gesprek te komen - de kerkruimte waarin we vergaderden waardig - maar dit mislukte volkomen. De gevoelens van het merendeel der leden klon terden samen tot een wereld se afwijzing. Voor ons was het een grote opluchting toen het volbracht was. We waren ont slagen van de opdracht die we zagen. Duidelijk was gewor den dat men geen nieuwe lap moet zetten op een oude broek. Dat scheurt". De heer K. van der Heyden, lid van de vereniging, consta teert in een stukje in hetzelfde blad onder de kop "Gemiste kansen?", dat schade is toe gebracht aan het wederzijdse begrip. Door het afgelasten van een informatie-avond in januari over het kringenwerk ontbrak het de leden aan be kendheid daarmee en is het ook niet tot een gesprek ge komen. "Terwijl het bestuur het huis ziet als een noodzakelijk ge geven in het beroepingswerk voor een nieuwe voorganger, wilde ds. Wagenvoorde er een "werkplaats" van maken, een vrijzinnig-christelijke inspi ratiebron, los van de kerk", zo schrijft de heer Van der Hey den. Hij vraagt zich af of hier van een gemiste kans moet worden gesproken. In het bestuursverslag van de jaarvergadering wordt alleen gezegd dat alle aspecten van de ingenomen standpunten nog eens werden uiteengezet, het bestuursbeleid met grote meerderheid werd goedge keurd en de voorzitter met enkele welgekozen woorden de vergadering sloot. Studenten Nu ds. en mevrouw Wagen voorde na vijftien jaar de pas torie moeten verlaten, verlie zen ook twee meisjesstuden ten die hun huisgenoten zijn, hun kamer. De een studeert medicijnen en is vierdejaars, de ander is derdejaars student geschiedenis. De predikant vraagt de lezers van Kerk en Wereld wie voor hen een kamer ter beschik king heeft. De dienst waarin ds. Wagen voorde officieel afscheid neemt is bepaald op zondag 29 april om half II in de Be vrijdingskerk (Zuid-West). Als mgr. Zwartkruis nu thuis komt, is hij het zat Professor dr. E. Schillebeeckx, theologisch hoogleraar aan de rk universiteit van Nijmegen, heeft zich geërgerd aan bepaalde reacties op de eerste encycliek van de paus. In die reacties wordt het stuk "vaag" genoemd en "niets nieuws bevattend". "Goed," zei Schillebeeckx in een Brandpunt-uitzending, er staan enkele conservatieve dingetjes in, waar ook ik moeilijkheden mee heb, maar dat vervalt in het vage als je nagaat wat deze en cycliek bedoelt: het is echt een identificatie van de kerk met de problemen van ons mens-zijn. Dat lijkt me iets nieuws." De Nijmeegse theoloog gaf de en cycliek "Redemptor hominis" (de Verlosser van de mens) zelfs de kwalificatie "groots". Dit vanwege de menselijke taal die hier wordt gesproken - zeer een voudig en in de ik-vorm - en haar diepe menselijkheid. "De christelijke verlossing wordt hier gezien in het verlengde van ons mens-zijn. In deze simpele en zeer persoonlijke vorm is dat nog nooit gebeurd," aldus prof. Schillebeeckx. Vooral het feit dat de grote problemen van de mensheid van vandaag, zoals het vertrappen van de mensenrech ten, martelingen, neo-kolonia- lisme, milieuvervuiling en wa penwedloop, centraal worden ge steld en tot de problemen van de kerk worden gemaakt is nieuw. Inspiratie Ook kardinaal Willebrands heeft zich over de encycliek in positie ve bewoordingen uitgelaten. "Bewegingen in Nederland die ij veren voor de vrede kunnen hierin veel inspiratie opdoen." zei hij in een radio-uitzending. "Ook voor de prediking is er veel nieu we stof in te vinden." Volgens de kardinaal, die voorzitter is van hetVatikaanse secretariaat voor de eenheid, heeft de oecu menische beweging eveneens Mgr. Zwartkruis ..."ik praat over niets"... veel aan de encycliek. Deze be weging zou niet moeten streven naar een "grootste gemene deler, christendom." "Hou je mond" In zijn encycliek doet de paus een beroep op de bisschoppen om de onderlinge samenwerking te ver stevigen. Op de vraag aan mgr. