AUTO M m Audi 80 LS Zes jaar garantie tegen roest KAtPPEfcDOOJ samengesteld door Koos Post De telefoon Het koeienhuis t>E WRiE De aap op de wintersport ZATERDAG 17 MAART 1979 Met de vernieuwing van de Audi 80 heeft het Volkswagen-con cern duidelijk afstand willen scheppen tussen dit model en de VW-Passat. Om zo tot een verruiming van het aanbod te komen. Ter verklaring even een stukje geschiedenis. De Audi 80 was al een gretig gekocht produkt voor het merk door de indus triële gigant uit Wolfburg werd opgeslokt. Kort na de overna me kwam Volkswagen met de Passat. Het was in feite de Audi 80 met een wat andere achter kant. De modellen hebben ja renlang netjes naast elkaar ge reden. Technisch, motorisch en wat prijs betreft nagenoeg het zelfde. Tot in augustus vorig jaar de Au di 80 werd vernieuwd. Hij werd langer, breder, ruimer en ook duurder dan zijn voorganger. En dus ook royaler dan de Pas sat. Waardoor het totale aan bod van Volkswagen Audi Ge- meinschaft (V.A.G.) wezenlijk werd verruimd. Audi moet het luxe merk van de gemeenschap De vernieuwde Audi werd bijna veertien centimeter langer, meer dan acht centimer breder, kreeg een groter raamop- vervlak (onder meer door een derde zijraam), de wielbasis werd verlengd en de spoor breedte vergroot. Hij kreeg om Trouwens ook in prijs. Want de goedkoopste uitvoering (met een 1,3 liter motor die 60 DIN- pk kan leveren) komt nu in middels al ruim boven de ne gentien mille uit. De Audi 80 LS die wij van importeur Pon in Leusden ter beschikking kre gen gaat zelfs al boven de twin tig mille uit. En dat voor een wagen met een krachtbron van 1,5 liter in houd. Met een vermogen van 75 DIN pk, die - zoals wij zelfs hebben kunnen constateren - de 950 kilo wegende wagen tot een top van om en nabij de 160 kilometer per uur kunnen op jagen. Een oude en vertrouwde motor die normaal gesproken weinig problemen zal opleveren. Die soepel en gemakkelijk zijn werk doet. Maar die op zichzelf nauwelijks voldoende is om zo'n respectabele prijs te rechtvaardigen. Luxe merk van Volkswagen Daarvoor is meer nodig. Maar we moeten zeggen dat deze Audi dat meer toch wel heeft. Een ui terst smaakvol aangekleed in terieur met bekleding die is aangepast aan de kleuren van Met e ar daardoor ii ntrekkelijk dashboard, waarop in elk geval het beno- zichtelijk en gemakkelijk be reikbaar te vinden is. Met goed steunende stoelen, al hadden de zittingen wat langer mogen zijn. Met een van binnenuit verstelbare buitenspiegel. Met een handig en goed geplaatst pookje, dat een prettig aanvoe gende versnellingsbak heel soepeitjes dirigeert. De bagageruimte is heerlijk royaal. Niet minder dan 505 li ter. De verwarming functio neert zelfs uitstekend. Ook in de erge koude dagen van deze winter was het in de kortste ke ren behaaglijk warm in de wa- Maar hoe prettig op zichzelf ook, er zijn belangrijker dingen. Zo als de uitstekende geluidsiso latie. Er wordt in de begelei dende documentatie nadrukke lijk gewezen op de aandacht die dit onderdeel van de con structie heeft gekregen. Te recht, want het maakt een zeer wezenlijk deel van het comfort Maar daar is verder ook het on derstel voor afhankelijk. Vier onafhankelijke geveerde wie len en een aangename niet te slappe vering zorgen voor een behaaglijk "rij-klimaat", wat nog wordt onderstreept door de prettige voorwielaandrijving en de zeer exacte besturing. Tenslotte nog een noviteitje: een benzineverbruikmeter op het dashboard. Als men wat te ruw met het gaspedaal omspringt gaat het naaldje van het meter- je als een razende omhoog. Dan weet men dat men hoopjes brandstof gebruikt. Het is dus de kunst het naaldje zo laag mogelijk te houden. Wat neer komt op met een "fluwelen voet" benaderen van het gas pedaal. Erg leuk, maar er is een maar: het oog dat op het naadje is gericht kan niet op de weg Maar het helpt wel. Als men het metertje in de gaten houdt kan men zelfs met flink wat stads werk eén op tien halen. Als men het metertje het metertje laat zit men al