Sanering van milieu- hinderlijkebedrijven Ruim honderdduizend kinderen actief op 23e boomfeestdag Subtiele kunst Indonesisch dansgezelschap ILe/cfee agenda Tornwedstrijd leidse scholen Stiptheid Philidor- Ensemble Leiden behoort tot 38 gemeenten Produktie Waste od Time erg slecht STAD EN RAND ZATERDAG 17 MAART 1979 REGIO LEIDEN - Op woensdag 21 maart zal voor de 23e maal in suc cessie de nationale boomfeestdag worden gehouden. Het beeld van plantende kinderen zal die dag op vele plaatsen in Nederland te zien zijn. want in ruim 539 gemeenten nemen leerlingen van bijzondere en openbare scholen de schop ter hand. Het gaat hier om bijna 115.000 kinderen, enkele duizen den meer dan vorig jaar. De plantdag vormt het hoogtepunt van een wekenlange voorberei ding op school, waarbij de aan dacht van de kinderen door les sen, excursies, enz. is gericht op bos, natuur en landschap. Zo krijgen ze spelenderwijs meer begrip voor de levende natuur in het algemeen. Ook rondom Lei den doen tal van gemeenten mee aan de nationale boomfeestdag. In Leiderdorp krijgen de leerlingen weer volop gelegenheid om bo men te planten. Door de voortdu rende groei van Leiderdorp is er namelijk elk jaar veel nieuwe aanplant te maken in en om nieuwe woonwijken. Samen met de medewerkers van de afdeling plantsoenen gaan de kinderen woensdag in Voorhof- Noord een stukje "stoffering" verzorgen. In twee groepen (9.30 tot 10.30 en 11.00 tot 12.00 uur) gaan ze de aanplant verzorgen van de zogenaamde 'groene dolk' dat dwars door Voorhof-Noord loopt van Heelblaadjespad tot Dwarswatering. Het plantmate- riaal dat voor de kinderen klaar ligt bestaat uit 4000 stekken voor bosplantsoen en 50 a 60 grotere bomen. De leerlingen van de zesde klas van de gemeente Warmond zullen op twee terreinen een aantal boompjes en struiken aanplan ten. Het planten gebeurt aller eerst om 9.30 uur op het terrein v.d. Woudestraat la door de leer lingen van de R.K. basisschool "De Leerhoeve", terwijl om 11.00 uur op het sportveld "Overbos" door de kinderen van de School met de Bijbel de handen uit de mouwen worden gestoken. Omdat er dit jaar in Oegstgeest geen geschikte projekten voor handen waren moest deze ge meente tot haar spijt afzien van deelname aan de boomfeestdag viering. Ook in Voorschoten wordt er woensdag niets aangeplant. Dit door de grote hoeveelheid spit- werkzaamheden die de gemeente nog moet verrichten. De gemeente Benthuizen krijgt een lid van Gedeputeerde Staten op bezoek, namelijk de heer J. Hoek van Dijke. Langs de omleidings- weg in Benthuizen zullen 50 kin deren 's middags om 2.00 uur 86 bomen planten. In Zoeterwoude verlenen vier scholen woensdag hun mede werking. Drie afkomstig uit Zoe- terwoude-Dorp terwijl de Ber- nardusschool Zoeterwoude- Rijndijk vertegenwoordigt. Langs het Molenpad zullen naar schatting 90 kinderen voorna melijk bosplantsoen (o.a.hees- ters, struiken) aanplanten. Er wordt om 8.45 begonnen en elke klas heeft hiervoor ongeveer drie kwartier de tijd. Tenslotte zal, op de dag dat de lente begint, ook in Wassenaar boom feestdag worden gevoerd. Ruim honderd jongens en meisjes zullen bomen en heesters planten op het nieuwe gedeelte van de Deylerweg. De scholen die dit jaar deelnemen zijn de Salvator- school, de Nutsschool en de chr. lagere school van de Herenweg. De leerlingen verzamelen zich woensdagochtend om 9.00 uur in de Salvatorschool en worden daar toegesproken door burge meester Staab en de chef van de "groenvoorziening" in Wasse naar, de heer Westgeest. Daarna gaat het in optocht naar het plant- terrein waar onder leiding van de afdeling groenvoorziening de bomen en