Monument krij gt 'n functie mooist Afspraken-systeem Bureau Huisvesting (nog) niet herzien LEDENVERGADERING PvdA LEIDEN - Over dik een jaar zal boekminnend Leiden z'n hart kunnen ophalen. Dan namelijk is de restauratie van het Burchthof, bestaande uit het Heerenloge ment, de Burchtzalen en het voormalig Van der Heide-com- plex een feit. In het hart van de oude binnenstad verrijst het nieuwe onderkomen van de Openbare Bibliotheek. Drie filialen (Steenschuur, Plan tage en Breestraat) zullen er in worden ondergebracht. Daar naast biedt het complex plaats aan een aantal woningen, een res taurant, een discotheek en wel licht een artotheek. In totaal is met de restauratie en inrichting een bedrag van 18 miljoen gulden gemoeid. Weliswaar duurt het nog een veer tien maanden voordat het eeu wenoude complex plaats gaat bieden aan duizenden boeken, maar de eerste fase van de restau ratie, het Herenlogement zelf, is opgeleverd. Het personeel van de bibliotheek heeft de ruimte al ge^ deeltelijk in gebruik genomen. Leegstand, zo redeneert aanne mer Du Prie, betekent achteruit gang. Nog onlangs werden na melijk 250 ruiten (met een totale waarde aan glas van 14.000 gul den) vernield door vandalisme. De zoveelste tegenslag voor aan nemer en architect, nadat ruim twee jaar geleden (september 1976) zowel het Heerenlogement als de Burchtzalen in vlammen opgingen. Centraal bij de restauratie van het Heerenlogement stond de com binatie van de historische waarde - het pand is 17e eeuws - en de bruikbaarheid van deze eeuw. Architect Van der Sterre, hij - overleed vorig jaar, maakte ruim baan voor de historische aspec ten van het Heerenlogement. Zo kreeg het complex vijf schoor stenen op het dak, nadat uit oude prenten was gebleken dat dat aantal er vroeger stond. Een stookplaats kreeg een ereplaats in het vernieuwde complex. De "rijke" en "arme" kant van het Heerenlogement is ook door de architect benadrukt door aan de ene het beeldhouwwerk, de geglazuurde tegels en aan de an dere kant de sobere uitvoering. Twee van de vier gangen die naar de binnenplaats leiden zijn au thentiek, de anderen zijn er door Van der Sterre bijgemaakt. Voor de echte "omloop" werden oude stenen gebruikt. Ook weggemet- selde ramen, kasten en kelders waar men bij de restauaratie op stuitte werden in ere hersteld. Het Heerenlogement zal als kan toor-, lees- en naslagruimte dienst gaan doen. Het staat in verbinding met het binnenter rein (achter de Hooglandse Kerkgracht) dat de eigenlijke uitleenruimte moet worden. Dit 1399 vierkante meter grote ter rein bevindt zich nog in het sloopstadium. Het compleet nieuwe gedeelte wordt lager dan de omringende (oude) bebou wing. Het dak van de nieuwbouw Restauratie Heerenlogement aan Nieuwstraat is een feit sluit halverwege aan op de wo ningen van het Van der Heide- complex, in de schaduw van de Hooglandse kerk. Op die manier krijgen de panden aan de achter kant een soort dakterras. De Burchtzalen zullen als dico- theek-cassettotheek dienst gaan doen. Deze voorziening, waarin platen en geluidsbanden worden uitgeleend, zou oorspronkelijk in het Koetshuis worden onderge bracht. Dat echter leent zich heel goed voor een horecavoorzie- ning. Aan de voet van de Burcht wordt een terras aangelegd. Tus sen het Koetshuis en het Hee renlogement wordt een verbin ding gemaakt naar de Oude Rijn, zodat het Burchtplein wordt ont sloten. Door de verbinding ont staat een nieuwe wandelroute tussen de twee winkelstraten, Breestraat en Haarlemmerstraat. Als tenslotte de Burchtpoort is ge restaureerd en het plein is be straat met kinderhoofdjes is de binnenstad een monument rij ker, dat niet alleen maar getuige is van het verre verleden maar ook daadwerkelijk kan worden gebruikt. Foto boven: op de voorgrond de binnenplaats en de ornloop van het Heerenlogement. Op de achtergrond het oude pakhuis dat als boekenmagazijn dienst gaat doen. Foto onder: De puinhoop op de voorgrond moet volgend jaar herschapen zijn in een bijna 1400 meter grote uitleenruimte. Daarachter het Van der Heide-complex dat wordt gerestaureerd. Antwoorden vragen PvdA-raadslid Hes ADVERTENTIE dinsdag 20 maart a.s. met o.m. bespreking beleidsnota partijbestuur, 't Parlement, Nieuwe Rijn 52. 