Scholen toch aanKaasmarkt Gemeente eist parkeerkelder bij nieuwbouw Katholieke scholen blijven aan Haarlemmerstraat IN LEIDEN VIEL HET ZOVEELSTE PAK SNEEUW Actief in vrije tijd Ziekteverzuim niet alleen aanpakken Imker Van der Post: „Honing is opbrengst van hobbygeen doel Vanaf morgen OPEN HUIS! BULTHUIS excl. Interieurs VRIJDAG If) MAART 1979 LEIDEN - We schrijven IS maart 1979. De stille hoop dat we nu voorlopig verlost zouden zijn in vervulling gegaanVoor de zoveelste maal deze winter werd Leiden bedekt met een fors pak Singel baande zich gistermiddag moeizaam een weg over het besneeuwde asfalt. Volgende week modder en slippartijen is me Deze "eenzame fictster" op de Witt» het lente. Fancy Fair In het kader van de activiteiten en festiviteiten die rond het 25-jarig jubileum van de Pa- cellischool worden georgani seerd zal er morgen een fancy fair worden gehouden in de dependance van de school aan de Opaalstraat 170. De openingstijden zijn: 's mid dags van 13 tot 17 uur en 's avonds van 19 tot 2130 uur. Er zijn vele attracties zoals de kop van jut. ringsteken en grabbelton. Bovendien is er een grote rommelmarkt. Hengelsport Gisteren was het de laatste dag van het visseizoen. VOP'74 sloot dat seizoen af met de vol gende eindstand in de compe titie: 1. M. Kerkvliet 13795 gram (73 stuks), 2. F, Reijken 12.655 (53),3.A.v.d.Meij 8305 (52),4.R.v.d. Zeeuw 8810 (37), 5. A. Segijn 8705 (69), 6. H. v. Houten 6655 (41),7.H. v. Ton geren 5115 (20), 8. W. Blans jaar 2380 (18), 9. J. Noppe 50 (1). Ruilclub De Ruilclub Koningskerk orga niseert morgen een grote ruil beurs in het Antonius Club huis aan de Lange Mare 43. De beurs is bestemd voor ver zamelaars van postzegels, munten, sigarenbandjes, mi neralen, lucifer merken, an sichtkaarten enz. De beurs is geopend van 10 uur 's mor gens tot 4 uur 's middags. De entreeprijs bedraagt 1,75. Kinderen krijgen reductie. Hondenshow e Kynologen Vereniging Rijnland houdt zondag een grote hondenshow in de Leid- se Groenoordhallen. Er zullen 300 honden aanwezig zijn waaronder 78 rassen,zoals de Ierse wolfshond (de grootste) en de Chihuahua de kleinste). De mooiste hond krijgt de leg penning van de stad Leiden die zal worden uitgereikt door mevrouw Fase. Voor de beste zelfgefokte hond zal een beker worden uitgereikt door Bees tenspul-organisator Rob Lauwers. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt f 2,50. Invaliden, kinderen tot 12 jaar en 65-plussers betalen één gulden. De show duurt van 10 tot 17 uur. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het IVN organiseert zondag een na tuurwandeling in Oud Poel geest. Bij het beginpunt aan de Laan van Oud Poelgeest wordt om twee uur 's middags gestart. De wandeling staat onder leiding van ervaren na- tuurgidsen. Op fabrieks terrein aan de Morsweg Het fabriekscomplex aan het Galgewater. De gemeente wil de strook langs het water bestemmen als groenvoorziening. LEIDEN - De gemeente Leiden wil op de plaats van het voormalige Van den Berg-complex (vleeswarenfabriek) aan de Morsweg alleen ge combineerde woning bouw voor gezinnen en één/tweepersoonshuis houdens toestaan. De bouw mag niet hoger zijn dan drie en vijf bouwlagen en moet voorzien zijn van een parkeerkelder. Het plan laat ruimte voor ongeveer 70 woningen. Deze voorwaarden legt de gemeen te vast in het vandaag gepubli ceerde ontwerp-bestemmings- plan 'Rijnzicht'. Met dit ontwerp wil de gemeente andere - onge wenst - plannen voor het fa briekscomplex tegengaan. Het fabrieksterrein is sinds vorig jaar eigendom van bouwmaat schappij Bakker uit Nieuw Ven nep. Deze project-ontwikkelaar wil de grond benutten voor de bouw van dure appartementen in de koopsector. De gemeente verzet zich tegen plannen in deze richting. De