De Haan, de Baas en Ben Elke ZATKRDAG 17 MAART lil Door Evert van Tijn In april werd Ben Eikerbout,nu 38 jaar, benoemd tot adjunct directeur televisie van de VARA. Sindsdien is het rond hem, met alle conflicten waar de V AR A-televisie zijn be kendheid aan ontleent, nau welijks meer stil geweest. Hij werd. adjunct-directeur naast Piet te Nuyl, om de televisie programma's van de VARA uit het slop te halen en om de gonzende discussies rond de leiding van de televisiedienst te doen verstommen. Sinds vorige week heeft hij geen werk meer. De reorganisatie van de afdeling waar hij me de leiding aan gaf, heeft hem zijn baan gekost. En met hem verdween Te Nuyl, de meest ervaren en door de wol ge verfde televisiedirecteur van Nederland. Nadat Eikerbout in het mana gement terecht kwam. ver stomde de roep om het vertrek van Piet te Nuyl grotendeels. Eikerbout werd de kwade ge nius die succesvolle pro gramma's in de weg stond en een aangenaam arbeidskli maat saboteerde. Terugblikkend is er wel het een en ander gebeurd. In april '76 kwam Eikerbout, in december '76 zette hij mede zijn paraaf onder een nieuwe opzet van een programmaschema, waaruit de berucht gewor den. maar inmiddels overle den actualiteitenshow VARA- Visie voortvloeide, in septem ber '77 moest hij die rubriek eigenhandig in het spoor hel pen, in mei '78 liet de Vereni gingsraad de televisiedirec teuren en hun ideeën volsla gen in de kou staan en in no vember '78 werd het laatste restje van het nieuwe schema Vara-Visie, definitief opge heven. Tussendoor waren er nog wat andere incidenten, zoals de kwestie-Harms. de kwestie Johanvan Minnen, de Kwestie-f rits Bom, de kwes tie-Hans Jacobs, waarbij de televisiedirectie, en Eikerbout met name, als schuldige werd aangewezen door de publieke personeelsopinie. Ondanks alle onaangenaam heden die tussen de VARA en Eikerbout hebben plaatsge vonden, is het niet uitgesloten dat hij toch nog een bijdrage aan de VARA-televisie blijft leveren. Voordat de moeizame periode van zijn directeur schap aanbrak, was hij ad junct-eindredacteur van Ach ter het Nieuws. In die nieuws- sfeer keert hij weer terug. Hij is van plan samen met Ludi Boeken - eveneens ex-Achter het Nieuws - documentaires te gaan maken. ..Ook voor de VARA, als zij ze willen heb ben". zegt Eikerbout groot moedig. Het afscheid van de VARA is hem overigens niet licht ge vallen. ,Jiet enige dat de VA RA ons niet kgn afstrijden, is. dat het bestuur door ons ge noodzaakt is zich eens wat dieper over de organisatie te buigen. Piet en ik vleien ons met de gedachte dat onze op vatting, neergelegd in nota's die door het dagelijks bestuur zijn onderschreven, en onze opstelling in de reorganisatie aangeven dat er wat bij de VARA moet gaan gebeu- Ben Eikerbout..."de jongeren trekken iv HUIZEN - Ben Eikerbout heeft de VARA verlaten. Woensdag 7 maart was hij er voor het laatst als overtollig geraakte ad junct-directeur televisie. Vijftien jaar was Eikerbout te vinden bij de VARA. de laat ste drie jaar hoogst nadrukkelijk als de omstreden televisiedirecteur, die een be dreiging voor het arbeidsklimaat zou be tekenen. De onrust binnen en rondom de VARA-televisie leidde het afgelopen na jaar tot een reorganisatieplan, waarin de televisiedirectie zichzelf niet kon terug vinden. Piet te Nuyl en Ben EJkerbout werden bijgevolg overbodig, toen perso neel en de te hulp geroepen vakbonden het reorganisatieplan accepteerden. In de hooglopende ruzies die tot de reorganisa tie aanleiding gaven en geven, was Eiker bout de laatste anderhalf, twee jaar bij voortduring betrokken, s Zijn bureau op/de VARA heeft hij al leegge maakt. In de tuin voor zijn huis prijkt een aanhangwagen vol puin en afval. Huize Eikerbout bereidt zich voor op een nieuwe toekomst. Hij kan niet langer omschreven worden als het „haantje" van de VARA. Het haantje dat vrijwel gelijktijdig met hem het veld moest ruimen. „Ja, ja, maar dan geef ik toch de voorkeur aan ,haan" en niet „haantje". Die vergelij king doelde op de agressiviteit, he. Voor die Haan van Swip Stolk geldt net als voor Piet