Sanders kan niet voor stunt zorgen Remmerswaal: „Ik volg mijn broer" Delen is beter dan Stand in Davis Cupduel 1-1 4 winnen Eric Heiden net boven wereldrecord 1000 m. Mühren terug op oude nest PAGINA 11 ZATERDAG 17 MAART 1979 WASSENAAR - Tot nu toe heeft het er alle schijn van dat de 18-jarige Jerry Remmers waal in de voetsporen gaat treden van zijn zes jaar oudere broer Winneke, die als enige Europeaan zijn brood in Amerika met honkballen verdient. Zelf wenst hij niet met zijn broer vergeleken te worden ("dat geeft alleen maar een druk"), maar ook Jerry kan er niet aan ontko men om de conclusie te trek ken dat zijn nog prille honk balcarrière opvallend veel gelijkenis vertoont met die van Winneke. Beiden zijn pitcher en zowel hijzelf als zijn broer vroegen al op jonge leeftijd over schrijving aan van de honk balvereniging Wassenaar naar de Haagse hoofdklasser Storks. En om de overeen komsten nog eens extra aan te scherpen; ook Jerry gaat bin nenkort op kosten van het Leo van der Karfonds voor drie weken naar Amerika voor een trainingsstage. Win neke ging hem al voor, want in 1973 werd hij door dat fonds uitverkoren om in de 'States' een trainingsstage te volgen. De jongste telg van de familie Remmerswaal reist op 29 maart, tezamen met Martin Ronnenbergh - diens stage wordt betaald door de honk- balbond - naar Colorado af. In die plaats zal hij van de Ame rikaanse honkbalcoach Pe- trof de fijne kneepjes van het werpersvak leren kennen. Jerry Remmerswaal; "Het was eigenlijk vanzelfspre kend dat ik ook bij Wassenaar ging honkballen. Mijn drie broers speelden al bij die club, zodat ik op mijn achtste bijna automatisch lid ben ge worden. Uiteindelijk ligt het veld van die vereniging op een steenworp afstand van ons huis en ging ik altijd bij Wassenaar kijken. En ook mijn overgang naar Storks was een logische, want al mijn broers meldden zich na ver loop van tijd bij die club aan. Mijn broer Hans, die nu nog bij Storks speelt, stelde mij vorig jaar aan zijn coach Ber tie Caster voor. Op die manier ben ik ook bij Storks geko- Overgang De overgang van het in de tweede klasse uitkomende Wassenaar naar de Haagse club betekende voor Rem merswaal een promotie. Moeiteloos paste hij zich in de nieuwe (eersteklasse) omge ving aan. Sterker nog, in niet geringe mate droeg hij er met zijn spel toe bij, dat Storks aan het eind van de rit de tital pakte. Voor Jerry brengt een en ander met zich mee, dat hij zich het komend seizoen mag gaan meten met spelers als Morton van Nicols, Nol Beenders van Kinheim en waarschijnlijk Beekman van Giants Diemen. Jerry be schouwt die strijd niet als een uitdaging, want stelde hij, "je staat dan alleen maar onder spanning op de heuvel". De Wassenaarder weet echter bijvoorbaat dat hij en zijn ploegmaten het dit seizoen erg moeilijk zal krijgen in de hoofdklasse, nu Storks alleen maar zal worden versterkt door de komst van oudspeler Ton de Jager (Nicols) en ver moedelijk twee Antillianen. Als geen ander beseft Rem merswaal dan ook dat zijn debuut in de hoogste honk balafdeling eens te meer zal worden bemoeilijkt, nu hij de slagbewegingen van de mees te hoofdklassespelers niet kent. Jongens als Beenders, Ronnenbergh en Morton kunnen die wel dromen". Informatie Niettemin treedt Jerry Rem merswaal niet geheel on voorbereid in het strijdperk. "In die periode dat mijn broer in Nederland was, hebben wij samen veel getraind. Dan zei hij wat voor soort slagman ik tegenover mij had en moest ik de juiste bal op hem gooien. Daar heb ik toch nog iets van opgestoken. Verder heeft mijn broer over de spelers, die hij nog uit zijn Nederlandse periode kent, het een