Nederlandse chauffeurs klagen over Duitse politie Bronbeek blijft open mag toch meebetalen aan stads vernieuwing Verzoend met opgaan in CDA Verslaafden nu snel opvangen Baskische demonstratie Infanteristen tekort tijdelijk Partijen krijgen extra zendtijd DEN HAAG (GPD) - De provincie Zuid-Holland mag toch geld ste ken in stadsvernieuwing. Dat is een van de resultaten van een ge sprek dat staatssecretaris Koning (binnenlandse zaken) met enkele leden van het dagelijks bestuur van de provincie heeft ge voerd. Koning zal de begroting van de provincie voor 1979 goedkeuren, inclusief de 6,5 miljoen die daarin voor stadsvernieuwing is opge nomen. Aanvankelijk had de staatssecretaris nogal wat be denkingen tegen deze uitgave, omdat volgens hem stadsver nieuwing via regelingen van het Rijk al voldoende wordt gefinan cierd. Ook heeft hij Zuid-Holland alsnog toegestaan om 500.000 gulden te besteden aan het bibliotheekwerk. Een derde re sultaat van het gesprek is dat de provincie toestemming krijgt voor het aantrekken van 69 amb tenaren, waarvoor in 1978 al fi nanciële ruimte was ge maakt. De staatssecretaris heeft wel een voorwaarde aan zijn soepele houding gesteld: volgend jaar mag het „gat" op de begroting van de provincie niet groter dan één miljoen gulden zijn. Ter ver gelijking: dit jaar bedraagt het tekort ruim acht miljoen. Toch zijn er volgens gedeputeerde Boone (financiën) wel mogelijk heden om aan de voorwaarde van staatssecretaris Koning te vol doen. Zuid-Holland kan volgend jaar op zo'n drie miljoen gulden méér re kenen uit het provinciefonds van het Rijk als gevolg van de nieuwe verdeelsleutel die door de Twee de Kamer is vastgesteld. Ook heeft de Kamer bepaald dat de provincies volgend jaar opcenten mogen heffen op de motorrijtui genbelasting. Als Provinciale Staten bepalen dat automobilis ten de maximaal toegestane be lasting hiervoor zullen moeten betalen, levert dat een bedrag van tien miljoen gulden op. De provinciale bestuurders zijn, zo blijkt uit informaties, „onder pro test" akkoord gegaan met de eis van staatssecretaris Koning dat het gat op de begroting volgend jaar niet meer dan één miljoen mag bedragen. Zij hebben staats secretaris Koning gewezen op de achterstandsituatie waarin Zuid- Holland volgens hen verkeert. Toch toonde gedeputeerde Boone zich redelijk tevreden over de resultaten van het onder houd met de staatssecretaris. Het goedkeuren van de begroting voor 1979 betekent „dat er ten minste wat gedaan kan worden", aldus Boone. Wel zal de provincie moeten bezuinigen, wil er iets ge realiseerd kunnen worden van het beleidsprogramma dat Pro vinciale Staten voor de periode 1978-1982 hebben vastge steld. Op lange termijn put Boone enige hoop uit een onderzoek dat in middels onder lejding van het ministerie van binnenlandse za ken wordt ingesteld naar de posi tie van de provincies. Daaruit zal blijken, aldus Boone, hoe ongun stig de situatie voor Zuid-Hol land is. Hij verwacht dat dan de verdeelsleutel van het provincie fonds andermaal zal worden bij gesteld in het voordeel van deze provincie. (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Geen spoor tje van weemoed of droef geestigheid gisteren in Rijnsburg tijdens een bij eenkomst van de Anti Re volutionaire Partij ter her denking van het 100-jarig bestaan. Een ARP die toch op het punt staat te ver dwijnen en op te gaan in het CDA. En zeker in een AR-bolwerk als Rijns burg zou men enige senti mentaliteit en gevoelens van heimwee bij de nadere opheffing verwachten. Niets