LEIDSCH DAGBLAD Regering stemt in met boren naar gas Ameland Vredeling: korter werken noodzakelijk '$en leng® Zorgen over de toekomst Adler vandaag Heroïne voor bezoekers begrafenis Grote schoonmaak in Teheran Veto van Rusland ZATERDAG 17 MAART 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35809 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ARNHEM (GPD) - Bij de be grafenis in Nijverdal van de bij een arrestatie in Breuke- len doodgeschoten Zuidmo- lukker, hebben Chinezen als troost pakjes heroïne uitge deeld onder de bezoekers. Het doel van deze vrijgevig heid was het winnen van nieuwe klanten. Dit onthul de de Almelose advocaat mr Y.W. Kranenburg bij het ge rechtshof in Arnhem. Mr. Kranenburg voerde deze wijze van klantenbinding aan, om aan te tonen dat zijn cliënt, de 21-jarige Almeloër P.F.P., die van de verkoop van amfetamine en heroine werd beschuldigd, op sober der wijze had geopereerd, en om de praktijken van de gro te heroïnehandel duidelijk tegenover de kleine te stel len, waar het volgens hem in dit geval om ging. DEN HAAG (GPD) - De Sowjet- Unie wil Pieter Menten in Rus land berechten. De Russische re gering heeft volgens het staats- persbureau Novosti Nederland om uitlevering gevraagd van de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricumer Pieter Menten. Bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag was vrijdag avond echter nog geen officieel verzoek tot uitlevering binnen gekomen. Het ministerie van jus titie wilde daarom nog geen Novosti verwijst naar uitspraken van procureur-generaal Roman Rodenko in Moskou. Hij noemde het besluit van de rechtbank te Den Haag om Menten van rechtsvervolging te ontslaan, „een flagrante schending van de grondslagen van het internatio nale recht en van de internatio nale veiligheid'. Onweerlegbaar is bewezen dat Menten tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft deel genomen aan massaexecuties in het gebied rond Lwov, aldus de Novosti-correspondent. In het bericht wordt ook gewezen op het VN-document over „de principes voor internationale samenwerking betreffende het ontdekken, arresteren, uitleve ren en bestraffen van personen die aan oorlogsmisdaden en mis daden tegen de mensheid schul dig zijn". Het document is vast gesteld door de Algemene Ver gadering van 3 december 1973 en ook door Nederland onderte kend. De kans dat Menten aan de Sowjet- Unie zal worden uitgeleverd, moet minimaal worden geacht. Na Mentens vlucht uit Nederland en zijn arrestatie in Zwitserland heeft de toenmalige minister van justitie Van Agt eind 1976 de Zwitserse regering toegezegd de Blaricumer niet aan derde landen uit te leveren. Alleen op die voorwaarde, zo stelde Van Agt toen, wilden de Zwitserse autori teiten meewerken aan berechting van Menten in Nederland. Vorig jaar vroeg Israël om uitlevering van Menten. De Nederlandse re gering weigerde dat omdat voor alsnog niet is bewezen dat Men ten de Nederlandse nationaliteit heeft verloren. Ons land levert geen Nederlandse staatsburgers uit aan andere landen. DEN HAAG (GPD)- Het aardgasveld van 35 tot 40 miljard kubieke meter onder het eiland Ameland mag gewon nen worden. Dat heeft de ministerraad gisteren beslo ten nadat deze kwestie maandenlang in studie is ge weest. NEW YORK - De Russische af gevaardigde Trojanovskv stak zijn hand in de lucht. Ook hij stemde tegen, en dat betekende een veto over een resolutie in de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties, waarin alle aprtijen in de conflicten in Zuidoost-Azië werd gevraagd een einde te ma ken aan hun vijandelijkheden en hun troepen terug te trekken. Dertien stemmen waren voor de re solutie - zelfs die van China - maar Rusland en Tsjechoslowa- kije bleven tegen. Volgens Troja- novsky omdat in de resolutie de Chinese actie in Vietnam en de Vietnamese invasie in Kampu chea (Cambodja) op één hoop werden geveegd. Wel wordt aan de gaswinning een aantal voorwaarden gesteld die moeten voorkomen dat er blij vende schade aan natuur en land schap wordt toegebracht. De ministerraad besloot gisteren niet in beroep te gaan tegen de uitspraak van de Raad van State over het bestemmingsplan Ameland. De Raad van State had uitgesproken dat gaswinning mocht, dit in tegenstelling tot het college van Gedeputeerde Staten van Friesland, die het bestem mingsplan van Ameland aan vochten. De ministerraad bleek de Raad van State te willen vol gen, maar was wel verdeeld over de gaswinning op het eiland. De argumenten van minister drs. Gijs van Aardenne (economische zaken) dat er een consumptie van èèn jaar aan gas onder Ameland is te winnen, hebben de doorslag gegeven. Van Aardenne heeft in het kabinet onder meer aange voerd dat de energievoorziening problemen geeft, onder meer door de olieleveranties uit Iran die