snel een stuk lager. Ford Europa heeft afgelopen weken een aantal autojour nalisten de gelegenheid ge geven om in het Zweedse Hennickehammar op een uit gezette route te „ijrijden". Er waren enkele door sneeuw- wallen beveiligde "banen" uitgezet op een bevroren meertje. We mochten de Es corts en Fiesta's eens beproe ven op spiegelglad ijs. Beroepsrallyrijders zoals de Zweed Waldegaard en de Finnen Mikola en Vatanen, waren er om te demonstreren hoe je op een spekgladde weg rechtuit rijdt en snel bochten neemt. Maar ze gaven na hun demonstraties direct toe, dat je zo alleen maar kan rijden op afgezette wegen, zonder ver der verkeer. Het is een stukje techniek, pro fessioneel rijden, waar alleen maar dergelijke rallyrijders aan toekomen (Waldegaard was tweede in Monte Carlo). Zo technisch tot in de toppen van de vingers, dat het moge lijk is dwars over de weg schuivend, met twee auto's naast elkaar, toch een afstand van 10 a 20 cm tussen beide voertuigen te kunnen bewa ren en die naar believen te vergroten en te verkleinen door stuurcorrecties. Wat word je dan wijzer van zo'n ontmoeting met rallyrijders uit de eerste linie en niet-ge- prepareerde Escorts en Fies ta's? Duidelijker dan ooit voel je het verschil tussen achterwiel- en voorwielaandrijving. Met de achterwielaandrijving (Es cort) kun je heel wat mani puleren, is een slip, al of niet opzettelijk, gemakkelijker te beheersen en te corrigeren, zelfs uit te buiten. Men slipt op meer of minder gas, en men corrigeert met ontkop pelen. Heel anders is het gedrag van een voorwiel-aangedreven auto, zoals de Fiesta. Er moet nogal wat gebeuren voordat 1 deze weg-vreter een bocht niet wil nemen. Laten we 't zo zeggen, het kritieke punt van dat men in een slip raakt - de wagen gaat de bocht niet in, maar doodgewoon rechtdoor - ligt op een hogere snelheid dan bij een achterwiel-aange dreven auto. Maar gaat die voorwiel-aandrijver rechtuit in plaats van de bocht door, dan wordt het een moeilijke zaak om de wagen te corrige ren. Men gaat op dat moment eigenlijk al te hard; hoeveel tijd om dan door een rem- trucje de auto in een achter slip te brengen?. Bitter weinig, voor niet-geroutineerden in elk geval niet voldoende tijd. Dat was de les op dat bevroren meer. Een achterwiel-aan drijver gaat gemakkelijker in de slip (die gauw te corrigeren is), een voorwiel-aandrijver klauwt zich lang aan de (ijs) weg vast, maar eenmaal in de slip is deze toch wat moeilij ker tot de orde terug te roe pen. Hoe moetje dan rijden - zoals in de afgelopen barre winter op onze gladde wegen - vraag je meteen aan die rallyjongens. Een paar tips hebben ze wel om zo'n gladde winter wat veili ger door te "rijden". (Zo'n winter kunnen we volgend jaar immers weer beleven). Zorg als be stuurder dat je goed antici peert: ontleed het verkeer, zie goed vooruit wat er gebeuren kan. Verse sneeuw geeft vrij goede grip, maar vergis je niet tè hard en je bent stuur loos, en je zit vast. Je moet fluwelig rijden: zoetjes gas- geven, zoetjes remmen. Houd de achterlichten van je voor ganger in de gaten (in Zweden rijdt men overdag ook met lichten aan): reflecties op het wegdek waarschuwen u voor gladheid. Ten slotte: de auto moet oké zijn, maar óók de rijder zelf. De Nederlanders kunnen er na deze winter zelf over meepraten. JAN DE VOS Wie nu een nieuwe Volkswagen of een nieuwe Audi koopt krijgt zes jaar garantie tegen roestschade die ontstaat door oorzaken van binnen-uit, waardoor het vervangen van een carrosseriedeel noodza kelijk wordt. Voorwaarde is dat de koper zijn wagen na twee en vier jaar bij de VAG-dealer voor een car rosseriecontrole aanbiedt. Die controle is niet gratis. En na tuurlijk moeten cClle onder houdsvoorschriften uit de handleiding nauwgezet wor den opgevolgd. De garantie is overdraagbaar en geldt in de toekomst dus ook voor gebruikte Volkswa gens en Audi's. Uiteraard slechts tot zes jaar na de da tum van de eerste verkoop. Volkswagen zegt hiermede een internationaal probleem aan te