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, of dat ook in ons land weer gaat lukken zei deze: "Ik hoop het. Of het lukken zal weet ik niet. Het zal moeilijk zijn. Als il£ eerlijk mijn hart uit spreek, dan denk ik dat het niet eenvoudig zal zijn." Mgr. Zwartkruis herinnerde aan de goede samenwerking in het ver leden binnen het Nederlandse bisschoppencollege. "Ik kan u niet zeggen hoe gelukkig die pe riode in mijn leven is geweest. Als ik na de bisschoppenvergaderin gen thuis kwam, dan was ik altijd opgeruimd. Dan kwamen meest al mijn vicaris en mijn secretaris binnenlopen en had ik ze wat te vertellen. Als zij nu binnenko men, dan zeg ik: hou je mond, ik praat over niets, ik ben het zat. Vroeger leefde je allemaal mee, ook al was zo'n bisschoppenvergade- Prof. Schillebeeckx ...menselijke taal... ring altijd erg zwaar. Vergaderen van 's morgens tien tot 's avonds zes uur, dat kon eigenlijk niet. Maar door de sfeer die er was kon je dat accepteren." Aldus mgr. Zwartkruis. Emeritaat. Ds. M. Hanemaaijer, hervormd predikant te Alphen aan den Rijn, die 14 maart 65 jaar is geworden, gaat met emeritaat. Op 22 april zal hij afscheid nemen van zijn gemeente die hij bijna 25 jaar heeft gediend. Vóór Alphen aan den Rijn werkte ds. Hane maaijer in Midlum (Fr.), Marrum (Fr.) en Kampen. In Alphen was hij ook voorzitter van de Vereni ging voor Chr. Onderwijs en van de christelijke Mavo. Ook ds. F. Offeringa, hervormd predikant te Haren (Gr.), gaat de actieve dienst verlaten. Van 1955 tot 1963 was hij werkzaam in Katwijk aan Zee. "Vervolgd Christendom. De stichting "Vervolgd Christen dom" (postbus 300 Soest) houdt vrijdag 23 maart om 8 uur een zendingsavond in de Opstan- dingskerk, Steenschuur 9 te Lei den met een spreker uit Rusland en met medewerking van een Russisch-Duits zangduo. Verontwaardigd. De afdeling Emmeloord van de Industrie bond NW-NKV is verontwaar digd over het feit dat de kerke- raad van de Gereformeerde Kerk ter plaatse heeft geweigerd een zaal te verhuren aan de afdeling voor een spreekbeurt van voor zitter Arie Groenevelt. De kerke- raad stelde in zijn motivering aan het afdelingsbestuur vast, dat hij vrij is in het al of niet verhuren van zaalruimte. Zo had men ook aan de CPN geen ruimte ter be schikking gesteld voor het hou den van een verkiezingsbijeen komst. Beroepingen Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Haren (Gr.) W. J. J. van der Waal Nijmegen, te Dirksland J.C. de Bie Rijssen, te Hoorn (buitengewone wijkge- meente) T. Poot Nieuw-Loos- drecht; aangenomen naar Hedel kandidaat A.C. Rijken Sprang- Capelle. Gereformeerde Kerken: beroepen te Drachten R. Reitsma Dokkum; aangenomen naar Haamstede (voor zendingswerk in Zambia) D. Soeteman Hoevelaken, naar Maarssen J.P. Koning Brede- voort; bedankt voor Den Haag - West C.J. den Heijer (weten schappelijk medewerker) Kam pen; beroepbaar gesteld door de classis Leiden mevr. drs. A.C. Ja- cobi - van Duyn, pastoraal me dewerkster te Leiderdorp. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Axel A. de- Snoo Mussel. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bui ten Verband: aangenomen naar Utrecht W.G. Rietkerk Eek en Wiel; bedankt voor Assen E.P. Postma Eindhoven. Chr. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Heerde B. Bijle- veld Bussum; bedankt voor Driebergen D. Slagboom Baren- drecht. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Nieuwerkerk (Z.) J. van Vliet Aagtekerke, voor Enk huizen P. Honkoop Kampen. Hervormd-Gereformeerde Ge meente (zelfstandig): aangeno men naar Zwolle de heer G. van de Beek Doornspijk. Paasmap. Onder de titel "Wil er dan niemand met mij waken?" hebben vier jongerenorganisa ties een "paasmap" uitgebracht. Het zijn het Chr. Jongerenver- bond, de Doopsgezinde Jeugd- centraile, de Hervormde Jeugd raad en het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk. De map, die bij de uitgevende or ganisaties kan worden besteld, is bedoeld als een handreiking voor vrijwilligers in het jeugd- en jon gerenwerk die met groepen in verschillende leeftijdscatego rieën bezig zijn. De adressen van de organisaties zijn: C JV postbus 115 Driebergen, DJC Singel 452 Amsterdam, HJR postbus 114 Driebergen en LCGJ postbus 99 Driebergen. GALATI (ANP) - De Nederlandse ijshockeyploeg heeft zich geplaatst voor de Winterspelen van 1980 in Lake Pla cid. De Nederlandse ijshockeyers kwamen zo ver door de derde overwinning in successie tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in