Onderzoek naar energie via aardwarmteproject doodstraf van naamgenoot in VS voorkomen ■'inrit In omgeving van Rotterdam PAGINA 4 VRIJDAG IB MAART 11)71) door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. gedeukt. En er zit nu een ju weeltje van een mechanische speelkamer in. Zelf ge bouwd". Desolaat Bik kan het beeld van het orgel, toen hij het voor het eerst zag, zonder moeite boven water halen. "Ja", gniffelt hij, "het was een hoop. Meer niet. Een hoop onderdelen. Het is, toen het uit de oude Johannes de Doper moest, helemaal ge sloopt. En dan is het een taaie klus het helemaal opnieuw in elkaar te zetten. Wordt maar eens wijs uit die hoop onder delen. Vandaar dat we er lan ger dan normaal mee bezig zijn. Het leek wel of er een vrachtauto over dat orgel was gereden. Zeer desolaat". Dat zou je niet zeggen als je het orgel nu ziet. Bik moet het dus toch wel in zijn vingers hebben. "Dat zou ik haast zeggen", aldus een brood nuchtere Bik. "Ik ben dan ook de derde generatie Bik die orgelbouwer is. Mijn va der heeft het van mijn groot vader geleerd en ik op mijn beurt van mijn vader. En or gelbouwers zijn schaars, hoor. Niet meer dan 25 in Ne derland, schat ik. Ons werk is nog een ambacht waarbij, de houtbewerking uitgezon derd, alles met de hand wordt gedaan. Profeet Ligt het niet voor de hand dat Bik het hele land afreist om orgels te bouwen? Bik: "Zou je misschien denken, maar dat is niet zo. Hier in de omgeving is werk genoeg. Slechts twee verre klussen heb ik tot op heden gedaan. Eén in het Friese Livessens en één in het Limburgse Ko ningsbosch. Voor de rest zit ik dichtbij Leiden. Begrijp me goed, niet in Leiden. Welnee. Een profeet wordt in eigen land namelijk niet geëerd. Als er in Leiden een orgel moet worden gerestaureerd, neemt men iemand van buiten, want dat is goedkoper, denkt men. Maar laten we daar maar over ophouden, anders ga je tegen lange tenen schoppen. Nee, ik doe uitsluitend verre klussen als het een eenmalig karwei betreft. Ja, als je ook nog voor het onderhoud zou moeten opdraaien, wordt dat veel te duur. Je bent alleen al drie uur kwijt met reizen". "Nee, ik hoef niet zo nodig ver van de Oude Singel. Straks ga ik beginnen met de vernieu wing van het kerkorgel aan de Beekbrug in Lisse. Wat werk betreft zit ik tot volgend jaar vol. Met Vlaardingen heb ik drie maanden achterstand opgelopen, kun je nagaan hoe tijdrovend het kan zijn". Eigen karakter "Gisteren ben ik de hele och tend zoet geweest met het stemmen van twee pijpen. Ie dere pijp heeft een eigen toon, een eigen karakter, moet je weten, en heel zorgvuldig moetje die op de voet zetten, anders verandert de klank. Een orgelbouwer moet daar om gevoel voor geluid heb ben". "Orgelspelen hoeft weer niet, het kan evenwel een voordeel zijn. Kun je een beetje spelen, dan gaat het combineren van bepaalde registers een stuk makkelijker. Een orgelbou wer werkt trouwens nooit al leen. Dat zou doffe ellende teweeg brengen. Nee, je kunt het beste met z'n tweeën wer ken. De één zit in het orgel te intoneren en de ander aan het klavier.te luisteren". Warme lijm "Over belangstelling tijdens Bik aan het werk in Vlaardingen. ons werk hebben we niet te klagen. Regelmatig wippen mensen de kerk binnen om een kijkje te nemen. Het is buiten kijf dat ons vak inte ressant is. Je begint met niks en een poos latex staat er een orgel. Er zit nog iets nostal gisch aan. Er zijn materialen, waarmee jaar in jaar uit werd gewerkt, maar die nu uit de handel zijn. Warme lijm is zo'n artikel. Haalde ik altijd bij Kruyt. Doe je jaren mee. Kwam ik laatst voor een nieuwe voorraad, bleek het uit de handel. Moet nu hele maal uit Duitsland komen". Als Bik een kerkorgel moet vernieuwen doet hij het, als hij naar huis gaat, altijd op slot. Om te voorkomen dat mensen er in gaan grasdui nen. "Ze hoeven een gestem de pijp maar een zwak duwtje te geven en hij is vals. Kun je helemaal opnieuw begin- "Een poos terug moest ik r Stompwijk om het kerkorgel te stemmen. Ik maak het or gel open en wat zie ik: alle pij pen waren van voet verwis seld. Een geluid dat er uit kwam. Niet om aan te horen. Iemand had het pijpwerk ge woon door elkaar gehusseld. Ben je mooi klaar mee". 