pakken: dat van de in de laatste jaren toegenomen in tensiteit van de gladheidsbe- strijding op de Europese we gen. Men weet dat de uitgestrooide pekel een bar slechte invloed heeft op het lak van de auto. Volkswagen heeft daar lang op gestudeerd. Vooral heeft men ervaringen opgedaan in CcCnada, dat met Nederland het meeste zout op de wegen schijnt te gooien De resultaten van die onderzoe kingen heeft men omgezet in een roestpreventie die volgens VW de toets der kritiek glans rijk kan doorstaan. Vandaar dat men zes jaar garantie durft te geven. KUNST- ZWEMMEN: BALLET IN HET WATER Ik zit op kunstzwemmen, dat vind ik erg leuk. Weet je wat kunst- zwemmen is, nee, dan zal ik het je vertellen. Het is gewoon ballet in het water. Oh, ik vergeet me voor te stel len. Ik heet Nicolette Ouwer- kerk, ik ben 10 jaar, en ik zit in de 4de klas. Ik zal je vertellen hoe ik op kunstzwemmen ben geko men. Het kwam zo, ik keek naar T V. en er was kunst zwemmen op de T.V. ik vond dat erg leuk. toen mocht ik er op. Ik vond het eerst een beetje moeilijk maar daar moest ik aan wennen. Een poosje later mocht ik van onze leidster diploma E zwemmen. Dat is het eerste diploma van kunstzwemmen. Maar ik zat er nog maar twee maanden op dus ik haalde het niet. Maar 5 maanden later mocht ik weer diploma zwemmen. Dit keer haalde ik het wel, want nu zat ik er al 7 maanden op. Na een weekje of 2 mocht mijn vriendinnetje ook op kunst zwemmen, Anita heet ze. Ze zat er nog geen 2 weken op of ze ging er al weer af. Ze had er geen tijd meer voor, en vond paardrijden leuker. Maar ja, ieder zijn eigen smaak. Ik vind het in ieder geval wel leuk. Later mocht ik diploma D zwemmen, die haalde ik ook. Nu heb ik E en D, dat zijn er twee. En ik ga door met kunstzwemmen. Nicolette Ouwerkerk 10 jaar Iepenrode 21 Leiden Een telefoon heeft tien num mers, éen, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht, negen, nul. En een telefoon heeft ook veel draadjes in ze buik. En je kan er andere mee opbellen Bijvoor beeld de politie of je tante of je opa en oma. Maar je kan je zelf niet opbellen! £r waren eens twee koeien zeg die wilde uit hun weiland weg Ze vonden er geen steek meer aan om steeds maar in de wei te staan Ze wilden ook wel eens een huis met een waterleidingbuis En met een geiser en een bad desnoods maar een drie-kamerflat Ze zagen een leuk huisje staan in de gezellige groene laan Het was geweldig naar hun zin ze trokken er meteen maar in Vlug nemen ze een lekker bad maar o, wat was dat water nat Ze gingen gauw weer naar benee en maakte daar een fijn diner Ze aten nog wat griesmeelpap maar naar het eerste grote glas zei d'ene koe ik lust liever gras Ik ook hoor, zei de andere koe ik wil weer naar mijn weiland toe Nu staan ze daar weer allebei tevreden in hun eigen wei. Marco Schouten, (12 jaar) Beijerincklaan 18, Leiden. Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat Voor kinderen van 4-12 jaar. elke zaterdag in deze krant. Inzendingen (met vermelding van naam. adres, leeftijd) naar: Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Lelden Diana van der Maat (5 jaar) Vrouwenweg 24, Leiden Adriana Guyt (6) E.A. Borgerstr. 26 Katwijk aan Zee II 'Y Er was eens een aap die sporten wou Op wintersport, dat is waar ik van hou Een lat en nog een lat Tjeetje, wat zijn die plat En nu maar gauw naar de trein Door de straat en over het plein Tjong, dat was ik bijna vergeten Strakjes had ik daar zonder koffer gezeten Nou nu moet ik er wel gauw zijn Anders is ie al weg, die trein Een paar minuten later zat ik in de trein naast een snater Eindelijk was ik aan gekomen Kijk nou eens naar de bomen Jeetje, wat een dik pak s Och, blijf ik nou maar heel Hij liep door de sneeuw naar En trok en trok heel hard aai Daardoor viel ik achterover Toen was het zover Hij brak z'n been en liep toen heen Corina van Leeuwen (6 jaar) Mahlerstraat 74, Leiden DIEREN VAN VROEGER Remco Ouwerkerk (7 jaar) Iepenrode 21 Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 33