20.00 uur. LEIDEN - B en W zien geen reden om noch het afspraken-systeem van Bureau Huisvesting nu al te herzien, noch om te trachten de contacten tussen ambtenaren van dit bureau en die van de So ciale Dienst aan te halen. Dat zijn de belangrijkste conclusies uit de antwoorden die het college geeft op vragen van het PvdA-raadslid Joyce Hes. Zij had het college vragen gesteld naar aanleiding van een crisis-situatie in het op vangcentrum Cortona, waar een vrouw met haar drie kinderen sinds augustus "*77 op één kamer woont. Dat kost de Sociale Dienst momenteel meer dan vierhon derd gulden per dag. Tevergeeft heeft zij geprobeerd af spraken te maken met Bureau Huisvesting, een maatschappe lijk werkster en met de wethou der. Joyce Hes vroeg zich o.m. af hoe die gebrekkige toegankelijk heid te rijmen zou zijn met de doelstelling van de gemeente om de service aan woningzoekenden te verbeteren. Volgens B en W is de proef woningzoekenden op af spraak te ontvangen juist om die reden begonnen. De resultaten van de proef, die drie maanden duurt, moeten nog worden afge wacht, zo deelt het college het PvdA-raadslid mee. Deze maand zal onder de bezoekers van het Bureau een enquete worden ge houden over de bevindingen van het systeem. Het college schrijft tot op heden nog geen enkele klacht te hebben ontvangen. Ook hef voorstel van Joyce Hes om over de problematiek een spe ciale bijeenkomst te beleggen met de commissie maatschappe lijke aangelegenheden en. de commissie Volkshuisvesting wordt door het college afgewim peld. Het vindt dat het huidige overleg tussen Huisvesting en de Sociale Dienst daartoe geen aan leiding geeft. Pancras-Oost In een artikel in deze krant van za terdag j.l. wordt melding ge maakt van de oprichting v^n de "Stichting Werken en Wonen in Pancras Oost". Deze stichting, op advies van de Stichting Leidse Binnenstad door een aantal be drijfseigenaren op poten gezet, zet zich vooral in voor het be drijfsleven. Op zich is dat een goede zaak. Het Buurtcomité heeft in de gemeentelijke werk groep Pancras Oost ook altijd aangedrongen op permanente vertegenwoordigers voor/van het bedrijfsleven. Alleen, die kwa men er nooit. Nu die vertegen woordiging door de stichting ge regeld wordt is dat probleem tenminste opgelost. Wij hebben dan ook geen enkele moeite met de stichting. Ander som is dat blijkbaar wel zo. De stichting toont zich verbaasd over "hetfeit, dat er zoveel belang wordt gehecht aan een zich buurtcomité noemend aantal bewoners. De stichting twijfeld aan het bestaansrecht van dit comité dat naar haar mening niet op democratische wijze is geko zen en bestaat uit tijdelijke be woners". Behalve het feit, dat we niet alleen maar uit tijdelijke bewoners be staan, werken we al ruim twee en een halfjaar mee aan de plannen voor de wijk. We volgen de ge meente-vergaderingen, houden buurtavonden, geven een wijk krant uit die huis aan huis ver spreid wordt, helpen buurtbe woners met allerlei zaken en ge ven voorlichting over de plannen voor de wijk. Iedereen die kom Koude-toeslag LEIDEN- - Het personeel van de reinigingsdienst in Leiden krijgt alsnog een koude-toeslag. Bur gemeester en wethouder hebben besloten het personeel voor het werk onder de extreme omstan digheden van de afgelopen win