te Nuyl en mij: de VARA heeft ons de rug toegekeerd. Dat is heel dom. Mijn doel is altijd geweest om de VARA duidelijk te onderscheiden, zodat wij konden opbok sen tegen de omroepen waarvan ik altijd gezegd heb: daar zit onze natuurlijke ach terban naar te kijken. Dit soort vergelij kingen zijn mij niet in dank afgeno- „Naar mijn gevoel houdt de VARA zich veel - te veel intern bezig met pietepeuterighe den, waarbij te pas en naar mijn mening vooral te onpas begrippen als democratie en inspraak bij vallen. Er is een proces gaande, waarin het steeds moeilijker wordt om besluiten te nemen en de aan dacht te vestigen op het voortbestaan van de VARA, afgezet tegen alles wat zich aan concurrentie voordoet. Bij de VARA moet eerst iedereen aan zijn trekken komeft. en daarna komt pas het produkt". Benauwend „De jongeren trekken naar Veronica, de middenmoot zit bij de TROS en wij heb-i ben wat leden betreft veel ouderen. Een benauwende gedachte, we moeten dus no dig doorgaan met de ene discussie na de andere over interne rechten en de hele ontwikkeling die buiten de deur plaats vindt maar aan de ander overlaten. Bin nen de televisiedienst wordt nauwelijks gediscussieerd over de situatie die we bij voorbeeld over tien jaar tegemoet moeten zien. Dat merk je ook als je alle publiciteit van de laatste jaren bij elkaar veegt. Dan gaat het over het behoud van program ma's en over stoelen. Over of ik wel op mijn stoel kan blijven zitten, of ik mijn programma wel houd. Daarom is er bij de VARA ook geen enkele doorstroming. Al leen nu, aan de top". Dat zou betekenen dat jij en Piet te Nuyl bezig zijn geweest met het geven van het goede voorbeeld? „We hebben gezegd dat we die reorganisatie niet op onze slof kurnen nemen, omdat we het er niet mee eens zijn. Het scheiden van de taken van de directeuren in beheer en programma druist in tegen de opvattin gen die wij hebben over de wenselijke structuur van een televisiebedrijf, waar je een slagvaardig beleid moet hebben, snel moet kunnen beslissen en de vragen die met alle externe ontwikkelingen op je af komen, kunt aanpakken. Dat is naar ons gevoel onmogelijk in de gekozen struc tuur. Met als bijkomende factor dat wij onze functie in de reorganisatie niet kon den terugvinden". Arrogant „Ik denk niet dat de VARA met het heengaan van Piet en mij gediend is, zo arrogant ben ik wel. Maar als je principiële bezwaren hebt, moet je consequenties trekken. Het is verbazingwekkend dat als je een aantal mensen bij de VARA er uitlicht en kijkt wat voor opvattingen die de laatste vijf jaar verkocht hebben, er geen peil op te trekken valt. Het is puur opportunisme, gewoon voortkomend uit een diep verlan gen om te blijven zitten. Er zitten nog steeds mensen bij de VARA die hun ont slag kregen aangezegd toen ik er vijftien jaar geleden kwam".. - Meijer Sluyzer heeft ooit eens gezegd: De VARA is een poel van hartstocht, waar heen het emotionele in het socialisme vlucht en bevrediging vindt. Het is een hartstochtelijk bedrijf, velen hebben er letterlijk hun leven aan gewijd, in elk ge val hun loopbaan aan te danken. „Volgens mij heeft hij daar groot gelijk in gehad. Op het moment dat er over de kwa liteit van het produkt, televisie, wordt ge sproken, gaat er opeens van alles meespe len. De socialistische ideologie, socialisti sche idealen, noem maar op. Allerlei zaken die jLk hartstikke mooi vind, waar ik in gróót gebracht ben, maar die naar mijn gevoel niets te maken hebben met een effi ciënt bedrijf'. „Voor mensen die uit het „milieu" komen, zoals ik, is de VARA niet zomaar een be drijf dat jou een boterham geeft. Het hoort bij je leefwereld. Ik zeg altijd: het kader waarin ik opgegroeid ben, is de partij, de vakbond, de VARA en het busje van het Jóóds Nationaal Fonds. Dat schud je niet even van je af. Dat is ook de reden dat er zo weinig beweging bij die VARA-medewer- kers zit. Het hoort bij je maatschappijop vatting, dat je er werkt. Maar dat is wel een handicap, het is ontzettend moeilijkje politieke opvattingen te scheiden van de technische kant van het werk". „Praten