de B-groep. Zwitserland werd verslagen met 5-2 via de periodieke scores 1-0, 1-1 en 3-1. Het duel tussen Nederland en Zwitserland stond gisteren bol van de spanning. Pas in de derde periode viel de beslissing toen het evenwicht (2-2) door Neder land werd doorbroken. Peter- nousek, De Heer en De Graauw brachten de eindstand op 5-2. Zwitserland speelde in feite voor zijn laatste kans om Lake Placid nog te halen, Zwitserland ook was in de laatste wereldkam- pioenschapstoernooien altijd sterker geweest dan Nederland. Dat legde een bepaalde druk op de Nederlandse formatie, die het in de beginfase erg moeilijk had met de Zwitserse aanvallen. Slechts in één opzicht was Neder land duidelijk beter dan de Zwit sers. Steeds als de puck weer in het spel werd gebracht waren Van Wieren of De Heer sneller dan de Zwitsers bij de fase-offs. Daardoor kreeg Nederland een aantal kansen, waaruit pas na ze ven minuten een doelpunt ont stond. Van Wieren won een fase- off en passte naar Van Soldt, die de sterke doelman Jaggi pas seerde, 1-0. Dat doelpunt was zonder meer een opluchting voor de Nederlan ders. De ploeg legde een deel van de nervositeit van zich af en dat bleek het duidelijkst kort voor het einde van de eerste periode toen De Bruyn de eerste straf van de wedstrijd moest uitzitten. De ploeg weerstond de kwantitatie ve overmacht van de Zwitsers dooreen voortreffelijke "penalty- killing" en voltooide de eerste pe riode met een kleine, maar kost bare, voorsprong. Nederland begon de tweede perio de op de meest ideale wijze. Voor er een halve minuut verstreken ADVERTENTIE ZILVEREN MOLENTOERNOOI dinsdag 20 maart om 20.00 uur Donderdag 22 maart om 20.00 uur terrein Boshuizerkade was, glipte De Heer alleen door de Zwitserse verdediging, zette Jaggi met een schijnbeweging op de verkeerde schaats en scoorde, 2-0. Nederland leek niet meer stuk te kunnen. De Zwitsers echter voelden zich nog niet verslagen en profiteer den gretig van een lichte terugval bij Nederland. Zij kregen daarbij trouwens ongewild hulp van de Nederlanders, die op een gege ven moment twee man meer op het ijs hadden, maar er niet in slaagden het gat op drie doelpun ten te brengen. Rekening De rekening voor die nalatigheid werd aangeboden toen De Bruyn ruim vijf minuten voor rust, on gewild, tegen zijn tweede straf opreed. Voor vijf minuten moest hij naar de bank. Zou Nederland de minderheidssituatie overle ven en met dezelfde voorsprong aan de derde periode beginnen, dan was een plaats bij de Winter spelen al in de derde wedstrijd van het toernooi een feit. Het leek te lukken, maar 38 seconden voor het einde van de tweede periode maakte doelman Göbel zijn eer ste foutje. Hij verkeek zich op een afstandsschot van Lortscher, 2-1. Zwitserland had Nederland weer binnen bereik gekregen. Göbel revancheerde zich in de vierde minuut van de derde pe riode voor zijn misgreep. Hij werd winnaar in een penalty-duel met Conté. De gelijkmaker kwam toch, twee minuten later, van de zelfde stick. Göbel werd weer door een schot van afstand ge passeerd. Op dat moment was de strijd weer volledig open. De 3000 toe schouwers in de hal waren door het dolle. De felle gevechten voor beide doelen werden met een or kaan van lawaai begeleid. Ne- De Heer derland had het na de Zwitserse gelijkmaker verschrikkelijk moeilijk, zeker omdat George Pe- temousek op de strafbank zat. Van daar echter legde hij de basis voor de Nederlandse overwin ning. De Zwitsers hadden zich onvoldoende ingesteld op hel einde van Peternouseks strafpe riode. Daardoor kon hy op het moment dat de laatste seconde was weggetikt, het ijs op stor men, de puck oppikken en on middellijk doorstoten in de rich ting van Jaggi. Hij scoorde. Zwitserland verzette zich met man en macht tot de 54ste minuut. Een solo van De Heer zette de Zwitsers weer op twee punten achterstand en drie minuten voor het einde schoot De Graauw met alle kracht die in hem was - de puck ging door het net heen - Nederland naar de Winterspelen van Lake Placid. De stand in de groep van Nederland is na de wedstrijden van gisteren: Nederland 3 3 0 0 6 19-8 Noorwegen 3 2 0 1 4 10-12 Japan 3 10 2 2 17-12 