en ander verteld. Zijn informatie was echter niet 'up-to-date'uit eindelijk is het al weer vijf jaar geleden dat Winneke hier voor het laatst speelde. Intus sen zijn er al vele andere jon gens tot de hoofdklasse door gedrongen, terwijl ook in an der opzicht veel is veranderd. Mijn broer had indertijd nog wedstrijden van achttien keer drie slag. Dat komt nu bijna niet meer voor. Als ik nu de bal recht over de plaat gooi, dan kan ik hem wel achter het hek gaan zoeken. Winneke kon zich dat in zijn tijd alle maal wel veroorloven. Dat zelfde kan ook van andere dingen worden gezegd. Als je bijvoorbeeld de een of andere Yank met een volle bak (twee slag, drie wijd) een zeikbal letje geeft, kan je gegaran deerd wel inpakken. Er wordt tegenwoordig beter geslagen, het komt nu meer op de tech niek aan". Om wat meer kracht te krijgen tovert Jerry Remmers waal zijn slaapkamertje iedere winter tot een krachthonk om. Voert hij er een behoor lijk aantal krachtoefeningen uit. Zomers worden de halters weer onder het bed gescho ven, "want dan moet je niet aan krachttraining doen. "Want", weet hij, "daar krijg je een langzame arm van". "Pitchers moeten in de zomer ook niet gaan zwemmen, om dat dat niet goed is voor de werpersarm." Spijtig Met het bereiken van zijn acht tiende levensjaar is het Jerry niet langer toegestaan om voor Jong Oranje uit te ko men. Hij ervaart dit als bij zonder spijtig, al was het al leen maar omdat hij de bui tenlandse reisjes nu misloopt. De werper van Storks speelde in het verleden al in België en Mannheim (W-Duitsland), waar in 1977 de Europese kampioenschappen voor ju nioren werd gehouden, eve nementen waar hij nu, door zijn leeftijd, naastgrijpt. In ieder geval weet de Wasse naarder zich wel verzekerd van drie weken Amerika. Een wetenschap, die hem met blijheid vervult. Hij heeft er echter nog geen flauw idee van wat hij, daar aan de over zijde van de plas, gaat bele ven. "Ze hebben daarvoor weinig informatie gegeven, maar het zal wel iedere dag trainen worden. Misschien dat ik een paar wedstrijdjes mag spelen, daar hoop ik in ieder geval op. Verder zullen de trainingsmogelijkheden daar wel beter zijn en de coa ches van hogere kwaliteit." Als er tijd overblijft wil Jerry zijn broer met een bezoek gaan vereren. "Iedereen die hoorde dat ik van het Leo van der Karfonds naar Amerika mocht zei "goh, leuk, kan je even je broer gaan opzoeken.. Maar hij zit wel 1500 kilome ter van Colorado af. Maar krijg ik de kans, dan ga ik wel even bij hem langs. Dat zou mijn broer hartstikke leuk vinden". Mocht hij zijn voor nemens niet in praktijk kun nen brengen, dan gaat Jerry in een later stadium wellicht nog eens naar Amerika, maar dan niet voor een stage, maar om er ook zijn boterham te verdienen. Net als zijn broer.... HERMAN POOS AMSTERDAM - Louk Sanders heeft even de illusie gewekt dat het Nederlandse Davis-Cupteam met een voorsprong van 2-0 zou gaan beginnen aan de drie reste rende partijen van de tennisin- terland tegen Frankrijk. In het Frans Otten-stadion in Amster dam wist de Nederlandse kam pioen verrassend een set te ont futselen aan Yannick Noah. Het 19-jarige Franse talent wikkelde echter uiteindelijk met 6-2, 6-4, 5-7,6-3 toch nog vrij gemakkelijk af naar winst, zodat de stand na de eerste dag 1-1 is. Tom Okker had tevoren namelijk eveneens in vier sets afgerekend met Pascal Portes. Yannick Noah, de donkere tennis ser die acht en een alf jaar geleden in Kameroen werd ontdekt door Arthur Ashe en twee jaar later naar Frankrijk kwam, staat be kend als iemand die zich in zich zelf opsluit. In navolging van Björn Borg zondert hij zich voor een wedstrijd