Historische zege van ijshockeyers IL Wiersma schiet tekort; damtitel voor Gantwarg RVV TOONT ZICH SUPERIEUR Schaakstrijd "open" na verlies Ligterink MAART 1979 SPORT PAGINA 13 GRONINGEN (GPD) - Als nooit tevoren heeft geld de aanloop naar het wegrace-seizoen 1979 beheerst. Het materiaal werd duurder en de topeoureurs schroefden hun eisen op. Som migen probeerden zich zo duur mogelijk te verkopen door diver se merken tegenover elkaar uit te spelen. Ook voor de Nederlandse toppers Wil Hartog, Boet van Duimen en Jack Middelburg stonden de afgelopen maanden in het teken van de financiële kant van hun sport. Morgen wordt in Venezuela de eerste Grand Prix verreden. De Neder landse vertegenwoordiging zal op het circuit van San Carlos uil slechts drie coureurs bestaan: Wil Hartog, het aankomende talent Bennie Wilbers en oudgediende Jan Huberts. Hartog heeft dit seizoen slechts één doel voor ogen. Hij wil wereld kampioen worden in de 500 cc- klasse en er kan onmogelijk ge steld worden, dat de Nederlander zijn mogelijkheden daarmee overschat. Sinds Hartog in 1977 het publiek bij de Asser 1T-races tot ongelooflijk enthousiasme bracht door de 500 cc op zijn naam te schrijven, is zijn carrière immers in een stroomversnelling geraakt. Een belangrijke gebeurtenis in 1978 bracht de Abbekerker, eige naar van de grootste grasdrogerij in West-Europa, een forse stap verder in zijn streven het aller hoogste te bereiken. Hartog kon met zijn privé-materiaal nog wel de Nederlandse TT winnen, maar moest tijdens de overige grote prijzen steeds weer ervaren, dat tegen de fabrieksmachines ei genlijk niet viel op te boksen. Kort voor de TT van 1978 kwam in die situatie echter een onver wachte wending. Om Barry Sheene te steunen bij het verde digen van zijn wereldtitel stelde Suzuki de fabrieksmotor van de zwaar gevallen Pat Hennen ter beschikking van Wil Hartog. Dat gebeurde op voorspraak van Sheene, wiens goede relatie met Hartog.later in het seizoen echter danig bekoelde. De Engelsman verspeelde niet alleen zijn titel aan de combinatie Kenny Ro berts-Yamaha, maar moest ook enkele malen toestaan, dat ande re Suzuki-coureurs hem de baas bleven. Wil Hartog werd in Assen bijvoorbeeld nog vijfde, maar won een week later de Belgische Grand Prix en triomfeerde ook nog in Finland, nadat hij in Zwe den wegens de stalorders de zege aan Sheene cadeau had moeten doen. De twee ploeggenoten wa ren toen allang geen vrienden meer, zoals bleek uit een uit spraak van de Nederlanden „Barry is een fijna makker, totdat je hem voorbii gaat". Erkenning Het race-seizoen 1978 bracht Har tog in elk geval internationale populariteit en erkenning. En daarmee deed hij begin decem ber aanvankelijk goede zaken. Hij reisde naar Japan, waar de Suzuki-bazen de prestaties van de Nederlander kennelijk hoog hadden ingeschat. Hartog: „Ik ging naar Japan met de bedoeling te proberen zo veel mogelijk van mijn eigen wensen te realiseren. Ik zou wel zien wat haalbaar was, maar tot mijn verrassing zeiden de Japanners bij het eerste con tact direct „Hoe wil je het heb ben?" Wel, daarover had Hartog duidelijke ideeën en zo kon hij bij terugkomst melden dat het Su- zuki-team Nederland een feit Daarmee was de 32-jarige coureur verlost van het kopmanschap van Barry Sheene, al liet Suzuki wel weten, dat er iri de loop van het seizoen wellicht toch bepaalde orders zullen komen, om een eventuele titel niet door onder