wemmen leren in een week... Rainer Bolle: „Ik praat niet graag over mijn methode" Aversie tegen water ZATERDAG 17 MAART 19 <9 PAGINA 27 Door Carlo Nagel i HEMER-SAUERLAND - „Benen intrekken, openen, krachtig sloiten", roept Rainer Bolle (34) in het met lekker warm water gevulde bassin van zijn „Schwimmschule" in West-Duitsland. En: „Oit- ademen, oit-ademen", roept hij even later. Hij onder breekt zijn instructies om een van zijn cursisten nat te spatten, strijkt met een routinegebaar door zijn dun ner wordende blonde haar. Bolle is eigenaar van een pension met zwemschool in het Duitse Sauerland. Hij garandeert volwassenen dat zij in een week leren zwemmen, volgens een „re volutionaire methode". Hij adverteert in Nederland se bladen zoals de ANWB-Kampioen, met als gevolg dat naast Duitsers en Belgen elke week een fiks aantal Hollanders deel uitmaakt van de nieuwe groep cursisten. Zoals - begin maart - mevrouw Fernhout uit Mijdrecht, die haar man begeleidt: ,Hij kon geen slag zwemmen,zo'n aversie had hij tegen water. Die heeft hij in één week overwonnen. Waarom hij is meegegaan? Omdat ik zwemmen zo fijn vind en hij mij dat ple ziertje best wilde doen". Veel van de volwassenen die naar zwemschool Bolle gaan om te leren zwemmenzijn erg bang voor water. Zij zijn als kind mis schien eens in het zwembad geduwd. Anderen zijn allergisch voor chloor en hebben het daardoor in Nederland nooit geleerd. Velen ook hebben een kwaal, waarvoor zwemmen heilzaam werkt. Zo als artrose, een slijtage van de gewrichten.Zwemmen zou er erg goed voor zijn", heeft de specialist gezegd. Maar als je nou niet i kan, wat doe je dan? De .Schwimmschule" is een opvallend wit gebouw tegen de Bem- berg aan, ons van verre gewezen door een lachende politieman. Aan de zijkant zit een groot kantoor, werkruimte voor Rainer Bolle als hij niet in het water is. „Iedere volwassene kan in een week leren zwemmen, zegt hij. De meesten die hier komen, heb ben angst; angst die op vooroor delen is terug te voeren. Ze den ken dat ze in het diepe ondergaan en niet meer boven zullen komen. Ik bewijs ze dat ze weer boven komen. Ik zeg altijd: het water wil jullie helemaal niet hebben. De- geen die zijn angst zover heeft overwonnen dat hij van de kant durft te springen of te duiken, beleeft dat weer bovenkomen de eerste keer als een heel bijzonde re ervaring". Dagboek Mevrouw Fernhout heeft in de week van zaterdag 24 februari tot zaterdag 3 maart een dagboek bijgehouden met daarin de ver richtingen van haar man in het water. Die moest iedere dag twee lessen van drie kwartier volgen en bovendien tussen de middag verplicht oefenen. Enkele korte fragmenten uit dat dagboek: „Zaterdag: de eerste les, twee keer uitdryven op een plankje. Toch al het hoofd onder water doen. Dan leer je het beter, zegt Bolle". „Zondag: hij heeft nu al in het diepe gezwommen; het ging echt". „Maandag: een nieuwe lerares heeft alle oefeningen van de vori ge dagen herhaald. Daarna moest iedereen drie keer van de kant duiken. Niemand durfde, maar iedereen deed het. Niemand wil voor de ander onderdoen". „Dinsdag: vandaag hebben veel mensen een inzinking. Meneer Bolle heeft gezegd dat dat nor maal is. Je hebt zoveel te verwer ken gekregen. Mijn man wilde naar huis". „Woensdag: alsmaar het diepe overzwemmen. De onderwater vrees is nu helemaal weg". „Donderdag: golfslagbad boven. De stroming is sterk, maar de meesten kunnen er goed in zwemmen. Mijn man is vandaag vier en een half uur in het water geweest. Er was extra aandacht voor de slechtste zwemmers in de groep. Een klein vrouwtje dat eigenlijk steeds in paniek was geweest, zei na de elf de les tegen me: dit was de beste les in mijn leven". Tot zover het dagboek. Geheim Rainer Bolle: „Ikhebdemethode om volwassen mensen zwemmen te leren zelf ontworpen, maar ik praat er niet graag over, want dat is nu juist het geheim van mijn succes. Ik wil wel dit kwijt: ik ga uit van water van 33 graden. Ie mand die toch al bang is voor wa ter verkrampt helemaal in koud water. In de tweede plaats moet het water chloorvrij zijn. Ze moe ten er zo vaak in - drie, vier keer per dag - dat kan niet met chloor. Dit waren dan twee louter techni sche punten. Ja, en dan mijn me thode om ze zwemmen te leren... Tevreden klanten in de Sauerlandse zwemschool-annex-pension van ex-zwemkampioen Bolle. Je moet de mensen het idee ge ven dat zij door het water worden gedragen. Verder