ter een gratificatie toe te kennen. De gratificatie bedraagt 100 tot 300 gulden, afhankelijk van de duur en de aard van het werk. mentaar op ons heeft, kan dat kwijt in de buurtkrant, of op de vergaderingen. We hebben geen gekozen bestuur, sterker nog, we hebben helemaal geen bestuur. Iedereen die tijd en/of zin heeft, kan meewerken. Iedere vergade ring leggen we verantwoording af, iedere vergadering vragen we mensen om mee te helpen. Na ruim twee en een half jaar kei hard werken hebben we ons be staansrecht ruimschoots bewe zen. Niet door het benoemen van een voorzitter, en een eerste en tweede secretaris. Maar door, samen met de bewoners, te wer ken aan het weer leefbaar maken van een sterk vervallen binnen- stadswijk. Met vriendelijke groet, Buurtcomité Pancras-Oost Erik van Dijk p/a. Groenesteeg 37. Beelaerts van Blokland houdt de touwtjes stevig in handen. Doorgaan We hadden deze week weer hoog bezoek in Leiden. Minister Beelaerts van Bloklandu weet weivan volkshuisvestvig en ruimtelijke ordening, kwam naar De Kooi om daar een aantal gerenoveerde wo ningen te bekijken. Dat is na tuurlijk het goed recht van zo'n bewindsman. Eens even gaan kijken of het geld dat ter beschikking werd gesteld wel op de juiste plaats terecht ge komen is. Wat me wel be vreemd heeft zijn de opmer kingen die de minister bij die gelegenheid heeft gemaakt. Eerst aaide hij de woning bouwvereniging "De Een dracht" over de bol en advi seerde om door te gaan met het maken van renovatieplan nen. Maar even later zegt die zelfde bewindsman, dat er toch niet doorgegaan kan worden op de weg die nu is ingeslagen. Want dan zal onherroepelijk het "neen" vallen", waarschuwt de be windsman. Onlangs heeft diezelfde minis ter de oppositie in de Kamer in de gordijnen gejaagd door te weigeren vragen van Mar celvan Dam te beantwoorden. Als we nu het bovenstaande aandachtig lezen, is het ach teraf gezien maar goed dat er niet geantwoord is. Want veel wijzer was men er waar schijnlijk niet van geworden. Als de minister nog naar een motto voor zijn beleid mocht zoeken dan lijkt me: Voor waarts makkers we moeten terug, een hele aardige. Motto's Over motto's gesproken. Deze week gaf de Nederlandse Stichting Geluidshinder het startsein voor een groot scheepse campagne onder het motto "Laten we zacht zijn voor elkaarVia adverten ties zullen de krantenlezers de komende maanden teksten voorgeschoteld krijgen als "Geschetter maakt knetter" of "Herrie hindert". De stichting heeft becijferd dat burenlawaai de op een na grootste bron van geluidhin der is en dat een kwart van de Nederlandse bevolking daarmee geregeld te maken krijgt. In dat verband is het wel aardig kennis te nemen van een enquête die door de werkgroep Merendonk is ge houden in de gelijknamige flat in de Merenwijk. Resulta ten die vermeld staan in "Be- wonerskontakt" dat uitgege ven wordt door de Leidse Wo ning Stichting. Van de 98 be woners die hun formulier in gezonden hebben, blijken er 41 vaak overlast te ondervinden wanneer buren gaten boren. 27 gezinnen hebben daar soms last van. Dat rechtvaardigt nog een nieuwe slogan: "Bo ren ik kan het niet meer ho ren". De dichtbijgelegen ten nisbaan is wat geluidshinder betreft "goede tweede" en daarna volgen de bromfietsen en claxonnerende auto's. Ook de honden bederven blijkens de enquête flink wat levens vreugde: 23 gezinnen onder vinden er vaak last van en 16 soms. Opmerkelijk is dat ra dio en televisie naar verhou ding veel minder klachten van geluidsoverlast opleve ren. Overigens blijken erin de Merendonk 22 bewoners te zijn die hun buren hebben aangesproken wanneer men last had van teveel lawaai. Het trieste van de verzamelde cijfers is nu dat het in 14 ge vallen geen enkel effect had Verfilming