Zwitserland 3 0 2 2 9-14 China 2 0 0 2 0 7-lf. KATWIJK - Gisteravond zijn er in de zaalvoetbalcompetitie drie be slissingen gevallen. Glasbergen verzekerde zich door een 3-1 zege op Cleijn Duin (dit team degra deerde door deze nederlaag) van districtsvoetbal en Frans Sjardijn werd door vijf gescoorde doel punten in de partij EKL-Van der Plas (8-4) algeheel topscorer, de EKL-speler scoorde 32 maal in totaal in het seizoen '78-'79. EKL-Van der Plas 8-4 (8-2) - Al leen voor Frans Sjardijn stond er wat op het spel. De Lugdunum- speler zou minstens tweemaal moeten scoren om concurrent Piet Haasnoot van Glasbergen voor te blijven. Sjardijn slaagde cum laude door de Katwijkse doelman Kuyt vijfmaal de gang naar het net te laten maken. ASC- speler Ronald van der Pot, even als Sjardijn grandioos op dreef, zorgde voor de overige treffers van EKL. Voor Van der Plas scoorden Lourens Mouter (2x) en Arie Remmelrszwaal (2x). Glasbergen-Cleijn Duin 3-1 ((M)) - Bij winst zouden de Katwijkers de degradatie via een beslis singswedstrijd tegen Van Gerven nog kunnen ontlopen. Cleijn Duin maakte in de wedstrijd te gen Glasbergen echter geenszins de indruk dat er nog wat voor de ploeg op het spel stond. Zoals ge bruikelijk werd de bal weer risi coloos rondgespeeld en aange zien de Rijnsburgse tegenstander bepaald niet van zins was om zich teveel.in te spannen ontspon zich een weinig aantrekkelijke wed strijd. Voor de rust werd er, overigens zeer ongebruikelijk bij het zaalvoet bal, niet gescoord, hoewel Wim Haasnoot vanaf de penaltystip een unieke mogelijkheid kreeg om Cleijn Duin aan een voor sprong te helpen. Ron Kamphues bracht in de tweede helft via een mooie treffer nog hoop in de Katwijkse gelederen maar een blunder van Wim Haasnoot (Groenendijk kon scoren) leidde kvf'.. de ondergang van Cleijn Duin in. Henk de Mooy en Anne Ouwer- sloot (penalty) velden definitief het vonnis over Cleijn Duin. Betoging bij basketbalduel RIETE (AP) - Tijdens een baskeb balwedstrijd in de Italiaanse stad Riete is het zondagavond tot een gevecht gekomen tussen een groep van ongeveer 150 demon strerende joden en een flink aan tal jeugdige toeschouwers. De joden demonstreerden tegen een incident tijdens de wedstrijd tussen een Israëlische en een Ita liaans team, waarbij 11 dagen geleden antisemitische leuzen werden geroepen door neo-fas- cistische jongeren. Tijdens de Europa-cup wedstrijd tussen Emerson Varese en Mac- cabi Tel Aviv werden de Israëli sche spelers bekogeld en werd de leus "Joden naar de gaskamers" geroepen. Bij het gevecht van zondag liep niemand verwondingen op. De politie arresteerde tien man, die later weer werden vrijgelaten. Shorttrack in Leiden LEIDEN - Op de Ton Menken- baan worden vanavond schaatswedstrijden gehou den. Op het Leidse ijs ver schijnen onder meer de beste zestien indoor hardrijders (short-track). Verder zijn er jeugdwedstrijden. Ook wordt er een marathon over 40 minuten verreden. Voor deze marathon verschij nen aan de start: Egbert Vas- sebelt, Piet Bloedjes, Wim Westerveld, Wim de Graaf uit Leiderdorp, de Leide- naars Sjoerd Kooistra, Hein Kruider en Wim v. d. Vlugt, Cees Vermeulen uit Bent huizen en Jan v. d. Hoorn uit Ter Aar. De aanvang is 19.30 uur. De Technische Commissie van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (afd. short-track) heeft de rijders aangewezen voor de wereld kampioenschappen indoor hardrijden in het Canadese Montreal. De ploeg bestaat uit Wim den Eisen (Zoeterwoude), Arie Ravensbergen (Voorscho ten), Menno Boelsma (Noot dorp). Joop Wolvers uit Woubrugge gaat mee als re serve. De wereldkampioenschappen worden gehouden op 6 en 7 april. Succes voor Leiden Lions LEIDEN - Leiden Lions, aange vuld met de gastspelers Jerry Schaffor (Amsterdam), Doug Ma son (Tilburg Trappers) en Phil McKenzie (HYS), is tijdens een toernooi, die het ijshockeyteam de afgelopen twee weken door Frankrijk maakte, goed voor de dag gekomen. De drie oefenwedstrijden die in het Franse werden gespeeld, lever den zonder uitzondering winst op. Achtereenvolgens werd Chamonix (15-7), Mégève (10-8) en St. Gervais (7-6) verslagen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13