'In Noordwijkerhout hetzelfde laken een pak. Niet alleen v met het pijpwerk verstopper tje gespeeld, een paar pijpen ontbraken zelfs. Waren in geen velden of wegen te be kennen. Kwam de koster langs, zeg ik: Heeft u een idee waar die pijpen zijn geble ven? Dat kon hij niet vertel len. Wel had hij een jongen horen blazen op zo'n pijp. "Mooie fluit", zei die knaap later. Gewoon een pijp uit het orgel getild om er deuntjes op te fluiten. Als je een pijp t gave klank wil laten houden, moet je er vooral op fluiten. Een krolse kat is er niks bij!" De Leidse pijporgelbouwer P.C. Bik (49) kan er niets aan doen maar harmoniums vindt hij technisch bekeken ronduit "krengen". Dat mag misschien ietwat boud in de oren klinken maar Bik zou zichzelf voor het lapje hou den wanneer hij er een ande re kwalificatie voor zou aandragen. "In heel Neder land zul je vandaag de dag dan ook geen orgelbouwer bereid vinden een harmo nium te repareren, laat staan regelmatig een onderhouds beurt te geven". Bik geeft oprecht toe d'r zelf ook niet meer aan te begin nen. "Ofschoon ik heel soms wel es mijn hand over het hart wil strijken. Ja, dat zijn van die verzoeken waarbij het echt pijnlijk zou zijn om de boot af te houden. Dan zeg ik: "kom het maar brengen", maar voeg er meteen aan toe dat het harmonium best eens een maand in mijn werk plaats zou kunnen staan, om dat ik er gewoonweg geen tijd voor heb. Toevallig staat er nu één uit Leidschendam in de werkplaats". Aanfluiting "Wat zegje? Of ik straks met dat harmonium in de werkplaats op de foto wil?" Bik's mond valt wijd open van verbazing. "Dat kun je niet menen", roept hij geschrokken uit. "Kun je niet maken, man. Voor iedere orgelbouwer zou het een regelrechte aanflui ting zijn met een harmonium op de foto te moeten. Buiten dien is de werkplaats verder leeg. Nee, voor geen prijs. Kun je beter naar de Johan nes de Doperkerk in Vlaar dingen komen. Daar leggen Jan Rijsdam en ik momenteel de laatste hand aan een in grijpende wederopbouw van het kerkorgel daar. Een veel betere gelegenheid om foto's te schieten". Vijftien maanden zijn Rijsdam en Bik reeds bezig met het Vlaardingse orgel. Niet ver wonderlijk dat Bik's mond ervan overloopt. Vertelt trots over de uitgekiende disposi tie van het orgel, die ik hier gemakshalve maar onver meld laat omdat het per slot een orgel in het verre Vlaar dingen betreft. "Het is een heel bijzonder orgel", glun dert Bik. "Eén uit 1895 van Smits uit De Reek. Een orgel dat een oppervlakte beslaat van twintig vierkante meter. De windladen zijn nu geres taureerd en het pijpwerk uit- Rijsdam assisteert want alleen kan Bik het karwei niet af. 'HENGELO (GPD) - Het laat de Hengeloër G. J. H. Spenkelink niet los, dat op dit moment een naamgenoot, John A. Spenke link, in de Ameakaanse staat Florida de doodstraf wacht. Dat is niet alleen omdat de Henge loër een jaar of twintig geleden ooit eens een uitgebreid onder zoek heeft gedaan naar de uit Goor afkomstige naam Spenke link, waaruit de in 1920 naar Amerika geëmigreerde Nijver- dalse familie thuishoort, maar ook omdat hij de doodstraf zoiets barbaars vindt, dat hij zich geroepen voelt te proteste ren. Maar hoe? Het ziet er namelijk naar uit. dat het doodvonnis al eind deze maand zal worden voltrok ken. Elke georganiseerde