ge meenteraad blokkeerde deze bouwplannen vorig jaar door voor het gebied een voorberei- dingsbesluit te nemen. Met het vaststellen van een bestem mingsplan kan de gemeente ver volgens de voorwaarden vastleg gen waaraan bouw op het fa brieksterrein moet voldoen. Bij de voorwaarde om woning bouw voor gezinnen en één tweepersoonshuishoudens toe te staan, gaan burgemeester en wethouders uit van de Leidse woningbehoefte. B en W willen in elk geval tién procent van de wo ningen gebouwd zien voor gezin- De voorwaarde voor een parkeer kelder is ingegeven door het ge brek aan ruimte aan de Morsweg. In deze buurt (Transvaal) kampt men nu al met aanzienlijke par keeroverlast. Met de eis van een parkeerkelder komt de gemeente ook tegemoet aan de verlangens van de buurtbewoners. Groen B en W willen de rand van het fa brieksterrein aan het Galgewater bestemmen tot groengebied. De gemeente denkt op deze wijze te voorzien in een gebrek aan groenvoorzieningen in deze om geving. De ligging direct aan het water wordt 'zeer waardevol' ge noemd. De gemeente stelt verder als voor waarde dat alleen gebouwd mag worden op het terrein als de op drachtgever met de gemeente een overeenkomst aangaat. Via deze overeenkomst kan de ge meente kosten verrekenen die ze voor de ontwikkeling van dit ge bied moet maken. Overigens gaat de gemeente in op de financiële haalbaarheid van de woningbouw onder de voor waarden die men stelt. Eigenaar Bakker kwam vorig jaar zonder gemeentelijke voorwaarden - zo- De heer Van Haaften van de bouwmaatschappij Bakker uit Nieuw Vennep kon vanochtend nog geen commentaar leveren op de gemeentelijke voorwaarden. "Ik ken het plan van de gemeente nog helemaal niet. Dat wil ik eerst bestuderen om te kunnen zeggen of er nog gebouwd kan worden" Prof. Allegro in oratie: 9? 9? LEIDEN - Het idee om alle Leidse binnenstadscholen voor lager- en kleuteron derwijs in één gebouw te huisvesten, is verlaten. Het nijpende ruimtege brek in de binnenstad heeft dit idee de das om gedaan. Toch zijn deze scholen vol gens de gemeente Leiden hard aan vervanging toe. Daarom wil de gemeente nu weer vaart gaan zetten achter een nieuw school gebouw aan de Kaas markt. In die nieuwe Kaasmarkt-school zou dan de openbare lagere Lu cas van Leydenschool (nu aan de Aalmarkt) en de protestants- christelijke school aan de Hoog landse Kerkgracht kunnen wor den ondergebracht. Ook de pro testants-christelijke kleuter school aan de Oude Rijn en de Haanstra-kleuterschool krijgen ruimten in het nieuwe gebouw. Ook nieuwbouw Het katholiek onderwijs blijft dus aangewezen op de ruimten aan de Haarlemmerstraat. Met steun van de gemeente zal het katholiek onderwijs (dat net als het protes tants-christelijk onderwijs ei genlijk te weinig leerlingen heeft om een nieuwe school te mogen bouwen) dan ook proberen om nieuwbouw te plegen aan de Haarlemmerstraat. Of het rijk daarvoor geld geeft lijkt dubieus. Hetzelfde geldt natuur lijk voor het hele Kaasmarkt plan, maar de grotere opzet daar van lijkt in het voordeel van dit plan te werken. In elk geval ziet de gemeente er weinig in om de oude gebouwen in de binnenstad nog op te knap pen. Het kost veel te veel geld in verhouding met het resultaat dat er mee te bereiken valt. Het ge bouw aan de Aalmarkt (Lucas van Leijdenschool) is veel te klein, en de protestants-christe lijke school aan de Hooglandse Kerkgracht zit in een gebouw dat oorspronkelijk bedoeld was als ulo-school. Het gevolg is dat er aan de Hooglandse Kerkgracht verschrikkelijk veel lokalen leeg staan en dat het gebouw onge schikt is. Geen ruimte Aan de Aalmarkt is bovendien geen ruimte om een kleuterschool aan te bouwen. Dat is nodig voor de komende samenvloeiing van kleuter- en lager onderwijs. Lu