volledig af: „Vaak is mij verweten dat ik te veel af stand neem, maar zo is nu een maal mijn karakter. Ik speel erg geconcentrerd". Tijdens de wedstrijd pleegt hij het publiek volledig uit te schakelen. Die methode paste Noah ook toe in zijn partijen tegen Sanders, al thans in de eerste twee sets, die hij overtuigend met 6-2, 6-4 af sloot. Toen Sanders in de derde set ook van zijn aanwezigheid blijk gaf en er onverwacht met de winst vandoor ging (7-5), veran derde de onverstoorbaarheid echter in ergernis. De onder an deren door de veteraan Francois Jauffret opgeleide Noah („de ou dere spelers in Frankrijk hebben me als concurrent bepaald niet links laten liggen maar juist erg veel raad gegeven") leek aange slagen, maar liet vervolgens blij- SAVALEN (ANP) - De Ameri- kaanse schaatsenrijder Eric Hei den heeft gisteren tijdens de in ternationale recordwedstrijden in Savalen nog een keer uitge haald. Heiden won de 1000 meter in 1.15.64, waarmee hij slechts 0,65 seconden boven zijn eigen wereldrecord bleef. De tweevou dige wereldkampioen van dit sei zoen (allround en sprint) kwam vorig jaar op dezelfde baan tot 1.14,99, een tijd, die hij dit seizoen eenmaal evenaarde. Heiden schaatste de concurrentie op gro te afstand. De Zweed Tomas Gus- AMSTERDAM - Louk Sanders is als zestiende en laatste toegelaten tot het kwalificatietoernooi op 31 maart en 1 april in Vlaardingen, waarvan de finalisten daags erna zullen worden toegelaten tot het proftennistoernooi in het Rotter damse Sportpaleis Ahoy. San ders krijgt het onder anderen op te nemen tegen Jan Kodes en Ray Moore. De Amerikaan McNair en de Egyptenaar El Shafei behoren tot de spelers die niet zijn toegela ten tot dit kwalificatietoernooi. ken waarom zijn naam op de 48e plaats van de wereldranglijst prijkt. Door onder meer nog twee aces toe te voegen aan zijn totaal van elf, behoefde Noah nog maar 25 minuten uit te trekken om een plotseling weer in fouten grossie rende Sanders definitief opzij te zetten. Aces Tom Okker had zijn overwinning voor een belangrijkd deel te dan ken aan het feit dat Pascal Portes weigerde concessies te doen aan zijn eigen spel. De 20-jarige in woner van het bij Bordeaux gele gen plaatsje Monflanquim was constant uit op het produceren van aces. Een tactiek die hem in de eerste set goed afging. In die fase sorteerde zijn opslag nog het nodige effect tegen een Okker die oplopen naar het net aanvanke lijk zag afgestraft en met 6-3 de winst moest afstaan. Vanaf dat moment vloeide de kracht echter geleidelijk weg uit de arm van de Fransman. Een halve set kon hij zijn tegenstan der nog dank zij zijn snelheid bij houden, daarna wist Okker het verschil op de wereldranglijst (70 tafson had ruim vier seconden meer nodig. Hij werd in 1.19,78 tweede. Eerder had Eric Heiden de 500 me ter gewonnen met een kleine marge. Hij bleef als enige deel nemer onder de grens van 39 se conden (38,98). Zijn landgenoot Dan Immerfall bleef precies op 39,00 steken. Bij de dames won het zusje van Eric Heiden, Beth, ook twee onder delen. De 500 meter ging in 43,16 seconden, de dubbele afstand in 1.27,03, hetgeen een nieuw baan record betekende. plaatsen) duidelijk aan te tonen. Eenmaal had Okker nog de hulp van de referee nodig, die ten on rechte op een voor de Nederlan der negatief uitgevallen beslis sing terug kwam. Voor het overi ge was de partij na de openings set in feite afgelopen. Terwijl Portes zijn alles-of-niets- tennis steeds meer zag resulteren in dubbelfouten, kon Okker ge leidelijk aan de regie over het duel overnemen. Via een tweede set, waarin Portes de bal slechts viermaal met zijn eerste service in het spel