linge rivaliteit te verspelen. Be halve de één coureur tellende Nederlanse renstal is er namelijk ook nog de Engelse Suzuki- ploeg, bestaande uit Sheen, Par- rish en Herron, terwijl in Italië Ferrari op dezelfde basis rijdt als Hartog. Deze rijders zullen zich in de eerste races voor het wereld kampioenschap zo goed mogelijk willen presenteren, om later in het seizoen niet geremd te wor den door richtlijnen uit Ja pan. Suzuki stelt alleen de machines ter beschikking, de overige kosten komen voor rekening van de cou reurs. Juist dat punt bracht Har tog tot zijn grote teleurstelling in de problemen. In zijn optimisme verwachtte hij voor het door hem op ruim 1 miljoen begrote budget voldoende sponsors te zullen vinden, maar al snel bleek, dat grote geldschieters niet voor het oprapen zijn. Hartog moest zijn begroting aanpassen en vond uit eindelijk pas in Italië nog een sponsor om in elk geval het sei zoen te kunnen starten. Tevreden over de financiële situatie is de lange coureur echter nog aller minst. „Ik kom eigenlijk nog drie ton tekort om de zaak zo te kun nen laten lopen als de opzet Nauwgezet De moeilijkheden hebben Hartog overigens niet belet zich uiterst nauwgezet op de eerste Grand Prix voor te bereiden. Begin vo rige week vertrok hij al naar Ve nezuela, om zo goed mogelijk te kunnen acclimatiseren. De li chamelijke conditie van Hartog is zoals gewoonlijk- uitstekend, maar in San Carlos hebben de rij ders met bijzondere omstandig heden te maken. „Het is er erg heet in deze tijd van het jaar", weet Hartog, die voor de eerste keer in Venezuela is. In Japan reed de veelvoudige Ne derlandse kampioen talrijke test- rondjes op de nieuwe Suzuki en evenals Ferrari verbeterde hij op het oefencircuit de ronderecords van Sheen ruimschoots. De voormalige wereldkampioen dook later op zijn beurt echter weer onder de tijden van de Ne derlander en de Italiaan. Hartog heeft pas in Venezuela zijn machines opnieuw gezien. Suzu ki stuurde het materiaal recht streeks naar Zuid-Amerika. Van het eerste treffen met de wereld top heeft Hartog, mede om die reden nog geen al te grote ver wachtingen. „Als ik de race uitrij en een paar puntjes mee kan pakken ben ik tevreden", is zijn uitgangsstelling. Voor de rest van het seizoen (op 29 april is de tweede Grand Prix in Oostenrijk) zal Hartog zich uiteraard minder bescheiden opstellen. „Het team is er, het materiaal is er, nu hangt het alleen nog van mezelf af. Als ik dit seizoen niet slaag, weet ik aan wie het ligt". Hartog krijgt in Venezuela behalve met de Suzuki-vloot te maken met de oppositie van de Yamaha- fabriekscoureurs. Wereldkam pioen Kenny Roberts zal er ech ter niet bij zijn, omdat hij nog niet is hersteld van een zware val tij dens zijn testritten in Japan. De rentree van de Amerikaan zal weliswaar niet lang meer op zich laten wachten, zodat hij de scha de nog kan herstellen, maar Ya maha kan in Venezuela alleen zijn hoop vestigen op thuisrijder Johnny Cecotto en de onlangs aangetrokken Fransman Chris tian Sarron. Blufpoker Roberts heeft de afgelopen winter overigens een pittig partijtje blufpoker gespeeld met Yamaha. Hij schermde met een aanbieding van Harley Davidson en dreigde zijn titel niet te verdedigen, wan neer hij financieel niet voldoende aan zijn trekken zou komen. Bei de partijen kwamen uiteindelijk toch bij elkaar en dat heeft Ro berts ongetwijfeld geen windeie ren gelegd. Ver weg van