Egypte keurt vredesverdrag goed China - weg uit Vietnam - zou nu Laos zijn binnengevallen Vrede kost VS tien miljard NAAST HET NIEUWS Tb* IRAN STELT CENSUUR IN r* V „Greenpeace" verandert van strategie Diplomatieke missies in Arabische landen begonnen VRIJDAG 16 MAART 1979 (Van onze correspondent) WASHINGTON - President Carter heeft een vooraanstaande groep Republikeinseen Democratische leden van het Congres voorge houden dat de aanstaande vrede tussen Israël en Egypte de VS in de komende vier jaar zo'n vier tot vijf miljard dollar (8 a 10 miljard gulden) gaat kosten. Niettemin kreeg Carter een staande ovatie van de politici, die uiteindelijk zullen moeten stemmen voor een programma van economische en militaire bijstand voor Israël zo wel als Egypte. Israël verwacht Amerikaanse fi nanciering van de aanleg van twee nieuwe militaire vliegvel den in de Negev, die de bases moeten vervangen welke Israël in de Sinaï gaat ontruimen. De kosten daarvan alleen al worden begroot op twee miljard dollar, dat is bij de huidige koers om streeks vier miljard gulden. Voor de nieuwe Amerikaanse be groting heeft de regering kredie ten gevraagd van economische en militaire hulp aan Israël ter grootte van 1,8 miljard dollar en van 750 miljoen dollar voor Egyp te. Die bedragen verbleken bij de kosten van de thans vrijwel be reikte vrede. Het is aannemelijk dat Israël het grootste deel van de kosten zal vergen, omdat de VS de joodse staat voor vijftien jaar olieleveranties hebben gegaran deerd, nu Iran als leverancier is weggevallen. Egypte wil aan Israël wel verkopen uit de opbrengst van de olievel den in de Sinaï die Israël heeft ontwikkeld, maar niet in de mate die Israël wenst. Het is waar schijnlijk dat de VS een voor de hand liggend compromis hebben aangeboden: Amerika koopt de olie en kan die dan vervolgens aan Israël leveren, desnoods via tussenfasen waardoor Israël wel olie krijgt maar niet noodzakelij kerwijs uit de Sinaï. Dit brengt een behoedzaam heen en weer schuiven met scheepsladingen energie mee, waarin Nederland als 's werelds grootste doorvoer centrum van olie, een belangrijke rol kan gaan spelen. Carter heeft echter van zijn parle ment mogen vernemen dat vrede de hoge prijs waard is die de pre sident wil betalen. Alle lof daar gelaten die Carter thans oogst: de president mag volgens Ameri kaanse commentatoren niet ver onderstellen dat zijn succes in het Midden-Oosten toereikend is om zijn herverkiezing te garanderen. Zijn heldendaden in de schaduw van Massada en de pyramiden hebben wel een klimaat ge creëerd waarin hij zijn kandida tuur voor een verlenging van zijn termijn in het Witte Huis bekend kan maken. Amerikaanse waar nemers verwachten dat dit op korte termijn zal geschieden. Maar kandidaat Carter, onmisken baar gesteund door zijn riskante onderneming, die allereerst een bijna ongeloofwaardige hard nekkigheid verraadt, zal zijn pre sidentschap toch in 1980 moeten verdienen op basis van binnen landse overwegingen. Die zijn kort samen te vatten in de tref woorden die vandaag de dag de politiek in het Westen overwe gend bepalen: inflatie en energie. Al de successen in het Midden-Oos ten zullen Carter niet helpen als zijn stemmers, volgens een Ame rikaanse columnist, „voor benzi ne in de rij moeten staan". De inflatiecijfers over de eerste maanden van 1979 wijzen niet op succes van Carters maatregelen ter beperking van de geldont waarding en dc- machtige over koepelende vakbond AFL-CIO is inmiddels een rechtszaak begon nen tegen de rechtmatigheid van Carters verlangen zowel loon- als prijsstijgingen op zogenaamd vrijwillige basis te beperken, met een stevige stok achter de deur. Een stijging van meer dan 7 pro cent in de prijzen brengt mee dat geen regeringscontracten wor den