cas van Leijdenschool werkt nu al samen met de Haanstra-kleu terschool. die straks ook aan de Kaasmarkt gehuisvest zou kun nen worden. De mogelijkheid om 1 schoolgebouw neer te zetten op het parkeerterrein aan de Ir. Driessenstraat moet volgens de gemeentelijke plannenmakers afgewezen worden: dan zouden de schoolkinderen de Hooigracht moeten oversteken. De binnenstadscholen dateren res pectievelijk uit 1863 (Aalmarkt), 1918 (Oude Rijn), 1931 (Hoog landse Kerkgracht) en 1926 (Haarlemmerstraat). De kleuter school aan de Rijnsburgersingel blijft buiten de plannen. Het nieuwe Kaasmarkt-plan zal binnenkort in diverse gemeente lijke commissie worden bespro ken. "We willen natuurlijk het liefst zo snel mogelijk beginnen", aldus de heer Van Riesen van de gemeentelijke inspectie voor het onderwijs. In het nieuwe gebouw zouden 5 kleuterklassen en 12 klassen voor het lager onderwijs kunnen komen. Met de bijenkasten op de heide. De bijen verkennen eerst de omgeving voor ze uitvliegen, en nemen die zo goed in zich op dat ze feilloos altijd weer de weg terug vinden.Ze blijven net zo lang staan tot de heide is uitgebloeid. Als je thuis komt is je eerste loop naar de bijen, even kij ken wat ze doen." Aan het woord is Hans van der Post, imker in zijn vrije tijd, en dat al vanaf 1961. Hij kan rustig een hele avond over de bijen en het bijenhouden pra ten, aangevuld door zijn geestverwant Job Penning. De laatste schetst het beeld dat de buitenstaander heeft van een bij: korven, honing en ste ken. Dat van de honing klopt, maar voor de rest weten beide bijenhouders wel beter. Kor ven zijn allang uit de tijd, te genwoordig worden kasten gebruikt, en steken doen bijen gewoonlijk niet. Job Penning: "Bijen zijn in principe niet geïnteresseerd in mensen, ze bezoeken alleen bloemen voor de honing en het stuifmeel. Als ze eenmaal vliegen, storen ze zich aan geen mens. Alleen als je de kast openmaakt, dan verde digen ze die, en willen ze wel steken." Een imker krijgt de nodige ste ken te verduren van zijn bij envolkje. Maar juist daar door wordt hij na een paar jaar immuun voor het gif. Hans van der Post: "Als je er niet overheen stapt, kun je net zo goed ophouden. Want als je bang bent trek je de steken juist aan. Je moet zo geïnte resseerd zijn dat je de angst vergeet." Zelfwas hij al heel jong geïnte resseerd. Als jongetje van vier hielp hij zijn buren met het honing slingeren. Dat is de honing uit de raten halen door ze in een soort centrifuge te doen. De honing wordt er let terlijk uitgeslingerd. Hij be gon zelf met bijen toen hij in de Leidse Hout een zwerm vond. Nu heeft hij achttien bijenvolken, (een volk bestaat uit zestig- a zeventigduizend bijen). Per volk levert dat jaarlijks zo'n zestig pond eerlijke bijenho ning op. Van der Post zit er niet mee, hij eet soms wel een pot honing per week. Toch zegt hij: "De honing is de op brengst van een hobby, maar niet een doel op zichzelf. Imkers die teveel honing bij hun bijen weghalen zodat de bij envolken van de honger ster ven komen bij mij niet in huis. ADVERTENTIE LEIDEN - Wie het werken voor mensen aantrekkelijker maakt ("humani sering") heeft een goede kans dat het ziekteverzuim in een bedrijf te rugloopt. Maar wie het ziekteverzuim als verschijnsel alléén wil aanpak ken is op een ongeloofwaardige manier bezig. Het ziekteverzuim in Nederlandse bedrijven is in 20 jaar (van 1955 tot 1975) verdubbeld. Dat is verontrustend. Ook belanden steeds meer mensen in de wao, wat gevolgen heeft voor financiering van de sociale verzekerin gen. Dit zijn enkele van de opmerkingen die prof. dr. J.T. Allegro vanmiddag maakte in een oratie, waarmee hij het buitengewoon hoogleraarschap in de arbeids- en organisatiepsychologie aan de Leidse