de eerste grote krachtmeting zitten Boet van Duimen en Jack Middelburg zich te verbijten, omdat zij zich niet in de strijd kunnen mengen. Van Duimen heeft inmiddels wel de beschikking over het motorblok, dat hij het vorig seizoen tever geefs probeerde te krijgen. Het betreft de Suzuki, die Wil Hartog vorig jaar kort voor de TT in zijn bezit kreeg, maar niet gebruikte, omdat de machine van Hennen vrij kwam. Boet van Duimen, die zijn race-ac tiviteiten heeft ondergebracht in een BV, jaagt tot nu toe tever geefs op een sponsor. Zelfs het inschakelen van het bureau In- terfootball heeft niet mogen ba ten. Van Duimen startte het af gelopen weekeinde desondanks in de 200 mijlen van het Ameri kaanse Daytona in de hoop, dat een goede prestatie aspirant sponsors over de drempel zouden helpen. De zuiderling, die in vele opzichten de tegenpool is van Wil Hartog, deed het uitstekend tij dens de training. Hij stond op de- eerste startrij en maakte die posi tie in de wedstrijd waar tot het moment, dat zijn machine het begaf. Daarmee was de Ameri kaanse trip het doel voorbij ge schoten. Jack Middelburg, die twee jaar ach ter elkaar drie nationale titels veroverde, heeft welnsbehoorlij- ke geldschieter, maar het budget van meer dan een ton, vormde toch een onvoldoende basis om verantwoord de oceaan over te kunnen wippen. Bovendien heeft Middelburg zijn materiaal nog niet optimaal kunnen prepareren en kan hij zijn tijd momenteel het beste daarvoor benutten. De problemen, waarmee de drie sterkste nationale coureurs wor stelen geven aan, dat wegracen op wereldniveau voor Nederlan ders een steeds moeilijker haal bare zaak is geworden. De we reldtitel van Wil Hartog kan die situatie wellicht ten gunste doen keren, maar ook na een dergelijk succes zal deze dure tak van de motorsport aan de top gereser veerd blijven voor een uiterst se lect groepje landgenoten. TAFELTENNIS - De Nederlandse herentafeltennisploeg die van 26 april tot en met 7 mei zal deelne men aan de wereldkampioen schappen in Pjongjang (Noord- Korea) is met Indonesië, India, Griekenland, Israël, Egypte, Zwitserland en Maleisië in één groep ingedeeld. De Nederlandse dames die in de A-groep spelen kregen gisteren de volgende lan den als tegenstanders: China, Ja pan, Hongarije, Hong Kong, Zweden, Frankrijk, Roemenië, en Polen. GALATI (ANP) - In de eerste de beste wedstrijd voor het ijshoc- keytoernooi om het wereldkam pioenschap, groep B, heeft Ne derland in de Roemeense plaats Galati gisteren misschien wel de belangrijkste zege geboekt. Te gen de torenhoge favorieten uit Japan werd het in een wedstrijd met sterk wisselende kansen uit eindelijk 6-5 voor Nederland. Het was de eerste maal in de geschie denis van het vaderlandse ijs hockey dat van Japan werd ge wonnen. Vier jaar geleden zat Oranje de Japanners overigens wel al een keer dwars. De Aziaten misten toen de kans op promotie naar de A-poule door tegen Ne derland 1-1 te spelen. In het Roemeense ijspaleis, waar 1500 toeschouwers zaten, zag het er lange tijd naar uit dat een ge lijkspel het resultaat zou zijn. Aan beide zijden werden nogal wat blunders gemaakt. Daarom kpn de ploeg, die op achterstand stond, telkens weer langszij ko- Jan Janssen (Heerenveen) opende in de derde minuut de score voor Nederland in samenwerking met De Heer en Van Wieren. Daarna begon het stuivertje wisselen, met dien verstande dat Neder land driemaal tegen een achter