heesters zullen worden geplant. Na de beplanting gaan de kinderen weer terug naar de Salvator school voor een versnapering en enkele toepasselijke films. LEIDEN - Leiden behoort tot de 38 gemeenten in ons land die deelnemen aan een proefprogramma om milieuhin- derlijke bedrijven die in woonwijken staan te verplaatsen. Via financiële steun wordt gepoogd problemen die door deze bedrijven zijn ontstaan op te lossen. Voor dit jaar is een nog bescheiden bedrag van vijf miljoen uitgetrokken door minister Ginjaar. Ervaringen Op de lijst van meerjarenramingen staat voor 1980 een bedrag van 15 miljoen gereserveerd en voor 1981 45 miljoen. Aan de hand van de ervaringen die met de proef objecten wordt opgedaan zal be keken worden of er een definitief bijdrageregeling moet komen. De wenselijkheid daarvan is in middels al wel gebleken uit een inventarisatie die werd gehouden en waaraan driekwart van alle Nederlandse gemeenten hebben meegewerkt. Volgens de Leidse milieu-ambte naar G. in 't Veld zijn de voorbe reidingen voor het proefproject al in 1975 begonnen. De gemeenten zijn toen per brief benaderd of men wilde meewerken aan het project. Leiden heeft toen niet gereageerd. Vandaar dat bij de gemeente eni ge verbazing is over het feit dat Leiden nu alsnog tot de 38 ge meenten behoort. Samenstellingen Overigens wordt er op het ogenblik gewerkt aan de samenstelling LEIDERDORP - In de Dorps kerk was het weer baroktijd: Philidor-Ensemble. Een vijf- hoofdig gezelschap, gewa pend met op zijn minst tien instrumenten, zodat hun klankwereld rijk was aan wis selingen. Ook de presentaties wisselden, van één man (kla- vecinist) tot drie, vier en vijf. Die enige eenling had Bach verkozen om de accuratesse, die het devies lijkt van dit en semble, zeer sterk waar te maken. Accuratesse zonder meer kan dorheid brengen het wordt anders als dat de basis is voor het in opperste helderheid in een laten smelten van de voorhanden kleurentimbres. Dat bewezen het schoonst Trio-ing (blokfluit, fagot, cembaal) van Vivaldi, Trio- ing (2 hobo's, met continuo van fagot en cembaal) van Handel; Sonate Corrolisante no.3 in b (twee dwarsfluiten en alleen cembaal als b.c.) van Telemann. Zeldzaam schone momenten lagen daarin. Ik breng de twee hobo's bij Handel in de herinnering met de fagot-ondersteuning, een uniek coloriet. Deze fagot menging is overigens een fundamentele charme van deze spelersgroep. Een kwintet van Loeillet, een kwartet van Telemann en de Suite in C voor twee dessies en b.c. van Pierre Philidor, deze symfonische van aard, zijn te waarderen als typen van uitnemende gebruiks- muziek, getoetst aan het klankpanorama van de meer superieure gemelde Vivaldi, Handel, Telemann. In die trits treffen vooral de aanstekelij ke blijheid van Vivaldi en de voor zijn tijd zo vrijzinnige moderniteit van de aange duide Telemann. De hier gebruikte instrumenten verdelinge verleent ook een opvallend profiel aan de compositeit. KEES VERHOEF. van een lijst met bedreven die voor de regeling in aanmerking zouden kunnen komen. Boven dien wordt een prioriteit bepaald. Milieu-ambtenaar In 't Veld ver wacht dat deze lijst over ongeveer een maand gereed zal zijn. Twijfelachtig is op dit ogenblik of daarop ook het bedrijf Bleijs zal voorkomen dat op het ogenblik in de Oude Morsch gevestigd is en waarvoor al jaren naar een an dere plaats wordt uitgekeken. Volgens In 't Veld is het onzeker of dit bedrijf onder het proefpro ject valt. Om daarover definitieve duidelijkheid te krijgen zal vol gende week vrijdag op het minis terie een gesprek worden ge voerd. LEIDEN - De Gemeentelijk Schoolsportcommissie organi