van dat alles gisteravond in de fraaie Imma- nuelkerk waar bezoekers bij bin nenkomst direct al door een vro lijke Rijnsburgse een bloem kre gen oDgesöeld. Honderdjarige AR-afdeling Rijnsburg: De sfeer was en bleef gisteravond uiterst opgewekt. Niet in de laat ste plaats door optredens van de uit 45 Rijnsburgse jongeren be staande muziek- en zanggroep 'New Gospel Sound' die op wel luidende wijze het 'Land van de Waarheid' bezongen en daarbij niet schroomden de wijs te ge- biuiken van hel liedje 'island of Dreams' waarmee in vroegere ja ren de groep 'The Springfields' de hitparade bestormde. üok het ferm door de aanwezigen meegezongen 'Voorwaarts, Christenstrijders' had iets fri vools door het enthousiaste spel van de drummer die naast het kerkorgel zijn aandeel in de mu zikale ondersteuning opeiste. In de betogen van gastsprekers professor De Gaay Fortman en minister De Koning was welis waar de nodige ruimte vrijge maakt voor ernstige zaken als werkloosheid, energie-politiek en de problemen van de ontwik kelingslanden maar over het ver dwijnen van de ARP als zelfstan dige partij werd opmerkelijk kort en luchtig gesproken. Oud-minister De Gaay Fortman, die professor Diepenhorst ver ving (hij moet om gezondheids redenen rust houden), noemde het verdwijnen van de AR niet zo verschrikkelijk terwijl minister De Koning met instemming een uitspraak van professor Goud zwaard, een van de grondleggers van het CDA-programma. aan haalde: "De toekomst van de AR ligt in het CDA". Een enkele aanwezige mocht dan in de pauze bij de koffie andere taal bezigen ("Erg jammer dat de AR verdwijnt. In het CDA wordt de AR ondergesneeuwd door de KVP'ers"), het merendeel van de bezoekers leek geen moeite te hebben met de meningen van het sprekers-duo. Overigens viel het aantal bezoekers nogal tegen. Zo'n 1400 leden waren door de AR-kiesvereniging 'Nederland en Oranje' uitgenodigd: ongeveer 300 anti-revolutionairen uit Rijnsburg en omgeving kwamen opdagen waardoor de aan 700 personen plaats biedende Imma- nuelkcrk akelig kale plekken ver toonde. Dat deed overigens geen afbreuk aan het humeur van de voorzitter van de Rijnsburgse AR-afdeling, A. van Delft, die de jubileum-bij eenkomst met veel zwierigheid leidde. Hij deed onder meer een oproep flink in de beurs te tasten om in het kader van het jubileum een koe te kunnen kopen voor een ziekenhuis in het Afrikaanse Lesotho ("Iemand wilde de staart van de koe betalen. Ik zeg: die hak ik dan bij z'n kop af), hij had prijzende woorden voor de 'New Gospel Sound' ("Ik voorspel jul lie vanaf nu aanbiedingen uit heel Zuid-Holland") en verzocht de aanwezigen psalm 89, in de oude berijming, uit volle borst mee te zingen ("Dat is de Internationale van Abraham Kuyper"). De heren De Gaay Fortman en De Koning, die zo duidelijk hadden verteld waarom de ARP moet verdwijnen, werden door Van Delft bedankt "omdat U het ons allemaal zo netjes hebt willen uitleggen". Een hartgrondig ap plaus van de aanwezigen maakte, voor wie nog andere illusies koes terde, een ding heel duidelijk: ook in de AR-vesting Rijiis- burg heeft men zich allang ver zoend met het CDA. BERT PAAUW DEN HAAG (GPD) - De politieke partijen krijgen extra zendtijd voor de Europese verkiezingen. Dit heeft minister Gardeniers (CRM) gisteren in de Tweede Kamer bekendgemaakt. CPN-kamerlid Wolff had de minis ter om duidelijkheid hierover ge-, vraagd, omdat politieke partijen veel tijd nodig hebben om pro gramma's voor te bereiden. Bo vendien vond hij dat de pro gramma's die tot nu toe