actie hier is nu dus te laat. „Misschien dat we nog pressie kunnen uitoe fenen door de gouverneur van Florida, die in laatste instantie zijn handtekening dient te zetten, dit kranteartikel te sturen, zodat men daar gewaar wordt hoe af wijzend we hier tegenover de doodstraf staan", zegt hij. Dank zij een brief van John Spen kelink, die hem onlangs bereikte, beschikt hij thans over de adres sen van een aantal relaties van de ter dood veroordeelde. John A. Spenkelink is een klein zoon van de in 1920 uit Nijverdal naar Amerika geëmigreerde Jo hannes Spenkelink. Johannes kreeg twee zonen en een dochter. Eén van die jongens heette Ber nard, die in de laatste oorlog als parachutist bij Arnhem landde en toen nog eens een bezoek bracht aan achtergebleven fami lie in Nijverdal, onder wie een broer van zijn vader, de inmid dels overleden bloemist Chr. Spenkelink. Een van de kinderen van Bernard was John, die zijn vader overigens nauwelijks heeft gekend omdat deze zelfmoord pleegde toen de jongen 12 jaar oud was. John woonde met z'n moeder in Buena Park in Califor- nië, een soort rosse buurt. Zodoende kwam John met ver keerde vrienden in aanraking. Na een serie kleinere vergrijpen werd hij bankkraker, werd ge pakt en opgesloten, maar wist samen met een vriend te ont snappen. Toen die twee daarna op een motelkamer ruzie kregen om geld vermoordde John de an der. In de rechtsprocedure, die volgde, beriep John zich welis waar op noodweer, maar dat werd afgewezen. Het vonnis luidde de dood door middel van de elektrische stoel. En daarmee zal hij - na Gary Gillmore, die vorig jaar in Utah voor een vuurpeloton terecht stond - de eerste zijn, die de doodstraf krijgt. Dat heeft vooral in de staat Florida de gemoede ren hoog doen oplaaien. In dat land is namelijk in veertien jaar a! geen doodvonnis voltrokken. Spenkelink is overigens maar een van de 453 gedetineerden, die in Amerika op voltrekking van het doodvonnis wachten, sedert het Hooggerechtshof de doodstraf in 1976 heeft opgeschort. In Florida zijn het alleen al 121. Een merkwaardige bijkomstigheid is, dat één van de mensen, die zich in Florida met petities en an dere acties bijzonder heeft inge spannen voor het lot van John Spenkelink, namelijk Margaret Vandiver, op dit moment in Twente verblijft. Het geval wil, dat haar vader, die lector is in Flo rida, deze maanden gastcolleges geeft in Utrecht en zolang woont in het huis van professor dr. Sj. Groenman in Ootmarsum, die op zijn beurt in Florida verblijft. Margarets vader vertelde dat de hele familie zeer begaan is met het lot van John Spenkelink, omdat men de doodstraf absurd vindt. Overigens had hij er geen idee van, dat de familie van de ter dood veroordeelde uit Twente afkomstig is. John heeft uiter aard al de Amerikaanse nationali teit. Van familie uit Nijverdal werd ver nomen dat men daar nog nauwe lijks contact heeft met de Spen- kelinks in Amerika. Na de oorlog werd duidelijk, dat het de familie daar niet best ging. Maar de fami lieband is nu al zo verslapt dat men niet eens wist wat John bo ven het hoofd hangt. Overigens lijkt het erop, dat John zijn leven in de gevangenis heeft gebeterd. Hij zou zeer religieus zijn geworden en een goed con tact hebben met zijn moeder en een zuster, Gertrude. In zijn brief aan de heer Spenkelink in Hen gelo informeert John trouwens nog namens z'n moeder hoe het met de Nijverdalse familie gaat. John schrijft ook in die brief, dat zijn zaak binnenkort voor de der de keer voor het Amerikaanse Hoogerechtshof zal dienen. Hij hoopt op een definitieve beslis sing, hoe die dan ook zal uitval len. GRONINGEN (GPD) Niet in Groningen of Friesland, waar ook op 3000 meter diepte een veelbelovende waterhou dende zandsteenlaag zit. maar ten zuiden