ga ik daar niet Tot de cursisten in de laatste week van februari behoort het echtpaar Schukken uit Vledder in Drenthe, beiden 68 jaar oud. Vooral de prestaties van de man zijn opzienbarend: hij kon geen slag zwemmen, moest in Vledder met een band in het ondiepe, maar dolt nu als een waterrat door het bassin. Schukken: „Ik ging mee uit solidariteit met mijn vrouw. Die moet veel zwemmen, ze heeft artrose. Het warme water is ook goed voor haar spieren. Maar nu zwem ik zelf nog beter. Ik had niet gedacht dat ik de tweede dag al in het diepe zou liggen". Alle pensiongasten betalen in de zwemschool 371 Duitse mark voor een week halfpension. De genen die leren zwemmen bo vendien 395 mark lesgeld. Zy hebben van te voren moeten op geven of zij al een beetje konden zwemmen, of zij aan water- of dieptevrees leden. Zo is er al een indeling in vier groepen van acht tot stand gebracht. Mevrouw Jansen-Rovers uit Breda: „Het is me duizenden waard om te kunnen zwemmen. Altijd als ik met mijn man en kin deren op vakantie was, zat ik op de kant te stumperen. Zodra ik met mijn hoofd onder water kwam vond ik dat een verschrik king. Nu spring ik zo van de' kant". Even later demonstreert ze dat inderdaad. Verschil Andere cursisten die er bij ko men zitten, zeggen dat het een enorm verschil maakt of een badmeester of zwemleraar aan de kant blijft staan of bij je in het water is, zoals in de zwemschool Bolle. Mevrouw Jansen: „In Breda heb ik ook zwemles genomen, maar ik dacht van die badmeester met al z'n kleren aan: die springt me vast niet na als ik verdrink". Nog een belangrijk argument noemt de Bredase huisvrouw: „Als ik in Breda aan de hengel was. waren er altijd allemaal kin deren aan het schoolzwemmen. Voor je gevoel keken die allemaal naar je, lachten ze je uit. Dan schaam je je toch. Nee, ik kon het in Nederland niet leren. Hier wel. En zonder hulpstukken, zoals in Breda met allemaal van die op- blaasvlinders aan je armen". duur, maar het is het geld dubbel en dwars waard. Wij zagen de ad vertentie in de Kampioen en be sloten binnen een week om te gaan. Alleen donderdag had ik een terugslag, ik denk door dat „Wellen"-bad. Die golven be nauwden me een beetje. Maar ik heb nu het idee dat ik kan zwemmen en als ik weer terug ben ga ik in Breda ook minstens een keer per week". Over veel andere dingen dan zwemmen wordt er in het pen-, sion niet gesproken. Gillend van de lach vertelt een van de vrou welijke cursisten hoe de deftigste dame van het gezelschap zojuist vreselijk vloekte toen Bolle haar aan haar benen onder water trok. Toch behoren dat soort „vuilig heidjes" tot de opleiding, omdat je ook in een gewoon zwembad de kans loopt te worden natge- spat of ondergeduwd. Oorontsteking Vrolijkheid alom, maar niet alles is koek en ei. Veel cursisten heb ben oorontsteking en mogen het water niet meer in. Vooral omdat er op vrijdagmiddag een zwem partij in het „Hallenbad" in He- mer op het programma staat, is dat voor velen een grote teleur stelling, Sommigen zijn zelfs al afgereisd. De groep gaat naar het Hallenbad omdat Bolle hen wil laten zien dat ze nu ook in een „echt", niet tot 33 graden ver warmd zwembad kunnen zwemmen. Rainer Bolle: „Kijk, water van 33 graden lost het oorvet op. Ze moeten dus altijd iets in hun oren doen", watjes of zo. Dat wordt ze aan het begin van de cursus ook gezegd. Volgens sommigen zou dat deze keer zijn vergeten. Tja, als je dan met water in je oren naar buiten loopt, met deze kou de wind, dan heb je zo oorontste king. N iets ernstigs trouwens, die is na twee of drie dagen wel weer over, maar het is jammer van het zwemmen nu: Werkelijk, 's zo mers gebeurt zoiets nooit. Aan de muur in de pensionruimte hangt „een 8-voudige dankbetui ging van 8 Hollanders, die in 8 dagen zwemmen leerden". Toch is van de huidige cursisten niet iedereen tevreden. Van Geuns uit Eindhoven, een keurige man met een gevlekte Dalmatische hond aan de lijn, zegt: „Het is me hier allemaal wat te uitgekiend. Een Nederlander zou eens zo'n insti tuut moeten beginnen, maar dan wat minder berekenend". Nog afgezien van de oorontste king die ook hem trof, noemt Van Geuns als klacht: „Om vanmid dag in het Hallenbad in Hemer te mogen zwemmen, moeten alle cursisten vier mark i afgekund?". En vervolgens: „In de prospectus stond dat alle les sen zouden worden gegeven door Rainer Bolle en zijn vrouw Doris. Nu, Bolle zelf heb ik twee keer