moeilijker worden. De ministerraad heeft besloten om de planologische werkcommissie - dat is een club technische amb tenaren van diverse ministeries - te verzoeken zeer zorgvuldig de voorwaarden op te stellen waar onder de gaswinning zou kunnen plaats vinden. Hierbij dient, al dus het kabinet, een mogelijke verschuiving van de boorlocatie op de oostpunt van het eiland in noordelijke richting in beschou wing te worden genomen. Vanuit LEIDEN - De Industrie bonden FNV maken zich ernstig ongerust over de positie van de Adler- schrijfmachinefabrieken in Leiden en Cuyk. De toekomst van de 900 werkne mers waarvan er 450 in Leiden werken wordt volgens de bonden zeer onduidelijk, nu Volkswagen een meerderheidsbelang van 55 procent in het Triumph-Adler concern heeft verworven. Volkswagen heeft ruim 44 miljoen Duitse mark neergeteld voor het overnemen van een van de groot ste Europese ondernemingen op het gebied van kantoor- en schrijfmachines. Volgens de in- Regen of sneeuw Het KNMI is nogal somber voor het weekeinde. Voor vandaag wordt er veel bewolking verwacht, waaruit af en toe regen of natte sneeuw zal vallen. Alleen het zuiden en het midden van ons land kunnen zon verwachten. Daar kan de temperatuur dan nog tot vijf graden oplopen. Hier komen we nauwelijks hoger dan 2 graden. Dat alles bij een matige zuidelijke wind. En voor mor gen wordt weinig verbetering ver wacht, 18 MAART Zon op: 6.50 uur, onder: 18.49 uur, maan op: 23.56 uur; onder: 8.59 uur. Hoog water te Katwijk om 5.55 en 18.13 uur, laag water om 1.46 en 14.11 uur. dustriebonden, zitten de werk nemers met de vraag wat Volks wagen met de schrijfmachines van plan is. Ze vrezen, dat het de autofabrikant niet in de eerste plaats gaat om handhaving van de werkgelegenheid in de diverse ondernemingen. De betrokken districtbestuurders van de Industriebonden zijn kwaad, omdat ze het bericht over de overneming via een simpel telexbericht hebben moeten ver nemen. Volgens hem zijn de fu siegedragsregels van de sociaal- economische raad zonder meer geschonden. De bonden gaan nu met de directie van Adler in Lei den over de affaire praten. Ze willen in ieder geval dat de direc tie zich houdt aan de nog onlangs gemaakte afspraken over de werkgelegenheid. Dit gesprek zal eind deze maand plaatsvinden. Opnieuw Caransa duizendjes gevonden BREDA (ANP) - De 33-jarige L.R. uit Utrecht is in Breda aangehouden nadat hij bij een bank een van de "Caransa" briefjes van duizend gulden had aangeboden. In het bu reau van politie bleek de man er nog drie op zak te hebben. Hij verklaarde het geld bij een transactie op de Utrechtse veemarkt gekregen te heb ben. De man is overgegeven aan de gemeentepolitie in Amsterdam voor nader on derzoek. /T-, Telmachines en kalkulators van buro- tot pocketformaat V Demmenie <§L Eerste vergrijp in Libanon HARIS (ANP^- Bij het Nederland se VN-departement in Libanon heeft zich deze week het eerste krijgstuchtelijke vergrijp voor gedaan. Een niet met name ge noemde soldaat kreeg tien dagen verzwaard arrest omdat hij op de openbare weg in Haris zijn gela den weer - uit bravour - op zijn collega had gericht. De compagniescommandant, die de zaak ter ore kwam, meldde een en ander bij zijn superieuren. Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. 40 PAGINA'S dat noorden kan dan dat gas via geclevieerd boren (onder een hoek) kan worden gewon- Dit boren onder een hoek, dat het kabinet min of meer als vast staand gaat aannemen, betekent wel dat er vier tot vijf miljard ku bieke meter gas volgens premier Van Agt blijft zitten in de bodem. Op de vraag of vanuit zee zou moeten worden geboord, ant woordde Van Agt dat dit het ge val was: „Er moet een pier ge bouwd worden om op de locatie te kunnen komen", aldus de mi nister-president gisteravond in Den Haag. Hij zei erbij dat het bo ren uit de Noordzee niet betekent dat dat beter is voor de natuur en het landschap. Van Agt wees er op dat gaswinning mogelijk is om twee redenen. In de eerste plaats gaat het niet om een gebied dat deel uitmaakt van de planologi sche kernbeslissing voor de Waddenzee. Die PKB omvat na melijk het zeegebied en niet de eilanden en het vasteland. Ten tweede kan de ontginning plaats vinden aan de Noordzeekant van het eiland en niet aan de Wad denkant. Sinds vorige week heeft Ben Eikerbout, tot die tijd ad junct directeur televisie van de VARA, geen werk meer. De reorganisatie van de af deling waar hij mede leiding aan gaf, heeft hem zijn baan gekost. Sinds Eikerbout bij de leiding zat is zijn naam ei genlijk alleen nog maar ge noemd in verband met moei lijkheden bij de omroep. Van het conflict met VARA Visie tot aan de VARA haan. Evert van Tijn had een lang ge sprek met hem. Over de haan, de baas en over Ben Eikerbout zelf. PAGINA 29 Financieringstekort