z(jn uit gezonden. niet objectief zijn en dat in de Teleac-cursus „De ge schiedschrijving van Europa" in de koude oorlog is blijven ste ken. De minister maakte bekend dat de NOS van het Nationaal Comité voor de Euiopese Verkiezingen 450.000 gulden heeft ontvangen om televisieprogramma's te ma ken over Europa. In Amsterdam: AMSTERDAM (ANP) - Burge meester en Wethouders van Am sterdam komen binnen 14 dagen met een plan voor de opvang van de Surinaamse verslaafden, die zich ophouden in het Doelenge bouw in de hoofdstad. Maar dat betekent niet, dat voor alle ver slaafden gegarandeerd opvang beschikbaar is, als het gebouw wordt ontruimd. Dit is het resultaat van het debat over de kwestie, dat de gemeen teraad gisteravond afsloot. Door de toezegging, dat er een plan komt, kwamen B en W tegemoet aan de wens van de Raad. Die wil, dat eerst duidelijk wordt hoe de "zwerfgroep" van de Doelen wordt opgevangen, voordat het gebouw wordt ontruimd. Maar het college zei bij monde van burgemeester Polak ook, dat sluiting van de Doelen "niet is gekoppeld aan volledige op vang". Polak noemde geen da tum voor de ontruiming. De wensen van de Raad stonden in een motie, ingediend door het PvdA-raadslid J. Horn, die met algemene stemmen werd aange nomen. Volgens de motie moet er over veertien dagen begonnen zijn met opvang van kleine groe pen verslaafden in panden in ver schillende wijken, en moeten er concrete plannen zijn voor ont wenningsprogramma's en ver strekking van methadon en he roïne door medici. Verder moet voor de zestig dakloze verslaaf den, die zich onder de 600-a 800 man sterke groep bevinden, voor onderdak worden gezorgd. Wethouder mevrouw I. Vorrink zegde dit laatste toe, en zei verder te verwachten, dat binnenkort ongeveer honderd verslaafden in dagopvangcentra kunnen wor den verwelkomd. Over de geëiste ontwennings- en verstrekkings programma's zei ze, niet te ver wachten die over veertien dagen helemaal rond te hebben. B en W willen het Doelengebouw sluiten, omdat er volgens hen te veel in heroïne wordt gehandeld en de verslaafden de buurt teveel overlast bezorgen. Woensdag avond kondigde het college al aan het gebouw in elk geval te willen ontruimen, maar B en W gingen toen niet in op de al be kende wensen van de raad. Deze handelwijze kwam het college gisteravond op felle kritiek te staan van alle fracties (behalve die van de CPN) "Het college is in feite om de hete brei heengelo pen", zei het raadslid Horn. An dere raadsleden noemden de reactie van B en W van woens dagavond "af en toe verbijste rend" en "diep treurig". Wethouder Vorrink zei gister avond, dat ze de motie van Horn aanvaardde. Belangrijk daarbij was het feit, dat gistermorgen panden voor de opvang ter be schikking waren gekomen, zo liet zij weten. Voorzitter Ritveld van de stuurgroep 929, die de Suri- namers in de Doelen begeleidt, noemde dit "bedrog". Volgens hem wist de gemeente al veel eerder, dat er panden beschik baar waren. DEN HAAG (ANP) - Met een lange ketting aan elkaar geke tend hebben gistermiddag ongeveer dertig Basken ge demonstreerd tegen "de on derdrukking van het Baski- sche volk door de Spaanse re gering". De Basken wilden met hun demonstratie begrip kweken in Nederland voor de positie van het Baskische volk, dat al' lange tijd vecht voor autonomie en onafhan kelijkheid. Nederland heeft volgens de groep in de Tweede Wereld oorlog meegemaakt wat fas cisme betekent. Na de oorlog is ons land daarvan gezui verd, maar in Baskenland zit ten na de dictatuur van Fran co nog