wist te brengen, en een derde set, waarin maar liefst zes love-games voorkwamen, werd de terugval van de Fransman steeds nadrukkelijker in de score tot uitdrukking gebracht: 3-6,6-4, 6-3,6-1. Een cijferreeks die Okker bepaald niet als een verrassing overkwam: „Ik heb deze Portes onlangs nog aan het werk gezien tegen Fibak in Memphis. Ook toen had Portes in het begin een grote voorsprong en viel hij later Yannick Noah. ook ver terug. Mentaal is hij nog niet sterk. Volgens mij is Louk Sanders morgenmiddag zeker niet kansloos tegen hem. Als je Portes onder druk zet, krijgt hij het te moeilijk. Hij moet het heb ben van zijn eerste service. Toen die weigerde, kreeg ik kan sen". Tom Okker (vandaag voor het eerst in het dubbelspel samenwerkend met Rolf Thung en morgen aan tredend tegen Portes) en Sanders (tegen Portes) zullen moeten proberen om Nederland alsnog aan een plaats in de kwartfinale van de Europese zone te hel pen. JAN PREENEN De standen in de anderen ontmoe tingen voor het toernooi om de Davisbeker zijn: Derde ronde Europese zone b: België-Roeme- nië 0-2, West-Duitsland-Israël 1-1. Zone a: Oostenrijk-Egypte 2-0, Spanje-Sowjet-Unie 2-0, Italië- Denemarken 2-0, Polen-Finland 1-1. Rugbycompetitie nu stopgezet UTRECHT (ANP)-Tijdens een bij- zonder algemene vergadering van de Nederlandse Rugby Bond (NRB) die gisteravond in Utrecht is gehouden, is besloten de com petitie stop te zetten. Met 87 stemmen voor, 70 tegen en twee onthoudingen is men tot de conclusie gekomen om een ver- plicht-vriendschappelijk pro gramma te spelen volgens het competitierooster. Er zullen dus ook geen play-offs worden ge speeld, zodat het seizoen 1978/79 geen nationale rugbykampioen zal krijgen. Wel zal het nationale seven-a-side-toernooi op 6 mei in Hilversum worden gespeeld. De wedstrijden die het nationale vijftiental moet spelen voor pro motie naar de A-poule voor de Europese competitie worden ge speeld op 29 april (in Hilversum) en 5 mei. Nederland speelt dan tegen de winnaar van West- Duitsland Marokko. Deze ont moeting wordt op 8 april in Han nover gespeeld. Voetbal De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdagamateurcompe- titie afgelast in het district noord. De keuring van de terreinen van de eerste en tweede klassers en de terreinen in de overige distric ten worden aan de consuls en scheidsrechters overgelaten. Ook hebben de afdelingen Dor drecht, Drente, Friesland, Gel derland, Gouda, Groningen, Limburg, Noord-Holland, Nij megen en Utrecht alle wedstrij den voor zaterdag afgelast. Alle wedstrijden voor de jeugd- competitie van het betaalde voetbal van zaterdag zijn even eens van het programma afge voerd. Zondag hebben de volgende afde lingen hun wedstrijden reeds af gelast Dordrecht, Drente, Fries land, Groningen en Noord-Hol land. eenstemming met Volendam. kend. „Maar", aldus Volen- dams ere-voorzitter Arnold Muhrcn „er is geen 'speld meer tussen te krijgen. Bij ons tenminste niet, want dit is niet alleen een zakelijke Voetballenalthans voetballen op een enigszins aanvaardbaar ni veauis, in tegenstelling tot zwemmen, fietsen en copuleren, blijkbaar een bezigheid die je na drie maanden ontwenning kunt verleren. Zondag zag ik Ajax- NAC 0-0. woensdag zag ik voor de KNVB-beker Volendam-Sparta 0-0, het heeft er dus de schijn van dat ik in een tijdsbestek van vier dagen heel wat zag, maar in feite zag ik niks. Geen doelpunten en geen voetbal. Mocht het spel bij Ajax-NAC, ondanks enkele uit schieters van Amesen en La Ling, met meerderheid van stemmen „deerniswekkend" worden ge noemd, bij Volendam-Sparta ontbraken zelfs die enkele losse flodders van blijkbaar aanwezig