dreigt de pan uit te rijzen PAGINA 7 IJshockeyteam boekt zege op favoriet Japan PAGINA 11 Finale in de puzzelactie. Vandaag wordt de laatste puzzel gepubliceerd ten bate van de Stichting "Het Ge handicapte Kind". Wie wint de ton, of wie gaat er naar Amerika of Indonesië? To taal verzorgde reizen voor twee personen. Het ligt al lemaal binnen het bereik door een goede oplossing in PAGINA 17 te zenden. Het geïsoleerde bestaan van de spoorstudent. PAGINA 21 Nachtwacht van de Noord zee kan vlieg op de REM zien PAGINA 25 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. TEHERAN - ln Teheran werd gisteren grote schoonmaak ge houden. De Iraniërs was ge vraagd de muren van gebouwen in de stad te reinigen van revolu tionaire teksten. Dat had tot ge volg dat de vele portretten van geestelijk leider Chomeini lang zaam maar zeker uit het straat beeld verdwenen. In de middaguren betuigden meer dan 100.000 mensen hun instem ming met het hoofd van de Iraan- se omroep, Sadeg Ghodbzadeg tegen wie onlangs enige duizen den feministen hebben geageerd omdat de televisie geen aandacht zou hebben besteed aan hun pro testen tegen het dragen van de tsjadoreen gewaad dat de draagster van het hoofd tot de voeten bedekt. Op uitnodiging van de 'Chomeini- comités' was een menigte in het noorden van de hoofdstad bijeen gekomen voor wat beschouwd werd als het begin van de cam pagne voor het referendum van 30 maart over de invoering van een islamitische republiek. Omgeven door militairen van de luchtmacht riep Ghodbzadeg de Iraniërs op, zich uit te spreken voor de republiek. Volgens hem pleit de islam voor de gelijkheid lam zou de vrouwen niet verplich ten de 'tsjador' te dragen. Zij zouden zelf hun kleding mogen kiezen, mits deze geen aanstoot geeft. Zijn toespraak werd herhaaldelijk door de menigte onderbroken met kreten als "Dat is juist,' en "Leve de ajatollah Chomeini" EINDHOVEN (ANP) - Ir. Henk Vredeling, commis saris, sociale zaken van de Europese Commissie, vindt arbeidstijdverkor ting een pure noodzaak. Zonder een herverdeling van werk is er geen zicht op een oplossing voor het werkloosheidsprobleem. Vredeling zei dit vanmorgen op de Brabantdag van de FNV in de Stadsschouwburg in Eindhoven. "Wij zullen het niet meer kunnen redden met het recept waarmee wij in de jaren '50 en '60 nog een redelijk succes haalden". De hoofdbestanddelen van dat re cept, herstel van de economische groei en bevordering van werk- scheppende investeringen, blij ven volgens hem niettemin on ontbeerlijk. Maar deze groei mag niet ongecontroleerd en norm loos zijn. Voorts merkte Vredeling op dat zowel bij de Europese Gemeen schappen als in de lidstaten on voldoende wordt gelet op de werkgelegenheidseffecten van de genomen maatregelen. Daar bij mogen niet uitsluitend eco nomische afwegingen een rol spelen. De vooruitzichten op de arbeids markt noemde Vredeling alarme rend. Hij zei onder meer dat de Europese arbeidsmarkt tot diep in de jaren tachtig overstroomd zal worden met de geboortegolf van de jaren zestig. "Dit nieuwe aanbod, onder wie ook veel vrouwen, voegt zich bij de zes miljoen werklozen die we al heb ben in het Europa van de huidige negen", aldus de vice-voorzitter van de Europese Commissie. Vredeling zei dat een betere sprei ding van de werkgelegenheid door verkorting van de arbeids duur alleen op het niveau van de gemeenschap kan lukken. Po gingen om het hier en daar op na tionaal niveau te doen, zullen on herroepelijk stranden op versto ring van de concurrentieverhou dingen, aldus Vredeling. Hij wees er echter op dat de eerste pogin gen om op Europese schaal iets concreets te doen aan herverde ling van werk niet al te best zijn afgelopen. Er is dan ook volgens hem niet teveel reden tot opti- Als ideeën en mogelijkheden tot arbeidstijdverkorting noemde Vredeling het zoveel mogelijk beperken van de overuren, het bestrijden van misbruik of al te gemakkelijk gebruik van uit zendkrachten en de deeltijdar beid. Ook wees hij op verbetering van het ploegenstelsel, bijvoor beeld door het toevoegen van een vijfde ploeg. - Vervroegd pensioen noemde Vre deling een praktische en snelle weg om de sociale gevolgen op te vangen van ontslagen die bij her structurering van crisissectoren moeten vajlen. Hij merkte daarbij op dat een pensioenregeling niet aan werknemers mag worden opgedrongen. Want een werk nemer die gedwongen met ver vroegd pensioen gaat, is volgens hem gewoon werkloos. 4 wéken lang het LEIDSCH M DAGBLAD Ier kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld er dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. D Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 wek., de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden ri de krant komt in de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1