steeds dezelfde men sen op dezelfde posten. De Spaanse regering doet alles om Europa duidelijk te ma ken dat Spanje een democra tisch geregeerd land is maar de onderdrukking in Bas kenland is nu nog erger dan onder Franco, aldus een woordvoerder van de Basken. Volgens een woordvoerder van de Baskische politieke partij en Miquel Castells, worden op dit moment nog steeds ge vangenen in de Spaanse ge vangenissen gemarteld en mishandeld. De Spaanse re- gering doet alles wat mogelijk is om de mensen te vernede ren. Er mogen in Baskenland geen bijeenkomsten worden gehouden en geen politieke partijen worden opgericht die een onafhankelijk Basken land voorstaan. Miquel Castells is bij de onlangs gehouden algemene verkie zingen gekozen in het Spaan se parlement. Hij vertegen woordigt de Baskische partij Herri Batasuna, een coalitie van vier partijen waarvan er twee illegaal zijn omdat zij een onafhankelijk Basken land willen. De Baskische politieke partijen willen terugtrekking van de militaire politiemacht uit Baskenland, controle op het Spaanse leger door een Bas- kisch orgaan en autonomie te vergelijken met een federa tieve staat met op langere termijn een volledig onaf hankelijk Baskenland. Na Holocaust: UTRECHT (ANP) - De opzienbarende tv-serie Holocaust - die onlangs de Duitsers met hun neus op de Nazi-tijd heeft gedrukt - heeft aanleiding gegeven tot een reeks klachten van Nederlandse vrachtwagenchauffeurs over de manier waarop ze door Duitse douaniers en politie mannen worden behandeld. In Libanon: DEN HAAG (GPD) - Bronbeek blijft open. Dat belangrijke be sluit heeft staatssecretaris Van Lent (defensie) gistermiddag in de Tweede-Kamercommissie voor defensie meegedeeld. Of Bronbeek de nodige verbouwin gen zal ondergaan of dat er nieuwbouw op het Bronbeekter rein zal worden uitgevoerd, is een zaak die een nog te benoemen commissie zal moeten bekij ken. In deze commissie zullen, zo zei ons Van Lent, behalve vertegen woordigers van defensie en van CRM ook representanten van de gemeente Arnhem en ,ran de pro vincie Gelderland worden uitge nodigd. Bovendien zullen orga nen die bij Bronbeek betrokken zijn in die commissie zitting kun nen nemen. „Ik ben het gesprek met de kamercommissie inge gaan met de mededeling dat Bronbeek niet gesloten zal wor den. De toelatingsprocedure voor bewoners is inmiddels weer her vat. Aan 22 personen werd een aanvraagformulier gezonden; 13 ervan zonden het terug; vijf ver zoeken om tot Bronbeek toegela ten te worden zijn in behandeling terwijl drie mannen binnenkort naar Bronbeek verhuizen of er al wonen. De eerste nieuwkomer die met zijn entree de krant haal de is echter inmiddels al weer vertrokken", aldus de staatsse cretaris. Een andere kandidaat die zich aangemeld had, heeft zich teruggetrokken. Hij zou ver klaard hebben zich aangemeld te hebben om daarmee de actie voor behoud van Bronbeek te steu nen. Overigens blijkt de lezing over de directe bereidheid van Van Lent Bronbeek open te houden, niet helemaal te sporen met verkla ringen van kamerleden. Volgens die laatste verklaringen werd niet voor niets anderhalf uur met de bewindsman gepraat. Hij moest in die bespreking wel degelijk er varen dat de kamercommissie het besluit eiste. Kiest de te vormen commissie voor nieuwbouw van een bejaar dencentrum voor oud-militairen op het terrein van Bronbeek, dan zijn er, aldus de verwachting, wel organisaties die zich met de be jaardenzorg willen bezighouden. Defensie wil de exploitatie van zo'n tehuis in ieder geval niet in eigen