seerde gistermiddag in de 5-mei- hal weer schoolturnwedstrijden voor het voortgezet onderwijs. Onder het keurend oog van jury leden van de Turnkring Leidsen- hage gaven de 50 springploegen, afkomstig van 14 scholen, af en toe mooie staaltjes turnen ten beste. Het Stedelijk Gymnasium toond zich gisteren op alle fronten het sterkste. Belangrijkste uitslagen: Paard springen meisjes en jon gens 16 jaar en ouder 1. Sted. Gymnasium, 2. De Noorderwiek, 3. Louise de Coligny. Kast sprin gen meisjes 12-15 jaar 1. Sted. Gymnasium, 2. Bonaventura, 3. Rembrandt Scholengemeen schap, Kast springen jongens 12-15 jaar. 1. Sted. Gymnasium. 2. Visser 't Hooft, 3. Rembrandt. Lange mat meisjes 16 jaar en ou der 1. Sted. Gymnasium, 2. Loui se de Coligny. Op de foto; de gro- s; het Stedelijk Gym- LEIDEN - Heel aandachtig publiek gisteravond in de goed bezette Leidse Schouwburg. Die aan dacht gold het Indonesische mu ziek- en dansgezelschap van de voormalige Nederlander Bernard Suryabrata. Een betrekkelijk klein ensemble, waarvan de meeste leden verbonden zijn aan de universiteit van Jakarta. Naast een aantal klassieke hofdan sen werd de wajang topeng, de (volkse) kunst van het masker spel getoond. Zowel het een als het ander met een verfijning, die in Indonesië zelf niet helemaal ongeeêvenaard is - de Koninklij ke Javaanse Hofdansers bijvoor beeld laten zich nauwelijks tegen een andere groep afmeten - maar die in elk geval toch karakteris tiek is voor vele Oosterse dans vormen. De ingetogenheid van de oude hofdansen zal de een meer hebben aangesproken dan de ander, de grote zeggings kracht van de maskerdansen miste haar uitwerking niet. Men reageerde althans enthousiast op de verrichtingen van deze sterk gemotiveerde kunstenaars. De ruimte ontbreekt helaas om hier wat dieper op de getoonde dansvormen in te gaan. Wat de maskerdansen betreft daarop al leen maar de opmerking, dat het uiterst fascinerend is te zien hoe een dood ding als een masker tot leven lijkt te komen zodra de dra ger ervan begint te bewegen. Ma gie en mysterie van masker en dans, heette niet voor niets het programma. Zeldzaam mooi was vooral de vo- geldans van een van de jongste leden van het gezelschap, koste lijk het knap gedanste verhaal de slimme boerenjongen. Aanzienlijk ouder dan deze Jo hannes Sjaukat is de wajangspe ler, danser én musicus Sudarga, die in zijn vertolking van de Cire- bonse edelman een jeugdige trots uitstraalde met die razendsnelle, kortafgemeten armbewegingen en die soepele vingertechniek. Een streling voor het oog was trou wens ook de stijlvolle, door drie meisjes uitgevoerde serimpi. Weer die vlinderende vingers, die gracieuze armgebaren die be heerste, in halfhurkhouding uit gevoerde pasjes. Kortom, sub tiele danskunst van de bovenste beste plank! PIETER C. ROSIER Project "water" WASSENAAR - Alle leerlingen van de bassisschool Den Deyl aan de Middelweg uit Wassenaar zijn sinds kort weer enthousiast bezig met een leerzaam en milieube wust project. Het gaat hier om 'water' in de ruimste zin van het woord. De begeleiding van dit geheel ligt in handen van een goed samenwer kend schoolteam, waardoor zelfs de kleuters van Het Woelige Nest spelenderwijs aan dit project kunnen meewerken. Elke leer ling wordt op het niveau van de behandelde leerstof in de gele genheid gesteld de opgedane kennis creatief te gebruiken. Voor ouders van leerlingen, toe komstige leerlingen en belang stellenden houdt school Den Deyl op dinsdag a.s. van half twee 's middags tot kwart voor vier 'Open Huis'. Expositie In de expositieruimte van de bibliotheek aan de Wijngaar denlaan 4 te Voorschoten is er