Leiden heeft in de loop der tijd nogal wat schrijvers binnen de gemeentegrenzen gehad. Of net daarbuiten. Auteurs die bovendien nogal eens au tobiografische elementen in hun banden verwerkten. An dere boeken spelen zich geheel of gedeeltelijk in Leiden af. Daar is natuurlijk niets op te gen. Maar nu men er steeds meer toe overgaat deze boeken te verfilmen, dreigen er wel wat problemen te rijzen. Want de stadsvernieuwing komt in de knoei. Voor "Soldaat van Oranje" moest een groot deel van het Rapenburg het aan zicht van de oorlogsjaren krijgen. Voor de verfilming van Wolkers "Kort Ameri kaans" moest het nodige ge beuren aan de Boerhaave- laan en komt de Breestraat nog aan bod. Nu houd ik m'n hart vast dat er ooit iemand op het idee komt om het boek "Geuzenvolk" van David le Feber te verfilmen. Want dat boek gaat helemaal over het beleg en ontzet van Leiden Erepenning De gemeente Leiden heeft voor hardwerkende ambtenaren die grote verdiensten hebben gehad voor de stad een ere penning achter de hand. Toch blijf ik het een beetje een vreemde zaak vinden. Een ere-penning voor noeste ar beid. en plichtsbetrachting en die noemen ze dan Jan van Hout-penningHad daar nu geen toepasselijker naam voor bedacht kunnen worden? Centjes zoeken De Leidse raad is kennelijk ver zot op gezelschapsspelletjes. Eerst hebben we het spel "Car rière" gehad dat vooral de laatste maanden binnen de PvdA-fractie een rage werd. Nu is er een nieuw vermaak in opkomst: centjes zoeken. De benodigdheden voor dit ge meentelijke gezelschapsspel zijn eenvoudig. Raadsleden nemen een begroting van het lopende jaar voor zich. Op de uren dat ze met hun vrije tijd geen raad weten gaan ze keu rig elk postje analyseren. De opdracht is om de zaak goed na te pluizen en te kijken of er in een bepaalde pot niet teveel fiches zitten. Heeft een raads lid iets gevonden dan infor meert hij direct zijn meespe lende fractiegenoten. Eén- mansfracties moeten meestal een beurt wachten omdat ze de steun van belendende frac ties moeten verwerven. Is het spel zover gevorderd dan wordt er een bestemming ge zocht voor het geld. Een arts hier, een subsidietje daar. Zo dra dat rond is, wordt de zaak geclaimd. Daarbij wordt het zogenaamde Beijen-principe genoemd naar de uitvinder, een kritisch PPR-lid) gehan teerd. Wie het geld vindt mag de bestemming bepalen. Als u ook eens wilt kijken hoe het gaat kom dan begin april naar de'Leidse raad. Daar zetten de CDA-ers Walen kamp, Vink en Ham de boven water gebrachte fiches in op een controlerend ambtenaar voor bouw- en woningtoe zicht. Als de raad bepaald heeft wie de winnaar is kan er opnieuw begonnen worden. Het wachten is alleen nog op een raadslid dat naast zijn presentiegeld ook nog tien procent vindersloon vraagt van de opgespoorde centen. Verloedering Waar gaan we met deze wereld om zich heen? De verloedering grijpt steeds verder om zich heenLees ik deze week in het Leidse universiteitsblad Mare dat tennissende studenten voortaan niet meer in speci fieke tenniskleding op de baan hoeven te verschijnen. Niet meer dat smetteloze wit dat zo keurig harmonieerde met de kleurige ondergrond. Straks krijgen we natuurlijk allerlei modieuze streepjes, balletjes en kruisjes op de kle ding. Trouwens het is toch al niet meer zoals het was: gele tennisballen in plaats van witte. Gelukkig is er nog één sprankje hoop want de beslissing van de universitaire sportraad houdt nog wel de mogelijk heid om op te treden wanneer iemand het te "bont" maakt. En de studenten die de hele ont wikkeling met afgrijzen aan zien zou ik willen adviseren: blijf dan tenminste over "tannis" spreken in plaats van "tennis". Dat is in elk ge val nog iets. L. GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3