gegeven. Hoewel het dus voor de hand ligt dat Carters prestige in de opinie peilingen zal stijgen vanwege het Midden-Oosten, blijft de bin nenlandse situatie van doorslag gevend belang voor Carters kan sen. Echter, als het uiteindelijk aankomt op een rechtstreekse vergelijking van Carter met een Republikeins alternatief, maakt hij toch de beste kansen. Wat dat betreft verkeert Amerika en met name de Republikeinse (minder- heids)partij in een periode van diepe 'inflatie waar het gaat om politiek talent van betekenis. NAAKT PROTEST Meer dan 100 leraren protesteerden gisteren met ontbloot bovenlijf (als teken van hun armoede) voor het Indiase ministerie van onderwijs tegen hun lage loon. Een Indiase leraar verdient ge middeld niet meer dan 80 gulden per maand. ONDERNEMEND CAIRO (AFP) - Het Egyptische kabinet heeft, zoals reeds eerder het Israëlische, op een bui tengewone vergadering die vier uur duurde, het voorgestelde vredesverdrag met Israël goedge keurd. De goedkeuring was eenstemmig. Premier Moestafa Chalil weigerde iets los te laten over de teneur waarin het beraad is gehouden. Wel onderstreepte hij opnieuw het belang van de Palestijnse kwestie die niet kan worden ge negeerd als men wil komen tot een algemene vrede in het Mid den-Oosten". Chalil zei dat 'erkenning van de rechten van de Palestjjnen de kansen op stabiliteit in het Mid den-Oosten ten goede zal ko- De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Mosje Dajan be vestigde gisteren dat de Verenig de Staten na sluiting van het vre desverdrag, waarschijnlijk een dialoog openen met Jordanië en misschien ook Syrië. Voor het eerst sinds de bekendma king dat een vredesverdrag is be reikt, zijn vanmorgen twee Pale stij nen in de bezette Arabische gebieden om het leven gekomen tijdens betogingen tegen het ver drag die door het Israëlische le ger werden onderdrukt. Maan dag waren al vier studenten in westelijk Jordanië door kogels ten noorden van Jeruzalem ge wond- De Israëlische minister van defen sie Ezer Weizman is gisteren ver trokken naar Washington, om te helpen bij het leggen van de laat ste hand aan het Egyptisch-Is- raëlische vredesverdrag. Zijn Egyptische collega luitenant-ge neraal Kamal Hassan Ali vertrekt vandaag met dezelfde bestem ming. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Dajan sprak te gen dat de Verenigde Staten zijn land een defensieverdrag hebben aangeboden als deel van het vre- despact. Hij zei dat Israël hoopte dat het geen behoefte zou hebben aan de belofte van president Car ter, alle behoeften van zijn land voor de komende vijftien jaar te dekken. Op reis President Carters adviseur voor veiligheidskwesties, Zbigniev Brezinski, gaat vandaag naar Riaad in gezelschap van de staf chef van het Amerikaanse leger, David Jones, om de Saoedische leiders tekst en uitleg te gaan ge ven van de resultaten die presi dent Carter met zijn reis naar Cai ro en Jeruzalem heeft bereikt. Brezinski zou moeten trachten zo niet Saoedische steun voor het vredesproces te winnen danwel Riaad te bewegen minstens een neutraal standpunt in te nemen, zo werd hieraan toegevoegd. Egypte had in het kader van zijn eigen campagne tot overreding langs diplomatieke weg van aar zelende gematigde Arabische landen woensdag zijn vice-pre sident Hosni Moebarak al naar Saóedi-Arabië en Soedan gezon den. Hij begon gisteren in Wenen aan een reis door Europa om het vredesverdrag toe te lichten. Carter had al drie persoonlijke brieven terzake doen toekomen aan zeker drie Arabische leiders en ook Amerikaanse ambassa deurs lichtten in het hele Mid den-Oosten het verdrag toe bij regeringsfunctionarissen. Egypte publiceerde gisteravond nog een verklaring van zijn kabi net, waarin de - overigens gro tendeels vijandige - Arabische