gezien, zijn vrouw één keer. Maar- ik moet toegeven: al kon ik een beetje-zwemmen, ik heb er veel bijgeleerd. Ik ben mijn angst kwijtgeraakt, of had u dat al uit mijn reactie begrepen?" Voor hij de deur van de zwem school definitief achter zich dichttrekt, zegt de man uit Eind hoven nog: „En wat het zwem men betreft: minstens tien cur sisten kunnen er nog geen barst Alleen Zijn negatieve opmerkingen staan vrijwel alleen, de meesten zijn enthousiast. Mevrouw Schukken, die een beetje koket teert met haar leeftijd en die nu vrolijk een sigaartje heeft opge stoken, zegt: „Ik wil nog wel eens terug; beter hier zwemmen dan in Nederland steeds gemasseerd te moeten worden". In het gesprek mengt zich nu G. W. Smits uit Breda. „Als jongen had ik last van exceem, toen mocht ik niet zwemmen, dus kon ik het ook niet leren. Nu heb ik artrose. In mijn beide knieën. Ik loop slecht. „U moet fietsen en zwemmen", zei de dokter. Net als mevrouw Jansen heb ik gepro beerd dat in Breda te leren, maar het lukte niet. Je had geen ritme, geen ademhalingstechniek. Ik kwam er gebroken het zwembad uit. Nu zwem ik na drie dagen als een vis, maar je doet hier dan ook niets anders en je stimuleert el kaar geweldig". De pensiongasten roemen de ge zelligheid van de zwemschool, 's Ochtends ontbijten ze samen; de meesten maken dan meteen een boterhammetje klaar voor tussen de middag, als er geen maaltijd wordt geserveerd. Zo uit hun kamers kunnen zij in zwemkle- ding afdalen naar een van de overdekte baden. Na de warme maaltijd zit de groep 's avonds met een borreltje bijeen. Als er geen kaartje wordt gelegd, gaat het gesprek wel over 2 Om half elf gaat iedereen naar bed. Kinderen zijn er niet in het pension. Bolle: „Dat moet je ga randeren. Vooral ouderen willen na zulke vermoeiende dagen be hoorlijk kunnen slapen". Van de 11.000 geslaagde cursisten van de afgelopen jaren, waren er volgens hem 3.200 tussen de 65 en 80 jaar. Over de kritiek van Van Geuns uit Eindhoven zegt Bolle veront waardigd: Dat we aan de pen siongasten vragen vier mark mee te nemen is omdat er. in dat Hal lenbad in een automaat moet worden betaald. Moet ik dan zelf tweehonderd stukken van één mark meedragen". Oud-kampioen Bolle is zelf oud-zwemkampioen, van het Westduitse district waarin ook het Sauerland valt. „Op de honderd meter vrije slag, maar dat zegt nog niets over mijn capaciteiten als zwemleraar. Een concurrent, nu ja, één die dagcur sussen geeft, adverteert ermee dat hij duikkampioen is geweest. Of je dan ook een ander kunt le ren zwemmen, is voor mij de vraag. Overigens ben ik wel via de wedstrijdzwemmerij in dit be roep terecht gekomen: ouders vroegen mij of ik hun kinderen niet kon leren i In Nederland bestaat zo'n zwem school voor volwassenen niet. G. J. Smits uit Breda zegt ervan: „Het heeft vooral met de Duitse „Grundlichkeit" te maken: Bolle heeft het zwemmen helemaal ontleed. En je moet gehoorza men, dat is ook typisch Duits. Wie niet doet wat de instructeurs zeg gen, leert het ook niet". Smits heeft ondanks het vele ba den toch iedere dag gewandeld of een autotochtje gemaakt. „Op Hemer zelf ben je zo uitgekeken, maar de omgeving is mooi. Bolle heeft nóg een zwemschool, eentje waar wel kinderen mogen ko men, in Wildewiese - een skige bied. Mijn vrouw en nog enkele begeleiders - zo noemen wij hier de mensen die wel in pension zijn, maar niet de cursus volgen - zijn daar nog een hele dag aan het wandelen geweest". Mevrouw Hasselt uit Den Haag kon wel zwemmen, maar had dieptevrees. „Ik zwom nooit in water dat dieper was dan 1.50 me ter. Kinderachtig hè? Ik dacht: dat is misschien je redding, als je een hele week intensief aan het zwemmen slaat. En het hééft ge holpen, al weet ik wel dat ik het in Holland moet blijven doen, dat ik nu moet doorzetten". De zwemschool is alleen geopend van februari tot en met septem ber. Bolle: „Zo naar de zomer toe komen er steeds meer mensen die het voor de vakantie snel nog even willen leren". Als de oud-kampioen in het water de show maakt, één oog steeds monter gericht op de fotograaf, komt Smits uit Breda nog snel even het laatste nieuws vertellen: „Ik had toch verteld dat ik maar drie dagen heb kunnen zwem men door die oorontsteking? Wel, ik mag gratis nóg een week komen lessen, heeft Bolle ge zegd, Alleen mijn verblijfkosten moet ik opnieuw betalen, heeft hij gezegd".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27