stand moest aankijken en pas bij 5-4 weer aan de voordelige kant van de score zat, na treffers/yan De Graauw, De Cloe, Van de Broek en Harry van Wieren. Wa- kabayashi had nog wel een ant woord in petto maar zes minuten voor het eindsignaal zorgde Jack de Heer voor grote vreugde in het Nederlandse kamp door Misawa het nakijken te geven: 6-5. In de ze score kwam geen verandering meer. Vandaag speelt Nederland tegen Noorwegen, dat met 5-1 van Zwitserland won. In de laatste wedstrijd van gister avond speelden Roemenië en Oostenrijk,, tegen elkaar gelijk: 7-7. De periodestanden waren 3-1 1-3 3-3. China was de eerste dag vrij. LEEUWARDEN (ANP) - De strijd om de nationale schaaktitel is na de partijen voor de tiende ronde weer volledig open. Dat kwam voornamelijk door een nederlaag van koploper Gert Ligterink te gen grootmeester Genna Soson- ko. Daardoor is de 29-jarige Gro ninger weer binnen het bereik gekomen van een groepje achter volgers van naam. Jan Timman won in de eerste zitting van Kick Langeweg en Jan Hein Donner versloeg met wit Christopher Baljon. Ligterink staat nu nog een half punt voor op Timman en één punt op Hans Ree, die remise speelde tegen Fred van der Vliet. Het duel Ligterink-Timman van vandaag wordt nu dubbel inte ressant. De overwinning van Sosonko vol trok zich in Leeuwarden in alle stilte. In verband met de keelont steking van de ex-Sowjetrus werd de partij namelijk in een ho telkamer gespeeld. Het duel ver liep langs strakke positionele wegen. Na wat afruilwerk ver wierf Sosonko een vrijpion, die van winnende betekenis bleek. In de tweede zitting schaarden John van der Wiel en Hans Böhm zich bij de winnaars van de tiende ronde. Van der Wiel versloeg met zwart Van der Weide en Böhm bleek te sterk voor Van Dop. Uitslagen tiende ronde: Van der Weide-Van der Wiel 0-1, Van der Vliet-Ree V2-V2; Hofland-Hartoch V2-V2; Böhm-Van Dop 1-0; Sosonko-Ligterink 1-0; Timman-Langeweg 1-0; Donner- Baljoen 1-0. Stand: 1. Ligterink 7,5 punt; 2.Timman 7 ;3. Ree 6,5; 4. Sosonko en Donner 6; 6. Baljon en Böhm 5,5; 8. Van der Wiel 5; 9. Hartoch 4,5; 10. Van der Vliet en Langeweg 4; 12. Hofland 3,5; 13. Van Dop 3; 14. Van der Weide 2. ARCO (gpd) - De naam van de nieuwe wereldkampioen dam men is Anatoli Gantwarg. In zijn zesde en laatste matchpartij te gen Harm Wiersma bereikte de grootmeester uit het Russische Minsk wederom een puntende- ling, zodat de einduitslag 7-5 in diens voordeel is geworden. De fraaie overwinning die Gantwarg in de tweede partij boekte, is be slissend gebleken. Wiersma heeft er gisteren wel alles aan gedaan om nog gelijk te ko men, maar zijn pogingen werden helaas niet beloond. In de ope ning nam Harm een zogenaamde onvoltooide hekstelling in; dat is hetzelfde spelsysteem waarmee Van der Wal twee weken geleden in diens match met Koeperman nog een fraaie zege behaalde. Nu verliep het systeem echter min der succesvol. Gantwarg verde digde zich nauwkeurig en slaag de er omstreeks de 30e zet in de hekstelling te verbreken, waarna een klassiekachtige stelling ont stond. Toen de positie een vijf tiental zetten later gesloten werd, bleek dat Wiersma er toch weer in geslaagd was om in het voordeel te komen, want de Rus kampte met een slecht geposteerde rand- schijf op veld 36. Het voordeel was echter niet toereikend voor de winst; op zijn 52e zet wist Gantwarg af te wikkelen naar een eindspel dat spoedig remise werd. Het is moeilijk