over een programma verglijdt van kwalitatieve naar ideologische argumen ten. Sommige medewerkers kunnen ook ontzettend blijven vasthouden aan een programma waar niet meer dan een hand jevol naar kijkt, omdat ze ervan overtuigd zijn dat ze er de maatschappij mee veran deren of verbetéren.Kcn volstrekt te goe der trouw argumentatie, maar je weet niet meer waarover je zit te praten". Arbeiderspers „Er vallen nogal wat parallellen te trekken tussen wat er bij de Arbeiderspers is ge beurd en nu bij de VARA gaande is. Wat nje van de Arbeiderspers bijgebleven is, is onder meer een opmerking van Herman Claus. Dat een olifant, als hij op z'n vier poten staat, niet omver te duwen is, maar het is onbegonnen werk te proberen hem omhoog te tillen als hij door zijn knieën begint te zakken. Ik vrees dat de VARA in een dergelijk proces verkeert. Niet alleen het bedrijf, maar ook als je naar de vereni ging en de Verenigingsraad kijkt". Als je naar de VARA kijkt, als omroepver eniging, lijkt het wel alsof de eisen van de Omroepwet van inspraak van de leden, van het actief wortelen in brede lagen van het volk, zijn afgeleid van de VARA-situa- tie. Het zijn toch de leden die het voor het vertellen hebben, nog steeds. „Op papier wel. Maar omdat ze geen maat weten te houden, is het blijkbaar in de praktijk onmogelijk. Wat er gebeurt, is dat tegen de leden gezegd is: jullie hebben het voor het vértellen. Er kwam een structuur waarin ze het inderdaad voor het vertel len hadden. Maar er zijn zoveel factoren, technische, organisatorische en personele problemen die te maken hebben met het programma, dat je het alleen kan overzien als je er dagelijks mee te maken hebt, als je acht uur per dag bezig bent die problemen op te lossen". „Maarzo is het gegaan. Jaren lanjgis tegen de leden gezegd; kijk, jullie zijn het parle ment. Allereerst gaan ze zich dan ook als een parlement gedragen en krijg je allerlei politieke spelletjes en mensen die in zo'n vergadering gewichtig willen doen. Je moet het met een beetje mildheid be schouwen. want ze doen het allemaal in hun vrije tijd. Maar eeu bedrijf is op die manier niet te ruimen, dat is godsonmoge lijk. Je kunt mensen niet ongestraft vertel len dat ze de baas zijn, terwijl ze feitelijk niets te vertellen hebben en de consequen ties van hun macht niet kunnen oyer- „Vandaar ook dat streven om de organisatie te stroomlijnen. Maar er is niets moeilij ker dan te proberen allerlei gegroeide rechten en situaties terug te dringen. Dat lukt alleen maar als de doodsklok geiuid heeft". „Die luidt niet van de ene dag op de andere. Zo vlug verandert het niet. In een televi siebedrijf is het zo, dat zolang de pro gramma's goed ontvangen wordeu. er vol gens iedereen niets aan de hand is. Ik heb wel eens gezegd dat al die programma's in feite een obstakel vormen bij het oplossen van de werkelijke problemen. Steeds wordt gezegd: eerst moet het programma klaar. Ondertussen rotten de moeilijkhe den onder de oppervlakte door. Dan krijg je eén situatie waarin mensen die zich misdragen in een organisatie, maar een succesvol programma maken, zich van al les kunnen permitteren. Zulke mensen he ten ook „onaantastbaar", maar in een normaal bedrijf zouden tegen hen al lang maatregelen genomen zijn". Opportunistisch - Koos Postema heeft over jouw optreden in de kwestie VARA-Visie gezegd: „Ik vind het optreden van Ben teleurstellend. Ik vraag me af waar die opportunistische verslaggever van Achter het Nieuws gebleven is. Die had al lang gezegd: als het zo niet gaat, dan doen we het anders. Het lijkt wel of Ben bang is zijn prestige kwijt te raken". „Over het algemeen ben ik voor dat soort oplossingen, als het niet gaat, iets anders verzinnen. Maar wat VARA-Visie betreft, van het begin heb ik gezegd dat het de lijd moest hebben, dat je niet na een half jaar kon gaan roepen „het werkt niet". Er werd geroepen dat het niet werkte, omdat men zich bij de tegenwerking neerlegde. Dat heb ik nooit gedaan, als Koos het over die verslaggever van vroeger heeft. Dat vond ik toen niet noodzakelijk en ook nu