tot 14 april de gelegenheid om het werk van Ada Hoogendam uit Voorburg te bezichtigen. Het werk omvat prachtige zilveren sieraden alsmede kunstig ge graveerd glaswerk. Ada Hoo gendam kreeg haar opleiding goudsmeden aan de Vakschool Schoonhoven met daarop aan sluitend een praktijkjaar bij een edelsmid in Reemstede. De ex positie is geopend tijdens de openingsuren van de biblio theek. CDA - vrouwen teiwlemocratische vrouwen worden gehouden onder het motto "Voor de toekomst van een verenigd Europa". Het ver band van CDA-vrouwen in Was senaar wil haar leden in de gele genheid stellen deze manifesta tie mee te maken. Nadere inlich tingen worden gaarne verstrekt door mevrouw W. van Nassau- Damen, van Wassenaer Obdam- laan 4, tel. 15154. Bezoek Synagoge De Historische vereniging "Oud Wassenaar" organiseert op maandagavond voor leden en belangstellenden een bezoek aan de historische synogoge in Den Haag aan de Prinsesse- gracht. Het gebouw is enkele ja ren geleden stijlvol gearres teerd. Bij het bezoek zal de heer Van Heeswijk, stadshistoricus, de rondleiding en toelichting verzorgen. Deelnemers aan de excursie worden om 20.00 uur verwacht aan de Jan Evertsen- straat 7, gelegen aan de Prinses- segracht te Den Haag. Droogbloemen Mevrouw Verster-Oostergo uit Den Haag zal maandagavond het onderwerp droogbloemen plukken, drogen en bewerken behandelen. Het geheel is geor ganiseerd door de Wassenaarse afdeling van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Je- rocnhuis in de Kerkstraat te Wassenaar. LEIDEN - Het is natuurlijk een ui terst gezonde zaak, dat de thea tergroep 'Waste of Time' uit Am sterdam zich niets heeft aange trokken van de ronduit vernieti gende kritieken, die hun thea termanifestaties de afgelopen ja ren in deze krant hebben uitge lokt. Maar na het aanschouwen van 'Markreel', gisteravond in een ui terst mager bezet LAK-theater opgevoerd, begin je je toch wel in opperste verbazing af te vragen waarom op theatergebied in Ne derland alles mogelijk lijkt te zijn. Bestaat er dan absoluut geen corrigerend mechanisme, dat produkten als het onderhavige (en theatergroepen als boven vermelde) losweekt van manifes taties met meer dramatisch ni veau?. Het is werkelijk ongelofe lijk, hoe 'Waste of Time' het tel kens weer presteert om met zo veel overtuiging zoveel nonsens bijeen te krijgen. Het kwalijke van de hele zaak is wel, dat de programma-inleiding dezelfde aanduidingen en aan wijzingen kent, waarmee ook vaak theatermanifestaties van hoog dramatisch niveau worden aangekondigd. In relatie met het gebodene wordt de 'inleiding' het toppunt van opportunisme. Dat het publiek gelukkig toch niet alles slikt bleek gisteravond uit de geringe belangstelling. Maar men moet er toch niet aan den ken, dat 'Waste of Time' subsidie aanvraagt en dat nog toegewezen krijgt. Steeds opnieuw kijk ik welwillend naar elke nieuwe theaterproduk- tie, maar met dezelfde frequentie is een vernietigend oordeel on ontkoombaar. Het is zo ongelofe lijk slecht, dat elke poging om dat aan te geven bij voorbaat ge doemd is te mislukken. De meest simpele amateurtoneelvoorstel ling (waarbij dief en politieagent traditioneel nog immer door de zelfde deur afgaan, hoewel de laatste de eerste zoekt) is nog ver re te verkiezen boven dit niets zeggend, niet-gemotiveerd thea- tergebeuren. Het is geen mime, geen toneel, geen ballet, geen muziek, geen bewe gingstheater en geen dans. Het heet 'Markreel' en vormt inmid dels de ACHTSTE produktie van deze theatergroep. Het ten on rechte niet operatief verwijderde aanhangsel van onze theaterwe reld. Alleen de naam, 'Waste of Time', het