maar verstopt talent, waardoor de kwalificatie „deerniswek kend" eerder vergoelijkend klinkt dan rechtvaardig. Lr bestaat een vuistregel, waarmee de grens tussen aanvaardbaar en onaanvaardbaar beroepsvoetbal kan worden bepaald. Als het aan tal keren dat de bal van een Vo- lendammer rechtstreeks naar een Spartaan, of omgekeerd, gaat, het aantal keren overtreft dat de bal van een Spartaan naar een Spartaan, of van een Volendam- mer naar een Volendammer gaat, dan bevinden we ons in het gebied waar het onaanvaardbare voet bal wordt gespeeld. Of het nu aan mijn wedstrijdritme lag of aan dat van de beide elf tallen, ik raakte steeds meer ont moedigd, zo sterk zelfs, dat ik na het laatste fluitsignaal van Jan Beck die er in de eerste tien minu ten al in geslaagd was drie keer bij overtredingen de verkeerde kant op te wijzen, besloot de her denkingsredevan Sparta-trainer Petescu af te wachten. Ik had Pe- tescu nog nooit van nabij meege maakt, en om je een juist oordeel over een trainer, zijn opvattin gen, zijn oefenstof, zijn denkbeel den, zijn sociaal gedrag etcetera te kunnen vormen, moet je hem, zoals bekend, minstens één keertje na afloop van een wedstrijd de pers hebben horen toespreken. Hij vond het, gegeven de omstandig heden, geen slechte wedstrijd. Ge geven de omstandigheden?? Hij bedoelde zeker Sparta en Volen dam! Gebrek aan wedstrijdritme was natuurlijk etcetera. Met een beetje meer geluk hadden we deze wedstrijd gewonnenzei Sparta-trainer Petescu tevreden. ,Met een beetje meer voetbal ook liet ik me in mijn zenuwen ont vallen. „We zijn hier naar toe ge komen om een gelijkspel af te dwingen",zei Petescu. „dat is een mooi uitgangspunt voor de re turn'. Maar zou een overwin ning niet ook een goed uitgangs punt zijn geweest", vroeg ik weer, want ik kom pas kijken in deze branche. Bevreemd keek Petescu me aanZulke onnozele praat had hij de laatste tien jaar niet meer gehoord. Wie probeert er nu te winnen als hij uit speelt? That's no cricket, zoals de Engelsen zeg gen: zoiets doe je niet. NICO SCHEEPMAKER ZWEMMEN - Annelies Maas heeft gisteren tijdens internationale' zwemwedstrijden in Hamburg verrassend de 800 meter vrije slag voor dames gewonnen. Haar tijd was 8.53,51. Tweede werd de Eu ropese kampioene Petra Thümer (Odl) in 8.55,39. Fred Eefting ein digde op de 400 meter wisselslag persoonlijk bij de heren als twee de achter de Hongaar Csaba Sos. De tijden waren respectievelijk 4.37,62 en 4.40,35. transfer, het is ook een fami lie-kwestie. Je zou het een oom-neef-deel kunnen noe men. In details zijn we niet getreden maar we hebben de afspraak gemaakt dat hij het komende seizoen voor Vo lendam speelt. We hebben het zo ingekleed dat hij in de toekomst maatschappelijk ook goed zit". Na 17 juni heeft Gerrie Mühren geen enkele verplichting meer ten opzichte van Betis Sevilla. Hij zal zijn chalet in Sevilla verkopen en verhui zen naar zijn woning in Vo lendam. Het komend seizoen zal hij zich tevens bezighou den met een deel van de jeugdtraining van Volen dam. VOLENDAM-SEVILLA (GPD) - Gerrie Mühren keert na ruim tien jaar voor achter eenvolgens Ajax en de Spaanse tweede divisieclub Betis Sevilla te zijn uitge komen het komende seizoen terug bij de club waar hij voor het eerst zijn goochel kunsten met de bal vertoon de: FC Volendam. De nu 33- jarige middenvelder bereik te donderdagmiddag telefo nisch overeenstemming met Arnold Muehren sr, de ere voorzitter van Volendam en sinds kort belast met de af wikkeling van de technische zaken van de IJssel- meerelub. Een contract tussen Volendam en Mühren is nog niet gete-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11