van Rotterdam zal de oliemaatschappij Koninklijke Shell in opdracht van TNO een put boren voor het winnen van aardwarmte. Het gaat om een eerste demonstratieproject, waarvoor bij de Europese Gemeenschap subsidie is aangevraagd, maar waarvan de hele organisatie in feite nog moet begin nen. Men heeft niet voor Groningen of Friesland gekozen, omdat bij dit project de mogelijke gebruikers van de aardwarmte dicht bij de bron moeten zitten ..Op de Zuid hollandse eilanden zie je die ge bruikers zitten, op het Friese platteland niet", aldus drs. R. van der Wart van het Energieonder zoek Centrum Nederland (ECN). „Het is nog niet helemaal duidelijk, waar precies en wanneer met dit project wordt begonnen. Het is voor Nederland volmaakt nieuw. We zullen, net als bij stadsver warmingsprojecten, eerst een gemeentelijk energiebedrijf moeten interesseren. De put moet zo'n twintig jaar lang een geweldige hoeveelheid warm wa ter leveren. Anders is het niet economisch", zegt hij. Als een rechtstreeks gevolg van de oliecrisis werd op initiatief van de toenmalige voorzitter van de Centrale Organisatie TNO, ïr. E. F. Boon. voor het eerst een aantal deskundigen bijeen gebracht in de Gespreksgroep Aardwarmte, om de mogelijkheden van geo thermische energiewinning in ons land te bestuderen. Deze Ge spreksgroep. waarin ook Shell, de Rijksgeologische Dienst, het ECN, de Technische Hogeschool Delft en het ministerie van eco nomische zaken zijn vertegen woordigd. bracht in 1 U7b een eer ste rapport uit. De Landelijke Stuurgroep Energie Onderzoek (LSEO) aanvaardde de conclusie van dat rapport: nader onderzoek naar de betekenis van geothermi sche energie is voor Nederland zeer gewenst In augustus iy77 werd een onder zoekprogramma van de Ge spreksgroep via de LSEO inge diend bij de minister voor weten schapsbeleid en de minister van economische zaken; de laatste meldde het programma bu de EG in Brussel aan. Het ging daarbij om zes onderzoekprojecten voor de periode iy77-1980, waarvan de gezamenlijke kosten werden ge raamd op drie miljoen gulden. Begonnen werd met het bestude ren van oude temperatuurmetin- gen in boorgaten - met name die door de NAM verricht in het Gro ninger gasveld - en het verzame len van buitenlandse ervaringen. Een eigen boring lag nog heel ver in het verschiet. Nederland (zo leerde het verken nende onderzoek) zal het waar schijnlijk niet zoals Italië. Japan, Mexico, Rusland, de Verenigde Staten en IJ sland moeten hebben van heet water en stoom op ge ringe diepte (minder dan 1000 meter), die ontstaan door vulka nisme. In een jong. weinig actief geologisch gebied stijgt de tem peratuur gemiddeld met 30 gra den Celsius per 1000 meter diep te. En die temperatuurstijging vond men ook in ons land: in het Groninger gasveld bedraagt de temperatuur op 2875 meter ge middeld 100 graden Celeius. Toch is wel gesuggereerd dat ook in Nederland en onder het Noord- zeeplat warmwaterreservoirs onder zeer hoge druk zijn te ver wachten. Dat idee is gebaseerd op de overeenkomst met de situa tie in de Gulf Coast in de Ver enigde Staten: ook daar heeft men te maken met een uitgebrei de bassinvorm van afzettingsge steente en ook daar komen sprongsgewijze afwijkingen in de temperatuur van de aarde voor, die echter verschillende oorza ken kunnen hebben. „Deze ver schijnselen vormen op zichzelf dus geen aanwijzing voor de aanwezigheid van deze hoge- drukreservoirs. en juist bij de voornaamste karakteristiek, de zeer hoge druk. schijnt de over eenkomst op te houden", schreef drs. Van der Wart zomer 1978 in het ECN-maandblad „Energies pectrum". De mogelijkheden om warm water uit de boden te winnen zijn af hankelijk van een groot aantal factoren. Zo moet het water zich gemakkelijk door het gesteente