beheer nemen. In contact met CRM, Provinciale Staten van Gelderland en de gemeente Arn hem zal gezocht worden naar een verantwoord bejaardenbeleid. Mocht ondanks de nu optimisti sche verwachtingen toch nie mand aan Bronbeek willen mee doen, dan zal Defensie, belooft Van Lent, in ieder geval voor voortzetting zorgen. DEN HAAG (GPD) - Een tekort van enkele tientallen „gewone" infanteristen in het Nederlandse VN-detachemcnt in Libanon is er de oorzaak van dat voorlopig ook soldaten van de verzorgende eenheden wacht- en patrouille diensten moeten doen. Er is vooralsnog echter geen enkele reden om te veronderstellen dat het VN-detachement verkeerd zou zijn samengesteld. Dat verklaarde een woordvoerder van het ministerie van defensie gisteren naar aanleiding van be richten dat erin Libanon een ern stig tekort aan infanteristen zou zijn voor het belangrijkste werk van het detachement, het wachtlopen en patrouilleren in de heuvels van Zuid-Liba- non. Volgens de berichten zouden er ruim 100 soldaten voor verzor gende taken te veel zijn, waar door deze militairen nu ook in- fanterietaken moeten verrichten. De defensiewoordvoerder gaf toe dat soldaten uit de verzorgende eenheden dergelijke taken ver vullen, maar dat is slechts tijde lijk. Het VN-bataljon komt momenteel nog 45 man te kort, vrijwel alle maal infanteristen. Oorzaak daarvan is dat deze soldaten nog niet tijdig beschikbaar waren voor het massale vertrek van het bataljon, afgelopen zaterdag. De ze soldaten zullen in de komende weken naar Libanon worden ge stuurd. Dit was echter voorzien en de problemen zullen daarom gauw voorbij zijn. teerd dat het VN-detachement verkeerd is samengesteld. Mocht dat in de praktijk.van de komen de weken en maanden toch zo blijken te zijn, dan kan altijd nog worden ingegrepen. De woordvoerder stelde dat juist omdat het bataljon geheel zell- verzorgend moet kunnen zijn. zo'n groot aantal verzorgende eenheden (het zou om zo'n 300 man gaan) is meegestuurd. Sinds de vertoning van Holocaust op de Duitse televisie, zijn bij de vervoersbond CNV zeventien klachten binnengekomen. De klachten variëren van onbeschof te behandeling tot regelrechte mishandeling. "In sommige gevallen loopt het werkelijk de spuigaten uit", al dus hoofdbestuurder G. van Vliet van de vervoersbond CNV. De bond heeft inmiddels bij minister De Ruiter van justitie aan de bel getrokken met het verzoek zich officieel bij de Duitse regering te beklagen. Aanvankelijk nam men bij de ver voersbond de klachten met een korreltje zout, maar toen de klachten bleven komen, kwam de bond in het geweer. Van Vliet: "Veel Duitsers vinden het niet zo prettig te worden geconfronteerd met de oorlog. En dan reageren ze hun onlustgevoelens kennelijk maar af op Nederlandse chauf feurs. Dat Holocaust de oorzaak was staat vast, want de douaniers of politiemensen in kwestie ma ken steeds duidelijke toespelin gen op die film en op de jaren '40-'45". De door de chauffeurs gesignaleer de agressie dateert nog van voor de geruchtmakende confrontatie op de Duitse televisie van CDU- leider Kohl met het Nederlandse publiek, een gebeurtenis die in Duitsland aanleiding was voor een golf van agressie tegen de Nederlanders. Sedert de uitzen ding met Kohl zijn bij de ver voersbond CNV geen klachten binnengekomen maar het zou Van Vliet niets verbazen als dat alsnog gebeurt. In het bondsblad staan twee van de meest ergerlijke incidenten uit voerig beschreven, overigens zonder dat de naam van de chauf feur of het transportbedrijf in kwestie