te zeggen in hoever re Harm Wiersma nu wel of niet terecht zijn wereldtitel heeft moeten afstaan. Enerzijds kan geconstateerd worden dat hij in deze match vaker in het voordeel is geweest dan zijn Russische te genstander zowel in de eerste als in de vijdfde als in de zesde partij had Wiersma duidelijk over wicht. Daarentegen verliepen de derde en vierde partij ongeveer gelijkwaardig en bewees Gant- LEIDEN - In de eerste klasse van de volleybalcompetitie werd de ze week een compleet program ma afgewerkt. Bij de heren ont moette Blok '77 in de Katwijkse sporthal Cleyn Duin RW. RW was de laatste weken goed op dreef en demonstreerde een haast onaantastbare vorm, terwijl Blok de laatste weken constant de dreiging van het degradaties pook voelde. Er ontspon zich een boeiende strijd waarin bleek, dat RVV toch te veel slagkracht in huis had om Blok ook maar één punt te gunnen. Slechts één set bracht Blok op haar naam. zodat RW met de volle winst (1-3) ging stijken. DAC blijft erg wispeltu rig spelen, wat tot uitdrukking kwam in de 2-2 tegen het sterke WW. WVC was ietwat bang voor SKC, maar die vrees bleek onge grond, nu de studenten er behal ve in de eerste set nauwelijks aan te pas kwamen. WVC dat in Den nis Rijnders de absolute uit blin der had, maakte de partij daarna gemakkelijk uit: setstanden: 7-15. 6-15. Een 0-3 zege voor WVC derhalve. Leython 2 ondervond ook al weinig oppositie van Ridderveld. Het kon zelfs pas in de slotfase de achterstand (7-10), ombuigen in een zwaar bevochten 15-13 zege. Daarna bleek dat dit Ridderveld wel veel kracht bezat, maar dat met souplesse niet kon combine ren, zodat Leython (met Louis Cloquet als uitblinkende aan valler) moeiteloos via 15-8 en 15-9 won. Gemini/K 3 was bij voorbaat eigenlijk al kansloos te gen koploper Orion en dat bleek ook wel uit het verloop van de strijd. De Voorschotenaars waren niet bij machte Orion een set af te snoepen. Met deze 0-3 zege ver stevigde Orion zijn koppositie. Gemini/K daarentegen wist te gen dè reserves van Orion wel tot de volle winst te komen, al ging dat met slechts 3-1. Bij de dames ontbrak bij Leython 4 aanvoerster Annet de Wit. Des ondanks wist het team in een niet fraaie maar wel spectaculaire wedstrijd de volle winst te pak ken tegen het onderaanstaande LUSV 2. Met 15-10,17-15 en 15-9 kwam de zege tot stand. Leython 5 deed het zonder Thea Gevers, maar met de op haar plaats staande Sylvia de Romijn ook al voortreffelijk. Tegen DAC 2 werd de eerste set nog wegge geven: 7-15, maar enige wissels sorteerden nu zoveel effect dat de ploeg, al was het moeizaam, de tweede set met 15-13 won. Daar na ging het steeds soepeler en werd DAC ruim weggezet met 15-9, 15-5. Door deze 3-1 zege kwam Leython op gelijke hoogte met DAC. NOVO 3, de nummer twee, ontving thuis koploper RVV. RW startte sterk en met een bekeken spelletje oogstte de ploeg een 4-15 setwinst. Daarna nam NOVO het heft in handen en in een redelijke evenwichtige set drukte NOVO door naar winst 15-8. Beide ploegen kregen er nu echt zin in. Op 13-14 blesseerde RVV's Ellen Kostermans haar enkel en gaf de scheidsrechter NOVO een punt. warg alleen in het tweede duel zijn superioriteit. Aan de andere kant is het in de damsport nu eenmaal niet voldoende om al leen maar in het voordeel te ko men - het beheersen van de kunst om een gewonnen stelling ook inderdaad in winst om te zetten is minstens zo belangrijk. En op dat punt