universiteit aan vaardde. Hij vindt, dat er in de bedrijven meer aandacht gegeven moet worden aan langdurige ziektegevallen. Volgens Allegro zijn er ook een aantal voor waarden waaraan voldaan moet zijn voordat een begeleider "van bui ten" (zoals een wetenschappelijk onderzoeker) écht zinvol is een bedrijf aan het werk kan zijn. Bij het verbeteren van de werkomstandigheden moet er onder meer de bereidheid van de directie zijn om dingen in het bedrijf te veranderen. Er moet een garantie zijn, dat een nieuw beleid in het bedrijf ook werkelijk voortgezet kan worden, bovendien moet er een kritische en open evalua tie zijn van het onderzoek. Een meer gespreide machtsverdeling binnen het bedrijf is ook van wezen lijk belang voor "humanisering" van de arbeid. Allegro vindt dat bij voorbeeld het werkoverleg binnen bedrijven niet los mag staan van het werk dat een ondernemingsraad doet. De "aanpak" van de problemen moet zoveel mogelijk door de direkt betrokkenen gebeuren. Na een renovatie in sneeuw en ijs nodigen wij u uit voor een unieke Voorjaarsshow eigentijds inrichten Onze jonge binnenhuis-adviseur Dhr. T. Schenk, vertelt u graag over zijn ontwerpen op niveau! De fijnproevers wisten het al langer Botermarkt 23. Leiden, tel. 120854. Fil. in Voorschoten: Schoolstraat 32. t.o.. A.Hein. tel. 01717-3609.' Als je alleen wilt profiteren moet je geen bijen houden, het zijn tenslotte ook beestjes." Het streven van iedere imker, er zijn er zo'n elfduizend in Ne derland, is een zo sterk moge lijk volk te krijgen. Daarvoor passen ze in feite de enige on natuurlijke truc toe die het bijenhouden kenmerkt. Want voor de rest zou elk bijen volk ook zo in de natuur kun nen leven, al moet het niet een paar strenge winters achter elkaar moeten doorstaan. Maar in de natuur zou een ge deelte van het volk met de ou de koningin uitzwermen als er een nieuwe koningin op komst is. Dat houdt de bijen houder tegen door dat gedeel te van het volk tijdelijk apart in een kast te doen en het later weer bij het andere volk te voegen. Dat gaat niet zomaar, want de volken hebben een verschil lende geur en stoten elkaar op grond daarvan af. Maar de krantenmethode -lost ook dat probleem op. Het gaat zo (waar een krant al niet goed voor is): het ene volk zit in de kist en het andere wordt er op een krant opgezet. De bijen willen dat obstakel kwijt en knagen net zo lang tot ze er doorheen zijn. Door de druk inkt krijgen ze dan dezelfde geur en accepteren ze elkaar. Penning en Van der Post zijn lid van de bijenvereniging Oegstgeest. Ook. in Leiden is zo'n vereniginghet zijn af delingen van de landelijke bijenverenigingLid zijn van zo'n vereniging biedt onder anderen als voordeel datje er in het voorjaar gezamenlijk op uit kunt om je bijen uit te laten vliegen. Dat gebeurt in boomgaarden (fruittelers be talen daarvoor, want het be tekent voor hen een goede vruchtzetting in het fruit), op de hei of in velden koolzaad. Er zijn in Nederland nog twee grote, fulltime-bijenhouders, die ieder zo'n 600 bijenvolken hebben. Hun honing is te vin den in de reformzaken. Ho ning is de 'gewone' ivinkels komt vrijwel allemaal uit het buitenland. Dat honing een geneesmiddel zou zijn be strijden Van der Post en Pen ning overigens, het is wel een erg gezond natuurlijk pro- dukt. Maar dat is het ook al leen maar als er niet mee ge knoeid wordt, als het boven de 45 graden verhit wordt bij voorbeeld zijn alle vitamines en andere gezonde stoffen er uit. Dat verhitten gebeurt nog ivel eens om het langer vloei baar te houden, want honing kristalliseert snel. Penning: "Als honing in de winkel nu nog vloeibaar is, is het verdachtdan kun je net zo goed gewone stroop nemen."

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3