wordt genoemd. Volgens Van Vliet is dat met opzet ge beurd omdat de betrokken chauffeurs en bedrijven uit angst voor eventuele "wraakacties" van de douane en politie liever anoniem blijven. In een geval ging de douane aan de GRONINGEN - De marechausee heeft de "totaal-dienstweigeraar" Willem de Haan uit Groningen niet willen ophalen uit het bureau militaire zaken in het Groningse stadhuis. Het bureau werd door Dl Haan en enige sympathisanten van de actie- Volgens de woordvoerder mag niet groep "Onkruit" enige tijd bezet gehouden. nu-na nauwelijks een dag opera- Op de foto de gekooidedienstweigeraar tijdens tioneel zijn - worden geeonsta- Groningen. een demonstratie in grens eigenmachtig de chauf feurs cabine overhoop halen waarbij zend- en ontvang-appara- tuur werd losgerukt. Toen de chauffeur dat niet pikte begon de douanier te schreeuwen en te schelden. Toen de chauffeur ver volgens de wijste partij wilde kie zen en weg wou lopen werd hij door vijf andere Duitse douaniers in zijn nek gesprongen. Er ont stond vervolgens een vechtpartij en uiteindelijk wist een grensex- pediteur die de chauffeur toeval lig kende te voorkomen dat de zaak verder escaleerde door 1.000 Mark borg te storten. Andere Duitse douane-beambten lieten overigens weten dat ze het met het optreden van hun collega's niet eens waren en dat bovendien Holocaust in het spel was. "Helemaal te grijs" kwalificeert Van Vliet het geval van een chauffeur die bij een wegrestau rant was gaan staan om een uiltje te knappen en vervolgens werd gewekt door twee luid schreeu wende politiemannen die het portierraam hadden geforceerd. Toen de chauffeurs zijn papieren niet snel genoeg toonde werd hij in zijn ondergoed uit de auto ge sleurd. Aanvankelijk mocht hij zich in de ijzige vrieskou niet eens aankleden maar uiteindelijk ging hij, schaars gekleed, mee naar het politiebureau. Zijn wa gen mocht hij niet-afsluiten en onderweg praatten de agenten provocerend over de oorlog. Toen de chauffeur wijselijk zijn mond hield kreeg hij een dreun op zijn oog. üp het bureau werd hij weer mishandeld en zeiden de agenten dat hij ze voor "Nazi- Sehwein" had uitgemaakt wat helemaal niet waar was. In een onverwarmde cel werd hij vervolgens steeds getreiterd en gesard. De volgende dag werd hij geboeid en wel verhoord. Uitein delijk werd hij vrijgelaten nadat zijn baas 1.800 Mark borg had ge stort. Nog steeds schaars gekleed moest hij maar zien hoe hij bij zijn vrachtwagen terug kwam, aldus de vervoersbond CNV. Volgens Van Vliet worden de Ne derlandse chauffeurs in Duits land overigens al sinds jaar en dag getreiterd en gepest maar van mishandeling was tot nu toe maar zelden sprake. Sinds Holocaust is er duidelijk sprake van een esca latie. Al lang klagen de chauf feurs erover dat bij verkeerscon troles vooral Nederlandse vrachtauto's er uit worden gepikt en dat men net zo lang zoekt en speurt tot men iets vindt waar over men "moeilijk kan gaan doen". De Westduitse ambassade is bij na der onderzoek bij een aantal mi nisteries in Bonn niets gebleken van incidenten aan de Neder lands-Duitse grens waarbij Ne derlandse chauffeurs betrokken zouden zijn geweest. Aldus heeft de persattache van de ambassa de, Meens, gisteren meegedeeld. Er zijn volgens de ambassade ook geen bijzondere acties uitge voerd de laatste tijd. De geraad pleegde ministeries zijn die van binnenlandse zaken (grenspoli tie), financiën -(douane-beamb ten) en verkeer (controle op het vrachtverkeer).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7