is Wiersma te kort gescho ten, met name in de vijfde partij, toen hij in een gewonnen eind spel remise aanbood. Overigens valt het op dat Wiersma nauwelijks gebukt schijnt te gaan onder het verlies van zijn wereld titel. Een prettige omstandigheid voor hem is dat hij op vrij korte termijn - naar alle waarschijn lijkheid in oktober van dit jaar - een revanche-match tegen Gantwarg zal kunnen spelen, met wederom de wereldtitel op het spel. Misschien zal in die match, die twintig partijen omvat, beter tot uitdrukking komen hoe de ware krachtsverhoudingen tus sen deze twee grootmeesters lig gen. Ook de match tussen Misjtsjanski en Clerc voor Nederland ongun stig afgelopen. De partij van gis teren eindigde in remise, zodat de uitslag 6-6 is geworden. Volgens de wedstrijdbepalingen moet dan het Sonnenborn-Berger-sys- teem op het afgelopen WK wor den toegepast, wat Misjtsjanski tot winnaar verklaart. Derhalve is Clerc op de halve finales aange wezen om zich voor het wereld kampioenschap van 1980 te kwa lificeren, wat overigens voor een speler met zijn kwaliteiten niet als een onoverkomelijk bezwaar moet worden beschouwd. Russen prolongeren wereldtitel Danig aangeslagen verloor RW vervolgens met 16-14. Ook in de vierde set had RW niet meer de fut om terug te knokken en NO VO bracht met 15-9 de 3-1 zege tot stand, hetgeen de eerste ne derlaag van dit seizoen voor RW betekende. NOVO 2 won even eens en wel van Gem/K 4, dat wel goed startte met 13-15, maar daarna te behoudend en te weinig geïnspireerd speelde om NOVO in gevaar te brengen. NOVO won de volgende sets met 15-7, 15-8 en nogmaals 15-7. Orion deed wat verwacht werd en won gedecideerd van het Oegst- geestse VCO met 3-0. S'70 was niet te houden en stunttt ditmaal met een 3-0 thuiszege op het be paald niet zwakke VCL. GER RENES BASKETBAL - Juventud Badalo- na (Spa) heeft in een wedstrijd uit de halve firialegroep van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen in Bada- lona met 91-77 van Olympiakos Piraeus (Grk) gewonnen. Juven tud leidde bij rust met 41-39. SCHAKEN - De Nederlandse titel- houdster Cathy van der Mije heeft gisteren tijdens een interna tionaal damesschaaktoernooi in Belgrado haar partij voor de tien de ronde tegen wereldkampioene Tsjiboerdanidze uit de Sowjet- Unie verloren. DE SLECHTE TUD WAARIN WE LEVEN WENEN - Het Sowjetrussische danspaar Natalia Linisjoek/Gen- nadi Karponosov (foto boven) heeft de wereldtitel bij het ijs- dansen geprolongeerd. De Hon garen Krisztina/Andras Sallay veroverden het zilver en Irina Moiseva en Andrei Minenkov (Sov) grepen brons. Het was de tweede maal dat Linis- joek en Karponosov de wereldti tel behaalden. Bij de dames leidt na de korte kür titelverdedigster Annett Pötzsch voor de West- duitse Dagmar Lurz. De Ameri kaanse Linda Fratianne is als derde geklasseerd. De Neder landse kampioene Astrid Jansen in de Wal staat 22ste. "Er is om ons heen niets anders dan wanhoop en e 1 lende (1775 W Pi h "De toekomst is wan kei en duister" (1825Wilberforce) "Niets kan de we reld redden van de ondergang." (1831 F Gubirt) "In de mdu wel als in en de land staat geen meer" 0949 =0=5. trie. zo- Ie handel bouw be- hoop Disroell) "Het beeid van ver val en neergang dat alom zicht baar is" l851.Well ington "Binnen tien jaar is Europa een doornie. mand meer voor vol aangezien wereld - deel1921 B.Russel

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13