niet". „Ik denk nog steeds dat VARA-Visie de fof- mule was, waarmee we hadden moeten werken. Nu zijn we, is de VARA, weer te ruggevallen op het schema van drie jaar geleden. Er valt w eer niets nieuws te doen, niets tc experimenteren. Alles moet weer in het schema gepropt worden, de zendtijd moet als een mozaiek opgedeeld en pro gramma's gaan elkaar weer intern becon curreren. Postema heeft dat zelf indertijd geconstateerd en er is niets veranderd. Tel uit je winst". „Het enige alternatief voor VARA-Visie was Achter het Nieuws. Het was óf alles apart en zelfstandig houden, óf een nieuwe ru briek maken. Ik ben van mening dat VA RA-Visie aan invloed won. Ik kan me nog een onderzoek herinneren, dat in Skrien stond en waarin VARA-Visie schitterde als de rubriek die goed uitdiepte en met achtergronden kwam. Dat merkte je ook in Den Haag, politiek werd VARA-Visie ook steeds serieuzer genomen. Dan moetje zo'n programma de tijd gunnen". „Koos kan wel van alles zeggen, maar Koos haakte al af toen het niet helemaal hon derd procent ging. Je hebt mensen nodig die zeggen: we gaan het proberen, en dat doen we tot aan het einde van de rit. Al ternatieven zijn ons echt niet geboden. Binnen het bedrijf is het pure sabotage geweest. Het belangrijkst was de man die de eindverantwoordelijkheid had, maar niet loyaal was met degenen die die ver antwoordelijkheid deelden. Jacobs heelt dat ondergraven en daar is geen enkel ge bouw tegen bestand". Ouderwets „Het bestuur heeft daar later wel een conclusie aan verbonden, maar toen ze dat eenmaal hadden gedaan, keerden ze weer terug op hun schreden. In mijn ogen kun je dan geen behoorlijk beleid voeren. Ik denk tamelijk ouderwets. Je kunt niet met zijn allen de baas zijn. Er moeten mensen in staat worden gesteld om knopen door te hakken en besluiten te nemen. Na afwe ging van alle factoren en argumentatie en inspraak die daarbij hoort". „Het is een vals beeld om maar steeds te veronderstellen dat het rechts is als er een man is die de knopen doorhakt. In een be drijf als dé VARA gebeurt dat dagelijks, want iedereen is het met elkaar oneens, smdsjaaren dag. Dan kun je niet proberen iedereen via een middenweg zijn zin te ge ven". „Dat is mijn frustratie. Die voortdurende middenweg, voortdurend proberen een compromis te vinden, voortdurend vra gen „hoeveel zijn er voor en hoeveel te gen". De inhoud van* de argumentatie speelt dan nauwelijks een rol meer. Ik kaïj. daar wel hele beschouwingen óyeryhoui den, maar op dé 1 a a t s t e..V e r éplgin g s - raadsvergadering sprak ik èen bestuur der. Die kon er ook niets aan doen, zei fpj, maar kwaliteit was niet langer aan dé or de. Dan denk ik; .waar zijn we eigenlijk mee bezig. Kennelijk gaat het alleen omdi mening van de meerderheid, omdat ders niet te werken valt. Onzin natui lijk". „Jehebt natuurlijk gelijk als je zégt dat het onderwerp van vergadering van de^Ver- enïgingsraad „Naarven werkbare VARA' w as. Maar als de bedoeling een werkbare VARA ongeacht het resultaat is, hoeft het niet. Daar zijn we ah Dat soort geluiden heb ik jaren geleden ook al horen klinken. Zo van dat de medewerkers het recht heb ben om te zeggen: de VARA moet ons werk verschaffen, en niet meer dan dat". ;M Hoe w erkbaar is die VARA voor jou ge weest, de laatste tijd. Heb jé er mét alle aanvallen op jouw ideeën, beleid én je per soon niet een geweldige hekel aan gekre- gen? Jtt &B& j „De afgelopen anderhalf jaar heb ik ontzet tend te maken gehad met geruchten die zeer kwaadaardig waren en alleen ver spreid werden om mij op eed of andere manier te kwetsen. Dat heb ik meestal maar gelaten, maar ik merkte wel dat ze steeds kwaadaardiger werden én vooral gingen over iets dat ik als mijn persoon lijke integriteit beschouw. Dat is iets wat ik heel slecht verdragenkan. Mensen mo gen het niet met the eens zijn, maar eén ding weigerik me te laten aanwrijven. Dat ik niet met open vizier mijn standpunten verkondig. Als ze er dan ook nogfinaneien bijhalen, kunnen ze me helemaal wild maken. Ik heb juist geprobeerd zoveel mogelijk kosten te besparen. Niet