wereld in zijn geheel werd opge roepen zich aan te sluiten bij het De 12-jarige Vincent Kelly uit Zuid-Afrika heeft het klaargespeeld zowel op de luchthaven van Johannesburg als op die van Lon den, door douane, immigratie en vliegbiljetcontröle te komen en de reis van 10.000 kilometer tussen Johannesburg en Londen zonder ontdekt te worden te maken aan boord van een vliegtuig van British Airways. Eenmaal in Londen slaagde Vincent Kelly er ook nog in de 72 kilometer af te leggen naar het huis van zijn grootmoeder in Leighton Buzzard in Bedfordshire. Hij had toen nog 8 pence op zak. Grootmoeder mevrouw Florence Kelly heeft haar kleinzoon toch maar aan de politie overgedragen, bang dat hij weer zou vluchten, wat hij vroeger al eens gedaan heeft toen hij in een kindertehuis zat. "Hij mag niet denken dat hij een heldendaad heeft verricht", zei zij. Vincent Kelly was van huis weggelopen omdat hij naar kostschool VERSTEKELING Een Britse zeeman van 22 jaar, Ronald Frederick Gadbsv uit Derby, heeft onvrijwillig zes dagen in een gesloten goederenwagon van de Noorse Spoorwegen gebivakkeerd. Vorige week donderdag was hij na het passagieren in Stavange* in een wagon gekropen en daar in slaap gevallen. Na zes dagen vonden mensen die op een papierfabriek werken, hem op 500 km afstand van Stavanger. Hij had zich die zes dagen en nachten alleen kunnen voeden met sneeuw die door een gat naar binnen kwam. Men heeft hem naar het ziekenhuis gebracht, vanwaar goede berichten komen: spoe dig zal hij zich weer aan boord van zijn schip, de Brighton, kun nen melden. De Egyptische premier Chalil deelt de pers mede, dat ook het Egyptische kabinet de voorwaarden z met Israël heeft goedgekeurd. Ex-premier veroordeeld Israëlisch-Egyptische vredespo- gen, daar Arabische deelneming zou kunnen leiden tot volledige bevrijding van door Israël bezette gebieden. Geld President Carter heeft het Ameri kaanse Congres gisteren om het eerste geld gevraagd, dat hij denkt nodig te hebben voor de uitvoering van de vredesregeling tussen Egypte en Israël. De eerste tranche die hij wil hebben bedraagt 700 miljoen dollar ofwel rond 1,4 miljard gulden. Zeker twee Amerikaanse senatoren zijn van oordeel dat Europa en Japan ook zouden moeten bij dragen in de vier a vijf miljard dollar, die de VS volgens cle jong ste berichten in totaal over een aantal jaren zou moeten uittrek ken als ware het een premie ter verzekering van het Egyptisch- Israëlische vredesverdrag. Uit de eerste reacties valt op te ma ken dat het Amerikaanse Con gres in zijn algemeenheid bereid is dit te betalen, maar de twee, senator Richard Stone, voorzitter van de subcommissie voor het Midden-Oosten, en Larry Press- ler, een Republikein uit Zuid- Dakota, menen dat ..de indus trielanden, belang hebben bij een stabiele politiek in het Midden- Oosten. De kosten van de vrede zouden door deze landen moeten worden gedeeld. Vrede is goed koper dan oorlog en de Verenig de Staten zouden hun bondgeno ten in de NAVO en Japan om hulp moeten vragen". TOKIO (Reuter) - Premier Hua Guofeng van China heeft verklaard dat alle Chinese troepen Vietnam hebben verla ten, zo hebben de Japanse persmedia gemeld. Gouver neur Ryokichi Minobe van Tokio, die gisteravond een ontmoeting had met premier Hua Guofeng in Peking, stelde Japanse verslaggevers van de terugtrekking op de hoogte. De laatste Chinese troepen hebben Vietnam gisteravond verlaten en hiermee is een einde gekomen aan de inval die diende om Viet nam te straffen voor de grens- schendingen. zo citeerden de Ja panse kranten de woorder, van Hua. De gouverneur, die in Peking was om een overeenkomst te tekenen waarbij Tokio en Peking twee lingsteden worden, had Hua ge vraagd of China Vietnam weer zou "straffen" als Hanoi zijn