zij nogmaals vermeld, is onvoorstelbaar juist gekozen. Vanavond is er nog een voorstel ling. BERT KOEKEBAKKER Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren; Shirley dv N. den Hoed en A. de Mooij; Elise Marisa dv R. J. A. van Zon en C. I. van Wijk; Paulina Silvana dv A. G. Bos en A. A de Jonge; Adrianus James zv J. P. J. Wolff en C. Zandbergen; Ingeborg dv C. P. de Vreugd en C. L. Brouwer; Selina dv J. A. van Krieken en A. J. Swinkels; Martijn Jacobus Petrus zv A. J. Caspers en M. A. G. Waelpoel; Johan zv T. van Egmond en T. van Duijvenbode; Janine Corine dv B. van Rijn en A. D. van Duijvenbode; Wendehna dv A. J. P. Lucie en W. Ruijs; Carolina Johanna dv C. Zwaan en N. H. van Schie. Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. 't Breehuys, swingavond voor middel bare scholieren, 20-24 uur. Groenoordhal, Bovag-Occasion show, 10-18 uur. Hot House, Vrijetijdscentrum, optreden trio Maslak, 21 uur. Antonius Clubhuis, ruilbeurs, HMÖuur. Leidse Schouwburg, "Lach er eens uit", koldershow met o.a. Ted de Braak en Mini Maxi, 20.15 uur. LAK-Theater, Waste of Time met "Ma kreel". 20.30 uur. Zondag Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Groenoordhal. Kynologen Vereniging Rijnland, hondenshow, 10-17 uur. LAK-Theater, kindervoorstelling: Theater Augustus met "Verzinsels", 15 Volkshuis "Femke", ontmoetingscen trum voor vrouwen, 13-16 uur. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Troef, fotografie, yoga, Nederlands, 19.30 uur; huisvrouwengroep, di. van 9-11.30. Vrijetijdscentrum, yoga, gitaar, t'ai chi, fotografie, speelavond Go-club, 20 uur. 't Breehuys, ma., di., do. en vr. overblijf- soos, 12-13.15 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Kakhuis, Vrouwenkerkkoorstraat, film "The roaring twenties", 20 uur. Gemeentehuis Wassenaar, gemeente raad, 19.15 uyr.. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): H. G. M. Aelbers, Noordeindseplein 2a, tel. 122268; Wijk II (Kooi en Merenwijk): F. B. Kruis, Kla proos 34, tel. 126371; Wijk III (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid binnenstad): J. van Gent, Zoeterwoud- sesingel 28. tel. 122538; W(jk IV (Zuid- West en Haagwegkwartier): H. Engel, Meij van Streefkerkstraat 53, tel. 121334. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door J. van de Beek en J. van der Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539 (zaterdag en zondag spreekuur van 12.30 tot 13 uur). Oegstgeest - J. B. Hugenholtz, Pr. Hen driklaan-4, tel. 155666. Weekenddienst van zaterdag 10 tot maandag 7 uur vm. Voorschoten - S. M. Plattel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (zaterdag); A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762159. Warmond - L. J. H. Lempers, Churchill- laan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 16 tot 23 maart, waargenomen door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 071-123553; Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp, tel. 071-890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zocterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade. Lei derdorp", tel. 410131, spreekuur maandag t/m donderdag van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. Dierenartsen Leiden - De weekenddienst wordt waar genomen door. G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 071-890405; Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 071-153266 (weekenddienst van zaterdag 12 tot maandag 8 uur). Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 -19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement per post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2