om er meer aan over te houden dan waar ik recht op heb". r .rr- „Ten opzichte van een aantal VARA-mensen heb ik wel een behoorlijke rancune opge bouwd, maar ik wil niet rancuneus door het leven gaan. Zelfs niet ten aanzien van mensen die mij gedesavoueerd hebben op niets meer dan hun eigen positietje en meehuilden met de wolven in het bos of zwegen. Ik denk dari, nou jongens, we heb ben andere tijden gekend met jullie, dat jullie steun en heil bij mij zochten. En ik geloof dat nooit iemand bij de VARA te vergeefs op mij een beroep heeft ge daan". Opluchting „In die zin heb ik wel wat rancuneuze gevoe lens, maar ik weiger als een frustraat door het leven te gaan. Ik vat de gang van zaken bij de VARA op als een niet te keren proces en ik heb ook wel enige opluchting dat ik op tijd mijn plan getrokken heb". „Nog voordat alle ellende uitbrak, lag er al een nota van de televisiedirectie bij het bestuur over wat er allemaal niet deugde en moest veranderen. De kerngroep tele visie functioneerde niet meer, ontevre denheid over het programma, onrust. De VARA heeft jaren gekend van grote pu bliekssuccessen. Maar door een scala van redenen werd het programma steeds meer gericht op de actieve elite dan op de mas sa. Dat gaf een enorm complexe toestand, en alles moest gericht worden op een flin ke operatie om die goodwill terug te krij gen. Daarmee waren inderdaad een hele boel personele aangelegenheden gemoeid, maar wanneer er tussen het bestuur en de directie en de directie en het lagere éche lon geen consistente lijn meer is, dan is het niet uit te voeren. De kwestie-VARA-Visie, de situatie met De Ombudsman en de af- faire-Harms zijn daar voorbeelden van. Het onvermogen die consistente lijn te handhaven". „Het is echt niet zo dat de directie van alles heeft opgelegd. De terugbuiging van het programmabeleid naar publiekspro gramma's, het „vlekkenplan" voor een nieuw programmaschema, VARA-Visie, het werd omarmd. Ik weet me nog een ple naire personeelsvergadering te herinne ren, waarop het plan voor VARA-Visie werd aangenomen. En alleen Koning Klant was tegen. Dat heb ik gerespecteerd, ^loewel men het maar vreemd vond". „Bij de VARA bestaat een vreemde afwij king. Ze gaan er van uit dat als je iemands airgumentatie of mening deelt, je hem ook aardig vindt. Er zijn dan ook mensen ge weest die heel verbaasd waren dat ik hun mening niet deelde, want ik vond ze toch aardig. Er waren ook mensen die gouden tijden verwachtten toen ik adjunct-direc- iteuë werd. Ik ben zo naief geweest dat ik dat allemaal niet in de gaten had, dat ze me plotseling als een vijand gingen bekij- kennmdat ik het vanuit een andere ver antwoordelijkheid niet meer met ze eens IV as". Teleurgesteld „De invloed van de televisie wordt zo zwaar overdreven. Ik heb er nooit zo in geloofd. Het grote misverstand tussen kijkers en programmamakers, vooral bij de VARA, radat het een medium is waarmee je de wereld kunt veranderen. De mensen thuis denken daar heel anders over. Maar dat betekent niet dat je alles maar in de wil gen moet hangen, wel dat je je aan moet i passen". „Ik denk dat ik daarom zo moeilijk afscheid kan nemen van het medium, het is omdat ik denk dat het toch een methode is om de mensen iets te zeggen. Niet om te proberen tien procent meer in hun loonzakje te krij gen. Ik ben ook ontzettend teleurgesteld in dat opzicht". „De VARA zou één van de bakens van de bewaking van de morele normen moeten zijn. Als ik optel wat ik bij de VARA heb meegemaakt, is het misschien helemaal niet waar wat ik ooit bij de AJC heb ge leerd. Dat alle mensen goed zijn. Het is in ieder geval niet zo dat die goede alleen maar ter linkerzijde te vinden zijn". „Toen Broeksz als voorzitter weg ging, zei hij: „Een baas die door iedereen aardig gevonden wordt, kan nooit een goede baas zijn. Iemand die uitgesproken opvattin gen heeft en van daaruit besluiten neemt, kan ook niet verwachten aardig gevonden te worden". Als je erop uit bent binnen de VARA te overleven, kun je het beste mee buigen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29