troepen niet terugtrekt uit Kam puchea. Hierop had de premier geantwoord: "We stellen de te rugtrekking van Vietnam uit Kampuchea niet als voorwaarde voor de Chinese terugtrekking uit Vietnam". Vietnam heeft gisteren Hanoi als plaats voor besprekingen met China voorgesteld, maar bleef er op staan dat die alleen gehouden kunnen worden nadat de Chine zen zich geheel uit de grensge bieden hebben teruggetrokken. De besprekingen zouden "een week na volledige terugtrekking van Chinese militairen naar de andere kant van de historische grens" op het niveau van onder ministers van buitenlandse za ken moeten worden gehouden, aldus een verklaring van het mi nisterie van buitenlandse zaken volgens radio Hanoi, in Londen beluisterd. Laos Laos heeft vandaag verklaard dat Chinese troepen in grensgebie den van het land zijn doorge drongen en van Peking, in een scherpere nota dan ooit, onmid dellijke terugtrekking van alle Chinese troepen uit het land geëist. De nota van het Laotiaanse minis terie van buitenlandse zaken werd uitgezonden door de offi ciële radio Vientiane. De term "invasie" werd in de nota niet ge bruikt, maar wel werd voor de eerste maal gemeld, dat Chinese "troepen" delen van het land be zet houden in drie provincies aan de uiterst zuidelijke grens van China met Laos. De Chinezen bereiden volgens de Laotiaanse verklaring een staats greep voor in Laos en blijven troepen aanvoeren in het grens gebied. Gisteren had het persbureau Nieuw China bekendgemaakt dat China had besloten al zijn ex perts die in Laos op verzoek van Vientiane onder meer aan wegen werken terug te trekken. Volgens berichten van gisteren uit Laos hadden regeringsfunctionarissen verklaard, dat "verscheidene compagniën" Chinese troepen posities hadden ingenomen drie a vijf kilometer op Laotiaans grondgebied. Radio-Hanoi meldde op dezelfde dag dat Chi nese troepen Laos waren bin nengetrokken ter bescherming van munitieopslagplaatsen die illegaal zijn aangelegd binnen het volledig door land omsloten La os, dat eerst een koninkrijk was. China heeft ontkend t Laos te hebben uitgevoerd en heeft de eerdere eis van Vietiane om zijn wegenbouwspecialisten en andere technici terug Ie trek- ken "onredelijk" genoemd. Volgens het bericht van radio Vien tiane beschuldigt Laos China er van dat twee Chinese bataljons vorige week op twee plaatsen de grens zijn overgestoken en een strook van tien kilometer meteen diepte van ruim drie kilometer hebben bezet. De eerste grensoverschrijding zou op 7 maart hebben plaatsgevon den. dezelfde dag waarop Laos van China terugtrekking van zijn experts in Laos eiste. TEHERAN (DPA/Reuter) - De voorlopige Iraanse regering heeft strenge sancties in het vooruit zicht gesteld aan journalisten die "zich misdragen". De plaatsver vangend minister-president Amir Entezam heeft gisteren verklaard dat zowel journalisten "die de doelen van de revolutie tegenwerken" als verslaggevers "die onrust stoken" het land zul len worden uitgezet. Televisie- en fotomateriaal zal van af heden alleen het land nog uit kunnen, nadat hét ministerie van voorlichting de inhoud gecon troleerd heeft, zo zei de vice- premier. Aan criteria voor de con trole wordt nog gewerkt. De Iraanse televisie-maatschappij "Nirt" heeft al twee dagen lang geen gefilmd materiaal van Ame rikaanse en Braziliaanse televi sieploegen meer aangenomen om door te geven naar de betrokken landen. De Iraanse regering is tot haar stap gekomen, omdat de buitenlandse correspondenten in het land de laatste tijd voor een deel niet meer "naar waarheid" over de ontwikkeling in Iran schreven. Zo zouden vooral de jongste be richten over demonstraties van vrouwen de nieuwe machtheb bers hebben geïrriteerd. Tegen de voormalige Iraanse pre mier Amir Abbas Hoveida