kunnen verplaatsen om de warm te naar de boorput te brengen. De dikte en de uitgestrektheid van deze poreuze steenlaag moeten voldoende zijn. Hoewel nog wei nig gedetailleerde informatie be schikbaar is, staat vast dat voor West-Europa unieke waterhou dende zandsteenlagen in de Ne derlandse ondergrond op 2000 tot 3000 meter diepte aanwezig zijn en wel in het Noorden, in de Roerdalslenk en in het gebied van de Zuidhollandse eilan den Drs. Van der Wart gaf vorige zomer in „Energiespectrum" de vol gende berekening om de beteke nis van win ing van aardwarmte uit deze laag te schetsen. Stel dat de laag 100 meter dik is, een poro siteit van 15 procent heeft en wa ter bevat van 100 graden Celsius, dat bij gebruik tot 60 graden Cel sius kan worden afgekoeld. Dan kunnen daarmee in een stads verwarmingssysteem dat voor 50 procent op aardgas is gebaseerd, ongeveer 1800 woningen worden verwarmd. En zulks gedurende ongeveer 20 jaar, die als levens duur voor de put wordt aange- Volgens normen, gehanteerd door Shell. moet. een put van gemid deld 3000 meter diepte ten minste 200 kubieke meter warm water (100 graden Celsius) per uur kun nen produceren om een wijkver- warmingsysteem rendabel te maken, waarbij de piekvraag met hulpketels wordt gedekt en de aardwarmte dan de helft vormt van de jaarlijkse warmtebehoef te. Dit beperkt de winningsmo gelijkheden van aardwarmte on der andere tot die gebieden waar een „vvarmtemarkt" van ten min ste 3000 woningen aanwezig is of een zelfde warmtebehoefte van industriële gebruikers of tuin ders met kassen. De totale mogelijke opbrengst van aardwarmte in de toekomst wordt dan ook niet hoger geschat dan een tot twee procent van de Nederlandse energiebehoefte Ungevecr evenveel als men schat dat zonneëriergie in Nederland kan opleveren. Niet veel. maar voldoende voor het ontwikkelen van een Nationaal Programma Aardwarmte (bij economische zaken zijn daarvoor fondsen ge reserveerd), zoals er ook soortge lijke programma's bestaan voor wind- en zonneënergie. Een zeer groot aantal problemen moet nog worden opgelost voor dat men aan het benutten van aardwarmte toe is. Zo mag het eventueel te winnen warme wa ter uit grote diepte (waarschijn lijk pekel) na gebruik niet aan de oppervlakte worden geloosd. Het zal. na warmtewisselaars te zijn gepasseerd, door een tweede boorgat moeten worden terugge pompt in de steenlaag waar het uit werd gehaald. Milieuwetge- .ing en ook de Mijnwetten zijn niet aangepast aan de winning van aardwarmte. De huidige Mijnwetten bijvoorbeeld voor zien niet in het afgeven van con- warm water, en dat betekent dat eventueel geïnteresseerde olie maatschappijen terughoudend zijn: slaan zij een succesvolle put, dan is er geen wettelijke belem mering voor hun concurrent daar vlak naast hetzelfde te doen. Op langere termijn zijn er voor het winnen van aardwarmte nog an dere mogelijkheden, te weten die op het continentale plat van de Noordzee (en die in uitgeputte olie- en gasvelden) en de winning van warmte uit o'ndoorlatend ge steente op zeer grote diepte, waarmee onder andere in de Ver enigde Staten wordt geëxperi menteerd nabij Los Alamos (New Mexico) door de Stanford Uni versity. „Het is zaak", aldus drs. W. A. Vis ser (TNO. voorzitter van de Ge spreksgroep Aardwarmte) in Energiespectrum van april 1978, „de ontwikkeling van deze tech nieken in het oog te houden, hoewel in Nederland op nog veel grotere diepte dan in de Verenig de Staten gewerkt zou moeten worden, mogelijk tot 8000 a 10.000 meter. Diep seismisch reflectieonderzoek vormt hier de aangewezen voorloper tot diepe boringen, een zeer kostbare en ri sicodragende onderneming. De technieken zijn echter beschik baar".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4