is gis teren door de procureur-generaal Hadaoi de doodstraf geëist. Ho veida staat terecht voor een isla- Bondgenoot Laos is een "speciale" bondgenoot van Vietnam, dat oO.OOO man troepen in het land zou hebben. ST. ANTHONY (Reuter) - Ze ven leden van de "Greenpea ce", de organisatie die pro testeert tegen de jacht op zeehonden, hebben gisteren hun vertrek aangekondigd van het tijdelijke hoofd kwartier op New Foundland. Een woordvoerder van "Greenpeace", John Frizzel, verklaarde dat het protest in de toekomst andere vormen aan zal nemen. "We zullen ons er nu voornamelijk op toeleggen het aan de man brengen van zeehondenbont te voorkomen". Een lid van de organisatie, Ed Chavies, vloog woensdag naar het jachtterrein ter hoogte van Labrador, waar per dag ongeveer 10.000 zee honden worden gedood. Een jong zeehondje overgoot hij met groene verf om de huid zo op die manier waardeloos te maken voor de jagers. De Canadese regering heeft het de betogers dit jaar erg moei lijk gemaakt, aldus de woordvoerder. Alleen Ed Chavies kreeg toestemming om, in gezelschap van twee ambtenaren, een bezoek te brengen aan het jachtter rein. Zodra hij verf op het zeehondje gooide werd deze toestemming ingetrokken. Het jachtterrein wordt nu zo goed beschermd dat we daar niet veel meer kunnen doen." "Greenpeace" wil nu een cam pagne gaan voeren om de mensen te overreden geen zeehondenbont meer te ko pen. Hoewel de organisatie het er nog steeds niet mee eens is dat de quota, die door de Canadese regering ge steld zijn, laag genoeg zijn om de zeehondenstand te doen toenemen, zal zij voor taan ook niet langer stellen dat er sprake is van een on middellijk gevaar van uit sterven van zeehonden. mitische revolutionaire recht bank. Kranten in Teheran heb ben dit gisteren meegedeeld. Hoveida (60) was vele jaren lang een zeer vertrouwde medewerker van de sjah. Van 1963 tot 1977 stond hij aan het hoofd van de Iraanse regering. In november 1978 werd hij op beschuldiging van corruptie gearresteerd door de militaire regering van Azhari. Hij wordt nu beschuldigd van moord, landverraad en spionage voor het Westen. Niet bekend is wie de rechters van Hoveida zijn. De eerste zitting begon om middernacht in een gevangenis in Teheran en duurde twee en een half uur. De oud- premier, met een bord om zijn hals waar zijn naam op staat, heeft de beschuldigingen ont kend. Hij zei dat hij slechts orders van de sjah uitvoerde en dat "als hij verantwoordelijk is, iedereen dat is". Niet bekend is hoe lang de rechtzaak zal duren. De laatste tijd is veel verzet gerezen tegen dergelijke processen voor revolutionaire rechtbanken. Na premier Bazargan, die de proces sen een schande noemde, heeft nu ook de orde van Iraanse advo caten hiertegen geprotesteerd. De orde is van mening dat iedere verdachte het recht op verdedi ging heeft. Premier Bazargan is gisteravond vertrokken naar de heilige stad Qom voor een weekeinde van overleg met de aldaar verblijven de Iraanse geestelijke leider aja- tollah Chomeini. Het komende overleg* werd door radio Teheran bekendgemaakt één dag nadat Bazargan kritiek had geuit op de volgelingen van de islamitische leider, die naar de mening van Bazargan zijn gezag in het binnenland ondermijnen en het beeld van Iran in het bui tenland schaden. Beëdigd BRASILIA (DPA)- Generaal Joao Baptista cle Figueiredo (61) is gis teren na beëdiging door het par lement in Brasilia de opvolger géworden van president Ernesto Geisel. Hij is de vijfde president van Brazilië sinds 15 jaar geleden de militaire dictatuur daar werd ingesteld. Generaal De Figueiredo was voor dien hoofd van de staatsinlieh- tingendienst en is, evenals zijn voorganger, lid van de regerings partij Arena.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9